Hirdetés
-
GAMEPOD.hu
Ezt érdemes elolvasni: [link]
Új hozzászólás Aktív témák
-
King Unique
titán
A Windows 11-ben gyárilag van beépített Widget alkalmazás a tálcán, mutatja az időjárást, híreket, stb.
Ha a beépített widget nem felel meg és másik kell, aminél nem feltétel hogy Microsoft Store-os legyen, akkor ott van a két népszerű Win32 alkalmazás, a 8GadgetPack és a Rainmeter.Egyébként meg "Milyen program, ami...?" topik, inkább annak a témája a milyen programot XY célra.
-
King Unique
titán
a) Klónozás egy arra való célprogrammal, ahol a célmeghajtó (új M.2 SSD) a klónozás idejére USB-n van csatlakoztatva, majd annak befejeztével régi SSD ki, új SSD be a régi helyére a PC-be.
b) Képfájlba mentés a visszaállítás egy arra való célprogrammal egy belső / külső HDD-re vagy SSD-re, majd utána M.2 SSD-k cseréje, végül képfájl visszaállítása az új M.2 SSD-re.
-
King Unique
titán
válasz petakpa1 #21410 üzenetére
Korábbi hírekben eddig arról volt szó, hogy POPCNT és SSE4.2 utasítások támogatása a követelmény Windows 11 24H2 verziótól.
Jó muzeális lehet az az AMD CPU ha nem támogatja ezeket, még a nemrég említett régi laptopban lévő CPU is támogat SSE4.1 és SSE4.2, + POPCNT utasításokat..."És ha már itt tartunk, van itt arról tapasztalat, hogy hivatalosan nem támogatott, TPM-et és SB-ot nem tudó vasakra telepített W11 problémamentesen működik e napi használat során"
Nyilván van, mivel itt is többen / sokan eleve nem támogatott hardverkonfigurációra telepítve használják a Windows 11-et, ahol nem feltétlen muzeális PC-kről van szó, többeknél pl. csak a CPU hibádzik.
A problémamentes működés meg eleve egyrészt a hardverkörnyezet függvénye, mármint hogy a rendszerkövetelményekhez igazodva legyen kellően erős és ne legyen hardverhiba. Másrészt a szoftverkörnyezeté, azaz hogy a telepített illesztőprogramok (driverek) legyenek rendben, utólag telepített 3rd party programok - különösen külsős antivírus és "rendszer optimalizáló" programok - ne zavarjanak bele a rendszer működésébe, stb.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz kirkri #21432 üzenetére
A beépített rendszergazdai fiók engedélyezése vagy letiltása a Windows 11 rendszerben
Ha nem sikerül bejelentkezni a felhasználói fiókba, akkor a Windows 11 telepítőjéről bootolva az 5. módszerrel átmenetileg engedélyezhető a beépített rendszergazda fiók, majd az újraindítás után azzal be lehet jelentkezni. Viszont rendszeres használatnál javasolt újra letiltani a beépített rendszergazda fiókot és csak a "normál" rendszergazda vagy általános jogú felhasználói fiókot használni.
BitLocker drive encryption in Windows 11 for OEMs
Bekapcsolódhat akár automatikusan is a BitLocker, ha a leírásban megadott feltételek teljesülnek.
Keresse meg a BitLocker helyreállítási kulcsot a Windows 11 rendszerben
A helyreállítási kulcs ismeretében bármikor feloldható a BitLocker-titkosítású meghajtó. Ahol ha Microsoft-fiókkal lett volna használva a Windows 11, akkor ott most eleve megtalálható lenne ez a helyreállítási kulcs.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz kirkri #21437 üzenetére
Azért került oda, mert bejelentkezés történt Microsoft-fiókkal is, akkor alapesetben oda automatikusan elmentődik a Bitlocker helyreállítási kulcs.
Oda van írva, hogy melyik helyreállítási kulcs mihez tartozik, operációs rendszer meghajtója (C) és rögzített adatmeghajtó.
Ha nem ismert a jelszó, akkor a helyreállítási kulcs ismertében feloldható a meghajtó a további beállítások menüpontban.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Gamer8899 #21425 üzenetére
Nincsen hardverhiba, RAM, SSD, tápegység, stb. biztosan rendben van, BIOS-ban nem lett elállítva valami?
Csak mert pl. a "Kingston A400 960GB SATA SSD" eleve egy ipari hulladék, ami firmware hibára hajlamos (példa) és egyéb gondok is lehetnek (példa). Nincs kéznél másik SSD, amit ki lehetne próbálni helyette?[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz headhunter #21473 üzenetére
-
King Unique
titán
válasz Tappancs2001 #21467 üzenetére
Ha a lemezkezelőt megnyitva a 970-esen vannak az UEFI/GPT sémánál létrejövő segédpartíciók, a 990-esen pedig csak a C és nincsen külön EFI-rendszerpartíció (ESP) mint másnál a linkelt példában, akkor nem meglepő a jelenség.
