Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • CrusherW

    tag

    Hello!

    Az utóbbi időben nagyon nehézkessé vált az "audio rendszerem", és egy nagyberuházás keretében refaktorálnám azt, de a legelső lépésben elakadtam, egyszerűen nem vagyok elég jártas a témában, és nem tudom merre induljak.

    Had vázoljam a problémát:

    Régen az volt a célom, hogy a PC-ben egy relatív alacsony késleltetésű hangkártya legyen, amire hangszer köthető, ezért vettem egy X-Fi platinum hangkártyát. Erre a hangkártyára kötöttem egy olcsó 5.1-es PC speaker szettet, a gépen néztem filmet, hallgattam zenét, elég is volt.

    Azóta vettem egy TV-t, amit PC-re kötöttem HDMI-vel, ezen nézünk most TV-t.

    Ha TV-t nézünk, akkor nem az X-Fi-t használom forrásnak, hanem a VGA HDMI kimenetén engedem a hangot a TV-re. Egyszerűen azért, mert ha este a TV-t időzítjük, akkor a hang is kikapcsol a TV-vel együtt. (Egyébként pedig a PC tovább küldené a mostani 5.1-re a hangot).

    Mivel a TV kizárólag PC-ről történő filmnézésre/játékra használjuk (vagyis nem az RTL megy rajta), mindig váltogatni kell az output audio device-t a gépen, annak függvényében hogy filmet nézünk vagy csak zenét hallgatunk.

    A fejembe azonban nem tudom összerakni, hogy milyen hangforrásokat kellene használni.

    1. Ha jól értem, a VGA HDMI kimenete nem az erősítőt célozná meg, hanem az erősítőt, és onnan menne tovább a TV-re még egy HDMI kábel. Vagyis a PC máris össze lenne kötve az erősítővel, az pedig a TV-vel.

    2. Ámde! Nem tudom, hogy mennyire jó forrás a VGA HDMI kimenete zenehallgatáshoz. Adott az X-Fi hangkártya hátul mini-jack kimenetekkel, sajnos optikai kimenet nincs is rajta hátul, csak az előlapi panelen. De nem baj, mert optikai kimenet van az alaplapi integrált audio eszközön. Egyáltalán rendet kéne tenni a fejembe: mihez ragaszkodjak? Számít valamit a dedikált hangkártya? Érdemesebb optikai kábelen küldeni a jelet az integrálton keresztül? Esetleg mit sem számít az egész és a VGA HDMI kimenete is kifogástalan a célra?

    Nyilván nem egy audiofil rendszer készül, de hozzá nem értésből egy kimondottan előnytelen rendszert építeni nem szeretnék.

    Ha két különböző hangforrást használok, az elég kényelmetlennek tűnik, például:
    - VGA HDMI + Integrált optikai
    - VGA HDMI + Dedikált jackek

    Ilyen konstellációban nem csak a PC output device-t kell folyton állítgatni, hanem az erősítő jelforrását gondolom.

    Még egy standalone kérdés: ezek az erősítők kommunikálnak valahogy bármely más eszközzel? Például: ne adj isten PC-ről vezérelhető (pl jelforrás váltás, vagy hangerő). Illetve az örök probléma: ha este beteszek egy filmet a PC-ről, de elalszunk rajta, a TV időzítővel kikapcsol, de az erősítő továbbra is hangoskodik. Vagyis innentől két távirányítós játékra lesz szükség mindenképpen ráadásul úgy, hogy ha altatni szeretném a filmet, akkor az erősítőn és a TV-n is időzítőt kapcsolok?

    Rendhagyó a kérdésem, mert nem a hangminőség vagy a csatornák száma a kérdés, de remélem nem topic-idegen, és tudtok segíteni rendet tenni a fejemben. Előre is köszönöm.

  • CrusherW

    tag

    Tiszteletem!

    Vettem egy belépő szintű Pioneer VSX 527-K erősítőt, most hangfalak után járok, de útmutatásra szorulok. Bár az erősítő 5.1-es, és gyakran filmet is nézek, mégsem ez élvez prioritást, inkább a zenehallgatás, és ott is a mélyek hiányoznak legtöbbször. Tehát első sorban egy - később bővíthető - 2 monitor hangfalból álló rendszert szeretnék építeni. Tanácstalan vagyok a márkák és a szempontok tekintetébe.

