Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Diák66

    őstag

    válasz svgyula #2178 üzenetére

    Pontosítanák egy kicsit, az LO, vagy LOC valóban a Lokális, tehát helyi adók vételére van kitalálva, de valójában az AF, vagyis Alternatív Frekvencia mellé hasznos. Mivel ez azt csinálja, hogy az AF az RDS adatokból kinyeri az AF frekvenciákat, ezek tartalmazhatnak úgynevezett lokális csatornajelöléseket is. Ez akkor hasznos, ha egy csatorna (talán idehaza ez a Rádió 1 hálózatnál lehetne hasznos, ha használják, de szerintem nem, Ausztriában a tartományi OE2 esetében jól működhet) valóban úgy működik az országban, hogy megyére/tartományra van osztva, adott megyében/tartományban több frekvencián fogható. A tartományi/megyei bontásban, idősávonként eltérő lehet a műsor, emiatt nem lenne szerencsés, ha egy másik tartományi/megyei frekvenciára állna át a rádiód, mert hirtelen mást hallanál.

    Erre való igazából a Loc a rádiókban, de egyes rádiók ilyenkor a jelszintet is figyelik, hogy csak az erős jeleknél álljon meg a kereső. A Dx pedig valóban a gyengébb jelű távoli adókat takarja.

    Az AFC az más, ne keverjük ide. Annak a lényege, hogy a tunert adott frekvenciasávon tartsa! Ez ma már teljesen alap, de az ősrégi gigaméretű asztali Videoton tunerek (mag hasonló őskövületek esetén) volt nagyon lényeges. Ugyanis, amelyikben nem volt AFC áramkör, azokat gyakran kellett korrigálni rádióhallgatás esetén. Ez annyit jelentett, hogy a beállított frekvenciáról egyszerűen "elmászott", elhangolódott a tuner, emiatt idővel nem pontosan ott állt, ahova be lett állítva.

    Erősítőt felesleges venned, a legtöbb mai autóban az antenna talp már tartalmazza, kérdés hogy a kínai cucc a fantomtápot (5-12 V megadja-e neki.) Na meg a normális FM vételhet a pici nyúlfarok antenna kevés, ideálisan a 75cm lenne jó, de a 38-42 cm közötti is már elfogadható vételt ad a tapasztalataim szerint.

Új hozzászólás Aktív témák