Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thomgrande

    tag

    válasz ferkoboy #6849 üzenetére

    Egy szekrénynek általában három fontos mérete van. szélesség, mélység, magasság.
    Az hogy fa elég tág fogalom. Van olyan fa aminek ötvenezer forint köbmétere és van aminek ötszázezer. Fiókok darabszáma.Ezeket csak azért írtam mert ennyit minimum tudni kell egy ajánlat számításához. Én hobbista vagyok nem vállalok semmit.Csak a pontosítás kedvéért írtam.

    [ Szerkesztve ]

    "Magyarország rég nagyobb volt, De ennél nagyobb már nem lehet. Magyarország beteg nagyon, Nem szereti magát, rágja a gyűlölet. Lassan lépked a fűben a vak zenészek kara. Mondjátok emberek, Ez már Európa?"

  • thyeby

    őstag

    válasz ferkoboy #6849 üzenetére

    Szia!

    Nemsokára belép Márton111, ő biztosan ad Neked árajánlatot, és javasol fafajt is.
    15-30 ezertől a csillagos égig lehet menni árban fafajtól és kidolgozottságtól és a felületkezelés módjától függően egy ekkora méret esetén.

    Több fa van, mint asztalos!

  • Soká

    senior tag

    válasz ferkoboy #6867 üzenetére

    Minél inkább igényesre tervezed, annál inkább érdemes valami keményfából készíteni és nem a legolcsóbb fenyőből.
    Ha már ilyen sokfiókos, akkor (én nem vagyok asztalos) szerintem ne lepődj meg ha hatszámjegyű lesz. Én csak annyit tudok ajánlani neked, hogy először nézz szét alaposan a piacon (pl ikejában...), mert egy sorozatgyártott termék elvileg olcsóbb, mintha egyediként gyártatsz le valamit. Olcsó lehet egy gyarmatárú bolt is, ha valami rusztikus darab kellene. És csak ha nem találsz megfelelőt, akkor érdemes asztalost keresni.
    Találomra:
    http://www.sixay.com/hu/t%C3%A1rol%C3%B3b%C3%BAtorok.php
    http://loftdesign.hu/szekrenyek/sokfiokos-szekreny/

    A vaterán meg anyagárban használtan (már elkelt):
    http://epitkezes-otthon.vatera.hu/butor/komod/komod_sokfiokos_184261881.html

  • Soká

    senior tag

    válasz ferkoboy #6871 üzenetére

    "s még a stílusa sem tetszik. Legyen egyszerű, letisztult."

    Valószínűleg nem ugyanazt értjük a fogalmak alatt és valószínűleg az "ízlésünk" sem hasonló, de ez mindegy is. Szerintem készítened kellene egy pontos rajzot a frontról a fiókbeosztásokkal és, hogy milyen anyagból szeretnéd (bútorlap vagy fa? - ez a kérdés) aztán talán akad valaki, aki ad egy árajánlatot.

  • mdk01

    addikt

    válasz ferkoboy #6937 üzenetére

    Nincs mit.

    Nem értem az A/4/2-t
    Mindjárt csinálok egy gyors skiccet szemből az infókkal amiket eddig megadtál.

    Üdv.

  • mdk01

    addikt

    válasz ferkoboy #6937 üzenetére

    Na csináltam belőle jpg-et és jó xar lett de még értelmezhető.

    Sztem kicsik a fiókok.

    [ Szerkesztve ]

  • thyeby

    őstag

    válasz ferkoboy #6970 üzenetére

    Hát ezt elég babrás lesz elkészíteni úgy, h korrekt legyen. Nem értem Márton111 miért nem ajánlotta magát, már sokszor hallottam tőle, h az IKEA áraival is, minőségével is versenyben van, és előfordul vele, h munkát keres.

    Több fa van, mint asztalos!

  • Márton111

    aktív tag

    válasz ferkoboy #6991 üzenetére

    Tudom. Tibi gondolta kb annyiért, ez neki rossz szokása hogy olyan árat ír be amennyiért őse csinálná meg

    [ Szerkesztve ]

  • thyeby

    őstag

    válasz ferkoboy #6991 üzenetére

    Már sokat kaptam ebben a fórumban azért, mert pontatlan vagyok - ami persze igaz is.
    Ezúttal had ismételjem mostmár másodszor meg, amit írtam:

    "Mondom 15-30 K-tól a csillagos égig. "

    Ez nem azt jelenti, hogy 15, senem azt, h 30. És pontosítsuk ezt is: Nem volt akkor még gyakorlatilag semmi konkrét méret, adat, csak annyi, h vmi fiókos szekrényke több fiókkal. Nem volt még szó időtállóságról, s arról sem, h tömör legyen-e, v laminált. Nyilván, h közben kikerekedett, legyen az tömör, vannak már jól számolható méretek, de még mindig kevés a konkrétum. Pl min csússzon a fiók? Egy lécen, legolcsóbb sínen, v legdrágább ütéscsillapított vasalaton? Mi legyen a felületkezelés?
    Az már egyértelmű, h 30 fölé kerültünk, de nem tiszta még pl, h mennyi alá?

    És túl is léptem volna mindenki pontatlanságán, ha az mentes az indulattól, érzelmektől. (Elfér a topicban az indulat és érzelem is, csak meglátásom szerint ebben a formájában nem mutat jól, semmi haszna, azaz meddő, kára viszont van. Tud bántó lenni.)
    Nehogy magadra vedd ezt Ferkófiú, nem Neked szólt, csak épp a te hsz-odban léptem be néhány gondolat erejéig, mert most méltatlannak érzem a vádat, h az árammal kicsaptam a biztosítékot. Ezúttal nem én voltam pontatlan, miért rajtam csattan hát?

    Több fa van, mint asztalos!

  • Soká

    senior tag

    válasz ferkoboy #7002 üzenetére

    Nekem kár a dologba beleszólni, mert ugyan jövőre tervezek hasonló bútordarabot készíteni, de csak magamnak, mert nem tudnám úgy megcsinálni, hogy én és a vevő is jól járjanak anyagilag, de én úgy látom, hogy amit te szeretnél, az egy kimondottan sokalkatrészes, bíbelődős meló. Vagyis nem az anyagköltség az, ami a fő különbséget adja. (éppen ezért én például magam számára biztosan a lehető legjobb, legigényesebb anyagból fogom elkészíteni - ha már sok melót ölök bele, akkor legyen arányban a munka és a nyersanyag)

    A kisebb fiókok esetében talán felesleges a fém szerelvény, egy keményfa sínen tartósan és jól mozoghat a fiók. A nagyobbnál már megfontolandó. (de én nem vagyok otthon a szerelvények világában, tehát érdemes a tapasztaltabbak véleményét meghallgatni)

    Esetleg olyan kompromisszumot is el tudok képzelni, hogy legalább a front legyen fából. A fiókok tömörek, az alsó ajtók keretesek, megfelelő betéttel.

    Ami fontos szerintem: ha jól látom az arányokat, egy 1,6m széles bútort terveztél. Ez nagyon sok. Kíváncsi vagyok, a többiek lebeszélnek-e? - én biztosan újragondolnám. Akár két egyformát, akár egy kisebbet és egy nagyobbat. Minél nagyobb egy bútor, annál nehézkesebb elhelyezni, mozgatni, és annál sérülékenyebb szerkezetileg. Amit írtál, az 1,3m is sok. A fiókokat is jól gondold végig, mit mennyire kell és lehet kihúzni, mit kíván meg a tárolandó anyag. Nincs annál bosszantóbb, mint amikor kiesik a fiók, vagy csak hajlítgatva lehet beletenni, kihúzni belőle a tárolandó cuccot. Nézd végig az otthoni fiókokat, netán a bútorboltit, próbálgasd, hagyj rá mindenre egy kicsit. Ne a kész darabon szembesülj azzal, hogy mit rontottál el a méretezésen, mert nincs rosszabb az utólagos rádöbbenéseknél. Ezt a luxust valószínűleg nem engedheted meg magadnak.

    [ Szerkesztve ]

  • Webistvan

    csendes tag

    válasz ferkoboy #7002 üzenetére

    [A kb. méretarányos, bazisokfiókós szekrényed az én áraimmal.]
    Szerintem az ilyet ajánlatos készen üzletben megnézni elösször...mert kis kompromisszummal, (föleg hogy nem tod pontosan mire használnád) lehet hogy sokkal ócsóbban kijösz.

    -

    Ikea-ban, van tömörfa szekrény. De stilbútor nincs...lehet erre gondoltatok. Az kicsit vicces is lenne ha egy kolloniált otthon imbuszkulcsal kellene összeálitani azzal a bizonyos két hátfallal.

