Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Tin

    veterán

    válasz Retr0 #4586 üzenetére

    vegyél egy ilyet. a külső vinyóval csak a gond van, dugdosni kell, ezt meg csak akkor veszed ki, ha kell a dvd. az meg - nekem legalábbis - elég ritkán van.

  • Tin

    veterán

    lenne nekem is egy kérdésem, szintén thinkpad t500-zal kapcsolatban.

    kb 1 hónapja vettem (boltban), még 3 évig garis. karácsony előtt nem is nagyon használtam, most 1 hete vettem "intenzívebb" használatba. gépeltem rajta kb 200 oldalnyi szöveget, meg neteztem, szal átlagos felhasználás.

    azt észrevettem, hogy a billentyűzet bal felső része egy kicsit mintha lötyögne. nem zavaró, de gyors gépelésnél nem az igazi. ez még nem zavarna annyira.

    de, pár billentyű egyszerűen nyikorog, frankón. a space, az n betű néha, 1-2 másik billentyű ritkán, viszont az É betű rendszeresen. de nem ám csak épphogy, durván vicces hangja van, nyikorog mintha a gomb emelőszerkezete vagy a gumi alatta nyikorogna. és hangos. ha megnyomkodom egymás után jópárszor, abbahagyja, de 5 perc gépelés után visszajön. és elég idegesítő. esetleg ez valami "betörési" időszak, és majd megszűnik? nem ömlött bele kóla, és nem koszolódhatott még be.

    lehet h én vagyok kicsit szőrszálhasogató, de nekem a billentyűzet nagyon fontos, mert rengeteget gépelek. ez a mostani ami benne van ALPS gyártmányú, kibékülnék vele. nem tudom mit csináljak gari ügyben, biztos cserélik, csak félek, hogy mi van ha CHICONY lesz a cseredarab (NMB-vel még kibékülnék).... a másik meg, hogy nem akarom leadni napokra a gépet, amíg "megjön" az alkatrész, nem tudom lehet-e olyan h beviszem, megrendelik, visszaviszem, és megvárom a cserét. meg azt sem tudom, hova érdemes vinni.

    valaki, akinek van tapasztalata vagy javaslata a problémára, meg akinek van tapasztalata a garis javítással, hogy megy ez, megköszönném, ha segítene. vagy ha valakinek van _új_ angolja eladó párezerért, az is jöhet (ha nem chicony).

    köszi előre is!

  • Tin

    veterán

    válasz Retr0 #4589 üzenetére

    nem tudok, de sztem nem nagy tétel hogy bekockáztasd az ebayt.
    de megnéztem, nagykerben OEM gyáriban ugyanez 9890+ÁFA (van raktáron 2 db)

  • Tin

    veterán

    válasz Retr0 #4593 üzenetére

    gondolom igen. de egy vinyó árát egy keretért ki nem fizetnék:D

  • Tin

    veterán

    válasz buherka #4598 üzenetére

    pontosan erről beszélek amiről te :R

    ez egy sima műanyag+alu lemez, egy sima sata átalakítóval, ráadásul lefogadom hogy a lenovo keretek beszállítója gyártja, csak mégse rakhatja rá az eredeti matricát.

    én is gondolkoztam az ssd + ultrabay hdd megoldáson, mert van értelme. lényegében nem lesz nehezebb a gép, viszont a 320GB/5400-as vinyó tárhelynek jó, az ssd meg fő vinyónak. oprendszernek meg bőven elég a 128G-s vinyó.
    most felraktam a gépre a win7 64 biteset, látja mind a 4 gigát, és elég gyors lett a gép, sokkal gyorsabb mint a "gyári" 32 bites win7-tel. pedig az is látott 3 gigát a 4-ből, és így meg 2.5 giga most a szabad ramom (egy böngésző), miközben a 32 bites win7-tel nem volt semennyi szabad. érdekes.
    szóval én egyelőre várok. idén karácsonykor úgyis az ssd lesz az egyik sláger, jóval olcsóbbak lesznek.

    Winner_hun-ra szintén +1, megbízható srác!

  • Tin

    veterán

    válasz buherka #4563 üzenetére

    a T410/T510-ről, ha megengeditek (bár írtam már róla a hírhez kapcsolódó topikban is, de hátha itt is érdekel valakit)...

    utánaolvastam külföldi fórumokon, blogokon, és nem győzött meg hogy jó az nekem. T510-ről írom, de a T410-re is igaz.
    - NVIDIA 3100M videokari úgy fest durván gyengébb lesz az ATI 3650-nél, cserébe nem is fogyaszt jól, de ez még nem megerősített ([link], mindenesetre a notebookcheck.net nem szokott hülyeségeket leírni)
    - nincs átkapcsolható grafikus kártya (mondjuk ennél a kártyánál felesleges is)
    - nincs magnézium rollcage a kijelzőn (az alsó részen megmaradt)
    - 2 centivel szélesebb, és alapból picit nehezebb is, viszont 1 centivel keskenyebb
    - 15"-ban csak 16:9 felbontás van (1600x900, viccelnek??), de legalább LED-es. 14"-ban marad a 16:10 egyelőre
    - lesz FullHD panel, de 15"-ban akkora felbontás sztem sok (1 évig használtam egy DELL E6500-at 1920x1200-ban, szemgyilkos)
    - ctrl/fn cserélhető biosból (remélhetőleg a T500 frissített biosában is megjelenik majd)
    - nincs külön mikrofon/fejhallgató jack, hanem átkapcsolható
    - az "új" memóriakártya olvasó feleannyi kártyát olvas
    - az "új" "powershare" usb-t már a T500 is tudta kikapcsolt állapotban (biosban állítható, bár az csak bedugott gépnél tudta, ez elvileg akkuról is, ez pozitív)
    - nincs SATA6, csak SATA3
    - billentyűzet melletti oldalsó hangszórók (a DELL E6500 után köszönöm, de SOHA többé)
    - billentyűzet redesign majd kiderül hogy sikerül-e
    - nagyobb touchpad (ami jó!), ráadásul multitouch
    - nagyobb ESC/DEL, szokás kérdése, pozitív lehet (az ESC legalábbis)
    - centralizált képernyő (bár kb semmi jelentősége)
    - eltűnik az intel wifi link 5xxx fos
    - CORE i5/i7 procik (lassabb 4magos több fogyasztással, bár van ahol jó, meg ez a jövő)
    - 22 órás lehetőség (bár a DELL is ezzel reklámozott 1 éve, de a DELL E6500 kevesebbet bír a 9 cellással, mint a T500), de ahogy valaki írta, ha csak a fele, már jó
    - 4 memory slot jó dolog (4x2GB modul jóval olcsóbb mint 2x4GB, 16GB notiba egyelőre felesleges)

    külföldi fórumokon, blogokban ezerrel sírnak. lenovo 2 napja levette a T500-at és a T410s-t a weboldalról (átmenetileg nem rendelhető). sok konfigurációban még nem rendelhető, hetekig tart az átfutás. tesztek még sehol.

    szóval... meglátjuk. szélesebb, 1600x900, gyenge videókari, magnézium rollcage elhagyás... nekem ez visszalépés.