A Boot Loader bejegyzés törlése a rendszerindítási beállítások menüben a Windows indításkor
A Windows rendszerindító menüjéből eleve törölhetők a felesleges indítóbejegyzések, ahhoz nem kell az EFI-rendszerpartícióval és egyébbel mókolni.
• How to Create EFI Partition Windows 10/11? [Full Guide]
• Moving / recreating EFI partitionHa az a cél, hogy az új SSD-n (990 Pro) legyen a rendszerindítás, az EFI-rendszerpartíció, akkor az utólag létrehozható manuálisan is.
Rendszerpartíciók machinálása előtt viszont javasolt rendszermentést készíteni arra az esetre, ha balul sülne el a művelet és utána nem működő (nem bootoló) állapot lenne az eredmény."Azt le tudnád írni, hogyha újra szeretném telepíteni az op. rendszert, akkor mire figyeljek az újra telpítés során?"
Lásd a #151124 számú hozzászólásban leírtakat.
De egyébként mi értelme ennek az egésznek?
Van 2 db 1 - 1 TB-os M.2 PCIe NVMe SSD, ahol ez esetben kb. teljesen mindegy hogy melyik a rendszermeghajtó, a dual boot egyszerű megszüntetéséhez elég az indítóbejegyzés törlése és nyilván nem feltétlen kell csak emiatt újratelepíteni a Windows 11-et, vagy új EFI-rendszerpartíciót kreálni és egyebek, meg ha a régi SSD (970 EVO Plus) továbbra is ott marad a PC-ben és nem lesz onnan eltávolítva.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz detroitrw #21482 üzenetére
A
3V66T
végződésű nem KMS, hanem az általános termékkulcs Retail változata a Pro kiadásnál, ami normális ha digitális licenc szerepel az aktiválásnál.Aztán honnan és mennyiért lett vásárolva a termékkulcs, meg biztosan Windows 10/11 Pro termékkulcs a ShowKeyPlus program "Enter a product key to check its edition" opciója szerint is?
Ha ilyen pár ezres bazári termékkulcs, meg Windows 10/11 helyett Windows 7/8/8.1, akkor nincs min csodálkozni. Mármint ha valamilyen aktiválási probléma van, mert a digitális licenc eleve tartós aktiválást jelent, aminél normál esetben nincsen "nem aktivált az OS" hibaüzenet, meg ha nem történt az aktivált állapotot befolyásoló művelet (pl. alaplapcsere, BIOS frissítése).[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz detroitrw #21484 üzenetére
Ha Windows 10/11 Pro Retail termékkulcs, akkor az még a jobbik eset és annál nem kellene aktiválási problémának lenni, meg ha az alábbiak is rendben vannak.
Az alaplapcsere és a BIOS frissítése miatt igen, újraaktiválásra lehet szükség, de akkor normál esetben rögtön közvetlenül utána, nem hónapok múlva.How to Fix the Windows Activation Error 0x803F700F
• Hálózati problémák: előfordulhat, hogy számítógépe nem csatlakozik az internethez, ami megakadályozza, hogy elérje a Microsoft aktiváló kiszolgálóit.
• Tűzfal vagy biztonsági szoftver: ha harmadik féltől származó tűzfalat vagy biztonsági szoftvert használ, előfordulhat, hogy az blokkolja a kommunikációt a számítógépe és az aktiváló kiszolgálók között. Ez akkor is előfordulhat, ha proxyszervert használ.
• Szerverproblémák: maguk a Microsoft-kiszolgálók is tapasztalhatnak átmeneti problémákat, amelyek problémákat okoznak az aktiválási folyamat során.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Tappancs2001 #21534 üzenetére
Lásd egy másik válaszban leírtakat.
-
King Unique
titán
válasz andrisbandi #21551 üzenetére
Arról korábban már a társtopikban is volt szó, hogy technikailag ugyan megoldható a Windows 10/11 deaktiválása és a termékkulcs eltávolítása, viszont a hardverazonosító alapján generálódott digitális licencet nem lehet csak úgy eltávolítani, törölni a Microsoft aktiválószerveréről.
Tehát az új tulaj kapni fog ingyen egy Windows 11 licencet, automatikusan aktiválódni fog nála is az ahhoz tartozó Home / Pro / egyéb kiadás.
Bár azt esetleg ki lehet próbálni előtte, hogy Microsoft-fiókhoz kapcsolni a digitális licencet, majd abba belépni és eltávolítani a jelenlegi eszközt (laptop), egy másik eszközt pedig újraaktiválni, aztán hátha.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz MasterDeeJay #21560 üzenetére
Ha digitális licenccel aktiválódott a Windows 11, akkor ott a Home / Pro / egyéb kiadás számít, ami ha a másik PC-nél telepített és aktivált Windows 11-nél is egyezik, akkor automatikusan aktiválódni fog ugyanazon kiadás.
