Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Zozo0525 #60990 üzenetére

    Szia (itt is)!

    Ha adhatok egy tanácsot (biológus vagyok, nem orvos, és bár elvileg az orvosi biológia volt az egyik specim anno, de 20 éve a másik szakterületemen (szintén biológiai) ügyködöm, szóval ez tényleg csak jó szándékú tanács a részemről, nem megmásíthatatlan/"szakemberes"okosság), míg nem tisztázódik, hogy pontosan milyen jellegű a kardiológiai problémád, én a kocogást sem erőltetném, inkább az érzésre jólesőség keretén belüli lendületesebb sétákat tanácsolnék a biztonság kedvéért.

    Nem tudom, hogy magán vagy állami kivizsgálást céloztál meg, de ha utóbbit, és nincs rövid távon belül normális kivizsgálásra lehetőség, akkor érdemesebb lehet bevállalni a plusz költséget, és keresni egy jó! magánorvosi ellátót.
    Ott nézzenek meg szívultrahanggal, csináljanak nyugalmi EKG-t, és kapj egy legalább 24 órás Holtert. Elképzelhető, hogy terheléses EKG-re is szükség lesz - az majd kiderül. (Illetve lehet, hogy a szívultrahang és nyugalmi EKG kombó után elküldenek laborvizsgálatra; ez függhet az ott látott eredményektől.)

    A lényeg, ki fogják deríteni, hogy milyen jellegű a problémád: pl. anatómiai/strukturális változás-e (billentyű, izom stb.) vagy ingerületvezetési probléma lépett fel stb. Ha ez megvan, akkor tudja majd a doki, hogy mit érdemes és miként.

    A jó hír az, hogy a legtöbb kardiológiai problémával szabad, sőt egyenesen érdemes mozogni/sportolni! Viszont ennek az intenzitása nagyon nem mindegy, és ha tényleg van valami gebasz, és az olyan jellegű, akkor készülj rá, hogy pl. a kocogást/futást a jövőben vszg. szigorúbb pulzuskontrollal kell végezned. (Lehet, hogy azt fogja mondani a doki, hogy futhatsz, de mondjuk a max. pulzus 80%-a fölé még gondolatban sem szabad menned stb. Ezt a kardiológus doki tudni fogja elvileg. Nálam ezerszer jobban, úgyhogy ezen a vonalon nem is akarok tovább okoskodni.)

    Addig is: jobbulást, és vigyázz magadra!

    Ui: Egy huszonéves fiatalabb ismerősömnél néhány hónapja például vszg. egy tünetmentes covid csinált olyan szívizomgyulladást, hogy először nem is érzett problémát, csak azt vette észre, hogy futásnál jobban kiugrik a pulzusa, és nehezebben is akar visszatérni nyugalmi szintre. Majd egy idő után e mellé bejött "kicsit szorító mellkasérzet" is időnként. Kardiológushoz bejelentkezve szívultrahangon derült ki, hogy kisebb fokú myocarditisről van szó. Nála végül szerencsére maradandó elváltozás nélkül gyógyult is. (Nálad vszg. más jellegű lesz a probléma, így csak példaképpen írtam ezt. A lényeg, hogy míg nem tudod pontosan, hogy mi az ábra, addig csak extra-extra óvatosan!)

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Zozo0525 #61003 üzenetére

    Ennyiből, amit írtál (összevissza ugrál a vérnyomásod - ezt nem tudtam eddig), valóban nem 100%, hogy szív eredetű lesz a probléma.
    Mindegy, első a kardiológus: ha volt eltérés a múltkor az ekg-n, akkor meg kell nézni, hogy fennáll-e még, milyen természetű (és mi válthatta ki) stb.
    Azután lehet szépen egyesével továbbhaladni, vagy konkretizálva a problémát, vagy legalább kizárva azokat a tényezőket, amelyek nem játszattak szerepet a kialakításában.

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Zozo0525 #61151 üzenetére

    Ha publikus, majd írd meg, pontosan milyen jellegű a ritmuszavar, én kíváncsi vagyok rá!

