Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • C1trom

    tag

    Üdv! Sikerült beszereznem egy ryzen 5 3600-ast.

    Az eddigi tapasztalataim elég vegyesek... írok egy kis élménybeszámolót hátha érdekes valakinek, vagy esetleg van építő jellegű javaslat a problémáimra.

    A körítés:
    Alaplap: MSI B450 Mortar legfrissebb (csúnyán lebutított) BIOS-al.
    RAM: 16Gb hyperx predator 3333 MHZ cl16 (axmp 1-es profil)
    GPU: Nvidia GTX 1060 6 GB
    Samsung 850 EVO SSD

    A teljesítménnyel abszolút elégedett, vagyok, előrelépésnek érzem az eddigi intel i7 4790-hez képest. Pár játékban teszteltem csak gyorsan eddig (Witcher 3, PUBG amik valamennyire igénybe is vették), de ilyen betonstabil FPS értékeket még nem tapasztaltam, az átlag is emelkedett (10-15 fps tuti), de a minimumok is nagyon elsimultak (csak szubjektív tapasztalattal tudok szolgálni, nem méricskélek, csak szemmel követem az fps számlálót a sarokban)
    Benchmarkot csak a CPUz beépítettjét próbáltam eddig... de az elég vegyes eredményeket produkál. Egyszer mért 502/4000 sigle/multi score-t, a következő restart után 493/3800, aztán restart nélkül csak második, harmadik futtatásra megint más eredmények volt 490/3650 is... de többnyire 500/3900 környékén van átlagosan, minden alapbeállítással.

    Alapból 1.44v körüli vcore feszt lő be az alaplap ami kicsit soknak tűnt elsőre. Próbáltam alulfeszelni. Szinte a legkisebb változtatás hatására is látványosan csökkent a teljesítmény. Próbáltam PPT kereteket csökkenteni, PBO-t ki be kapcsolni. Gyakorlatilag minden változtatási kísérlet vagy a teljesítmény csökkenésével, vagy abszolút semmilyen látható eredmény nélkül járt.

    A kísérletezési kedvem mondjuk eléggé elveszi hogy az új és alaposan lebutított MSI Biosban egyszerűen nem találom azt az opciót hogy ha nem stabil és nem akar bebootolni a gép akkor visszaálljon a bios a gyári értékekre, és nem tudok manuális BIOS reset opcióról sem... így gyakorlatilag az alaplapi elem kipiszkálásával kellett életet lehelnem a gépbe minden instabil memóriaérték, vagy overclockolási kísérlet után (amihez a GPU-t is ki kell szedni).

    Amiért mondjuk egyáltalán szórakozom az alulfeszeléssel az a legnagyobb probléma a procival:
    Alapjáraton (netezés, filmnézés, semmittevés) 50+ fokos a proci!!
    Terhelés alatt viszont teljesen baráti 60-70 fok közötti csúcsértékek vannak, szóval nem a hűtésteljesítménnyel van itt a gond. (ryzenes energiasémával meg a windowsos balaced-el is teszteltem, nincs látványos külömbség, csak a windowsos kicsit lassabban alkalmazkodik a terheléshez)
    Ezt így utólag belegondolva már több tesztnél is feltűnt hogy voltak hasonló tapasztalatok, vagy egyszerűen nem írtak idle hőfokokat...
    A proci egyszerűen képtelen lenyugodni. Szinte minden körülmények között 1.4v fölötti a vcore fesz, nagy ritkán tizedmásodpercekre lemegy 1.2 környékére és a maximum közelében van az órajel, csak pillanatokra esik 3.3-3.6 GHZ közé.
    Ez miért baj? A hűtés folyamatosan fel-le pörög a hőmérséklet meg 10-20 fokokat ugrál össze vissza, miközben semmit nem csinálok a gépen. Pedig már ijesztően magasra toltam a ventik felpörgési küszöbét és még így is néha 60 fok fölé ugrik a maghő egy röpke pillanatra ha megnyitok egy böngészőt vagy valami hasonló kaliberű feladat és máris felzúgnak a ventik, mintha játszanék vagy renderelnék.
    Az utóbbi években nálam megfordult intel procik mind brutálisan visszavették a teljesítményt a desktop használat közben és nem volt hasonló problémám, meg tudtommal a ryzen 2000-esek is elég jól visszavesznek idle-ben szóval valami bibi van itt.
    Gondolom a fogyasztásra is remek hatással lehet ez a jelenség...

    Nagyjából egyelőre ennyi, még elég frissek a benyomások.

  • C1trom

    tag

    válasz koko52 #2451 üzenetére

    Próbáltam az összeset, az energiatakarékos módokat is... látszólag nincs hatással rá.

  • C1trom

    tag

    válasz Puma K #2453 üzenetére

    Hallottam rola hogy maga a monitorozó pörgeti fel, szoval probaltam anelkül is... de ha nem fut akkor is rendszeresen átüti az 55, sőt néha egy pillanatra a 65 fokos határt is, a venti felpörgéséből tudom, mert ezekre a határértékekre toltam fel. (miutan az alap értékeken folyamatosan ment a jojózás, így azért ritkábban pörög fel, de nyilván ez csak elfedi a hattérben rejlő problemat)

    [ Szerkesztve ]

  • C1trom

    tag

    Nem tudom mennyire elterjedt a hír de van új amd chipset driver (es vele javitott ryzen balanced energiasema) ami javit par dolgot... pl a magas idle sebesseget és hőfokokat a ryzen 3000-eseknél. Legalabbis nekem mukodik. Most mar 37-40 fok kozt van idle-ben a 3600, az eddigi 55 fok helyett, es visszaveszi a feszkót meg a tempót ahogy kell.

Új hozzászólás Aktív témák