Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • JulianSinulf

    senior tag

    Sziasztok!

    Tegnap végre megkaptam a Samsung 860 Evo 4TB SSD-m.
    Frissen készítettem is pár tesztet:
    Először lássuk a Samsung által adott programot.
    Az első kép a gyári firmware-rel van, míg a második a legfrissebbel.


    Mint látható, lassulás állt be a frissítés után, amit nem igazán értek. Főleg, hogy eleve kevesebb program futott a háttérben, mint az első tesztnél.


    Sajnos firmware frissítés előtt nem volt fenn a program.
    A Drives Meter gadget-et figyelve a program csak az elért legnagyobb eredményt jegyzi, nem az átlagot.
    Az egyik fajta mérésnél a processzor egyik magját 100%-ra kihajtotta, bár ez nem csak ennél az SSD-nél volt.
    Az utolsó két mérésnél pedig nem hajtotta ki 100%-osan az SSD-t. Szintén nem csak ennél az SSD-nél volt.
    A másik mért SSD, amire céloztam:
    És az utolsó kép egy kicsivel több, mint 3 és fél éves NVMe-ről. SSDOK nem látta, így onnan nincs adat.

    Kérdésem max annyi lenne, hogy a 860 Evo és 950 Pro Samsung-on mennyi tárhelyet hadjak szabadon a biztonságos működéshez? (Gondolok itt a 10%-os szabályra, mert a cikkeket olvasva a gyártó is félre szokott tenni.)

    Illetve lenne egy gondom is, bár nem SSD hanem HDD viszont a problémát és megoldását tekintve mindegy és megcsinálható SSD-vel.
    Van 2 HDD-m tükör RAID-ba kötve és szeretném mind a kettőt kiszedni belőlük, de úgy, hogy az adatok megmaradjanak rajtuk.
    Az alaplapi program szerint amelyiket leválasztom a RAID-ból, arról elvesznek az adatok.
    Van erre valami jó megoldás?

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz JulianSinulf #38055 üzenetére

    Mégiscsak lenne egy nagyon fontos kérdésem a Samsung SSD 860 Evo 4TB-ossal kapcsolatban.

    A 3 és fél éves W10 telepítőm nem volt hajlandó megcsinálni a 2 TB fölötti részt. Telepítés után sem volt hajlandó. A 2 TB-os részt MBR-re formázta. Míg korábban a régi rendszerrel GPT-re formázva nem volt gond.
    Most még, megpróbálom valahogy működésre bírni a friss telepítőt USB-ről, ami az előbb nem sikerült. Hátha a frissebbe van olyan, ami már jól kezeli. De addig is, ha nem járnék sikerrel:
    Hogy tudom használni a 4 TB-ot, ha ezen van a rendszer?

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz King Unique #38058 üzenetére

    Köszi!

    A telepítő DVD-vel szerintem nem tudok mit kezdeni. Az átkonvertálást inkább hagyom.
    Most próbálok Rufus-szal csinálni egy telepítőt, M$ oldaláról leszedett ISO-ból, legfrissebb letölthető kiadás.
    Rufus már a particoós sémát is GPT-re állította be. Remélem ez jó lesz.
    Korábban Multiboot USB-vel csináltam, de nem hajlandó elindítani a W10 telepítőt. A Linux-okat meg nem néztem, mert jelenleg érdektelenek.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz King Unique #38060 üzenetére

    Csak sikerült!
    Pár dolgot átállítottam a BIOS-ban is, így most eltűnt a RAID, de az adatok megmaradtak.

    Az SSD-vel kapcsolatban, telepítésnél nem engedte a 2 TB-os részt összevonni a maradék kb. 1,7 TB-tal.
    Viszont telepítés után már nem volt gond a partíciókezelőjével kibővíteni a 2 TB-ost a teljes területre.
    Szóval most jó.
    Indításnál viszont felettébb érdekes, hogy van egy opció a Samsung SSD 860 Evo-ra és van egy ugyan ilyen, csak elé van írva, hogy Windows Bootloader. Csak ezzel az utóbbival indul el a rendszer.

  • JulianSinulf

    senior tag

    Minden alaplap ilyen tré vagy csak én fogtam ki, esetleg túl régi?

    Mikor egyedül volt benn a 4TB-os, átkapcsoltam a RAID-et AHCI-ra. És így lett telepítve.
    Telepítés után ismét rádugta adattárolóim és a régi rendszert (NVMe SSD) akartam indítani, de nem volt hajlandó.
    Így visszaállítottam az AHCI-t RAID-ra. És bejött. A RAID-es képernyő is az alaplap indulásakor, de már nem volt ott a RAID-es HDD.
    Viszont így meg a 4 TB-osról nem hajlandó indulni, vissza kell állítanom AHCI-ra.

    Érti ezt valaki?

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Frawly #38063 üzenetére

    Köszönöm a részletes kiértékelést!
    Örülök, hogy végül jól döntöttem, az NVMe esetében megmaradt a kis csalódás, mert elég drága volt anno és nem lett kihasználva.

    Az SSDOK szerint már jó a partíció eltolás.
    Mikor a képet készítettem, akkor csak a W10 meghajtó kezelőjével egyszerűen megformáztam a teljes területet.
    Telepítésnél viszont automatikusan elkészítésre került a 3 extra partíció.

    Az első telepítésnél jelentkező gondot talán az okozta, hogy az USB-s DVD olvasó USB módban indult. Bár nem néztem utána, hogy tud-e UEFI-ben indulni. Viszont a pendrive-os telepítőt UEFI-ben indítottam már.

    A lemezek RAID 1-ben voltak.
    De a BIOS állítgatásának köszönhetően az egyik most már biztos, hogy kikerült belőle, a másik meg nincs rádugva.

    [ Szerkesztve ]

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz King Unique #38065 üzenetére

    Eleve töröltem őket. Viszont a törölt partíciókat nem rakta egybe a telepítő.
    Így az első, 2 TB-os részre került a W10, elkészítést követően meg is csinálta a telepítő a szükséges extra partíciókat.
    A maradék részt megformáztam a telepítővel és ennyi.
    Majd a W10 meghajtókezelőjével törölhettem is és egyszerűen hozzácsatolhattam a 2 TB-os részhez. Így egyben van.

    Az átállítással asszem már nem fogok foglalkozni, mert a régi rendszer úgyis le lesz gyalulva, csak először még kellenek róla az adatok.
    Max néha azért kell indítanom róla, mert nem enged hozzáférni egyes adatokhoz a jelenlegi rendszerről.

    Mondjuk, ha jól értem és értelmezem a beállításokat, akkor jelenleg nem tudok RAID-ba kötni semmit, mert AHCI módban kell, hogy indítsam a gépet. Így az alaplapi RAID vezérlő nem megy.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz Frawly #38068 üzenetére

    A W10-em 3 évet húzott le, mikor csináltam egy visszaállítást rajta, hátha megoldja egy gondomat.
    Az összes olyan adat megmaradt, amit most erről a rendszerről kell átraknom az újra.
    A problémát nem oldotta meg, de más igen.
    Én elég stabilnak találom, hogy ne aggódjak egy újratelepítés miatt. Főleg, hogy van visszaállítás.
    Ha W7-ről lenne szó, akkor máris más lenne a helyzet. Azt anno kb. évente húztam újra. Volt időszak mikor félévente.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz anorche1 #38069 üzenetére

    Szerintem nézd meg a garancia levelet, hogy mit ír.
    Főleg a kiterjesztett részt.
    Mert pl. a Logitech billentyűzetemet a Logitech-kel leveleztem le, mivel az 1 éven túl volt és a kiterjesztett garanciát ők adták, nem a bolt ahol vettem.

  • JulianSinulf

    senior tag

    Sziasztok!

    Átolvastam az összefoglalóban található pár cikket.
    Konkrétan "Az SSD kondíciója, tények és tévhitek" és a "MEDDIG BÍRJA A TERHELÉST EGY SSD? AZ EXTRÉM TESZTBŐL KIDERÜL" cikkeket.
    Bár egyik sem friss.

    Van két Corsair MP400-as SSD-m. 2 TB-osak.
    A Corsair reklámja szerint 1440 TBW-t tudnak, a garancia 400 TBW-ig szól.
    Én határozott szándékkal Chia farmok szántására vásároltam, így számítottam arra, hogy az állapotuk nem lesz túl fényes az akció végén (véges HDD-vel rendelkezem és nem áll szándékomba tovább bővíteni).
    Arra viszont nem számítottam, hogy egyes értékek ennyire alacsonyan végződnek.
    Jelenleg konkrétan a kondícióra gondolok, mely a HDS szerint 22%.
    A Percentage Used pedig 78-as értéken van.
    A Corsair programja is ezt írja.
    Az írt adatmennyiség mind a két SSD-n 238 TB és ezt a 23 napos működési idejük alatt érték el. (Nem ment napi 24 órában a szántás.)
    A hátralévő élettartamra 87 napot jósol a HDS.
    Gyors számítást követően kiderül, hogy a kondíció 0%-ra megy 305 TB környékén.
    Bár a tesztekből az derül ki, hogy ez nem feltétlen jelent problémát, de bosszant a dolog.

    Gondoltam garanciális ügyintézésre, de gyanítom, hogy míg az SSD nem adja meg magát, addig hiábavaló lenne a dolog, hiszen lehet, hogy 400 TB-ot is kibír gond nélkül, az 1440 TB-os parasztvakítással meg nem foglalkozik senki.

    Az SSD-kel kapcsolatban szívesen olvasnám véleményeteket!

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz ledgeri #44512 üzenetére

    A videó elérhet: [link]
    Remélem ezekre voltál kíváncsi!
    Ha bármit ki tudsz olvasni belőle, kíváncsi vagyok rá.