    (Amúgy a múltkor hülye voltam, mert másik topikban még ajánlottam is neked okos vérnyomásmérőt, majd pár napon belül sikeresen el is felejtettem (amikor ide írtam be) - sűrű hét volt, tud. publikáció leadással, vendégkutatókkal stb. - , hogy vérnyomásingadozásról is írtál az eszméletvesztés kapcsán, és csak a kardiológiai részre koncentráltam.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz inf3rno #61158 üzenetére

    Persze, ezzel mind tisztában vagyok. Csak neki éppen volt órája, ami tud orvosilag hitelesített EKG-t (persze csak egycsatornásat, bal kézen hordva emlékeim szerint a standard II-es elvezetésnek megfelelőt), és szintén hitelesített SpO2 mérést is. E mellé ajánlottam akkor ugyanattól a cégtől vérnyomásmérőt, amivel ugyanabba az applikációba tud automatikusan feltenni vérnyomásadatokat is a többi adat mellé.
    Más kérdés, hogy az az óra - Withings Scanwatch - sportolásra nem igazán ideális, nem arra találták ki. Így ha valaki nem csak egészségmegőrzésre, szimpla aktivitáskövetésre használná, akkor hamar belefuthat a korlátaiba. (Erre figyelmeztettem is az elején Zozo-t, még amikor spekulált, hogy vegyen-e ilyet.)
    Amúgy több óra is van, ami tud HRV-t, más kérdés, hogy az optikai pulzusmérés korlátai itt is betesznek az eredmények pontosságának. Vagy éppen a szoftveres oldal. Ott van pl. az apple watch, ami döbbenetesen - már tényleg közel mellkaspánt - pontossággal tudja lekövetni a pulzust még gyorsabb váltások esetén is, de a stressz-szint kalkulációhoz használt HRV algoritmusa nagyon furcsa hibákkal tud dolgozni. (A quantified scientist youtube csatornán van erre látványos teszt.)

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz ígyvanferi #61178 üzenetére

    Nem engem kérdeztél, de mivel Coros Apex Pro órám van (alig három hete, szóval túl sok tapasztalat nincs vele), valamennyi infót talán tudok adni...

    A GPS nyíltabb terepen (Budapest - Margitsziget) elég pontos, de a bérházak között tekeregve tud érdekes vargabetűket leírni. (Háromszor kapcsoltam be eddig mindössze, szóval kismintás tapasztalat. Illetve variáltam is, hogy csak gps vagy gps+a többi rendszer együtt menjenek.)

    Az oHR ügyben, mivel nem használtam pánttal (egyelőre feleslegesnek is éreztem, mert 7-8 évnyi "tespedés" után mostanában tervezek visszatérni kicsit sportosabb életmódhoz, ehhez is szereztem be "motiváló erőnek" az órát, és még csak az első "előkészítő" lépéseket teszem ehhez), tehát nem volt mivel összevetnem, sok okosat nem tudnék mondani. Azon kívül, hogy amikor kipróbáltam edzésmódban, akkor érzésre jól lekövette a pulzusváltozásokat (bár könnyű dolga volt, mert viszonylag egyenletes és mérsékelt terheléssel mentem, ami a legkönnyebb szcenárió pulzusmérés szempontjából), mást nem tudok mondani. Illetve annyit, hogy az Apex Pro-ban (és Vertixben) található szenzor az általam előzetesen olvasott tesztek szerint elég jól teszi a dolgát (nem piacvezető, vannak nála pontosabb oHR szenzorok, de azért összességében a jobbak közé tartozik).

    Viszont egy hülyesége van az oHR-nek. Napi aktivitáskövetésnél alapból 10 percenkéti mérésre van beállítva. (Ezt át tudod rakni másodperc alapú folyamatos követésre, bár ilyenkor az üzemidő kb. lefeleződik. Ami még mindig bő két hét.) Nekem ezzel alapvetően nem lenne bajom. (Bár egy 3 vagy 5 percenkénti mérésközt optimálisabbnak tartanék átlagos aktivitáskövetésre.) Ami a gond: a 10 percenkénti mérések esetén valami nagyon agresszív "simítás"/kiugrónak tűnő adat "lecsípés" van implementálva az algoritmusba. Nekem legalábbis gyanús volt, hogy miközben napközben is pörgök sokszor ezerrel (hogy mást nem mondjak, nekem a gyalogtempós "utazósebességem" 7-8 km/h körül mozog), 100-as pulzus fölé nem igazán akart mérni az óra sohasem. (Emlékszem, kb. három napja volt rajtam az óra, szokás szerint gyalogoltam hazafelé - ez 5 km-t jelent hazáig -, nagyjából 7,5 km/h átlagtempóban, és rendre 97-99-es értékek jöttek ki közben a 10 percenkénti méréseknél. Ami azért elég irreálisnak tűnt. Viszont amikor kíváncsiságból realtime-ra állítottam a napi oHR követést, rögtön "meggyógyult" a rendszer, és onnantól már jól lekövetett mindent. A fene sem érti egyébként...)

    Ami a tekerhető koronát illeti... Nem olyan nagy ám az élőben! Ha a "csuklócsont" (valójában a singcsontod csukló felőli végdarabja) mögé teszed fel az órát a kezeden (ahogy elvileg kellene is hordani), akkor nem fogod tudni véletlenül sem megnyomni a tenyér mozgatásával/hátrafeszítésével. Ruhaujjal ugyan tudsz egyet-egyet tekerni rajta véletlenül, ez ritkán előfordulhat. Ám zárható a korona, kétféle feloldási módozattal (adott ideig lenyomva tartás vagy adott irányba megfelelő hosszan tekerés), plusz külön-külön tudsz rá zárási lehetőséget/módozatot adni napi használatra és edzésmódra. Szóval igény esetén nagyon pöpec módon testre szabható. (Én egyébként nem használok rá lockot, mert engem idegesített, hogy ha bármit szeretnék, akkor feloldással kell indítani.)

    Maga az óra különben megdöbbentően egyszerűen kezelhető (ez a tekerentyű tényleg nagy ötlet, és így egyetlen gombbal gyakorlatilag három másikat lehet hatékonyan helyettesíteni). A méretéhez/anyaghasználatához képest pedig igen könnyű! Én Polar hook and loop nylon szíjjal használom, és így csupán 47 grammot nyom, miközben nem érződik "fejnehéznek", és remekül, stabilan megül a csuklón. (Kb. átlagos csuklóvastagságom van, talán annál egy leheletnyivel vékonyabb, de a 47 mm-es óramérettel sem tűnik nagynak vagy bumszlinak a kezemen.)

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Hi!King #61185 üzenetére

    Szia!

    Soha nem használtam még a funkciót, de gyorsan ránéztem. A beállítás úgy működik (olyan opciókkal), mint ahogy [ezen] a linken láthatod.
    Amikor indul az edzés, akkor a saját alap interval képernyőjét mutatja először, azonban a digitális korona tekerésével be tudod hozni a saját (a futáshoz) beállított képernyődet vagy képernyőidet (ezek teljesen szabadon szerkeszthetők, olyan és annyi infó jelenik meg rajtuk, amit és amilyen felosztásban akarsz, de ezt nyilván tudod). Amikor split váltás van, akkor valóban visszaugrik a "default" képernyőre, úgyhogy megint tekerni kell egyet a koronán az általad preferált képernyő behozásához. Tehát, hogy érdemben válaszoljak, váltásnál sajnos nem marad meg az általad beállított képernyő.

    A tekerés könnyű, gyors és természetes érzés/mozdulat, oda sem kell nézned hozzá. Azonban nyilván az interval-program feszességétől/intenzitásától, a mozgás típusától is függ, hogy belefér-e ennyi kényelmetlenség (kb. fél másodperc és tényleg oda sem kell nézni, ha benne van az ember "kezében" a mozdulat) vagy ez már sajnos "agyonveri" a funkció használhatóságát.

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz ígyvanferi #61204 üzenetére

    Nagyon hasonló cipőben jártam én is óraválasztásnál. A Garminokat nézegettem elsősorban (a bemutatótermük amúgy kb. 5 percnyi sétára van tőlem), de rájöttem, hogy kellene valamennyire a kinézet és a strapabíróság is, mert 24/7-ben tervezem hordani. Ha csak mozgáshoz választottam volna órát, akkor egy Forerunner 245-tel, sőt egy 55-tel is bőven kiegyeztem volna. Így viszont idővel a "játékkvarcok" kiestek (meg az Instinct típusú G.I.Joe órák is.). A Venu 2 amoledjének és képernyősimogatásának a gondolatával (no meg a fóliavédő ragasztgatással) nem tudtam megbarátkozni. Fenix-et is nézegettem, de abból a strapabíróbb verziók (a zafírüvegesek) elég indokolatlannak tűnő felárral mentek. Azután került a látómezőmbe a Coros, és kiderült, hogy egyrészt bőven többet tud annál, amire használnám, másrészt viszont mindazt tudja (kialakításban is), ami szükségesként merült fel bennem. Plusz, amikor felpróbáltam az órát, sokkal kényelmesebbnek, jobban "felvekvősnek", kevésbé fejnehéznek (meg mutatósabbnak is, de hát egy erősen szubjektív) éreztem, mint pl. a Fenixet. Úgyhogy azzal el is dőlt.

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Zozo0525 #61229 üzenetére

    Igen, a perjel utáni értéked (diasztolés) az egyrészt önmagában baromi magas (elvileg középsúlyos hipertónia szint), másrészt a pulzusnyomásod (a szisztolés és diasztolés érték közötti különbség) borzasztó kicsi.
    (A szíved egy izom, ami ugye úgy pumpálja a vért, hogy összehúzódik, majd ezt követően elernyed. Mindezt ritmikusan. A szisztolés vérnyomásértéked az, amikor a szív "pumpál" egyet (összehúzódik), és ezzel kilöki a vért magából, a diasztolésnél mért érték pedig az a fázis, amikor "elernyed", visszatér alapállapotba a következő összehúzódás előtt.)
    Hogy mi okozhatja ezt (akut szívprobléma, érfalakat érintő probléma stb), azt nem tudom megmondani, nem az én asztalom.

    Az 58-as pulzusértéked egyébként önmagában utalhat az általános fittségedre is, de nem zárható ki, hogy pl. pont a vérnyomásproblémádra vagy azzal összefüggésben adott kompenzáció a szíved részéről. (Tudni kellene, hogy mondjuk napközben bármikor leülve, kb. 2-3 perc nyugi után, előtte nem bekávézva, nem szétidegelve akármi miatt, nem félmaratont futva stb., vagyis kb. olyan körülmények között, amikor vérnyomásmérés szokott történni, nagyjából mekkora pulzussal járt a szervezeted. És ahhoz viszonyítva lehetne látni, hogy ez az érték mutat-e attól jelentősebb eltérést.)

    Ennél mélyebb okoskodásba nem mennék, mert ez tényleg egy külön szakma, és megvannak a dedikált művelői. Majd a kardiológus (esetleg endokrinológus, ha pl. hormonális jellegű gond gyanúja merülne fel a kardiológiai vizsgálatok nyomán) kitalálja, hogy mi a gond.
    Addig is viszont, ha a vizsgálatokig is folytatod a futást: óvatosan, érzéssel, a jólesőség határán belül, figyelve az apróbb jelekre (pillanatnyi megszédülés, légszomj, "máskor nem szoktam ennyire elfáradni ennyitől" stb.)!

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz ígyvanferi #61510 üzenetére

    Nekem a fekete jobban tetszett, de ez nyilván erősen szubjektív.
    Mindenesetre fekete verzióm van, Polar hoop&look nylon szíjjal - így baromi kényelmes, elég könnyű (47 grammnak mértem, ha jól rémlik), jól néz ki, és a Polar nylon szíja olyan kialakítású, hogy ha ne adj isten elengedne a tépőzár (nálam sosem fordult még elő ilyen), akkor sem esik le a kezedről, mert megmarad "huroknak".
    Viszont a fekete verziónál a titán lünetta felületkezelt (így nyeri el ugye a színt), ami azt jelenti, hogy vszg. könnyebben tudod karcolni, mint az ezüst (natúr) verziót. (Nekem pl. van is egy nagyon apró felületes karc a lünettán, amit alig két nap használat után sikerült összeszedni. Látszik, hogy a felületet éri csak, a "festés" alatti réteg tökéletes.)

