Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Robb202

    tag

    Sziasztok!

    Szeretnék építeni otthonra egy szervert. De mivel nagyon megtetszett a dolog praktikussága ezért hosszútávon elég komolyan szeretném venni a dolgot. Ez azt jelenti hogy folyamatosan szeretném bővíteni.

    Több funkciót is ellátó szerver megtervezése a célom, de úgy érzem van rengeteg sötét folt szerver fronton ami még nem világos számomra.

    Funkciók: Fájl szerver (beleértve: torrent, filmeket innen játszanám le rengeteg kép adat tárolás és multimédiás anyag tárolása), kisebb renderfarm, webszerver (magam részére), mailszerver, videóvágás, nyomtató megosztás.

    fájl szerver elképzelés: folyamatosan bővíthető legyen.Ehhez milyen alaplap kell. Rengeteg multimédiás anyagom van, nagy felbontású képek, nyers anyagok amiknek a tárolása sok hdd-t igényel hosszútávon. Milyen számítógépet igényel a feladat? Láttam 12-16 portos raid kártyákat 99-200 dolcsis áron, de ezek maguk végzik a lemezműveleteket vagy komolyan terhelik a processzort? Ami fontos nem szeretnék raid tömböket, minden HDD mezei maga legyen. Általában fotok1, 2 etc... nevezem el a vinyokat. Vagy érdemesebb raidban gondolkodni?
    A bővíthetőség fontos és az is hogy a sok HDD-t miben tudnám tárolni? Mivel a későbbiekben 20-30hdd-ről beszélünk ami csak bővülni fog. Ennyi HDD-t egy mezei alaplap és gép elbír? Ehhez hány GB memória kell? Vagy érdemesebb több gépre szétosztani a feladatot?

    renderfarm: Régen még processzorokra esküdtem volna, de manapság érdemes-e videokártyákból álló renderfarmot készíteni? 3d-s programokat használok és videóvágáshoz is kellene konvertáláshoz rendereléshez géperő. Abban viszont nem vagyok jártas hogy videókártyákra vannak-e már render szoftverek. Illetve hol lehet kiszámolni azt hogy egy hd anyaghoz hány gép kell nagyjából hogy cirka egy 1-5 perces anyagot 1 óra alatt ki tudjon tolni magából. Illetve sok sok kisebb gépet hogyan lehet vezérelni. Számomra ez örök rejtély. Gondolom biztosan nem úgy hogy az összeshez bejelentkezem és egyenként állítgatom be őket.
    A videóvágást érdemes szerveren végezni, vagy inkább saját gép? Videóvágáshoz gyors tároló kell, ssd vagy raidolt hdd-k?

    Be tudom állítani a saját domainjeimet a szerveren, úgy mint hogy webszerverként üzemeljen? Ehhez mire van szükség? Mailszerver szintúgy.

    Operációs rendszer: Windows szerver 2008 R2 lenne. Nem warezolt darab. MSDN-es hozzáféréssel elérhető számomra. Azért is Windows mert gyakorolni szeretném a windowsos hálózat építést. Lehet hogy vicc de engem ez most érdekel :)

    A kérdésem, hogy hogyan kell egy (számomra igen bonyolult) szerver rendszer megtervezésébe belevágni? Mivel alapból több számítógép lesz (feltételezem) ezért nem világos számomra, hogy mindegyikre kell feltenni egy win server 2008-at?
    renderfarmoknál hogyan kell ezt?

    Tárolás: Hogyan érdemes? U rackekben vagy mezei házak?
    gépek: Milyen gép rendszer legyen? Xeonos vagy sima desktop is elég.
    hálózat: 10 gigabites hálózatot tervezek. Mennyire megfizethető ennek a kiépítése?
    kliensek száma: 2-3 gép
    vendég kliensek: 1 gép
    TV: 2 darab. Kérdés kell-e kiegészítő PC a tv és a szerver közé.
    fogyasztás: mennyire lehet leszorítani egy ilyen komplex rendszer fogyasztását? Mire számítsak? A renderfarmnak nem kell éjjel nappal mennie. De számomra talány hogyan lehet több gépe egyszerre feléleszteni és kikapcsolni.

    Kérlek segítsetek, biztos lesz jó pár kérdés még. De előre is köszönöm, fogjunk bele :)

  • Robb202

    tag

    Valaki tudna segíteni nekem? Szükségem lenne rá. :( :(
    Írás kettővel feljebb.

    [ Szerkesztve ]

  • Robb202

    tag

    Tiszteletem!

    Lehet nem egészen a home szerver kategória az első bekezdése a kommentemnek de érdekelne, hogy milyen szervergép park kell a következő oldalakhoz:

    képmegosztó oldalhoz, webáruházhoz.

