Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dannynet

    tag

    Csatlakoztam az Asus notebook tulajdonosok táborához egy A6M Q049-es típusú masinával.

    Acer Travelmate 2451-ről váltottam, íme az eddigi tapasztalataim:

    A váz merevebb, stabilabb, összerakottabbnak tűnik a gép. A billentyűzet remek, a gomboknak határozott nyomáspontjuk van és a klaviatúra felfüggesztése jobb minőségű, mint
    az Aceré. A gyorsindító gombok is jól használhatóak, nem kíséri recsegés-ropogás a működtetésüket. A monitor kávája bizalomgerjesztő, nem hajlamos a nyeklésre-nyaklásra. A burkolat (bár nem anyagában festett) kopásállóbbnak tűnik. A touchpad bal és jobb oldalán levő csuklótámasz sem olyan puha mint a vaj. A tapipad egérgombjainak mikrokapcsolói jó minőségűnek érződnek. Kellően gyors az 5400-as fordulatszámon üzemelő, 8 MB cache-el rendelkező merevlemez, a monitor (a color shine bevonatnak köszönhetően) sokkal kontrasztosabb, a színei élőbbek mint az Aceremé volt. Tetszik a widescreen felbontás, Photoshopban két oldalt elférnek az eszközök úgy, hogy még a szerkesztendő kép is látszik. Az akkumulátor teherbírását még nem teszteltem, mindenesetre a 6 cellás 4400 mAh-s példány valószínűleg jobban fog teljesíteni, mint az Acer 4 cellás, 2900 mAh-s példánya. A notiban AMD Sempron 3400+ processzor van, a teljesítménye megfelelő, majd meglátjuk hogy mire lesz még jó a 64-bit. A PowerNow! funkciónak és az értelmesebb hűtésnek köszönhetően végre megszabadultam attól a jelenségtől ami a Celeron M-es Aceremnél az egyik legzavaróbb dolog volt: nincs többé egy percenként harmincöt másodpercre bekapcsoló hűtés, az Asus ritkábban pörgeti a hűtőventillátor. Az integrált nVidia 6100-as VGA előrelépés az előző gépem ATI Xpress 200M-jéhez képest. Persze tudom én, hogy nem a notebookon kell játszani... De csak egy játék (ha szabad ilyen szóval illetni a 2005-ös év legjobb fizikájú, legjobb multiplayer móddal rendelkező autóverseny szimulátorát) köt le: ez pedig a Live For Speed. Ennek a programnak a sajátossága, hogy sok vertexet használ. S mivel az ATI X200-nak nincsen vertex shader futószalagja, ezért a processzornak kellett besegíteni a számolásban. Rövidre fogva: nem mindegy hogy a szimulátorban rajt után az első kanyarban történő balesetet az ember 12, vagy 30 fps-es vészeli át.
    A két év garancia még drágább, minőségibb gépeknél sem általános, újabb pozitívum.
    A beépített LG DVD író tényleg tud 8x-os sebességgel lemezt pörkölni, nem kétszeres tempóval vergődik az írás egyharmadáig, nem négyszeressel folytatja az adatok lemezre vitelét a folyamat kétharmadáig és nem hatszoros sebességgel fejezi be a tevékenységet.


    Természetesen minden jóban van valami rossz. A beépített hangszórók hangminősége finoman fogalmazva is súrolja az elfogadhatatlanság határát. Az érthető, hogy nincsenek mély hangok, de az már kevésbé, hogy a magas hangok megszólaltatása miért nem sikerül. A Realtek ALC 861 HD Audio kompatibilis integrált hangkártya nem igazán remekel még minőségi fejhallgatóval sem. Ráadásul nekem olybá tűnik, hogy a mély hangok kb. 30 Hz környékén vágva vannak, mert még házimozi rendszeren sem az igazi a hangkép. A legnagyobb probléma mégis az, hogy alacsony hangerőn (nem tudom máshogy jellemezni) digitális zaj és torzítás figyelhető meg. Az Acer HD audio kodekje nagyságrendekkel jobb hangminőséget biztosított.

    Felfedeztem egy hűtési bugot is. Ha hibernálásból élesztem újra a hordozható számítógépet, akkor a ventillátor folyamatosan pörög alacsony fordulatszámon. Hiába hűl le a CPU 38 fokra, akkor sem áll le, a gép újraindítása sem segít. Csak egy megoldás létezik a probléma orvoslására: meg kell terhelni a rendszert és amikor 57 fokra melegszik a processzor, akkor magasabb fordulatra vált a hűtőventillátor. Ezt követően ha megszűntetjük a terhelést, akkor 51 fokos CPU hőmérsékletnél kikapcsol a ,,szélkerék'' és csak akkor indul újra be rövid időre, ha ismételten 60 fok környékére melegszik a processzor magja. Talán egy BIOS frissítés orvosolja majd az érdekes jelenséget.


    Bocsánat a hosszú hozzászólásért. :)

    [Szerkesztve]

    [Szerkesztve]

  • dannynet

    tag

    Az Everest szerint a rendszer BIOS dáttuma 2006. 10. 30.

    Az ASUS support oldalára épp ma került fel egy újabb verzió:

    Version: 0906
    2007/01/25 update
    Description: BIOS 0906
    Fixed screen will show IRQ routing error when cold power on sometimes.''

  • dannynet

    tag

    válasz shteer #537 üzenetére

    No, feltelepítettem az új BIOS-t. Nem is értem hogy miért A6M-ASUS-0906 névre hallgat, először azt hittem hogy ezek a számok 2006. 09. havi kiadást jelentenek. Amikor viszont elindítottam a WinFlash programot, akkor már egyértelműen kiderült hogy szó sincs tavalyi verzióról, a ROM fájl dátuma 2007. 01. 04.