  • thyeby

    őstag

    válasz ferkoboy #10780 üzenetére

    A Proxxon márkát ismerem, de a konkrét gépről csak körvonalazni tudok halványan, mert még nem volt vele dolgom.
    Mire kell? Ez a leglényegesebb ahhoz, hogy ajánlást tudjak adni. Ominózus 28070 megítélésem szerint modellezésre, apró, vékony anyagok pontos egyenes, ferde és gérvágására alkalmas. Fajáték készítő vagyok tekintélyes sorozatokat gyártok, számomra néha igen hasznos lenne ez a picike masina, de eszem ágában sincs ilyen csillagászati összeget kiadni érte. Ezzel a kis szalagfűrésszel gyakorlatilag mindent meg tudok oldani, amire az általad kiszemelt gép alkalmas. Mitöbb, ívek görbe vonalak vágására is kiválóan alkalmas. És ami a lényeg, léptékkel olcsóbb. Hatodik éve ipari léptékkel nyúzom, soha semmi baja nem volt vele, pedig nem ritka, hogy napi tíz órát is robotol szegénykém.
    A 28070-ről azt gondolom, hogy spéci modellezők ideális gépe, akik könnyű, vékony fával dolgoznak, és szempont a méretpontosság és a vágáskép. Arra még véletlenül se gondolj, hogy általános kisebb otthoni fűrészelésekre való. Igaz, a szalagfűrész vágásképe bár nem rossz, elmarad egy körfűrészétől mégis. Mondjuk képkeret gyártásához biztosan remek lehet ez a Proxxon. Miután birtokoltam egyet, azt érzem, hogy precízen megépített márkáról van szó, mégis azt gondolom, hogy a magas árát nem a technikai tudásával szerezte meg, hanem azzal, hogy a német melósok munkabérét kell kifizetni érte, no meg a cégtulajdonos profitját.
    Kezdetekkor egy lombfűrészre ruháztam be hasonló árkategóriában, de a gép annyira lassan dolgozott, és olyan gyengécske vágáskapacitása volt, hogy gyakorlatilag vettem 50 rugóért egy porfogót. Soha semmire nem tudtam használni, mert laikusként nem trafáltam rá, hogy mire való az a gépköltemény. Azon a fűrészlap befogás pl (annyi pénzért) rendkívül babramunka volt. Egy mezei Baumaxos barkácsgép etéren már előrébb jár fillérekért.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz ferkoboy #10783 üzenetére

    "Ez utóbbinál fontos számomra a 0,05mm-es pontosság."

    Azért ezt a pontosságot nem árt óvatosan megközelíteni. Gyanús nekem, hogy ez csupán hangzatos marketing duma. Mint amikor a mi szuzukinkra azt hirdették, hogy 4,2 litert fogyaszt 100-on. Kihozható az belőle, ha 65-el jársz, gyakran sikerülni fog. Ekkora picike munkaasztalon nem a századpontosság, de még a tizedpontosság is kétséges. Engedd meg, hogy szakmailag ezt mondjam: A jó vastagoló gyaluból kihozható a jó párhuzamos, ha szakértelemmel kezelik. Ha valaki ugyanezt a párhuzamost körfűrésszel akarja garantálni, akkor annak a körfűrésznek csak az előtolóműve fog többe kerülni, mint az ominózus proxxon körfűrész alles komplette.
    Valószínűleg kihozható az az öt század pontosság néha, de ahhoz szerintem nagy türelem, és nagy gyakorlat kell, meg afféle asztalos őstehetség. Ha én pályáznék erre a gépre, akkor egy centinél vastagabb, harminc centinél hosszabb, húsz centinél szélesebb anyagot rá se tennék - a fiókok pedig 16-20mm vastagság között mozognak, 40-50 centi hosszúak. A szélesség az úgy stimmel is. Lehet, hogy tévedek, ez csak egy beérzésem.
    Lehet körfűrésszel nútot marni, de arra inkább a marógép az ideális. Öcsém laikusként príma nútokat, csapokat készített pusztán egy körfűrésszel, ami egy asztalosnak is becsületére válna. Igen ám, de amivel ő elbabrált vagy három napot, azt én három óra alatt tudom produkálni. No, nem körfűrésszel, az csak egyetlen munkafázishoz kell.
    Persze a hobbizás teljesen más, mint a termelés. A hobbihoz van idő, mint a tenger, az iparossághoz pedig abból van a legkevesebb.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz ferkoboy #10785 üzenetére

    Bocsika! Olvashattalak volna figyelmesebben. Hulla fáradt vagyok.

    A marógéptől látod lehet természetes elvárás ilyen kicsi tűrés. (Azon van finomállító. Igen ám, de hol a kályha? Mihez mérjük azt az öt századot? Mert a skálához nehezen, hiszen a marófejet mi szorítjuk a tokmányba. Már ott elmegy öt századot. a kés akkor is, ha koppanásig toljuk, vagy simán csak melegebb van a műhelyben. Valami hiteles mérőeszközhöz? Ki tart olyat?) De ez nem kötekedés akart lenni. Az öt század tartható pontosság már a precíziós tartományhoz konvergál. Egyszer-egyszer meg is tudjuk csinálni, ha értünk hozzá.
    Mindettől függetlenül látható egy proxxon gépen általában, hogy mezei megoldásokkal operálva is igen pontos kivitelezés. A pontosságával nem is volt az égvilágon semmi bajom, a sebességet keveseltem, és főleg a vágáskapacitást.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz ferkoboy #10789 üzenetére

    "Nem bánnám, ha egy 1,5x1,5m-es táblát el lehetne vele még vágni adott méretre,"

    Bizonyára a rétegelt lemez tábláira gondolsz. Ahhoz, hogy azt elfogadható minőségben méretre tudd vágni, már milliós értékű lapszabászgép kell. Ahol a lemezt megveszed, ott valószínűleg el is vállalják a méretre szabást. Ekkora tábla korrekt vágásához az kell, hogy min 2mx2,5m-es asztalon tudd végigtolni, valamint finom tolószán a körfűrészen.
    Sokat szabok rétegelt lemezt. Egy ilyen körfűrésszel teszem, aminek 1,6m hosszú az asztala. Amikor még egyben van a tábla, jó, ha 2-3 mm tűrésen belül maradok. Ha picit megbillen a kezem, már bele is vágtam az anyagba. Aztán ahogy csökken a méret, már el lehet jutni a mm pontosságig. Ez nyilván plusz selejtképződést és időveszteséget jelent a lapszabászgéphez mérten. Azért nem szabatom bérbe, mert egyszerre nem ritkán 20-30 táblát darabolok fel. Ennyi vágás már jelentős kiadás, és jobban jövök ki a több selejtképződéssel, mint a bérvágással.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz ferkoboy #10796 üzenetére

    Toronymagasan a Makita MLT 100. A Bosch-ról tudom, hogy kotyog, lötyög. Csiriviri, dögösen néz ki, de nem pontos.

    Úúú, most nem jót írtam. Összekevertem a Bosch nagy gérvágójával. A Bosch annyi pocsékságot kiadott már a kezéből, hogy én elfordultam tőle, legyen az bármilyen színű. Lehet, hogy ezért aztán elfogultan vagyok Makita párti. Csak rémlik, hogy egy PTS 10-től egy fórumtárs szabadulni akart jó egy éve. Ha olyan jó lenne, biztosan nem lett volna eladó.

    Minden esetre ezek a gépek inkább valók arra, hogy fiókot faragjál velük, mint a Proxxon. ;)
    Van nekem egy vesszőparipám: Ha fűrészkorong van rajta, az legyen DeWalt. Szerintem ők precizitásban etéren vernek mindenkit. (Vigyázat, nem árban!)

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz ferkoboy #10799 üzenetére

    Tudod, magam is úgy kezdtem a műhely felszerelését, mint Te. Igyekeztem nem alsókategóriás gépeket venni. Idővel aztán jobb rálátásom lett, hogy melyik gép milyen, és mire való.
    A DeWalt-ot nem azért javasoltam, hogy azt vedd meg, hanem azért, mert a fűrészkoronggal vágásban, tartósan preciz működésben ők verhetetlenek. Igaz, elkérik az árát.
    A gérvágómon keresztül bizonyára tudom példázni, miért ajánlottam:
    Kezdtem egy Makitával. Ennek kevés használat után elromlott az elektronikája, nem működött a fékje. Épp garancia időn belül voltam még, de alkalmanként kb 10 ezer pénz lett volna az újraindítása.
    Kicseréltem egy metebóra. Ezt nagyon rosszul tettem. Pontatlan, de rémesen pontatlan, és többet járt a szervizben, mint amennyit dolgozott. A minap vágtam vele bramac lecet, mert tetőt építek pont. Öregem, ez még ehhez is szar. Príma ajtókitámasztó, mert jó fogás esik rajta, de fűrészelni inkább kézzel.
    Ekkor vettem egy Güdét. Ez is csak részben volt használható arra, amire szántam. (Épp most tekercselik.)
    Aztán megérkeztem a DeWalthoz egy véletlen nagymértékű akció folytán. Ez minden álmomat, ábrándomat felúlmúlt. Az összes előző gérvágóm ehhez képest lúzer pancsolmány.
    Namost:
    Add össze, mennyit is költöttem gérvágókra? Bőven kifizettem a jó gép árát tucatnyi szarért. Aztán mégis meg kellett vennem a jót. Mennyibe került így számomra a gérvágás? Mennyiből úszhattam volna meg, ha nem vagyok ilyen faszari?