    Mind a 2 oldal új ezért látogatottság egyelőre nem ismert. Hogyan lehet felmérni a vasat és azt, hogy mennyit kell majd a hardvere költeni a következő években? A képmegosztó oldal több nyelven is elérhető lesz. Kikhez érdemes fordulni, hogy szervergépek esetén ne valami zsákutca megoldást javasoljanak. Sajnos a szerver oldal eléggé új számomra és ismeretlen.

    A komment második fele:

    Otthonra néztem egy kicsit komolyabb alkatrészeket. A kérdésem, hogy a Norco fajta szerver házak és U házak mennyire megbízhatóak?

    Továbbá érdekelne, hogy ez a kártya ha meghajt 24 hdd-t egy 4U magas 24 hdd-t kezelni tudó rackben hogyan lehet ezt a leírásban szerepló 128 meghajtós rendszerré alakítani a későbbiekben? Mi azaz expander? Hogyan kell ezt az egészet elképzelni?
    Egy számítógépnek nem sok 24 meghajtó egyidejű kezelése? Például ez is egy kérdés lenne, hogy szerverek esetén mire kell figyelni, mi azaz optimális kapacitás ami jó?
    Szervert építeni vagy készen vásárolni a jobb, hatékonyabb gazdaságosabb?

    Kérlek segítsetek.

    [ Szerkesztve ]

  • Robb202

    tag

    válasz K6000 #629 üzenetére

    Kedves Banbano és K6000!

    Köszönöm a kommenteket. Elnézést, hogy csak most tudok visszaírni.

    Az erősebb asztali PC meg sem fordult a fejemben így. A baj, hogy ott vagyok nagyon elakadva, hogy hogyan lehet nagyon jól rágyúrni a biztonságra és a redundanciára. Ezalatt azt értem, hogy ne legyen weblap idő kiesés. Megbízhatóan menjen és ha esetlegesen nagyobb terhelést kapnak a gépek azt pöpec kibírják és ne lassuljanak le és végül ne álljanak le.

    Olyan területeken nincsen elég ismeretem, mint pl a HDD-k és erőforrások jó skálázása, beosztása. Biztonsági mentés megszervezése és kivitelezése automatikusan. Készenléti másodlagos szerver ami át tudja venni a feladatokat ha az első meghibásodás miatt leállna. Azt nagyon köszönöm, hogy adtatok példákat milyen gépeket érdemes nézni, de ezzel még nem áll össze a rendszer megszervezése a fejemben, ami sajnos ismeret hiányból fakad.

    Szóval a legnagyobb bajom az ismeretek hiánya, hogy hogyan is alakítsunk ki egy jól működő szerver környezetet. A baj az, hogyha egy céget kérek meg erre, akkor legombolnak jó sokat az emberről.

    A képmegosztó oldalon nagy felbontásban is fel lehetne tölteni képeket. Azt, hogy havi mennyit még nem alakult ki teljesen. Ezek a képek tárolhatóak is lennének illetve linkelhetőek etc... (regisztráció szükséges lenne) tehát viszonylag nagyobb HDD kapacitással kell indulni már az elején is.

    Az erre irányuló gond az is, hogy hogyan lehet kiszámítani a kezdeti induláshoz a kapacitást illetve a HDD kapacitást? Ezekhez milyen HDD-k kellenek? Elég a sima WD black HDD vagy ehhez komolyabb vinyókra van szükség?
    Ahogy említettétek nem szeretnénk a szolgáltatást alul méretezni sem és azt sem ha berohadna a dolog mert beégni nem szeretnénk.

    További kérdésem, hogy többnyelvűség esetén - tegyük fel - más országokból is próbálják majd a szolgáltatást használni milyen szerver elosztási struktúrára van szükség? Elég csak Magyarországon egy jó vonal és elég gép, vagy földrajzi elosztásra is van szükség?

    Ezt más oldalak hogyan oldják meg? Nyilván tömeges képfeltöltésnél és elérésnél nem mindegy, hogy 10kbyte / sec-al megy fel a fájl vagy akár 1 MB / sec-al. Nyilván a szolgáltatás színvonala is lényeg.

    Újabb kérdés, hogy az infrastruktúra mennyibe kerül(het) kezdeti szinten és távlatokban?

    A szerver farm esetében említett szerződés kötés általában hogyan néz ki? Mennyi hely hány gépnek? Ezek milyen költség szinten mozognak havi, éves viszonylatban?

    A webáruház esetében viszont csak lokális környezetet kell kialakítani.

    A válaszokért előre is köszönet.

Új hozzászólás Aktív témák