Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • PROTRON

    addikt

    válasz dtraveller #6576 üzenetére

    Ez a társasházi folyamat picit másképp zajlik.
    Közgyűlésen fel kell vetni hogy kérjenek be árajánlatot csak a méretlen fővezeték és a lakások mérőhelyeinek felméréséről, a teendők megtervezéséről.
    Mellesleg TÖRVÉNYI kötelezettség, hogy az üzembentartónak 100%-ig tisztában kell lennie az állapottal, jelen esetben ez a kötelezettség terheli a lakóközösséget, akik egyébként megbízták a közös képviselő céget a ház műszaki ügyeivel.

    Mivel nem ismerem a társasházat, nem tudom megmondani mennyiért vállalnánk mi, vagy más szakmabeli, de alapjáraton ha csak a fenti témában kell ajánlat és nem érdekes a világítási meg kaputelefon meg egyéb pl napelemes rendszerek, akkor maga a felmérés és a tervezés nem szokott millióba kerülni, bőven alatta megáll.
    Persze lehet kérni hogy a felmérés térjen ki arra is hogy ha esetleg lehetne-e 1-2 teljesítmény bővítés jelenleg belefér-e a hálózat terhelhetőségi állapotába és vagy mely előírások teljesítése hiányzik hozzá.
    Ismerős panel társasháza Bp-en 40 éves, nem volt felújítás, még is megengedték a bővítést 1x32A-ig csont nélkül.

    A beérkezett árajánlatok és referenciák alapján a közösség megbízza a szimpatikus tervezőt.
    Az elkészült terv után kifizetésre kerül a tervezési munkadíj.
    Az elkészült tervhez készül egy tervezői költségbecslés ami alapján lehet látni a teendőket és hogy az mennyi becsült összeg.
    Pl teljes fővezeték felújítás + összes mérőhely szabványosítás lakásonként pl nettó 400-600k között is felkúszhat, tehát pl 30 lakás esetén már több tízmilliós összeg.
    DE EHHEZ KELL A TERV, nem szabad levegőbe dobálózni!!!!
    Ilyenkor kötelezően együtt kell mozognia a lakóközösségnek, nem csak mert teljes fővezeték felújítás esetén megköveteli a szolgáltató, hanem pl hitelfelvétel miatt is.

    Ekkor ha a közösségnek szimpi az összeg, bekülditek a tervezővel a tervet a szolgáltatóhoz, aki megadja a tervre a jóváhagyást(általában 2 éven belüli készre jelentést kér) majd jöhet a kivitelezők megversenyeztetése.
    Ami alatt történhet pl hitel felvétel, hogy ne kelljen hirtelen több száz ezret célbefizetni.

    TLDR:
    Amíg nincs terv, addig felesleges ijesztgetni az embereket 100 millás összegekről, az állapotfelmérés meg igazából kötelessége a közösségnek, hisz lehet hogy valahol van rejtett hiba a főelosztóban vagy valahol amit jó lenne időben megelőzni. Ez nem szokott milliós összeg lenni 1-2 db 10-20 lakásos lépcsőház esetén.

    Az a 4x2,5-ös vezeték ha alu, akkor messze volt a jótól. Ha réz, akkor megtartható azzal, hogy a jövőben csak a főzőlap lesz rákötve és az is csak azt követően hogy kapott legalább második legalább 16A fázist a lakás, amit csak a főzőlap második köre kap meg, más fogyasztó nem.
    Amíg csak 1 fázisú a lakás, addig cserélni kéne pl 3x6-ra.
    A sütő kapjon fixen új legalább 3x2,5-öt ( ha belefér akkor 3x4-et), biztos ami biztos.

    Igen, a többi aljzathoz "szektoronként" külön megszakítós áramkört kellene kihúzni az elosztótól, a biztos ha 3x2,5.
    Pl külön 1 db 16A-es az összes többi konyhai eszközöknek, 1 a fürdő, aztán a szobák stb...ökölszabályként ha nem nagyon megterhelő akkor 4 falu dugalj kiállásonként szoktak 1 áramkört vinni. Persze nem gond ha 8 dugaljanként lesz 1, hisz manapság a szobákban nincsenek általában akkora terhelések.
    Még a hűtő számára szoktunk a lakás fő Fi reléje előttről egy dedikált Fi relé-s kismegszakítót vinni, hogy ha a lakásban bedugnak egy zárlatos lámpát ne olvadjon le a fagyasztó.
    Ehhez is 3x2,5-öt szoktunk vinni, de csak azért mert dugalj, egyébként nem igényli, kisebb a terhelés.

    Az 1150W a porszívó? Mert általában a watt érték az amit hosszabb távon felvesz, erre kell méretezni a vezetékeket, de ettől függetlenül egyes fogyasztó típusok induláskor hirtelen magasabb induláskori teljesítménnyel megrántják a hálózatot, pl a porszívó ilyen, ezért szokott megvillanni a lámpa ha azonos áramkörön van, pláne ha az 1,5-ös alu vezeték.
    Tehát van hogy 1-1 induláskori teljesítményugrás képes levágni a nem megfelelően megválasztott kismegszakítót.
    Pl ipari porszívót kötsz 1-es réz vezetékre amin 6A-os "B" kismegszakító van és még jár róla 1-2 "apróság". Mert hogy felújításkor a spórolás volt az úr...

    Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

Új hozzászólás Aktív témák