Másképpen fogalmazva, ha "A" PC-ben lévő SSD-n Windows 11 Pro kiadás van aktiválva digitális licenccel, ami utána "B" PC-be lesz helyezve, ahol van Pro kiadáshoz tartozó digitális licenc, akkor automatikusan aktiválódni fog a "B" PC-nél az "A" PC-ből kivett SSD-n lévő Windows 11 Pro. Ha a "B" PC-nél Home kiadáshoz tartozó digitális licenc van, akkor viszont nyilván nem fog aktiválódni a Pro kiadás, max. csak a Home kiadás.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz zaskar #21588 üzenetére
"új, teljesen üres 1 TB-osra, amit előtte egy másik gépen két partícióra osztottam"
Rossz húzás volt, ami csak bonyolítja a helyzetet, sőt ellehetetleníti a telepítést.
Teljesen törölni kellene a céllemezt a telepítésnél, majd utána kijelölni telepítési célnak a létrejött szabad területet és tovább."Az eredeti M.2 SSD-t kicseréltem egy új, teljesen üres 1 TB-osra"
Mármint ha a 128 / 256 / 512 GB-os M.2 SSD 1 TB-os lett cserélve, akkor ilyenkor eleve adja magát a klónozás lehetősége egy arra való célprogrammal, nem feltétlen kell a hagyományos módon újratelepíteni a Windows 11-et a 0-ról.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz kromatika #21603 üzenetére
A rendszerkövetelmények biztosan mind stimmelnek, UEFI + Secure Boot szerinti telepítés, bekapcsolt TPM 2.0 (vagy ha nincsen dTPM akkor PTT a BIOS-ban), támogatott CPU (az igen, szerepel a listában)?
A Windows 11 újraindítása, szükség esetén naprakészre frissítése és újraindítása után is fennáll a probléma?Az alábbi blogbejegyzés szerint megoldható nem támogatott hardverkonfigurációknál is a Windows 10
—►
Windows 11 frissítés (in-place upgrade) és a Windows 11 tiszta telepítés (clean install).Windows 11 telepítése inkompatibilis gépre
—►
FRISSÍTÉS[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz kromatika #21606 üzenetére
Mármint esetedben akkor nem a Windows 11 rendszerkövetelményeinek teljesítésével van gond mert azok stimmelnek, hanem a "nem tudta frissiteni a telepitő a rendszer számára fentartott patriciot" a sikertelen upgrade oka. Ahol van arra is megoldás, az adott partíció mértének manuális növelése formájában, lásd pl. a "Windows 10 CU frissítés hiba!" blogbejegyzést. De ezt csak saját felelősségre javasolt próbálgatni és előtte javasolt egy rendszermentést megejteni!
Másik lehetőség pedig jobb híján az újratelepítés, mármint a Windows 11 tiszta telepítése.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz CsengődiGeri #21628 üzenetére
• Ez csak a 24H2 verziótól lesz így, ami jelenleg még nem elérhető a felhasználók többségének, mivel az aktuális a 23H2 verzió, a Microsoft szoftverletöltő oldalán is 23H2 van.
• A cikk szerint 24H2 verziótól is csak akkor kapcsolódik be a BitLocker vagy az eszköztitkosítás, ha Microsoft-fiókkal történik a telepítés és a bejelentkezés, ellenben helyi fióknál nem.
+ Eddig csak akkor kapcsolódott be, ha a "BitLocker drive encryption in Windows 11 for OEMs" leírásban megadott feltételek mind teljesültek, egyéb esetben viszont nem.
• Adott lehetőség olyan telepítési adathordozót készíteni, amelynél tiltva van az automatikus BitLocker, lásd pl. a másik válaszban szemléltetett Rufus.
• A Pro kiadástól elérhető standard BitLocker és a Home kiadásnál is használható BitLocker-alapú eszköztitkosítás alapesetben max. a rendszermeghajtót érinti, azt amire a Windows 11 telepítve van. Vagyis ha van egy linuxos rendszermeghajtó is, akkor azt elvileg nem titkosítja, hacsak be nem állítják annál is külön.
• A jelszó vagy a helyreállítási kulcs ellenében Linux alól is hozzá lehet férni a BitLocker által titkosított partícióhoz (bővebben).
• Ha nem akarja használni a felhasználó a Bitlocker eszköztitkosítást, akkor utólag is adott a lehetőség kikapcsolni.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz boborján2 #21632 üzenetére
Hát mondjuk arra, hogy a háttértáron titkosítva legyenek az adatok, ellenben a BIOS-ban lévő "HDD Password" nem titkosítás, hanem a meghajtó lezárása.
Kell, ja, már amelyik BIOS/UEFI menüben van erre a lezárásra lehetőség, meg inkább modern asztali PC-knél szokott lenni, mintsem laptopoknál, ellenben a BitLocker Pro kiadástól eleve adott minden Windows 10/11 rendszernél, TPM megléténél Home kiadásnál az eszköztitkosítás, stb. -
King Unique
titán
-
King Unique
titán
Itt a TPM kapcsán rendszerint a rendszermeghajtó titkosításáról és a Home kiadásnál is használható eszköztitkosításról van szó, ahhoz kell TPM, ellenben a cserélhető lemezek és adatlemezek titkosításához nem.
Egyébként pont fordítva, a TPM fizikai chip (dTPM) szokott a ritkább lenni, ellenben a CPU-val megvalósítható firmware alapú TPM (Intel: PTT | AMD: fTPM) a gyakoribb. -
King Unique
titán
válasz GEPESZ66 #21661 üzenetére
Bővebben? UEFI/GPT mód szerint lett telepítve a Windows 11 és az UEFI boot menüben jelenleg is az van beállítva, az AOMEI USB-s boot eszköz is annak megfelelően lett létrehozva (kiírva), vagy talán legacy BIOS-os PC?
+ Ugye az is lényeges lehet az AOMEI Backupper - már ha azt jelenti az "AOMEI" és nem a particionáló programot - esetében, hogy WinPE vagy Linux alapú boot eszköz lett-e létrehozva, mert ha az utóbbi és régebbi össszetevőkkel, akkor az a bekapcsolt Secure Boot miatt is elhasalhat a legújabb hírek szerint.
Nálam is kifeküdt több PC-n a Mint, egy régi laptopon meg ráadásul lehet Linux reinstall lesz a vége, mert nem lehet kikapcsolni a Secure Boot opciót és alkalmazni ezt a bugos UEFI miatt.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Ablakos #21666 üzenetére
• Quick Guide: Accessing Advanced System Settings on Windows 10
• How to Open Advanced System Settings on Windows 11Mármint max. a Windows 10 régebbi verzióinál volt olyan, mert 20H1 vagy 20H2 verziótól ugyanúgy a gépházban található, onnan nyitható meg ott is a rendszer lap és a speciális rendszerbeállítások, akárcsak a Windows 11-nél, + ugye vannak egyéb megnyitási módszerek (pl. futtatás
—►
sysdm.cpl
) is.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Schafranek #21672 üzenetére
A #21631 számú hozzászólásban nemrég le lett írva, hogy a hírek szerint 24H2 verziótól kezdve állítólag csak Microsoft-fiók használatánál kapcsolódhat be a BitLocker vagy a BitLocker-alapú eszköztitkosítás (Home kiadásnál nyilván max. csak az utóbbi), meg az sem teljesen világos, hogy csak tiszta telepítésnél (clean install) vagy frissítésnél (in-place upgrade) is.
Find BitLocker Recovery Key in Windows 11
Ha Microsoft-fiókkal van használva a Windows 11, akkor bekapcsolt a BitLocker meghajtótitkosításnál a Microsoft-fiókban megtalálható a helyreállítási kulcs.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Fire/SOUL/CD #21674 üzenetére
Itt ugye nem mindegy, hogy csak elindítja de aktiválásra vár, vagy ténylegesen teljesen végre is hajtja a meghajtótitkosítást és a következő indításnál már kéri a jelszót, meg hogy standard BitLocker vagy BitLocker-alapú eszköztitkosítás. Ahogyan az sem, hogy csak 24H2 tiszta telepítésnél, vagy 23H2
—►
24H2 verziófrissítésnél is.
A Microsoft-fiók egyébként logikus, mert oda ugye automatikusan el tudja menteni a helyreállítási kulcsot, ellenben helyi fióknál nem. Az utóbbinál érdekes ott hogyan lesz meg a helyreállítási kulcs, ha előzőleg nem lett elmentve.(#21675) Schafranek:
A 24H2 verzió hivatalosan még meg sem jelent a felhasználók nagy többségének a Windows Update-en, ráérünk majd ezzel akkor foglalkozni, ha aktuális lesz, meg ha egyáltalán akarunk rá egyből frissíteni, mert ugye 23H2-re csak opcionális frissítés lesz első körben.
Egyébként a #21676 számú hozzászólásodban linkelt cikkben le is van írva néhány lényeges dolog."Fontos kiemelni, hogy akik csak egy korábbi verzióról frissítenek majd a 24H2-re, azoknál nem lesz bekapcsolva a BitLocker, csak ha nulláról telepíti újra a rendszert. "
"Természetesen bármikor ki is lehet kapcsolni a funkciót a Gépházban, az Adatvédelem és biztonság menüpontban, a Eszköztitkosítás opció alatt. "
Tehát akkor elvileg csak 24H2 tiszta telepítésnél fog bekapcsolni.
Az eszköztitkosításhoz meg amúgy Modern Standby, TPM stb. kellett eddig, anélkül nem működött, de állítólag lazítottak a feltételeken (a 25905 buildtól). -
King Unique
titán
válasz Fire/SOUL/CD #21678 üzenetére
• Tehát akkor csak a tiszta telepítés (clean install) volt próbálva és csak annál van 24H2 verziótól automatikus meghajtótitkosítás, ellenben verziófrissítésnél (in-place upgrade) nem, meg az eddigi hírek szerint is csak az előbbinél.
• Ha csak 24H2 és újabb verzió tiszta telepítésénél lesz automatikus meghajtótitkosítás, akkor sok felhasználót mondjuk eleve nem érint, akiknél már telepítve van a Windows 11 21H2 / 22H2 / 23H2 verzió, vagy ilyen régebbi verzióval előtelepített PC-t vásárolnak, amit majd később frissítenek (in-place upgrade) egy újabbra.
• Ez az automatikus meghajtótitkosítás egyébként nem újdonság, eddig is bekapcsolódhatott Windows 10-nél és 11-nél egyaránt, ha teljesültek bizonyos feltételek, lásd "BitLocker drive encryption in Windows 11 for OEMs".
• Mármint csak felfüggeszteni kell átmenetileg a titkosítást pl. egy BIOS-frissítéshez (példa), utána visszakapcsolható, folytatható a használata. Szívás akkor van, amikor a BitLocker helyreállítási képernyő jelenik meg és nem tudja a felhasználó a BitLocker helyreállítási kulcsot, de normál esetben a Microsoft-fiókban megtalálja (példa), meg ugye eleve rendszerkövetelmény a Windows 11 telepítésénél a Mcrosoft-fiók használata.
• Aktív partíció tudtommal csak MBR-lemezen van, ellenben a Windows 11-nél ugye rendszerkövetelmény az UEFI/GPT szerinti telepítés is, tehát az előbbi max. a nem támogatott és legacy BIOS-os muzeális PC-kre történő telepítésnél fordulhat elő. + Ha MBR szerint inicializált adatmeghajtó, de azon meg normál esetben nem szokott lenni aktív partíció, hanem csak elsődleges, vagy egy kiterjesztetten belül több logikai. De egyébként köszönjük az infót, jó tudni ezt is az aktív partíció és a BitLocker kapcsolatáról.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Graphics #21689 üzenetére
A KB5040527 eleve egy választható (preview) frissítés, amit nem telepít automatikusan a Windows Update, hanem csak opcionálisan felajánlja. Tehát akinél ilyen frissítés települ, ott maga a felhasználó engedélyezi, nyom rá a letöltésre és a telepítésre.
Az előbbi ráadásul még a múlt havi választható (D) kumulatív frissítés, ellenben azóta megjelent (08.13.) az e havi standard (B) kumulatív frissítés (KB5041585), normál esetben ma (08.22.) már eleve azt kellene letölteni és telepíteni a Windows Update-nek. Ha még a múlt havit, akkor az max. úgy lett összehozva, hogy még korábban (08.11.), a KB5041585 megjelenése előtt rá lett nyomva a KB5040527 telepítésére, ami aztán meg lett szakítva, majd később, illetve most folytatva...Szükség esetén újra meg kell próbálni a frissítés telepítését és megvárni amíg teljesen befejeződik a folyamat.
Ha többszöri próbálkozásra is sikertelen a telepítés, akkor a Windows 11 újraindítását, vagy a Windows Update cache törlését és a Windows 11 újraindítását lehetne megpróbálni.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz boborján2 #21693 üzenetére
Kapcsolja be vagy ki a BitLocker Drive automatikus feloldását a Windows 11 rendszerben
"Az automatikus feloldás csak az adott számítógépen lévő aktuális felhasználóra vonatkozik."
-
King Unique
titán
válasz poirot #21694 üzenetére
Egy szimpla frissítési problémánál rossz esetben nem indul el a Windows, vagy BSOD van, stb.
Ha "kódot kért", akkor az az előbb linkelt BitLocker helyreállítási kulcsos probléma lehetett, ami Microsoft-fiók használatánál megtalálható a Microsoft-fiókban, mármint a BitLocker helyreállítási kulcs. -
King Unique
titán
Dual Booting Ubuntu With Windows 10 Pro With BitLocker Encryption
A leírás szerint elvileg megoldható a BitLocker használata Windows 10/11 és Linux dual boot felállásnál is.
A linuxos partíciókat elvileg nem titkosítja, meg ha nem is támogatott fájlrendszerű és felcsatolni sem tudja, ahogyan a rendszer számára fenntartott kicsi partíciókat sem feltétlen, hogy lehessen bootolni. -
King Unique
titán
válasz poirot #21698 üzenetére
Ha a BitLocker kérte a helyreállítási kulcsot, ami előtte nem lett se a Microsoft-fiókba, se egyéb helyre elmentve, akkor az szívás...