    Az erősítő 130 Wattos, és 6 Ohmos hangfalakat eszik. Első körben arra gondoltam, hogy egy jó három utas hangfalpárra van szükségem, hogy a mélyek igazán teret kaphassanak. Az ár igen széles palettán mozog, nyilván szeretném olcsón megúszni, de nem hiszem, hogy 60-80 ezer alatt bármit is kaphatnék. Első lendületre ezt a Magnat Supreme 1000 Monitort néztem ki, de azontúl, hogy ez három utas hangfal gyakorlatilag azonos mély van benne, mint az olcsóbb kistestvérébe, a Supreme 800-ba. A szoba amibe szánnám 24 m^2.

    Két monitor hangfallal, és aktív mély nélkül el tudom érni a dübörgő basszust?
    Ha igen, milyen hangfalakat javasolnátok a felsorolt paraméterek mentén? (6 Ohm, 130 W, 24 m^2, 2.0 szett)
    Bár tudom, hogy nekem kell meghallgatnom a hangfalakat vétel előtt, de egyelőre lövésem sincs, hogy milyen márkák/termékek felé induljak. Még az is lehet, hogy a Supreme 1000 nem is lenne jó, egy ilyen kicsi szobába.

    Szóval van ám zavar a fejembe, világosítsatok fel kérlek :)

  • CrusherW

    tag

    válasz Dorian #55070 üzenetére

    - Gondoltam triviális, de akkor explicit leírom, nem 1,2 milliót szeretnék költeni, és nyilván azért írom le, hogy mihez igazodunk, pl nem építek új szobát, veszek másik erősítőt, vagy változtatom meg a zenei ízlésem, mert azok adottak; még akkor sem, ha jobb lett volna ha... de nem, akkor is ez van :)
    - A Magnat a saját hangfalát nevezi monitor hangfalnak. Persze lehet, hogy téves megnevezést használ a saját termékére és/vagy ez csak egy fantázia név, ami azt jelenti "nem-monitor", de ha így is van, gondoltam elnézhető a helytelen megnevezés, miután tanácsért jöttem felvállaltan laikusként. Persze tévedtem. Shame on me again :)
    - Nem mozihoz keresek, hanem elsősorban zenében, ezt is írtam.
    - Dübörgő basszus; lásd kettes pont

    De nagyon köszönöm a segítséged, a szakértelmed nélkül elvesztem volna a nagy kínálatban, de most már mindent tisztán látok, csak így tovább ;)

  • CrusherW

    tag

    válasz Oldfighter #55074 üzenetére

    Fene se tudja, hogy te honnan ismered a lehetőségeimet és az igényeimet ilyen kiválóan, de azok kedvéért, akik kevésbé járatosak a témában - annak ellenére, hogy mennyire irreleváns: Hi-Fi nem játszott, az 5.1 ellehetetlenülése miatt - amire hosszabb távon igényt tartok -, az erősebb 5.1 erősítők pedig az áruk/beszerezhetőségük miatt estek ki a játékból. Ezt az erősítőt valamivel több, mint 60 000 Forintért vettem, számlával, garanciával, csinos dobozban.
    Biztos vagyok benne, hogy van ennél jobb, például ha Price DESC rendezem a találati listát, sokat láthatok, vagy ha a használt piacon várok tovább, amíg egy másik jobb ajánlat be nem esik. Nem esett, nem vártam tovább.
    Azt kell - legalább megpróbálni - megérteni, hogy a jó és a "rossz" nem fehér és fekete. Ha például 350 ezret allokáltam volna egy hi-fi erősítőre, akkor ez egy rossz választás lett volna, viszont az adott körülmények között, ez nekem egy "jó" erősítő, azzal együtt, hogy a korlátai ismertek. Annyi és olyan eszközt tudok rádugni, amennyit és amilyeneket szeretek, nem került többe, mint amennyit félre tudtam rá tenni, garanciális, a minősége jócskán túlmutat a korábbi erősítőmön. Tökéletesen érthető, hogy számodra ez egy rossz erősítő, de ez egészen elképesztően egyszerűen irreleváns a történet szempontjából, mint feljebb írtam - úgy fest továbbra is túl árnyaltan - ez egy fix pont. Ismerem a topic ízlését és véleményét az erősítővel kapcsolatban, és még csak közvetett kérdésként sem merült fel, hogy szerinted, vagy a topic szerint mennyire jó ez. A kérdés abban áll, hogy milyen hangfalakat köthetnék rá.

