Új hozzászólás Aktív témák

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Mikisys #571 üzenetére

    Én is ezt készülök megépíteni, szintén audio célra alkalmas, kiszajú SMPS-ekkel, és szintén nyugati-ekvivalens orosz input és meghajtó csövekkel, de természetesen emberibb design-ban, meg valszeg fekete dobozba.

    Egy mikrokontrollerem nekem is van a mostani füles csöviben, implementáltam azt, amit a bóóóti készülékek tudnak, hogy STANDBY mód. Tehát hátsó főkapcsoló felnyomása után elöl halványan világít a LED-gyűrűs power gombom, ha benyomom 1x, behúzza a toroid primerjén a mechanikus relét és tartja újabb gombnyomásig. Egyszerű, nagyszerű. Mérésre nem használom, sem ehhez köthető biztonsági azonnali-lekapcsolásokra, de a szobai erősítőben már szeretnék ilyet, bár hangszóró védelmet natívan tud, azért bármi megtörténhet, na meg figyelne ezt-azt még. Leginkább az eltelt időt és jelez nekem egy LED-el, ha az X-ezer óra környékén vagyok, hogy cseréljem, így talán megúszom azt a jelenséget, ahogy "kopik" el a cső és ezt teszi annyira sunyin, hogy megy vele az ember agya is és végig jól szól, de mikor kicseréled újra, szinte mellbevág, hogy atyaég, mi a fenét hallgattál hónapokig :D

    Ruszkik általában - mint minden cső - eltérnek a névlegestől, 6C33C-ek különösen képesek szórni, de áramkörben ezt lehet okosan kezelni és csodás hangú végeredményt + jó megbízhatóságot elérni. Mint mindennel, ahogy én látom, csak érteni kell hozzá. Azért ne feledjük, ezeket max az idő eszi meg, eredetileg 3x-os hangsebességre tervezett MIG-ekbe készültek, nagy rázkódásokra és G-kre és mostoha körülményekre, elég masszívak.



    CPT.Pirk: itt a PDF, a teljes leírás és kapcsrajz. Érdemes szigorúan tartani ezt, hogy ne legyen baj, van 1-2 érdekessége.

    Az első cső egy fázisfordító a push-pull üzemhez. A V2 és V3 csövek (EF86) a szintillesztést végzik a totem pole (egymás fölött sorban elhelyezkedő) végcsövek számára. A két végcső úgy vannak totem-pole-ba kötve, mint a tranyós vagy FET-es végfokok (2db NPN eszköz). A visszacsatolást egyetlen R3 ellenállás állítja be. Célszerű ennek értékét kikísérletezni, nyilván kihat a hangra és a torzításra is. Az RC3 BIAS feliratú 10k-s potival lehet beállítani a végcsövek munkapontját.

    Amire ügyelni kell: mindkét végső katód-anód feszültsége 150V, de míg az alsó EF86-é 150V, a felső EF86-é viszont 300V. Ez a szinteltolás. A felső és az alsó 6C33C-t mindentől galvanikusan elválasztott tekercsről érdemes fűteni, az egyik cső fűtését GND-re, míg a másikét -150V-ra kell kötni. Nem mehetnek egyazon fűtés tekercsről. (Lásd tápegység) a felső végcső katódja 150V-al magasabb potenciálon van, mint az alsó végcső katódja. Ha a két fűtőszál azonos potenciálra kerülne, túl magas lenne a fűtés-katód közötti fesz, ami akár átütéshez is vezethet.

    Az N1 a bemenetnél egy neon töltésű cső, ennek a helyére be lehet tenni egy kb. 60-62V-os Zener diódát a nagyobb áramúak közül (vagy 4db 15V-ost sorban).

    Az N2 szerepe a kimeneti feszültség limitálása. Két ellenkező polaritással sorbakötött 90V-os zener diódával helyettesíthető.

    A tápban az N3 egy előtét ellenállással együtt szerelt neon töltésű cső, a standby üzem jelzésére. Ha az erősítő be van dugva a konnektorba, a kis csövek már fűtenek. A power kapcsoló a végcsövek fűtését és az anódfeszeket kapcsolja fel. Az N3-at simán lehet helyettesíteni egy LED-es kijelzéssel.

    Amire még rájöttünk: A STANDBY üzemmód fontos !
    Amikor a konnektorba bedugod az erősítőt, a V1, V2, V3 (kis csövek) elkezdenek fűteni, ez a standby mód itt. Tehát amikor bekapcsolod a hálózati kapcsolót és megjelenik az anódfeszültség, és elkezdenek fűteni a végcsövek, az előfok csövei már azonnal beállítják az egész kütyü munkapontját. Ha ez nem így lenne, hanem egyszerre kapna mindegyik fűtést, akkor csak hatalmas tranziens folyamatokat követően állna be a végállapot. Ergo: nem kényelmi funkció, hanem nagyonis szükség van a leírásban implementált STANDBY üzemre.

    Az észt srác, aki megépítette ezt a csodát a maga kis kiegészítéseivel és avantgarde design-jával, azt írta nekem, hogy 4-lépcsős a bekapcsolása az erősítőnek. Valszeg a fentebbi, eredeti STANDBY üzemet egészítette még ki 1-2 plussz lépcsővel (például hogy konnektorba dugva még a kis csövek se fűtsenek, csak egy következő lépésben, és onnantól az eredeti leírás szerint implementált standby mód, de nem részletezte nekem ezeket, lehet tévedek).

    Ha rászánnád Magad, sok sikert. :K

    A srác ennyit írt nekem a hangjáról és a működéséről:
    - nagyon elégedett
    - az erősítő síri csendben van, hatalmas tartalék és dinamika van benne
    - frekiválaszt csak kipontozta, utalva arra, hogy k* jó :)
    - csövek: 6C33C, 6J32P és 6N2P-k
    - ECC83-at is próbált, de kicsit túl "frissnek" vélte a hangját, akárcsak a hosszabbított élettartamú 6N2P-EV-két, így maradt a nem-EV sima orosz verziónál (6N2P-re érti)
    - tápzaj max. 100mV, amit ilyen feszültségértékek mellett okénak tart
    - a fényes határoló falat a kis csövek hőtől való védelmére tette oda, eleinte aggódott is, hogy pont hülyeséget csinált ezzel, mert ha túl közel teszi ezt a fém falat a végcsövekhez, akkor lényegében még le is "szigeteli" kicsit azokat és túlforrósodhatnak, de végül pont kellő távra került minden mindentől
    - végcsövek közé minimum 5cm-t ajánl, hogy ne forrósodjanak nagyon fel
    - a beton gömb hátulsó oldalára két 24V-os ventit tett 12V-ra kötve, alacsony fordulat és némák, így belül a táp résznek nem fő fel idővel a feje, a benti hőmérséklet hosszabb üzem után is csak 35-38°C.

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

Új hozzászólás Aktív témák