    A Chia is csak ír és olvas, így nem tudom, hogy mi az, ami miatt jobban ölne, mint más.
    De lehet, hogy pont ez.
    A Samsung 950 Pro-m nagyon hamar leesett 98%-ra.
    24 TB van eddig ráírva és 800 nap fölött van az üzemideje. Mondjuk volt egy időszaka, mikor nem rendszer SSD-ként szolgált.
    Megkockáztattam 1-2 plot-ot is csinálni vele és a 98% mégis maradt.

    Azt nem tudom, hogy mi okozta a dolgot, de azt vettem észre, hogy az írás kezdetekor az SSD (Corsair) képes volt 1,5 GB-os írásra is, majd ez pár másodperc alatt igencsak visszaesett és kb. egy Sata SSD sebességét hozta. Vagy annyit sem.
    Mind a kettő ezt csinálta. Aztán lehet, hogy csak a figyelő program nem jelezte jól. Ezt a Drives Meter gadget-tel néztem. A HDS-el nem igazán figyeltem.
    Vagy ilyen a Chia program működése, esetleg alaplapi vezérlő.

    Normál használat mellett évek alatt éri el a 400TBW, még így is, hogy már csak 160 TB van vissza belőle.
    A 950 Pro jó 4 éve van meg. Ebből talán, ha 1 évet töltött sima háttértárként.

    Milyen USB-C és USB3.0(1)(2) csatlakozós külső házat érdemes venni NVMe SSD-hez?

    @Graphics: Pont, hogy SSD-t ajánlanak Chia plotok készítésére.

    @Doky586: SSD-t most is tudok venni, nem ez a gond. De legyen igazad és legyen 3 Ferrarim. Hogy miből, az nem lényeg, csak ne hitelből :))

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz ledgeri #44519 üzenetére

    Ezen bosszankodom én is, hogy ilyen szép egyenletes ábrát mutatva előreláthatólag nem tudja a reklámanyagot és kétséges a garanciális érték is.
    Mondjuk mikor ezeket megvettem erre a célra, nem tudtam, hogy pontosan mire számítsak, így nem is fűztem túl sok reményt, hogy esetleg túlélik. De aztán később ránéztem a gyártó honlapjára és a remény feléledt, hogy nem lesznek olyan rossz állapotban, mint gondoltam.
    Ehhez képest mégis.
    A korábbi kijelentésem annak a fényében írtam, hogy már tudtam mit lehetne várni tőlük.
    De időrendben először megvettem őket elkönyvelve, hogy kukák lesznek, majd reménykedtem az oldal miatt, aztán végül csalódtam.
    Az egyiket hozzácsaptam a régi konfigom eladásához, hátha jobban elkel, a másik meg talán külső háttértároló lesz a PS5-höz vagy csak úgy simán hordozható eszköz.

    NVMe SSD-nél szürke a lehetőség a HDS-ben. Nem csak ezeknél, hanem a 950 Pro-nál is.
    Ellenben a SATA csatolású 860 Evo-nál nem az. Itt a Wear Leveling Count értéket jósolja nullára 2199-ben.
    A HDD-knél szintén aktív.
    Mind Pro, mind regisztrálatlan (eredeti, nem tört, csak nincs megvéve) verzióban.

  • JulianSinulf

    senior tag

    válasz ledgeri #44521 üzenetére

    De meg ám.
    Azt mondják, hogy zöld, de marhára nem zöld.
    Mivel a terület folyamatosan nő, ezért folyamatosan be kell fektetni a háttértárolókba és folyamatosan járatni kell a gépet is.
    Talán rosszabb is, mint a bitcoin, meg ethereum.
    Amennyi pénzért SSD-t meg HDD-t vettem, annyiért kaptam volna egy 6900XT-t vagy 3080-at.
    És fogalmam nincs, hogy mikor térül meg. Jelenlegi állás szerint talán két év. Attól függ, hogy a mostani 400 dolláros árról hova mozdul el és, hogy milyen mértékben nő az össztárhely.

  • JulianSinulf

    senior tag

    Pár teszt a Corsair MP400-as 2TB-os modellekről, melyek jelenleg 22% kondíciónál tartanak.
    Az első két kép a gépben lévő SSD-ről készült.
    Az első default teszttel, a második nvme teszttel.


    A következő képek egy Argus K-1685 külső házba rakott modellről készültek USB 3.2 és USB-C csatolásokon keresztül.
    Az első default beállítással, a többi nvme beállítással.
    Az USB-C-nél kétszer is futtattam, mind a kétszer ezek az eredmények jöttek ki.
    A ház paramétereinél 10Gbit/s átviteli sebesség van megadva.
    [link]

    A pár tesztet követően az állapotuk már csak 21%.
    Biztos épp az átlépés határán voltak.
    Ráírt adat mind a kettőnél 240 TB

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák