Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • BeZol

    őstag

    válasz spawn82 #3796 üzenetére

    A 7970-esed egy mai GTX 960 (ez gyengébb kicsit), 1050Ti (ez már erősebb), 1050 (ez gyengébb) kártyának felel meg, AMD oldalról a 4gb-os RX 460-hoz képest viszont 50%-kal gyorsabb a 7970 (az rx 470 meg már jóval erősebb). Játékok alatt 200W körül nyakal be a régi kártyád, egy 1050/1050Ti pedig 80W-ot sem eszik, tehát én pl. hardveraprón láttam új 4gb-os 1050Ti-t 41ezer Ft-ért, érdemes lehetne átcserélni.
    Az AM4-es lapokhoz azért írják az integrált vga-t, mert majd ezekbe érkeznek az igpu-val rendelkező processzorok is vmikor ősztől (?) kezdődően. Én egy tápcserét biztos eszközölnék, ha eleve határon járattad azt amid van. Nekem van egy 6éves 750W-os tápom amit 1 éve nem használtam, azt fogom rákötni a gépemre, de játékok alatt sem fog 350W-nál többet enni az egész rendszer, és ez így teljesen korrekt, de ha te ezt egy 450-500W-os táppad próbálod és ugye a gyengébb vga miatt 250-300W körül megállhat a fogyasztásod, akkor csak akkor tenném be a régi tápot, ha 600W-os, de úgy csinálod ahogy szeretnéd.
    Szerintem az egész ryzen szériának azért van értelme (leginkább a 6-8magosoknak), mert sokkal-sokkal olcsóbban megkapod a 6-8magos procikat amik 4GHz körülig mennek, mint az intel 6-8magosait, amik 4.3-4.4ghz-ig menegetnek, DE játékok szempontjából a Battlefield 1-en kívül (ott is főleg a többjátékos mód miatt) nem tudok játékot mondani, ami ezt igényelné, mert nem használják ki az extra kakaót. Az én 6magos 5820k-m is csak 35-40%-os kihasználtsággal futott multiban (100% gpu mellett 85fps-sel)... Egyszerűen overkill a legtöbb játékhoz de úgy, hogy közben veszítesz pár % fps-t azért, mert leggyakrabban talán 4-8szálig vannak optimalizálva a játékok, oda pedig az intel már évek óta nyomja az i5-i7 szériát jó egyszálas teljesítménnyel, jó ipc-vel és magas órajeleken.
    Amikor megjelenik az AMD 4mag4szálas és 4mag8szálas processzora (4mag8szálasról már linkeltek 3.8ghz-es teszteket), akkor is jól meg kell fontolni mi is kellene, mert lehet pl. i5-6400-ast Z170-es lappal (50k+30k) bclk biosszal és nem gyári hűtéssel 4.4-4.5ghz-re húzni (így egy i5-6600K-hoz képest buksz 10%-ot, mert az 4.8-5ghz-en is mehetne), de cserébe kb. 20ezer Ft-ot spórolhatsz. Ehhez képest egy 3.8-4GHz-en járó AMD procival, ami akár csak 4mag4szálat ha tud mint az i5-6400, még mindig buksz legalább 10-15%-nyi fps-t (ha ez számít valamit persze, de mindig csúcskártyákkal tesztelnek, lehet egy kisebb kártyával 0 különbség van).

    A Ryzen 5 1400-as a maga 4mag8szálával (3.8-4ghz-es tuning mellett) és várható 63ezer Ft-os árával egy i7-6700/7700 szintet hozhat 20-30ezer Ft-tal olcsóbban. Én úgy látom, hogy a K jelzés nélküli intel procikat szinte 1az1-ben kiütik a ryzen procik, mert ha még alap órajeleken nem is hozzák a K jelzés nélküli procik teljesítményét, kicsit megpiszkálva már be is érik őket. A mostani intel szériából a G4560-ason és a K jelzésű i5-i7-en kívül az összes proci szerintem "rossz" választás lesz, mert a ryzennel olcsóbban kijövünk, ellenben egy K jelzésű i5-i7 felketyeg 4.8ghz-re és akár 5-5.2ghz-re is, és akkor 20-30%-os órajeltöbblet mellett a kevésbé optimalizált játékokban bizony 20-30%-kal több fps is lehet, ami pedig már elég sok! Most jön a kérdés, hogy milyen játékokkal játszol, arra mi a jellemző, kell-e ez a 20-30%-os erőtöbblet (ryzen 5 1400 63ezer, ugyanitt i7-7700k 123ezer, egyébként 105ezerért van máshol), de a 63ezerhez képest a +30% az "csak" 82ezer Ft lenne, tehát még hiányzik 23ezer Ft-ra a magyarázat (ezt pedig csak a maximális fps-re vadászók fogják kifizetni, lehet lesz, akinek nem elég a 100fps, hanem 130fps kell).

    Ezek után lehet beszélni a 6-8magos processzorokról, amikre jelen pillanatban játékok szempontjából 0 szükséglet van, mert még nem igazán tartanak itt a játékmotorok, hogy kihasználjanak mindent, tehát 6-8magos intel/amd procit akkor érdemes csak játékra venni, ha most jó előre x évre tutira fixálom h nem fejlesztem a gépet, és remélhetőleg x év múlva már jobban ki lesz használva ennyi mag/szál (de akkor meg vehettem volna x év múlva a legújabb biztosan gyorsabb és több extrával rendelkező szériát, és most vehettem volna egy max. 4mag8szálas procit, mert az elmúlt x évek alatt ugyanúgy ment volna a játék).

    Tehát ha egy ennyire költségre kihegyezett régi gépet hajtassz, akkor ne verd magad extra költségekbe, vegyél egy r5 1400-ast, húzd fel 3.8ghz-re a gyári hűtővel (ha zavar vegyél 10ezer Ft-ért jobb és halkabb hűtést, esetleg durvábbat, de kb. felesleges, mert 4ghz-nél a proci miatt úgyis vége a sztorinak), vegyél akár egy új tápot, a videókártyát pedig cseréld le egy 1050Ti-re, de inkább rx 470 v. 3gb-os gtx 1060asra.
    A proci + a videókártya kb. pont annyi lesz, amennyiért a 8magos ryzent árulják, aminek pedig talán nyugodtan mondhatom h 2-3 évig biztosan nem jönne ki semmi előnye játékok alatt, 3+ év múlva meg max. elpasszolod a 4magos procit, és veszel bele egy használt 8magosat HA lesz olyan játék ami érdekel és már érezhetően problémád van a hiányzó 4 extra mag miatt.

    Amit még megemlítenék, hogy azért "érdemesebb" a 6-8magos ryzeneket venni (ha nagyon ilyet akarsz), mert az intel is elhal 4.4ghz-nél velük, az AMD pedig 4ghz-nél, ez pedig csak 10%-os különbség, ellenben a 4magosokkal 4.8-5ghz-eken tud pörögni az intel, az AMD pedig azokkal is elhal 4ghz-en, tehát ott már 25%-os különbség is van, DE ezt ahogy már korábban is írtam, az ártöbblet nem magyarázza meg, és ha a jövőben továbbra sem tudnak 6-8magos procikkal 4.4ghz-nél feljebb lépdelni, akkor egy 4ghz-re képes 6-8magos processzor nagyon is jövőtálló beruházás lesz (még ha csak 4ghz-en is jár de jóval olcsóbban, igaz a jövőben erősen valószínű h feljebb fogják ezt tornázni és még talán ipc-n is javítanak), ellenben amíg nem érkeznek olyan játékok, amik ezt a sok magot ki is használják, addig továbbra is elég egy 4mag8szálas, de akár 4mag4szálas processzor is, csak lehetőleg menjen minél magasabb órajelen, és ráérsz később 6-8magos processzorba beruházni. Hát én így látom a dolgokat.

  • BeZol

    őstag

    válasz ggbuffon1897 #3855 üzenetére

    Hát ez hosszú lett! :U

    Nem értem mit értetlenkedsz.
    AMD és Intel procihoz is 30k az alaplap (h110-et i3-ig vennék), legalábbis 4magig, ezért ezzel most nem is foglalkoznék.
    Legolcsóbb i5? 3.0/3.5Ghz-es i5-7400 53k-ért - Intel honlapja szerint 182 dollár
    Legolcsóbb Ryzen ápr. 11 után? 169 dolláros R5 1400 3.2/3.4Ghz, és nem szimpla 4mag4szál, hanem 4mag8szál --> elviekben ez egy olcsóbb proci lesz a végén, mint az 53ezer Ft-os i5-7400

    Tehát olcsóbban kapunk majd extra 4szálat, ÉS tuningolhatunk is 3.8-4.0GHz-re, nem lesz megkötve a kezünk --> el is érkeztünk egy alap i7-7700 szintjére, ami pedig már 90ezer Ft.

    Veszítünk pár százalék fps-t egy intel konfighoz képest? Egyelőre igen, de szépen haladnak, talán őszre optimalizálnak már mindent. Hány százaléknyi fps-t bukunk és hány százalékkal drágább a végén az intel proci? Drágább, mint amennyivel gyorsabb játékok alatt, de utána járhatsz hol éppen mennyi a difi, aztán korrigáld az árkülönbséggel.

    Igen, még bugos, remélhetőleg kikalapálják idővel játékok alatt is, DE én sehol sem láttam 60fps alatti értékeket a procik "bugossága" miatt. (ha van, linkelj nyugodtan, de kivétel erősíti a szabályt :DDD )

    Az a bullshit, hogy látod magad is, hogy x %-on teker csak a proci, ergo valami nem smakkol (legyen az bios, windows, vga driver, játékmotor, memória, bármi), míg a másik proci már most csúcs-közelben pörög (cserébe több fps-sel), mert csak 4szálas, nem 8szálas. Volt már procilimited játékban? Nekem volt, sokkal rosszabb, mint a 100%-os gpu terheltség, laggos darabosság lesz itt-ott, hiába van fps-ed, szerintem borzalmas és megöli a játékélményt, éspedig már léteznek játékok, ahol a húzott i5-ösök bizony ebbe már most belefutnak (feljebb írtak is rá példát)! Igen, húzott i5, nem sima, ami máris +20ezer Ft a sima i5-höz képest, és kevés a játéknak!!! Vagyis megy a játék, csak be-beakad, hiába van akár 120fps-ed.

    Ezek után az Intel részéről a számodra is fontos jelen alapján csak a 4magos i7-esektől kezdődik a sztori, ami ez alatt van, sajnos már most sem az igazi, tehát a jövőtállóságot az i5-ösökkel ki lehet húzni a jellemzők közül, meg azt is, hogy a jelenben jó, mert ez sem 100%-ig igaz,

    ELLENBEN

    ezt az i7 szintet az AMD-től megkapod majd legolcsóbb i5-nél is olcsóbban (ha beálltak az árak, de közben lehet az Intel megint árakat nyes majd), igaz ehhez majd tuningolni kell 3.8-4.0Ghz-re az AMD-t, aminek viszont max. a hűtés lesz az akadálya. Ez bizony a 90ezer Ft-os i7-hez képest kijön majd 50ezer Ft-ból (még ha a rajtkor drágább is lesz!). Ez +80%-os felár, de nincs +80% fps mellette, akkor pedig mire föl venném meg (az fps-ek vadászatán kívül)? (btw én 1440p-ben vagyok, szóval kb. magasról teszek az egész 1080p-s procilimites szitura)

    Ezek után át lehet nyargalni a 6 és a 8 magos procik kérdésköréhez. Játékok szempontjából egyelőre semmi értelmük, legyen az Intel v. AMD, hiszen egy 4mag8szálas i7 4.8-5.2ghz-en biztosan több fps-t fog tolni, mint egy nála jóval drágább 6-8magos Intel, amik 4.4ghz-nél lehalnak (főleg az új 6xxx-esek). A húzott i5 hiába tud szintén 4.8-5.2ghz-en ketyegni, ott már elérjük a 100%-os cpu kihasználtságot pár játékban, de még az is több fps-t tud majd ilyenkor, főleg ha egy kevésbé többszálra optimalizált játékról van szó. Ez most a jelen.
    A jövő pedig az lesz, hogy egyszer kevés lesz a 4mag8szálas i7 is (1-2 év múlva egyébként is 6magossá válik a mostani 4magos i7 széria, aminek biztos van/lesz oka addigra), és hiába jó most a jelenben, pikk-pakk a mostani i5-ös szindróma léphet fel vele, így pedig már nem is akkora sületlenség akár most is 6-8magos processzort venni. Ja hogy legalább 130 a proci és 62 a lap hozzá? Mindegyik 4.3-4.4GHz-nél elhal, és játékok alatt akár egy húzott i3 is elveri, nemhogy húzott i5-i7, sőőőt, IPC-ben ezek mindig gyengébbek, mint az aktuális mainstream kategória! Van értelme ezeknek a prociknak játékra? Most még nincs.
    Itt az AMD, hozott nekünk első körben 8magos procikat: 30tól alaplap, 110-től proci, az egész megállhat 140ből. Intelnél ez szintén 8 maggal 335ezer és 62 a lap, tehát 400ezer Ft, és tuning után a végén lesz 10-15% különbség játékokban (vmi ilyesmi rémlik). Ennek ugyanúgy nem lesz játékokra értelme, mint a 8magos AMD-nek, de közel ugyanazt a teljesítményt és erőtartalékot (és itt elsősorban a játékokról beszélek most is) megkapjuk 260ezer Ft-ot megspórolva... Ezt még a vak is látja, mégis kevésszer van leírva, és igen, szidja itt a többség, de annyira nem kéne szerintem, mert a 400ezres konfignál nem volt ekkora felháborodás h elveri játékokban egy 4magos i5-i7... Ja hogy az AMD már karnyújtásnyira került és ez csak most esett le?! :)) Kicsit elmúlt már 2014, de örülök h leesett! :C

    Akkor most visszatérek a 6magosokra. Ezek szerintem még az Intelnél is a selejtes 8magos darabok, ezért is lehet az, hogy hasonló órajelen halnak el mint a 8magosok. AMD dettó, csak nála ez a 4magosokra is igaz lesz talán (órajelben erősen gyanús, azt viszont nem tudom h selejtes 8magosok-e azok is).
    Tehát itt nincsen akkora órajelkülönbség ahogy azt korábban is írtam, ezért veszteség sem ér annyira játékok alatt (6-8mag) egy AMD procival az Intelhez képest. Jobb náluk játékban egy magasabb órajelű húzott 4magos i7, de a jövőben ez változhat és biztos változni is fog, akkor pedig már az AMD 6magos alacsonyabb órajelű processzora nem is lesz olyan rossz vétel, főleg ha még sima i7 árban vagy olcsóbban adják. A 6magos R5 1600-as papíron 219 dollár lesz, ja hogy már egy szimpla 4magos i5-7600K is 242 dollár?! Egy K jelzés nélküli i5-7600 viszont pontosan ennyibe kerül, ezt pedig idehaza 67ezer Ft-tól mérik (nincs sok értelme, 72ezertől már 7600K van, hát "csak" ennyit számít 20 dollár).

    Röviden tömören alap i5 árban kapunk majd szinte alap i7 teljesítményt (nyerünk akár 40ezer Ft-ot), és még pont a K jelzés nélküli i5 áráért kapunk közel i7-6800K teljesítményt, ami viszont már 130ezer Ft lenne csak a proci... (+62 a lap és nem +30), tehát kb. 190ezer Ft helyett kijövünk 100ezer Ft-ból, ergo itt már 90ezer Ft-ot spórolunk, közben pedig bukunk kb. 15%-nyi fps-t talán?! Akinek ezek az fps veszteségek a "jelen" miatt fontosak, az odafárad az Intelhez és kifizeti a felárat, aki pedig ár/teljesítményt néz, a jövőbe is tekint, és nem kukacoskodik x %-nyi fps miatt, az pedig odafárad az AMD-hez. 5+ év múlva a 4magos i7-esek talán annyit fognak érni mint most egy core2quad, míg a sokmagos ryzen tulajok még mindig bőven meglesznek a konfigjukkal. Én most kb. hasonló szitut tudok elképzelni, mint amikor anno valaki sandy bridge-et vett, hogy igazából egy húzott i7-2600K-val a mai napig rendben van...
    Sanszos, hogy az AMD a következő generációra javít az órajeleken és behozza az Intel 4.4GHz-es szintjét 6-8magos vonalon, de egetrengető változásokra én most nem számítanék legalább 1-1,5 évig, és ezt a "hasznot" is csak +10%-nak becsülném, annyiért meg nem váltunk gépet mert butaság.

    Én most passzoltam el a gépemet, mert most még jó áron tudtam kiszállni belőle (eleve használtan vettem), és tekintve h főleg csak wow-ozok ami nálam 1szálat terhelt 100%-on, a többi 11et pedig kb. sehogy, de mások szerint elviekben 2szálat terhel a játék, ezért megfordult a fejemben, hogy veszek egy G4560-ast :DDD Annak a 3.5GHz-es órajele IPC-ben ugyanazt hozza, mint az 5820K 3.8GHz-en, a 4szálból eleve csak 2őt fogna le a wow, és egy gtx 970 kaliberű kártyával ott lennék fps-ben mint most. Aztán számoltam alaplap + ram + proci + vga-ra 94ezret (1050Ti-vel), 112ezret (3gb-os gtx 1060), majd továbbagyaltam, hogy lehetne akár használt i3-6100, mellé Z170 (custom bios és bclk tuning 4.4-4.5ghz-re), de akkor kell procihűtő is, na akkor már 145ezer lett, ezt sokalltam 2magért, tovább agyaltam a dolgot i5-6400-ra szintén bclk tuninggal, ez 175ezerbe került volna, de 150nél többet nem adnék sima 4magért 2017ben, és eleve tudom, hogy itt már nem csak a wow játszana. viszont pár játékban eleve nem az igazi már az i5, akkor i7 kéne inkább, meg legyen 8gb ram helyett 16gb (még ha 8gb elég is minden játékhoz), na erre már 225ezer rémlik... Ekkor eszembe jutott, hogy de hát márc. vége van, ryzen már lassan 1 hónapja megjelent, mikor is jönnek a 4-6magosok? Ja hogy ápr. 11., hmmm, ki kéne várni, csak 3 hét laptopozás, és akkor én még úgy kalkuláltam, hogy 175ezres i5-ös konfig árából egy 225ezres kaliberű i7 konfigom lett volna AMD módra 4mag8szállal, ami egyelőre mindenhova elég. Aztán megláttam h kijött a 7.2-es wow patch, és berendeltem a 8magos ryzent, így 1,5-2 héttel tutira korábban játszhatok :C Igen, bukok pár fps-t 1080p-ben, de én eleve 1440p-ben leszek, és a vga is csak egy 3GB-os 1060-as lesz (1440p miatt necces, de a 3.5gb-os gtx 970-essel sem volt para eddig az 1440p, 140ezret pedig nem szánok 1070-esre, mert akkor már nyáron megvehettem volna annyiért). Talán szerdára meg is lesz minden alkatrész, aztán postolom én is az eredményeket. (van pár OC-s lementett 5820k eredményem amit feljegyeztem magamnak, egyből látni fogom mit nyertem/vesztettem, az mindenesetre biztos, hogy bő 70ezer Ft-om felszabadult, és lesz egy kb. 40%-kal erősebb procim és tuning mellett 25%-kal erősebb VGA-m még így is :U )

  • BeZol

    őstag

    válasz SECTORnooB #3908 üzenetére

    Nekem tomahawk lesz, ma hozom el, kérdés h a többi cucc mikor jön a héten. Mondjuk arcticos lesz mert éppen olcsóbb volt, meg olyan 3200mhz-es ramot vettem, ami ilyen rgb ledes cucc-ú corsair (első dolgom lesz lekapcsolni a fényeket az alaplapon és a memórián is, a házam eleve zárt és nincs plexije sehol :DDD ), elviekben 2933mhz-en megy biztosan a tomahawk lapban, a qvl listán nem láttam, de csak 38ezer volt a 16gb, amúgy 52be fáj egy ilyen ram, csak gondolom az ipon rendszere éppen nem stimmelt 100%-osan, mert pl. anno 32 helyett így vettem 18ért 1TB-os beépített wifis külső hdd-t is. Az árgrafikonjuk pedig egyáltalán nem mutatja, hogy aznap annyiért ment volna.

  • BeZol

    őstag

    válasz apa111 #3960 üzenetére

    Passmarkban még az R7-esek is gyengén szerepelnek, gondolom a tesztprogi nem tudja kihasználni az amd procik teljes erejét. SŐT! Van, hogy a 3.9ghz-en 1700X-szel kevesebb pontja van a csókának (talán ramok miatt), mint a 3.7ghz-es sima 1700-asnak. Ettől függetlenül én 16.500 pontnál többet még nem láttam passmarkban a 8magosokra, legyen az sima 1700, vagy 1700x, 1800x, efölé egyikkel sem mentek, akárhányszor néztem eddig az utolsó feltöltött eredményeket, és még az órajelek is össze-vissza voltak mindegyiknél, mert egyiknél 3.9ghz-en hoztak olyat, amit a másik 4.1en... Gondolom ismét a ramok és a bios, vagy szimplán a tesztprogram ratyi ryzenhez.

