Új hozzászólás Aktív témák

  • Rickazoid

    addikt

    Üdv!

    Van egy Acer TM7720G-302G16Mn notebookom. A videokártyát kéne cserélnem. A kérdésem az lenne, hogy ki tudom-e cserélni egy NVIDIA kártyára. Jelenleg egy ATI Mobility Radeon HD 2400 XT van bent, ahogy kerestem az interneten, azt találtam, hogy ezt a notebookot GEFORCE 8400M-GS kártyával árulták már, például a 7720G-812G50N volt ilyen. A CPU erősebb volt, de minden egyéb egyezik. Később aztán megtaláltam a 7720G-703G50Bn gépet, ennél már a 8600M-GS szerepelt. Megkerestem a User Guide-ot az Acer oldalán, abban azt írták, hogy 8400M-GS és 9300M-G kártyával is készült ez a gép. Mindkettőnek 256 MB RAM-ja van, 9300M-G-t nem találtam eladót, viszont 9300M-GS-t igen, annak már 512, de az NVIDIA honalpja szerint 8 processzormagja van, míg a 9300M-G-nek és a 8400M-nek 16. Ennél több információt nem találtam, amit össze tudtam volna vetni. A GS specifikációja kimerül annyiban, hogy 8 mag és 34 gigaflops, a memória mennyiségét sem írják.
    Ettől függetlenül több helyen említették, hogy a GS is kompatibilis a 7720G notebookokkal.
    Találtam egy 9300M-GS példányt pont jó árban. Sajnos a képek csak távoliak róluk, nem nagyon fényképezték le a chipeket sem. A 8400-ast a még belefér kategóriába tettem ár szempontjából, a 8600-asok már drágák, annyit nem költenék egy 3 és fél éves gépre, de új notebookot nem tudok venni idén már, főleg nem 17"-os gépet NVIDIA kártyával. A 9300-asnál, amit akár meg is tudnék venni, ez szerepel még:
    9TH GEN NVIDIA GPU
    GPU Model: G98-630-U2
    Graphics Card Model: VG.9MG06.003
    Nekem ez nem mond semmit, de rákerestem Google-ben, itt már úgy tűnik megerősítést nyert, hogy a VG.9MG06.003 modellek 512 MB memóriát kaptak. Ez még jó is lenne, de akkor miért olcsóbbak, mint a 8400-asok? Mi számít inkább, a dupla memória vagy a dupla processzormag? Játékokkal ez a gép nem nagyon találkozott élete során és nem is fog, egyedül az Arch Linuxon futó KDE-vel kell megbírkóznia, meg esetenként HD videókkal és különböző videók konvertálásával, illetve majd a böngészők GPU-s gyorsításával, amint rendesen működni fognak (bár lehet csak az ATI kártya miatt tapasztaltam jelentős sebességromlásokat és durva akadozásokat engedélyezett GPU gyorsítás mellett). Tehát mivel magasabb árszintre nem mennék: 8400M-GS vagy 9300M-GS? Van valami gondjuk egyébként a linuxos drivereket illetően? Úgy értem, hogy nem mai példány egyik kártya sem. Általában NVIDIA kártyákkal sokkal ritkábbak a gondok, az ATI-val viszont állandó szívás egy Linux használata, nekem legalábbis biztosan.
    És akkor még az van vissza, hogy nem tudom, hogy ezeknek a kártyáknak van-e notebook-függő programozása, tehát gondolok itt arra, hogy ASUS notebookból kivett kártya működik-e egy Acer gépben. Emellett azt is jó lenne tudni, hogy a gépemnél van-e ennek akadálya, akár a BIOS-t illetően. Megnéztem az Acer oldalán, 1.35-ös a legfrissebb BIOS verzió, enyémé 1.16, de ennél többet nem tudtam meg, az elérhető dokumentumokban nem esik szó ilyesmiről, mint videokártyacsere.
    Végül pedig az lenne a kérdésem, hogy egy notebookban a videokártyák hogy vannak rögzítve. Lehet hülye kérdésnek hat, de sosem szedtem még szét ennyire notebookot, nem néztem, hogy ezek az alkatrészek csak ülnek-e a foglalatukban, vagy esetleg más módon is rögzítve vannak, ami itthon gondot okozhat a cserekor. Ráadásul BIOS frissítésben sem vagyok járatos, nem is nagyon néztem még utána ennek, illetve hogy VGA BIOS honnan elérhető, ha szükség lenne rá.
    Csak akkor rendelném meg az új (használt) kártyát, amikor már biztosan tudom, hogy ki tudom cserélni és működésre tudom bírni, úgyhogy minden segítséget megköszönnék!

    [ Szerkesztve ]

    Erkölcstelen csíkot húzni a másik krumplifőzelékébe csak azért, hogy legyen egy szünet.

Új hozzászólás Aktív témák