Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Pikari

    addikt

    válasz frescho #102413 üzenetére

    Na igen, a 939-nek eléggé a végtelenségig kihordta az idejét az, hogy a legtöbb lapba lehetett 2 magos procit is tenni.

    A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

  • jokeph

    nagyúr

    válasz frescho #102413 üzenetére

    Ezért is lett a 2000. évi PII után kapásból P4 2003 őszén nekem, nem láttam értelmét az aprózgatásnak. :D

    #102414Pikari: 939-ről csak utána tudtam, amikor a P4 már megvolt.

    [ Szerkesztve ]

    RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

  • KROK640

    veterán

    válasz frescho #102413 üzenetére

    Persze, van valamekkora infláció, meg jó szar ft-unk is, de azért mégis döbbenetes, hogy 3+ éves hardverek gyakorlatilag az akkori új árukon kelletik magukat. Ami meg újabb az e felett van árban, sokszor nem is kicsit... (egy 14th gen I5 100 ezer ft-ból nincs meg, és ez csak a proci)
    Ha ez így megy tovább, akkor ez a gépem még nagyon-nagyon sokáig fog maradni. Eredetileg 2021 tavaszán 3 évre terveztem a platformot (mobo-cpu-ram) de mivel teljesen jól elvagyok vele, további két évet mindenképp marad, vagyis 2026-ban térek majd vissza a kérdésre.

    Nemrég néztem egy videót arról, ami KSH adatok alapján (LOL) és infláció kalkulálással kihozta, hogy most mennyivel sokkal nagyon-nagyon jobban élünk mint a 1990-es évek elején, merthogy az autók is arányaiban mennyivel olcsóbbak stb. Csak épp egyrészt taktikusan kihagyta a lakást/házat belőle, másrészt nem számolt azzal, hogy ma viszont van egy csomó kvázi kötelező kiadásod, ami 30 éve nem volt :
    1. Internet - enélkül ma megvagy lőve, és azért éves szinten ez egy 100 ezer ft-os tétel
    2. Mobiltelefon, és az azokhoz kapcsoló kiadások, mobilnet, telefonelőfizetés stb. nem elég, hogy 4-5 évente kénytelen vagy cserélni a telefont, de addig is folyamatosan költségek kapcsolódnak hozzá
    3. Bankszámla - Rá vagy kényszerítve, hogy tartsál, és igazából csak még kiszolgáltatottabbá tesz a csalók és a behajtók felé, idő kérdése hogy az állam mikor szál be ebbe
    4. Netflix vagy bármilyen streaming előfizetés - a TV ma már nézhetetlen moslékok gyűjteménye, ha filmezni vágysz, bizony ez is kell, lehetőleg mindjárt 3-4 féle is, ha okos vagy akkor meg torrent
    5. spotify - míg régen megvetted a kazettát és hallgattad a zenét, ma havi díjas előfizud legyen ahhoz, hogy zenét hallgass (vagy úgy csinálod mint én, mp3-ban a telefonra)
    6. Eleve a számítógép, pár évente ugyan, de fejleszteni és cserélni kell, ez is több százezres tétel. 30 éve vagy volt géped, vagy nem, de ha volt is, 10 évig is jó volt egy C64 mondjuk
    ... és még biztos van ilyen dolog.

    "Csak olyan volt mint nagyapám baltája main már 3x cseréltünk fejet, 4x nyelet" - pontosan, nagyon sokaknál az "ugyanaz a gép" azt jelnetette, hogy kb a ház meg esetleg a táp maradt még a régiből, amúgy már mindent cseréltek, van amit többször is.
    Ahogy írod is, esetleg a jobb lapok lehettek fixek, mert 300-tól 1100MHZ-es Copperig le tudtak fedni mindent (neked a BH hogy vitte a TUA-t? :Y ) Sőt, ha mégis vitte a Tua-kat valami trükkel, akkor akár 1400-ig is nyitva volt az ajtó, ami némi OC-vel 1733-on még a koria P4 cerkákat is verte... és mindehhez egy '99-es lappal kezdtél.
    Sajnos nekem nem volt ilyen szerencsém a lapokkal, a 366-os Celeron konkrétan két lapot fogyasztott el 1 év alatt és a harmadikkal ment el a háztól, a 466-os ugyan beérte egy lappal, de sehová nem volt bővíthető (nem vitte az FCPGA-kat állítólag :( ) az 1700-as Celeronom S478-asa ugyan csábító volt de gyakorlatban hamarabb halt ki alóla a lap minthogy az 1700-as Celeront akár 3GHZ-es NW procira cseréljem. Aztán jött az Athlon XP, ahol egy VIA-s Soltek lap után egy VIA-s ASUS jött, majd az NF2 Ultra ASUS és azzal lett cserélve, tehát itt is megvehettem azért három lapot. A Phenom 9500 elment egy lappal, de épp a váltása után annál is lapot kellett cserélni. Na a 4th gen I3 viszont kemény volt, 7 évig elment ugyanazzal az alaplappal, de mire odajutottam, hogy kap egy I7 4770K-t, addigra már rédemesebb volt sokkal 10th gen I5-re költeni a pénzem. És van a mostani gépem ami 3 éves és 22 napos. Ugyanazzal a lappal, ami mellesleg fantasztikusan jól is néz ki (Asrock B650M Pro4)
    Tehát így visszanézve nekem nem nagyon vannak kihasználva a lapjaim lehetőségei, a mostaniba is megy 11th I7 is, de praktikusan a fogyasztása miatt is már csak, maximum 10th gen I7-et kap majd egyszer talán, de ahogy jelenleg elnézem az árakat ez sem most lesz, hanem majd évek múlva, amikor kétségebeesett kísérlet lehet majd a platform 1-2 évvel történő kitolására.

    Athlon XP-né lsi viszonylag széles volt a skála, ami vitte a Tbed B 1700+-t az általában a 3200+-os (ra húzott) Bartont is vitte, amivel tényleg meglehett még toldani 1-2 évet a végefelé.

    És ahogy írod, a GPU-k apránként, alkalmanként, de határozottan cserélődtek, elég ha AGP fronton 1999 és 2007 közé gondolok : S3 Trio 3D/2X 4MB, Riva TNT1 16MB, Riva TNT2 32MB, Savage 4 32MB, GeForce 2 MX400 64MB, Geforce 3 Ti200@500 128MB, GeForce 7300GT 128MB ... és ezek csak a hosszabb ideig gépemben lévő kártyák voltak az AGP érából. De volt közben rövidebb ideig GeForce 256-om, Voodoo 2 SLIm, Radeonom (7500, 8500, 9500, 9550, 9700Pro, 9800Pro), Kyrom meg sok más is, rövidebb ideig.

    Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

Új hozzászólás Aktív témák