    [ Szerkesztve ]

  • Tin

    veterán

    válasz Mészike #4630 üzenetére

    de van:) ha a quicklaunch-ra gondolsz. annyi a trükkje, hogy ha beállítottad, behúzogattál mindent, és lockoltad a taskbart, akkor jobb gomb az asztalon, personalize (legalsó), és mentsd el az aktuális témát (valamilyen néven). ezután meg fogja jegyezni a gyorsindítást.
    viszont, nekem azóta 1x már előfordult (bios update után), hogy reboot után megint eltűnt. utánaolvastam, azt írják, hogy ha nem "rendes" a shutdown (márpedig ilyenkor valami spéci, mert többször újraindul a gép), akkor eltűnik. viszont, akkor már csak be kell állítani, és elmenteni, az ikonok már benne lesznek.

    egyébként én egy dolgot sajnálok. a vistaban a quick launch-on lévő ikonokat sorban a winkey+1...0 karakterekkel el lehetett indítani. tök jó volt, mert amikor bebootolt a gépem, winkey+1,2,3 és elindultak a szokásos programjaim. ez a kombináció a win7-ben már a pinnelt taskbar ikonokra vonatkozik mint indítás, illetve mint taszk váltogatás, majd próbáld ki.

  • Tin

    veterán

    válasz evone #4735 üzenetére

    ez a sok-óra-elemről dolog amúgy miért jó? sosem voltam még olyan helyzetben, amikor 2-3 óránál többet kellett bírjon az aksi, ha egy megbeszélés ennél hosszabb, akkor meg természetes hogy rádugom a töltőre. ha dolgozok, a teljesítmény miatt mindeképp rádugom a töltőre, ha meg "csak úgy" netezek, az sem több 2-3 óránál, és sokat nem is fogyaszt.

    szóval, kötekedés nélkül, érdekelne miért jó, ha egy gép 6-8 órát bír, természetesen alap sebességen, alap videokártyával, alap felbontású kijelzőn alig látható fényerőn, battery stretch módban.

  • Tin

    veterán

    meggyőztetek. tehát buszon, budin, egyetemi órán, és alulkonnektorizált helyen kijön az előnye:D

    viccet félretéve, egyébként egyetértek veletek. csak ugye nálam (meló) nem jön ki, max megbeszélésen vagy utazás közben, de mivel olyan 4-5 órát simán kibír a 9 cellás aksival normál fényerővel (de intel vga-val), nem nagyon jött még ki eddig, hogy kevés lett volna.

    viszont remélem pár év, és ezek is olyanok lesznek mint a mobilok, napokig fogják bírni. ez végülis tök jó, mert megváltozik a szemlélet, és mint a mobiloknál, a gépeknél sem az lesz az elsődleges, hogy konnektor közelében azonnal rádugd.

    én amúgy 15" párti vagyok, de bejönne a 14" is, csak az 1680x1050 felbontás mindenképp kéne. kár, hogy abban a felbontásban nincs 14-es kijelző, az lenne az ultimate választás.

  • Tin

    veterán

    válasz mv #4746 üzenetére

    egyetemista koromban örültem volna egy (akármilyen) laptopnak:D

    az unalmas előadásokon inkább aludtam nem a gépet nyomkodtam:D

  • Tin

    veterán

    nah, kicseréltettem a billentyűzetet gariban a T500-on. korábban írtam a problémáról, a gép 1 hónapos, de 1 hét használat után elkezdtek nyikorogni bizonyos gombok, ami gépelés közben néha azért elég zavaró volt.
    megjegyezném, nagyon korrekt volt a szervíz, előre berendelték a cseredarabot, így 5 percig tartott a művelet. a thinkpadekhez 3 gyártó gyárt billentyűzetet, Alps, Chicony, NMB. nem olyat rendeltek ami benne volt (Alps), hanem másfélét (NMB).

    gondoltam leírom a tapasztalatokat a két billentyűzetről, hátha érdekel valakit.

    ALPS (42T4013): könnyű lenyomás, elég gyors gépelési lehetőség. cserébe meglepően hangos volt a billentyűzet gépelésnél, és picit "lötyögősek" a gombok. a billentyűzet a noti házában nem feküdt fel rendesen, a bal felső sarokban lötyögött a billentyűzet alapja. párszor előfordult, hogy gyors gépelés közben egy karaktert többször leírt, mintha többször lenyomtam volna, de ez lehet a word hibája is. ami miatt cseréltettem, hogy bizonyos gombok nyikorogtak, vsz az alatta lévő gumi anyaghibája vagy csavarodása miatt. az É betűn reprodukálható volt, a többi csak néha csinálta, de nagyon zavaró volt mert mindig hangos volt a billentyűzet, főleg ha nyikorgott is.

    NMB (42T3948): egészen más minőség, már a gombok anyaga is más, puhább. sokkal erősebb lenyomás kell hozzá (!), ez egyelőre picit zavar, a puhábbhoz vagyok szokva, de szerintem hamar megszokható. a billentyűk a helyükön vannak kivétel nélkül, semmi nem lötyög. eltűnt a bal felső sarokban lévő illesztési hiba is, nem lötyög a billentyűzet a noti házában. minőségérzete messze jobb. nagyon csendes, alig van hangja gépelésnél. nem tapasztalok dupla lenyomási hibákat és egyebeket sem. az egyik billentyű ezen is szar volt (page down), de nem cseréltettem, leszedtem, megigazítottam, most jó.

    minőségben, "thinkpad érzésben" egyértelműen az NMB-re szavazok. viszont, remélem meg tudom szokni az erősebb lenyomás szükségét, mert ez jelen pillanatban még picit zavar, és nem is tudok olyan gyorsan gépelni rajta, mint az előzőn. bízom benne, hogy picit puhul, és a kezem is beáll erre.

    szerk: még 1 dolog. az NMB-n sokkal alacsonyabban van a trackpoint gombja, majdnem belesimul a billentyűzetbe. nem akadok bele gépelésnél, de ugyanolyan jól használható, mert nem nyomja meg a mellette lévő billentyűt. ja, és a trackpoint gomboknak az NMB-n semmi hangja, nagyon finom működésűek.

    [ Szerkesztve ]

  • Tin

    veterán

    válasz Napfénysüti #4775 üzenetére

    igen, anno néztem a képet, onnan tudtam, hogy alps van benne. remélem puhul majd picit, meg hamar meg tudom szokni, bár problémát inkább a "vízszintes" gépelésnél okoz, ha a gép "felett" ülsz, nem probléma a nagyobb erőkifejtés.
    a korábbi gépemnek (dell e6500) szintén jó billentyűzete volt, de azt valahogy inkább csak megszokni lehetett, mint szeretni, mert nem volt gond vele, de semmi extra.
    az alpson, amikor a gépet elkezdtem használni, meg is lepődtem, azt gondoltam egy thinkpadbe komolyabb billentyűzetet raknak. az olyan "szétfolyós", gépelsz, folyton visszatörölsz a melléütések miatt, felcserélődnek betűk, bár tény hogy nagyon gyorsan lehet rajta gépelni, de valahogy olyan silányabb minőség.
    szóval meglátjuk. örülök, hogy a szerviz nyitott volt, és én mondhattam FRU-t, hogy a 3 közül melyiket kérem. amúgy 1 nap alatt megvolt:D

  • Tin

    veterán

    válasz evone #4911 üzenetére

    olvastam én is erről az "új" roll cage-ről. csak annyit nem értek, ha ez jobb mint a régi, a gép alapja miért a régiből van?:) mert nem jobb...

    árverseny van, és minden gyártó mindenen sprórol amin tud. a csúcs (T) sorozat olcsóbb, és inkább azon keresnek, hogy az ember "feljebb" vált egy kategóriát. ez olyan mint az új s80 volvo 1.6-os motorral. régen drága volt mert nem kötöttek kompromisszumot a T sorozatban, manapság már elfogadható az ára. ezért, ezek miatt a csökkentések miatt.

    nekem amúgy tökmindegy a rollcage, nem dobálom a gépet, és nem állok rá. engem az új t510-ben a mérete (feleslegesen nagyobb) és az 1600x900-as kijelző borzaszt el leginkább, a többi feature nem igazán érint. ezek viszont nagyon.

    tavaly 1 évig használtam egy dell e6500-at melóra (napi 10-12 óra). 1920x1200 2CFFL (nagy fényerő!), t9400 proci, 4GB ram, 7200-as vinyó, bika gép. és használatban? max fényerő kellett h ne zavarjon a nagy felbontás 15"-on, vinyója kattogott néha, a proci és a videokártya feleslegesen melegítette a gépet, 2 perc youtube videó után fél órán át maxon ment a hűtőventi, melegedett az egész gép bal oldala, a rohadt oldalsó hangszórók fémháza melegítette a kezem, 9 cellás aksival 2-3 órát bírt. a dell driverei meg borzalmasak! most olcsóbban tudtam volna jobb E6500-at mint a T500-at, de jól döntöttem! egy dolog volt a dellben állat, a billentyűzet háttérvilágítás.

    ja, és vagy 20 éve "használok" laptopokat (gyerekkorom óta, szüleim munkája révén tudtam hozzájuk férni). igaz, akkoriban még vinyó sem volt bennük és 5 kilósak voltak:D egyik örök kedvenc

  • Tin

    veterán

    válasz taltos #4964 üzenetére

    szia,

    nekem T500-am van.
    15"-ban az 1680x1050-el semmi gond, előtte 1 évig használtam 15"-os 1920x1200-as felbontású laptopot. na, az már picit necces, bár azon a desktopon minden elfér. viszont szemgyilkos:) a T500 paneljének a fényereje jó, átlagosnak mondanám. beltéri használatra elég, 15 fokozatból nappal bent 13-ason, aksiról 10-esen használom. nem látok problémát vele. kültéri (napfényes) használatnál már lehet h lenne vele gond, de ott is látható, és hát melyik lcd való kültérre. T400 ledes kijelzőjét láttam kollégánál, fényesebb a kép, de többet vártam tőle. X301-es ledes kijelzője sem az igazi, valahogy nem egyenletes a fényesség, a kép szélein teljesen más. engem nem győzött meg. aminek durva fényereje volt, az az előző gépem volt, a dell E6500, de az sem ledes volt, csak dupla CCFL-es volt.

    a W500 videókarija játékban ugyanazt tudja mint a T500-é, ha opengl alkalmazások fontosak, ott jön ki az előnye a driverek miatt. de, hacsak nem 3D grafikus vagy, szerintem felesleges.

    az átkapcsolható driver jó dolog, csak 32 bites oprendszer alatt rengeteg memóriát felzabál. én 4G rammal vettem a gépet, Win7/32 bit volt rajta, 2.3G-t látott belőle. kikapcsoltam az átkapcsolhatóságot a BIOS-ban, és úgy 10 reboot után helyreállt: 3G ramot látott (ennyit lát a 32 bites oprendszer). most már Win7/64 bit van fent, itt már simán megy az átkapcsolhatóság, így is látja a teljes 4G ramot. én amúgy az integráltat használom, mert kevesebbet fogyaszt, ha meg játszani akarok, átkapcsolom és játszom:)

    az intel turbo memory-ról én is olvasgattam vásárlás előtt, de a vélemények szerint nem igazán kiforrott, és túl sok mindenre nem is igazán jó, de mivel nincs tapasztalatom vele, nem akarok nyilatkozni. bár találtam 1-2 írást, miszerint az utóbbi időben már kezdenek jók lenni a driverek és kezd használhatóvá válni a technológia.

    összerakás szempontjából nem tudom a különbséget, szerintem nincs. mindkettő nagyon jó. melegedés szempontjából a T500-é tudok nyilatkozni: se hangja, se melegedése, normál irodai (developer) használat mellett. nálam ez volt az egyik fő szempont vásárláskor.

    a T410/510-es sorozatról meg még egy igazi szakértői review sincs, csak pletykák. azokat meg olvashatod itt is. az igazság meg pár héten belül kiderül. az biztos, hogy fogyasztásban verik a T400/T500 sorozatot.

    ha tusz angolul vagy németül, javaslom a notebookcheck oldalt, na ott részletesen meglesz minden infó ami téged érdekelhet a gépekről a teszteknél.

    ezt meg az összes T400/T500 tulajnak ajánlanám, T400-ról szól, de sokminden igaz a T500-ra is: Thinkpad T400 known issues

  • Tin

    veterán

    válasz evone #4973 üzenetére

    neked ez a látatlanban gép sztárolás a mániád:) (nem megsértődni!)

    azt írtam, hogy "a T410/510-es sorozatról meg még egy igazi szakértői review sincs", ebben mégis mi nem igazság?:)

    nem láttam még megbízható (szakmai) forrásból származó teszteket, az idő még nem igazolta a konstrukció sikerességét, nem jöttek még elő szériahibák, és semmi. tök új sorozat, jól néz ki, de mint már írtam, specifikációk alapján nem lehet valamiről véleményt mondani. majd az idő igazolja. látatlanban szerintem is jó lesz.