    És mondok valamit. A szervizes, aki személyes jó ismerősöm, megsúgta, hogy egy bútorgyártó bevitt hozzá egy húszéves ELU-t. Ez a mai DeWalt. Húsz évesen járt először szervizben kapcsolóhibával, és még mindig tizedpontos. Bútorüzemben kiszolgált egy év megfelel egy mezei barkácsoló húsz éves használatnak. Ennél jobb referencia nem létezik.

    Ismétlem, a rábeszélés szándéka nélkül, tájékoztatásképp és miheztartásképp írtam, amit írtam.

    Mégvalamit!
    Nézz utána, Ha tengerentúlról hozatod be a DeWaltot, sok gép épp feleáron jön ki + posta ktg + ÁFA.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz ferkoboy #10799 üzenetére

    "Egy Einhell-t is találtam, ami komolyabnak néz ki, de az is ~150e HUF."

    Ha emlékszel még rá, hol találtad, linkeld már be, had csodáljam meg! Szerintem azt az einhellt csak brahiból mérik a Makitánál jóval drágábban. Annyi csúfságot láttam már az Einhelltől, amiért nem hogy pénzt fizetnék, hanem annak adnék pénzt, aki eltűnteti a szemem elől.

    Több fa van, mint asztalos!

  • Márton111

    aktív tag

    válasz ferkoboy #10804 üzenetére

    Ha emez "míves gyártmányokat" preferálod tudok olyan helyet (jó esetben meg is találom ahova betettem a számítógépbe) ahol dobozsérült példányokat árulnak olcsón: pl a "masszív" lábát kirúgták a gépnek stb (amúgy új) (ez meg javítható) :)

    [ Szerkesztve ]

  • thyeby

    őstag

    válasz ferkoboy #10804 üzenetére

    Khhmm.
    Kíméletlen leszek: A sógoromnak van hasonló. Az ára harmadát sem éri meg. Címeres ökör, aki ilyenért ennyit ad. Ha egymás mellé teszed ezt a Makitával, ki se kell próbálni, látszik, hogy nagyon fapados. Ha meg kipróbálod mindkettőt, a Makitától mosolyogsz, ettől sírsz. Egy dolog nem tetszik nekem azon a Makitán: Hogy csak félig van a steller, és csak egyik végén lehet rögzíteni. Ez fűrészáru hosszvágásához kiváló is, de a fiókgyártáshoz jobb, ha végigmegy a steller, és mindkét vége rögzíthető. Nem szeretem a matabót- ők legalább jó stellert készítettek hozzá. Ezzel volt dolgom, elég jól lehet vele dolgozni, de az árát szerintem nem éri meg. Legbosszantóbb rajta, hogy az asztal lapja egy pihe vékony alumínium. Kemény fát toltam rajta 50-eset, ami még nem volt egyengetve. No, azt néha úgy odacsapta ahhoz a fájintos munkaasztalhoz, hogy azt hittem ijedtemben, felrobbant a gép.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz ferkoboy #10806 üzenetére

    "miért kerül a fentebb linkelt példány többe mint a Makita MLT100."

    Mondom, brahiból. Meggyőződésem, hogy vihognak, amikor valaki elvisz belőle egy példányt. Amíg olcsón adták, senkinek se kellett, most kipróbálják, mi van, ha jól megemelik az árát. Hátha a magas ár becsületet sugall valakinek, akinek a zöldséges mondta, hogy nem nála kell fűrészgépet keresni, ő nem tart ilyet, próbálja meg a vasvill depóban.

    Több fa van, mint asztalos!

  • mdk01

    addikt

    válasz ferkoboy #10816 üzenetére

    Nem kicsit jobb a Makita.
    Vágásmagasság, motor, tárcsaátmérő, nagy stuccolókocsi+szögvágás, olcsóbb.

    Ez egy jó vétel lehet ennyi pénzért így látatlanba, már majdnem gyanús.

    [ Szerkesztve ]

  • thyeby

    őstag

    válasz ferkoboy #10816 üzenetére

    Ahogyan Balázs is írta, nem lehet őket egy lapra írni. Ebben a kategóriában nem tudok a Makitánál jobbat ennyi pénzért.

    A TKHS 315 C nem asztalosműhelybe való. (Én csak szükségmegoldásból vettem (nem 90-ért, hanem 45-ért) ennek a pontos Güde mását.) Építkezésekhez haszálják, amikor tetőt igazítanak, zsalut készítenek. A collos deszka hosszvágására jó, és nagyobb a tűrése 1mm-nél.

    Szóval ruházz be nyugodtan a Makitára, amíg véget nem ér az akciójuk.

    (Hűű, de pancser állványt alkotott a matabó ehhez a TS 250-hez! :Y )

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz ferkoboy #10821 üzenetére

    Lehet azzal a stellerrel is pontosan dolgozni, én már kitanultam. Ha megvetted a gépet, kitanítlak, hogyan készül gyorsan a jó párhuzamos ilyen "félvezetővel". ;)

    Több fa van, mint asztalos!

  • Márton111

    aktív tag

    válasz ferkoboy #10821 üzenetére

    A makita körfűrészkének előnyére szolgál még a 2 kw-os motor ami körfűrésznek nem egy erős moci,(én az alkalmi vétel motoromnál kis kompromisszummal adtam le az ajánlott 4 kw-ról jó lesz a 3fázisú 3 kw-is felkiáltással ) de mégis több mint a 1,5kw-os metabo.Úgyis attól függ mennyire sok 2 collos anyagot fogsz vágni,és hogy azt keményfából vagy puhafából teszed, mert a collosat ekkora teljesítménnyel bírnia kell simán.A forgácslap meg kis teljesítménnyel is vágható.
    A vonalzóját meghosszabíthatod ,ha amúgy tőből nem lötyög : (ráfogatsz 2 metrikus anyáscsavarral egy méretes kigyalult keményfa 20x40-es keresztmetszetű stafnit, vagy 40x 20mm-es bükk rétegeltlemezt.

    [ Szerkesztve ]

  • thyeby

    őstag

    válasz ferkoboy #10827 üzenetére

    Ahogyan Márton111 írta, a fiókjaidhoz ez még sok is. Akkor kell erős motor, ha 5cm-es keményfát vágsz vele (sokat!).
    A teljesítmény pedig sokszor becsapós. Amikor csak egy teljesítményadatot ír a specifikáció, az többnyire a felvett teljesítmény. Ez pedig a mi számunkra nem sokat mond. Ha tudjuk a leadott teljesítményt, már közelebb járunk a valósághoz, de azt is annyi féle képpen lehet mérni, hogy még mindig nem pontos támpont.
    A motor ereje és a fűrészkorong átmérője közötti kapcsolat szinte exponenciális. Minden centivel megnövelt átmérő jelentősen több erőt igényel, tehát még az is számít, hogy 250-es, vagy 300-as tárcsa van fent. (Én a 310-es tárcsát kicseréltem 300-ra - hű, de kijavult! Persze a vágáskapacitás rovására.)
    Nagyon lényeges szempont a fűrészlap minősége. Egy jó Pilana, pláne Freud lappal kisebb motor is vígabban muzsikál, míg egy baumakszos tucatszarhoz tehetünk akármilyen erős motort, gyengélkedni fog. A lapkák pedig élesek legyenek. Profi élező tartsa karban pontos élszögekkel!

