Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ignorant

    senior tag

    válasz attiati #6720 üzenetére

    A minerek szamitasai validaljak, epitik be a blocklancba a tranzakciokat. Ez gatolja meg a "bitcoinok hamisitasat".

  • jones965

    Modder

    válasz attiati #6720 üzenetére

    Én még tavasszal bányásztam otthoni gépemmel, ami 2,6 Ghash/s értékkel bányászott. Akkor átlagosan 10-14 nap alatt termelt meg 1 Bitcoin-t. Ahogy emelkedett a def. érték, úgy nőtt a kitermelési időszak. Augusztus eleje után lekapcsoltam, azóta nem bányászom, pedig lehet hogy 1-2 Bitcoin-t még összehozott volna.

  • Chal

    addikt

    válasz attiati #6723 üzenetére

    Pongyolán: a blokklánc maga a bitcoin "főkönyve", minden tranzakciót tartalmaz, a legelsőtől a legutolsóig. Ezen lánc bővítése az, ami egy matematikai feladvánnyal meg van nehezítve (hogy ne tudja senki behauzdni hogy hozzáírt egy tételt, ami szerint neki 1000000 BTC-je lett). Ezt számolják és validálják a gépek.

    Egyébként teljesen opensource az algortimus, illet minden szoftver ami részt vesz a rendszer működtetésében. Bárki bármikor meg tudja nézni a kódját (és ezt teszik is nagyon sokan), szóval a felől nem kell aggódnod, hogy pl tömegpusztító fegyverekkel kapcsolatos számításokat végeztetnek veled titokban :)

    [ Szerkesztve ]

  • ignorant

    senior tag

    válasz attiati #6733 üzenetére

    A minerek teszik lehetővé hogy működjön ez a payment system.

    Ez az első rendszer ami digitális pénz küldését, fogadását teszi lehetővé bármiféle harmadik fél nélkül akire ra lennél utalva.

    Vannak olyanok akik ezt elpocsékolt energiának tekintik, es vannak olyanok (mint én) akik szerint ez az internet létrejötte óta az egyik legnagyobb tech eredmény.

    Szerintem egy független pénz léte nagyon is fontos, eleve, az általánosan használt rendszerekben történt visszaélések ihlették a létrejöttét.

    Ezek a legnepszerubb váltók:

    http://bitcoincharts.com/markets/

    Es igen, el lehet adni is, sot sok helyen vasarolhatsz is érte dolgokat. (magyarországon még nem sok helyen) :D

    [ Szerkesztve ]

  • Chal

    addikt

    válasz attiati #6733 üzenetére

    ok, de a lényeg, hogy valaki a végén hasznos vagy nem hasznos (bármilyen) célra felhasználja a matematikai teljesítményt, ugye?

    Valakik = te, én, akárki aki BTC user. Nincsenek tulajdonosai a hálózatnak, vagy központi szerve. A matematikai számításokat pedig csupán a BTC-vel kapcsolatos tranzakciókat érintik. Kiszámoljuk, megtörténik, beépül a láncba, számoljuk a következőt. Nincs mit ezen továbbadni, és nincsenek "valakik", csak a BTC userek vannak. Ez egy peer-to-peer rendszer, hasonló, mint a torrent.

    [ Szerkesztve ]

  • jones965

    Modder

    válasz attiati #6734 üzenetére

    A számítási teljesítmény nem változott esetemben, ellenben a difficulty azóta jelentősen emelkedett. Ki lehet számolni: amikor abbahagytam volt ez az érték 23,52, most 1100 környékén tart.

  • ignorant

    senior tag

    válasz attiati #6753 üzenetére

    Mielőtt belebonyolódnál a témába, kérlek olvasd el ezeket:

    http://bitcoin.hu/?page_id=316

    http://bitcoin.org/bitcoin.pdf (angol white paper)

    És nézd meg ezt:

    https://www.khanacademy.org/economics-finance-domain/core-finance/money-and-banking/bitcoin/v/bitcoin-what-is-it

    Ha ezek után marad kérdésed, szerintem sokan szívesen válaszolnak majd.

    [ Szerkesztve ]

  • brd

    nagyúr

    válasz attiati #6753 üzenetére

    Először is: a BTC-nek lényegében az ad értéket, hogy más elfogadja valamiért cserébe (kvázi pénzként). Aztán ezt lehetne boncolgatni, hogy részben azért van értéke, mert kényelmesebb kezelni a többi pénznél, olcsó kezelni, olcsó nagy távolságra eljuttatni, nem lehet hamisítani, stb. (lásd linkek).

    Sorban válasz a kérdésekre, de csak röviden (bár így is hosszú lesz), mert kaptál a topictárstól linket is:

    - A számítások a matematikai alapjához szükségesek, és szándékosan bonyolultak (ill. én inkább úgy mondanám, hogy szándékosan közel azonos időt igényelnek, ez azért fontos, mert időből nem lehet teremteni, vagy elvenni belőle, a jelenlegi tudásunk szerint), ez biztosítja ugyanis a coinok biztonságos kezelését (létrehozását, tárolását, tranzakciók hamisításának megelőzését - ma gyakorlatilag lehetetlenné tételét).
    - A legnagyobb számítási igényt lényegében az egymásra épülő blokkok láncolatának hamisíthatatlanságát lehetővé tevő hashszámítás teszi ki, ez jelenleg az SHA256(SHA256(x))-t jelenti (x: előző blokk bizonyos adatai+egyéb információk, részletezve lásd a kapott linkeken).
    - A rendszer dönti el, figyeli az új blokkok készülésének sebességét, és úgy változtat bizonyos számú blokk után a számítandó feladat nehézségén, hogy ez a sebesség közel állandó legyen.
    - Szintén a rendszer dönti el, azt jutalmazza csak, amikor egy speciális együttállás létrejön (lásd megint csak a linkeken, ha részletesebben érdekel), ez a hashszámítás természete miatt (egyirányú, ill. el kell végezni a számítást, másképpen nem derül ki a végeredmény esetleg ezen speciális tulajdonsága) előre nem megmondható, így ilyen értelemben rengeteg felesleges számítás elvégzésre kerül (*), ugyanakkor ez biztosítja azt, hogy nem lehet tetszőlegesen hatalmas számítási kapacitást ráömleszteni a hálózatra, és előállítani gyorsan BTC-t, vagy meghamisítani a tranzakciókat. Azaz ráöntheted, de a rendszer ez ellen úgy védekezik, hogy megemeli a számítandó nehézségi szintet pont annyira, hogy a kvázi véletlenül bekövetkező esemény továbbra is közel állandó sebességgel történjen meg.

    1. Azé lesz, aki megveszi, esetleg bányássza (bár ma már a tervezett max. mennyiség (21 millió coin) több mint fele elkészült, és egyre lassabban fog menni a bányászás, persze egyre többet is érhet egy coin), tehát nem segít az anyagi javak egyenletes elosztásában, nem segít a jólét megteremtésében mindenki számára, ez nem Venus projekt. Ill. ez a jövő zenéje, hogy az államok vezetői mit kezdenek vele törvényi szinten, lesz-e széles körben az állam által is elfogadott pénzként jelen.
    Igen, lehet rá abnormálisként gondolni, de ők, amikor mindezeket megtették, csak reménykedtek abban, hogy egyszer annyit fog érni, hogy megérje nekik. Ez a remény nagyban segítette/segíti az elterjedését.
    2. Ez a politikusok dolga, de egyébként én pont ilyesmi miatt nem várom a közeljövőben, hogy bármelyik ország nemzeti valutája lenne...
    3. Az eddigiek alapján jobban jár(na), ha egyszerűen BTC-t vásárolna, az eddig legalábbis jóval többet hozott annak a konyhára, aki megfelelően kezelte ezt. Persze csak akkor járna jobban, ha elterjed egyáltalán a BTC annyira, hogy jelentős tényező lesz a gazdaságban.
    4. Nem, de ezt hogy érted? A számításoknak semmi köze a BTC értékéhez. Na jó, áttételesen, kis részben, nyilván van olyan bányász, aki csak azért nem adja el, mert hogy majd sokat fog érni később, ez nyilván szűkíti a kínálatot, vagyis árfelhajtó hatású, de a tőzsdéket elnézve, nincs olyan probléma, hogy ne lehetne beszerezni.

