Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kuyarashi

    őstag

    válasz Istv@n #1124 üzenetére

    Konkrétan e két távcső közül nekem az MC a szimpatikusabb, de ez szubjektív, mert egyikkel sem volt még dolgom. (Sőt, hasonlóakkal sem.)
    Az MC tubus jóval kompaktabb, rövidebb és talán a súlya is csak fele annyi, mint a 90/900-asé. Tárolni, "cipelni" könnyebb és a mechanikának is kevésbé megeröltető.

    iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

  • popey37

    addikt

    válasz Istv@n #1124 üzenetére

    nekem egy 127/1500-as MC-m van. meg vagyok vele elégedve, rövid, 38 cm a tubus és mindössze 3 k,5 kilo
    a képe kicsit lágyabb a központi kitakarás miatt, de nem számottevően.
    a nagyítást jól birja : ugye alap az 1500 mm fokusz, ez egy 6 milis okulárral 250x nagyítás.
    a legnagyobb nagyítás amit probáltam: 1500 fokusz + 3x barlow és 6 milis oklulár. lehet számolgatni: 750x
    a holdon még " nézhető volt" de csak kiprobáltam. jó ég alatt a 300x simán birja.
    ami a legfontosabb a lencséssel szemben, hogy nem szinez, mélyegezni egy 0,5x fokuszreduktort használok hozzá, igy csak 750mm a fokusz.
    egy 80/500 semi APO-t cseréltem le erre. az apo szinezett, ez meg nem és a nagyításokat is jobban birja, nagyobb az átmérő, több a fény a felbonto képessége valahol 0,91" körül van.

    kitelepüléshez ideális, kicsi könnyű tubus, gyorsan bevethető.
    észlelés előtt pár órával érdemes kitenni szabadba, hogy áthüljön rendesen, / én a hütőben szoktam lehüteni, mindenki csak saját felelősségre probálja ki/.

    a kinézett 90/1250 nem igazán jó választás a 90/900 ellenében mert az mc-nek van központi kitakarása: kb. 30% ami felületben kb. 10-13%-ot jelent, ezt leveszed a 90-ből és rájössz hogy nem éri meg.

    a 102-es tud kb annyit mint a 90-es lencsés.
    MC-ben ajánlott méret a 127/1500 vagy felette. / tudom drága, használtan meg nincs, akinek van az bolond lesz eladni/

    a lencsés akromátokkal az a baj, ha nem Apokromátot veszel szinezni fog, pláne ha még fényerős is. akromátot F10 vagy felette, nagyobb nyilásnál 120-150mm esetleg F8. de a szinezés itt is jelen lesz.

    [ Szerkesztve ]

    Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

Új hozzászólás Aktív témák