Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • vazzz

    őstag

    válasz thyeby #30165 üzenetére

    Teljesen egyetértek, nem hiszem, hogy pl. bárki a csavarorsós szorítót nyomatékkulccsal húzná meg. Ki kell ezt tapasztalni, bár jó ragasztó, megfelelő présidő és száraz anyag esetén kizártnak tartom, hogy elengedné a ragasztás, a szorítás erejétől szinte függetlenül. Anno (kb 20-25 éve) még az íves ablakokat vastagságilag három rétegből ragasztottuk, rétegenként a szegmenseket szögbe vágtuk, a bütüket megkentük ragasztóval, és az illesztéseket kézzel toltuk/dörzsöltük össze, fogazás nélkül. Sík asztalon 1 óra alatt úgy megkötött, hogy simán lehetett beletolni a kontaktcsiszolóba, nem hullott szét. :N

  • ragasztós

    újonc

    válasz thyeby #30165 üzenetére

    Egyetértek (meg nem is). Ha nincs más lehetőség, az éppen megjelenő ragasztócsík jó információ. Némi rutinnal lehet érezni, hogy mennyire kell szorítani. A 2-8 kg/cm2 intervallum jelzi, hogy elég nagy a tolerancia. Mi mértünk szakító szilárdságot bükkön (szabvány ezt írja elő) és vízllóságot is. Mindkét értéknél meg volt az előírt érték. Nem volt eltérés, mert a bükk tört (vagyis a fa szilárdságát mértük). Tölgyön tudtunk különbséget mérni, de csak nagyobb nyomáson. Ekkor csökkent (!) a szakítószilárdság, viszont túl sok ragasztó préselődött ki! Hab a tortán: ha más a viszkozitás, más lesz az eredmény. Összegezve: a tapasztalat és a gyakorlat sok mindent megold (majd hozzáigazítjuk az elméletet -ez csak vicc). Egyébként fontosabbnak tartom az elegendő présidőt és a folyamatos préserőt. Ezért nem tartom jónak a "kalodás" -házi- préseket. Ha ékkel alul megszorítják, mikor feljebb ér az alsó lazul, csökken a nyomás és romlik a kötés (sajnos fotót nem tudtam beilleszteni, a hivatkozás pedig olyan zárt csoportra mutat, amit csak a tagok láthatnak). Tehát felhordás 1160-200 g/m2, akkora nyomás, hogy kiserkedjen, minimum 20 perc (inkább egy-két óra) présidő, 20 C-fok műhely és fa (!) hőmérséklet (és persze a nyitott idő betartása, a zárt idővel nem szokott gond lenni). Újabb hab a tortán: hát ha még a szálirányt is figyeljük (ezért lehet, hogy kapok)

  • SCH04

    csendes tag

    válasz thyeby #30165 üzenetére

    Még azt szeretném Tőled (Tőletek) kérdezni, milyen módszerrel kenitek meg a ragasztandó felületet?
    Nekem több verziót mondtak. Festő henger, ecset stb.
    Kell- e higítani a ragasztót. Eddig ecsettel kentem, és a préselésnél elég sok kifolyt. egy öreg szaki ajánlotta, hogy vizes szivaccsal töröljem le. Nem tudom jó ötlet.e?

Új hozzászólás Aktív témák