Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • endre84

    csendes tag

    A lakásunkban 1-2 hetente lecsap a FI relé, ezt szeretném kinyomozni, hogy miért.
    Laikus vagyok, szóval hozzányúlni nem fogok, majd villanyszerelőt is hívok. Előtte szeretném átgondolni a problémát és kicsit informálódni.

    Tények:
    - 2 éve felújításkor lettek teljesen áthúzva a vezetékek egy villanyszerelő által, új kismegszakítók, új FI relé beszerelve. Ezután rögtön kezdődtek a problémák.
    - Villanyszerelő akkor azt mondta, hogy a klímákra lehet érzékeny a FI relé, miattuk csap le néha, nem tud vele mit csinálni.
    - Azóta már kiderült, hogy biztos nem emiatt van. Teszteltem, és olyankor is lecsap a FI relé, amikor mindkét klíma ki van iktatva a saját kismegszakítójukkal.
    - A FI relé lecsapás teljesen random időpontokban történik. Gyakran az éjszaka közepén, amikor alszunk, nem kapcsolgatunk semmit. (Max a hűtőről, vagy a fűtésről tudom elképzelni, hogy magától vált üzemmódot). Talán a téli és esős időszakokban gyakoribb a lecsapás.
    - A kismegszakítók nem csapnak le. VISZONT, amikor vissza akarom kapcsolni a FI relét, csak úgy tudom megtenni, hogy előtte 1-2 kismegszakítót lenyomok, és csak a FI relé felnyomása után kapcsolom vissza a kismegszakítókat. Ha az összes kismegszakítót bekapcsolva hagyom, akkor a FI relé azonnal újra lecsap amikor megkísérlem visszakapcsolni.
    - Még egy érdekesség, hogy a villanyszerelés után pár héttel a hűtő konnektorja lehalt. Ekkor kijött a villanyszerelő, és arra jutott hogy a hűtő kismegszakítója volt hibás. Ennek a cseréje után újra tudtuk használni a hűtőt, és talán a FI relé lecsapások is ritkábbak lettek (azelőtt mondjuk heti 2x csapott le).

    Kép a FI reléről, kismegszakítókról: [link]

    Kérdések:
    1. Miért nem tudom visszanyomni a FI relét anélkül, hogy előtte egy-két kismegszakítót lenyomnék? (Tapasztalatom szerint tökmindegy hogy melyikeket.)
    2. Lehetséges az, hogy a FI relé nem áramszivárgás miatt csap le, hanem pillanatnyi túlfogyasztás miatt? Tehát a FI-relé egyben olyan feladatot is ellát, mint a kismegszakító, az összes körre egyben? (Mondjuk az éjszakai lecsapások miatt fura lenne szerintem, hacsak nem hibás egy fogyasztó.)
    3. Addig jutottam, hogy elkezdtem időszakosan lekapcsolni a kismegszakítókat egyenként, hátha tudom lokalizálni a problémát. A klíma1, klíma2, mosógép körének kiiktatása ideje alatt is lecsap a FI relé, tehát nem azok a probléma forrásai. Ez jó irány, érdemes ezen az úton továbbmenni?
    4. Lehet esetleg egy hibás kismegszakító miatt az egész?
    5. Tudtok mondani ötleteket, hogy mi lehet a probléma?

    [ Szerkesztve ]

  • endre84

    csendes tag

    válasz lappy #2773 üzenetére

    Köszi a válaszokat!

    > Az ÁVK nem a legjobb gyártmány ilyet nem raknék csak vmi hétvégi házba.
    Melyik márkát ajánlod?

    > Nem látom de AC típusú cserélni kellene A típusra.
    Ezt részleteznéd?

    > Egy műszeres vizsgálat lenne a legjobb, de olyan nincs minden villanyszerelőnek.
    Milyen műszer szükséges, és mit kell vele megnézni? Csak hogy tudjak rá hivatkozni, ha hívok egy szerelőt :)

    > Ha van túlfeszültség védett hosszabbító az is produkálhat ilyet.
    Három is. Ezeket a szobákat még nem próbáltam meg kiiktatni, tehát valóban lehetnek okozók. Ha egyik ilyen miatt csap le a FI relé, az azt jelenti, hogy hibás a túlfesz védett hosszabbító?
    1. APC Smart-UPS SMT1000I 1000VA szünetmentes tápegység [link]
    2. APC Performance SurgeArrest, 8-as túlfeszültségvédő [link]
    3. CyberPower BU650E Szünetmentes Tápegység, de ez most lett beszerezve, előtte is voltak már a lecsapások

    > Vagy módszeresen lehetne kinyomozni ahogy írtad, de azt elvileg meg csináltad, de az a kérdés mennyi ideig.
    Hát igen elkezdtem, de nem jutottam a végére, némelyik szobában elég kellemetlen napokra lekapcsolni az áramot.

    [ Szerkesztve ]

  • endre84

    csendes tag

    Köszi az eddigi segítségeket a FI relé problémakeresés témakörben.

    A fentiekkel egyetértek, én nem szoktam filléreskedni, pláne ilyen hosszú távra kiható beruházásoknál. Sajnos ebbe a villanyszerelés projektbe nem volt elég beleszólásom.

    A másik probléma a jó villanyszerelő szerzése egy átlag ügyfélnek. Hogy tudom felismerni egy villanyszerelő hirdetése alapján, hogy jó szakember? :)
    Pl. ha valamelyik azt írja, hogy nem regisztrált villanyszerelő, azt érdemes elvetni? Megfordítva a dolgot, érdemes a regisztráltakat keresni?

    [ Szerkesztve ]

  • endre84

    csendes tag

    Illetve erre még nem volt reakció ha jól láttam, el tudná valaki magyarázni?

    A kismegszakítók nem csapnak le. VISZONT, amikor vissza akarom kapcsolni a FI relét, csak úgy tudom megtenni, hogy előtte 1-2 random kismegszakítót lenyomok, és csak a FI relé felnyomása után kapcsolom vissza a kismegszakítókat. (Ha az összes kismegszakítót bekapcsolva hagyom, akkor a FI relé azonnal újra lecsap amikor megkísérlem visszakapcsolni.)

    [ Szerkesztve ]

  • endre84

    csendes tag

    válasz BB9000 #2800 üzenetére

    Köszi!

    > 1. lehetséges oka, hogy van egy olyan fogyasztód a hálózaton, ami ha áram alá kerül, akkor megrántja a hálózatot és áramlökés keletkezik. Ezt az áramlökést a túlfeszvédő elosztó(k) a védőföldre vezeti(k) és ettől az ÁVK ismét leold.
    Ilyen "áramrongáló" fogyasztó tud lenni egy rossz hűtőgépmotor, vagy egy tetszőleges rossz elektromotor, vagy egy hibás kondival rendelkező -egyébként jól működő- tápegység.

    Ez a szcenario csak akkor lehetséges, ha az "áramrongáló" fogyasztó ugyanazon a körön van, mint a túlfeszvédő elosztó?
    Pl. hűtő nálam teljesen egyedül van egy kismegszakítón, akkor kizárható hogy a hűtő + másik kismegszakítón lévő túlfeszvédő eredményezi?

    [ Szerkesztve ]

  • endre84

    csendes tag

    válasz BB9000 #2803 üzenetére

    >Ez az áramrongáló lehet akár másik körön is, de a túlfesz védő elosztóval azonos fázison kell keresni. Ennek a mondatnak akkor van értelme ha több fázis jön be a lakásba/házba.
    A hűtő "áramrongálása" tehát fentiek alapján így még nem zárható ki.
    Legkönnyebben úgy tudod kizárni, hogy amikor jön a hiba, akkor visszanyomod egyből az ÁVK-t. Ha lecsapja, akkor kihúzod a hűtőt a konnektorból és semmi mást nem változtatsz, és próbálod visszanyomni. Ha akkor sem sikerül, akkor nagy valószínűséggel nem a hűtő okozza, vagy nem csak a hűtő.

    Köszi az eddigi segítséget!

    Elindultam ebbe az irányba. Eddigi tesztjeim alapján úgy tűnik, hogy ha a hűtőt vagy a szünetmentest kihúzom, sokkal jobb a helyzet, az ÁVK-t majdnem mindig simán vissza tudom kapcsolni. (Bár néha így sem sikerül elsőre.)

    Hozzáteszem, pont a hűtő körének kismegszakítója murdált meg 1.5 éve, cserélni kellett. Onnantól kicsit csökkent is az áramszünetek gyakorisága.

    Innentől gondolom elég valószínű, hogy a hűtő által generált áramrongálás a problémák forrása. Lehet esetleg még a fali dugaljjal, vagy az ahhoz vezető falban lévő kábellel valami probléma?

    Mindenesetre most átdugtam másik dugaljra a hűtőt tesztelni -- remélem nem nyírja ki azt a kismegszakítot is. :O

    Ha veszünk egy új hűtőt, a régivel mint érdemes csinálni szerinted? Gondolom ha a fenti áramrongálás tipp beigazolódik, a régi hűtő jelen pillanatban veszélyes, így nem adható/adományozható el.

    [ Szerkesztve ]

  • endre84

    csendes tag

    Lassan hívok villanyszerelőt ÁVK cserére.

    Ti a "MENTAVILL" kismegszakítókat is kicserélnétek egyúttal valami jobb márkára, még ha elvileg nincs is gond velük?

  • endre84

    csendes tag

    válasz brembo #2887 üzenetére

    Én hasonló probléma megoldásán dolgozok, és volt pár hasznos válasz. Esetleg érdemes visszaolvasni innen: #2772

Új hozzászólás Aktív témák