    Az érdekes hűtési jelenség továbbra is megmaradt, más változást egyelőre nem tapasztaltam.

  • dannynet

    tag

    Pár hozzászólással fentebb kérdezte valaki, hogy kinek milyen tapasztalatai vannak a RAM-okkal.

    Az előző gépemben szépen muzsikáló két darab 512 MB-os Samsung DDR2 667 MHz-es modul közül az egyik azonnal hibázni kezdett, ahogy az Asus Q049-es notimba raktam.

    Csak arra tudok gondolni, hogy nem bírta az alaplap által diktált 1T command rate-et.

    Garanciális csereként egy Hynix RAM-ot kaptam, sajnos ez nem ment dual üzemmódban a megmaradt Samsunggal. Különösebben nem foglalkoztatott a dolog, azonban ma este egy 3D alkalmazás futtatása közben kellemes kék színben pompázó képernyőkímélő jelent meg a hordozhtató számítógépem kijelzőjén. : )))

    A hibaüzenet a következő volt: hardware_check_exception (ha jól emlékszem).

    Rövid guglizást követően kiderült, hogy vagy az alaplap, vagy a processzor, vagy a RAM-ok hibás működése okozhatja ezt a jelenséget. Miután a Hynix memória modult eltávolítottam, nem szembesültem újabb hibaüzenettel. :)

    Tanulság: célszerű párban venni a RAM-okat, illetve bővítéskor ugyanolyan márkát választani, mint amilyen a laptopban van. ;)

    [Szerkesztve]

  • dannynet

    tag

    válasz Maffya1 #750 üzenetére

    Néha azonban a memtest86 sem segít...

    Ma vettem a meglévő mellé még egy 512 MB-os Samsung DDR 2 667 MHz-es RAM-ot és
    erősen meglepődtem azon, hogy továbbra sem hajlandó a noti kétcsatornás üzemmódban hajtani a modulokat.

    Az Everest szerint az SPD adatok teljesen megegyeznek a Samsungoknál, csupán egy apró eltérést tapasztaltam:

    Eszköz leírása:

    DIMM1: 512 MB DDR2-667 DDR2 SDRAM
    Modul mérete 512 MB (1 rank, 4 banks)

    Eszköz leírása
    DIMM2: 512 MB DDR2-667 DDR2 SDRAM
    Modul mérete 512 MB (2 ranks, 4 banks)

    Gondoltam, hogy a kíváncsiság kedvéért letesztelem az új RAM-ot a szintén ,,2 ranks, 4 banks'' -os Hynix RAM-mal a gépben.

    Meglepetésemre a két modul működött dual üzemmódban.

    Ezt követően futtattam a MEMTEST86-ot, ami négyszer ,,pass''-olt, így kezdtem megnyugodni. Sajnos a következő XP indításnál IRQ_NOT_LESS_OR_EQUAL hibaüzenet fogadott. Próbáltam a foglalatok között cserélgetni a RAM-okat, egyszer azért felállt az operációs rendszer, majd pár perc után ismét el-kék-halálozott.

    Fogalmam sincs, hogy mi lehet a probléma, de elegem lett a kísérletezgetésből, így beérem a 64 bites memóriabusz sávszélességgel.





    [Szerkesztve]

  • dannynet

    tag

    A RAM-tortúra véget ért. :)

    Miután az előző hozzászólást megírtam, ki akartam kapcsolni a gépet, de ismét kékképernyő
    fogadott.

    Ezek szerint még egycsatornás üzemmódban sem szerette egymást az új és a régi Samsung memória modul.

    Szerencsére miután vázoltam a problémát az alkatrészt leszállító PC boltban, kicserélték az új Samsung RAM-ot egy Hynixre. Ezt követően már csak a másik számítógép üzletbe kellett elfáradnom, ahová tegnap a garanciális csereként érkezett Hynix modult vittem vissza inkompatibilitási problémák miatt. : )))

    Nem akarom elkiabálni, de végre úgy tűnik, hogy hibamentesen üzemel a notebookom, kétcsatornás üzemmódban hajtott, azonos típusú RAM-okkal (külföldi fórumokon utánaolvasva a témának, ezt nem mindenki mondhatja el a hordozható számítógépéről -főleg a Corsair memóriákkal adódhatnak problémák).

    [Szerkesztve]

    [Szerkesztve]

  • dannynet

    tag

    válasz kp78 #755 üzenetére

    Már miért lenne láma a kérdés? :)

    Nekem Everest Ultimate Editon V 3.50-em van, ebben az ,,Alaplap'' menüpontra kattintva a legördülő menüben az Alaplap fülre kell kattintani. Ott fogod megtalálni a ,,Memóriabusz tulajdonságai''-nál a ,,busz sávszélessége'' sort, ami tájékoztat az általad keresett információról (64 bit egycsatornás üzemmód, 128 bit kétcsatornás üzemmód).

    Letöltheted a CPU-Z nevű programot is, ezt az alkalmazást elindítva a felső sorban található fülek közül válaszd a ,,Memory''-t. A ,,Channels'' sor ad tájékoztatást az aktív memóriabusz sávszélességről (single: 64 bit, dual: 128 bit).

  • dannynet

    tag

    válasz kp78 #757 üzenetére

    Nem sokat veszítettél. :)

    Idézet egy régi PH! tesztből, ahol az AMD Athlon64 3800+ processzort tesztelték DDR400-as RAM-okkal:

    ,,A processzorba integrált memóriavezérlő a rendkívül alacsony késleltetéseknek köszönhetően garantálja, hogy a processzor memóriaelérése ténylegesen az elméleti maximális sávszélesség közelében lesz, azonban kérdés, hogy ezt az adatmennyiséget a processzor fel tudja-e dolgozni. A Pentium 4 esetében a Quad Pumped Bus a kétcsatornás memóriavezérlőhöz éppen passzol, hiszen az Intel processzora órajelenként 4 adatcsomagot képes továbbítani a chipset felé. Emlékezzünk vissza az Athlon XP processzorokra, amelyekhez hiába társítottunk kétcsatornás memóriavezérlővel felszerelt chipsetet, a processzor ezt nem tudta kihasználni a 200 MHz-es FSB miatt. Hiába próbálunk meg 4 darab cseresznyét beletömni szegény gyerek szájába, ha ő egyszerre csak kettőt képes bekapni. Az Athlon 64 esetében is valami hasonló zajlik le: ez a gyerek már képes bekapni mind a négy cseresznyét, azonban egyszerre csak kettőt tud megrágni. Későbbi tesztjeink rávilágítanak arra, hogy az újabb, kétcsatornás memóriavezérlővel felszerelt Athlon 64 processzorok – ha csak 1-2%-kal is, de – az órajel növekedésén felül a nagyobb memória-sávszélességnek köszönhetően is gyorsulnak. Ez a processzornak az órajel növekedésével együtt járó nagyobb adatfeldolgozó sebességével magyarázható.''

    fLeSs annak idején készített egy összehasonlító tesztet az egy -és kétcsatornás memóriavezérlők közötti teljesítménykülönbség bemutatására:

    Winrar tömörítés (perc:másodperc):

    -single: 01:37
    -dual: 01:27

    3dsmax6 (perc:másodperc):

    -single: 04:42
    -dual: 04:41

    Quake3 (fps):

    -single: 395
    -dual: 423

    Én csak azért szerettem volna a kétcsatornás módot előcsalni a notiból, mert az integrált VGA és a processzor is ugyanazt a RAM-ot használja és gondoltam nem fog megártani a 4800 MB/mp helyett rendelkezésre álló 8300 MB/mp-es memóriabusz sávszélesség.

    Íme a ,,hatalmas'' teljesítménykülönbség 3DMark 2001SE-ben:

    64 bit: 4673 pont
    128 bit: 4924 pont

    Kemény 5 %... : ))

  • dannynet

    tag

    Vasárnap este ismét elkékhalálozott a notim, ezúttal a Magyar Live For Speed bajnokság másfél órás futamát voltam kénytelen feladni a ,,hardware_check_exception'' hibaüzenet miatt. Kicsit dühös vagyok, mert kétheti versenyre felkészülés ment kárba az Asus ,,jóvoltából.''

    Több mint valószínű, hogy túlmelegedés okozta a hibajelenséget. Már korábban is szemet szúrt, hogy a RAM-ok fedőlemezén gyárilag vágott szellőzőnyílások kétharmada el van takarva egy műanyagfóliával. Amíg csak egy memóriamodul volt a gépben, addig nem foglalkoztatott, de most felmerült bennem a gondolat, hogy nem-e az elégtelen szellőzés okozta a váratlan operációs rendszer lefagyást? Eltávolítottam a fóliát, hogy több levegő áramolhasson a gép belsejébe.

    A további üzemi hőmérséklet csökkentés érdekében nyugdíjaztam az Asus Power4Gear segédeszközt és feltelepítettem helyette az RMClock Utility-t. Ennek a programnak a segítségével mérsékeltem a processzor feszültségét, így most 1800 MHz-en 1,150 V helyett 1,125 V feszültséget kap a CPU. 800 MHz-es órajelen a gyári 0,950 V helyett elegendőnek bizonyult a 0,850 V is. (Itt jegyezném meg, hogy az általam eddig stabilitás ellenőrző programként futtatott SuperPI-ről kiderült, hogy nem igazán alkalmas a hibamentes üzemelés kiderítésére. 1,8 GHz-en 1,1 Voltos feszültségen két példányt futtattam az említett programból egyszerre, mindkét alkalmazás sikeresen kiszámolta a 2 M-es tesztet. Ezt követően beléptem a processzort összetett fizikával terhelő Live For Speed szimulátorba és alig tettem sebességbe a virtuális versenyautót, máris újraindult a hordozható számítógép...)


    A feszültségcsökkentés eredményeként mérséklődött a laptop melegedése, az Everest szerint terheléskor 63-64 fok helyett 60-61 fokra csökken a CPU maghőmérséklete. Meglátjuk, hogy ez elegendő lesz-e a további kékhalálok elkerülésére.

    Majd beszámolok az akkus üzemidő alakulásáról is. :)

    [Szerkesztve]

  • dannynet

    tag

    Úgy tűnik, hogy a notimba szerelt AMD Mobile Sempron 3400+ processzor nem a legjobban sikerült darab. :(

    Utoljára az asztali gépem stabilitását teszteltem a Prime95 programmal, gondoltam itt az idő a hordozható masinát is megnyúzni vele. 1,8 GHz-es CPU órajelen, 1,125 V-os magfeszültséggel 1 óra után hibát jelzett az alkalmazás. Ezt követően visszaállítottam a feszültséget a gyári értékre (1,150 V), így már négy óra prímszám kalkulálást bírt ki a notebook, mielőtt ismét hibázott volna. A legutóbbi torture-testet már 1.175 V-os magfeszültséggel indítottam el, ekkor több mint nyolc órát számolt a gép hiba nélkül, viszont ,,beragadt'' képernyőkímélő üzemmódban. Semmilyen billentyű lenyomásra nem reagált, a caps és a num lock gombok se aktiválták az állapotjelző ledjeiket. Újraindítás után megnéztem a Prime logját, nem találtam hibaüzenetet. Most az adható legnagyobb magfeszültséget állítottam be az AMD processzornak (1,2 V), ha még ezután is hibás működést fogok tapasztalni, akkor garanciális csere lesz a történet vége. Hiába, ezek a Sempron CPU-k talán nem véletlenül kerülnek felezett vagy negyedelt L2 cache-el forgalomba (arról nem is beszélve, hogy annak idején az asztali gépembe vásárolt 2800+ számozású modell sem volt az igazi, bár az a példány csak a tuningot nem bírta- még feszültségemeléssel sem,- miközben mások alap Vcore értékekkel 2,4, 2,6 GHz-es órajelekig jutottak).

    Vagy talán programozó barátomra kellet volna hallgatnom a CPU választásnál? Munkahelyén elterjedt az alábbi szállóige: AMD = probléma! (elég csak visszaemlékeznünk a PH!-n is közölt cikkre, melyben a 2,8 GHz es Opteron szerverprocesszorok túlmelegedéséről írtak. A gyártó javaslata ez volt: csökkentsék az órajelet:

    [link]

  • dannynet

    tag

    válasz bnss #787 üzenetére

    Idézet a Prime95 readme.txt-jéből:

    ,,A forum member said ''Don't bother with prime95, it always pukes on me,
    and my system is stable!. What do you make of that?''

    or

    ''We had a server at work that ran for 2 MONTHS straight, without a reboot
    I installed Prime95 on it and ran it - a couple minutes later I get an error.
    You are going to tell me that the server wasn't stable?''

    A) These users obviously do not subscribe to the 100% rock solid
    school of thought. THEIR MACHINES DO HAVE HARDWARE PROBLEMS.
    But since they are not presently running any programs that reveal
    the hardware problem, the machines are quite stable. As long as
    these machines never run a program that uncovers the hardware problem,
    then the machines will continue to be stable.''

    Egyébként hibázott már valós alkalmazásban, egy autóverseny szimulátor a kedvenc megbukási területe. :) Az előző Intel Celeron M 410-es procival szerelt notim sosem rendetlenkedett.

    Egyébként mivel fotóriporterként dolgozom, elengedhetetlen hogy a gép hibamentesen üzemeljen, mert nem szeretnék azzal a problémával szembesülni, hogy miközben fotókat konvertálok digitális negatívból .tif formátumba, esetleg elhalálozik a masina. A fotózás mellett operatőrként is dolgozok egy városi TV-nél, és szintén nem okozna örömöt, hogy pl. mikor az IEEE porton beetetett digitális videóanyagot vágom, illetve konvertálom avi-ból mpeg2-be, esetleg másfél óra számolás után elveszik az anyag az Advanced Micro Devices selejtes termékének köszönhetően.

  • dannynet

    tag

    válasz elstimate #814 üzenetére

    Az 533-as hozzászólásban bővebben írtam a gépről. :)

    Azóta újabb tapasztalatokkal gazdagodtam: ha RAM bővítésen gondolkozol, akkor célszerű két darab, kitben vásárolt modult behelyezni, mert pl. egy Samsung és egy Hynix nem biztos hogy működni fog dual DDR üzemmódban, ráadásul instabillá is teheti a gépet. Persze a legegyszerűbb gyárilag 1 GB memóriával szállított notit venni, vagy megelégedni az 512 MB mennyiséggel, illetve ha 512 MB-al veszed, akkor ezt kivéve és eltéve tartalékba, behelyezhetsz egy darab 1 GB-os modult. :)

    Az én A6M Q049-em Sempron 3400+ processzora sajnos a gyárilag beállított 1,150 V-os magfeszültségen hibázott komolyabb tesztekben, 1,2 V-on megszűntek a kékhalálok. Valószínűnek tartom, hogy ez a ,,delejre éhes'' CPU csak egyedi eset, a többi Q049-es típusú notebook feltehetőleg nem küszködik hasonló problémával.

    [Szerkesztve]

  • dannynet

    tag

    Péntek este ismét megadta magát az A6M Q049-em.

    Egy 13 GB-os avi fájl mpeg2-vé konvertálását bíztam a gépre, 43%-ban sikerült a feladatot teljesítenie, utána lefagyott.

    Mivel a processzor már így is 1,2 V-t kapott a gyári 1,15 V helyett, ezért arra gondoltam hogy ismét a memóriamodulokkal lesz a probléma. Eltávolítottam a notiból a két db 512 MB-os Hynix RAM-ot és az Acer gépemből megmaradt Samsungot helyeztem az egyik slotba. Visszaállítottam a Vcore-t 1.15 Voltra és a fentebb említett videófájl átalakítás ezúttal sikerült.

    Sajnos azonban fél GB memóriával elég sokat tekerte a HDD-t a hordozható számítógép, ezért (mazochizmus be) kipróbáltam, hogy mi történik akkor, ha a 667 MHz-es DDR2-es Samsung RAM mellé behelyezek egy 512 MB-os, 533 MHz-es DDR2-es Hynix memóriát.
    (Magyarán kíváncsi voltam arra, hogy 64 bites sávszélességgel, 533 MHz-es órajelen össze fog akadni a két modul).

    A ,,ha már lúd, legyen kövér'' elv alapján visszavettem a processzor 1,8 GHz-es órajelhez rendelt magfeszültségét 1.125 Voltra és elindítottam a Prime95 program ,,blend in'' tortúra tesztjét (ez az üzemmód másodpercenként 60 MB-nyi adatot mozgat a memóriában).

    Immáron 16 órája fut a teszt hiba nélkül, tehát lassan kijelenthetem hogy mégsem hibás az AMD Sempron 3400+ processzor. :)

    Korábbi ígéretemhez híven megvizsgáltam az akkus üzemidő alakulását.

    Teljes terhelésen, 3D-s alkalmazást futtatva két órát, a lehető legtakarékosabb üzemmódban, 800 MHz-es processzor órajelen (0,8 V-os magfeszültségen) közel öt órát képes működni a notebook.

    Elnézést a kissé hosszú kommentjeimért, de talán mások is tudják hasznosítani ezeket az információkat.

  • dannynet

    tag

    Helló! Válaszolnék az elhangzott kérdésekre. :)

    -Asuras írta: ,,Atied, hogy megy 800Mhz-en? Erre kíváncsi lennék, mert nekem is ugyanilyen notim van csak q091-es de ua. processzor és a power4 gear+ nem csökkenti az órajelet, legalább is az everest nem írt változást.''

    Már egy ideje nem használom a Power4Geart, de azért még valami rémlik a programból. : ))

    ,,Super performance'' üzemmódban állandóan 1800 MHz-en megy a CPU, ,,high performance'' módban kell a terhelés függvényében a sebességváltozásnak megtörténnie; -azonban ez csak akkor következik be, ha az említett program tálcaikonjára jobb egérgombbal klikkelve bepipálod az ,,auto performance'' üzemmódot, ezzel lehetővé téve a szoftver számára a processzor szorzójának állítását. ,,Quiet office'' üzemmódban 800 MHz-es órajelet kényszerít
    a Power4Gear. Everestben pedig ne az ,,összegzés'', hanem a ,,túlhajtás'' menüpontban kísérd figyelemmel a CPU órajelét. :)

    -Sunbreeze írta: ,,köszi ezeket az információkat, de azt nem tudod megmondani, hogy mindezek alatt háyn fokos volt a gép?'' Az első húsz teszteléssel eltöltött órában 61-64 fok körül alakult a processzor maghőmérséklete, a huszonnyolcadikban pedig 57 fok körül stabilizálódott. Azonban meg kell jegyeznem, hogy a gyári feszültségnél 0,250 V-tal kevesebb áramot kapott a CPU és az általam futtatott Prime95 program ,,blend in'' tesztjénél jobban fűt az ,,In place large FTT's'' mód.

    -s_akos82 írta: ,,Ha lehúzod a töltőről, akkor fog 800 Mhz-en futni a proci...'' Mind hálózati, mind akkumulátoros üzemmódban működnie kell a maximális és a minimális órajelnek is.
    Annyi bizonyos, hogy telepes üzemmódban nem lehet kiválasztani a Power4Gear ,,Super performance'' (állandó maximális processzor órajel) üzemmódját, csupán a ,,high performance''-ot, ami aktiválja az AMD PowerNow funkciót (terhelésfüggő CPU órajelvezérlést.)

    Bővebben a PowerNow-ról:

    [link]

    [Szerkesztve]

  • dannynet

    tag

    válasz dannynet #882 üzenetére

    Elnézést, korrigálnom kell egy hibát az előző hozzászólásomban.

    ,,Azonban meg kell jegyeznem, hogy a gyári feszültségnél 0,250 V-tal kevesebb áramot kapott a CPU és az általam futtatott Prime95 program ,,blend in'' tesztjénél jobban fűt az ,,In place large FTT's'' mód.''

    Helyesen: ...a gyári 1,150 Volt feszültségnél 0,025 V-tal kevesebb áramot kapott a CPU és az általam futtatott Prime95 program ,,blend in'' tesztjénél jobban fűt az ,,In place large FTT's'' mód.

  • dannynet

    tag

    Felhívnám a tisztelt fórumozók figyelmet, hogy a processzor undervolting is okozhat notebook túlmelegedést!

    Ma egész délelőtt csak letöltésre használtam a gépemet, így a CPU nem kapcsolt fel 800 MHz-es órajelről. Mint arról nemrég beszámoltam, a gyári 0,950 V magfeszültség helyett 0,800 V is elegendőnek bizonyult ekkora sebességhez. A hűtőventillátor a korábban megszokott 5-8 perces időközönkénti bekapcsolás helyett csupán 15-20 percenként kelt életre. Csakhogy emiatt lecsökkent a noti átszellőzése.

    Az a meglepő helyzet állt elő, hogy a processzor vált a leghűvösebb alkatrésszé a hordozható számítógépben. Az Everestet elindítva az alábbi hőmérséklet értékekkel szembesültem:

    CPU: 51 fok
    VGA: 80 fok
    HDD: 57 (!) fok

    Korábban áttanulmányoztam a Seagate Momentus HDD-k maximális működési hőmérsékletét, amit 55 fokban határozott meg a gyártó. Megnéztem az Everestben a SMART
    értékeket, és a ,,BE'' sorban tűréshatár átlépést jelzett a program. A Hard Disk Sentinel nevű szoftver már konkrétabb tájékoztatást adott az értékről: ,,drive calibration retry count'' túllépésről kaptam információt, valamint kiderült hogy a merevlemez valószínűleg meg fog hibásodni.

    Szerencsére a processzor megterhelésével átszellőzőtt a notebook, a HDD hőmérséklete normalizálódott és a SMART adat újra normális értéket vett fel. Lehet hogy be fogok szerezni egy hűtőpadot, illetve nem fogom ennyit pihenni hagyni a hordozható számítógépet. ;]

    Azért felmerül bennem a kérdés, hogy mi lesz nyáron?



    [Szerkesztve]

  • dannynet

    tag

    Két hónap használat után ellköszönt a notim HDD je. Talán a téli időjárás miatti nagy hőingadozást nem bírta (az Asus hordtáska nem rendelkezik zipzárral, így volt hogy az üzem közben ötven fokosra melegedett merevlemez kénytelen-kelletlen szembesült a mínuszokkal, mikor hazajöttem a munkahelyről. Lehetséges hogy az sem tett jót az adattárolónak hogy nemrég meghaladta a maximális üzemi hőfokot (55 Celsius fok). Az sem kizárható, hogy gyárilag volt hibás: már új korában is látványosan emelkedett a ,,calibration retry count'' SMART érték.
    Múlt pénteken már erősen rendetlenkedett: éppen néhány dokumentumot másoltam pendrive-ra, amikor a művelet megállt és úgy is maradt. :))) Az operációs rendszer sem válaszolt az utasításokra és az Eseménynaplóban ,,ftdisk'' és ,,disk'' hibaüzenetekkel találkoztam (,,Az illesztőprogram vezérlési hibát talált a következőn: \Device\Harddisk0\D'', valamint ,,hiba történt a lapozási művelet közben.'').

    Szerencsére kéznél volt egy külső HDD, amire kimentettem az összes fontos adatot, majd a Norton Ghosttal DVD-re ,,képeztem'' le az operációs rendszert. Vásároltam a gyári Seagate Momentus helyett egy Samsung SpinPoint M80-as típusú merevlemezt és csupán annyi dolgom volt, hogy az XP telepítése után lefuttassam a Norton Ghost ,,system recovery'' folyamatát (a backup és a restore összesen három órát vett igénybe, míg az összes program újratelepítése, konfigurálása ennek legalább a kétszeresébe került volna).

    Az új merevlemez a folyadékcsapágyazásnak köszönhetően szinte hangtalan működés közben, az adatátviteli sebesség magasabb és nem mellesleg a hőmérséklete sem emelkedik a tűréshatár közelébe. :)

  • dannynet

    tag

    válasz Almos #1093 üzenetére

    Nem vittem vissza, mert munkához is kell a noti, így egy napra sem nélkülözhető.
    A fórumot olvasgatva azt tapasztaltam, hogy nem ritka a 2-3 hetes javítási idő sem, ez most nem fért volna bele.

  • dannynet

    tag

    válasz ben11 #1179 üzenetére

    1. Nálam sem működik az említett billentyűkombináció, mert én a Windows WLAN kezelő progiját használom. Tettem egy ,,Vezeték nélküli hálózati kapcsolat'' parancsikont az asztalra, így ha szeretném engedélyezni illetve letiltani a netet, akkor csak rákattintok és a kívánt üzemmódot választom.

    2. Mit jelent az hogy ,,zakatol'' a venti? Nagyon hangosan, vagy alig hallhatóan dolgozik?
    Nézzük a lehetséges okokat: -lehet hogy nem telepítetted fel az ASUS Power4Gear CPU órajelszabályzó programot, így a processzor állandóan a maximális, 1,8 GHz-es órajelen dolgozik. Azonban meg kell jegyeznem, hogy a notidban az egyik legújabb, Keene kódnevű Sempron processzor található, melynek magfeszültsége 1,150 Volt és fogyasztása nem több mint 25 Watt, tehát az állandóan működő hűtés nem természetes jelenség.
    -előfordulhat, hogy te is egy olyan példányt fogtál ki az A6M sorozatból, aminek ,,bugos'' a hűtése: az én gépem hideg indításkor, illetve hibernálásból való visszatéréskor folyamatosan 1800-as percenkénti fordulaton pörgeti a szélkereket. Megoldás: le kell terheli a processzort (pl. elindítani egy kétszáz MB-os fájl tömörítését) és meg kell várni, amíg eléggé felmelegszik a CPU ahhoz, hogy a hűtés magasabb fordulatra kapcsoljon. Ezt követően a terhelés megszüntetésekor helyreáll a rend, tehát csak időközönként fogsz zajt hallani a hűtőrácsok közül.

    3. A merevlemezből jön a hang, a ,,Head Load/Unload techológia'' miatt hallható időközönként kattanás. Bővebben erről: [link]

    4. Korábban megválaszolva, a beépített ODD nem tudja a Lightscribe funkciót.

    [Szerkesztve]

  • dannynet

    tag

    +1 szavazat az Asus A6M Q0-49-es notira. :)

    Előnyei:

    -relatíve olcsó (150-160 E Ft)
    -64 bit-es AMD Mobile Sempron 3400+ processzor 1,8 GHz-es órajellel, 90nm-es gyártástechnológiával, 25 W-os TDP-vel. Ez a típus már nem kazán, ellentétben a Vanessa által említett 3100+al, mely ''szerény'' 65 Wattal táplálkozott. Az Intel Celeron M CPU-khoz viszonyítva nagy előnye a terhelésfüggő, dinamikus órajel és feszültség csökkentés, azaz üresjáratban kevesebbet fogyaszt a gép,
    -Nvidia Go6100 integrált grafikus chip, mely erősebb az Intel GMA 950-nél, valamint az ATI X200 és X1100-as megoldásoknál is,
    -Halk, csendes és hatékony hűtés,
    -Ergonomikus billenytűzet,
    -Akár 4 órás akkumulátoros üzemidő, a 8 cellás telepnek köszönhetően,
    -15,4''-os, Glare Type kijelző: megfelelően gyors reakcióidő, videózásra is jó, élénk színekkel,
    -Pontosan reagáló touchpad,
    -Nem kopik a gép, nem recseg a ház, nem ,,hullámzik'' a billentyűzet használatkor,
    -A beépített hangsugárzók kellően hangosak,
    -Hitachi-LG dvd író (nem a hibás TSST típus),
    -2 év garancia.


    Hátrányai:
    - ,,csak'' 80 GB-os merevlemez (azonban ebből sosem elég, előbb-utóbb a 160 GB is megtelik, de azért van a DVD író, hogy használjuk, nemde?) :)
    -512 MB RAM -azonban 16 E Ft-ért be lehet szerezni 2 GB márkás memóriát, ami már a Windows Vistához is elég.



    Mire elég?

    -Word és Excel, nezetés, skype, msn, zenehallgatás, videózás, webcamozás, korosabb játékok futtatása (pl. World of Warcraft) 720p-s videók lejátszása, képszerkesztés, videó editálás DVD felbontású anyagokkal.

    Mennyire megbízható?

    Az én példányom lassan fél éves és szinte folyamatosan megy, gyakran dolgozom is vele.
    Teljesen kifogástalan, kiforrott típus a masina.


    Miért Asus-t?

    -A Fujitsu-Siemens legendásan megbízhatatlan,
    Az Acer nem rossz, de csak 1 év garanciával árulják és össze-vissza hajlik a váz, kopik a ház, összességében a ,,majdnem, de tényleg nem'' kategória (kivéve az új típusok, melyek túl drágák még).
    -Az MSI gépek is jó választások lehetnek, azonban a szervízelés kérdésköre a tulajdonosok fórumában írtak szerint problémás.

    -Miben érdemes még gondolkozni?
    HP gépek, Pl: HP NX 7300, két magos processzorral, megbízható szervízháttérrel.
    A Dell, és A Lenovo termékeket is dícsérik, érdemes utánuk járni. (bővebb infó az említett márkák topikjaiban).

    -A jövőről... sajnos kár is lenne tagadni, hogy eszement tempóban fejlődik a számítástechnika. Egyet mondok: nem mindegy, hogy egy 150 E Ft-os gépet adsz majd el két év múlva fél áron, vagy egy 250 E Ft-osat. :)

    -A dedikált VGA-val szereplet típusokról: ezek már játékra is alkalmasak, csupán az a baj, hogy még a legdrágább típusok sem alkalmasak a modern játékok megfelelő szintű futtatására, ráadásul a noti nehezebben fejleszthető és nevetségesnek tartom, hogy pl. egy asztali gépbe 25 E Ft-ért kapható alsó-közép kategóriás videókártya notebook fronton akár +50E Ft többletkiadást jelent a vásárlónak. Mindezért cserébe akár felezett akkumulátor üzemidő és egy desktop PC-hez viszonyítva gyengécske teljesítmény várható. No, de mivel játszani nem akarsz, ez utóbbi pontot csak érdekességként említettem meg. :)

    -Összegezvén: bármit is választasz, az Intel Celeron M processzorral gyártott laptopokat kerüld el, mert ezek nem teljesítik az egyik legfontosabb elvárást, mégpedig a (relatíve) hosszú akksis üzemidőt.

    Jó vásárlást, egy kalappal a leendő számítómasinádhoz. :)



    [Szerkesztve]

  • dannynet

    tag

    válasz VANESSZA1 #2018 üzenetére

    Tekintettel arra, hogy a drágább gépekbe sem árt a RAM bővítés, amit az esetek többségében azonnal el lehet végeztetni az üzletek nagy részében, továbbra is tartom magam az említett típushoz.

    Integrált webcam? Hátöööö... minek az? Ha elromlik máris mehet az egész gép a szervízbe.
    A kis winchesterről.... azt hiszem értelmesen kifejtettem, hogy ennyi erővel semmi nem elég, ugyanakkor hadd ismételjem, hogy a kb. 200 Ft-ért karcolható dvd lemezekre történő adatmentés nem csak célszerű, de ajánlatos is. :)
    Az említett gépben nem kicsi az akkumulátor és tekintettel arra a nem elhanyagolható tényre, hogy a drágább típusokban többet fogyasztó alkatrészek vannak, azokkal akár még rövidülhet is a telepes üzemidő.

    No, de elég már.... :) Alapvetően mindannyian jót akarunk, csak az a helyzet, hogy a saját elvárásainknak megfelelelő notit használunk és az ebből adódódó tapasztalatainknak köszönhetően végül így-is úgy-is egy indokolatlanul drága gép fog kerekedni.

    Szóval, próbáljuk akkor összeszedni, hogy mi legyen már végre, konkrét javaslatokkal, figyelembe véve a hölgy igényeit.

    Javaslataim:

    [link]

    [link]



    [Szerkesztve]

  • dannynet

    tag

    Üdvözletem!

    Megújítottam a ,,klubtagságimat", mert az eddig nagy megelégedéssel használt Asus A6M típusú notimat a múlt héten egy K50AB-re cseréltem.

    Röviden a tapasztalataim:

    -a LED háttérvilágítású LCD sokkal szebb képet ad az előző notiménál,
    -a QL-64 processzor teljesítménye bőven elegendő számomra (főleg a TL-50 után),
    -az ATI HD4570 értelemszerűen sokkal erőteljesebb mint az A6M-em nVidia Go6100-as videókártyája; -a natív felbontásban 8x-os anizotróp szűréssel és 4x-es élsimítással 90-100 fps-el fut kedvenc autóversenyző szimulátorom: a Live For Speed, míg korábban 40 fps-el kellett megelégednem erősen butított grafikával.
    -a gép hűtése az Asushoz méltóan nagyon csendes, csak komolyabb terheléskor lesz hallható, de azonnal visszahalkul ha megszűnik a CPU erősebb igénybevétele.
    -a HD filmek akadásmentesen, alacsony processzor terheléssel futnak,
    -zseniális ötlet az integrált HD3200 és a HD4570 videókártya közötti váltási lehetőség,
    -értelmes méretű a numerikus billentyűzet és nem ment rovására az ,,alap" bill.-nek,
    -a gyári adatlapnál feltüntetett akku kapacitásánál 2x erősebbel van felszerelve a készülék,
    -a gép összeszerelési minősége nem kifogásolható, ráadásul sosem gondoltam volna, hogy 140ezer forintért ilyen jó teljesítményű notihoz fogok hozzájutni. =)

    A negatívumok:
    -a CPU igénybevételkor szinte azonnal 80 fokra melegszik (de itt stabilizálódik is a hőmérséklete),
    -olvastam itt hogy a HD4570 akár 100 fokra is felhevül, ami eléggé ijesztően hangzik, de nekem még nem sikerült ilyen hőfokig hajszolni a GPU-t.
    -a billentyűzet bár kényelmes, de sajnos az enternél érezhetően behajlik,
    -a burkolatot gyorsan ellepik az ujjenyomatok, nem győzöm takarítani, valamint tapintásra eléggé síkos.

    Összességében meg vagyok elégedve a típussal, s bár az Acer 5536G olcsóbb és van rajta HDMI kimenet, de hangosabb a hűtése, valamint az Asusra 2 év garancia van.

  • dannynet

    tag

    válasz zserrbo #8607 üzenetére

    Szia!

    Nekem K50AB-m van, íme a hőmérsékletek (csak a Firefox fut jelenleg):

    CPU 56 °C (133 °F)
    1. CPU / 1. mag 60 °C (140 °F)
    1. CPU / 2. mag 60 °C (140 °F)
    GPU2: GPU dióda (DispIO) 62 °C (144 °F)
    GPU2: GPU dióda (MemIO) 57 °C (135 °F)
    Hitachi HTS543225L9A300 30 °C (86 °F)

  • dannynet

    tag

    válasz kisza25 #8679 üzenetére

    Az alábbi táblázat szerint 100 C° a maximális megengedhető hőmérséklete a processzornak:

    [link]

    az én KB50-esem is 80 C°-on üzemel ha terhelést kap. Utánanéztem külföldi fórumokon, az ,,alapjárati" 60 C° teljesen normális ennél a típusnál. Most a kíváncsiság kedvéért ráengedek egy Prime95 torture testet a notimra, majd kiderül meddig melegszik a CPU :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • dannynet

    tag

    válasz kisza25 #8681 üzenetére

    Sajnos a HD 4570 GPU maximális megengedett működési hőmérsékletét nem találtam meg.

    Ellenben megvan a Prime95 torture test eredménye: a CPU 85 fokig melegedett.

    Gondoltam alágyújtok a videókártyának is, erre a Furmark nevű programot használtam: [link].

    Pillanatokon belül 101 C°-ig melegedett a GPU, ekkor a hűtőventillátor felkapcsolt 3800-ról 4400-as fordulatra és a hőmérséklet visszaesett 90°-ra. Innentől kezdve le fel mászkált a videókártya hőmérséklete 100 és 90 C° között.

    Ha már lúd, legyen kövér alapon a Furmark mellé beizzítottam a Prime95-öt is és így a következő eredmények születtek:

    -CPU: 95 C° :Y
    -GPU: 90 C°

    Eközben a hűtés 3600 és 4400 rpm között váltogatott és a rendszer nem forrósodott tovább. :)

  • dannynet

    tag

    válasz HUfantom #8821 üzenetére

    Szia!

    Én ettől a megbízható PH!-s eladótól vettem a Q049-embe egy TL-50-es procit (nála kaphatóak direkt Asusba való CPU-k):

    [link]

  • dannynet

    tag

    válasz balu84 #9471 üzenetére

    Ahoj!

    Én ugyanezzel a jelenséggel szembesültem amikor megvettem a K50AB-s notimat.
    Ekkor a 203-as BIOS volt telepítve, s nálam végül a legújabb BIOS-ra frissítés (220) oldotta meg a problémát. :)

  • dannynet

    tag

    válasz sambala #9476 üzenetére

    Én először letöltöttem és telepítettem a ,,Windows BIOS Flash Utility"-t, majd a 220-as BIOS-t, ami egy ,,K50ABAS.zip" kiterjesztésű fájlban érkezett. Ezt kicsomagolva csak be kellett tallózni a Flash Utilityvel és automatikusan frissült a BIOS.

    Természetesen létfontosságú, hogy az akkumulátor fel legyen töltve, mert ha -ne adja az ég- elmenne az áram telepítés közben, akkor akksiról még be lehet fejezni a BIOS frissítést; -ugyanis ha a művelet közben kikapcsol a gép, akkor akár használhatatlanná is válhat!

Új hozzászólás Aktív témák