Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • zoltanz

    veterán

    válasz frescho #80098 üzenetére

    Jó persze, Commodore-os időkben, csak a tanácselnök fiának, posta főnök fiának, komisszárok fiának stb. volt számítógépe csak, valamint iskolákban találkoztam vele. Nekünk ilyen TV játékok jutottak csk (ping-pong) kvarcjátékok, (tanárok elkobozták mindig :) ) szállodákban voltak pénzbedobós konzolgép játékok Space Invaders stb.

    Azért a mostani árak nem egészségesek, emlékszem Voodoo1-2, Riva TNT1-2, Geforce2 MX, Radeon 7000, 9600 premier idejük után 1-2 évvel kavicsokért lehetett ezeket kapni (tömegével voltak), és ha nem is a legújabb vizuális élményt adta, de az összes AAA cím játszható, élvezetes volt vele, néha egy kicsit alacsonyabb felbontáson.

    [ Szerkesztve ]

  • arn

    félisten

    válasz frescho #80098 üzenetére

    De az nem volt jellemzo, hogy par even belul dragult tobbszorosere. 2000 kornyeken en max az osztondijamat koltottem gepre, megsem volt olyan elavult gepem, mint manapsag. Igaz akkor a harom eves gep meg se moccantotta az ujabb programokat, viszont az eggyel korabbi generaciot gombokert megkaptad.

    Most ujra kiadnak egy harom eves kartyat ketszer annyiert, mert megtehetik (rtx2060 600-800 eur, haha).

    [ Szerkesztve ]

    facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

  • DBob

    őstag

    válasz frescho #80098 üzenetére

    Ennyi.

    @zoltanz:
    És azt se hagyjuk figyelmen kívül, hogy 20 éve sokkal gyorsabban amortizálódott el a hardver mint manapság. Emiatt hamarabb is esett nagyot a használt hardver ára.
    Vagy most is azt szeretnéd, hogy a frissen megvett Intel I9-12900K CPU-d 3 év múlva kavicsokat érjen, mivel más az OS is akadozni fog rajta?

    Ahogy megyünk előre az időben, egyre inkább drágulni fog a hardver ára, mivel mint minden erőforrás a Földön, a megfelelő minőségű szilícium is véges, és erre már figyelmeztettek közel fél évtizeddel ezelőtt is.

    Fogunk mi még videókártyán kívül más komponensért is újra havi fizetéseket otthagyni a boltban.

  • KROK640

    veterán

    válasz frescho #80098 üzenetére

    A 30 évet szándékosan nem írtam, mert akkoriban kb ugyanaz a horror ment mint most (csak éppen tök jól elvoltam a Commodore-al, meg a matchboxokkal stb.)
    20 év talán túlzás, de a 18 nem. 2002-2003ban akkoriban arányaiban(!) előtte soha sem lehett olyan olcsón játékos gépeket összerakni mint akkoriban. Volt Tualatin Celeron, mint olcsó és jó megoldás, simán jobb volt mint a kortárs PIII-as (Cuminéktől mindenképp), ls lehetett húzni. (egy csomó TualatinCeleron alapú "60 ezres" konfigot raktam akkoriban össze játékra). Volt P4 alapú Celeron ha lehet még olcsóbban, a memória is olcsó volt viszonylag, és egy jó GeForce 2MX 400 a leggyengbb konfigokat is felrázta. Annyira, hogy eg csomó régi gépet (366-466 Celeronok) húztunk fel akkoriban azzal, hogy mindegy mennyi RAMja van (32-64MB esetleg 128) bedobtunk mellé egy 128MB-as modult, VGAnak meg egy GeF2 MX400 és már lehetett is játszani velük. Ráadásul ezek a gépek konkrétan gombokért mentek. Hiszen egy 1-2 éves gép az újkori árának a felét sem érte, ugyanakkor 2003-2004 környékén jött egy fejlődés beli lassulás, és az az időszak, amikor az 1-2 éves gépekkel még el lehetett lenni.

    A BH alaplap pedig nem rossz, ha nekem lett volna olyan én sem cseréltem volna le. Csak sajnos sosem volt olyanom :( mindig valami Via-s szutyok jutott, amit persze procicserével alapból cserélni kellett, ráadásul instabilak és lassúak is voltak.

    A Phenom 2 magasságában már eléggé széthúzódott a kínálat, mert olyan 2007 vége, 2008 eleje felé vettem észre azt, hogy a csúcs fokozatosan emelkedik és elérhetetlenebb lesz, miközben a belépőszint egyre olcsóbb.

    2003-ban az átlag bruttó 137 ezer ft volt, (ennek persze a tényleges kézhez kapott nettója jóval kevesebb volt, mint ahogy 2019ben sem 367 ezret kerestünk, vagyis pont de, csak Ausztriában) és ehhez tudtam 60-70 ezrekből összerakni akkori játékok élevezetes futattására alkalmas gépeket.
    Sajnos nem találom, de van egy füzetem, amiben akkoriban írtam le a konfigokat amiket összeraktam, árral mindennel.

    2003-ban 137 ezerből azért elég jó gépet lehetett összerakni, ami alkalmas volt játszogatni. Ma 367 ezerből, még a VGA sem feltétlenül jön ki :(

    A Celeron-Pentium-i3-i5-i7. Az AMD-nél is volt Athlon, meg Phenom mindenféle magszámmal megáldva időszak megint csak érdekes volt, bár teszem hozzá, akkoriban az I3 volt az új Celeron és az I5/I7 az új Pentium, hiszen a Pentium és Celeron CPU-k (küönösen az utóbbiak) akkoriban kezdtek már nagyon belépőnek számítani. Phenomokból meg aPropus magosak voltak izgalmasak, mert jó eséllyel lehetett csinálni a 2-3 magosakból 4 magosakat, ráadásul magasabb órajelen, kb féláron be lehett fogni, vagy megközelíteni az akkori csúcsot.

    Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

Új hozzászólás Aktív témák