Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • cocka

    veterán

    válasz birno #296 üzenetére

    Ez teljesen rendben van. Nézzük a két esetet:

    1. Ha valaki megszerzi a kártyádat és kifigyeli a pin kódodat, majd pin kóddal vásárol, akkor a bank mossa kezeit, hiszen a pin kód egyértelműen téged azonosít. Az OTP felhívta a figyelmedet a kiküldött pin kódos levélben, hogy senki tudomására ne hozd a kódot. Ha ezt mégis megtudta más is és a pin kódod felhasználásával vásárol, akkor az olyan a bank szemében, mintha te vásároltál volna. Bizonyítsd be, hogy nem te voltál. :)

    Egy bankkártyát ugyebár tulajdonosának neve és aláírása azonosít, esetleg fénykép. Ha van fénykép a kártyán, akkor azzal igen érdekes lehet vásárolni, hacsak nem maszkban vagy gumiálarcban vásárol az illető, egyértelműen lelepleződik. :DD

    Nagyobb összegű vásárlásoknál meg eleve aláírástól vagy pin kódtól függetlenül személyit is kérnek. Ha valódi a személyi, akkor gyanús lehet hogy más a kártyán ill. a személyin szereplő név. Nyilván ennyire a bűnözők sem hülyék. :D Ha pedig hamis, akkor a kereskedő jogosult összehasonlítani a 2 aláírásmintát: Ha nem egyezik, akkor ott valami gyanús, ha egyezőnek véli, akkor ha PIN kóddal történt a vásárlás szinte esélytelen bebizonyítani, hogy nem te voltál a vevő.

    A neved és az aláírásod szerepel a személyi igazolvány előlapján, tehát ha vki egy hamis személyivel és a fénykép nélküli bankkártyáddal illetve a hozzátartozó pin kóddal (amit kifigyelt vagy vhogy megszerezte) szinte kizárt, hogy bizonyítható legyen, hogy a kártyával nem te vásároltál.
    Talán bizonyító erejű lehet, ha a biztonsági kamera felvételén jól látszik, hogy egy kigyúrt 120 kg-os bőrfejű vásárolt, te meg egy vékony testalkatú 60-70 kg-s valaki vagy. :DDD
    De mint tudjuk vannak helyek ahol nincs biztonsági kamera vagy csak kevés van vagy erősen kifogásolható a felvétel minősége.

    Az sem mellékes, hogy a pin kód ismeretében pénzt is felvehet a tolvaj.

    2. Amikor csak aláírást kérnek az azért jobb, mert a banké a felelősség. Magyarul, ha kártyareklamációd adódik nagy valószínűséggel a javadra fognak dönteni és talán a pénzed is visszakapod. A kereskedő elvileg köteles a kártyán szereplő aláírásmintát a bizonylaton szereplő aláírással összehasonlítani és gondolom ha valami gyanús azt jelenteni kell. Az más kérdés, hogy sokan nem teszik meg ezeket, így akár egy vadidegen is vásárolhat a kártyáddal, max. kártyareklamáció esetén majd az írásszakértő megállapítja, hogy a kérdéses aláírás valóban a tiéd volt-e vagy sem. Három aláírásminta meg már bizonyító erejű lehet: A bankkártyán szereplő stimmel, a hamis személyin szereplő stimmelhet, de a bizonylaton szereplő aláírással le lehet bukni.

    Mondjuk ami mindkét esetben a legneccesebb azok a CNP-s tranzakciók (pl. internetes vásárlás). Ehhez csak a 3 jegyű cvc2 kód kell az egyéb kártyaadatokon kívül, ami elolvasható a kártyáról, tehát ha valaki megszerzi a kártyádat, akkor ember legyen a talpán , aki bebizonyítja, hogy nem te vásároltál vele. Ilyen esetben nem tudom milyen biztosítékot ad a bank, de szerintem semmilyet ugyanúgy mossa kezeit, ahogy a pin kódnál is.

  • Ariadne

    őstag

    válasz birno #298 üzenetére

    Bólogatok én is arra, amit cocka írt, én is hasonló banki utat jártam be és a Cib emiatt jobb, mint az Otp. Ha jól rémlik, valami 40.000 Ft önrész van, ha visszaélnek a kártyával, ezen felüli kárt a bank fedezi, kivéve ha rád tudja bizonyítani, hogy súlyosan gondatlanul jártál el. Namármost amíg van pin kód, addig bárki azzal vesz le pénzt, egyértelműen a te súlyos gondatlanságod okozza a kárt, mivel vállaltad, hogy nem adhatod ki senkinek. De hát ha nem kell pin kód, akkor alapból fizet a bank, és szinte lehetetlen, hogy a súlyos gondatlanságot rád tudná bizonyítani.

    Azért nagy ritkán egyes helyeken kéri a kódot, tudtommal az üzletek mondhatják azt, hogy ők mégiscsak kérnek, de 99,9%-ban nem kell.

    "In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

  • cocka

    veterán

    válasz birno #298 üzenetére

    Ha valaki más lenyúlja akár a netkártyádat, akár a bankkártyádat és a rajta szereplő CVC2 kód használatával fizet, akkor 100%, hogy bukod a lóvédat, mivel képtelenség bizonyítani, hogy a kártyát nem te használtad és ezt még csak kifigyelni se kell, elég ha ellopják a kártyát. Ennyi.

  • cocka

    veterán

    válasz birno #301 üzenetére

    Azt nem a kártyatulajdonos dönti el, hogy a kártya használható-e neten vagy sem, hanem a bank.

    Ha azt akarod, hogy a normál kártyát ne lehessen neten használni, akkor olyat kell kérni, nevezetesen: a CIB-től a Visa Electront.

  • nubreed

    veterán

    válasz birno #24066 üzenetére

    Áhh akkor ezért nem megy nekem se. Ugyan ezt a f*szságot írja ki utalásnál, ezt a hibás pin kódos izét a cib mobil app.

    We are the first of cyber evolution. We are the first to program your future.

  • sifarr

    senior tag

    válasz birno #24066 üzenetére

    A javasolt megoldas az ujra regisztralas, van itt olyan aki ezt megcsinalta?
    Jelen!

    Attol tartok, hogy a csodas IT rendszeruknek koszonhetoen ujraregisztralas utan elveszik a partnerlista/sablonok/beallitasok stb.
    Én a helyreállító kóddal regisztráltam újra, mert korábban megadtam ilyet. (Így kimaradhatott a CIB24 felhívása.) A CIB24-es megoldás viszont nem különbözik ettől.
    Újraregisztráció után maradt majdnem minden (partnerlista, sablonok, stb.). Viszont új PIN-t kellett beállítanom. Az régi PIN-t hiába próbáltam újra megadni, nem engedte (pedig nem az 12345 volt). Valamennyit szigorítottak a PIN megadásakor, hogy ne lehessen túl könnyen feltörhetőt megadni.

Új hozzászólás Aktív témák