    Ezzel kapcsolatban eddig háromból egy hozzászólás érkezett. Te például kitértél arra is már, hogy milyen zenei műfajt kedvelek, annak ellenére, hogy arról egy szót is ejtettem volna, bár mi ez, ahhoz képest, hogy a zsebemben turkálsz. Szóval igen, progressive rockot hallgatnék, szeretném hallani ahogy Portnoy a dobhoz nyúl. De ahhoz biztosan a Magnat is jó.

    Legyen az, hogy te már kimaxoltad ezt a kérdést: ahhoz még a magnat is jó. Ebből ennyit tudtál most kihozni.

    atiss88: igen, én is vacillálok, hogy a 800-asok mellé egy mélynyomót veszek, később úgyis szükség lesz rá, csak a fokozatosság miatt lenne kedvezőbb először két frontot venni, és nem egy hónapban elkölteni egy rakás pénzt. Ráadásul én is legalja kategóriáról váltok (Genius Home Theater 5.1), innen legalább könnyű nagyot ugrani :)

  • CrusherW

    tag

    válasz MasterMark #55076 üzenetére

    Nos, épp azt próbáltam elmagyarázni, hogy bár az erősítő sokaknál nem üti meg a mércét, azt aszerint választottam, hogy mire van szükségem/lehetőségem, így pont az állításod ellenkezője igazolódik: az erősítő lehet, hogy nem "jó", de számomra megfelelő. Az eldöntetlen kérdés marad, hogy mi az érdekesebb; a kérdésem, vagy a választ nélkülöző kioktató stílus. Számodra az előbbi, számomra az utóbbi, ez már csak gusztus dolga.

  • CrusherW

    tag

    válasz Dorian #55078 üzenetére

    Köszönöm a korrekt választ, lassan összeszokunk :)

    A dübörgő rossz jelző, ahogy rávilágítottál, azt az érzést próbáltam leírni, amikor szinte érzed lábdobot. Nem arra, hogy kopog/zörög/csörög a láda. Jelenleg mély nélkül maradtam, és csak két darab két utas hangfal szolgáltatja a zenét, és szinte üres az egész, a dob megszűnik létezni, ezért kezdtem a hang projectbe. Viszont, ha kap egy mélyet, akkor felmerül, hogy szükség van-e nagy háromutas hangfalakra. Mit gondolsz, érdemesebb kisebb frontokat és még egy ládát venni? Esetleg egy nem földön álló, két utas megoldás is kielégítő lehet?

    [ Szerkesztve ]

  • CrusherW

    tag

    válasz #09634560 #55087 üzenetére

    Ez igen kimerítő volt, köszi, sokat segített. Találtam is egy Jamo S 506 HCS 3 DA front hangfalpárt 60 000 Forintért, ez igen jó ajánlatnak tűnik, erre gondoltál?

  • CrusherW

    tag

    válasz #09634560 #55092 üzenetére

    Na, végül egy teljes Jamo S506 5.0 setet veszek 85 000 Forintért, viszont akkor már mélyet is próbálok hozzá lőni. Ehhez a sethez általában a Jamo sub 210-et szokták javasolni, olyan 40 000 Forint körül, de hirdetnek egy Dali AW 8 mélynyomót 25 000 Forintért, ami lényegesen jobban hangzik. Valóban kétszer jobb lehet a Jama sub 210 az AW 8-cal szemben? A specifikációjuk nagyon hasonló, talán az AW 8 egy nagyon kicsit komolyabb, ugyanakkor már idős modell, bár nem tudom ez mennyit számít. Javasolnátok ezt a mélyet? Esetleg valami teljesen mást?

Új hozzászólás Aktív témák