    Mindenesetre 148k-ért elég jó vétel szvsz. Persze ez az óra sem tökéletes, szóval biztosan lenne/lesz ami nagyon nem tetszetős/más márkánál sokkal jobban megcsinálták/megoldották, de hát ez van. Tökéletes óra nincs (azért én el tudnék képzelni olyan "Frankenstein" órát, ami a Suunto, Garmin, Polar, Coros és az Apple Watch (mielőtt valaki meglepődne: innen pl. a pulzusszenzort venném) erősségeit egybegyúrja... csak kár, hogy ez sosem fog elkészülni)

    #61513 parandroid
    Zozo a Night Mode funkcióra gondolt. Ilyenkor egy nagyon-nagyon gyér, egyáltalán nem zavaró, de sötétben mégis tökéletes láthatóságot biztosító háttérvilágítás kapcsol be az órán vagy a következő napkeltéig, vagy az aktuális edzés végéig (ahogy beállítod), vagy amíg ki nem kapcsolod... ami ráadásul alig fogyaszt a levett fényerő miatt.

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz ígyvanferi #63496 üzenetére

    Hú, pont jókor néztem be ide! Szerintem a Coros május közepi firmware frissítése lehet a ludas. Legalábbis nálam (szintén Apex Pro) a frissítés után a korábbi alig több mint felére csökkent az akkuidő ugyanolyan használat mellett. (Már próbálkoztam azzal, hogy fullra töltés után fent hagyom még 1-1,5 órát a töltőn, csináltam ki/bekapcsolást és "reset all" beállítást is, de semmi, ugyanolyan gyors merülés jellemzi.)
    Nézelődtem már a neten, keresgéltem, hogy van-e valahol róla panasz másfelé is vagy csak egyedi a problémám (nem találtam semmit), de a jelek szerint akkor nem csak nálam vannak "akkugondok".

    (Nálam az oHR real-time megy, egyébként minden más - rezgés stb. - kikapcsolva, nem fogyaszt pluszban. Így, edzés/gps használat nélkül korábban bő két hét volt egy töltéssel az életidő (én 10% alá nem engedtem az órát merülni, azt pedig 15-16 nap alatt érte így el), edzéssel/GPS-szel értelemszerűen arányosan kevesebb. (Persze az alapbeállítású oHR-rel meg bő hónapot is elment volna így.) Most viszont - a május közepi frissítés óta - kb. 8-9 nap az életideje egy töltéssel akkor is, ha nincs gps vagy egyéb extra funkció használat.)

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Zozo0525 #63503 üzenetére

    Az időm 90%-ában ugyanazt a minimalista watchface-t használom jó ideje (Digits vagy Digits 2 néven fut - most nem emlékszem pontosan). Tutira nem ettől emelkedett meg a fogyasztás. (Ha pedig több információ egyidejű megjelenítése kell, akkor a "number" nevűre szoktam átváltani. Mindkettő szerepel a Coros applikációban. Igazából nincs is több ezeken kívül, ami tetszene :DDD )

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz Zozo0525 #63513 üzenetére

    Köszi a tippet, de nem vagyok fent facebook-on. (Én még bízom benne, hogy csak az akku kijelzője hülyült meg. Ellenkező esetben azért tömegesen jöttek volna panaszok a frimaware frissítése után. Esetleg a real-time oHR-en "reszeltek" valamit, és mivel a legtöbb ember a 10-perces default beállításon hagyja, ezért keveseknél jelentkezik a gyorsabb fogyás. Fene tudja, csak tippelgetek.)

    Ja, megnéztem, én az applikációban "digits" néven szereplő óralapot használom. Nekem bejön ez az egyszerű, letisztult formavilág.

    Endure. In enduring, grow strong.

  • Gothmog

    aktív tag

    válasz ígyvanferi #64649 üzenetére

    Nem az eredeti témában, csak ha már megláttalak: tegnap jött firmware frissítés Corosra. Lekopogom, de úgy tűnik, hogy az én Apex Pro-m esetén megoldotta az előző frissítés után begyorsult akkumerülési időt. Remélhetőleg nálad is megoldja a gondot.

    [ Szerkesztve ]

    Endure. In enduring, grow strong.

Új hozzászólás Aktív témák