    és még valami. a t410 valóban előrelépés a t400-hoz képest, viszont én 15" párti vagyok, és a t510 már nekem nem tűnik akkora előrelépésnek a t500-hoz képest (felbontás, méret, rollcage, touchpad, stb).

    várjuk meg kérlek az első szakmai véleményeket mielőtt ítélkezünk:)

  • Tin

    veterán

    válasz evone #4985 üzenetére

    nevetni fogsz, de most már a hivatalos oldalról is lekerült a switchable graphics opció a t410-nél, t510-nél még opcióként fentvan a táblázatban, de a leírásban már nem. biosok 2-3 naponta jönnek ki, csomó mindenhez nincs még normális driver.

    a rollcage ugyanez a szitu. hidd el, holnap máshol mást fogsz olvasni. matt kohut blogja is behalt, vagy kirúgták, vagy csendre intették, ő még a hónap elején nagyon sok infót szivárogtatott ki. napokig nem volt rendelhető az új modellpaletta, mert nem tudták teljesíteni a kéréseket. a t400/t500 akciók december vége óta mindig 1-1 héttel meghosszabbodnak, mert mindenki az újat keresi, de nem tudják kielégíteni.

    és akkor még nem beszéltünk arról, vajon jó-e az, hogy ilyen csendben (és hirtelen) dobta ki a lenovo az új modellpalettát. hamar munka sosem jó, emlékezhetsz a hajlós t500 billentyűzetre, amit csak 1 évvel a kiadás után javítottak az újradesignolt készülékházzal. bár ez is érdekes mert a 2009 novemberi gyártású gépem eredeti billentyűzete hajlott, a lecserélt nmb viszont már nem.

    én gondban lennék, ha azonnal kéne gép (bár decemberben vettem a t500-at). de azt gondolom, inkább venném azt, vagy várnék tavaszig, amikor már vannak tesztek-vélemények és normális driverek az új gépekhez. nem keveset szoptam 2008 őszén, amikor az "új" dell e6500-at rendeltem. kb 2 hónap múlva jött meg, és majd fél évig szoptam a driverekkel, amire végre stabilan ment a gép. és aztán oké, hogy a dell driverei szarok, de a 3rd party driverekre a lenovonak sincs akkora hatása, mint kéne. pl. az intel wifi 5300 is egy szar, azt is össze vissza kellett állítgatnom, mire nem szakítgatta meg a kapcsolatot összevissza a hülye PM beállítások miatt.

  • Tin

    veterán

    válasz buherka #4987 üzenetére

    hát, konkrétan kikapcsoltam az alaplapi videokártyát. ha win7/32bit-tel akarod a váltható üzemmódot, nem fog többet látni, mert a shared memory-t meg nem lehet átállítani sehogy.

    ITT le van írva mit kell csinálni:
    BIOS > Config > Display > Graphics Device >
    - DISCRETE GRAPHICS
    - OS Detection for Switchable Graphics > DISABLE
    ja, és ne add fel itt. kb 10x vagy még többször kellett rebootolnom, mire felismerte a 3GB-ot, azt hittem már valamit rosszul csinálok.

    így nyersz fél giga ramot, cserébe nem tudsz videokártyát váltani. nálam csak pár hétig ment így, amint megjött a win7/x64, raktam is fel, az látja mind a 4GB ramot, és működik a váltható üzemmód is.

    ja, és vicces. teleraktam a gépet mindennel, 64bit win7-ben indulás után 2.3GB free ram van, míg a 3GB-ot látó 32bit win7-tel nem volt szabad ramom bootolás után:D

  • Tin

    veterán

    válasz evone #4988 üzenetére

    én sem tudom miről beszélsz:)

    ITT csak a T410s switchable, ITT szintén, illetve a T510-ben opció.

    a blog persze h elérhető, csak teljes a csend:)

  • Tin

    veterán

    válasz evone #4996 üzenetére

    tisztában vagyok ezekkel. én csak azt mondom, hogy kb 1 hete még a T410-nél is fent volt a switchable szó, és a táblázatban is szerepelt, ma már nem (bármelyik fenti linkem a kettő közül). idővel meg úgyis kiderül hogy az vagy sem. szerintem zárjuk le ezt a látatlanban találgatás részt, majd kiderül ha lesznek tesztek.

  • Tin

    veterán

    válasz buherka #5035 üzenetére

    erről az APS paráról írnál kicsit? rákerestem, de konkrétan olyat, hogy hibákat okozna, nem találtam (igaz kb 10p-et szántam rá).

    probléma lenne az APS-sel a gyári vinyókon? nekem 320G/5400-as WD van benne, be van alacsony érzékenységgel kapcsolva, de nem nagyon tapasztaltam, hogy kattogna, vagy bármi gond lenne vele.

    engem igazából az érdekelne, hogy a gyárilag belerakott vinyót kinyírja-e az APS. ha vinyót fogok upgrade-elni, valószínű úgyis inkább SDD-t rakok a gépbe, és egy második vinyót az ultrabay-be, de ezt még kséőbbre tervezem (pl évvége).

    szóval, kaphatnék linkeket, leírásokat (lehet angol is) arról, hogy mi ez az APS para?

  • Tin

    veterán

    válasz buherka #5048 üzenetére

    köszi.

    így a leírás alapján előbb gyanakodnék vinyó hibára, vagy ezzel a vészparkolós megoldással való inkompatibilitásra. azt nehéz elképzelnem igazából, hogy egy évek óta a piacon lévő technológia (a giroszenzoros megoldás meg a szoftver együtt) nyírná a vinyókat, akkor abból nem lenne botrány/probléma.

    nálam be van kapcsolva az APS, de szerintem normál használat mellett (asztalon, ölben, néha kocsiban) túl sok szükség igazából nem is lenne rá.

    ha tudsz mondani olyan programot, amit le tudok futtatni a gépen, amivel te is az eredményeket kaptad, szívesen megnézem, és kiderül, hogy nálam mi a szitu.

  • Tin

    veterán

    válasz taltos #5066 üzenetére

    ha a neten azt írja van gari, akkor van gari. 1 hete cseréltettem ki a billentyűzetet, nem kér a szervíz semmilyen garipapírt. le tudod kérdezni a gépedbe szerelt eredeti alkatrészeket, azokra van gari. a memóriát, vinyót le tudod kérdezni egy diagnosztikai progival (pl. everest), meg tudod nézni, hogy gyári típus vagy sem. de amúgy az ember megjelenése sokat elárul, ha hagyja h kipróbáld és megnézd, vagy előtted bontja ki, nagy gond nem lehet.

    14"-ban van 1440x900-as felbontás is amúgy. én ezer éve fejlesztek notikon, egyszerre sok nyitott alkalmazással, de ahhoz semekkora felbontás nem elég. de egy biztos: legalább 1400x1050 (4:3) kell. 1280x800-at felejtsd el fejlesztésre, az 1440x900 erős kompromisszum, szerintem maximum megszokható, de sosem lesz kényelmes. az 1680x1050 viszont optimális (pixelméret és felbontás). az 1920x1200 király, de túl picik a betűk, hosszú távon fárasztó. pont ez a bajom a t510-el is, 1600x900 vertikálisan szerintem egyszerűen kevés (nekem 2-3 soros a tálca, van hogy 20+ nyitott ablak van), az 1920x1080 meg szemgyilkos 15"-ban.

