Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • CWorm

    aktív tag

    Sziasztok!

    Ezt a kérdésemet már más topikban is feltettem, de egyelőre nem boldogulok...

    Még nem biztos, hogy VGA-hibám van, de ez az egyik gyanúm, azért ide írok. Aztán lehet, hogy táphiba lesz, vagy alaplap, vagy memória, csak még azt sem tudom, melyik hardver lehet a ludas. Na de leírom.

    Szóval az adataimnál is megtekinthető konfiggal rendelkezem, azaz:

    MSI 790FX-GD70 | AMD Phenom II 955 3.20Ghz BE | Asus ENGTX560 DC/2DI/1GD5 | GEIL Value DDR3 1333Mhz CL7 8GB | Corsair Gaming 600W
    Plusz egy A-data SSD rendszervinyónak és pár másik sata vinyó.

    Ezek közül a videókártyát és a tápot tavaly júniusban vettem, az alaplapot, procit, memóriát meg egyben, kb lassan 4 éve. Szóval nem mondanék semmit öregnek.

    A hardvert nem szoktam kézzel piszkálgatni és nincs húzva semmi, minden a gyári.
    Egy ideje azonban hibák jelentkeznek. Az alábbi jelenségek tapasztalhatók:
    - Netezés közben a rendszer lefagyogat, nem mozog az egér és semmi más sem, de aztán újra működik minden. Korábban ilyen nem volt, és nem vinyófelpörgés okozza (Diablo 3-ban szoktam csak olyat tapasztalni, hogy bekapcsol valamelyik alvó vinyó, és akkor pár másodpercre megáll a játék, de ez nem ide tartozik).
    - Időnként az egérkurzor is furcsán néz ki ilyen esetekben, ami talán videókártyaproblémára utalhat, de talán mégsem, lásd majd lentebb. Furcsaságon azt értem, hogy ha pl egy link fölé viszem, akkor átváltozik kézzé, de aztán úgy is marad. Vagy ha input mező fölé viszem, akkor olyan vonallá változik, de úgy is marad. Időnként ilyenkor színhibás is lesz, nem feketével rajzolódik ki, sőt, volt már olyan, hogy a beragdz kéz-ikon is teljesen szétcsúszott és lilás lett.
    - A fenti jelenség "állandósulhat", amíg meg nem unom és újra nem indítom a gépet, vagy pedig totális lefagyásba is torkollhat. Ilyenkor bármit nyomok, semmi nem történik. Ha jól hallom, ilyenkor a seed-elés is megáll, mert amúgy hallom, hogy a torrentezésre használt vinyó időnként kerreg egyet.
    - A fenti lefagyást vagy a reset gombbal tudom megoldani, vagy néha magától újraindul a gép.
    - Amikor néha magától újraindul a gép (nem biztos, hogy ilyenkor megelőzi a fent leírt fagyogatás), akkor boot-oláskor kiírja, hogy Hypertransport sync overflood error történt. Utánaolvasgattam ennek a neten, de nem lettem sokkal okosabb...
    - Néha, amikor kikapcsolom a gépet, nem kapcsol ki teljesen. Hallom, hogy a vinyók leállnak, de a ventik még működnek tovább (meg gondolom a proci/GPU is) és világítanak a kis fények itt-ott az alaplapon.

    Egy teljes napig futtattam a memtest86-ot, de nem talált hibát. Utána egy éjszakán át egy videókártya stresszteszt-et, ami asszem a memóriáját is tesztelte (a nevét már nem tudom), de az sem talált hibát. Egy ismerősöm javaslatára megnéztem a kondikat az alaplapon, de egyik sincs felpúposodva.
    A jelenség csak úgy magától kezdődött, nem volt előtte a hardver piszkálva.
    Az alaplapon 2 RJ45-ös csatlakozó van és nemrég az egyik nem akart működni, így át kellett dugnom a kábelt a másikba. Ebből arra következtettem, hogy az alaplappal lehet valami. Pár napja viszont kipróbáltam, hogy visszadugom a régi helyére a kábelt és csodák csodájára működik, szóval mégsem ment tönkre. Talán mégsem alaplaphiba.
    A kurzorhibák miatt talán videókártyahiba lehet, na de egy ilyen fiatal kártyánál?

