Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kernel

    nagyúr

    válasz agabe #51188 üzenetére

    Van ilyen típus, azt hittem, hogy toroidos tápegység, ugyanis azt általában csak védőföldelt csatlakozással engedik forgalmazni, mivel a hatóságok szerint nem biztonságos a primer-szekunder szigetelése. (De itt egyébként nem is feltétlenül a normál üzemre kell gondolni, hanem leégés esetén nagyobb eséllyel keletkezhet zárlat a hálózat felé.)

    Esetedben más a helyzet, toroid nincs. Viszont egyrészt a hálózati trafó sem rendelkezik egymás mellett szeparált primer-szekunder tekerccsel, ráadásul egy speciális megoldást alkalmaztak, a ventilátor tekercse transzformátorként is szolgál egyúttal, ez táplálja az előfokozatokat. Ventilátor pedig az erősítő rack kivitele miatt kell neki.

    Noha a motor már szeparált tekercses, de összességében nem ítélték biztonságosnak, ezért védőföldet kapott.

    Önmagában, egy rackbe építve ez még nem is feltétlenül gond, de ha csatlakoznak hozzá távolabbi készülékek, ami szintén védőföldelt, az már földhurkot képez, ami analóg rendszerben búgással jár általában.

    Igazán profi erősítőknél a hátlapon a védőföld megszakítható, de annak olyan is a felépítése biztonságilag, hogy ez igény szerint konfigurálható.

    Rajz: PDF

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz agabe #51188 üzenetére

    Később további érdekességeket fedeztem fel az erősítő rajzán. A 120 V-os ventilátor a főtrafó primerjének leágazásáról kapja a tápot, 230 V betáp esetén, ez még nem egy különös dolog.

    Bemenete szimmetrikus jelfogadásra is alkalmas, ami esetleg a földhurok kivédésében is szerepet játszhatna, ugyanakkor kockázattal is járhat, ha az árnyékolt kábel két pontját egyszerűen a két melegpontra kötnéd. A differenciálerősítő így tisztán csak a különbözeti jelet dolgozná fel, a földhurok árama nem folyna a kábelen (egyébként ezt az áramot csökkenti a hátlapon lévő S2A kapcsoló is).

    Addig nem is lenne gond, amíg a védőföld közösíti a jelforrás és az erősítő fémvázát, de ha egyik hálózati dugót kihúzod, a bemenet 10 k ellenállásain keresztül káros feszültség juthatna az IC-re.

    De ez még semmi a végfok speciális hídelrendezéséhez képest. Felvázoltam, így áttekinthetőbb:

    A trafó két szekundere két galvanikusan független tápot biztosít. A puffereken 102 V áll elő, ami egy "lebegő" feszültség lesz, hiszen az egyik kimenet földelt, a táp ezáltal követi a kivezérlést.

    A két oldal ellenfázisú vezérléséhez persze szükséges még egy jól megbonyolított vezérlés is, valamint védelmi áramkörökkel is rendesen ellátták.

    Mono hídkapcsolásban így működik a két végfok:

    Állítólag nem jó a földelés a házban.

    Ezt már korábban kifejtettem, hogy el kellene felejteni. Esetleg a két konnektor védőföldje közötti ellenállás játszhatna némi szerepet, de maga a galvanikus kapcsolat bizonyára adott.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Új hozzászólás Aktív témák