    én se rá, se lebeszélni nem akarlak semmire/ről. én fejlesztésre t500-at vennék, de information worker melóra (word, excel, táblázatok, email, powerpoint, webezés) egyértelműen t400-at. én amúgy meglepődtem, hogy a mostani t500 mennyire könnyű és kicsi az eddigi 15"-os notijaimhoz képest.

    [ Szerkesztve ]

  • Tin

    veterán

    válasz buherka #5059 üzenetére

    köszi, lefuttattam. megnéztem, max érzékenységen volt az APS, visszavettem közepesre, de amúgy a vinyó (WD 320G/5400) 100%/100%.
    megnéztem az asztali gépem is, abban 4 vinyó van, azok is 100%/100%-osak. pedig abból a legöregebb vinyó 7 éves, és nettó 950 órát futott.

    szóval szerintem ez a dolog nem az APS-re vezethető vissza, hanem a vinyóra (firmware, gyártási minőség, APS "elvével" való kompatibilitás, akármi).

  • Tin

    veterán

    válasz evone #5070 üzenetére

    bal felső sarokban a billentyűzet alapja meghajlott, és lötyög a házban?...

    teljesen általános probléma t500-on (nemtom ez milyen), kb 1 éve még a házat is redesignolták miatta. nekem is csinálta, de amióta az új bill (nmb) van benne, úgy áll mint katibanagyerek:D

    szerk: persze lehet, hogy nem a billentyűzet típusa miatt van, csak a szervizben úgy rakták be, hogy ne lafogjon (vagy tettek alá valamit). most mindenesetre tökéletes.

    [ Szerkesztve ]

  • Tin

    veterán

    válasz buherka #5077 üzenetére

    eddig sztem mázlim volt (lekopogom). desktop gépben mindig rakok ventit a vinyók elé/alá/mellé, mert a hűtetlenek úgy tűnik hamarabb döglenek.

    ez a WD vinyó amúgy elég lassú sajnos. de tökmindegy, amire én használom a gépet, pár hónap alatt úgyis belassul, szal megszoktam:)

  • Tin

    veterán

    válasz evone #5097 üzenetére

    ez nagyon ciki... de ez valami iszonyatosan mozog. az én előző billentyűzetem is mozgott, a bal felső sarokban, de csak picit. most csere óta nulla. de ez rohadtul mozog....

    más: jól látom, hogy az oldalsó hangszórókon ilyen apró lyukak vannak végig? remek. ezt gyűlöltem a dell-ben. pár hónap után az összes dzsuva bele volt ragadva, és mivel fém volt, melegedett, nem tudtam rajta tartani a kezem.

    megint más: láttad, hogy a t410/t510-nél mégsincs switchable graphics? javították a drivert, a korábban linkelt képben csak véletlenül maradt a menüben az opció, a következőben törölték.

    de nem csak ez, olvasgatom én is azokat a threadeket amiket te, hááát... magas hőmérséklet, folyton járó venti, bugos driverek. én azt mondom, aki ilyet akar, várjon vele... pár hónapot minimum...

  • Tin

    veterán

    válasz evone #5100 üzenetére

    sztem az csak bios hiba lehet, majd javítják. hogy a hőmérséklet mekkora nem tudom, de a venti állandóan ment a srácnak (ITT).

    a két VGA dolgot én sem értem. vagy ilyen az architektúra, vagy később majd javítják egy driverrel, ezt a két verziót írják ITT, hogy mi az igazság, majd kiderül. egyébként, a T510 integrált videókarija erősebb a T500-énál, viszont a diszkrét kártyája meg lényegesen gyengébb. fogyasztásban is igaz ez: az újé kevesebbet fogyaszt. szóval míg a T500-nál volt X perc különbség a kettő között, a T510-nél szerintem max a fele. ettől függetlenül szerintem jó dolog, bár ha csak úgy működne, hogy BIOS-ban lehet váltani az sem zavarna. ha játszani akarok (ritkán van), úgyis újraindítom a gépet, egyébként meg az integráltat használom.

  • Tin

    veterán

    válasz buherka #5102 üzenetére

    én is az ssd-n gondolkozom, elég egy 64G-s (de inkább 128G-s), ez a vinyó meg mehet a dvd helyére és akkor lesz hely és sebesség is.

    volt múltkor egy magyar teszt az "olcsó" kingston ssd-ről (meg drágáról, meg drága vinyókról), és hát az ssd tudja azt, amit egy "normál" noti vinyó, cserébe nincs hangja, és gyors is. ha az ember a vinyóra ment (vagy még inkább dvd-re is backupol), nagy bukta nem lehet, szóval az élettartam is lényegében mindegy. jó, tudom, ez hülyén hangzik, de kérdés, mire használja az ember.
    bízom benne, hogy 1 éven belül "baráti" árra lemennek az ssd-k, és akkor már talán a kezdeti gyerekbetegségek sem lesznek annyira vészesek. ha azt veszed, most bruttó 50-60K körül van a kingston 128G-s ssd (3 év garival!), ami kb azt tudja, mint egy átlag 7200-as noti vinyó. szerintem ez az ár már most is elfogadható, de remélem év végére lemegy 30-40K körüli árra, és az már bőven a "belefér" kategória.
    ha meg minden jól megy, pár éven belül mondjuk dupla annyiba kerülnek a jobb ssd-k, mint a jobb noti vinyók, az meg már tényleg a "miért ne" kategória, főleg ha az ember melóra használja, és fontosabb a sebesség, mint a megspórolt pénz.

  • Tin

    veterán

    válasz taltos #5121 üzenetére

    nem reklámozni akarom őket, de a Takforsys-től vettem én 2 T500-ast is decemberben (pont amit írtál). az üzletvezető nagyon korrekt srác volt, nem sajnálta rám az időt, kiderítette mikor lesznek (nem úgy mint a többiek, hogy "nemtudom, pár héten belül"), így párezerrel volt drágább a gép, mint az olcsóbb helyeken, de nekem ez megérte. esetleg beszélj velük, hátha tudnak segíteni, ők több beszállítóval is kapcsolatban állnak.

    +2G ram kb 10-12e. én nem gondokoztam rajta, egyből bele is rakattam. sokat jelent, főleg, ha fejlesztesz a gépen.

    az meg, hogy T400 vagy T500 ízlés kérdése. mindkettő ugyanazt tudja, mindkettő ugyanannyi. T400-nak kicsit gyengébb a videokarija, kisebb az aksija és a felbontása, de kisebb, könnyebb, hordozhatóbb. próbáld ki mindkettőt, és válaszd azt, amelyik szimpibb. de ha ennyiért veszel gépet, ne az befolyásoljon, hogy esetleg várni kell rá 1-2 hetet. szerintem.

  • Tin

    veterán

    válasz taltos #5125 üzenetére

    A4Team nagyker raktárról dolgozik, ahogy szinte mindenki. CHS nagyker raktárkészletet megnéztem neked az előbb, nincs nekik se. szerintem most nem lesz T500, ha a Takforsys nem tud, más sem fog, ők több beszállítóval dolgoznak...

    de mivel a Lenovo ezerrel nyomatja kifelé a T500 szériát, és hetente hosszabbítgatják az USA akciót, még szerintem jönni fog belőle. ha vársz 1-2 hetet, biztos tudsz venni, a T510-et amúgy is akadozva tudják csak szállítani, és az még 1-2 hónap is lehet, mire Mo-ra ér.

    ha eldöntötted h T500, várj inkább pár hetet, ha kell, foglald elő. vagy, ha akarod, rendeltess egyedi (épített) konfigot, abba azt rakatsz amit akarsz. csak az sajna több idő lesz.

  • Tin

    veterán

    válasz evone #5136 üzenetére

    olvastam még reggel, hát érdekes:)

    sajnos pont a lényegi kérdésekre nem mentek rá (felépítés), az nem sokat mond hogy "jó" betekintési szöge van. de mindegy, majd letesztelik a profibb tesztoldalak is.

    ami tök jó, hogy ennyire bika a proci, de ez valahol szerintem a hátrány is. gondolom melegszik, főleg idővel ahogy porosodik, plusz ahogy látom, az aksiját is eszi rendesen (ami nem csoda). arra amúgy kíváncsi lennék, minek ilyen erős proci. sokáig én is azt tartottam fontosnak, de most inkább a 8700-ast vettem a 9600-as helyett, mert úgyse használom ki, és ez legalább kevesebbet fogyaszt és kevésbé melegszik. nehéz elképzelnem olyan szitut, amikor a proci a szűk keresztmetszet (inkább a memória és a vinyó szokott).

    ami meglepett, az az nvidia nvs3100m videokari "ereje" az előző ati 3650-el összehasonlítva. főleg azért, mert 16 pipeline-ja és 64 bites memóriabusza van, szemben az előző ati 120 pipeline-jával és a 128 bites memória buszával. persze ez már 40nm-es technológia, de végülis ahogy látom, a közel azonos értéket az 1500 mhz-es shader-ével hozza, az ati 600 mhz-eséhez képest. szóval picit úgy fest, mint egy "alap" videókari rendesen felpöccintve. remélem azért tartós lesz...

    viszont így, hogy ekkora különbség van az integrált és a diszkrét grafikus kártya között, sajnos elég szomorú lenne, ha tényleg nem tudná az átválthatóságot, mert az akkor egy elég nagy visszalépés az előző szériához képest.

    [ Szerkesztve ]

  • Tin

    veterán

    válasz evone #5140 üzenetére

    én meg azt nem értem, mi benne az akkora újítás. bár én 15"-os párti vagyok, de a következőt látom:
    - erősebb proci (nagyobb fogyasztás, melegedés), amúgy minek
    - ugyanazt tudó diszkrét videókari (de nem váltható, cserébe felpöccintett)
    - magnézium rollcage eltűnése a kijelzőből (helyette valami egyszerűbb)
    - új billentyűzet (ugyanazokkal a kezdeti gyerekbetegségekkel: hajlik)
    - nagyobb méret, súly (igen, a t510 2 centivel szélesebb)
    - oldalsó hangszórók (kényelmetlen)
    - 16:9 kijelző (még kevésbé jó irodai munkára, az hogy ledes, nekem tökmindegy)
    - új esata/powered usb, +1 usb port (ez pozitív)
    - plusz feltehető aksi (pozitív, hogy opcióként létezik)
    - nagyobb de barázdált touchpad (hát, jó, bár nekem az előző is megfelelt)
    - oldalra rakott jack aljzat (az első picit kényelmetlen)

    nekem ez összességében visszalépés. ami pozitív, az nálam a tökmindegy kategória, ami negatív, az meg nagyon fáj a használhatóság szempontjából.

  • Tin

    veterán

    válasz evone #5153 üzenetére

    Lenovo T410/s/T510 képek

    egeret a kiválasztott kép fölé húzni, a megjelenő menüből az Original size-ot kiválasztani. nagy felbontású fotók, sokminden látszik belőle.

  • Tin

    veterán

    válasz mdk01 #5167 üzenetére

    beszélj előtte velük szerintem. lehet hogy nem is kell cserélni, csak rendesen a helyére rakni. lehet, hogy hiányzik belőle egy csavar (gyors összeszerelés), vagy a felfekvő részeken nem okés valami. de lehet hogy azt mondja a szerviz, hogy inkább kicserélik. egy telefont simán megér.

  • Tin

    veterán

    válasz taltos #5218 üzenetére

    nemrég került fel a pontos infó a lenovo support oldalára, IDE. eszerint január 31 az utolsó vásárlás napja, amit elfogadnak. szóval ehhez már biztosan nem tudsz win7-et rendelni.
    a menete amúgy, mert az egyikhez én is rendeltem, megadsz minden adatot az oldalon, kifizeted erre alkalmas bankkártyával, beszkenneled a számlát és átküldöd nekik levélben (ez a Proof of Purchase). a kapott kóddal meg le tudod neten kérdezni az állapotot. nekem kb 1-1.5 hét volt a feldolgozás, és 3-4 nap amíg megjött, cseheknél adták fel.

  • Tin

    veterán

    válasz taltos #5240 üzenetére

    a sztori első felén mosolyogtam (mint ahogy régen, kínomban). nekem is hazudoztak összevissza hogy van/lesz, csak rendeljem meg. egyedül a takforsys volt végig korrekt, ezért mertem őket ajánlani. ők sosem ígértek semmit, csak ami biztos volt. az a baj, hogy pár nagy (és korrekt) lenovo partneren kívül a "kisebb" webshopoknak nincs hozzáférése a beszállítók rendszeréhez, vagy fizetniük kell érte. ezért is nem nézik meg neked. vagy azért, hogy megrendeld, és azt mondhassák, hogy "az nincs, de tudjuk helyette ezt...". a takforsys-es srác azt is tudta, mikorra várható... kapcsolat kérdése. nekem ez a "nyugalom" megérte azt a párezer (talán 5e?) ft pluszt, amennyivel drágább volt a legolcsóbb boltnál.

    sztem ha megfelel neked a T400 külsőre, méretre, felbontásra, akkor nem nagyon kell félned attól, hogy minőségi problémák lesznek. ez mégiscsak egy thinkpad...

    bár én t500-ast vettem, de a dell e6500-hoz képest ég és föld. ezt szívesen kapcsolom be, szeretem, halk, megy, pedig paramétereiben "gyengébb". de összességében, használatban sokkal jobb. ha a t400 is ilyen, szeretni fogod!

  • Tin

    veterán

    válasz rankesz #5301 üzenetére

    nem hinném, hogy az emberek nagy része a rollcage miatt vette eddig a thinkpadeket. hanem azért, mert egy megbízható gépet akart jó szervizháttérrel, jó használhatósággal, munkára.
    csak tudod valahol érthető az, ha megjelenik valami új, valami továbbfejlesztett (t510-ről beszélek), akkor nemár h nagyobb és nehezebb, nemár h kimarad a rollcage fentről, nemár h nem váltható a grafikus kártya, és nemár hogy 16:9-es 1600x900-as a felbontás.
    és nemár, hogy cserébe kapsz +1 powered usb portot, nagy del gombot, egy centralizált képernyőt, egy bika procit, amivel jobban megy a venti, és gyorsabban fogy el az aksid.

    ezek közül melyik pozitív előrelépés valakinek, aki munkára akarja használni a gépet?

    [ Szerkesztve ]

  • Tin

    veterán

    válasz Bögre #5325 üzenetére

    trackmania az ilyen alap videókártyákon is elfut, nem?

    azért a radeon 3650 mai középkategóriás kártya, nem egy erőmű, de a mai modern játékok sem okozhatnak gondot neki (igaz, nem minden high-on).

    amúgy meg van végre normális review!!! notebookcheck review t410 (német)

    ugyanaz angolra fordítva

  • Tin

    veterán

    válasz mdk01 #5347 üzenetére

    teljesen értem a szempontjaidat, húgom is tervez néha ha bejön valami, épp ezért vettünk neki is a T500-at. de tervezésre jobb a W sorozat, 15 vagy 17 collban, és inkább fullhd felbontásban. azért ezek, mert a kártyáik játékban kb ugyanazt tudja mint a T sorozaté, de opengl-re vannak optimalizálva, szóval CAD-ban komolyan kijön az előnye. meg azokban van színkalibráló, lehet bele kérni rajzpadot, a 17-esben még opcionális kihúzható képernyő is van. a W710 meg már 4 memória slottal rendelkezik, szóval "olcsón" lehet 8G ramod (4x2G modul). bár, ha semmi "nagy" dolog nincs benne, bőven elég lehet a T sorozat videókarija. viszont figyelj, mert a T510 már 16:9-es felbontású! "irodai" munkánál ez a nyújtott képernyő már zavaró, függőlegesen kevés a hely.
    a 15-ös mérettel egyetértek én is. ami annál kisebb, az nekem kényelmetlen, ami nagyobb, az meg feleslegesen nagyobb. legalábbis nekem.
    a nagy del meg szerintem csak marketingfogás. ha az ember megszokja pár hét alatt, tökmindegy mekkora:)

  • Tin

    veterán

    válasz mdk01 #5374 üzenetére

    nemrég linkeltem...

    utolsó vásárlás időontja: január 31.
    utolsó rendelés feladása: február 28.
    utolsó számlaküldés időpontja: március 5.
    utolsó fizetésnap: március 15.

    ha 31-e előtt vetted, nyugodtan leadhatod a rendelést...

  • Tin

    veterán

    válasz gecsoz #5393 üzenetére

    hát sztem szkenneld be és küldd el, az a tuti, nehogy később para legyen belőle. 5p az egész, úgyse olvassák el a magyar számlát:D

  • Tin

    veterán

    válasz evone #5395 üzenetére

    elég "baráti" review lett:)

    notebookcheck-es részletesebb, és őszintébb is. de ami nekem lejött ezekből:
    - bika proci, jó videokártya (gyengébb az atinál de jó)
    - több port
    - gyengébb kijelző erősítés
    - jobban melegszik, többet megy a venti
    - jó PM (erősebb proci miatt kb ua)
    - nincs váltható videó

    a lényeg sztem ez: While it would be hard to say it is worth upgrading a T400 to this newer model--if you have an aging T60 or T61--now might be the time to upgrade.

    de amúgy jó kis gép. lassan jöhetnének a T510 review-k is!:)

  • Tin

    veterán

    válasz mdk01 #5516 üzenetére

    CCFL a "régi", a LED ugyanaz, csak ott ledes a háttérvilágítás. fontos, hogy a háttérvilágítás a LED, nem pedig a képpont.

    a jövő pedig az OLED kijelzőkben van, de az a technológia még elég drága. ez nem LCD háttérvilágítással, hanem maguk a képpontok világítanak egyesével.

    szerk: látom &rew megelőzött:) :C

    [ Szerkesztve ]

  • Tin

    veterán

    válasz taltos #5639 üzenetére

    ez kell neked

    mivel pár napos a cikk, gondolom másokban is felmerült ez a kérdés. egyszerűen rendelj egy 64 bites recovery lemezt a szervizből. lesz valamekkora költsége, de nem hinném hogy pár ezresnél több (csomagolás, lemez, szállítás).

    beszélj a szervizzel, mivel ez hivatalos, kénytelenek olyat küldeni amilyet kérsz. annyi, hogy azonos nyelvűnek kell lennie.

  • Tin

    veterán

    válasz spyduck #5690 üzenetére

    nekem így átlag netezéssel (intel VGA-val, 15/10-es fényerő, bekapcsolt wifi, bluetooth/dvd ki, power optimized beállítás) 12-13W-ot fogyaszt, ami néha felugrik 16-17W-ra. az átlag mondjuk 14W. mivel 85Wh körüli az aksi, így kb 6 óra. de reálisan nézve sztem olyan 5 óra körül van.
    ha mindent lekapcsolsz minimumra, akkor 10-11W körül fogyaszt, tehát 7-8 óra, de annak sok értelmét nem látom. ha a képernyőt is lekapcsolod, akkor 6-7W, de akkor már nem lehet használni:D

  • Tin

    veterán

    válasz rankesz #5732 üzenetére

    ja, ez a TDP dolog eléggé meg szokta keverni az embereket. ugyanis nem fogyasztásról, hanem hőtermelésről szól, ráadásul az Intel TDP-je azt jelzi, hogy normál használat során mennyi hőt ad le a processzor ([érthetőbben]).

    szóval nehéz megmondani hogy a 25W és a 35W-os procik mennyire fogyasztják az aksit, de az tény, hogy a 35W-osak egyszerűen több hőt termelnek, jobban kell hűteni őket, stb. teljesítmény-összehasonlításra remek a [PassMark benchmark], fogyasztásban pedig tényleg csak úgy lehetne lemérni, ha azonos gépben lenne procicsere, mert a gép egyéb komponenseitől is nagyban függ.

    nekem az előző gépemben (Dell E6500) T9400-as proci volt, és eléggé melegedett. a mostaniban (Thinkpad T500) pedig P8700 van, a kettő közötti különbség annyi, hogy az előzőben 6M cache volt és 35W TDP, ebben meg 3M cache és 25W TDP. ez viszont nem melegszik, számítás-teljesítményben pedig kb ugyanaz a kettő. sajnos a Core i procik mind 35W TDP-sek, igaz, lényegesen erősebbek is. kérdés, hogy egy üzleti notiban szükség van-e rá...

  • Tin

    veterán

    válasz dabadab #5743 üzenetére

    The Thermal Design Power (TDP) is the average maximum power a processor can dissipate while running commercially available software. TDP is primarily used as a guideline for manufacturers of thermal solutions (heatsinks/fans, etc) which tells them how much heat their solution should dissipate. TDP is not the maximum power the CPU may generate - there may be periods of time when the CPU dissipates more power than designed, in which case either the CPU temperature will rise closer to the maximum, or special CPU circuitry will activate and add idle cycles or reduce CPU frequency with the intent of reducing the amount of generated power.
    TDP is usually 20% - 30% lower than the CPU maximum power dissipation.

    a TDP a hőtermelésről szól, a fogyasztás pedig arról, mennyit vesz fel a CPU. mivel alapvetően a CPU-t nem fűtésre találták ki, nem a felvett energia 100%-a megy el a fűtésre.

    a TDP-t azért írják le a processzorokhoz, hogy a gyártó tudja, hogy "maximum átlagosan 25W hőt kell elszállítani a processzorról", tehát amikor a hűtést megtervezik, erre készülnek fel. nyilván ez lehet 40W is, de az már extrém körülmények számít: gondolom úgy tervezik a hűtést, hogy a TDP-nél még ne legyen nagyon zajos a gép.

    a tényleges fogyasztás egészen más tészta, az függ az órajeltől és egyéb sokmindentől. az én gépen pl levett fényerővel, power optimized beállításokkal 10-11W-ot eszik, ebből a CPU sztem csak 4-5W-ot maximum. abból gondolom, hogy lekapcsolt kijelzővel ez 7W, és abban még a vinyó, és egyéb elektronikai cuccok (pl. WIFI) is benne van.

    szóval egyetértek abban, hogy a TDP arányos a tényleges fogyasztással, de hogy ugyanaz lenne, azzal nem. ha ráguglizol a neten, találsz teszteket a TDP és a "valós reális" fogyasztás között, néha eléggé nagy szórással. az Intel pedig pl. az összes P-s sorozatú procijára 25W, a többire 35W TDP-t ír. a Core i procikra szintén 35W, pedig nem hinném, hogy egy Core i5 annyit fogyaszt mint egy Core i7, csak az Intel szerint az azonos hűtési sémák megfelelnek mindkét procihoz (nyilván a Core i7-ben használat alatt többet megy a venti, vagy magasabb fordulaton).

  • Tin

    veterán

    válasz dabadab #5746 üzenetére

    kezdem úgy érezni, hogy 1-1 dolgot kiragadsz a szövegkörnyezetéből, és arra válaszolsz. ennek így sok értelme nincs, hiszen amit írtam egyáltalán nem erről szól.

    de ha szeretnél szőrszálhasogatni, legyen. ha a 100% menne el, akkor nem lenne mellette semmilyen más sugárzás, ha jól gondolom. illetve, azt gondolom van valamekkora hőveszteség magán a processzoron is (burkolat, stb), még akkor is, ha ez csak pár %. ebben egyetértünk?

    először is leírtam a TDP definícióját, ami valóban nem a fogyasztásról, hanem a hőtermelésről szól. ez, mivel definíció, gondolom nem vitatod. az, hogy egyenesen arányos a fogyasztással én sem vitattam. ebben is egyetértünk?

    másrészt, a TDP egy jelzés arra, hogy a CPU átlagosan maximum load-on mennyi hőt termel. ahogy írtam, ez egyenesen arányos a fogyasztással, de nem azonos vele (KELL hogy legyen veszteség, akkor is, ha az csak pár %...). gondolom ezt sem vitatod?

    harmadrészt, miközben egy számról (TDP) beszélünk, nem beszélünk az egyes CPU frekvenciákhoz tartozó fogyasztásról, nem beszélünk az elképzelhető maximum load-ról, nem beszélünk a felhúzott procikról, és semmi másról, aminek lássuk be nem sok köze van a TDP-hez. ebben is egyetérthetünk?

    szóval, valójában miről is beszélünk? szerintem a TDP egy irányadó szám, hogy valós használat mellett kb ennyi maximum hőleadást kell tudnia a hűtésnek. egyetértünk? azt pedig továbbra sem vitatom (és sokadszor írom le), hogy ezen (vagy bármilyen) terhelésen a CPU felvett fogyasztása egyenesen arányos a TDP-vel. egyetértünk?

    azt viszont továbbra sem fogadom el, hogy pontosan annyi. van eltérés, hiszen a netes mérések is ezt mutatják, hol kisebb, hol nagyobb. ha minden proci TDP-je tök egyedi lenne, akkor minden noti gyártónak minden egyes processzorához más hűtési stratégiát kéne alkotnia.

    remélem egyetértesz velem, és nem ragadsz ki több mondatot:) peace!

  • Tin

    veterán

    válasz Gondwana #5760 üzenetére

    igazából én kérek elnézést: így újra elolvasva a hsz-eket, úgy tűnik 2 külön dologról beszélünk.

    a válasz első fele arra vonatkozott, hogy 25W hőleadás valószínű nem 25W felvételt jelent, hanem kicsit többet, mert nem csak hőként adja (pl. elektromágneses sugárzás). szóval itt inkább az elvről volt szó, hogy nem 100% alakul hővé. ha akarjátok, lehet miattam 99,8% is, de biztos hogy nem 100%. de ez végülis csak szőrszálhasogatás, én nem a fizikán akartam vitatkozni, csak nem értettem, miért ragadott ki a srác egyetlen dolgot, és kötött bele, amikor az a hsz nem erről szólt, még akkor sem, ha rosszul fogalmaztam.

    amire én gondoltam (de lehet hogy rosszul fogalmaztam), az az, hogy egy 25W TDP-jű processzor nem 25W-ot vesz fel. van eset, amikor azt veszi fel, de ez csak egy "kategória". amit beidéztél, szerintem nem ellentmondás, max rosszul fogalmaztam, de ott az angol definíció, abból egyértelműen lejön.

    az Intelnél a TDP egy "kategória", ami megadja, hogy mennyi az adott proci kereskedelmi alkalmazások melletti maximális load esetén leadott hő átlaga. tehát, átlagos használat mellett max load-on 25W hőt ad le. azaz, 25W hő elvezetésére alkalmas hűtést kell rá tervezni. nyilván van ráhagyás (20-30-50%), hiszen a maximális hőleadás ennél nagyobb lehet.

    tehát a TDP rohadtul nem azt jelenti - és ezt írom az eleje óta - hogy mennyit vesz fel a proci, hanem hogy milyen hűtés kell rá. és itt ERRE gondolok... T6400 (2 Ghz) - T9900 (3.06Ghz) az összes proci TDP-je 35W! azt pedig egyszerűen nem hiszem el, hogy az összes proci terhelésen (akár a TDP szerint mért terhelésen) 35W-ot fogyaszt. ez csak azt jelenti, hogy az összes procinak elég lesz egy 35W-os hőleadásra tervezett hűtés, ami nyilván a T6400 esetén alig fog menni, a T9900 esetében pedig lényegesen jobban.

    remélem most már jól leírtam. peace!

Új hozzászólás Aktív témák