    (*): Önmagában ez viszont nem feleltethető meg pazarlásnak, ugyanis egy számítógép szigorúan fizikai értelemben amúgy sem igazán végez hasznos munkát, leginkább csak fűt, és minél kevésbé fűt (adott informatikai leadott "teljesítményhez" viszonyítva nyilván), annál hatékonyabbnak hívjuk. Azaz a felvett fizikai teljesítménynek nem igazán van köze a számunkra hasznos informatikai számítás elvégzéséhez. Bizonyára furcsa ezt hallani, de így működik a számítógép.

    [ Szerkesztve ]

    The only real valuable thing is intuition.

  • Penge_4

    veterán

    válasz attiati #6753 üzenetére

    "DE akkor mi szükség van a számításra, ha azt nem vásárolja fel senki?
    Mit számoltok, mihez kell a számítási teljesítmény? Komolyan nem értem."

    Le lett már párszor írva. Proof of Work rendszer adja az egész alapját. Vagyis 51%-ot kellene a támadónak elérni, hogy sikeresen többszörös elköltést csinálhasson. Ami nem érné meg neki, mert sokkal többe kerülne 51%-ot elérni, mint amekkora haszna a többszöri elköltésből lenne.

    Brute force-szal mindent fel lehet törni, csak idő és számítási kapacitás kérdése a dolog. Viszont számítási kapacitást nem lehet hamisítani.

    "Ki dönti el, hogy egyre bonyolultabb számítási feladatot kell elvégezni egy újabb bitcoinért?"

    Senki. Automatikusan alakul aszerint, hogy a teljes hálózat bányászkapacitásához viszonyítva kb. 10 percenként jöjjenek létre új blokkok. Minél magasabb az összkapacitás, annál magasabb lesz a diff és így annál kevesebb lesz az 1GH/s-re jutó* BTC mennyiség.

    * kizárólag pool-ok (azaz bányásztársaságok) esetében. Ez egyenlőbb eloszlást eredményez és így a kisebb kapacitással rendelkező emberek is termelhetnek profitot, ugyanis egy bányásztársaság szétosztja a közös block reward-ot (50-25... stb és 4 évente feleződik) a pool tagjai között a teljesítmény függvényében.

    Solo bányászatnál csak akkor kapsz jutalmat, ha blokkot találsz, de az csak hatalmas kapacitásnál éri meg és nem tudhatod, hogy mikor. Lehet, hogy szerencsés vagy és 2 nap múlva, de az is lehet, hogy fél év múlva sem. Ezért szerveződnek bányásztársaságokba a bányászok.

    "Ki dönti el, hogy egy korábban már elvégzett számítás újbóli elvégzéséért nem jár bitcoin?"

    A diff növekedése azt jelenti, hogy a generált hash elején lévő 0-k száma növekszik. Vagyis olyan hasheket kell generálnia a bányászoknak, amik elején meghatározott mennyiségű 0 van. De mivel ez teljesen random, ezért minél több 0-nak kell az elején lenni, annál több "selejt" hash-t generál, mire végre talál olyat, ami megfelel. Ha talál egy ilyet, akkor övé a block reward. Ha egyszerre találja meg egy másik bányásszal, akkor az kapja meg, aki előbb találta meg. Tehát ha te találsz ilyet, de nem vagy elég gyors, akkor buktad a block rewardot. Ezért kell minél nagyobb számítási kapacitás, hogy "versenyképesebb" legyél.

    "Legyen mondjuk 50 millió bitcoin a felső határ"

    Olvasgass mielőtt ilyeneket írsz. 21 millió a felső határ egyébként és jelenleg 8 tizedesjegyig osztható.

    "Ki dönti el, hogy a jövőbeli teljes pénzmennyiség (vagyis a föld teljes értékének) szétosztásánál azok jutnak a legnagyobb részesedéshez, akik az elején időben ébredtek / könnyű számításokért kaptak BTC-t / az elején olcsón felvásárolták a BTC-t.... stb.... ez nekem abnormális gondolkodás."

    Ki dönti el, hogy ki birtokol több nemesfémet vagy gyémántot az emberiség közül? Ki dönti el, hogy ki birtokol olyan földterületet amit annak idején ő vagy a felmenői ingyen vagy nagyon olcsón szereztek és ma már többszörösét éri? Természetesen a piac. A Bitcoin nem "kommunista pénz", nem fogja megteremteni az egyenlőséget, csak igazságosabb feltételeket teremt azáltal, hogy decentralizált, így nem áll felette senki, nincs aki befagyaszthatja a "számládat", nincs aki elinflálhatja a pénzedet, mert mindent a piac szabályoz.

    Mintha aranyat birtokolnál, csak digitális formában, annak minden előnyével együtt.

    "Ha valaminek "fix" a mennyisége és az lesz a jövő pénze, és abból mondjuk egy ország egyetlen darabbal sem rendelkezik, és amivel rendelkezik, az meg elértéktelenedik (jelenlegi "rendes pénz"), akkor ez a teljes ország megy a süllyesztőbe?"

    Csak akkor, ha az ország nem tud olyasmit előállítani vagy szolgáltatni, amire más országoknak szüksége van. De ilyen alapon ma is minden ország mehetne a süllyesztőbe aki importra szorul. És meglepő módon pont fordított a helyzet. Azok az országok a leggazdagabbak, akik 90%-ban importra szorulnak, mert vagy sivatag (Dubaj, Izrael, Szaud Arábia, Burnei) vagy örök tél, örök hó és fagyok (Svájc, skandináv országok) vannak. Esetleg olyan kicsi, mint máshol egy főváros és nagy része betondzsungel (Monaco, Luxemburg).

    Ezzel szemben pl. a Kárpát-medence valóságos paradicsom éghajlatilag és földrajzilag, aztán mégis. Se Magyarország, se Szlovákia, se Románia nem igazán lehet büszke a gazdasági teljesítményére.

    Szóval ha valaki későn lép nyilván hátrányba kerül, de attól még simán lehet belőle akár gazdasági nagyhatalom is. A vasfüggöny előtti és a mai Németország között is óriási különbség van. Ahogy a két Korea között is.

    "a végén mindenki számolgatni fog? de mit és minek? :)))"

    A végén a bányászat kicsivel több, mint nullszaldós lesz, ennél fogva annak fogja csak megérni, akinek nagyon sok BTC-je van, hogy segítsen fenntartani a hálózatot. 21 milliótól nem lesz több BTC soha, ezért nem lehet elinflálni.

    (#6759) brd: "Ez nem egy autó, itt azt fizeted meg (ha veszel belőle), hogy akkor éppen a többség mennyire tartja értékesnek, és a többség nem a bányászokból áll, ill. az csak kis része a tulajdonosoknak (és amúgy is, ők eladóként vannak jelen, eladni viszont csak annyiért lehet, amennyiért megveszik)."

    És szerinted ha a bányászok (a 100TH/s-esek kivitelével) jövedelme megcsappanna, akkor az nem lenne hatással az árfolyamra? Tekintve, hogy jelenleg pár nagybefektető kivételével a bányászok azok, akik eladják a tőzsdéken a bányászott coinjaik egy bizonyos részét x árfolyamon? Ha te eddig 1 BTC-t bányásztál, de holnaptól már csak 0.1-et fogsz ugyanakkora áramfelhasználással, ezzel együtt a befektetett pénzed is csak 10x annyi idő alatt lesz nullszaldós, akkor hogyan fogsz reagálni?

    Nem fogsz addig eladni, amíg az árfolyam fel nem megy. Ezáltal a kínálat csökken, ami miatt nehezebb lesz hozzájutni, az árfolyam emelkedése pedig tovább generálja a keresletet egészen addig, amíg a kínálati oldal újra eladásba nem kezd. Ez pedig 1->0.1 váltás esetén 10x-es növekedés körül fog stabilizálódni.