A legutóbbi kumulatív frissítésnél az egyes Linuxokat érintő probléma volt, azok elavult / sebezhető bootloadere miatt, de az csak azokat érintette és nem a Windows 10/11-et, amely utóbbiaknál eleve rendben van a Secure Boot támogatása.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
• Ennyi volt: 40 év után kinyírja a Windows Vezérlőpultot a Microsoft
"Az még nem egyértelmű, hogy a Vezérlőpult mikor fog végleg eltűnni a Windows-okból. Ez a rendszer következő, őszre várt verziójában, a Windows 11 24H2-ben még biztosan nem fog megtörténni, de könnyen lehet, hogy az évtized második felében kiadásra kerülő valamelyik új Windows-ban már egyáltalán nem lehet majd megtalálni."
Na, akik a Vezérlőpult - Gépház kettősség miatt problémáztak, azoknak a jövőben majd teljesülhet a kívánsága, mármint csak Gépház lesz.
• Mégis berakja a mindent naplózó kémfunkciót a Windows 11-be a Microsoft
"Az egyetlen jó hír, hogy a Felidézés-t egyelőre csak az Insider felhasználók kapják majd meg, illetve, hogy az csak a Copilot+ PC-kre fog elérhetővé válni ősszel is. Az még kérdés, hogy a fejlesztésben milyen további problémákat azonosítanak majd utóbbiak, valamint, hogy az mikor jelenhet majd meg a Windows 11 a hétköznapi felhasználókhoz kikerülő változatába is."
Tehát a többségnek egyelőre nem lesz elérhető, az ősszel megjelenő 24H2 verzióban sem, illetve max. a Copilot+ PC-kre.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Doky586 #21703 üzenetére
• Nem, jelenleg a Windows 11 23H2 (22631.4037) verziónál járunk, a Windows 11 release information weboldalon is az van feltüntetve, a 24H2 hivatalosan még nem is lett kiadva.
• Az ElevenForum útmutatóban az van, hogy 25905 buildtól, vagyis akkor a 26100 buildszámú 24H2 verziótól is állítólag már nem követelmény a Modern Standby az automatikus titkosításhoz, állítólag.
• Az automatikus titkosítás a rendszermeghajtót és azon belül a C-t értelemszerűen mindenképpen titkosítja, a rendszer számára fenntartott kicsi partíció(ka)t elvileg nem, a többi passz.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz Feri1977 #21705 üzenetére
• Dual Boot Windows 11 with Windows 10
• Kettős rendszerindítású Windows 11 Windows 10 rendszerrel• Ha arra a C meghajtóra lesz telepítve a Windows 11, amin jelenleg a Windows 10 van, akkor az nem Windows 10 & Windows 11 dual boot lesz, hanem a Windows 10 felülírása Windows 11-gyel
• A Windows 10 & Windows 11 dual boothoz értelemszerűen másik partícióra kell telepíteni a Windows 11-et, ahol nem kell meglévő "D meghajtó", mert eleve nem lefoglalt területet kell ilyenkor megadni telepítési célnak, amit a linkelt útmutató is szemléltet.
• Egyik megoldás ugyanazon fizikai lemezre telepíteni a Windows 10 mellé a Windows 11-et, a D meghajtó törlése után létrejött nem lefoglalt területre, lásd az előbbi screenshoton a lemez 0-n a 155 GB-osat. Ahol ilyenkor létrejön a közös rendszerindító menü és lehet választani hogy a Windows 10 vagy a Windows 11 legyen-e indítva. Ez a megoldás is egyébként teljesen oké, én is használok ilyen dual boot rendszert évek óta gond nélkül.
• Másik megoldás külön fizikai lemezre telepíteni a Windows 11-et, ha van másik SSD, lásd az előbbi screenshoton a lemez 1-et. Ezt a módszert akkor javasolt alkalmazni, ha teljesen különálló szeparált telepítés a cél, sőt ilyenkor a Windows 10-es SSD-t javasolt a BIOS-ban letiltani ha van olyan opció, ha nincsen, akkor meg fizikálisan leválasztani (lehúzni) a telepítés idejére. Ennél a megoldásnál viszont alapesetben nem lesz közös rendszerindító menü, hanem a BIOS/UEFI boot menüben kell majd választani minden egyes indításnál a 2 SSD közül a Windows 10 vagy a Windows 11 indításához.
• Akár előbbi, akár utóbbi megoldás, javasolt kikapcsolni telepítés után a Windows 10-nél és a Windows 11-nél is a Fast Startup funkciót az inkonzisztens lemezállapot miatti problémák elkerüléséhez. Bár ha közös rendszerindító menü van, akkor a másik Windows bootolása előtt történik egy újraindítás, amivel elvileg elkerülhető az említett probléma, de ha biztosra akarunk menni, akkor célszerűbb inkább kikapcsolni a gyorsindítást, hacsak nem akarunk mindig újraindítással váltani a 2 Windows között, vagy leállításnál a Shift + leállítás módszert használni.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz boborján2 #21709 üzenetére
Ez a "nem ajánlom" amúgy gyakorlati tapasztalat?
Csak mert nálam évek óta működik gond nélkül több ilyen Windows 10 & Windows 11 "dual boot", sőt van ahol még Linux is van egyazon fizikai meghajtón "triple boot" megoldással.Ez a "jól sikerült" frissítéssel keresztül húzza bármikor" nem világos pontosan hogyan, amikor ha pl. egyik Windowsnál netán gondot okoz egy frissítés, attól még a másik amelyiket az nem érinti, ugyanúgy indulni és működni fog akkor is, ha egyazon fizikai meghajtóra vannak telepítve. Vagy másképpen megközelítve, ha egy adott frissítés szélsőséges esetben pl. rendszerindítási problémát vagy BSOD-ot okozhat, akkor az ellen nem nyújt védelmet az, hogy másik fizikai lemezre van telepítve a Windows.
Az eltávolítás meg amúgy nem nagy kunszt, elég a már nem használt Windows partícióját és indítóbejegyzését törölni.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz boborján2 #21714 üzenetére
Csakhogy ez továbbra sem igazán kielégítő válasz, hanem az előzőek ismétlése. Meg akkor tehát gyakorlati tapasztalat nem sok lehet ezzel.
A "kerüljük el a windows megoldását" egyrészt azért érdekes, mert a szeparált telepítésnél is ugyanúgy a Windows saját rendszerbetöltője van használva a BIOS boot menüből történő kiválasztás és indítás után a Windows 10/11 tényleges indításához. Másrészt ha annyira el kellene kerülni, akkor ennyi erővel Windows Boot Managert egyáltalán nem is kellene használni, hanem eleve mást helyette, ami nyilván megint túlzás.
A "melyik frissítés milyen jóságot hoz(hat) magával" továbbra sem derült ki, hogy a dual boot megoldásnál milyen konkrét problémákat szokott okozni ha okoz, anélkül nem sokat ér. Másrészt ha gondot okoz egy frissítés, akkor az ugyanúgy gondot okozhat az adott Windowsnál akkor is, ha az külön fizikai meghajtóra van telepítve.
A "BIOS boot menüje egyetlen gombnyomásra" meg max a gyorsmenü, ellenben a teljes boot menü nyilván több. + Ha be van kapcsolva a Windowsnál a Fast Startup és / vagy a BIOS-ban a Fast Boot (Ultra Fast), akkor alapesetben egyből a Windows 10/11 fog indulni és nem lehet előtte a BIOS boot menübe belépni, ellenben a Windows rendszerbetöltője nyilván ilyenkor is ott lesz és ki lehet választani melyik Windowst akarjuk indítani.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz CsengődiGeri #21718 üzenetére
Az "éles gépen" is gond nélkül használható normál esetben az egyazon meghajtóra telepített dual vagy trple boot megoldás, nálam több ilyen is van.
A biztonságos megoldás ott kezdődik, hogy a fontos fájlokról és a már feltelepített operációs rendszerekről is van mentés. Az hogy 2 külön fizikai lemezre vannak telepítve, az max. a részleges lemezhibák (ha maga a rendszermeghajtó, az SSD megy tönkre, meg ha a 2-ből csak 1) és a 2 Windows esetleges összeakadása (kikapcsolt Fast Startup mellett nem nagyon jellemző) ellen nyújthat védelmet, ellenben pl. egy ransomware ellen nem véd semmit, az egyik rendszerről és fizikai meghajtóról ugyanúgy átterjedhet a másikra ilyen felállásnál is, pont ezért kell folyamatosan menteni, menteni és menteni.
A legtöbb Linux kipróbálható telepítés nélkül is ún. live módban, ott is beállítható internetkapcsolat, stb. Vagyis ha csak pár kétes weboldal lecsekkolása vagy fájl megnyitása a cél, akkor arra bőven megteszi egy pendrive-ról bootolt live Linux is, nem feltétlen kell csak emiatt elhasználni egy másik SSD-t, meg ha az arra telepített Linux nincs is rendszeresen használva.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz CsengődiGeri #21721 üzenetére
Arra már nemrég ment válasz másnak, aki utána a tapasztalatát is megosztotta.
-
King Unique
titán
válasz boborján2 #21723 üzenetére
"Elég csak egy google keresés a path kedd szavakra"
Annak, hogy az egyes kumulatív frissítések gondot okozhatnak a Windows 10/11-nél bizonyos hardver- és szoftverkörnyezetekben, vagyis korántsem feltétlen mindenhol és mindenkinél, annak mégis mi köze van a mostani dual boot témához, meg pláne hogy nyilván a 2 külön fizikai meghajtóra telepített Windows 10/11-et is érintheti a frissítési probléma?
