Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • szacsee

    nagyúr

    válasz ViZion #22789 üzenetére

    Ha nem vesszük figyelembe a levegő áramlástanát... mivel nem ez a szakterületem, akkor egyszerűen.
    Ventilátorok felületével kellene egyeznie a szívó rés (radi mögött és a fal közti rés) felületével.
    Mivel a radi gondolom a földön van, így marad 3 oldala ahonnan tud szívni.
    Ventik:
    6x6x3,14~113cm2
    5db-nál ez=565cm2
    20-as ventié:
    10x10x3,14=314cm2
    Összesen: 565+314=879cm2
    A radi ahogy írtad 46cm magas, akkor a három oldal hossza 138cm
    879/138=6,36... ~6,5cm
    Mivel alulról nem szív, így középen csak a két szélső érvényesül, bár nem tudom hogy vannak felszerelve a ventik... középen alul biztos nem fog érvényesülni a szívóhatás annyira mint a két szélén, de duma és okfejtésem hallgatása helyett kicsit tesztelj.... :D
    Nyomóba nem jó kis távolságon, mert a légörvények miatt csökken a nyomás és nincs elegendő hely a levegő távozására sem.... no de teszt:
    Fogod kihúzod a radit 10cm-re a faltól és fogsz egy kb 1-2cm-es csíkot a papírzsepiből. Az egyik oldalsó ventihez teszed... ideális valamelyik felsőhöz és egy bizonyos távolságra belógatod a venti mögé (értsd jól elé) a zsepit (lehetőleg vastagabb darabbal próbáld, vagy távolabb, ha vízszintesen fújja). Utána a középsőhöz teszed és meglesed ugyanolyan távolságra mekkora szögben áll a zsepi. Ha kb egál, akkor tolod a fal felé, addig amíg nem esik drasztikusan a nyomás, hogy a szélső és a középső venti közt nagy legyen az eltérés.
    Ja és míg a szélső ventinél fent nézted, addig középen alul nézd, mert ott a legkisebb a légáramlat.
    Mivel fentebb is tanácsolták, hogy a nagy radi miatt közelebb tolhatod, ezért indítasz egy röpke proci/vga terhelő alkalmazást és ha beállt a vízhőfok, akkor elkezded nyomni a fal felé... lehet, hogy így a nagyobb méretű radi miatt 3-4cm-re is betolhatod, de mivel nem vagyok sem lábon járó lexikon, sem nem légtechnikai mérnök, így csak saccolni tudok. Remélem segíthettem.
    Persze fenti számításokban nincs benne semmi légtechnikai számítás, így csak egy nagyon elnagyolt adat.
    Komolyabb gyártók egy ventilátor eladásakor több mindent megad, ezért nevezem csak játék ventilátoroknak a pc-s ventiket... :B

    Szerk: Esetleg ha alul tudsz egy kis "sámlit" csinálni a radinak, vagy valamire úgy rárakni, hogy elemelje a földtől, akkor kisebb hely is elegendő... fenti számítással kiszámolva 6,5cm helyett 4,7cm, de ebben az esetben ennyire meg kell emelned a radit.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák