Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • TonTomika

    aktív tag

    Sziasztok!

    Nagyon régóta tervezek beállítani itthonra egy NAS-t. Sokat gondolkodtam, hogy vajon melyik lenne a legmegfelelőbb, egy időben sajátot akartam építeni, de a Synology szoftvere verhetetlen, így elhatároztam magamat egy DS214play mellett, ám beszerzésre még mindig nem került, tegnap figyeltem fel a XPEnology-ra, így borult az elképzelésem. :)

    Lehet mégis célszerűbb lenne a későbbi skálázhatóság illetve erőforrás és alkatrészcsere miatt építenem egy NAS-t.

    Milyen konfigokat ajánlotok erre? Árban nagyjából bele kéne férnie a DS214play árába, tehát 110 bruttó összköltségben gondolkodom.

    Ami biztos: Fractal Node 304-es házat néztem ki hozzá, így Mini ITX alapon szeretnék építkezni.

    Ami nagyon fontos:
    - energiahatékonyság és takarékosság -> integrált vagy egy cserélhető belépő Intel Celeron proci legyen bele?
    - nagyon halk működés, mert hálószobában lesz tárolva.

    Milyen negatívumai vannak az XPE-nek? Azt már olvastam itt, hogy ez egy kicsit szürke megoldás, kell-e féljek attól, hogy egyszer beint a Synology és nem fog tovább működni, nem lehet frissíteni?
    Vannak korlátozott funkciók, amik nem elérhetőek?
    Lényegtelen, hogy milyen hardvereket használok, vagy van valami ajánlás ami alapján érdemes menni?
    Alaplapra integrált dupla gigabites LAN-nal használja valaki? Jól működik?
    Pluszban vásárolt kamera licenszt lehet használni hozzá?
    Minden távoli funkció működik?

    Előre is köszönöm a segítséget. :)

  • TonTomika

    aktív tag

    Sziasztok,

    olvasgatom már egy ideje a topikot, kb 1-1,5 hónap és összeépítem én is a szerver vasat.

    A hardverkiépítés már megvan a fejemben, GIGABYTE GA-H97N-WIFI alaplap, 4gb ram, Intel Pentium G34xxT processzor, 3x3TB WD red HDD a média és egyéb cuccok tárolásához, + 750gb notebook HDD a torrenthez, a maradék két slotot pedig később tervezem feltölteni HDD-vel. Az egész rendszer pedig egy APC Back-UPS ES 700VA BE700G-GR szünetmentesen ülne. (Ha jól tudom, kvázi-szinuszos).

    Egyetlen hardverelem nincsen meg a fejemben, ez pedig a tápegység. Szeretnék rendes méretű tápot, de gyanítom, hogy nem működne jó hatásfokkal. Btw elég meglepő, hogy szinte nem létezik a kis teljesítményű minőségi tápegység fogalma. A lényeg tehát hogy elbírja a fenti kis fogyasztású rendszert, illetve 6db HDD teljesítményfelvételét az indulásnál + 6db sata port. Alkalmazhatok-e erre esetleg egy paneltápot?

    Ti milyen tápegységeket használtok? Kivétel nélkül paneltápozik midnenki? Ebay-es Aliexpresses paneltápot szabad venni?

    Szoftver tekintetében még nem döntöttem teljesen, hogy csak Xpenology legyen-e rajta, vagy Ubuntun virtualizáljam, és egy szerverrel oldjak meg mindent. :)

    Előre is köszönöm a segítséget!

  • TonTomika

    aktív tag

    válasz szegedilaci #3387 üzenetére

    Hmm WD RED vinyót írtam, de ahogy látom abból is van már kétféle, a sima red és a red pro, viszont a sima redet is NAS-ba szánja.

    A sima laptop hdd nem képezné részét az SHR tömbnek, teljesen külön share lenne csak a torrenteknek. Direkt azért, hogy a nagy tömböt ne használja feleslegesen, gondolom úgyis leállítja a lemezeket ha nem használja.

    Viszont mivel egyre inkább hajlok az Ubuntun virtualizált megoldásra, ott úgyis mindegy szerintem, hogy mi van az SHR tömbön kívül. Vagy rosszul gondolom? :)

    Lassan két éve megy egyébként az a vinyó 0-24-ben torrent szerverként, eddig baja még nem volt, de fontos adatot nem tárolnék rajta.

    nemurea: Igen, én is ezen gondolkodtam, de fontos lenne a hatásfok is. 200W körül számoltam, 300W-os a legkisebb ajánlott táp. Feltettem a kérdést a tápos topikban is, de gondoltam beírom ide is, hátha itt több/jobb tapasztalatok vannak. :)

  • TonTomika

    aktív tag

    válasz nemurea #3388 üzenetére

    Mire harmadjára is megkérdeztem már a tápos topikban, feladtam a küzdelmet, hogy valaki segíteni fog és fog tudni válaszolni a tápos kérdésemre. :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • TonTomika

    aktív tag

    válasz Pilok #3607 üzenetére

    Ez engem is érdekelne, mert van egy APC BackUPS 700-am. Jó lenne, ha rá tudnám kötni. :)

  • TonTomika

    aktív tag

    válasz Proxy2 #3771 üzenetére

    "Ideiglenes könyvtárnak egy külön hdd-t kapot (1Tb) amit szép lassan kinyír..."

    Ezt úgy kell elképzelni, hogy ezen a diszken meghagyja a teljes állományt amíg nem törlöm ki a kliensből?