  • ignorant

    senior tag

    válasz attiati #6769 üzenetére

    De elég vad spekulációnak tartom a BTC-t világpénzként.

    Szerintem mindenki tisztában van azzal hogy nem egyik napról a másikra lesz mindenhol elfogadott pénz (ha nem bukik el persze)

    Ez az oldal gyűjtő helye a a különböző bitcoin elfogadó helyeknek (webshopok itt nincsenek feltuntetve)

    http://coinmap.org/

    Ezek meg foleg online cegek gyujtohelyei:

    https://en.bitcoin.it/wiki/Trade

    http://bitcoinrep.org/

    2012 vegen, 2013 elejen kezdtek sokasodni az elfogadó helyek, ez is peldazza hogy mennyire gyerekcipoben jar az egesz.

    A coinmap.org ev elejen majdnem teljesen ures volt.

  • LLam

    senior tag

    válasz attiati #6769 üzenetére

    "Szerintem előbb jön létre egy amero, dolluro, akármilyen nevű dollár, eur közös deviza"

    sztem meg nem. ezek amiket írsz óriási erejű érdekcsoportok megegyezése tudná csak létrehozni, ami szvsz elképzelhetetlen, hiszen folyamatosan versengenek. az alulról jövő kezdeményezések (like BTC) az egyetlenek melyek ilyen magasztos célt elérhetnek, éppen az "érdektelenség" azaz a vesztenivaló hiánya miatt..

    Stay hungry!

  • Chal

    addikt

    válasz attiati #6772 üzenetére

    Ne lovald bele magad olyanba, amit senki se állított :)

    Arról van szó, hogy 3-4 év létezik a BTC, jelenleg viszont 1 egység ér 600-1200 dollárt, és több ezer helyen tudsz vele fizetni Európában. Mindez nem 4 év eredménye, hanem jóformán csak az utolsó kettőé (se). Mi ennek örülünk, mert minden várakozást felülmúlt. Nem arról van szó, hogy akkor holnaptól ez lesz az új pénz, és minden más mehet a fenébe. Nyilván aki hisz (és aki nem hisz) a bitcoinban, az vízionál valamilyen jövőképet hozzá, de még a legvérmesebb hívők se hiszem hogy 10-20 év távlaton belül gondolkodnának mikor azt mondják, hogy megjelenhet a mindennapokban (és akkor ez alatt még közel sem azt értik hogy a dollárral vagy az euróval egy súlycsoportban lesz). Hogy honnét szedted a jelenlegi gazdasági és pénzmodell "leigázásával" kapcsolatos elméleteid, azt nem tudom, de tulajdonképpen ezen dolgok kapcsán magaddal vitatkozol :)

    [ Szerkesztve ]

  • ignorant

    senior tag

    válasz attiati #6782 üzenetére

    A bitcoin nyilt forraskodu, az altcoin-ok is erre a kodra epulnek (eddig) minimális vagy jelentektelen valtoztatásokkal.

    Ha lenne egy alt amiben erdemleges javitás v funkcio van, az bekerülhetne a bitcoin protocol-ba, szoval az altok fő funkciói (jelenleg):

    - koncepciok, feature-ok tesztelese
    - Spekulacio

    Ha pl megjelenne UScoin v EUcoin, en biztos hogy kerülném. A bitcoinnal kapcsolatban az egyik fo szempont hogy mentes az ilyen kártékony emberi szerveződésektől.

    @Euzsolt: lehet valtoztatni, de ahhoz kell a resztvevők konszenzusa.

    Ha pl a kovetkező verzióban megjelenne egy olyan valtoztatas ami sokaknak nem tetszik akkor ahelyett hogy frissitenek, folytathatnak a blockchain-t a valtoztatast kikerulve (fork).

    Effektive a frissitesek telepitesevel, vagy mellőzésével szavaznak a resztvevők.

