Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Lipton

    őstag

    válasz pjen #22841 üzenetére

    Van tökéletesen záródó fa ablak csak régebben egészen más volt a teljes szerkezet és legjobb esetben is töredéke szigetelése volt.

    A másik ok, hogy "régebben nem számított" az energiapazarlás több okból sem (kb senkit sem érdekelt a környezetvédelem, globális felmelegedés, stb. és a fűtési költség is kifizethető volt).

    Azért volt száraz, mert többszöröse fűtési energia lett beletolva egy házba és "magától szellőzött minden" a gagyi ablakokon keresztül. Emlékszem, gyerekként a szobánkban "lebegett" a függöny a csukott ablak mellett.

    Ami nagy probléma, hogy becsomagolta ész nélkül mindenki a házakat és/vagy cserélte a nyílászárókat.
    Ez kevés. Talán 1-2 esetben a szokások megváltoztatása is elegendő a penész ellen (megfelelő szellőztetés, stb.) de:
    - jellemzően kisebb hőmérsékletre fűt mindenki a takarékosság/költségek és egyéb okok miatt
    - nincs a szigetelés "befejezve", a padlásra rámegy még a 20 centi gyapot de falakra már nem jut pénz első körben így felül pont a koszorú részen ott a hőhid és jön a penész vagy fordítva, a falak szigeteltek, de a tető marad ki. Jellemzően problémás rész az északi(bb) fekvésű szoba "külső felső" sarka, ahol 2 külső fal és a tető is hűti
    - a hőhidasra épített szerkezetekkel nem foglalkozik senki, a mai napig sokat ilyet építenek/építtetnek, sok helyen láttam, hogy nincs a beton szerkezetek (födém, koszorú) körül szigetelés
    - nincs gépi szellőzés mert drága, pedig itt lehetne hőcserélővel és szűrt bejövő levegővel tuti megoldást csinálni
    - régen sokan külső téren teregettek, én ezt is látom csökkenni, sokkal több párát viszel be már ezzel a lakásba/házba.

    Amikor jön a penész, sok esetben nem a valódi okot keresik/találják meg hanem látszatintézkedések jönnek vagy a "legolcsóbb megoldás" mert nincs másra keret.

    [ Szerkesztve ]

  • dh66e

    veterán

    válasz pjen #22841 üzenetére

    Panelházaknál is a szellőz(tet)és hiánya illetve a rossz szigetelés a panelok illesztésénél okozta a legtöbb penészedést.
    Minálunk hat éve volt panelprogram mindent cseréltek a ház kapott szigetelést az új nyílászárók pedig eleve szellőztetővel érkeztek.Ráadásul a ház szellőző rendszere is rendszeresen karban van tartva.A penészedés már nem létező fogalom mifelénk.
    Egy ismerősnél- szintén panel ami nincs szigetelve - a szellőzőrendszert kiiktatták (okos közös képviselő gondolom pénzt csinált a motorból) mondván hogy a gravitatív rendszer költséghatékonyabb.A nyílászárókba pedig nem építettek szellőzőket pedig korábban már sokan kicserélték műanyagra. Ennek az lett a vége hogy elkezdtek penészedni a lakások.
    Szóval amikor folyik le a víz az ablakon akkor eljött az idő arra hogy szellőztetőt építsen be az ember.A legtöbb esetben ez megoldja a gondokat.

  • #40553216

    törölt tag

    válasz pjen #22841 üzenetére

    Érdekes módon az emberek addig nem foglalkoztak a szigeteléssel és a nyílászárók cseréjével, amíg nem lett kurva drága az energia. A kommunizmus alatt, amíg a nagytestvér és a KGST olcsón adta az olajat meg a szenet, addig senkit nem érdekeltek ilyen úri huncutságok.

    „Nézzél meg egy 40-50 éves házat 40 cm tégla fal a tetején szigeteletlen beton koszorú,tehát egy nagy hőhíd az egész,mégis por száraz és egészséges.”
    Talán mert az egész hát egyenletesen szarul van (azaz egyáltalán nincs) szigetelve, nem? Egy ilyen csodaháznál szerinted mennyivel többet költesz fűtésre? Apósomék egy ilyen (tipikus falusi) házban akkor álltak át (az egyébként tsz tagként olcsón beszerezhető alapanyagú) fafűtésre (mert a cirkó mellett persze van a szokásos vegyes tüzelésű kazán is), amikor egy-egy kicsit hidegebb hónapon 100000 Ft-ot kellett elfűteniük. Érted? Százezret egy hónap alatt. Nekünk akkor talán egész évben nem volt 100000 Ft a gázszámlánk, egy 110 m^2-es lakásban, pedig kombi cirkótól megy a fűtés+meleg víz. Október közepéig, végéig és március eleje után ritkán szokott bekapcsolni a fűtés. Ezzel szemben a munkahelyemen (ahol penészesedés nincs, igaz, a 80 év körüli házon hőszigetelés is csak 2 cm, hogy kívülről se vesszen el az eredeti jellege) mostanság olyan 30, de inkább 40 kg-nyi (vagy az éjjeli -10 °C-os időkben akár többet is) napraforgóhéj, keményfa brikettet tüzelünk el naponta úgy, hogy alig lesz 20 °C. Ez olyan 45-60000 (vagy akár 80-90000) Ft/hónap.

    Nekünk a tetőablakok (mint általában) fából vannak, és pont ugyanolyan jó szigetelnek, mint a műanyagok. Tehát nem alapanyag kérdése. Kicsit frissíteni kellene a tudásodat a témában.

    A baj nem a jól záró ablakokkal, ajtókkal van, hanem azzal, hogy az emberek lusták és buták utána nézni, mit hogy kellene. Én kifejezetten azt tapasztaltam, hogy ha többet szellőztetek, sokkal kevesebb a penész. Pedig nálunk még egy függőleges falon is kiüt.

    Látom, közben Lipton f.t. is hasonlókat írt.

Új hozzászólás Aktív témák