Kb. semmi!"Konkrét példával nem tudom épp alátámasztani,csak annyival ,hogy az elmúlt 30 év alatt ,elrontott win frisítéssel találkoztam néhányszor"
Nyilván nem, mert a leírtak alapján elég egyértelmű, hogy nem nagyon van ezzel nagy tapasztalatod, meg ha a dual boot esetleges problémái helyett folyamatosan csak az van hajtogatva, hogy az egyes frissítések gondot okozhatnak...
"de elrontott bios frissítéssel még egyszer sem"
Attól hogy te nem, még mások igen, lásd pl. BIOS frissítés után elhalálozott notebookok (főleg UEFI) topik.
"hogy a dualboot jobb mint amit én javasoltam"
Miért, 1 PC-n belül a 2 külön fizikai lemezre telepített Windows 10 és Windows 11 együttes használata talán nem dual boot? De, nyilván az, meg ebből is jól látszik az előbb leírtak...
Ez a "foggal körömmel véded a microsoftot" egyébként óriási tévedés, mert az egy szakmai topik, ahol a tények és az ismert információk alapján kell írogatni, ha kell akkor kijavítani vagy megcáfolni a pontatlan vagy téves állításokat, ha már ugye Windows szaktopik. Ez pedig a leírtak alapján esetedben nem igazán sikerült, én objektíven leírtam több dolgot és szempontot is, amire érdemi reakció és cáfolat nem nagyon érkezett, ennélfogva pedig nem nagyon van tovább miről diskurálni, az egyéni szubjektív vélemény pedig nyilván nem mérvadó az objektív tényekkel szemben.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz GoodSpeed #21727 üzenetére
Oda van írva: "8GB-os USB Drive, Optimalizált Windows 11 Pro alapú KingstechOS Telepítővel" - jelentsem ez bármit is.
Egyébként valószínűleg ReviOS és társai tákolmányokhoz hasonló lehet, mert "A rendszer nem fog működni ha Windows 11-et nem támogat a géped!" alapján nem a rendszerkövetelmények kiiktatására értendő az optimalizálás...+ 5 ezerért meg "Alaplaphoz kötött Aktivációs Licensz jár hozzá!" változat is van, de ugye ez nem éppen az a Windows 11 PRO FPP (Full Packaged Product) - Retail, Box, dobozos lehet mint ami neked van, meg ennyiért OEM és használt szoftverlicencet sem feltétlen árulnak reális áron és jogtiszta formában, vagyis sejthető hogy miféle lehet.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
"Ha a rendszert újra kell húzni, formazassal, mindennel, akkor az adataim megmaradnak."
Mármint ha a klasszikus tiszta telepítés, akkor igen, hasznos lehet, ha külön partíción vannak a cuccok, meg ha előtte nem lettek külön fizikai meghajtóra lementve.
Ha alaphelyzetbe állítás, akkor annál viszont van személyes fájlok megtartása opció is, ami megőrzi a C-n a felhasználói mappákban lévő fájlokat. -
King Unique
titán
Ha minden jól megy, akkor valóban nem feltétlen kell állandóan újratelepíteni a Windows 10/11-et.
Sőt, igazából 1x kell csak feltelepíteni a Windows 10/11-et az adott PC-re, azt beállítani és belakni, majd arról rendszermentést készíteni képfájlba, amit aztán X időnként megismételni, aktualizálni. Ha később gond lenne, akkor elég a mentésből visszaállítani a jól működő állapotot és nem kell a 0-ról újratelepíteni a rendszert. Ott viszont számíthat az, amit a #21729-ben leírtak, mert ha bele kell foglalni a mentésbe a haszontalan tartalmat (pl. letöltött vagy egyéb helyről a C-re másolt X 10 / 100 GB-nyi multimédia fájlok) is, akkor az nyilván jelentősen megnövelheti a képfájl méretét és ezáltal a mentés-visszaállítás idejét.
+ A megfelelő előkészületekkel vagy akár anélkül jelentős hardvermódosítás (pl. alaplapcsere, platformváltás) után is megtartható a jelenleg telepített Windows 10/11 és nem feltétlen kell újratelepíteni a 0-ról, valamint szükség esetén az újraaktiválás is megoldható.[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
válasz GoodSpeed #21735 üzenetére
A TIny11 elvileg még a jobbik eset szokott lenni, azt úgy tudom nem "optimalizálják" olyan vadul széjjel, mint a Revi és társait.
De amúgy kb. elég is az ilyenekről ennyi, felesleges rá több karaktert pazarolni. Ha bővebben érdekel, akkor meg ugye vannak ott elérhetőségek és lehet kérdezni személyesen az alkotóktól, vagy akár kipróbálni ténylegesen, ha van rá felesleges 5 vagy a teljes csomagnál 10 db ezresed.
Új hozzászólás Aktív témák
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest