Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • nkmedve

    őstag

    Sziasztok, a hétvégén én is beléptem a klubba egy 13700KF-el, MSI B660M-A Pro (DDR4) lappal. Kellett szerezzek egy Celeron G6900-at a BIOS frissítés erejéig, de azután minden tökéletesen működött, nagyon jó a lap és a proci is.

    Mivel a hűtést csak egy mezei Noctua NH-U12S-el oldom meg, ezért tesztelgettem a procit különböző Power Limit-ekkel, lássam mi lenne az ideális érték. Itt vannak a mérési eredmények, talán másnak is érdekes lesz (CB R23 Multi):

    1. Először egy sor tesztet végeztem, 7-8W-al léptetve a PL-t 35W-125W között.
    Összehasonlítás képpen odaraktam a korábbi Ryzen 3700X értékét is (az 12200 pont körül ment), azt nem matattam úgyhogy abból az alapbeállításos érték van meg (úgy kb. 88W-ot evett).

    Fennebb jól látható, hogy a 8P+8E mag mennyivel hatékonyabb, mint a Ryzen sima 8 magja. A 13700KF már 35W-on hozza a Ryzen 88W-os teljesítményét.

    2. Majd végeztem még néhány tesztet 125W fölötti PL értékekkel is, és csináltam egy nagyobb léptékű grafikont.
    Ezt már inkább csak érdekesség képpen, mert a hűtőm 125W-tól eltávolodva egyre jobban szenved, ez a grafikonon is látszik, 200W fölött már erős throttling figyelhető meg, nem is terveztem soha ilyen magas PL értéken futtatni a procit. A CPU hűtés és a házventik viszonylag csendes működésre vannak belőve, valószínűleg el tudnám érni a 29ezer pontot (talán 30 ezret is) ha a hűtést maximumra járatnám, de egyáltalán nincsenek ilyen elvárásaim, simán megelégszem a 125W 24500 pontos értékével is (az is duplája a korábbi Ryzen-nek, mindenre elég amit csinálok).

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz Csavez™ #9220 üzenetére

    Azonos fogyasztási keret mellett azért az 13600K valamivel lassabb a -2 P-Core miatt, a single core boost-ja is minimálisan alacsonyabb. A 13700KF belefért a keretbe s ebből van még lehetőségem többet kihozni egy jobbacska hűtővel. Sőt, ha nem érdekelne a throttling (az amennyire tudom még komolyabb vízhűtés mellett is nehezen elkerülhető ha az ember elengedi a PL gyeplőt) akkor már a mostani Noctua-val is simán 28 ezer pont fölött tud és közben viszonylag csendes is marad a gép.

    Nem állítottam feszt, csak simán a PL értékeket (long/short duration PL-t fixáltam ugyanarra az értékre), minden más default beállításon. Majd még megnézem, hogy miket enged a lap (B660, úgyhogy nem annyira tuningos, de legalább a VRM-je jó) talán tudok még rajta finomítani kicsit.

  • nkmedve

    őstag

    válasz Csavez™ #9222 üzenetére

    Nálam 185W-on, 95C throttling limittel 27ezer pont körül dob (azt többnyre stabilan tartja a 10 perces teszt erejéig, úgy nincs durva throttling), ezeket a beállításokat hagyom most egyelőre. Gondolom a 31 ezer eléréséhez azért valamilyen szinten már a silicon lottery is hozzájárul, vagy esetleg kellhet hozzá egy kis voltage offset (amit az én B lapom nem enged).

  • nkmedve

    őstag

    válasz hackeeeee #9224 üzenetére

    185W mellett hogy sikerült a 5.3 / 4.3 GHz-et stabilan tartani? Ez eléggé golden sample gyanús nekem. :)

    #9225 Csavez™ A jövőben majd lehet megy egy AIO rá, de most egyelőre elégedett vagyok a 12-es Noctuával és a 185W-os limittel, még teljes terhelés mellett is halkan teszi a dolgát. 27ezer pont CB is vállalhatónak tűnik a körülményeket figyelembe véve.

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz Shkiz0 #9227 üzenetére

    Nagyon jó értékek ezek. Én látszólag egy elég anti-OC, anti-UV, anti-minden példányt fogtam ki. Bármilyen módon próbálom csökkenteni a feszt (a B lap támogat Offset-et és Lite Load Control-t), hogy kicsit spóroljak a W-okon, azonnal kezd instabillá válni, csökkennek a CB pontok.
    Gyárilag 185W-ból max 5GHz P /4GHz E allcore jön ki (AIDA64-ben tesztelve, CB-ben még kb. 200MHz-el alacsonyabb mindkettő).
    Nem különösebben gond, nem tuningra vettem (akkor nem B660-as lap lenne mellé), a szempont inkább csak a csendes/hatékony működés. S persze munkára/játékra legyen teljesen stabil.

    #9229 vrob :R

  • nkmedve

    őstag

    válasz tibcsi0407 #9911 üzenetére

    Egyetértek, még úgy is, hogy nekem is DDR4 van a 13700KF mellett. Nálam a RAM már adott volt, mert jóval korábban beszereztem 32GB 3600 CL18-at, s így egy olcsó, de viszonylag jó B660 lappal letudtam a Raptop Lake-re váltást. Amire használom arra bőven elég így is, a régi 8 magos Ryzen-emhez képest pedig ég és föld. Azt viszont nem ajánlanám már senkinek, hogy drága DDR4-es lapokat vagy RAM Kit-eket cserélgessen azért, hogy picit többet kihozzon a prociból. Ha annyira fontos az a néhány FPS akkor lehet próbálkozni a már meglévő RAM időzítéseinek finomhangolásával.

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz zebra_hun #9935 üzenetére

    De nem hozza, épp ez a lényeg. Ha valami alap DDR5-öt hasonlítunk egy húzott DDR4-hez akkor persze gyengébb lesz a DDR5-ös változat, de ha hasonló kategóriás DDR4 vs DDR5 versenyt nézünk, akkor a DDR5 fog nyerni majdnem mindenhol (általában nem hatalmas mértékben, de kimutathatóan).

    Itt van pl. egy teszt erősen optimalizált DDR4 és különböző DDR5 kitek viszonyáról: [link]

    Látszik, hogy egy alap DDR5 kit nem tudja hozni az erősen optimalizált DDR4-3600 CL14 szintjét, de egy DDR5-6400 CL32 már bőven erősebb. És nem becsülném le a DDR4-3600 CL14-es eredményeket, Steve kb. a leklét is kitaposta annak a kit-nek, minden apró időzítést a lehető legszigorúbbra vett (ezt több tesztben is ecsetelte, valószínűleg ennél lényegesen jobb DDR4 nem dolgozik napi használatban senkinél).
    Ráadásul itt a proci csak egy i3 volt, i7 - i9 szinten valószínűleg nagyobb különbség jönne ki.


    Szóval mostmár mindenképp a DDR5-é a jövő, attól eltekintve, hogy még én is DDR4-en vagyok és nem is tervezek egyhamar fennebb váltani. Ettől eltekintve belátom, hogy egy jobbacska DDR5-el valamivel többet ki tudnék hozni a prociból, csak nekem nem ér az annyit.

  • nkmedve

    őstag

    válasz zebra_hun #9943 üzenetére

    Ebben egyetértek, az emberek legalább 95%-a meg nem tudná mondani egy hasonló kategóriás DDR4 vs DDR5 párosból, hogy menyik erősebb a mindennapokban. Csak ebben a topikban úgy látom inkább a felső 5% az aktívabb, röpködnek itt a rekord P/E/DDR5 frekvenciák és SP értékek.
    Nekem is bőven jó amit a jelenlegi RAM-om ad. Játékokban nagyon távol állok a CPU limittől, az appokban amiket használok, nem annyira kritikus a memória sebessége (a legalább 32 GB viszont néhol fontos). A hűtésem sem olyan, hogy a maximumot ki tudjam hozni az i7-ből, de a 26-27ezer CB pont is tökéletesen megfelel (s úgy hűvös és viszonylag csendes minden).

  • nkmedve

    őstag

    válasz KillerKollar #10003 üzenetére

    Szerintem sem kell erőltetni a vizet ha valaki csak simán használni akarja a gépet és nem a CB rekordok döntögetése cél. A 13900K/KF problémás lehet, de egy D15-el, értelmes PL mellett szerintem megoldható, minimális teljesítményveszteséggel.

    Nálam egy viszonylag gyenge 12-es Noctua (a régebbi NH-U12S, ez még egy U12A-tól is távol van, nem hogy egy D15-től) is szépen tudja hűteni a 13700K-t 155W-os PL mellett, és így veszítek 10-15% teljesítményt (csak ott ahol minden szál dolgozik) ami számomra elhanyagolható. Érdemi throttling nincs még úgy sem, ha közben a maxra járatott 2080 alulról fűti a procit. Persze előfordul, hogy egy-egy mag pillanatnyilag belenyal a 95+ fokba, de nem különösebben zavar a dolog. Közben még viszonylag csendes is a rendszer.

    Sokat gondolkoztam egy AIO-n, a házamba beleférne egy 360 vagy 280-as Arctic, de valahogy mindig arra jutok, hogy egy ilyen rendszerrel több gond van, mint egy sima léghűtéssel (több mozgó alkatrész, esetleges szivárgási gondok), csendesebb nem nagyon lenne, és teljesítményben sem nyernék sokat.
    Ha vennék valamit akkor talán egy jobb léghűtő lenne. Ha olcsóbban be tudnám szerezni akkor egy NH-U12A már érezhetően jobb lenne (D15 nem fér be sajnos) azzal lehet már 200W-os PL-ig is el tudnék menni különösebb gond nélkül. De egyelőre még a mostani is jól teszi a dolgát, nem érzem, hogy fontos lenne cserélni.

  • nkmedve

    őstag

    válasz hiimezio #10067 üzenetére

    Jó a B660 is (én is ilyennel használom a 13700KF-et, gond nélkül), csak nem árt figyelni a VRM minőségére és valami frissebb BIOS kell legyen a lapon. Ha gyárilag régi BIOS-al jön a lap akkor kicsit macerás tud lenni a frissítés, ideiglenesen kell egy Alder Lake proci (én szereztem egy G6900-at erre a célra). Esetleg lehet olyan lapot keresni ami CPU nélkül is tud BIOS-t frissíteni, de B660-nál ritka az ilyen.

  • nkmedve

    őstag

    válasz tibcsi0407 #10170 üzenetére

    Nekem Ryzen 3700X-ről Raptorra váltva is ment minden simán, talán egy extra 30 mp-t gondolkozott a W10 első induláskor (aktiválás is megmaradt). Aztán szinte azonnal ment is a Win11 upgrade, mert W10 alatt botrányos CB pontokat dobott.

  • nkmedve

    őstag

    válasz PiriRC #10191 üzenetére

    Innen úgy tűnik, hogy 200-210W mellett tudja csak tartani a 100 fokot, akkor a DRP4 nem jó 200 fölött, sőt inkább jóval alacsonyabbra kell célozni (a 250W TDP már indulásból nagyon optimistának tűnt, oda már mindenképp víz kell). Kár, mivel én is gondolkoztam ezen a hűtőn, de így akkor esik, mert nem feltétlenül jobb a mostani Noctua NH-U12S-nél. Talán egy NH-U12A még meggondolok a jövőben, vizet én sem igazán akarok.

    Ha ezzel a hűtővel akarod használni, akkor ajánlom, hogy vedd vissza a PL-t úgy 150W-ig. Teljesítményben nem fogsz sokat veszíteni, de sokkal hűvösebb lesz. Nálam most 155W-ra van állítva azon tarja a max 85 fokot és egyik venti sem megy 1000 RPM fölé a házban. 185W lenne a maximum amit a jelenlegi hűtőmmel még biztonságosan be tudnék állítani, de az már nagyon határeset lenne hőmérsékletek szempontjából (és kb. +1400 CB23 pontot hozna, ami nekem nem éri meg).

  • nkmedve

    őstag

    válasz PiriRC #10212 üzenetére

    "Én se akartam vizes hűtőt, de átértékelem, ha csak azzal működne jól."

    Attól függ, hogy mi számít jó működésnek. Hogyha fontos, hogy a maximumot kihozd a prociból, akkor kell a víz. Másképp, alacsonyabb PL-el is jól fog működni, csak veszítesz némi teljesítményt. Nekem a hatékonyabb működés inkább megfelel, mint az áramzabáló default mód. Nagyon ritkán, vagy talán soha sem fogom érezni azt a 10-15% teljesítményveszteséget.

    "Jól sejtem, hogy a current long duration Package Power Limit-nél kellene tudnom átírni a 253W értéket, akkor 150W-re?"

    A long és short duration-t kell átírni az új értékre (ahogy a kolléga is írta). Hogy a te lapodnál pontosan hogy kell azt nem tudom, Asus-om nem volt soha. Valahogy kell lehessen unlock-olni az értékeket. Mást viszont szerintem ne állítgass ha még nem vagy képben azzal, hogy mi mit csinál.

  • nkmedve

    őstag

    válasz PiriRC #10220 üzenetére

    Szerintem teljesen jó, úgy ránézésre kevesebb, mint 10% teljesítményt veszítettél és mostmár a hőmérséklet abszolút vállalható. Nálam kb. 1000 ponttal kevesebbet dob 150W-ból.

    #10221 ReFleXx Nem erőltetném a feszelést amíg a kolléga nem ismeri jobban ki a lapot és, hogy mit biztonságos csinálni, hogy tesztelje a stabilitást, stb. Nálam még érezhetően kevesebbet tud 150W-ból az i7, és bármilyen negatív feszültség offsettől egyből instabillá válik. Majdnem 28k pont egyéb állítgatás nélkül szerintem pazar eredmény.

  • nkmedve

    őstag

    válasz zebra_hun #10459 üzenetére

    Érdekes volt itt a sok TR eredményt nézni, úgyhogy én is tettem egy próbát vele. Hát az ilyen 350+-os szintől nagyon távol állok. A jelenlegi 24/7-es beállításaimon 303 pont volt a max (13700kf @ 155W PL, DDR4-4000CL18, W11).
    Ami érdekes, hogy a HT kikapcsolásával tudok még nyerni néhány FPS-t (309-ig kúszik fel), nem gondoltam, hogy az manapság még segíthet. Bár nyilván a mindennapokban nem fogom csak emiatt HT nélkül használni, más tesztekben (CB, GB) jóval kevesebb kevesebbet dob így.