    Ezt tudta a 6magos 5820K-m 4.4GHz-en 2133mhz-es ramokkal: 16.504 pont, 1szálon pedig 2649

    CPU-Z-ről nem csináltam képeket, DE privát üzenetekből megtaláltam, hogy 4.2GHz-en kereken 1900 pontot írt ki 1szálas teljesítményre... A ryzenek meg 3.95ghz-en 2300akat tolnak, passmarkban meg mégsem hozzák azt amit lehetne.

    Na erre mondom azt, hogy optimalizáció kérdése, és ha ez sikerül a jövőben, akkor az nagyon baba lesz, csak fura dolgok ezek, hogy egyik helyen 8magos azt tudja mint a 6magos intel, másik helyen meg szépen elhúz a 8mag... ÉS még 1szálon is gyorsabb, mert 5%-kal kisebb órajelen ráver 25%-ot...

  • BeZol

    őstag

    válasz BeZol #3966 üzenetére

    Még annyi, hogy egyelőre csak a cinebench-et tartom optimalizált tesztprogramnak, az adja a legreálisabb képet.

    Az 5820k ezt tudta 4.4GHz-en (és ilyen procit használtan 85-90-ért kifogni), ami ott nem a tuning teteje, de ezt vízhűtéssel 24/7-re mindenki be tudta lőni, ez ryzennél a 4GHz lesz talán. Referenciának szerintem nyugodtan lehet használni, még ha vacak 2133mhz-es ramokkal is készült.

    [ Szerkesztve ]

  • BeZol

    őstag

    válasz Omli85 #3990 üzenetére

    Egy cinebench single core eredményt is mérhetnétek :U (főleg wowozok, oda meg - elméletileg - 2 gyors 1szálas eredmény a tuti, legalább látnám h hozza-e azt amit tudott a régi vagy azt sem)

    Eddig ez volt wow alatt (3.8ghz-nél), tehát olykor csak 80%-on fut a gtx 970 1440p-ben (igaz nem übermax grafikával) 63-68fps-sel, a procinak pedig 1szála tekert 100%-on, a többi pedig malmozott, ezért egy 4.4ghz-es használat mellett érezhetően simább lett a játék.

    Passmark is milyen vicces, egyikőtöknek 1900 pont az 1szál, másiknak 2100, az összpontszám pedig ugyanúgy 16300 körüli.

  • BeZol

    őstag

    válasz schawo #3993 üzenetére

    Igen, én is így kalkuláltam a tesztekből, csak bekavar, hogy egyik teszt ezt, a másik teszt azt, a játék teszt pedig amazt mutatja.
    Tehát pl. cpu-z bench alatt szárnyalnak a ryzenek.
    Passmark alatt nincsenek ott ahol kéne.
    Cinebench lehet a köztes reális állapot :F
    Az 1080p-s játéktesztek pedig ugye felhozták az újabb biosok, a magasabban ketyegő memóriák, és talán még a grafikus driverek optimalizációjának szükségességét is.

    (#3995) Omli85: köszi! Már csak egy cinebench single score érdekelne. A wow úgy néz ki talán ugyanúgy fog menni akkor :K (bár g-sync miatt szinte lényegtelen a dolog, a kép mindig tükör sima marad)

    Holnapra ígérte a kollega a procit (1700x 120ért), vga-t (70ért 3gb-os msi gaming x 1060: igen, karcsúnak tűnik de elég lesz , mert csak 4k-nál jön ki az extra ramigény!), hűtőnek pedig egy be quiet pure rock lesz (9,5k). Nem egy H110i mint ami volt, de látva h mindenki elhasal így 4ghz magasságában, és csak túlzott extra feszültséggel értek el magasabb órajelet, de még akkor sem 100%-os a dolog, így elég lesz egy halk léghűtés is, ha meg netán kevés lenne, akkor sem került sokba :DDD , és szívbaj nélkül megválok tőle, de a régi cooler master rc690-es gépházamba még pont nem férnek el a rendes nagy léghűtések, csak a későbbi verziók nyelik el, és a vízhűtésekből sem megy bele egy h110i, azt hiszem h80i v2 a teteje.
    Tegnap elhoztam az MSI B350 Tomahawk Arctic lapot (3.9-4ghz-hez b350 is elég lesz, nem látom értelmét az X370-es csodáknak, meg igényem sincs az extráihoz), és 38-ért ezt a világítós csodát, és ugye az alaplap is világít, közben fehér az egész, a ram meg fekete, de létezik fehér ram is ami passzolna hozzá :DDD , de a fő poén az, hogy zárt a gépház, első dolgom lesz a fények kioltása :)) , csak azért vettem ezeket mert épp jó áron voltak :D Közben meg remélem ez nem ilyen magas profilú ram, és el fog férni a hűtő alatt, azt se tudom benyúlik-e alá vagy sem, de holnap összeszereléskor minden kiderül ;]

  • BeZol

    őstag

    válasz Omli85 #3999 üzenetére

    Szerintem reális, ilyesmi rémlik külföldi oldalakról is. Akkor ez egy lehelettel jobb mint a haswell clock2clock, legalábbis itt, cpu-z-ben pedig körbealázza a haswellt azonos órajelen. Köszike :)

  • BeZol

    őstag

    válasz kovy79 #4086 üzenetére

    Folyamatosan frissül minden. Nekem is ilyen lapom van, ma hozom el a procit és társait hozzá, és szintén corsair ram lesz hozzá, de én előtte olvastam vmelyik külföldi oldalon, hogy ezzel a lappal és azzal a rammal amit vettem 2933mhz-en ment a srácnak.
    Annak nem láttam értelmét, hogy 58+ezer Ft-okért vegyek tutira biztosan felhúzható ram-okat, budget vételként vettem 38ért 16gb 3200mhz cl16-ot, elvileg mennie kell majd 2933mhz-en tutira (még ha manuálisan is kell beállítani), de nem aggódnám túl a dolgot, idővel fixálják úgyis. (az eddigi optimalizációk alapján szépen haladnak)
    Szóval szerintem ne aggódd túl a dolgot, egyszer majd menni fog, de lehet most is menne, ha manuálisan állítod be.

  • BeZol

    őstag

    Én már teljesen lefáradtam, de nem adom fel!

    Első körben ugye totál szétszedtem a régi gépem maradványait, hát a közel 7 éves 750W corsair táp belseje olyan volt, mintha a porcsomókat koncentráltan begyűrték volna mindenhova --> a sok-sok éves levegő-sprayzés jól összenyomkodta őket, csodálom h anno nem halt le az egész, na de most már tiszta, de ehhez rendesen szét kellett szedni.

    Megjött minden alkatrész, de a szél annyira fújt, hogy az áprád hídon néhol 45fokban dőltem a szél irányába h ne fújjon el, kiégés oda-vissza. (robogóztam)

    Végre összerakáshoz jutok, berakom alaplapot, becsavarozom, hoppá, így nem fér be a takarólemez a gép hátuljához (mert belülről kell rápattintani), mert azzal kellett volna kezdeni, húrrá, szétszedni megint, és újra rakni megint.

    Közben youtube-ról megfejtettem milyen irányba fújnak a ventillátorok, ott láttam h nyilak is jelölik, most már ez is megvan :D

    Proci könnyedén bement a helyére, a procihűtő kicsit szenvedősebb volt, hogy a hűtő közepénél átmegy a fémlemez, és be kell a kapcsoknál csavarozni, ez nem volt a rajzok alapján ilyen egyértelmű, de nem okozott túl sok extra időt, csak macera volt na.

    A ventillátoron is agyaltam h most hogyan is kell rátenni a procihűtőre, mire rájöttem, hogy a fém karokat nem fentről és lentről kell, hanem oldalról kell ráfeszíteni a hűtőre, de hogyan kattan be? Hát a fém lamellák közé kell nyomni, ott van a kis járata neki, ezt is mennyit bambultam a rajzokat mire leesett.

    A gépház ledjeit, reset és egyéb vackait ugyan jól néztem meg hova kell tenni, de természtesen egy másik rajz alapján kiderült, hogy ami dupla volt, ott felcseréltem a + és a - -t. Újabb szétszedés.

    Videókártyát beraktam, jó hosszú, hozzáér a kábelmanagement műanyagjához, de nem gáz, megoldottam, viszont a gépház gyári rögzítője nem tud vele mit kezdeni, nem tudom ráfogatni, úgyhogy a procihűtőhöz ami járt extra csavar, azzal rácsavaroztam a helyére, hogy ne mozogjon.

    Elkészült a gép, természtesen win7 telepítő volt usb-n korábbról, mondom egy próbát megér. Aha, mikor jön az a rész, hogy akkor beállítja magát és mi legyen a gép neve, akkor se egér, se billentyűzet. Még sima vacak laptopegeret sem fogadta el. --> win10 letöltés 40 perc, bootolható usb készítés kb. 10 perc és mehet a win10 telepítés...

    Felment a win 10, csináltam egy cpu-z tesztet így h semmihez nem nyúltam még:

    Mondom jöhet a bios frissítés. Mikor bios-ban kikérem a flash bios-os részt, akkor nem lép be egyből a témába, hanem újraindul flash módban, ahol pedig hiába látja a pendrive-ot, nem érzékeli a bios fájlt rajta sehogy sem. Legyen fat32 v. ntfs a pendrive, sehogy sem látja, csak a mappákat. Mondom nem baj, akkor legyen dosos bootolható és onnét, hát nem bootol be dosba, amikor pedig a win10 kompatibilitást berakom bios-ban, akkor gyorsabban bootol, de nem mutatja h te hülye miket nyomkodjál, és újra ki kellett jojózni h hogyan is lépek be a biosba...

    Szóval a bios-nál elakadtam most.

    [ Szerkesztve ]

  • BeZol

    őstag

    válasz BeZol #4129 üzenetére

    Jól van, mortar arctichoz valót szedtem le, nem a tomahawk arcticosat, ezért nem látta :U :C

  • BeZol

    őstag

    válasz BeZol #4137 üzenetére

    Memória 3200mhz-es a-xmp-vel nem ment, de 2933-on megy. Mindegyik mérés egy lehelettel gyorsabb lett, gondolom játéknál jön ki az igazi előny ahogy a neten is mutogatják.

  • BeZol

    őstag

    válasz BeZol #4142 üzenetére

    Mikor biosban beállítom a game boostot, akkor automatán 1.45voltot ad a procinak, de ennek ellenére sem megy le egy cinebench sem se 4.1, se 4ghz-en. Van, akinek 1.36v-on megy a 4ghz, van akinek 1.47-tel, hát én meg 1.35 fölé nem megyek, AMD ugye eddig ajánlja, megnézem mennyire stabil a rendszer így, mert a 3.9ghz-es teszt is 1.45v-on ment :U

  • BeZol

    őstag

    válasz apa111 #4145 üzenetére

    Nekem úgy néz ki 3.9GHz-en 1.4V-on pont nem fut le a cinebench, feltettem 1.425-re, most lement.
    Én azt olvastam, hogy 1.35V-ig megy alapból a ryzen. Tuning esetén 1.45V-ig szabad elmenni, és 1.45V felett már élettartamcsökkenést okoz, és hogy a tuningolást 1.36V-tól "lehet" kezdeni.
    Mikor nem nyúltam semmihez, akkor ugyan nem néztem a feszültségeket, de 3.5ghz-en ment minden mag, mikor pedig csak pár szálat terhelt, akkor 3.85-3.9ghz-en tekertek talán.

    Majd felteszem a BF1-et, megnézem kifagy-e (a játékteszt az igazi stabilitásteszt számomra. Anno minden féle-fajta tesztet nyomattam órákon át, aztán a gta V talán 15percig ment aztán kékhalál... :D), de esélyes, hogy inkább belövöm a gépet fix 3.8ghz-re 1.35V körüli értékkel, aztán majd ha jönnek az újabb optimalizációk, akkor újra neki esek. Szerintem nemsokára mindenkinek menni fog a 4ghz normális feszültség mellett, meg a ramokat is rendbeteszik, többet szerintem nem fognak kihozni, de ne legyen igazam :P

    CPU-Z 4ghz-en lefutott, de most 3.9ghz-nél nézem, hogy az 1.425V-os feszültségről mikor mind a 8magot beterheli, akkor bezuhan 1.37V-ig is, na ez lesz a baki egyik forrása szerintem.

    btw nálam nincsen bclk állítási lehetőség.

    Ez az AMD-s program használható bármire?

    Holnap (ma) folytatom majd a tesztelgetést.

  • BeZol

    őstag

    válasz Márk #4149 üzenetére

    Már szemeztem vele, majd meg is nézem mi a helyzet vele, mert szerintem auto-ra raktam utoljára, egyébként pedig csak %-os formában írja egészen 200%-ig, és elviekben 50-70% közé érdemes tenni.

    Ma reggel futtattam egy OCCT tesztet 6 perc után 85,5 fokra mentem fel :B Most vagy ennyit bír ez a pure rock hűtés, vagy itt jön be a +20 fokos szitu (idle-ben viszont 39 fok, lehet tényleg ennyit bír a hűtés). Az biztos, hogy alig nyomott meleg levegőt a procitól, mert a 4ghz-re húzott Q9550-esem anno pl. elég forró levegőt fújt, ez meg épphogy langyos volt. Viszont ez per pillanat számomra nem is annyira problémás, mert játékok alatt semmi nem fogja mind a 8/16-ot 100%-on terhelni, DE a teszt indítása után szinte azonnal lement a beállított 1.42V-ról 1.38V-ra a feszültség és végig ott is maradt. --> 1.38V-on menni kéne a 3.9GHz-nek, csak gondolom ott is bezuhan valamennyit és ezért kapcsol le. Lehet, hogy a 0%-os LLC beállítás kell ide? Ötlet?

  • BeZol

    őstag

    válasz BeZol #4155 üzenetére

    Beraktam 1.375V-ra, teljes terhelésnél pedig most felmegy 1.4V-ra :DDD
    Azért vicces, hogy amikor 1.4V-on volt biosban, akkor eldobta magát, lehet 1.37V alá viszi akkor magát és azért, de fura, hogy egyik beállításnál feljebb, másiknál meg lejjebb viszi mint ami be lett állítva.
    Tehát már tuti, hogy 1.38V-on megy neki a 3.9ghz, már csak rá kéne jönni, hogyan marad ez annyi. LLC-t auto-ról 0%-ra tettem egyébként.

  • BeZol

    őstag

    válasz schawo #4160 üzenetére

    20% offset, 1.375V, 3.9GHz, 2933MHz ram cl16
    Így most kb. fixen 1.38V-on teker (nem mászik fel 1.4V-ra, és nem is kúszik le 1.36V-ra), és lefut minden, jöhetnek a játéktesztek. Azért pöttyet barátságosabb, mint az automata tuning 1.45V-ja :DDD
    Egyik beállítással 1.28V-ra vitte le magát, el is hasalt persze, de nem egyből, szóval majd lehet lejjebb reszelem, de egyértelműen furcsaságokat művelnek a feszültségek, és kb. minden beállított feszültségnél más történik, hiába marad minden más ugyanaz, de ez most fixen tartja magát végre.

    Gondolom ilyenkor jönne jól egy X370-es lap, bár +100-200MHz-ért nem fizetnék további 20-50ezreket, 1700X-et is csak azért vettem, mert 115 volt a boltban a sima, ezt meg 120ért szereztem.

  • BeZol

    őstag

    válasz apa111 #4144 üzenetére

    Passmark összeredmény: [link]

    Kép a cpu részről: (integer math és single thread eredményed valamiért sokkal jobb, én kivettem a turbót, lehet az jelentheti ezt a difit?)

    Cinebench:

    Most letöltök pár játékot, megnézem ott is rendben van-e minden, aztán utána megnézem az 1060-as határait is, de vmi ilyesmi jöhet majd ki a végén, tehát bő 10% tuti meglesz majd.

  • BeZol

    őstag

    Hát a wow-val nem vagyok elégedett, az 5820k-val nem nézett be 50fps alá, most meg 35ig is leesik.
    Azzal 1szál ment mindig 100%-on, itt 2 megy 70-80% körül, gpu viszont itt már 30-40% közé is lemegy. A lényeg, hogy 35-85fps között mozgok. Most belőttem 10-esre a grafikát, így már csak 60%-ig néz le a gpu, de nem vagyok elégedett h 60fps alá benéz a játék (még 50ig oké, de 35ig nem kéne, és tök8 milyen grafikára rakom, akkor is lemegy addig), az 5820k-val 3.8ghz-en ilyet nem csinált. Ez most egyértelmű visszalépés egyelőre, hiába megy 3.9ghz-en 2933mhz-es ramokkal.
    Teljes proci közben 17%-ig ha felmegy, és 45fok körül fityeg az egész. Tekintve h csak wow-ozok, ez egy óriási dislike ebben a formában.

  • BeZol

    őstag

    válasz BeZol #4171 üzenetére

    Szerintem megvan mi volt a baj. Felhúztam a 10es view distance-ot, és szerintem azt a másik gépen sem húztam fel soha ennyire hanem 7esen volt mindig. Hát ahol 10esen 50fps, ott 7esen 70fps van, ezzel meg is oldódott a ratyi minimum fps (közben pedig nem tűnik fel h ne látnék messzire annyira mint előtte). Így már rendben van a dolog.

    (#4172) arabus: Igen, tudtam h 1szálas teljesítményben visszalépés várható a 4.4ghz-ig húzható 5820k-hoz képest, de nagyjából úgy számoltam, hogy azért ipc-ben a ryzenek itt-ott elég jól mennek, és legalább ezt a szintet, vagy akár +10%-ot gyorsulhat, ergo mivel általában 3.8ghz-en használtam a régi procit, ezért ilyen szempontból a fix 3.9ghz-cel legalább helyben kell h legyek.
    Az eddig sem zavart, hogy egy húzott i5-i7 gyorsabb volt nálam játékokban, mert megvolt a kellő fps és kész.
    Új rendszernek viszont már biztos nem vettem volna i5-öt, a 4magos i7 árakat nézve pedig inkább lenyeltem a békát mint az 5820k-val is tettem, de 8magom lett, még ha nincs is kihasználva a részemről sehol sem :DDD
    A poén a végére, hogy maradt 70ezer Ft-om a régi gépből így is, mindenképpen jól jártam.
    Egyébként simán lehet h ez a 10-es view distance még egy húzott 4magos i7-et is megfektet :DDD

  • BeZol

    őstag

    válasz HSM #4179 üzenetére

    Teljesítménycentrikuson vagyok. SMT-t szerintem nem lehet nálam lekapcsolni, a magokat tudnám korlátozni, de most oké a dolog.
    Akinek van wow-ja, nézzen már rá a 10-es view distance hatására.

  • BeZol

    őstag

    válasz Walter_White #4197 üzenetére

    Gondolkodtam, hogy felhúzzam-e a memóriát 3200mhz-re, és a procit belőjem-e valahogy 4ghz-re, de ezek a biosok szerintem még mindig nem az igaziak, úgyhogy én pl. most tökéletesen elégedett vagyok több órányi próbálgatás után a 2933mhz-es ramokkal és a stabil 3.9ghz-cel. Az, ami miatt már napok óta küszködsz, szerintem egyáltalán nem ér ennyi idegeskedést, gondoltam jelzek neked a csengővel :DDD
    Talán +2,5%-nyi teljesítmény miatt nem szenvedek én se, szinte mérési hibahatáron belülre esne minden eredmény. Én már hátradőltem, és játszikálok :C
    4 perc és quakezek :))

  • BeZol

    őstag

    Így alvás előtt kicsit reszelgettem még a rendszert. Megnéztem mit művel alapjáraton: 0.75V idle, 1.2V teljes terhelés 3.5GHz-en, 1.3-1.4V között ugrál 1szálnál, de az órajel csak hébe-hóba ment most fel 3.9GHz-re és akkor is csak egy pillanatra, egyébként maradt 3.5GHz-en (anno az eredeti biosnál rendesen tartotta, de akkor nem néztem feszültségeket).
    A 3.9GHz-es tuningot eddig 1.375V-on csináltam, most úgy néz ki 1 lépcsőfokkal visszább lehet menni, és 1.36 vmennyin van (1.35, utána 1.3625 talán, és utána 1.375 jön már egyből a biosban).