    A stellerről:
    Nyilvánvalóan jobb a metobó vezetője, mert két végén rögzül. Amikor csak egy végén van fixálva, akkor a legtutibb megoldásnak is van több tized elhajlása, úgyhogy amit Márton111 írt a hosszabbításról, az szerintem csak szenteltvíz. Sőt, én kifejezetten ellenjavallom, mert meghosszabbítva még kisebb erő elég ahhoz, hogy elmozduljon számunkra nem kívánatosan. (Pláne egy 3-4m-es deszka tolásakor.) Ha a túloldalon is rögzül, akkor már nem. Van azonban egy trükk a kezeléshez az ilyen féligmegoldású vezetőnek. A magad felőli oldalon rögzítve van. Eltolod az anyagot óvatosan a hasítóékig. Tovább már könnyű lesz tartani a pontost, ha a hozzád közelebb eső részt a stellerhez, a távolabbi végét érzéssel a feszítőékhez pászítolod. Így tulajdonképpen már két ponton rögzült az anyag az útja során. A vágás befejezésekor megint kicsit érzéssel kell levezetni a gyakorlatot.

    Később reflektálok Soká írására - örülök, hogy újra olvashatjuk - de most dologidő van. Én vagyok a főnök, és szigorúan kiparancasolom magam a frontvonalra.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • Soká

    senior tag

    válasz ferkoboy #10833 üzenetére

    Este még elmondom a saját meglátásaimat, de most mennem kell. Azt viszont továbbra is mondom Neked, hogy tudnunk kellene mit és milyen mennyiségben, minőségben, milyen anyagból akarsz "gyártani". Szerintem minden ennek a függvénye.
    Említetted a fiókokat, de gondolom nem fiókbeszállító vagy az Ikeának :) szóval más is léesz az életedben.
    Magadnak, másoknak akarsz dolgozni? Hobbiból vagy pénzkereseti lehetőség? Többi szerszám? Műhely? Ezek mind szempontok lennének.

  • thyeby

    őstag

    válasz ferkoboy #10833 üzenetére

    Nem mégy az agyunkra, épp ezért van a fórum, hogy végére lehessen járni dilemmáknak.

    A használt PTS 10 az a verzió, hogy olcsó és kipróbálhatod, elég-e Neked ez a pontosság. (Elég gyenge az a pontosság.) Ha megfelel, nyertél, ha nem felel meg, ennyiért el tudod adni. (Látod, az új gépen mennyit lehet bukni?) És akkor már lesz tapasztalatod, viszonyítási alapod. Jobban fogod tudni, hogy milyen ne legyen egy konstrukció, vagy hogy milyen legyen. Mi asztalosok sokan végigjártuk ezt a szamárlétrát, míg megérkeztünk oda, hogy már tudtuk, mi kell nekünk.

    A GTS 10 így kép alapján elég bizalomgerjesztő, de én csak akkor merek véleményt mondani róla, ha legalább alaposan megbabráltam a boltban egy kiállított példányt. Ahhoz túl drága, hogy bele merjek szaladni egy ilyen megvásárlásába, mert ha nem jön be, akkor elég nagy bukás árán lehet másik gépre váltani.

    Az angolt annyira nem vágom, hogy érteném, mi a negatív kritika, pedig engem is kúvájul érdekelne.

    Egy dolog felől megnyugtatlak: Az általad említett gépek közül egyik sem ipari hulladék. Olyat a tecsóban lehet venni, és húszezer magyar királyi koronából általában még vissza is adnak.

    Hezitádat értem. Amikor az ember fia száz felett ruház be, akkor szeretné legjobban eltalálni, ráadásul elsőre, hogy mi is a neki való gép. Egy dolgot azért ne veszíts el szem elől: 100-150 ezer forintért az ember még komoly kompromisszumokra kényszerül. Ne is várjunk ettől a kategóriától annyit, mint egy precíziós táblafelosztótól. Ott az ár ezeknek a gépeknek az ötszörösétől indul még használtan is.

    Eszembe jutott mégvalami.
    Amikor az ember el akar adni egy gépet, akkor látszódik meg igazán az ár/érték arány. Egy igazán jó gép tartja az árát. Ám amelyik jó állapotban féláron van hirdetve, az újkorában sem volt jó, csupán dupla drága volt. Egy Festo, egy Felder öt- tíz éves ipari használat után éri az új árának a felét. A ződbosch már az utcasarkon eléri ezt a figyelemreméltó amortizációt.

    Több fa van, mint asztalos!

  • Soká

    senior tag

    válasz ferkoboy #10836 üzenetére

    "Fiókok, tárolók, kisebb dolgok."

    Nos, ha tényleg csak annyi bútorról van szó, amennyit a családi környezeted "befogad", akkor elvileg megtenné neked egy Einhell RT-TS 1725 is. Linkelhettem volna más hasonló gépet is, de éppen ilyet gyárt az Einhell a Lidl számára Parkside néven, amit idén és tavaly is árultak augusztusban 30.000-ért 3 év garanciával. Ugyanekkor más fantázianéven és színben az Aldi is árult nagyon hasonlót ugyanennyiért. Ez, szerintem jó ár, a baj csak az, hogy évente egyszer árulnak ilyet, akkor is elkapkodják 1-2 nap alatt. Hasonló pénzért a vaterán is beszerezhető ilyen-olyan szürkekereskedőktől, akkor persze nem lesz 3 év garid...
    Ennél a - jellemzően 1700W-os - körfűrészasztalnál van egy olcsóbb típus is 1500W-os motorral, hát azt már kevésbé ajánlanám.
    A következő lépés már talán a Makita MLT100-as lenne, legalábbis, amit 50-100e között árulnak az nagyjából az Einhell kategória rosszabb áron...

    És persze ott a lehetőség, hogy végy egy használt profi gépet (tehát öntöttvas asztallal) ha van hozzá ismereted, merszed. Újonnan a legolcsóbbak például itt vagy keress rá a Bernardo névre.

    Amerikai módra a hobbikategória így néz ki. Ha van időd, nézd végig a bemutatóit. A hobbisták szeretik, van akit nem hat meg :) Vitatkoztunk már róla. Nem is olyan drága, persze itthon (Európában) ne keresd.

    Nekem ez lenne a kedvencem. Persze ha már százezrekről van szó, akkor már inkább Feldert a sógoréktól.

  • thyeby

    őstag

    válasz ferkoboy #10833 üzenetére

    Talán érdemes ezt is szemrevételezned! Van tőlük még drágábban még komplexebb is.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz ferkoboy #10864 üzenetére

    "de a max. 200mm-es fűrészlap-átmérő nem jelenti azt, hogy nem egy átlag méret, és drágább rá jóval a lap?"

    Egyáltalán nem azt jelenti. Mondható nyugodtan átlag méretnek ez is. A maximálás azt jelenti elsősorban, hogy nagyobb lapot nem bír el a motor, másodsorban pedig azt, hogy átalakítás nélkül rá se fér. Erre a gépre az asztallap minősége és méretei miatt hívtam fel a figyelmedet - sokak vágya. Az a része profibb megoldás, mint a kék Bosch asztallapja.

    Ha a 170 szigorú plafon, akkor járd körül jobban a kék bosch-t, mert ahhoz tartozik még vám, áfa, szállítási költség. A kinti nettó árra rakódó tételek ezek. Nehogy utólag lógjon a piszéd...

    Van egyébként a vállalkozók számára jó hírem:
    Akinek van EU regisztrációja, annak uniós országból beszerzett gépre nem kell áfát fizetnie, csak akkor, amikor túlad rajta, és a vevő nem egy uniós harmadik tagállam.

    Több fa van, mint asztalos!

  • Márton111

    aktív tag

    válasz ferkoboy #10864 üzenetére

    A keményfémlapkás fűrészlapok ára :
    Azonkívül hogy a gyártótól erősen függ : (metabo, dw kb 2x drágább mint a többi )
    Az ár a fogak számától függ! Minél kevesebb foga van annál olcsóbb.Minél kisebb a lap átmérője annál kevesebb fog "fér rá".
    Tehát egy 200-as sűrűfogú lap kb annyi mint egy ugyanolyan márkájú 250-es ritkafogú ,és stb.Mert nem a hordozó acél a drága,nem is kicsapni a korongot egy sablonnal vagy lézerrel,egy acélszalagból, hanem a fogak anyaga és felforraszásuk munkadíja.Az aprókorongra ugyanúgy van kereslet a kézigépek miatt, mint a nagyokra a lapszabászoknak.
    Hosszvágáshoz jó a ritkafogú, mert ki tudja dobálni a forgácsot, keresztvágásra meg a sűrűfogú mert az kevésbé szaggatja ki .De rengeteg szempont van még a fog kialakításában fontos a hátszög a mellszög és hogy döntött végű vagy sarkos vagy lecsapott sarkú vagy holkeres kialakítású.Valamint a vídia anyagösszetétele ezt a fűrészlap gyártó cég megválasztásával választhatod meg.A vídia minősége (szemcséinek kellő sűrűsége, ezáltal a lapka tömörsége és jó élezhetősége) meg az él minőségét --> mikroszkopikus simaságát ,és ezáltal éltartását befolyásolja erősen.

