LEGO Batman 3 teszt

Batman kezdődik... újra

Unalmas lehet az élet a Traveller's Tales kötelékében. Az angol fejlesztőcsapat kilenc éve szinte kizárólag az egymást érő LEGO játékokból él, 2009 óta pedig konkrétan semmi máshoz nem nyúltak. Ami korábban filmsikerek humoros és élvezetes, műanyagba öntött feldolgozása volt, az mára egyedileg kitalált kalandok sokasága ugyanarra a sémára felhúzva. Hogy mennyi kreatív energia mozgósítható még ebben a környezetben, az kérdéses, a LEGO Batman 3: Beyond Gotham pedig ilyen értelemben nem más, mint önmaga is egy hatalmas kérdőjel.

Batman és hűséges (bár kissé ütődött) segítőtársa, Robin megint a jól ismert gazfickókat üldözi. Legújabb kalandjuk Gotham City csatornáitól egészen az Igazság Ligájának űrállomásáig vezet, csakhogy amikor már úgy tűnik, végre elkapták a legfőbb gonoszokat (Jokert, Firefly-t, Killer Crocot és a többieket), egy új, minden eddiginél komolyabb fenyegetés bukkan fel a horizonton. Brainiac jelenik meg, e kozmikus gonosztevő szándéka pedig nem más, mint összezsugorítani az egész Földet, és üvegbe zárva a saját gyűjteményébe helyezni azt. A sötét lovag és még sötétebb társai kénytelenek hát összefogni. Ahogy a játék címe is mutatja, ez már többről szól, mint Gotham. A DC Univerzum szereplőinek az egész világot meg kell mentenie.

LEGO Batman 3 Xbox One

A történet és a környezet tehát új, ami nem is csoda. Már a köpenyes lovag második LEGO-kalandja is azt mutatta, hogy pusztán a mindig éjszakába hajló Gotham városára építeni egy játékot többé nem kellően változatos. Ez a játéksorozat egyébként is saját magával küzd évek óta, a fejlesztők hiába igyekeznek megkavarni a benne lévő játékmechanikákat, egyre több tartalmat belepaszírozni az újabb részekbe, az alapok változatlanok, és ennyi év után már a kifáradás jeleit mutatja a széria, még akkor is, ha ez a pénztáraknál egyelőre nem feltétlenül látszik. Sajnos a nagy forradalom ezúttal is elmaradt.

Hogy vajon a fejlesztők félnek-e megbolygatni az eddig bevált formulát, az rejtély, az mindenesetre tény, hogy alapvetően a LEGO Batman 3 sem mutat be semmilyen újdonságot vagy fejlődést. A történet a megszokott mederben zajlik: két, esetenként három vagy négy meghatározott karakterrel kell átjutni a vészesen hosszúra nyújtott pályák akadályain. Ez legtöbbször logikai feladványokat jelent, amik többnyire kimerülnek abban, hogy rá kell jönnünk, melyik karakter melyik képességét hol kell használni. A játék természetesen elsősorban a legfiatalabb közönséget célozza meg, így mindenhol segítséget, villogó ikonokat kapunk, az agytekervényeket csak ritkán kell használni. Az persze a pályák tervezésének szegénységi bizonyítványa, hogy ezen segítségek nélkül viszont szinte lehetetlen is volna boldogulni. Minden sötét, szürke, félhomályos, az ezernyi csillogó-villogó fajta LEGO objektum pedig helyenként komolyan zavaró.

LEGO Batman 3 Xbox One

Látható, hogy a fejlesztők minden sarkon próbálták változatossá tenni a játékmenetet, de ennek eredménye csak az lett, hogy az egész nagyon izzadtságszagú. Minden szereplőnek van nyolc megnyitható ruhája, amik különböző képességeket jelentenek. A pályákon szinte folyamatosan újabb és újabb képességeket kapunk, tucatnyi fajta kapcsoló, objektum állja utunkat, a játék mindenáron valami újat akar a képünkbe tolni, de ez gyakran visszafelé sül el. A LEGO játékok nem emiatt voltak élvezetesek kezdetben sem. Érezhető, hogy a TT Games szeretne újat mutatni, de ennek nem ez lenne a módja.

Sablonos öntőformák

Mert sajnos a LEGO Batman 3 játékmechanikai alapjai változatlanok. Bár a pályák szerencsére inkább a logikai feladványokra építenek, még így is sok harcot és platformer szakaszt, valamint egymást érő főellenségeket tartalmaznak. Itt jön ki a LEGO széria csaknem évtizedes gyengesége. A karakterek irányítása és a kamerakezelés továbbra is kiforratlan, a harc csupán egyetlen gomb püföléséből áll, és nagyon sok az idegesítő tényező. A főellenség éppen akkor lő le, amikor mi valamilyen szerkezetet építenénk fel, leesünk ott, ahol éppen nem kéne, mert a kamera a legrosszabb pillanatban fordult el, újratermelődő ellenfelek hátráltatnak, miközben ennek semmi lényege nincs, csak irritálják az embert. A játékmeneti alapok zavarbaejtően elavultak, a rájuk épített ezernyi képesség és minden sarkon valami új kapcsoló vagy pályaelem bemutatása éppen ezért csak felesleges bonyolításnak hat friss és újszerű megoldások helyett.

Azt persze mindenképp el kell mondani a fejlesztők védelmében, hogy mindezek a problémák csak akkor jelentkeznek hatványozottan, ha ez már a sokadik LEGO játékunk. A sorozat elsősorban a legkisebbeknek szól, az újonnan belépők pedig ugyanolyan érdekesnek találhatják ezt a címet, ahogy a korábbiakat. Minden azon múlik, mennyire tolerálja az ember a változatlan dizájnt és a fejlődés mindennemű hiányát, a fiatal korosztály pedig ebben azért sokkal jobb. Ahogy a korai LEGO játékok filmekre építő humora is jobban ütött az idősebbeknél (lásd Star Wars vagy Indiana Jones), így ezek a saját kútfőből kipattant történetek is inkább már csak a gyerekek figyelmét képesek lekötni.

LEGO Batman 3 Xbox One

Ha átnézünk afelett, hogy a Beyond Gotham is szinte pixelre ugyanolyan LEGO játék mint elődei, akkor azért feltétlenül elismerést érdemel, hogy egy rendkívül tartalmas és tisztességes iparosmunka. Több mint 150 szereplő van benne a DC Comics világából, az összes ismert főhőstől egészen a legnévtelenebb karakterig, de még olyan híresség is befért a kalapba, mint Conan O'Brian humorista és műsorvezető. Ugyanez érvényes a játéktérre is, három "hub" világ (Denevérbarlang, űrállomás, Az Igazság Csarnoka) áll rendelkezésre, és természetesen most is jelen van a Free Play mód, amelyben bármilyen karakterrel visszamehetünk a már teljesített pályákra. Rengeteg felvehető titkos láda, a szokásos piros és arany LEGO kockák szegélyezik a LEGO Batman 3 tartalmi listáját, úgyhogy aki 100%-ra akarja teljesíteni a játékot, arra most is több tucat játékóra vár.

Hasonlóan dicséretes a játék technikai megvalósítása. Habár a nyolcadik generációs konzolokon egy ilyen cím esetében már szívesen látnánk 60 fps képfrissítést, a Beyond Gotham alapos kidolgozása, stabil 30 fps mozgása, full HD felbontása és korrekt bevilágítása azért hozza a megfelelő szintet. A műanyag objektumok és figurák szépen csillognak, és bár a szemet nem kényezteti semmilyen elképesztő "nextgen" effekt, néhány szép fényhatás azért belefért. Az animációk, a figurák megszemélyesítése és a szinkron a megszokott minőséget hozza, ilyen tekintetben tehát nem lehet panaszunk a legújabb LEGO címre.

LEGO Batman 3 Xbox One

Úgy tűnik, hogy a fejlesztők több tényező miatt is kutyaszorítóba kerültek. Részben kötik őket a licenszjogok, a jól bevált alapokon pedig nem akarnak változtatni illetve fejleszteni, inkább a rájuk épített tartalmat és mechanikákat próbálják játékról játékra változtatni, csűrni-csavarni. Ennek eredményeképp a Beyond Gotham is egy élvezetes, szórakoztató játék lett, de nem több ennél, egyetlen milliméterrel sem viszi előrébb a sorozatot. A sötét DC univerzum is kissé megfáradt már így harmadszorra műanyagba öntve. A játékban továbbra sincs online többjátékos mód, napjaink szezonbérlet- és DLC trendjeit leszámítva pedig semmilyen igazi újdonságot nem mutat fel. A fiatal korosztálynak nyilvánvalóan ennyi is elég, de mi azért mert nagyon várunk egy vadonat új, frissítően üde, alapoktól újraépített LEGO játékot. Hátha a felnőtt gamerekből is újra előjönne a csillogó szemű gyermek. Ez itt és most egyelőre várat magára.

Pro:

  • Hatalmas tartalom, rengeteg karakter
  • Változatos képességek, kosztümök
  • Stabil, tisztességesen kidolgozott grafika

Kontra:

  • Semmi fejlődés a korábbi címekhez képest
  • Túlságosan is ismerős DC univerzum
  • Lapos történet

70

Azóta történt

Előzmények