    Az OCCT program szerintem jól mér mindent, mert a HWmonitor-nál minden kereken 15 fokkal magasabb, ezek szerint a pure rock hűtő így már belenyal a 85fokba ha hosszabb ideig hagyom futni (83fokos felszaladásnál 98fokot ír a hwmonitor, idle-ben mikor az OCCT fix 40fokot ír, akkor 54fokról felrepül 65fokra, majd visszacsorog és kezdi újra). Csak az a fura, hogy elég langyos a levegő ami jön, na mind1, úgysem vennék drágább hűtést pár MHz-ért, meg nem is férne be az ami igazán jó is.
    Van még 2 dolog, ami feltűnt:

    A VIN6 és a VIN12 alapvetően 0.5-0.6V között mozog, csak idle alatt mászik fel szép lassan (kb. mintha feltöltené magát :DDD ), és amint elindítom a windows betöltése után a tesztet, akkor addig 0.6V fölé tutira nem ér, de a teljes terheléses teszt alatt mire lefut a teszt szépen lassan lekucorog 0.27V-os értékig mindkettő. Nem tudom ezek mik lehetnek, de minden más fixen tartja magát (lehet ez akadályoz meg a jobb tuningban). A vin8 a memória lesz mert 1.36V-ra raktam biztos ami biztos alapon, a vin14 pedig a northbridge lesz, az alap 0.9 helyett feltoltam 1.1-re (elvileg 1.15-ig nyugodtan szabad, sok vizet nem zavar, majd lehet visszaveszem ezt is).

    1.35V-on pont elvérzik a teszt végére a rendszer 3.9GHz-en, de ezt a vin6 és 12-őt csak most fedeztem fel h mintha vmi nem smakkolna velük (fölfele menjen felőlem, de lefele? :F )

    Ha lesz időm újra játszani, akkor kiderül, hogy a mostani 1 fokozattal kisebb feszültséggel is stabil-e a rendszer játékok alatt. Egyébként pont azon agyaltam, hogy még 4.1GHz-en is bebootol a rendszer (feljebb még nem néztem ;] ), szóval szerintem csak rendes bios kérdése a dolog, ahogy a 3200MHz-es ramok is.

    Egyébként tekintve h játékok alatt csoda ha 30%-os terheltségig jut a rendszer, így meg lehetne játszani azt, hogy single core benchmarkot nyomok 4.1GHz-en, hátha az lefut 1.45V-ig bezárólag, és nem para ha elvérzik a többszálas teszt, mert játékok alatt ilyen terhelés jóideig nem is fog megtörténni, és közben mégis nyerhetek pár extra fps-t. Persze így akár korlátozhatnám a magokat is 2+2 v. 4+0-ra (smt-vel játékokhoz elég kell legyen, igaz 85-90%-os terheltség így már összejöhet). Na mind1, nem vagyok rászorulva az fps vadászatra, főleg nem 1440p-ben, de akár működhet a dolog.

    Még annyit fogok tenni, hogy fogyasztásmérővel megnézem mennyit eszik a teljes gép wow alatt, pl. 1.2V 3.5GHz-en (ami akár kevesebb is lehet) ill. a mostani 1.36V-os 3.9GHz-en, mert ha nagy a különbség, fps-ben meg szinte semmi, akkor nyugodt szívvel veszem vissza az órajelet és a feszkót.

  • BeZol

    őstag

    válasz apa111 #4236 üzenetére

    Köszi.
    Szerdától lesz majd időm nekiugrani ilyesminek.
    Alaplapi reset gomb és/vagy jumper híján csak az elem kivételével tudom resetelni a biost, tehát ha nagyon mellélövök a memóriával, akkor a biosig sem jutok el h gyors reseteljem a biost, ezért a 2933MHz-es ramoknál megálltam, a kövi bios-nál majd újra megpróbálom. Ez a bios márc. 17edikei, azóta már egész sok víz lefolyt, csak lesz majd itt vmi előrelépés.
    A cpu tuning ugyanez a szitu. Még 4.1GHz-en is betölt a windows, de egyből elhal a teszteknél (1.45V fölé már nem vittem), ahogy pedig korábban írtam, nekem gyanús a vin6 és vin12 feszültségek lesüllyedése, lehet az a mumus :F
    A cpu feszültséget sikerült tökéletesen kontrollálni, tehát bármire is állítom, nem csinálja már azt, hogy pl. 1.35V-ról lecsorgott 1.28V-ra, vagy 1.4V-ról felszáguldott 1.45V-ra.
    Gyári állapotban 1.34-1.36V-ig ment fel az 1szálas terhelésnél (3.9ghz, de csak a kezdeti bios-szal hozta ezt az órajelet, az újjal fel sem akart menni már csak egy-egy pillanatra, de lehet éppen túl melege volt, bár előző bios-nál is ugyanígy ment a teszt), teljes terhelésnél pedig 1.2V-on ment 3.5GHz mellett (leírtam korábban, remélem jól emlékszem rá).
    Most 1.36-37V-on megy a 3.9GHz, de a hűtésem 100%-os terhelés mellett 85fokra felmegy bő 6 perc után, persze ez játékoknál nem érint semennyire.
    Most olvasgatom a fórumokat, ott páran jelezték, h az alap bios-szal ment nekik a 4ghz akár 1.31V mellett, és hogy az újabb bios-okkal ez elment, a feszültségből is több kell, ezért meg a hő is megnőtt, és sokan megrekedtek 2400MHz-es ramoknál azóta --> azt hiszem egy szavam sem lehet ezek után a frissített bios-szal, és ha valami egyszer már ment, akkor csak idő kérdése h legalább ugyanúgy klappoljon egyszer.

    Nálam 3892MHz-et ír a procira. Ha jobban 1szálon és az órajel alapján teszteli a vga-t (vagy legalábbis bármi köze van hozzá), akkor nagyjából annyival lett több fps-ed, amennyivel magasabb órajelen ment a procid.
    Játékteszt szempontjából meg vagyok lőve, nincs elég tárhelyem, kell vegyek egy nagyobb SSD-t (lehet jövő héten meg is lépem, bár egyáltalán nem sietős, most drágák is), mert a régi HDD-men be-beakad minden játék (adattárolásra képes csak, annyira vacak).

    Ha tudsz egy játékot, aminek van beépített benchmarkja és köztudottan gyengélkedik benne a ryzen ÉS max 30gb :DDD , akkor azt felteszem és megnézem (doom és bf1 pont megvan, de ezek 40-60gb és nem gyengélkedik rajta a ryzen), ez az Intel tulajoknak is jó lenne mércének.

    Aztán ha szépen kifeszegettem a határokat, akkor megnézem mikor mennyi a fogyasztás, szóval majd szerdán jelelek.

  • BeZol

    őstag

    válasz antikomcsi #4255 üzenetére

    Igen, kikerestem a kézikönyvből hol is van pontosan, de nem volt rajta jumper, csak a két fémecske ágaskodik felfelé.
    Egyébként bármennyire is hinné azt az ember, hogy a B350 Tomahawk és a B350 Tomahawk Arctic megegyezik, hát nem, és azon kívül h az enyém fehér, még a bios-a is más, és még ki tudja miben különbözik. (meg első körben "arctic" kulcsszóra kerestem az alaplaphoz a biost, aztán véletlenül a mortar-os alaplaphoz tartozót szedtem le és 1 órán szöszöltem mire feltűnt miért nem látja... más meg ugye a sima b350 tomahawk-ossal játszotta ezt el :DDD )

    Elvileg a héten kell majd új biosoknak érkeznie az MSI-nél, lehet alkotnak valami jót :))

    Azért jó sok fura szerzet van, valaki besírt h ilyen lapot vett és nem megy a memóriája 3200mhz-en, csak 2933-on, erre visszavitte és vett inkább egy crosshair 6 hero-t. Végülis 30-40ezer Ft helyett megéri az a +100-200Mhz (+2,5-5% teljesítmény) a 85-90ezer Ft-os alaplapot (akár 3szoros ár) :C , arról nem is beszélve h majd véglegesedő biosok esetén is valszeg csak vízhűtéssel fogja vinni ha magas feszültség kell mellé, az meg megint 10ezer Ft-os léghűtés helyett legalább 30-40ezer Ft... Azok a speciális samsung chipes ramok meg 16gb-osan kb. 60ezerbe kerülnek 40-45ezer helyett, és hoz 1-2 fps-t (+1,25-2,5%).

    Tehát páran eléggé nem figyelnek a költséghatékonyságra (pont ami az ütőkártyája lenne a ryzeneknek), és belefeccölnek extra 60-70ezret az alaplapba, 20-30ezret hűtésre, és 15-20ezret memóriára, tehát összesen extra 95-120ezer Ft-ot elszórnak azért, hogy a végén összesítve +3,78-7,6% extra teljesítményük legyen itt-ott (és most főleg játékokról beszélek 1080p-ben). Az ilyet fejbe is csapnám egy péklapáttal, hogy még 1080p-ben tolja ennyi pénzt elverve. Egy új vga driver is hoz a semmiből ennyi extra fps-t... :W

  • BeZol

    őstag

    válasz Walter_White #4269 üzenetére

    Érdekes, hogy 1.325V és 1.394V között mozog a feszültség. Nem tudom, hogy ez az ingadozgatás később problémát okoz-e, én jobban csipázom ha fixen áll az értéken, és tényleg minimálisan tér ki. Ezt a mozgást én sokallom.
    A minimum hőfokaid alapján ez már a valós hőfokokat mutatja (nekem is 40-45fok közé kúszik le ennyi feszültséggel), és ugyan nekem (fix 1.375V-nál) elvérzik 6 perc után 85,5 foknál (az OCCT tesztje kiírja h eddig és ne tovább), a tesztek szerint pedig kb. 10 fokkal jobbak ennél a hűtőnél a legjobb féle hűtések.
    Szóval hőfok szempontjából ez már a vége, nem is értem, h pl. 1.45V mellett hogyan nyomatnak le egy tartóstesztet :F valszeg sehogy! Tehát egy jobb vízhűtés 24/7 100% stabiltástesztje is max. 1.4V-ig hozható, különben hőfokprobléma lesz a feszkó miatt 6+ perc után, de ugye egy cinebench nem tart eddig.
    Tehát szerintem rendben vagy, és max. 1.4V lehet a vége a hűtésednek. Az egyszerűbb léghűtésekkel pedig 1.35-36V lesz a vége (pedig enyém papíron 150W tdp) egy ilyen burntestnek.

    Ami még érdekes, hogy mindegyikőnk 158-159-es single core-t hoz, pedig van aki 3.9ghz-en, és van aki 4ghz-en fut. Egyedül apa111 kivétel, mert neki 3.95ghz-nél 165 lett.
    Az összpontszám is érdekes: nekem 3.9ghz - 1720, neked 4ghz - 1720, omlinak 3.9ghz - 1770, apa111nek 3.95ghz 1770.
    Nálam a gyorsabbra állított memória nem változtatott a cinebench eredményen. A fő különbség tuti a biosokban keresendő. Egyelőre omli-nak hozza ki a legtöbbet a rendszere :U

  • BeZol

    őstag

    Megnéztem a fogyasztást, wow alatt 195W körül fogyaszt az egész gép (ebben benne van a világítós billentyűzet, egér, fejhallgató, világítós 3gb gtx 1060 vga, világítós memória, világítós alaplap, 3 rendszerventillátor, 1 procihűtő, 1ssd, 1hdd). Az 5820K-s gép a gtx 970-essel 300W-ot evett wow alatt 4.2ghz-en.
    Tehát a vga miatt eleve nyertem akár 60W-ot is, a többi pedig főleg a proci lesz.
    Pedig hogy örültem, hogy a Q9550-es gépem 4ghz-en a 4870-es radeonnal és 4890-es radeonnal xfire-ben 550W-ot evett játékokban (1 vga-val 350W körül), majd mikor meglett a gtx 680-as hozzá, akkor lecsorgott 300W-ra (korábbi 4870-eshez képest 4x sebesség), ahhoz képest a 1,5szer erősebb 970-essel és a jóval gyorsabb 5820K-val is 300W-ot evett a gép, most meg 200W :DD
    Meg se nézem, hogy 1.36-37V-nál alacsonyabban mennyit enne, mert ez a részemről bőven jó.

    100%-os prociterhelésnél egyébként 200-265W között mozgott a rendszer fogyasztása.

    Furmark gpu burn alatt 220-240W.

    [ Szerkesztve ]

  • BeZol

    őstag

    válasz BeZol #4343 üzenetére

    Most már fut 3200MHz-en a memória, és a bus speed is 100-on van, ezért nem 3892Mhz a proci, hanem 3900Mhz. Talán még gyors megnézem a 4ghz-et, egyébként mennem kell el éppen :(((
    A memória késleltetésem a 88ns-es 2933 cl16-ról 3200mhz cl16-on 78ns.

    [ Szerkesztve ]

  • BeZol

    őstag

    Érdekesek itt néhányan.

    A 6magos i7-6800K-n (amihez 2xer drágább alaplap kell) bezzeg nem akadnak ki h elveri egy 4magos i7 a magasabb órajele miatt (elég sok helyen, de nem mindenütt).

    Szerintem nagyon sokan el vannak itt tévedve.

    Régebbi i5-i7-ed van, ami még K verziós és fel tudod húzni az égig, akkor neked játékokra kb. az összes új proci tárgytalan, mert nem éri meg platformot váltani! Az ilyen emberek még bőven ellesznek pár évig, most hátradőlhetnek.

    Akinek régebbi sima i5-öse vagy gyengébb van, na annak már érdemes új platformban gondolkodni.
    Választhat, hogy 4mag4szálas sima i5 kontra 4mag8szálas ryzen, ill. 4mag4szálas húzható i5 (akkor már drágább alaplap és extra hűtés is kell) kontra 6mag12szálas ryzen közül.

    Az árak mint mindig, kezdéskor ismét el vannak kicsit szállva, adni kell neki bő 3 hetet és rendben lesz minden, elég csak megnézni hogyan indultak a 8magos ryzenek --> nem a rendes valós áron kaphatóak még a 4-6magos ryzenek, türelemmel kell lenni.

    Tehát van egy régi, kevésbé up to date géped és váltani akarsz. Most jobb az Intel játékok alatt. Biztos h annyira kell az a pár extra fps h egy már most 100%-on tekerő procit vegyél? Szerintem nem, de ezt döntse el mindenki maga, ellenben ugyanazért a pénzért kaphatok 4mag8szálat, vagy 6mag12szálat. Mennyi is ez Intelnél? Jóval több, főleg a 6mag12szálas sztori.

    Abban a pillanatban, amint a játékmotorokat elkezdik az AMD procikra is optimalizálni, ill. az Nvidia is alkot valamit a drivereivel, és még a biosokat is tovább kalapálják, akkor a jelenlegi Intel előny szépen le fog olvadni. Már mostanra is elég szépen leolvadt 1 hónap leforgása alatt ott, ahol vmi már történt.

    Régen az volt a király, aki core2duo-t vett. Az kb. gyökér volt, aki többet kiadott a core2quadra, mert lassabb volt az alacsonyabb órajele miatt. Az idő melyiket igazolta később? Hát a quadot!
    Aki nem lát az orránál messzebbre és minden apró csepp fps-re szüksége van, az vegye csak meg az i5-ösét, de amint a játékokat elkezdik a nagyobb erőforrásokhoz belőni (4mag8szál+), abban a pillanatban az fog történni az i5-ösökkel, amire a mostani tesztekben egy i3 képes, a 4mag8szálas i7-esek pedig lekerülnek a mostani i5 szintre. Ez csak idő kérdése (1-2 év múlva a mostani 4magos i7-esek már 6magosak lesznek, tehát az irány adott) főleg most, hogy ennyire olcsón kapunk ennyi magot és szálat az AMD-től.

    Tehát x pénzért durván 2 évet adok egy i5 konfignak, és ugyanezért az x pénzért 4 évet egy Ryzen 5 1400-asnak.

    Kevés volt eddig a 4mag, és valami miatt szerettél volna 6magos konfigot? Kb. 200ezer Ft volt eddig a proci + alaplap az Intelnél, közben még néhol gyengébben is szerepelt egy 4magos i7-nél játékokban. Most ez egy Ryzen 5 1600-assal KEZDŐ ÁR-ral 80+30=110ezer Ft. Kérdem én mit sír a nép h játékokban kevesebb fps-t hoz? i7-6800k-nál is szétsírtátok a témát? Akkor itt sem kéne! Főleg nem közel fél áron!

    Szerintem nagyon jó vétel 60+30-ért egy 4mag8szálas R5 1400 (fel lehet húzni 3.8-4GHzre). Lassabb, mint egy azonos 4mag8szálas i7-7700, de ott csak a proci 90ezer, és lappal együtt már 120 a történet. Itt lehet 30ezret fogni kisebb teljesítményzuhanás mellett (de sehol sem 60fps alatti szitukról beszélünk hahó! g-sync v. freesynces monitor mellett pedig kb. tök8, hogy mennyi egyébként..., de azért 60 felett legyen ott is).
    Egy 6magos ryzennél már ugye 90ezret lehet spórolni, egy 8magos procival pedig már 260ezret, annyira horror áron adja az Intel őket.
    Azt is érdemes nézni, hogy most ugyan 60ról indul a 4magos ryzen, de 115ért már a dupla ekkora 8magosat kapod meg azonos órajelre húzható tuning mellett, tehát nem feltétlen butaság dupla kapacitást venni dupla árnál olcsóbban! Ezzel a metodológiával viszont a 6magos ryzen a best-buy, mert 90ezer helyett már 80 alatt indul most a rajtnál!

    Egyéb:
    Az új bios-szal instant megy A-XMP-vel a 3200MHz-es ram-om, a procinak viszont 1.3625V helyett 1.375 kell. Lehet ennyit számít a 3892 kontra 3900Mhz neki, a 4Ghz pedig ugyan bebootolt, de cinebench alatt mindig lehalt, legalábbis 1.4375V-ig próbáltam, de teljes terhelésnél 1.45V-ot kapott és kevés volt ezek szerint, viszont 4.1GHz-en most már nem bootolt be, a windows üdvözlőképénél meghalt.
    A cinebench multi és 1szálas értékeim picit romlottak, de az opengl teszt több fps-t mutat, ahogy pedig korábban írtam, a késleltetésem 88ns-ről 73ns lett. (az időzítés azonos cl16 maradt, csak a memória órajel lett több 2933mhz-ről)

    Régi:

    ÚJ:

    ui.: egyébként először 1.3625V-on futtattam a tesztet, csak a multi részénél elhalt, de akkor 113,2 fps-t írt a rendszer, most pedig 1.375V-on 3szor is lefuttattam, mindig ugyanannyi jött ki, fura.

    [ Szerkesztve ]

  • BeZol

    őstag

    válasz bandika0626 #4420 üzenetére

    Na, végre összeraktad! ;] (vagy már lemaradtam róla?)

    Egyébként nekem a legtöbb pontom alap bios-szal volt, a 2.-kal kevesebb, a 3.-kal megint kevesebb.

  • BeZol

    őstag

    válasz arabus #4454 üzenetére

    Szerinted gyenge, szerintem pedig kellően erős, sehol sem akad egy játék sem, ha pedig akadás lenne, akkor az nem a proci miatt jönne össze, hanem mert elfogy a vga. Az nvidia driverei sem 100%-osak még ryzen mellett.
    Amelyik játéknak kifejezetten jó a 120+ fps, ott az megvan, a többinél 60+ megvan, évek múlva pedig a 8magnak hála még mindig játékra alkalmas lesz a gép, mikor az i5-ösök már rég celeron szintre degradálódtak és játékra kb. alkalmatlanok lesznek.
    Évek óta nem képes/akart az Intel IPC-ben lényeges ugrást végrehajtani (vajon mit húznak most elő?), most az AMD kb. beérte, szépen lassan szoftveresen is ki lesz aknázva az ereje, és az eddigi évek alapján egyáltalán nem félek, hogy ne lenne hosszú életű egy 8magos proci (még ha játékra az i5 a legolcsóbban legtöbb fps-t adó cpu per pillanat, de bf1 alatt már problémák vannak és idővel több baj lesz).
    Annyi buktatót érzek csak a jelenlegi ryzenben, hogy később tuti megoldják a 4.4ghz környéki tuningolási lehetőséget, és IPC-ben is találnak majd faragni valót (de hogy ez most 1 v. 2 év lesz nekik, nem tudni), és akkor legalább ugyanazt fogja tudni maximálisan felpöckölve, mint egy 4.4ghz-re húzott 5960x/6900k, én pedig ezt most bebukom, de ez olyan +15% körüli teljesítménytöbblet lesz csak, és utána évekig beáll megint minden, sőőt, igazából a 8magos ryzen egy 2014 szeptemberi 5960X (=2016 májusi 6900K) 4ghz környéki tuningpotenciállal a 4.4ghz helyett, cserébe közel harmad áron és fele annyiba kerülő alaplappal.

    Elég egyértelmű, hogy szoftveres optimalizációra lesz itt még szükség, mert az Intelek 100%-on tudnak pörögni több fps mellett, az AMD-k pedig elég alacsony kihasználtság mellett futnak alacsonyabb fps-sel. A hiányzó procikihasználtságot ha befoltozzák, akkor fej-fej mellett lesz minden, kérdés milyen jellegű a fő probléma és mit lehet vele tenni, de az 1-2 év múlva megjelenő játékokat már tuti felkészítik erre ha máshogy addig nem oldják meg. A vak is látja, hogy valami nem smakk, és amíg egy 4magos ryzen 60% körül teker, még szép h kevesebb az fps-e bakker. Olyan, mintha minden szál max. 60%-ig tudna kifutni.

    Tehát én teljesen elégedett vagyok, és te is az lehetsz még egy darabig.

  • BeZol

    őstag

    válasz Levwi #4459 üzenetére

    Én már bebuktam, g-synces monitort vettem :DDD , szóval évekre lekötöttem magam az nvidia mellé. Tuti lesz majd egy fix nvidia driverekhez is.
    A lényeg, hogy játékok alatt nincs para, nem mozgatna úgysem h 110 v. 150 fps-em van, ez meg csak egy szimulált cucc.

  • BeZol

    őstag

    válasz sb #4500 üzenetére

    Hát igen, én most adtam el a 6magos i7-5820k-s konfigomat, ami a 4.4ghz-et lazán vitte és azt tudja mint a most kapható i7-6800k ha azonos az órajel. 340ezerért vettem a nyáron fél évesen, és most adtam el 350ért :)) (adatlapomon még ez van fent)

    Tökéletesen ment minden, de zavart, hogy bf1 multi alatt is csak 35-40%-os cpu kihasználtságig jutottam, annyira feleslegesen erős volt a proci, közben pedig kijöttek a 8magos ryzenek, amiknek a kezdeti tesztjei inkább lehangolták az embereket mint vásárlásra ösztönözték, de már tudni lehetett, hogy a ryzen 7 1700-as is olcsóbb lesz 8magosként, mint a legolcsóbb intel-féle 6magos.
    Szóval meghirdettem a gépet, aztán egyszer csak el is vitték. Még használtan is drágább egy ilyen konfig összerakása, mint egy zsír új 6magos ryzen rendszeré. (használtan 90körül mennek az 5820k-k, alaplapok meg talán 40től indulnak, és akkor ezek sanszosan 2+ évesek már mind, újonnan pedig 200ezer Ft lenne...)

    Tehát tudtam, hogy még kaphatok vmennyit a gépért, de a ryzenek szélesebb körű elterjedésével jóval nagyobb bukta lenne mintha most szállnék ki, hiszen még újonnan is olcsóbbak mint az 5820k használtan, közben pedig nem sokkal gyengébbek. És igen, már az 5820k-nál is egyértelmű volt, hogy játékok alatt gyorsabb nála egy i7-6700k/7700k, de akár egy húzott i5-ös is, csak ott nem ment a hiszti emiatt. Pedig mehetett volna, mert a 3.3/3.6ghz-es gyári órajeleivel aztán végképp egy vacaknak tekinthető és amit 4.4ghz-en tudott, azt IPC-ben egy skylake/kabylake már 4ghz-nél hozta... Egy 3xxx-es proci pedig 4.7ghz-en hozta ezt.

    Szóval agyaltam, hogy mi legyen:

    1. G4560 + H110 + 1050Ti? - előre tudtam volna, hogy mik a határok és az újabb játékoknál már para lett volna a 60fps elérése a proci miatt --> kb. 94ezer Ft lett volna

    2. i3-6100 + Z170 + be quiet! pure rock hűtő + 1050Ti? - Z170-es lappal BCLK bios-szal felhúzva 4.4-4.5GHz-re egész hozható, de annyi felára lett volna már, h ennyit meg már nem adtam volna egy 2magos prociért, DE a bővíthetőség i5-i7-re már adott lett volna --> kb. 140ezer rémlik

    3. i5-6400 a 2-es számú összeállítással vagy akár gtx 1060-assal: szintén bclk-val ment volna 4.4-4.5GHz-en, és akkor ahova nem kell az extra szál és kakó, akkor fogtam volna 20ezret egy i5-6600K-hoz képest. --> 175ezer rémlik erre, ami már nem kevés pénz, ÉS már szintén tudni, hogy pl. BF1-hez kevés, akkor meg minek adjak ki rá pénzt :F

    4. Megvárom az április 11edikét és i5-6400/7400 árban veszek 4/8-as v. esetleg 6/12-es ryzen procit ha nem sokkal drágább, persze várhatóan 3-4 hét várakozás után állnak be az árak, egyébként tuti felárat fizetek érte, mert már látható volt, hogy a 8magos ryzenek árai is tudtak normalizálódni.

    Végül miután eladtam a gépet, kiégtem 2 nap alatt az ezer éves laptop előtt és berendeltem a 8magos ryzen 1700X-et (108ért volt sima 1700, mondom 120ért belefér az X), egy B350 Tomahawk Arctic lapot (38k, de igazából sima b350-es lap is elég lett volna 30ért), 16gb 3200mhz cl16 corsair rgb led-es ramot (38k --> vmiért aznap 52ezerről be volt esve az ára), egy be quiet! pure rock hűtőt (9,5k) és egy msi gaming x 3gb gtx 1060-ast (70k).

    Tekintve, hogy igazából csak wow-ozok, és a kihasználatlanság miatt váltam meg leginkább a korábbi géptől, most lett egy erősebb procim (+30-40%), egy erősebb videókártyám (+15%), minden alkatrész új, és fel tudtam használni az 5820k előtti gépem maradványait, így 280ból megállt a történet és még maradt 70ezer Ft-om :)) Folyton az motoszkált bennem, hogy mi lesz ha wow-ot megunom és újra bf1-eznék, vagy bármi egyéb új játék? Na ezt most kiküszöböltem jó pár évre :DDD

    Most, hogy megjelentek a tesztek a 4-6magos ryzenekről is, és az árakat is látni már, így most egy 6magos ryzent rendelnék be, az is bőven kitartana évekig és maradt volna további bő 40ezer Ft a zsebemben, de nem panaszkodok.

    A 2magos procikkal az a baj, hogy ahova elegendőek, ott oké minden, de amint kéne az extra mag, akkor akár fele annyi fps lesz kapásból, és ez gáz. Aki tudja, hogy mivel játszik és h ahhoz elég-e a 2 mag, annak oké, egyébként felejtősek.
    A 4magos procik alapvetően rendben vannak mindenhol, de azért látni lehet, hogy az i5-höz képest az extra 4szálas i7 néhol szépen elhúz. Ezzel a metodológiával agyaltam azon, hogy i5 árban a 4mag8szálas ryzen 5 1400-as jó vétel lesz pár évre, csak nem fog menni 4.6+ ghz-en, egyébként teljesen rendben van ennyi pénzért. Ezt továbbra is tartom, de az árak alakulása miatt inkább 6magos ryzen 5 1600-ast vennék most. Tekintve h egy i7-6700k/7700k néhol már 85-90%-on teker, azért ott már nincs sok tartalék a kompromisszummentes játék érdekében, ezért egyáltalán nem elvetendő ötlet a tartósabb 6mag felé kacsingatni, ha pedig még azt is bevesszük a számításba, hogy Inteltől ez eddig mennyiért volt lehetséges, akkor aztán végképp irány az olcsó 6mag. Remélhetőleg jön pár tapasz, rendbe rakják a játékokban mutatott gyengélkedéseket, és máris rendben lesz minden. Akit pedig zavar a kevesebb fps 1080p-ben, az menjen nagyobb felbontásra, hogy tutira a vga legyen kevés ;]

    Szóval szerintem szép kis csomagot tett le az AMD az asztalra, és a játékokban nyújtott gyengélkedések ellenére is valós alternatívát tud végre nyújtani az Intelekkel szemben. Akinek kell az utolsó csepp fps is, megveszi az Inteleket.
    Én így rangsorolnám a procikat most: G4560 -> i3 felejtős (g4560-as miatt) -> ryzen 5 1400 (extra szálak miatt i5-höz képest) -> ryzen 5 1600 (best buy jelenleg) -> ryzen 7 1700. Akinek pedig kell az extrém sok fps, annak a K verziós i5-7600K és i7-7700K mehet. Nem mondom, hogy a sima i5-i7-esek "halottak", mert biztos lesznek olyanok, akiknek megfelelőbb választás lesz a ryzennel szemben, de hosszabb távon gondolkodva nem látom értelmüket a ryzenekkel szemben. A lényeg, hogy végre újra verseny van! :)

  • BeZol

    őstag

    válasz ttwepinefrin #4503 üzenetére

    Nem nagyon figyeltem akkor az AMD-t, nekem az rémlik, hogy eleve láthatóan gyenge volt az 1szálas teljesítménye, és csak bepakoltak 8 magot h ezt ellensúlyozzák, mert a jövő a többszálé, és akkor minden oké lesz (és közben egy csomó áramot is zabált). Eltelt x év, és csak most kezd igazán 4 szál fölé menni pár játék, ezért évekig elég volt az i5-i7 a maga 4magjával és fele akkora fogyasztásával a magasabb ipc-jével.
    Most viszont ahogy Omli is írta, látható egy csomó tesztben, hogy 1szálon és többszálon is rendben van minden, haswell és skylake közti IPC szintet tudnak biztosan, ezt megfejelték ismét akár 8 magig, most csak annyi a bökkenő, hogy 4ghz-nél elhal a dolog (6-8magos intelek 4.4-ig jutnak, de oda vízhűtés kell már, léghűtéssel inkább 4.2ghz a vége, tehát léghűtéssel ez 5% bukó), és mivel teljesen új az architektúra, még ki kell ismerni, hogyan lehet teljesen kiaknázni a benne rejlő teljesítményt, mert játékok alatt láthatóan nem présel ki mindent magából, de közben egyáltalán nem gáz a szitu!
    Szerintem nem járnál pórul a ryzennel, és az intel is 6magosra növeli majd a mostani 4magosait 1-2 év múlva, tehát az irány adott, a legjobb választás szerintem most egy 6magos ryzen 5 1600-as, és most azt kell nézni, hogy vajon mit lép erre az egészre az intel. Ha tudna olyat lépni, mint anno a core2 sorozattal, vagy a sandy bridge szériával, és ennek azonnal látható teljesítménybeli különbségei lennének (és itt főleg a játékokra gondolok), akkor annak megint elkérnék az árát, és megint eltelne pár év, mire az lenne az új "standard", ezért szerintem aki ilyen 6 magos ryzent vesz, az legalább 4 évig tutira hátradőlhet.

    A sztori másik fele, hogy az AMD minden vagyona belement a ryzenbe és a polaris vga-kba. Most jó eséllyel ismét évekig nem lesz lényegesebb technológiai ugrás a procijaik terén, csak reszelgetés. Az intel viszont csorog le 10nm-re, utána megint lesz majd valami kisebb méret, az AMD pedig szerintem még akkor is 14nm-en lesz, csak megoldják a 4.4ghz-et, és találnak még itt-ott pár extra ipc növelési lehetőséget, de ez nem lesz annyira jelentőségteljes, hogy megérje a mostani ryzen-ről majd váltani.

  • BeZol

    őstag

    válasz Malibutomi #4519 üzenetére

    Na ezekre már nem emlékeztem, de AMD-t ismerve adj hozzá 1-1,5 évet :))
    Polaris kártyák rajtja is milyen volt már. Tavaszra ígérték, majd tavasz végére, aztán a semmiből jött az nvidia május végére, végül júliustól lett kapható az rx480-as..., ÉS már jött a hír, hogy decemberben jön a vega. Aztán nvidia is jött ezzel a dumával, ekkor a vegát már ősz végére ígérték. Az nvidia aztán hozott egy meglepetés Titan X-et augusztusban! Az 1080Ti pedig márciusban került csak a boltokba (talán január-február helyett, de konkurencia híján hova siessenek). AMD vega? Ja hogy még sehol :DDD
    Szóval csak óvatosan az AMD slide-okkal, mert azért ez a ryzen start is messze állt a tökéletestől.
    Ha pedig gyártástechnológia ugrásokról beszélünk, még az Intel bicskája is beletört nemrég, elég 2015re visszaugrani. Júniusban broadwell, szeptemberben skylake, és vége a tic-tac-nak is.
    Ezek után már mégsem 100%-osan marhaság amit írtam ;)
    Mostani ryzen development 5 év volt? Ryzen 2 gondolom gyorsabb lesz, de nagyon optimista az a 2 év, inkább 3-4 lesz az, addig pedig reszelgetik azt ami van, mert biztos többet ki tudnak hozni a friss 14nm-ből idővel.

  • BeZol

    őstag

    válasz hann #4573 üzenetére

    Átlag 220 fps körül tud cs:go-ban (180 körüli minimummal) egy ryzen proci, mindenhol írják h +100fps-ük van i7-esekkel, tehát ha csak a cs:go a cél, akkor maradj ahol vagy. 2012es dx9-es játék, kétlem h kapna majd optimalizációt. Esetleg használt i7-5820k konfigot ajánlanám, olcsóbb mint egy új i7-7700K konfig, vizezve 4.4ghz-et mindegyik 5820k viszi, és én 300fps alatti értékekre nem emlékszem vele. IPC-ben durván azt tudja 4.4ghz-en mint a 6700k/7700k alap járaton (de inkább 4ghz-en, nem 4.2-őn), és 4.6+ ghz-es oc-val le tudják pipálni, viszont mégis csak 6magod lenne, de még használtan is drágább, mint egy új 6magos amd konfig, viszont cs:go-ra egyértelműen jobb választás ha kell annyi fps.
    Én mikor megvettem a gépet, akkor hagytam kifutni az fps-t, aztán abbahagytam a cs:go-t több hónapra, és csak g-synccel játszottam 144fps-es korláttal, és mikor fél évvel később feltettem a cs:go-t újra, akkor bántotta a szememet a folyamatos képtöredezettség a rengeteg fps miatt (ami korábban egyáltalán nem zavart), és egyszerűen nem bírtam normálisan játszani mert folyton zavart a képtörés, úgyhogy g-sync be, fix 144hz/fps, és úgy toltam, és adta ugyanúgy rendesen ;] (cs:go elviekben fix 6 maggal megy a leggyorsabban HT nélkül, most találtam, persze gondolom azonos órajel mellett, szóval 4magos proci jobban felhúzva még mindig jobban üthet)
    Még annyi, hogy supreme és global elite rangon mozogtam régen.

    [ Szerkesztve ]

  • BeZol

    őstag

    válasz SECTORnooB #4672 üzenetére

    Nekem B350 Tomahawk Arctic van, és megy 3200MHz-en a ram. BCLK emelés viszont most vagy nincsen, vagy még nem engedélyezték, mert a legújabb bios-szal megint lett pár extra funkció és 2933-ról megy a 3200mhz is. 38ezer volt a lap, de másnak 30ezres van csak és ott is megy a 3200mhz, én biztos nem költenék 50+ezer Ft-os x370-es lapra, a többkártyás rendszerek egyébként is legtöbbször halottak játékok alatt, ill. az a pár extra finomhangolási lehetőség a tuning szempontjából biztos segít abban, hogy ne akadj el 3.9-4ghz-nél, hanem mehet a 4.1ghz is, de ehhez jó proci is kell és keményebb hűtés is, akkor pedig már nem csak alaplap felárat fizetsz...
    3200mhz-es ramot vegyél b350-nel, és még ha nem is megy az elején úgy ahogy kéne, idővel tuti kikalapálják.

    Lefuttattam ezt a superposition-ös tesztet 2133mhz-es ramokkal és 3200mhz-en is, kb. semmi különbség. 8275 kontra 8303 pont, szóval itt nem hiába 99%-os a gpu kihasználtság, ill. ahol fps-beli gyengeség van a játékteszteknél, ott nincsen meg a 100%-os gpu terhelés, és azért annyi az annyi. Ez a teszt tökéletesen van optimalizálva.

    Ha nem akartok lutrira menni, akkor nekem ez a lap van, és ezzel a memóriával megy a 3200Mhz a legújabb bios-szal, egyébként pedig 2933mhz-en ment, a proci pedig 1700X.

    [ Szerkesztve ]

  • BeZol

    őstag

    válasz SECTORnooB #4706 üzenetére

    :C :C :C

    Ma reggel megnéztem játékban a különbséget a 2133mhz kontra 3200mhz-es ramokra, és tényleg van egy +10-15% fps. A gpu kihasználtságom 80-85%-ról 90-95%-ra ment fel azonos beállításokkal cs:go-ban, és csak a ramok órajelét változtattam meg.

    [ Szerkesztve ]

  • BeZol

    őstag

    válasz Márk #4712 üzenetére

    Gratula a géphez :C

    Nekem "csak" 3200MHz-es a ram-om, de alábbi időzítésekkel megy, ha gondolod szerintem te is lejjebb mehetsz velük, ha ér egyáltalán bármit is:

    Én a jövőben "reménykedek", hogy majd mehetek tovább is, mert egy korábbi revision-nel mentek ezek Intel lapban 3770MHz-en is, ill. 3200MHz mellett 13as időzítéssel. Egyelőre bclk állítási lehetőség nincs h nagyobb órajelre kapcsoljak (van egyáltalán b350-re ilyen?), mert csak 3200MHz-ig engedi beállítani, csak az időzítéseket lehet hozzá buherálni, de nem ment se 13, se 14es időzítéssel még, szóval hagytam 16on.

    A cpu-z-ben minden ryzen szárnyal, az lenne a szép, ha máshol is ennyire szárnyalnának. Gondolom ez a program 100%-osan fekszik a ryzennek, ha a többi is ilyen lenne, akkor az szép kis mészárszék lenne ;]

  • BeZol

    őstag

    válasz Márk #4790 üzenetére

    Én 1xer vettem asus alaplapot, a garancia lejárta után 3 hónappal meg is halt, azóta kerülöm őket, ellenben a kevésbé ajánlott gigabyte alaplapom 7,5 évesen is ment. Volt abit alaplapom is, az az asushoz hasonlóan gari lejárta után szinte azonnal meg is halt. Asus a mai napig van, kerülöm is az alaplapjaikat én is ;]

  • BeZol

    őstag

    válasz Honzi #4798 üzenetére

    Nekem a MSI B350 TOMAHAWK ARCTIC van, gondoltam azért veszem ezt, hogy ne a legolcsóbb B350-est vegyem :DDD , de szerintem ahogy így nézegettem ezek a drágábbak azért drágábbak, mert több rajta a világítás, és külön csatlakozók is vannak, hogy összehangold a világítást, tehát bármi ami világít a gépedben, azt össze tudod hangolni h egyszerre pulzáljon, villogjon vagy akármi, de ehhez vmelyik csatlakozóra vmi extra cucc kell ha jól vettem ki. Nem folytam jobban bele mert zárt a gépházam :N
    Itt vettem a kommentbe írt corsair rammal, de szerintem nyugodtan vehetsz 30ezres lapot is, felesleges ennyi csicsa hozzá.

  • BeZol

    őstag

    válasz apa111 #4826 üzenetére

    Vajon játékoknál melyik része számít a legjobban?
    Az fix, hogy a nagyobb órajel jobb, az időzítés talán lényegtelen, akkor a jobb memory read v. write a lényeg?

    Btw vajon hol lehet a ryzen felső határa memória sebességben? Vajon egy 4400 Mhz-es csomag ha egyszer menni fog, az is dobhat további 10-15%-ot? ;]

    [ Szerkesztve ]

  • BeZol

    őstag

    válasz apa111 #4838 üzenetére

    Nekem ennyi lett. Kicsit buheráltam az időzítésen, de csak nem tette magát 15ös-re teljesen.

  • BeZol

    őstag

    válasz apa111 #4846 üzenetére

    Azt, hogy még mindig nem 100%-os a bios ;)

    "Selejtes" 8magosokból lesznek a 4 és 6magosok is.

    Vhol volt egy videó az egész folyamatról, hogy van egy nagy szilikonostya, amit szeletekre vágnak, és egy nagy kört kapsz. Ezen lesznek a chipek, de vhogy mindenképp megy vmennyi szennyeződés, ami ha pont beleért a chipbe, akkor az kuka, vagy mentik a menthetőt, ill. talán ami az ostya közepén van, az a legtutibb minőség. Ezért jó ha minél kisebb a chip (a gyártástechnológia is segít ezen, mert ugyanazt tudják kisebbre, vagy azonos méret mellett többet pakolnak bele), és ha sok picivel szórod teli a placcot, akkor ezek a foltok jobban nem fednek át annyi kiesést, mintha csak sokkal nagyobb chipek lennének.
    Vmi ilyesmi lehet a magyarázat szerintem, csak ez gpu-kra vonatkozik: [link]

    Az okosok leírhatják, hogyan is van ez pontosan :DDD

Új hozzászólás Aktív témák