    De a gépedhez amit adnak gyári lapot, hacsak nem vágsz vele vasat (festék alatt szeg , csavar) vagy homokkal szennyezett anyagot, akkor igen soká nem kell éleztetned .Akár 1 évig .És ha jól élezik 5x lehet élezni , ezszerint sok lapot nem kell vegyél , max a gyárilag mellékelt olcsóság ritkafogú mellé amivel megdobtak, veszel derágább egy sűrűbb fogút is mondjuk 10.000Ft.

    [ Szerkesztve ]

  • thyeby

    őstag

    válasz ferkoboy #10873 üzenetére

    Hiszen most írtuk Neked, hogy az 55e-s fűrészt kapod meg az aldiban 10-én (szerintem 11-én már nem) potom 30-ért. De visszaolvasom pontosan, melyiket is kérdezted, mert lehet, rosszul emlékszem. Gondolkozz, mi lenne, ha a nagy Bosch helyett inkább egy kisebb, de jó vastagológyalura ruháznál inkább be? Akkor már lenne egy szerényebb asztalosműhelyed, a munka tuti pontos lenne, gyorsan elkészülne.

    Több fa van, mint asztalos!

  • Soká

    senior tag

    válasz ferkoboy #10873 üzenetére

    "jobbnak látjátok esetleg ezt mind a zöld Bosch-t?"

    Hát, jó kérdés... A zöld Bosch egy kompakt kis gép. Én nem vagyok eleve olyan rossz véleménnyel róla, mint talán thyeby, igaz én működés közben sosem láttam. Ami engem legelőször rettenetesen elriasztott az egy Baumaxban látott darab, aminek a közepén volt egy ronda "horpadás". Fogalmam sincs, miért volt ilyen egyenetlen az asztala, eleve ilyen, vagy valaki ráállt? Láttam később másutt is, az nem volt ilyen. Egyébként szépen mozgott a tolóasztal, persze fehér műanyag görgőkön, ami nem éppen bizalomgerjesztő, ugyanakkor a műanyagok is bírhatják a strapát barkács szinten. Szóval nekem egy kompakt kis gép benyomását keltette, az a fajta sokoldalúság, amit én kicsit marketingszagúnak gondolok. Adnak hozzá egy 2-300 oldalas használatit, gondold el, mennyivel drágította csak az a gépet! :) Az Einhellhez adnának max. 10oldalast :) és talán azt is kínai magyarul.

    A formatizálónak mondott Einhell már súlyra is dupla akkora darab. Jóval nagyobb motorral és nem elhanyagolhatóan nagyobb fűrészlappal, ami neked egyébként tök felesleges lehet. Tehát többet fogyaszt, a fűrészlap hozzá dupla annyiba kerül majd.

    Nem esett szó a motorral kapcsolatban két dologról:
    1. a motornál fogaskerék vagy szíjáttétel található? Az utóbbi a csöndesebb, jobb
    2. a Bosch szinte biztos, hogy kefés motor (kis méret, nagy fordulatszám, nagy zaj és kis hatékonyság) az Einhellnél nem kizárt, hogy aszinkron motor, ami csöndesebb, hatékonyabb, ilyen van a komolyabb asztali gépekben. De én nem értek az elektronikához.

    Hogy milyen motor van ebben az Einhellben korábban már volt szó róla, éppen csak a lényegre nem emlékszem :(

    Ezt az einhellt leginkább csak akkor merném megvenni, ha új lenne és alaposan meg tudok bizonyosodni arról, hogy nem valami reklamációból visszamaradt darab. Persze ez a Boschra is igaz, de ott a fénykép alapján úgy látszik, hogy nem egy nagyon lestrapált darabról van szó.

    Ferkó,

    szerintem fel kellene kerekedned és szemügyre venni a kínálatot személyesen is. Annyi a baj, hogy olyan helyet nem tudok ajánlani Neked, ahol egymás mellett megnézhetnéd ezeket a gépeket. Sőt, egy kék Bosch, egy Metabo vagy a drágább Makita ritka mint a fehér holló.
    Zöld Bosch szokott lenni a két Bauhausban, ott találsz még 30-40ezres barkács gépeket is (noname, Herkules) és építőipari Metabot is. Baumax, Praktiker, Obi elsősorban az 1500W-os alapgépeket árulja különféle neveken.

    Tiéd a pálya, én nagyjából mindent elmondtam, amit hordozható asztali körfűrész ügyben tudok vagy hiszek :)

  • thyeby

    őstag

    válasz ferkoboy #10873 üzenetére

    Tudod, gondolkodtam az eseteden munka közben. Hogy mit is tanácsoljak Neked?
    Ha a tesóm lennél, és nagyon pontosan ismerném az igényeidet, könnyebb dolgom lenne. Mert van olyan érzésem, hogy ezen a ponton túl már inkább érzelmi alapú a döntés, mint racionális.
    Sok gépet, sok alternatívát mutattunk Neked. Mindegyiknek volt valami jelentős előnye a többihez képest, de mindegyik valamilyen kompromisszumba is szorított egyúttal. Ennyi pénzért pontosan ilyen a felhozatal.
    És gondolkodtam ahhoz is, hogy időközben ráéreztem: Neked azért kellene minél precízebb gép, mert nem tudsz vastagolni. Pedig egy vastagológyalu valószínűleg igen átrendezné az igényeidet. Valami ilyesmire gondoltam, nem kell félmilliós nagyságrendig elmenni. Ismerek olyat, aki nyílászáró gyártáshoz ezt használja - nem panaszkodott rá. Adja ugyanezt a Makita olcsóbban valamivel, de azon az elszívás lehetőségéért külön fizetni kell, ha jól értelmeztem a leírást. Forgácselszívóért mindenképp kell plusz pénz, de talán a Makitához alapban nincs elszívó adapter.
    A szép derékszög vágáshoz egy DW gérvágó passzolna inkább, például ez.
    Mert ahhoz, hogy pusztán körfűrésszel hozd ki a precíz fiókot, valóban drága gép kell. Amennyiből már tiszességes gépparkot tudnál kialakítani.
    Ha meg nem sikerül a vágás olyan jól, hát ott a ráspoly, a csiszológép, szintbe, szögbe lehet korrigálni mm-es nagyságrendig szinte mindent. (Ha nagyobbra sikerül picit valami, az szerencsésebb ugye, mint ha kisebbre.) Ez adja a gyakorlatot, a magabiztosságot minden asztalosnak, mígnem rutinná válik a munka.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz ferkoboy #10888 üzenetére

    Ne rosálj be! Meglátod, letisztul idővel.

    Használt metebó vastagoló:
    Egy pár kés egy húszas bele. (vagy 25? meg kell kérdezni telefonon pl Vén Pistától.) Ha kell kés bele, akkor már 160-nál jársz, és nincs 3 jahre alt garantische, csak 3 perc. Ezen érdemes gondolkodni.

    Igen, értlek. Tulajdonképpen Neked egy olyan gép kellene, ami magában foglalja a soroltak összes előnyét, elhagyja az összes hátrányát. De hiszen az egy profi gép. 100-200 között még bele kell törődni a kompromisszumokba.
    Azért megnyugtatlak: Elég jó gépeket néztünk végig. Ezekre nagyjából igaz, hogy minél drágább, annál többet nyújt. (De nem mindent!) Megítélésem szerint még a legolcsóbbal is boldogulnál, amilyen kaliberű feladatra szánod. Azért 200 körül már ipari használatra alkalmas gépek vannak.

    A 150-es gyalu a fiúkjaidhoz elég. De azért szempont az is, hogy tudjon legalább 100-120 mm vastagságot is átereszteni, ugyanis ez fogja adni a párhuzamost.
    Ezek a picike kombigyaluk (Einhell, Güde, Hunday) általában alumínium asztallappal vannak. Az befogja szép szürkére esetenként a szép fehér fát. Ez is egy szempont.

    Több fa van, mint asztalos!

  • Soká

    senior tag

    válasz ferkoboy #10888 üzenetére

    "Igaz, ti megtettétek, amit megtudtatok, de sajnos csak még nagyobb lett a bizonytalanság a fejemben."

    Sajnos egyet kell értsek Veled. Nem véletlenül szorgalmaztam én, hogy írd le pontosan, mit szeretnél, meg linkelj be tárgyakat, olyanokat, amiket te magad is szeretnél készíteni, de sajnos úgy látom, még ezzel sem nagyon vagy tisztában. Pedig ez fontosabb lenne, mint a gépek ismerete. Hidd el nekem, nem bántani akarlak, de fiókokat emlegetsz, mégis miféle fiókokat? Miért kell ezt neked csinálni? Kiszámoltad már, hogy egy Makita MLT 100-as árából hány fiókot gyártanának le Neked? És én még nem hallottam olyanról, hogy fiókgyártó kisiparos, szóval, valószínűleg Te is fogsz készíteni mást is.

