Új hozzászólás Aktív témák

  • Vistaboy

    veterán

    Sziasztok.

    Nemrég én is beléptem a klubba, mert kíváncsi voltam, milyen egy full AMD-s konfig, bár elképzelhető, hogy nem lesz hosszú életű a kártya, ha így folytatódik. :(

    Szóval egy ASRock AMD Radeon RX 6900 XT Phantom Gaming D 16G OC VGA-ról van szó, amit viszonylag jó áron vettem egy régi barátomtól, innen az apróról. Egyedüli hibája, amit ő be is ismert, hogy az RGB világítás nem jó rajta, de azzal együtt tudok élni, szerintem nem ez a baj forrása. Durván egy hete (múlt pénteken) hoztam el, és azóta nincs semmi komolyabb baja, viszont van egy érdekes dolog, amitől a frász tör ki néha. Sajnos nem tudok rájönni, hogy hardveres, vagy szoftveres gond lehet, de mindjárt leírom a pontos tüneteket.

    Nos, a problémám az, hogy bekapcsoláskor random módon - néha elég sokszor egymás után - fekete képernyő fogad. A gép nem fagy le, a monitor sem lép alvó üzemmódba, szóval jelet kap, viszont a képernyő tök fekete. Amúgy tényleg totál random módon viselkedik, leírom sorban az eddigi tüneteket, idáig ezeket tapasztaltam, hol ez, hol az jön elő:

    - Van, hogy egyből bejön a kép rendesen és utána semmi gond nincs vele, legalábbis, amíg valami miatt újra nem kell indítanom a gépet,
    - Van, hogy már a Bootolási képernyőt sem látom,
    - Van, hogy a Bootolási képernyő bejön, de a Zárolási képernyő már nem,
    - Van, hogy a Zárolási képernyő bejön, beírom a PIN-kódot, utána pár másodpercre bejön az Asztal, utána átvált fekete képernyőre,
    - Ha kihúzom a DisplayPort kábelt, és vissza-, vagy átdugom másik kimenetbe, akkor pár másodpercig van kép, utána megint fekete képernyőre vált,
    - Van, hogy egy újraindítás (bekapcsológombbal leállítás, majd pár másodperc után újra bekapcsolás) megoldja a problémát, de már volt olyan is, hogy ÖTSZÖR (!!!) kellett ezt eljátszani, mire végül nehezen nem váltott át fekete képernyőre az Asztal.

    Ha már egyszer bejött a kép, utána nem megy el, de azért idegesítő, hogy néha negyed óra is elmegy, mire beáll annyira, hogy tudjak dolgozni rajta. Fogalmam sincs, mi okozhatja ezt, lehet drivergond is, jelenleg a 22.5.2 (legfrissebb) Adrenalin Edition van fent, de a korábbinál is előfordultak már ezek a tünetek.

    Még azt az egyet nem próbáltam ki, hogy DisplayPort helyett HDMI-kábellel kötöm a monitorra, de kétlem, hogy a DP kábel hibás lenne, a korábbi kártyával (AORUS GTX 1080 Ti) ilyet még nem tapasztaltam. Mondjuk olyan volt, hogy alapból nem a monitorra, hanem a TV-re küldte ki a képet, hiába nem az volt az alapértelmezett, de ott az megoldotta, ha visszaállítottam egy képernyős megjelenítésre.

    Szerintetek mi lehet vele a gond? Tapasztalt már valaki hasonlót közületek? Megmondom őszintén, nem szívesen adnám vissza a kártyát, mert amúgy játékok alatt tényleg szuper, főleg 1080 Ti után, de amennyiben hardveres eredetű a probléma, akkor nincs mese, vissza fogom neki adni. A konfigom teljes leírása az adatlapomon megtalálható. A BIOS-ban engedélyezve van a Smart Access Memory, nem tudom, ennek lehet-e bármi köze hozzá, mindenesetre majd kipróbálom kikapcsolni, egyelőre most nem akarom ezért újraindítani, de délután megnézem.

    Szóval ez lenne a gond, nem tudom, hogy másnál előfordult-e már, nálam eddig ilyen nem volt még, pedig sokféle kártyám volt már, AMD és nVidia is, egyiknél sem tapasztaltam hasonlót. Ha szoftveres gond lesz, akkor valószínűleg a driver okozza, de nem tudom. A Windows frissen lett újratelepítve hétvégén, szóval nem maradt az nVidia cuccból semmi rajta, ami zavarná. Szóval passz. De ha hardveres a gond, akkor vissza kell adnom, nincs mese.

    Köszi előre is a választ. :R

    [ Szerkesztve ]

    "A battle has been fought, and is now over. Place your sword upon the ground, and rest in the temporal peace. After dozing in the warmth of a dream, a new day will begin." - Fate/Stay Night. Diablo III: Vistaboy#1222

Új hozzászólás Aktív témák