    [ Szerkesztve ]

  • Tenken

    őstag

    válasz attiati #6787 üzenetére

    Azért mert nem kell órákat/napokat várni mire az a szerencsétlen bank megcsinál egy utalást.
    Itt egy klikk és kb ott is van.
    Nincs "számlavezetési díj", "kezelési költségek". Az utalási díj is ezred%-okban mérhető.
    Nincs bonyolult számlanyitási procedúra. Úgy működik, ahogy a bankoknak a 21. században kellene.
    Ez a jövő. Lehet nem pont a btc lesz a befutó, de az irányt mindenképpen ez mutatja.

    "Minden nő 20 centist akar, de 10 centinél már fulladozik" -Torrente

  • Kozmonauta

    tag

    válasz attiati #6787 üzenetére

    A mai pénzvilágban a világ vagyonának több mint 90%-t csak a lakosság 1%-nak van a kezében:
    Szerintem ehez képest a bitcoin sokkal igazságosabb, ráadásul azok a manipulációkat amit a mai pénzügyi rendszerben megtesznek azt bitcoinnál a hajukra kenhetik.
    Majd elfelejtettem a bitcoinban tartott vagyon nem tud inflálódni vagyis veszíteni az értékéből.

    A HÁBORÚ: BÉKE A SZABADSÁG: SZOLGASÁG A TUDATLANSÁG: ERŐ

  • Polarstar

    nagyúr

    válasz attiati #16715 üzenetére

    Még mindig süllyed?

    Surface Book és egy Csúz a körtefán!. Pentax-szal fényképezve!

  • htc07

    addikt

    válasz attiati #16715 üzenetére

    jöhet az eheti kipukkant troll a topikba :D

    én egy 50 ezernek jobban örülnék mint egy 1000nek, de elvagyok mindkettővel.

    [ Szerkesztve ]

  • LuckyL

    őstag

    válasz attiati #16798 üzenetére

    attól függ, hogy akarod e a saját walletedbe, vagy megfelel a "virtuális" vásárlás, azaz hogy nem rendelkezel fölötte
    ha ez utóbbi, akkor skrillben is lehet venni szerintem

    illetőleg összeg függő is a dolog, kevesebbet tudsz venni kártyával pl coinbasen, többhöz utalni kell akár ugyanitt

    cryptot minden termékemért elfogadom

  • Gyurma_13

    aktív tag

    válasz attiati #16803 üzenetére

    Paper wallet vagy HD wallet. Ha 1 BTC-ről van szó, akkor lehet vennék egy Ledger Nano S -t.
    Sepa utalás az kb 8-9 euro közötti összeg és fel tudod utalni a pénzt valamelyik tőzsdére. Én Krakent szoktam használni.

    Itt tudsz regisztrálni, bejelentkezni és beutalni

    [kraken]

    Ez meg a kereskedeői felület, itt tudsz venni és eladni

    [kraken felület kereskedésre]

    De mielőtt bármit is csinálnék nézd meg a többit tőzsdét is, melyiken milyen áron megy a kereskedés.
    Nem muszáj a krakent használni, ha van jobb.

    Az egy BTC kb 3%-ból megvan a HD wallet, most pont akció van Ledgerréknél.

    Vagy BTC automata és paper wallet kb ugyan ennyiből.

    A legolcsóbb a magánszemény középár, de ott van plusz egy kockázati tényező ami a másik ember.
    De 1 BTC-nél én már hd walletet vennék, a ledger nano s -t.

    [ Szerkesztve ]

  • LuckyL

    őstag

    válasz attiati #16803 üzenetére

    szánj rá egy kis időt utánaolvasni, mielőtt belevágsz a vásárlásba, ismerd meg a működését, mert látom nem használtál még cryptot
    bocs hogy nem adok konkrét választ, de annyira hosszú lenne az egészet elmagyarázni, hogy arra itt nem vállallkozom

    a skrillel pedig legyél nagyon óvatos, tele van vele a trustpilot, hogy lenyúlják az ügyfeleket
    semmiképpen sem tartanék ott cryptot

    [ Szerkesztve ]

    cryptot minden termékemért elfogadom

Új hozzászólás Aktív témák