    Én feltettem a transmission-t, de csak azért, mert azt ismerem / használom. Még nem állítottam be véglegesen, fut a nas mellett a régi ubuntu-s transmission szerver, amiről bekötöttem a transmission mappát a nasba, így könnyen másolgatok át ide-oda.

    Betettem egy egyelőre 320gb-os régi vinyót is, csináltam egy új volume-t, és erre lőttem be a xpenology transmission-t.

    A célom az lenne, hogy a torrent is átkerüljön a NAS-ra, viszont az SHR volume-t ne használja folyamatosan, csak akkor fussanak a diszkek, ha éppen kell róla adat a plexnek, vagy bárminek. Be van állítva a HDD hibernation, de nem kapcsolnak le soha.

    Ha viszont ez megvan, akkor lehet, hogy átraknám a torrentes gépből a 750gb-os 2,5"-os halk vinyót ideiglenes könyvtárnak, azt úgyis megette már félig a torrent, de legalább halk.

  • TonTomika

    aktív tag

    válasz Proxy2 #3789 üzenetére

    Ahha, akkor nálam a Plex illetve a boot USB miatt nem hibernál ezek szerint. Kár érte, örültem volna ha működik ez a feature. :)

    A torrentet pedig megpróbálom akkor átköltöztetni. Csinálok pár próbát, kíváncsi leszek a működésre. :)

  • TonTomika

    aktív tag

    Amit kifelejtettem:

    Használja valaki a CloudSync-et? Nekem be van kötve a Google Drive és a Dropbox. A Dropbox valamiért folyamatosan syncel, nem volt még olyan, hogy megállt volna, hogy mindent szinkronba hozott.

    Találkozott már valaki ezzel a jelenséggel?

  • TonTomika

    aktív tag

    Sziasztok!

    Tanácsot / véleményt szeretnék tőletek kérni.

    Adott a következő NAS:
    6db SATA csatoló, ezen most egy 3x3TB-os SHR kötet. Ezen vannak a kényesebb adatok és a Plex library. Jelenleg 65%-os a foglaltsági szint.

    Van bent még egy 320GB-os lemez is, erre csak és kizárólag a Download Station ment, és jelenleg be van telve.

    Amit kitaláltam:
    Idővel bővíteném az SHR kötetet 4db lemezre. Ez eddig tiszta sor.

    Betolnék még 1db 1-2TB-os diszket a torrentnek, amire már nem a DS, hanem Transmission fog dolgozni. (Vagy egyből a Synology-ra telepítve, vagy pedig csinálok neki egy Docker konténert, még nem tudom. a Docker tisztább, izoláltabb megoldás lenne.)

    Bekerülne a hatodik diszk is, 1-2TB-os méretben, erre pedig csak és kizárólag a TimeMachine mentések kerülnének 2db számítógépről. Ezt a lemezt nem tenném raid kötetbe, hiszen már eleve egy backup olyan adatokról, amik vagy megvannak a gazdagépen, illetve dropboxban / cloud stationben, a legfontosabb adatok pedig úgyis gitben / FTP szervereken vannak.

    ------------------------
    Vagy:

    Torrentre szintén lenne 1db diszk, ezt mindenképpen szeparáltan akarom futtatni a vinyóhasználat miatt.

    Az SHR kötetet +2 diszkkel bővíteném fel, erre kerülne a TimeMachine is, viszont valahogy kvótázni kellene, hogy max mennyi helyből gazdálkodhat. (Alapértelmezésben addig fogyasztja a kötetet, amíg van hely, utána törli a legrégebbi snapshotot és így tovább.)

    Melyik megoldást gondoljátok jobbnak / célszerűbbnek?

    Pár gyakorlati kérdés:
    Ha van egy egy diszkes kötetem, azt hogyan tudom egy nagyobbra kicserélni? USB-n dokkolt lemezre manuálisan átmásolom a tartalmat, ezután kicserélem és megy minden tovább?

    Vagy USB-n dokkolt diszkre készítek egy backupot a Backup and Replication eszközzel a NAS-on? Erről a témáról sajnos sem itt az összefoglalóban, sem a Synology topikban nem találtam semmit.

    Erre azért lenne szükségem, mert most kezdésnek lehet, hogy nem tennék bele nagy lemezt a TimeMachine backupnak, sem pedig a torrentnek. Tesztelnék előtte egy sort. :)

    Amit még kifelejtettem:
    Ha bővíteném az SHR kötetet, tegyük fel, hogy max 4 lemezes lesz. Negyediknek vegyek-e egy 4TB-os lemezt, és legyen 1TB felhasználatlan terület, hogy majd ha ismét bővíteni kell, akkor cserélhessek egy 3TB-os diszket 4TB-ra, így elérhető lenne a 10TB tárhely? Vagy dobjam be a negyedik 3TB-os lemezt és majd később cseréljek többet nagyobbra? Milyen léptékben érdemes bővíteni? Ti hogyan csinálnátok?

    Előre is köszönöm a válaszaitokat. :R

    [ Szerkesztve ]

  • TonTomika

    aktív tag

    válasz noorbertt #5306 üzenetére

    Szia!

    Blogolásra sokkal inkább használnám a Ghostot ([link]) Van belőle githubról letölthető self-hosted verzió is.

    WordPress-t szerintem mellőzni kell, nem biztonságos rendszer, én nem engedném a nasomra az biztos. :)

    A legjobban talán úgy járhatsz, ha feltelepíted a Dockert, és abban húzol le egy package-et a Ghostnak vagy WP-nek.

Új hozzászólás Aktív témák