  • nkmedve

    őstag

    válasz zebra_hun #10470 üzenetére

    Persze, ezzzel teljesen egyetértek. 165Hz-es QHD monitorom van, amit egyelőre egy 2080 próbál kiszolgálni, az ma már nem számít erősnek. Távol állok a CPU limittől játékokban és még egy sokkal erősebb GPU mellett sem hiszem, hogy ez gond lenne még nagyon sokáig.
    Ez inkább csak a szokásos pontvadászat, lássuk mit tud az építmény. :D

    A 300 pont körüli score szerintem eléggé a maximuma a mostani rendszernek. Talán a RAM-on tudnék még kicsit húzni, de oda már jóval 1.4V fölötti fesz kéne, amit nem vállalnék be 24/7-re. Amúgy a B660 lappal a procin nem tudok sokat finomítani, kb. csak a PL-t lehet variálni, ha bármilyen más módon próbálom csökkenteni a feszt, akkor gyorsan csökken a teljesítmény (B660 lapoknál ez valami bug lehet, elég sokaknál viselkedik így).
    Összességében teljesen jó ez így, csak érdekesség képpen próbáltam kicsit finomítani.

  • nkmedve

    őstag

    válasz Hubba12 #10477 üzenetére

    Több ASUS és MSI lapnál is olvastam a jelenségről (nálam MSI van), úgy tűnik az Intel valamit változtatott a Raptornál a boost/feszültségkezelés részen, és így szükség lenne némi BIOS javítgatásra, hogy újra működjön az UV. Az, hogy egy -0.05V-os offset felezi az CB23 pontokat, egyáltalán nem természetes.
    Nem feltételezek szándékosságot a gyártók részéről, de gondolom ők is inkább terelnének a Z lapok irányába és így nem prioritás nekik kijavítani a tuning részt a B660-nál. Talán majd idővel jön egy BIOS frissítés erre, de nem lennék túl optimista. Kár, mert így van egy halom beállítás ami konkrétan használhatatlan.

    Én személy szerint nem hiszem, hogy többet költenék erre a platformra. Egy jobb hűtővel talán valamivel magasabb PL-t tudnék használni, de ez önmagában (UV nélkül) nem hozna 5%-nál több teljesítményt, és közben kevésbé működne hatékonyan, ami nekem fontos. Egy Z lappal talán tudnék valamennyit javítani a hatékonyságon, a mostani PL értéken kipréselni még néhány % teljesítményt, de nem éri az meg nekem a lapcserét. A RAM-omat felhúztam DDR4-4000 CL18-ra (3600-ról), így szerintem DDR4 szinten vállalható (nyilván távol a csúcstól, de erős közepes), lényegesen többet csak nagyon drága modulokkal tudnék kihozni.

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz tibcsi0407 #10511 üzenetére

    Köszi! Az alapokkal nagyjából tisztában vagyok, már kb. 20 éve is tuningoltam az akkori AMD Duron-omat (majd több két magos Athlon-t, 1st gen. i5-öt, AMD Ryzen-t), valamint amikor a Raptor i7-et megvettem akkor is szétnéztem, hogy ezen a platformon milyen lehetőségek vannak OC/UV tekintetében (talán pont ezt a videót nem, de más hasonlókat láttam).

    Ami jelenleg a gond, hogy látszólag a B lapok bugosak OC/UV szempontból, bármilyen módon próbálsz hozzányúlni a feszültség-görbéhez, esik a teljesítmény. Az MSI B660 elméletileg támogat Lite Load Control-t, Voltage Offset-et, lehet fixálni a szorzót (nyilván csak a gyári max Boost értékig, mivel B lap, de ez nem is gond). Minden ilyen nyalánkságot tud, de ha bármit állítok akkor csökkenni kezd a CB23 teljesítmény. Nem lesz instabil (eddig egyszer nem fagyott meg, pedig matattam vele rendesen), csak eltűnik a teljesítmény. Z690 lapoknál, ami a videó is szól, nem tudok ilyen gondról

  • nkmedve

    őstag

    válasz tibcsi0407 #10522 üzenetére

    Persze, nem is számítottam arra, hogy all-core 6GHz-en fogom futtatni a P-Core-okat a B lapban. Az egyetlen célom a fogyasztás optimalizálása, ami elméletileg kéne működjön a B lapon is (Aldernél működött) és meg is vannak rá az eszközök a BIOS-ban, csak éppen használhatatlanok. Ha teljesen hiányozna ez a rész a BIOS-ból akkor azt mondanám, hogy ez van, ez a lap nem erra van kitalálva. De így, hogy ott van a lehetőség, csak bugos, kicsit frusztráló a dolog. :)

    Na de elfogadom, hogy ez ilyen. Senki nem garantálja ezeknél a lapoknál, hogy minden feature tökéletesen fog működni minden támogatott CPU szériával. A proci ettől jól teszi a dolgát, még ha a hatékonyságon lehetne is kicsit faragni.

    #10525 tibcsi0407 Ez nem kizárt, várom (és szerintem sokan mások is) nagy szeretettel az új update-eket :D

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz tibcsi0407 #10561 üzenetére

    Én sokat gondolkoztam a témán. Egy LFII-ben azért sokkal több mozgó alkatrész és hibaforrás van, ami nem feltétlenül előnyös hosszabb távra. Olyan házra is szükség van amelyik fogad egy ekkora radit. Az én házamba elméletileg befér (Phanteks P400A), de a gyakorlatban nehézkes lenne beépíteni, arról nem beszélve, hogy 360-ast csak a szívó oldalra tudnék tenni, így az összes meleget ráfújná a GPU-ra (emiatt alacsonyabb PL kéne a procinak, de akkor már nem sok előnye lenne a léghez képest). Nyilván ha végtelen PL mellett akarja valaki kihozni a maximumot egy i9-ből akkor nem opció egy légtorony, de ez szerintem nem mindenhol cél, van ahol csak a csendes, hatékony, megbízható működés a lényeg (főleg i5-i7 szinten).
    Ettől eltekintve nekem is bizgeti a fantáziámat folyamatosan, még ha tudom is, hogy az én felhasználási szokásaimat figyelembe véve nem sok logikus érv szól az AIO mellett. Főleg, hogy egy Noctua már itt van a gépben és jól teszi a dolgát. :)

  • nkmedve

    őstag

    válasz tibcsi0407 #10625 üzenetére

    Végül rendeltem egy 280-as Arctic Liquid-et az i7-re (tudtam én, hogy nem fog nyugodni hagyni, még ha olyan sok gyakorlati haszna nincs is egy ilyen beszerzésnek). Ezt kaptam viszonylag jó áron, és ahogy néztem, hűtési teljesítményben nem igazán marad el a 360-astól, a házamba is egyszerűbb lehet beszerelni. Kíváncsi vagyok így meddig engedhetem a PL-t és úgy összességében milyen lesz egy AIO a lég után, sosem volt még ilyenem.
    OC továbbra sem nem lesz a B660 lap miatt, de talán majd a jövőben beszerzek egy olcsóbb kifutó Z lapot amikor elül az LGA1700 láz. :D

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz gilfoyle #10934 üzenetére

    Ebben a tesztben a TUF Gaming B660M Plus van, gondolom a B660 Plus is hasonlóan teljesíthet (mindkettőnek 10+1-es VRM-je van, leírás alapján megegyeznek ilyen szempontból). A tesztben az említett ASUS hasonló szinten van az én MSI Pro B660M-A lapommal, az pedig gond nélkül viszi a 13700KF-et nálam.

    A fentiek alapján nem hiszem, hogy a 13600K gondot okozna egy TUF B660-nak, legrosszabb esetben kell addni neki egy kis extra légáramlatot.

  • nkmedve

    őstag

    válasz gilfoyle #10950 üzenetére

    Igen, másképp nem indult semmi. Ha esetleg szerencséd van, és újabb BIOS van a lapon, akkor nem kell, de erre szerintem kissebb az esély.
    Én részemről úgy oldottam meg a problémát, hogy beszereztem egy bontott Celeron G6900-at. Árban nem jöttem ki így sem drágábban, mintha egy helyi PC szervízre bízom a BIOS update-et, és így még van egy extra procim is (amit majd valakinek elpasszolok).

  • nkmedve

    őstag

    válasz Hubba12 #11262 üzenetére

    Lesz akkor szórakozás az elkövetkező napokra. :D

    Én is néhány napja szereltem be az Arctic 280-at aházba. Így néz ki jelenleg a belső:

    Néhány tapasztalat:
    - nálam úgy 215W PL-ig tudja hűteni a 13700KF-et (nem volt IHS módosítás, úgyhogy a hőátvitel olyan amilyen), de az bőven elég is. Így egy hajszállal van 29e CB23 pont alatt és a hőmérséklet kb. 88-90 fokig megy fel. Mivel B660 lap, ezért OC vagy UV nem játszik, csak a PL-t variáltam, hogy elkerüljem a throttling-ot. Gondolom te a Z lapban kis matatással valamivel többet ki tudsz hozni hasonló PL-ből.
    - a VRM-es pörgettyűt kilőttem kb. 2 nap után, mert volt egy kis zúgása. Először azt hittem, hogy a pumpa csinálja, de aztán rájöttem, hogy az apró ventillátor (a pumpa peding többnyire néma).
    - A jövőben lehetséges, hogy a 2db Arctic 14-es venti le lesz cserélve. Nem túl hangosak, de magasabb fordulatszámon van egy kis morgásuk, ami némileg zavarja a Noctuákhoz szokott füleimet (azoknál eddig csak szélzaj volt).


    #11271 gilfoyle Nem tudom alapból milyen PL-el megy a 13600K nálad, de a helyedben visszavenném úgy 150W-ig, az a hűtő szerintem annyit bírhat max. Nálam korábban egy Noctua NH-U12S hűtütte a 13700K-t, azzal is kb. pillanatok alatt kezdett throttling-olni a proci. Aztán visszavettem 155W-ra a PL-t és onnantól kezdve 90 foknál megállt CB23-ban.

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz gilfoyle #11311 üzenetére

    A feszt szerintem tedd vissza alapra, ez a teljesítmény nagyon gyenge a proci képességeihez mérve. Én amikor hasonló dolgokkal kísérleteztem (ugyancsak B660 lap) akkor az UV hatására nem csak a CB23 Multi pontok lettek alacsonyabbak, hanem úgy általánosságban sokkal lomhábbnak érződött a gép. Szerintem semmiképp nem érdemes így hagyni, erősen abnormális működésnek tűnik.

    Ahogy már írtam, a legjobb ilyen esetben a Power Limitett lennebb venni (125-150W közé rakni a Long és Short Duration limiteket), az némileg csökkenti a sok szálas maximális órajelet (így a feszt is, tehát sokkal jobban lehet hűteni), de a teljesítményre minimális hatása van, és a stabilitást sem befolyásolja.
    Lehet venni AIO-t is, ahogy mások írták, de ha nem akarsz feltétlenül ilyesmivel foglalkozni, csak simán használni a gépet akkor az alacsonyabb PL szerintem a legjobb megoldás. Még esetleg ránéznék arra is, hogy a hűtő jól illeszkedik-e a procira, jó legyen a pasztázás.

  • nkmedve

    őstag

    válasz gilfoyle #11317 üzenetére

    A PL kb. a legegyeszűbb és legbiztonságosabb dolog ami állítható, és B lapon mást nem is nagyon tudsz, bármennyire is megjön a piszkálhatnék. :D Saját tapasztalat, én is próbálkoztam mindenfélével, de aztán csak a PL variálással maradtam (és egy kis RAM OC 3600-ról 4000-re, az legalább működik ezzel a lappal). Bármi komolyabbhoz kell a Z lap sajnos.

    Szerintem első körben megpróbálhatod 150-el és ha még mindig túl forró akkor lehet lennebb menni 125, esetleg 105. 100 alá nem nagyon mennék, az már kezd kevéske lenni ezeknek a prociknak (nálam az i7-nél legalábbis 100W alatt már erősen zuhanni kezd a teljesítmény).

  • nkmedve

    őstag

    válasz DroiDMester #11377 üzenetére

    Aki nem tuningol annak elég lehet egy B lap is, megvan annak a piaca még K proci mellett is (a magasabb single orajel előny pl.). A kolléga lapja pl. nekem túl drága befektetésnek tűnik a B lapomhoz képest, van egy kb. 2.5x szorzó árban (és akkor egy Hero vagy Apex-hez képest még sehol sem vagyunk). Ennyit nekem nem ér egy kis UV, OC pedig nem igazán hiányzik egy ilyen alapból bivaly procinál (mennyit lehet manapság javítani teljesítményben értelmes fesz/fogyasztás mellett, 10%-ot kb.? Hol vannak már azok az idők amikor 30-40% OC benne volt egy prociban...).

    Szóval szerintem mindennek megvan a célterülete. Átlag felhasználónak tökéletes lehet a B is (feltéve persze ha jó áron kap egy normális minőségű modellt), a Z-t én inkább csak power user-eknek ajánlanám, aki mindenképp akar matatni vele. Én lenne akinek továbbadjam a B lapomat (családon belül, jóformán veszteség nélkül) s vehetnék egy közepes Z-t, de ki garantálja, hogy a jóval magasabb árért cserében tényleg érezhetően jobban fog viselkedni a proci fogyasztás tekintetében? A kolléga eredménye még Z790 lap esetén is kirívóan jó, az alapbeállításon 135W fogyasztás i5 esetén nem átlagos viselkedés egyáltalán (kb. minden review-ben 180W fölött volt, csúcs Z lapokkal tesztelve). Ha valaki ilyen elvárások miatt akarna B lapot cserélni Z-re, az nagyot csalódhat.

  • nkmedve

    őstag

    válasz DroiDMester #11382 üzenetére

    Én is azt írtam, hogy normális árú B lapot kell venni. Az alap, hogy ilyen chipsetből nem veszünk csúcs lapot, mert értelmetlen. Az enyém kb. 65 ezer forint volt és tökéletesen kiszolgálja az i7-et (egy i9-hez már nem lenne elég), ez nagyon távol áll árban egy vállalható Z laptól (legolcsóbbat pedig nem veszünk semmiből). Szóval ebben a részben teljesen egyetértünk.

    Nekem a gondom az volt, hogy itt úgy lett beállítva, mintha az alapból 130W-ot kajáló i5 egy átlagos eredmény lenne Z lapon és emiatt minden B lap szar, pedig távolról sem így van. Egy átlag i5 piszkálás nélkül B és Z lapban is 180W fölött eszik és hasonló teljesítményt nyújt. Nem csak a TPU teszt alapján, hanem mindenhol máshol is hasonló eredményeket láttam. Így aki nem akar állítgatni, az egy közepes Z lappal sem lesz feltétlenül jobb helyzetben, mint egy közepes B lappal, kb. ugyanazt kapja olcsóbban (a maradék pénzt pedig költheti GPU-ra pl.).
    Az általánosítással volt a baj, ahogy itt több hsz-en keresztül az volt sugallva, hogy minden B lap szar és inkább vegyen mindenki Z lapot, ez szerintem félrevezető lehet egyeseknek. Semmi sem szar, csak megfelelő közegben kell értelmezni és használni.

    A 277W-os OC eredmény jelen diskurzusban nem számít, csak full alap viselkedésről volt szó. Ahogy te is írtad, ez a power target valószínűleg egy tudatos döntés volt a tesztelő részéről (szerintem sem a legjobb, de az órajel kimaxolása adott feszen is egy lehetséges stratégia, főleg ha szűkös az idő a tesztelésre). Abban nyilván nincs vita, hogyha valaki OC-zni akar akkor annál kizárólag a Z lapok játszanak, de ismételten, itt nem volt OC-ről szó.

  • nkmedve

    őstag

    válasz DroiDMester #11393 üzenetére

    Nincs sok időm, úgyhogy csak erre reagálnék, mert szerintem innen ered több tévedés is:
    "hiába veszel 60-70é B660.at ha utána még vegyél mellé 40.é AIO-t hogy tudd hűteni benne a 13600K-t, vagy vissza kell fogni erősen a TDP-t hogy bírd hűteni, de akkor meg minek veszel 13600K-t? akkor elég egy 12400.is fele annyiért!"

    Az, hogy valaki AIO-t használ vagy sem, semmi köze a laphoz. Ha valaki egy átlagos léghűtővel akar hűteni egy 180-200W-os procit (esetleg egy 250W-os i7-et, mint én) akkor az eredmények nem lesznek a legjobbak. Ez teljesen független attól, hogy B vagy Z lap van a proci alatt. Egy léghűtő nem fogja Z lapban sem lehűteni azt a procit, tehát oda is kell az AIO (sokszor még az sem elég, delid vagy IHS módosítások kellenek).

    És nem, a TDP visszafogása léggel hűthető szintre nem vágja úgy agyon a teljesítményt mint ahogy azt itt leírtad (13600K -> 12400, most komolyan?), távolról sem. Ne ferdítsünk már ennyire, semmiben nem mozdítja elő a diskurzust.

    Amúgy az Asrock-os kép amit küldtél, még mindig OC-s (55/45-ös fix szorzóval), ennyire nehéz megérteni, hogy nem OC-ről (de még csak nem is UV-ről) beszélünk hanem default használatról? Értem, hogy ebben a topikban az emberek 90%-a OC-zik méregdrága lapokkal, de nem ártana néha elvonatkoztatni a saját felhasználási szokásoktól.
    Ha egy kicsit el tudnál vonatkoztatni a rekord OC eredményektől, csúcs DDR5 frekvenciáktól, delid és hasonló nyalánkságoktól akkor szerintem neked is világos lenne, hogy vannak helyzetek amikor egy közepes B lap (DDR4-el pl., mert az már sokaknak van otthon) teljesen vállalható kompromisszum lehet sok user-nek, szemben egy kb. 1.5-2x annyiba kerülő fapados Z lappal. Azt sem ártana figyelembe venni, hogy egy halott platformról beszélünk amibe várhatóan már nem jön új proci, így szerintem teljesen érthető, hogy sokan nem akarnak ebbe fölöslegesen invesztálni.

  • nkmedve

    őstag

    válasz zebra_hun #11405 üzenetére

    Ezzel egyetértek, ha valamit kell finomhangolni akkor csakis Z lap (nem is volt ez kérdés), bár Alder Lake-el ez működött B-n is, csak az Intel a Raptornál elszúrta (valószínűleg szándékosan).

    A lényeg abban amit mondani akartam, hogy a user-ek egy jelentős része (szerintem bőven a többség, még K prociknál is) nem foglalkozik ilyesmivel, így ők valószínűleg egy drágább Z lapban is 100 fokos alap beállításon fogják használni a procit (ami normál használat mellett nem is különösebb gond, nagyon ritkán kap olyan terhelést). És amint a te példádon is látjuk, alap beállításokon egy Z lap sem feltétlenül jobb, az is túlfeszeli a procit, hasonlóan a B lapokhoz (elég nagy a szórás mindkettőnél abban, hogy mennyire tolják túl a feszt). Szóval, ilyen szempontból az egyszeri user-nek nem feltétlenül éri meg a Z lap, ha nem szándékszik kihasználni a finomhangolási lehetőségeket (mert lehet nem ért hozzá, s akkor pedig nem érdemes kockáztasson, de lehet nem is érdekli egyáltalán az ilyesmi, csak játszani vagy dolgozni akar).

    "Fogyasztási limittel ezt nem lehet korrigálni."

    Valamilyen szinten lehet, mivel a fogyasztási limit némileg csökkenti a frekvenciát, ami viszi magával a VID-t is. Nálam is teljesen más feszültségen megy attól függően, hogy 215W-ot (jelenlegi AIO-s beállítás) vagy 155W-ot (korábbi leghűtős beállítás) adok neki, és így a hűthetőség is jelentősen változik. Ha teljesen elengedem a PL gyeplőt akkor még AIO-val is throttling van (ugye a legendás Intel IHS minőség...), de nem látom ennek az értelmét, mivel csak kb. +1000 CB23 pontot hoz a 215W-os beállításhoz képest, sem munkában, sem játékban nem kimutatható a különbség (SOTTR pl. 155W-os is ugyan annyit dob mint 255W-on).

  • nkmedve

    őstag

    válasz Celithrandi #11612 üzenetére

    Ha CPU beállítás, akkor szerintem lehet inkább a Lite Load Control-ra gondolsz ami variálja a frekvencia/feszültség görbét, így csökkentve a fogyasztást (függ a proci minőségétől). A Loadline Calibration állítgatásával nem tudom ha lesz bármi érezhető előnyöd, hacsak nem OC-zel nagyon a stabilitás határán.

    Régebb amikor beállítottad az "energiaprofilt", milyen hatása volt a működésre? Vagy inkább kérdezzem úgy, hogy milyen hatásra számítasz ettől a beállítástól?

  • nkmedve

    őstag

    válasz Celithrandi #11629 üzenetére

    BIOS frissítés nem volt közben, csak a memóriacsere okozza a különbséget? Nem tudom az LLC-re hogy lehet ilyen hatása a memóriának, vagy milyen más beállítás kellhet ahhoz, hogy az LLC működjön (nálam van hatása, nem kell mást állítsak).

    Ha sehogy sem működik az LLC, akkor esetleg ránézhetsz a CPU Lite Load-ra is, az is hasonló módon kéne csökkentse a fogyasztást, mint ahogy leírtad (adott frekvenciához kissebb fesz). Persze azzal is ki kell kisérletezni a megfelelő beállítást, ha túl agresszívre rakod akkor lehet instabilitás.

  • nkmedve

    őstag

    válasz jeni #11636 üzenetére

    Én pont a tegnap rendeltem meg a Thermalright-os változatot Amazon.de-ről. Szállítással együtt jött ki 8ezer körül (de egyebeket is rendeltem, úgyhogy a szállítás elhanyagolható, úgy pedig akkor 6ezer alatt van), és ahogy olvastam nincs nagy különsbég a kettő között működés közben. Ali-ról állítólag még jóval olcsóbb, de nem akartam várni heteket.

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz Hubba12 #11834 üzenetére

    Nincs gond a Raptorral B660-on, csak ne akarjon az ember undervolt-olni, vagy bclk-olni. Ezek a lapok "csak bepattint és használ" kategóriásak. :D

    #11828 szazbolha Elméletben minden gyártó "engedi" az undervolt-ot/offset-et B660-on, de legalábbis ASUS és MSI lapoknál nem működik, zuhan tőle a teljesítmény. Asrock-on nem tudom mi a helyzet, de ha MSI és ASUS lapoknál általánosan hiba van akkor szerintem inkább valami Intel-es limitáció lehet a ludas, amit nem biztos, hogy az Asrock megfelelően meg tud kerülni. Alder + B660-nál nincs ilyen gond.
    MSI B660 + 13700KF kombóval én is limitálva vagyok a PL variálására a throttling elkerülése végett (215W nagyjából a felső limit AIO mellett, de úton van egy Thermalright contact frame, ami talán kicsit segít a hőmérsékleteken). Majd ha úgy gondolom, hogy ténylegesen többet akarok kihozni a prociból (akár UV, akár OC vonalon) akkor majd megy a rendelés egy olcsóbb Z lapra.

  • nkmedve

    őstag

    válasz szazbolha #11917 üzenetére

    "Mindközben 2 napos tesztelgetéssel rájöttem, hogy a 13600K(f)-el működik az alulfeszelés B660 pro RS lapban. Csak a hatása kicsit fura... ha minden managment funkció be van kapcsolva. Végülis azonos power limit mellett alacsonyabb hőfokot (-2°) és +5% teljesítménynövekedést adott a -100mV."

    Ezt milyen beállításokkal sikerült elérni? Bár gondolom MSI-nél nem igazán lehetne alkalmazni.

    "A másik célomat is elértem. 70W-os powerlimettel, közepes léghűtővel, sikerült az I9-9900K teljesítményét meghaladni."

    Tudom, hogy az extra magok miatt nem annyira fair, de a 13700KF már 35W-ból is hozza a stock 9900K szintjét, sima PL csökkentéssel. Volt azért némi fejlődés az elmúlt években.

  • nkmedve

    őstag

    válasz szazbolha #11972 üzenetére

    Szerintem léggel hűtve sincs gond a Raptorral. Én korábban az i7-et egy Noctua NH-U12S-el hűtöttem (messze nem egy csúcs hűtő már), úgy 150W PL-ig nem volt gond, és a teljesítmény sem csorbult jelentősen (játékokban konkrétan semmit). Úgy is simán el lehet lenni vele.

    Most AIO-val 215W-ig engedem, így megáll 90 fok alatt, és közben úton van egy keret amivel remélek még néhány fok javulást (elég nagy a különbség nálam a legforróbb és leghűvösebb magok között, úgyhogy talán segíthet a keret). Delidelni nem szeretnék semmiképp, szerintem az inkább csak komolyabb tuninghoz hasznos. El kell engedni az olyan régi fixációkat miszerint a proci kötelezően 70 fok alatt kell legyen, valamint a PL-t sem kell teljesen elengedni (egy szint fölött amúgy is csak fölöslegesen égeti a W-okat), s akkor simán működik a proci eredeti IHS-el is. Delid helyett inkább vennék egy olcsó Z lapot és alulfeszelném (ahogy olvastam ez nálad már folyamatban van) s akkor nincs szükség fizikai módosításokra.

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz Celithrandi #11984 üzenetére

    Nem mindenki szereti fölöslegesen pazarolni az áramot pár százalék teljesítményre. Egy i7-nél 150 és 260W között van kb. 5-10% különbség, az is inkább csak tesztekben (SOTTR-ben konkrétan 0). Tényleg a hülyének is megéri... Mellesleg egy kis UV-vel akár 150W-ból is kihozhatod ugyanazt a teljesítményt amire alapból 250-260W-ot kér.
    Szóval igen, semmi gond nincs egy léghűtővel, ha az ember okosan használja. Mondom ezt úgy, hogy egy ideje már AIO-m van (nem azért mert a gyakorlatban olyan sokat segítene, hanem mert már egy ideje érdekel a vízhűtés).

  • nkmedve

    őstag

    válasz Pioneer #11986 üzenetére

    Már 1000x le lett írva, hogy nem lesz a prociból i5 azért mert az ember normálisabb PL-el használja, főleg ha azt UV-vel éri el. Nem gondolom, hogy ezt pont neked kéne magyarázni, volt itt már rengeteg pazar i7 eredmény 200W alatt.

    Ez egy általános Alder/Raptor Lake topik, nem extrém tuningos, vagy DDR5 tuningos téma. Le lehetne már szállni az emberekről akik kicsit normálisabb keretek között akarják használni a procit és nem az abszolút maximumot akarják kihozni belőle. Én sem szólok be azoknak akik a 8000+Mhz-es DDR5-re hajtanak, pedig valószínűleg a user-ek legalább 95%-a soha nem fog olyat elérni, és nem is érdekli.

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz Pioneer #11994 üzenetére

    Valamit nagyon félreértettél, nem én mondtam meg, hogy ki mit ne csináljon, hanem korábban egy léghűtős kollégának próbáltam segíteni, hogy hogyan tehetné használhatóvá a rendszerét. Erre ketten is nekem ugrottatok bármilyen provokáció nélkül.

    Ez nem egy dedikált tuningos topik, de mégis minden "átlagosabb" user aki idetéved és tanácsot szeretne kérni azzal kapcsolatban, hogy hogyan használja hatékonyabban a prociját vagy a már megvásárolt alkatrészeit, egyből le van ugatva, hogy AIO nélkül ne is próbálkozon, Raptor nem működik jól B lapban, PL-hez nehogy hozzányúljon, delid nélkül szar a proci, vegyen inkább i5-öt az i7-i9 helyett mer' az való neki, stb. Jó lenne elfogadni az itteni tuningos közösségnek is, hogy nem mindenki akarja sz***á húzni a prociját, vagy fizikailag módosítani. Vagy a korábbi témára reflektálva, lehetséges, hogy nem mindenki akar vizezni (mondom ezt úgy hogy egy 280-as Arctic van az i7-en itt mellettem).

    És nem, engem nem zavar ha valaki megosztja a tuningos eredményeit, vagy a delid-es tapasztalatait, még az sem ha egy CPU topikban többnyire OFF memória sub-időzítések elemzése folyik. Sokszor szórakoztató ilyeneket olvasni. Gondolom valakivel tévesztesz, mert soha senkinek nem javasoltam azt, hogy ne tuningoljon, vagy ne ossza meg itt a tapasztalatait. Pusztán arra hívtam fel a figyelmet, hogy sokféle felhasználó létezik, és így jó lenne ha a csúcs DDR5 eredmények MELLETT az átlagosabb user-ek is hosszászólhatnának itt a témához anélkül, hogy 1-2 extrém OCs (vagy delid-el, IHS módosítással foglalkozó) tag azonnal beléjük kötne és rájuk eröltetné a saját világlátását.

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz csako #12714 üzenetére

    Ez alapján akkor a B760 is úgy viselkedik UV közben ahogy a B660, bezuhan a teljesítmény. Többen is jeleztük ezt itt B660 esetén.

    Sajnálatos és idegesítő, hogy még az új szériára sem javították ezt ki, bár még lehet reménykedni egy BIOS frissítésben ami orvosolja a gondot. Amíg ezt nem javítják (remélhetőleg fogják, bár nem vagyok benne biztos, hogy van rá szándék) addig esetleg visszább foghatod a PL-t a throttling elkerülése végett. Minimális teljesítményt veszíteni fogsz (csak sok szálas terhelésnél) de messze nem olyan szinten mint ami a képeden látható. Másik lehetőség egy olcsóbb Z lap-ra való váltás, azoknál nincs gond az UV-vel.

  • nkmedve

    őstag

    válasz jokeph #12728 üzenetére

    Úgy tűnik az Asrock valamit jobban csinál, nálam az MSI-nél már jóval -40 mV offset alatt úszik a teljesítmény kb. 30-50%-a. -50mV esetén (ami a beállítható limit ennél a lapnál) a veszteség kb. 60%-os, ahogy emlékszem úgy már csak valami 12ezer CB23 pontot adott a 13700KF. És ilyenkor nem csak a multi CB pontok csökkennek, úgy általában sokkal lomhábbnak érződik az egész rendszer.

    #12730 rasotamas Úgy általánosságban nem rossz az a lap ha olcsón be tudod szerezni, én is azt használom a 13700KF alatt, bár a VRM 200W PL fölött már igényel némi légmozgást (nálam 215W-ra van állítva, úgy 80 fokig megy fel a MOS fél órás CB közben). Mondjuk a 13400F, de még a 13600K sem igényel 200W-t, úgyhogy a VRM egyáltalán nem lesz gond.
    BCLK OC-t, alulfeszelést és egyéb nyalánkságokat viszont elfelejteném B lapnál (legalábbis MSI és ASUS lapoknál, jokeph kolléga tapasztalatai alapján, az Asrock jobbnak tűnik). Azt nem tudom, hogy a BCLK OC bármilyen lapnál (B vagy Z) működödhet-e, azt talán valaki más meg tudja válaszolni.

  • nkmedve

    őstag

    válasz Hubba12 #12741 üzenetére

    A tiéd mondjuk szerintem inkább egy nagyon szerencsés eset, mint általános igazság. Másnál nem nagyon olvastam még ilyet, hogy egy Z lapban alapbeállításokon ennyivel alacsonyabb fogyasztást produkáljon egy 13600K. Legtöbbször azok is alaposan túlfeszelik a procit, de ott legalább manuálisan tudsz javítani a helyzeten. B lapnál legtöbb esetben csak PL variálással maradsz, ami hát nem annyira ideális...

    Amúgy én is folyamatosan gondolkozom egy olcsóbb Z lap beszerzésén, de kicsit tartok az egész UV mizériától és kísérletezéstől. Nálam munka is megy a gépen, így a stabilitás messze az elsődleges szempont (a fogyasztás és a CB23 pontok nagyon sokadlagos szempontok csak). Gondolom idővel ráveszem magam egy másik lapra, de lehet ott sem fogok sokat matatni vele. Talán nekem is szerencsém lesz, és alapból kevesebb feszt fog adni a Z lap a procinak, mint a mostani B660.

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz Hublot #12792 üzenetére

    Én használom a Thermalright-os változatot. Picit segített, de nem egetverő a különbség. Most az átlagos max értékek úgy 3 fokkal alacsonyabbak, közben a hűtés kb. 100 RPM-el lassabban teker (1050 helyett 950 RPM az Arctic Liquid 280-on). Ahogy olvastam, van akinél sokkal többet segít (de másoknál lehet még ennyit sem), de mivel nem került majdnem semmibe és nagyon egyszerű volt felrakni, elégedett vagyok vele így is.

  • nkmedve

    őstag

    válasz Bmwman86 #13012 üzenetére

    Már kb. a kezdetektől köztudott, hogy a HT kikapcsolása CPU limit esetén minimálisan segíthet néhány játéknál, ugyanakkor vannak játékok ahol inkább árt, vagy csak simán nem hoz semmi különbséget.
    Mindennapi használatra szerintem nincs értelme kikapcsolni a HT-t, játékoknál nem lesz az tényező ha nem teljes CPU limitre mész (miért csinálna olyat valaki?). Amit itt csinálnak az emberek, hogy kikapcsolják a HT-t vagy E magokat az csak maximum 1-2 benchmark erejéig hasznos (ahogy a rekord DDR5, CPU órajelek is), rekordok döntögetésére. Ha valaki normálisan játszik vagy dolgozik a gépen akkor nincs sok értelme ilyenekkel szórakozni, kb. tiszta fölöslegesen benne hagysz a prociban egy jó adag elméleti teljesítményt. Normális grafika mellett nem lesz semmi különbség a HT on és HT off között.

  • nkmedve

    őstag

    válasz Jacek #13016 üzenetére

    Ahol a HT kikapcsolásának hatására esik 10 fokot a hőmérséklet, ott nem hiszem, hogy megérné kikapcsolni, mert ott akkor azt jelenti, hogy rendesen dolgoznak a HT magok is s azokat a plusz szálakat nem nagyon tudod megfelelően kompenzálni extra órajelemeléssel. Szerintem legalábbis, bár eddig inkább Ryzen-el vannak HT kikapcsolós és OC tapasztalataim. :)

    #13015 Bmwman86 Nálam a Win 10 nem igazán kezelte jól a procit (sima CB közben is hosszabb terhelésnél az E magok frekvenciáját feltolta, a P magokat pedig visszafogta, így nem dobott túl jó eredményeket) úgyhogy elég hamar váltottam 11-re s azóta nincs gondom. Vannak itt akik inkább a Win10-et preferálják, gondolom nekik nincsenek olyan gondjaik mint amilyenek nálam mutatkoznak. Kicsit én is aggódtam a 11 miatt az elején, nem tudtam, hogy a munkámhoz tartozó régebbi app-jaim mind jól fognak-e futni rajta, de nem volt gond. Szerintem már elég kiforrott, persze az nem jelenti, hogy nem lehetnek még néha hibák benne.

    #13017 misfine Ez elég egyszerű, 100 fok. Amennyire tudom, nem igazán létezik olyan értelmes hűtés ami default-on az i9-et megfelelően throttling alatt tudja tartani (hacsak nem valami gonden sample, tökéletesen felhelyezett IHS-es prociról és hasonlóan jó alaplap párosról beszélünk). Az i7 is körülményes ilyen szempontból, ezért megy itt a delid, UV, contact frame, stb. téma folyamatosan.

  • nkmedve

    őstag

    válasz Jacek #13030 üzenetére

    Amikor ennyire a határon vannak a dolgok akkor nem olyan egyértelmű, lehet nálad tényleg megérheti kikapcsolni a HT-t, ha ez kell a stabilitáshoz.

    "13700K-m kikapcsolt HT-val annyit hoz így OC-va mint egy 12900K alapon cb23-ban :)"

    HT nélkül nem rossz eredmény az. Távol áll a csúcs HT enabled 13700K eredményektől, de a mindennapokban ahol nem kell az összes mag dolgozzon, érezhetően jobb teljesítményed lesz a magas P frekvencia miatt. Szerintem nem rossz stratégia némi sokszálas teljesítményt feláldozni a jobb kevés-szálas teljesítményért.

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz jokeph #13082 üzenetére

    "Kilőttem a HT-t a 13600k-n, hajszál pontosan CB23 multiteszt alatt a 95 fokból lett 80 fok, a 23700 körüli pontból meg 19000 magassága. :D
    Illetve -0.05 Volt-al csökkent a Peak Vcore is. :U"

    Kevesebb teljesítményt veszítenél azonos hőfok mellett ha csak simán lennebb vennéd a PL-t, a HT-t pedig bekapcsolva hagynád. Nálam HT nélkül 205W-ot eszik a 13700KF és 25ezer CB23 pontot dob. HT-vel, 205W PL-re limitálva pedig 28 ezer pont. Hőfok 84 körül mindkét esetben.

    Igen, a SOTTR valamilyen anomália folytán nálam is 1.5%-kal több CPU FPS-t dob kikapcsolt HT mellett, ami elképzelem, hogy hasznos lehet azoknak akik kizárólag epenis-növelésre mennek. Szóval lehetnek olyan extrém esetek amikor a HT kikapcsolása minimálisan segíthet, de ez nagyon ritka. Ettől függeltlenül nem kell kikapcsolni a HT-t, mert általánosságban sokkal többet ártasz vele, mint amennyit használsz.

    Komolyan, itt a topikban mintha visszarepültünk volna 2017-be, vagy 2010-be. Akkor volt szokás a HT-t kikapcsolni (az első generációs Ryzen-nél, valamint korábban a Nehalem-nél), mert 1-2 játékban segített. Aztán persze mindig rájöttek az emberek, hogy 1-2 elszigetelt esettől eltekintve a HT kikapcsolása sokkal többet ártott, mint használt.

    [ Szerkesztve ]

  • nkmedve

    őstag

    válasz zebra_hun #13109 üzenetére

    "Képzeld, van aki játékra veszi a gépet. Jelenleg nincs olyan játék, ahol ne rontana a HT."

    Ez így nem igaz, a játékok 90%-ánál semmit nem számít a HT, ha van elég magod. Ha nincs elég magod akkor pedig egyenesen árt a HT kikapcsolása. Hardware Unboxed pl. tesztelte ezt már sokszor, mindig az volt a konklúzió, hogy 1-2 spéci esettől eltekintve nem éri meg kikapcsolni a HT-t, és játékosoknak sem ajánlják. Persze mindig jön valaki aki a kommentbe beírja, hogy ez hülyeség, mert az általa kedvelt játékban 720p-ben a HT kikapcsolása hoz 2 FPS-t.
    AC Valhalla-t próbáltam pont a tegnap (mivel az van még fent) HT on és off-al, konkrétan 0 FPS különbséget kaptam (720p Low). Igen, SOTTR-ben minimálisan segít ha kikapcsolod (ahogy írtam, hatalmas ~1.5%-ot), de attól eltekintve, hogy itt kizárólag csak azt használja mindenki, még nem lesz reprezentatív minden játékra nézve. Amúgy meg mindketten tudjuk, hogy ez nem játékról szól, senki nem 720p Lowest SOTTR benchmark-al játszik. Ez sima pontvadászat, semmi több. Azzal sincs semmi baj, de ilyen extrém felhasználási mód alapján ne ajánlgassunk beállításokat olyan embereknek akik csak simán játszani szeretnének vagy normálisan használni a drágán megvásárolt CPU-t (amit gondolom nem azért vettek, hogy kapásból letíltsák a teljesítmény 20%-át a HT kikapcsolásával).

    "Munkára elég egy 20 éves pc win2000-el általában, hiszen mindent tud."

    Ezt nagyon remélem, hogy komolynak szántad, mert viccnek erős lenne. :D Amúgy meg ha valaki kizárólag játékra vesz gépet és zavarja az Intel procik nagy fogyasztása, akkor miért nem az 5800X3D vagy az érkező 7700X3D körül nézelődik? Ezek konkrétan játékra vannak tervezve, nincsenek fölösleges E magjaik de cserébe van halom cache bennük ami játékosoknak előny. Elég furcsa megoldásnak tűnik nekem, hogy valaki játékra vesz egy sok magos i7-et vagy i9-et (amelyeket már alapból inkább productivity-re terveztek), majd a szálak egy jó részét csak simán letiltja, mert X benchmark úgy minimálisan jobban fut. Persze mindenki azt csinál a saját procijával amit akar, de nem feltétlenül tartom jó dolognak, hogy minden újoncoknak és ide betévedőnek ajánlva van, hogy lője ki a HT-t mer' az rossz a játéknak.

    #13113 blu79 Még szép, hogy CB23-ban alacsonyabb a hőfokod HT nélkül, a P magok így nincsenek maximumra járatva (így feszültség is kevesebb kell, de pontod is jóval kevesebb lesz). Játékban pedig nem számít, mert ott alapból nem dolgoznak a HT szálak ha van elég mag.

  • nkmedve

    őstag

    válasz zebra_hun #13122 üzenetére

    Rendben van, lehet nem volt ez így általánosságban ajánlva, csak frucsa volt, hogy tegnap pl. minden második komment az volt, hogy "na én is kapcsolom kifelé a HT-t", beleértve olyan tagoktól is akik nem az itteni hozzáértő tuningos társasághoz tartoznak (miattuk nem aggódom, tudják mit csinálnak), hanem inkább csak átlagos felhasználók voltak. Volt olyan eset amire én is azt mondtam, hogy annyira a határon ment az OC, hogy tényleg szükséges volt a HT kikapcsolása. Én is csináltam olyan régebben Ryzen 1700-al, OC mellett annyira elszállt a fogyasztás, hogy HT-vel már nem bírtam hűteni, sőt stabilizálni sem. Olyan esetben megérheti kikapcsolni, bár az én esetemben akkor is inkább az nyert, hogy a HT bekapcsolva maradt, és 100MHz-et engedtem az OC-ből.

    #13121 hackeeeee A HT témához annyit, hogy annó a 6700K-t próbálgattam HT nélkül, terhelés mellett 10-20 fokkal volt hűvösebb a proci, mint HT-val.

    Ez természetes, a HT növeli a mag kihasználtságát és igy a teljesítményt is. HT nélkül bizonyos egységek a magban nem dolgoznak (vagy legalábbis nem folyamatosan) s így kissebb a fogyasztás, alacsonyabb a hőmérséklet.

  • nkmedve

    őstag

    válasz jokeph #13131 üzenetére

    Ja, az SC2 ismert az 1szálusításáról, mivel jó régi már így ahogy mondod, nem lesz ez már javítva. :) Nem próbáltam még a mostani rendszeren, de kíváncsi vagyok, hogy Win11-en a P magot terhelné-e. Valamikor teszek vele egy próbát.

    "B660-as lapom van, a limitek maxra (240W) kieengedve, mivel a cél a P-Core max frekije közeli érték, a játék egyidőben fixen 1 magot terel közel 100%.-on, az ütemező pakolgatja a 0,1,2-es magok között, átlag 45 fokos a proci, peak 60 fok."

    A PL visszafogása nem befolyásolja a P magok órajelét addig amíg nem éred el a limitet, ami ugye inkább csak sok szálas terhelésnél tud megtörténni. Amíg nálam 155W-on volt a PL (hűtés miatt) addig is rendszeresen mentek a P magok 5.3-5.4 GHz-en. A PL limitálás inkább csak arra jó, hogy extrém, sokszálas terhelésnél jobban lehessen hűteni. Alacsonyabb terhelésnél (pl. játék közben) semmi hatása az órajelekre, vagy fogyasztásra.

    "- ezt az utolsó mondat tagot bóknak veszem. ;]"

    Pedig nem is pont rád gondoltam, volt itt konkrétan "újonc" kolléga is aki részt vett a HT komment-lavinában. Amúgy egyáltalán nem sértés, én is áltagos felhasználónak tartom magam, PL-en kívül semmit nem állítottam, nem érdekelnek a RAM időzítések, valamint a CPU limites játék FPS-ek sem (1440-ben játszom egy 2080-al, itt CPU limit jóformán soha nincs, már a korábbi Ryzen 3700X-el sem igazán volt :D). Nekem a lényeg, hogy működjön megfelelően, legyen stabil úgy játék mint munka alatt, s lehetőleg közben ne forrjon fel a víz a pumpában.

Új hozzászólás Aktív témák