Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • robohw

    aktív tag

    válasz robohw #4644 üzenetére

    A normál, kis méretű DC motoroknál a mozgási energiát (forgást) úgy kapjuk, hogy egy (vagy több) elektromágnest kapcsolgatunk (kommutátor segítségével) és az elektromágnes(ek)ben keletkező mágneses tér valamint a közelében levő állandó mágnes tere egymásra hatással lesz (vonzás, taszítás).
    Ezt ügyesen elrendezve kialakul a forgó mozgás. Ebben az esetben sincs szükség indukcióra a folyamat fenntartásához.
    Lineáris motor készíthető egy elektromágnes és egy alkalmas méretű, tömegű vastárgy segítségével. Ha a kettő egymáshoz elég közel van, akkor az elektromágnesre feszültséget kapcsolva az magához vonzza a vastárgyat. Ez esetben is elektromos energiát alakítunk mozgási energiává. Több mágnes alkalmas elrendezésével és kapcsolgatásával a folyamat önfenntartóvá tehető, tehát addig mozgatható a vastárgy, amíg a mágnesek feszültséget kapnak.

    My own programming language: http://www.robomax.online

  • tvamos

    nagyúr

    válasz robohw #4644 üzenetére

    Mindenesetre, részemről a vitával felhagyok
    Én eddig sem vitatkoztam veled.

    Sajnos számomra nem derül ki, hogy milyen feszültség indukálódna, hol történne ez és főleg: miért volna szükség erre a motor működéséhez?

    Ez azért baj, mert az idezetedben is ott van: Mozgási indukció. Meg Lenz törvény...

    Sajnálom én is, hogy nem tudom jobban elmagyarázni. Villamos hajtást könnyebben tudok csinálni, mint magyarázni.
    (Tanári diplomám nincs ,csak villamosmérnöki.)

    Jut eszembe. H-bridge-en mindig van hova follyon az áram, nem gond az önindukció. Amúgy sem, mert nem felejtjük el a freewheeling diódát. szóval az önindukciót is szeretjük. Villamos veszteséget csak az ohmos ellenállás, meg a vasmag örvényáramú (eddy current) vesztesége okoz. (Persze, van még egy-két apróság, ami most nem jut az eszembe...)

    Ui: ha jól emlékszem, a kedve veszteség is ohmos.
    Meg vannak még morrhår veszteségek persze.

    Pl. Ebben a jegyzékben leírják, mi van. Az első 20 oldal a dc motor.

    [ Szerkesztve ]

    "Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

  • Aryes

    nagyúr

    válasz robohw #4644 üzenetére

    Én mint laikus csak egyet kérdeznék a témában:
    Ha egy tekercsre áramot kapcsolunk, az mágneses teret hoz létre a tekercsben.
    Ha egy tekercset mágneses térbe helyezek, áramot indukálok.
    Mondhatjuk azt, hogy az indukció, amiről itt két napja vitatkozunk, úgy alakul ki, hogy a tekercsben futó áram által gerjesztett mágneses tér változása hat vissza a tekercsre, és indukál benne ellenkező irányú áramot?

Új hozzászólás Aktív témák