    És amit még el kell mondanom: amikor Diablo 3-azok vagy World of Tanks-ezek, akkor sosem tapasztalható fagyás vagy újraindulás. De van olyan, hogy csak ki-Alt-Tab-ozok valamelyikből a desktopra és már egyből jelentkezik a fagyogatás. Ha órákig ölöm a szörnyeket vagy lövöm a tankokat, akkor semmi baja, de ha kilépek, rögtön betegeskedik. Az áramfelvétellel lehet valami? Amikor izzik a videókártya, akkor valami más is rendesen kap áramot és ezért nincs hibajelenség, vagy mi lehet?

    Bocsánat, hogy ilyen hosszú lettem, de minden használható infót le akartam írni, hogy könnyebb legyen segítséget adni... Remélem valaki találkozott már hasonlóval és tudja, mi az oka. Gondoltam már a CR2032-es elem cseréjére is, de szerintem azzal semmire nem mennék. Vagy igen?

    Előre is köszi a válaszokat!

    Félig ember, félig medve, félig disznó

  • CWorm

    aktív tag

    válasz DanielLong #36950 üzenetére

    Most épp egy másik videókártya van bent, de egyelőre nem tudok semmit mondani, mert nem telt még el elég idő ahhoz, hogy biztosra menjek. Ennek nem kell plusz 2 csatlakozó a tápból, mint annak, ami eddig volt, szóval ha esetleg elektronikai hiba, akkor lehet, hogy nem fog előjönni...
    A feszkóemelésről már én is olvasgattam, de fogalmam sincs, hogy hogy s mint csináljam, főleg úgy, hogy írod még, hogy óvatosan... Van valami tipped? Apró kis lépésekkel próbálkozzak?

    Félig ember, félig medve, félig disznó

  • CWorm

    aktív tag

    válasz DanielLong #37015 üzenetére

    Talán mégsem lesz szükség a feszkóemelésre, mert a cserevideókártyával kibírta a gép az egész éjjeli futást, közben ment a Prime95, bár úgy tudom az nem tesztel VGA-t. Mindenesetre szerintem ennyi óra alatt simán el kellett volna szállnia a desktopon a rendszernek (játékokban érdekes módon sosem száll el, de néha amint kilépek, kezdődik a fagyás). Szóval ezek alapján úgy tűnik, hogy a másfél éves VGA a hibás... Marha jó... Most keresek valami VGA tesztprogit, hátha van, bár korábban már futtattam valamilyen stressztesztet, de nem talált hibát. Ha tényleg a VGA lenne a hibás, attól még a feszkóemelés segíthet vajon, vagy akkor már nem érdemes ebbe belevágni?

    Félig ember, félig medve, félig disznó

  • CWorm

    aktív tag

    válasz DanielLong #37036 üzenetére

    Leszedtem ezt az ASUS GPUTweak-et tegnap, de már csak kíváncsiságból, hogy hogyan lehet a 2D órajelet állítgatni, amit mondjuk nem nagyon találta meg benne, de nagyon nem is nézegettem már, mert
    úgy tűnik, hogy megoldódott a probléma. Legalábbis egyelőre, mivel már napok óta stabil a gép és nem jelentkeztek a leírt dolgok.
    Két dolgot csináltam, egy google keresés után kikapcsoltam a firefox-ban a hardveres gyorsítást, illevte a Windows-ban gondoltam bekapcsolom az Aero-t meg mindent, hogy hajtsa csak a desktop a kártyát, mert olyankor nem szokott fagyni. Meglepődtem, mert azt hittem ki van kapcsolva, de be volt, úgyhogy inkább kiválasztottam a maximáls teljesítmény pipát (nem sokkal több dolog lett bepipálva, mint ami előtte is volt), aztán ennyi.
    Nem tudom, hogy melyik dolog oldhatta meg a problémát, én a firefoxosra tippelek, mert amikor az nem futott, csak a Chrome, akkor sem jelentkezett semmilyen fagyás. Érdekes. A gép is leáll azóta rendesen (legalábbis eddig még mindig leállt, amióta megtettem a fenti beállításokat. Ami fura, mert nem tudom hogyan befolyásolhatja egy ilyen program a Windows leállása után a kikapcsolást... (gondolom a VGA-ban valami feszültség vagy melegédés hatása lehet az oka...).
    Na szóval csak azért írtam le ezeket, hogy ha valaki a jövőben ráguglizik ilyenekre, hogy hypertransport flood error, meg kurzorfagyás meg ilyenek, akkor segítsek neki, hátha könnyen megoldódik a baja.
    Ha ezek után mégis előjönne az első posztomban írt jelenség, akkor azt megírom.
    Köszönöm a segítséget!

    Félig ember, félig medve, félig disznó

  • CWorm

    aktív tag

    válasz CWorm #37114 üzenetére

    Még annyi jutott ehhez eszembe, hogy így is megpróbálhatnám emelni a 2D órajelet, aztán a leírt 2 dolgot visszaállítani és megnézni, hogy mi történik. Hétvégén szerintem majd kísérletezek vele egyet.

    Félig ember, félig medve, félig disznó

  • CWorm

    aktív tag

    válasz DanielLong #37119 üzenetére

    Úgy tűnik, hogy mégsincs még meg a megoldás, mert az előbb újra jelentkezett a hiba, pedig nem állítottam vissza semmit.
    Úgyhogy kénytelen leszek a GPU Tweak-kel babrálni, csak nem tudom, hogyan csináljam. Mit és mennyivel növeljek meg szerinted?
    A jelenlegi helyzet (2D):
    GPU Clock: 50 MHz
    Memory Clock: 270 MHz

    Félig ember, félig medve, félig disznó

  • CWorm

    aktív tag

    válasz DanielLong #37229 üzenetére

    Nem a csere VGA-m, hanem másfél éves GTX560. Régebbi drivert még nem próbáltam eddig.
    Viszont ez az órajel átállítás nem nagyon tetszik itt valaminek, mert hiába állítom át 100-ra, 1-2 perc elteltével villódzik egyet a képernyő és megjelenik a sarokban az üzenet, hogy az nvidia driver nem válaszolt és leállt és újraindult, vagy valami ilyesmi. Ezután újra elindítva a tweak-et ismét 50 MHz-et ír ki.
    De ha az átállítás után rögtön a Speccy-t indítom, akkor rögtön villog és jön a hibaüzenet. Kipróbáltam, hogy átállítás után Furmark tesztet indítottam, de ott még nem nyavajgott.
    Megpróbálok belinkelni egy képet, amin a Speccy és a GPU Tweak által közölt infók szerepelnek. Nem nagyon értem, mert ha jól értelmezem (ami nem biztos), akkor nem minden szám egyezik.

    Nem tudom megjelenik-e a kép, itt a linkje:
    http://www.kephost.com/view3.php?filename=a1_2014_1_4_h0njj1gz11.png

    [ Szerkesztve ]

    Félig ember, félig medve, félig disznó

  • CWorm

    aktív tag

    válasz DanielLong #37231 üzenetére

    Ezt az átállítást jól látom, hogy minden bekapcsolás után meg kell csinálni? Mert amikor feláll a rendszer, utána az alapértéken vannak a dolgok. Nem lehet valahogy véglegesíteni?
    Köszönöm a sok segítségedet!

    Félig ember, félig medve, félig disznó

Új hozzászólás Aktív témák