    Azt kell mondjam, tök feleslegesen agyalsz ennyit. Ha egy asztali körfűrészre van szükséged, amivel fát akarsz vágni, és mondjuk nem hajómodellt akarsz balsafából, akkor nagyjából felejtsd el a Proxxont, ahonnan indultál. Ezek után az összes többivel, amit ajánlgattunk, meg fogod tudni oldani a feladatot. A különbség annyi lesz, hogy a legolcsóbbat ne akard folyamatosan üzemelni, mert nem bírja és általában is kíméletesebben, nehézkesebben tudod majd használni. De ha nem pénzért akarod használni versenyhelyzetben, hanem a saját szórakoztatásodra, akkor megfelelhet. De szerintem, olyan ember ne nagyon akarjon pénzt keresni ilyen géppel, aki megítélni sem tudja, hogy milyen gépre van szüksége. Szeretném nyomatékosan felhívni a figyelmedet arra, hogy ez nem játék, egy 30ezres körfűrész nagyjából ugyanolyan gyorsan megszabadít az ujjaidtól, mint a 200ezres, ha nem értesz hozzá!!!

    Részemről még egyszer pontokba szedve az új gépek:

    1. 30.000Ft-ért: 1700W-os aldis gép
    kategóriáján belül a legjobb ár 3 év garival. Előnye, hogy ha nem teszed tönkre és nem tetszik, 5-10ezres buktával tudsz megszabadulni tőle és legalább tudni fogod, hogy mire figyelj. Hamar behozza az árát. Speciali kollégának van ilyen kérdezz tőle.

    2. 100-110.000Ft-ért
    Makita MLT 100 egyértelműen. Jobb mint a zöld Bosch, a formatizálós Einhell meg még az is lehet, hogy jó, de új áron jelenleg túlárazott szerintem.

    3. 150.000Ft-ért
    Metabo TS 250 de ezt lehet, hogy csak azért írom, mert nekem ilyen van, én inkább ezt vettem, mint a Makita :)

    4. 200-300.000FT-ért
    Nagyon meglepne, ha ennyit áldoznál rá, itt már vannak belépő szintű acélöntvény-asztalú gépek. Lásd Bernardo, unimax.hu, stb.

    Tudod, a legtöbben, akik asztaloskodásra adják a fejüket hobbiból/szükségből, onnan indulnak, hogy vesznek egy 10.000Ft-os kézi körfűrészgépet, aztán alulról beépítik egy forgácslapba és máris kész a legalapabb körfűrészasztal. Nem baj, ha Te átugrod ezt a kategóriát, de azért a tapasztalat mégiscsak szükségeltetne.

    Kicsit furcsa azt hallani tőled, hogy "ipari hulladék", ezt hagyd meg annak, aki már a munkája mennyiségével vagy minőségével kivívta a "jogot" egy jobb gépre. Védem szegény 30ezres barkács kategóriát, hidd el, annyit még egy ilyen "ipari hulladék" is kibír, amivel kitermeled az árát. De ne egy nap alatt akard kitermelni.

    A biztonság kedvéért még leírok valami, hátha szükség van rá:
    ne akarj a felsorolt gépekkel laminált forgácslapot vágni, ne akard napi sokórában üzemeltetni őket, ne akarj velük a gép önsúlyánál jóval nehezebb szélezetlen pallókat darabolni.

  • Soká

    senior tag

    válasz ferkoboy #10893 üzenetére

    "Ne kezelj úgy, mint egy hülyét."

    Nézd, akkor foglak úgy kezelni, amikor nem reagálok majd a kérdéseidre. Ha meg néha eszedbe jut majd az a muksó, aki megfenyegetett az ujjaid elvesztésével, az csak hasznodra válik, még ha nem is örülsz neki, ezt megint csak akkor tudnád, ha átlátnád ezt az egészet.

    Egyébként lehet, hogy meg kellene venned azt a Proxxont. Sokat tanulnál rajta, belőle.
    Sok sikert!

  • Márton111

    aktív tag

    válasz ferkoboy #10898 üzenetére

    Én tapasztnyalt ,de még nem öreg szakikat láttam különböző mértékben csonkolódni,(szerencsére)nem "láttam" csak előtte meg utána...)
    Engem ipari tanuló koromban (ami nem voltam mert gimit végeztem, de csak volt 3 év dolgozó tanulóidőm a faiparban, mielőtt 2 asztalos szakvizsgát letehettem épületből,is és külön bútorból is) szóval majd mindennap figyelemeztettek: az ujjaidra vigyázz! Épp egy előttem volt ipari tanuló (akivel már nem találkoztunk) kartoncsövet szeletelt a szalagfűrészen az ujjait a csőbe dugván...Eszembe se volt megsértődni, hanem inkább kissé szorongva annál jobban ügyeltem hova nyúlok, milyen távolságig szabad megközelíteni melyik forgácsoló alkatrészt, és melyik rányból érvényes az... Milyen a helyes beállás, kéz és testtartás az adott munkaművelethez. Utólag pedig nagyon hálás vagyok azoknak , akik lelkiismeretesen vették a balesetvédelmet ott az Iparművészeti Vállalatnál ahol az asztalosságot elkezdtem anno.

    [ Szerkesztve ]

  • thyeby

    őstag

    válasz ferkoboy #10893 üzenetére

    Teljesen értelek.
    Mondom, nyugi, letisztul majd a kép. Már így is sokkal előrébb jársz, hiszen megismerkedtél jónéhány fontosabb ismérvvel.

    Sokára szerintem fölösleges orrolnod. Magam már megszoktam a nyersességét, van valami hosonló benne, mint Csernus doktorban: Lényegkereső, és nem enged átsiklani a lényegen. Ez nagyon szerencsés. Amatőrként is igen hasznos megfigyelései vannak, abban pedig közösek vagytok, hogy ő is kényes (több, mint kényes) a pontosságra, és többet áldoz emiatt a gépparkra, mint némelyik asztalos, akinek pedig kenyérkereset a jó gép.
    Valószínűleg a "tökölésed" csíphette meg az orrát - ő biztosan más mentalitású. Lépjél túl rajta.

    Jómagam megértettem pontosan, hogy mit is értettél ipari hulladék alatt. Talán a Soká kedvéért példáznám: Itt a metebó lasercut gérvágóm. 30 ezret adtam érte. Amint kiszolgálta a garanciaidőt - igaz, az három év - nyugdíjba is küldtem. Eladni nem tudom, mert nem visz rá az erkölcsöm, hogy úgy verjem át jó pénzért mások búráját, ahogyan nekem verték át. Használni ma már semmire sem szeretem. Erre szépen elmondható tehát, hogy ipari hulladék, pedig nem is egy aldis occóság. Neked azért megsúgom: Ha nem lenne jobb gérvágóm azóta, őt kényszerülnék továbbra is használni. Még mindig jobb, mint semmise.
    Az egyik legtöbbet használt gépem az lenne, ami még nincs is. Nagyon picike csavarozót kőrözök sokadik éve a csattogó lepkéim szereléséhez. Eddig egy metebót használtam, ami eddig megoldotta a soksokezer picike csavar behajtását, de most behalt az akkuja. Nagyon finom a nyomatékracsnija, de olyan elcseszett formaterv, hogy néhány óra használat után kacska lesz a kezem tőle. A héten vettem egy DeWalt DC600 csavarozót relatíve olcsón, mert azzal is, mint Márton kollégával egy gépszettet bontottunk meg. Nagyon kézreálló, még könnyebb, mint a metebó, de miután kipróbáltam, rájöttem, hogy ennek pedig jó messzire sikerült a bittartója a ravasztól. Magyarul nekezebb lesz vele azt a ribillió csavart egyenként pontosan telibe találni. Nagyon sok keresgélés után tehát még mindig nem találtam meg azt, ami erre a munkára a leg ideálisabb volna. Maradt még két gép a repertoárban, egy Festo és egy DW picike gép. Egyik drágább, mint a másik. És egy éve nem tudom eldönteni, hogy melyik a jobb, pedig mindkettőt kipróbáltam már élőben. Látod, DC600-at is kipróbáltam, mégsem vettem valamit észre. Azért ez nem tragédia, így fogok vele dolgozni, és majd arra gondolok, hogy legalább már nem kacska a kezem.
    Szóval ez a dolog természete, ne gondold magadról, hogy túltökölöd, azt se, hogy nincs szemed a jó választásra. Szó szerint merem mondani, hogy a gépválasztás nehezebb, mint a szakma. És akkor is igaz, hogy a puding próbája az evés.
    Jómagam már beletörődtem, hogy az embernek le kell írnia néhány vargabetűt, míg az a gép kerül a kezébe, ami maradéktalanul megfelel az elvárásainak.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • Soká

    senior tag

    válasz ferkoboy #10898 üzenetére

    "Ha kérhetném, reagálnál majd a hozzászólásom első mondatán kívül a többire is?"

    Természetesen igen, de a hosszúra nyúló mondandóm legelején mégis az első mondatodra reagálok, mert nagyjából tükrözi azt, hogy miért is érzem kicsit hiábavalónak azt a néhány oldalnyi gépelt szöveget, amit elkövettem az elmúlt napokban, ráadásul azzal a szándékkal, hogy segítsek, közben be kell látnom nem sokat segítettem, legalábbis a döntésedet nem könnyítettem meg.

    Szóval, ezt most nem is feltétlenül Neked mondom, inkább csak általánosságban említem meg: vagy rosszul fogalmazok, vagy a címzettek nem olvassák elég figyelmesen, amit írok. Nyilván, én úgy érzem, ez utóbbi, a címzett szerint meg az előbbi. (Soroljuk a "rosszul fogalmazáshoz" az esetleges szarkazmusomat, és/vagy kritikai észrevételemet is, amire sokan nem vevők.) És ha félreérthető vagy értelmezhetetlen vagyok, akkor az dupla bánat nekem, mert egyébként kimondottan megválogatom a szavaimat. Legalábbis igyekszem.

    Azt írod: "Ne fenyegess!"

    Légyszi, olvass vissza és értelmezd kicsit a párbeszédünket. Az egész onnan indult, hogy láttam, amit magad is jeleztél, hogy kicsit káosz van a fejedben "döntésügyileg". Bennem meg felmerült az a kósza gondolat, hogy ha ez a "fiúcska" ennyire döntésképtelen, akkor (és ez nem szégyen, csak annak aki hiú) nagyon sok dolog ismerete hiányzik ahhoz, hogy megfelelően válasszon. Nem vagyunk mi kissé felelőtlenek, hogy a Proxxon típusú robogó helyett egy ezerköbcentis nagymotorra próbálunk rábeszélni Téged? Mi van ha megveszed és holnapután nem Te hanem az anyukád/feleséged ír ide kétségbeesve, hogy mi történt a kezeddel, és ki volt az az ostoba, felelőtlen alak, aki látatlanban rábeszél Téged egy veszélyes üzemű gépre?! Ne ingasd a fejed, ez benne van a pakliban. Ha nem hiszed, akkor inkább horgolt fiókokat készíts.

    Szóval annyit írtam Neked, hogy: "Szeretném nyomatékosan felhívni a figyelmedet arra, hogy ez nem játék, egy 30ezres körfűrész nagyjából ugyanolyan gyorsan megszabadít az ujjaidtól, mint a 200ezres, ha nem értesz hozzá!!!" Nyilván értelmezésbeli különbségek vannak köztünk, szerintem ez nem fenyegetés, inkább figyelemfelkeltés amihez nem a munkavédelmi előadás unalmas megfogalmazását választottam, mert azon elaludni szoktak a hallgatók...) de te úgy reagáltad le, hogy "ne nézzelek hülyének", amire én tapintatból válaszoltam úgy, hogy "egy muksó, aki megfenyegetett" mert az talán erős lett volna, ha pontosan idézlek és azt írom, "egy muksó, aki hülyének nézett". De nem is lett volna igaz, mert én nem hülyének nézlek, egyszerűen úgy gondolom felettébb hiányosak az ismereteid. Ez most lehet, hogy nem túl udvarias mondat, nem is mondanám, ha nem írnál olyan - bocsánat a kifejezésért - oktondiságot, hogy "Ne fenyegess! A jótanácsot szívesen megfontolom, és szívesen is veszem, de ez azért erős!"

    "Ha kérhetném, reagálnál majd a hozzászólásom első mondatán kívül a többire is?"

    Jöjjön az is.

    "Mit értessz az alatt, hogy átlátni ezt az egészet?"

    Nézd, tudom, tanárbácsiskodom kicsit, de fogadd el, nem teszem ok nélkül. Ehhez nincs köze az életkorunknak, meg a nickednek. Egy dolog van, amit erőteljesen hiányolok az írásaidból, az a rendszerben-gondolkodás. Mert nem lenne semmi gond azzal, ha azt mondanád, asztalos vagyok, mondjátok már meg, hogy x pénzért ilyen és ilyen tudású masinából mi most a legjobb vétel? Ez tiszta sor, mindenki dobálózna márkanevekkel, árakkal.
    Nem véletlenül próbáltam "kihámozni" belőled, hogy mégis mik a távlatos céljaid, milyenek az elvárásaid, netán előképzettséged, felszereltséged, tapasztalatod, műhelyed és folytathatnám a sort. (az egészséged érdekében említettem meg azt is, hogy gondolj forgácselszívásra is, amit szintén szó nélkül hagytál)

    Viccelődtem a "fiókgyártó kisiparossal", de miért? Mert annyira nem a lényeget jelöli, az hogy "fiók". Oké, értem, hogy most Te fiókot szeretnél készíteni, de fiókból és dobozból is van százféle, ráadásul, ha jól sejtem a fiók az csak egy fiók, ahhoz még kell egy bútor, amibe betolod a fiókot. vagy nem? Mond inkább azt, hogy kisbútort vagy nagybútort szeretnél készíteni, vagy fajátékot, vagy hangszert, vagy nyílászárókat vagy egyszerűen mindent, ami jön :)
    És nem hangzott el emlékeim szerint az sem, hogy milyen anyagból? Az is csak félig-meddig, hogy egyedit, kisszériát, vagy sokat? Az viszont áttételesen igen, hogy pénzt is szeretnél látni a dologból. Lehet, hogy cikizősnek fogod érezni amit mondok: biztosan van elegendő önbizalmad :) és ez egyébként szükséges is :)

    Félre a viccet!
    Mondom a következő példát:
    folyamatosan emlegeted azt, hogy "pontos" gépet szeretnél. Sajnos azzal a szóval, hogy "pontos" még nem vagyunk közelebb a megoldáshoz. találkoztál már olyan emberrel, aki nem pontos fűrészgépet szeretne vásárolni :) A "pontos" mást jelent egy ácsnak, de még két asztalos számára sem ugyanaz a pontosság. Ezért örültem volna, ha tudsz linkelni egy olyan tárgyat, amit esetleg Te készítettél vagy amilyet szeretnél készíteni. Sokat elárult volna.
    Persze írtál Te konkrétumot is a (10783-ban):
    "Fontos lenne a pontosság (+/- 1 mm)."
    Erre már a legelején is válaszoltam, hogy ez nem túl szigorú kritérium. Most még azt is hozzáteszem, hogy egyértelmű legyen: ezt a fokú pontosságot a 30.000ft-os géppel is meg tudod valósítani. A különbség (a különféle gépek között) a beállításokra fordított időben és odafigyelési "szükségletben" mutatkozik meg. (profi gépet könnyebb kezelni, barkácsot nehezebb pontosságra bírni) De már erről is írtam/tunk.

    Végezetül:
    azért gondolom, hogy kissé kudarcos volt (az én oldalamról nézve) a párbeszédünk (persze soha nagyobb "tragédia" ne essen!), mert egy csomó olyasmiről regéltem, amit igazából nem kérdeztél. Én ugyan tudom, hogy - magam számára - fontos dolgok körfűrész témakörben, de másnak lehet, hogy nem. Más témájú topikokban (is) már annyiszor belefutottam, mégis nehezen tanulok a hibámból, hogy a kérdezők 90%-a nem vágyik másra, csak a frankó-tuti tippre, azaz hogy ezt vedd meg, és ettől a bizonyosságtól sokkal boldogabb, mintha hosszasan részletezik, hogy mi-miért-meddig-mivégre :)
    Igazából nem kellett volna mást tennem, mint megerősíteni thyeby ajánlatát, hogy vedd meg a Makita MLT100-at!

    Vagy csöndben maradni...

  • Márton111

    aktív tag

    válasz ferkoboy #10923 üzenetére

    Bármely körfűrész teljesíti az 1mm-es pontossági kritériumot ugyanis a hosszvágás pontosság a vezetővonalzó beállításán múlik a keresztvágás pontossága pedig azon hogy az általad odatett keresztvágó vonalzó hosszabbításon ,(a gyári vonalzó rövid)mennyire pontosan állítottad be a méretet.A hosszvágáskor is megméred a vonalzó és a lap távolságát aztán próba belevágsz 1/2mm-re a próbadarabba (csak a sarkát megcsíped épp hogy lásd ) és leméred.Ha jó akkor a gyári skálát l etudtad ellenőrizni azzal amit te mértél.
    Ha eltér és állítható a mérce - beállítod.Ha nem ráírod valahova menniyt kell ,mindig levonni vagy hozzáadni hogy valós értéket kapj.
    Ha elfogadsz egy tanácsot a legolcsóbbak közülj szelektálj,ami nem szétesőnek látszik ha megfogod, és később 1-2-3 év múlvakiderül váltasz-e nagymotorra vagyis hogy kitermeled-e az árát.(pl lesz-e munkád rá...)
    Én is nagyon egyszerű szereléssel kezdtem egy hilti akkus behajtó, egy metabo kézi körfűrész, egy metabo kézigyalugép (ez utóbbi 14 éves ,és kifogástalan még), meg egy használt dw dekopír+ kéziszerszámok pár kg.,pillantszorító 2 tucat kg,egy bak amit magam készítettem a munkaasztalt meghosszabbítandó,(egypanel ráhelyezvén)és az összecsukható munkaasztal .ami kemény 4000Ft volt,és 6éve használom ;) Ezekkel oldottam meg mindent .(eleinte)

    [ Szerkesztve ]

  • thyeby

    őstag

    válasz ferkoboy #10923 üzenetére

    A linkelt három occóságot végignéztem. Számomra legvonzóbb az utolsó, az Einhell. 2Kw motor, hosszú asztal. Egy megszólalásig hasonlóval dolgozok ötödik esztendeje. 1m hosszú anyagot tudok vele kényelmesen 1mm tűréshatáron belül hosszvágni.
    Van ám ennek egy gyenge pontja:
    A lap emelését rém gagyi módon oldották meg. Jól olajozd be a menetét, a csúszó részeket, aztán ritkán állítgasd, mert elég hamar kiszakad a menet belőle. Nekem is kiszakadt. Elmentem egy esztergányos műhelybe, és egy léptékkel erősebb emeltyűt alkottunk hozzá az öreg szakival egy léptékkel keményebb anyagból. A fűrészkorongot kicseréltem egy 300-as Freud lapra. Ettől megtáltosodott a gépem. Keményfát vágok vele évi 2-3 köbméternyit, meg más ezt azt is persze. Az enyém Güde. Most valami 60-70 ezer pénz az ára. Amit szeretek benne, hogy a motor hőkioldós. Nem hagyja magát leégetni. Ez az én keményfáimnél komoly előny. (De ezer örömmel elcserélném a Makita MLT100-ra, csak most még nincs kedvem hozzá. :N Talán majd jövőre. Így halogatom én ezt már évek óta. :) )

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz ferkoboy #10933 üzenetére

    Tudod, a tárcsaátmérővel exponenciálisan csökken a fordulatszám - gondolom én. Mert nyilvánvaló, hogy egy D=200 fűrészkorong adott kerületi sebességéhez nagyobb fordulatú motor kell, mint egy D=315 tárcsához.
    Soha nem néztem, hogy az enyémnek mennyi a fordulatszáma, semmi bajom azzal a részével. Így is fogáshatárolós korongot használok, ami megakadályozza, hogy gyorsabban toljam a fát, mint ahogy a fűrész bírja az iramot.
    Ami relevánsabb dolog ezügyben, az az, hogy jobb gyártók maximálják a koronghoz használható fordulatszámot, amin jó belül maradni.
    Egyszer belinkelt ide valaki egy izomagyú home made tákolmányt, aki egy nagy flexre tette a tárcsát, és asztalt heggesztett hozzá. Brrr! :Y Lehet, hogy már nem él annak a gépnek a kiagyalója. 15-20 ezerrel megforgatni egy vidiákkal teli korongot felér egy orosz rulettel.

    "csomagolás-sérült vagy mi"

    Höö! Nem a csomagolásával fűrészelünk a gépnek. :DD (Azért azt érdemes leellenőrizni, hogy mit értenek csomagolás alatt - mert ha az asztal lapját, hát az nem jó ómen.)

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz ferkoboy #11060 üzenetére

    Balázsnak - alias mdk01nek van egy ilyenje. Dícsérte. (Méltán.) Biztosan készséggel elmondja, mit kell tudni róla. Tudnod kell, hogy ez a gép újonnan most közel félmillió, úgyhogy az a 200K egy ilyen állapotú gépért szerintem nem túlzás. Persze a fotó becsaphat, de kicsi a valószínűsége. Mert a DW gérvágókat tapasztalatom szerint agyon se lehet ütni. Bármit csinálsz, pontos marad. Egy óvó rendszabály van csupán, de ez minden gérvágóra vonatkozik: Várd meg, míg felpörög, s majd csak azután vágj vele.
    Jómagam inkább ezt választanám használtan, mint a nagy Bosch-t újonnan - ugyanennyiért.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz ferkoboy #11066 üzenetére

    Azt hiszem, ezt hirdetik, de Balázs pontosan meg tudja mondani. Majd holnap biztosan bekukkant a fórumba a munkahelyén - segíteni szokott, ha kérik a tanácsát.
    A Bosch-ról mondtam én Neked, hogy vannak ott még rárakódó költségek - jó, hogy nem ugrottál fejest a mélyvízbe.

    Nem Tuzséron működök, Nyíregyházi vagyok. Az öcsém töltött el az ottani Erdértnél egy emberöltőt üzemgazdászként, így személyesen megismerhettem az irodásokat, fotelosokat is, meg a kétkezi melósokat is. Miért, Te hol élsz? Itt Tirpákiában? Kisvárdán van Aldi is, nem csak lidi?

    (Szó esett régebben a vastagológyaluról - időközben vettem egy 3 éves metabo - (Nna, Soká, megtört a jég! Igaz, hogy vissza kellett javítanom, de sok év óta talán először sikerült. Hátha jó is lesz ettől szerinted az a gépcsoda? :D ) példányt több, mint olcsón.
    Tavasszal beszámolok róla, mik a tapasztalataim vele.)

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • mdk01

    addikt

    válasz ferkoboy #11066 üzenetére

    Bocs, de sok a munka.

    Dicsérő szó az van ezért nem lennék a helyedben.
    Nekem DW 742-esem van amit Thyeby linklet az már az igen komolyan Dewalt-osodott 27107-es verzió ezáltal sok új és jó fejlesztés van rajta. Mikor azt írtam hogy az egyszerűbb sokszor jobb akkor arra gondoltam hogy a meghibásodási lehetősége az enyémnek valószínűleg kisebb de az új dewaltos-odott verziót a fejlesztések miatt kényelemesebb használni.
    Én azért választottam ezt a kombi fűrészt mert anno ahol dolgoztam 2001-ben volt egy ELU ugyanolyan gép aminek az a története(azon kívül hogy mint mindenki tudja az ELU-t felvásárolta a DW) hogy egy közös külső munkán ahol Hollandok is dolgoztak felajánlották xarért húgyért ezt az ELU gépet sok év munka után a főnökömnek , hogy inkább eladnák neki itt, mint sem cipeljék haza. Nem tudom ez mikor volt de 2001-ben már bőven a főnököm tulajdonát képezte.
    Szóval szimpatikus volt, a dewalt meg konkrétan lefestette sárgára és rárakta a nevét..jah meg jó pár ezrest.:)

    Pozitívumot felesleges mondanom, mert gyorsan, könnyen és jól lehet vele dolgozni.
    Negatívum annyi hogy az egy ponton rögzíthető párhuzamvonalzó néha elnyomódik ha 4m-es 2colos 40cm széles pallót csíkozol fel vele 2cm-es lécekre.:) viszont ez nem normális hogy egy ilyen gépen ekkora pallót vágsz, de ettől független jó volna rá egy két ponton fixálható vonalzó.
    A forgatása ha eltömődik forgáccsal akkor nehézkes, de ha kitakarítja az ember akkor könnyen semmi gond.
    Amit tőlem kapott ez a "kis" gép az elmúlt 10 évben attól a tervező mérnökei hülyét kapnának de még így is pontos és mindig lehet rá számítani. Külső munkánál is rettentő jó csak nehéz cipelni a ~30kg-ját.A legújabb fentebb linkelt verzión már látható a kerekes megoldás.
    200k-ért a Thyeby által linkelt gép szinte ajándék ha valóban alig használt. és nagyon jól járnál vele, de én úgy gondolom nem érdemes ennyit belefektetned azért a munkáért amire neked kell.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák