Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Elemental

    addikt

    válasz zone #19593 üzenetére

    Nekem az a véleményem, hogy nem a vallásokkal van gond, hanem a követőkkel.
    A legtöbb vallás jónak indult.
    Buddha is mondta, hogy ne fogadjatok el semmit, amit mondok, hanem járjátok körbe.
    A legtöbb "hívő" agymosott. Poén, hogy mennyire idevág a lelkipásztor kifejezés. Birkákat terelgetnek.
    A magyar nyelv tényleg kifejező. A hívő szó is teljesen fedi a valóságot. Sokan szeretnek idézgetni a Bibliából. Csak sajna nem tudják, hogy miről beszélnek, csak azt amit beléjük tápláltak. Szerintem 100 idézgetőből 1 nem tett még erőfeszítést, hogy önmaga megértse, amit olvas, ha egyáltalán olvasta, csak elfogad egy magyarázatot. Szóval elhiszik, a vezető magyarázatát.
    Anthony de Mello:" Amikor a bölcs a holdra mutat, a féleszűek csak az ujjat látják... Megint mások pedig arra használják azt az ujjat, hogy kinyomják vele a hívők szemét."
    A Bibliából idézgetéssel az a baj, hogy minden helyzetre kb 10 idézetet lehet találni, és annak az ellenkezőjére is. Hamvas Béla szerint minden szent könyvnek magasabb rendű értelme van. Szerintem is elég alantas állandóan a Bibliából idézgetni, csak hogy a saját igazunkat bizonygassuk, és közben még magasabb rendűnek is érezzük magunkat, hogy mi ilyet is tudunk.
    Szóval szerintem nem biztos, hogy rossz Geri Bátyó hozzáállása, nem feltétlenül az embereket kell irányadónak tekinteni.

    Még egy idézet de Mello-tól:
    "A kutató hazatért expedíciójáról. Honfitársai már türelmetlenül várták, hogy őket is beavassa az Amazonas folyó rejtelmeibe. De hogyan önthetné szavakba azokat az érzéseket, melyek elárasztották a szívét, amikor lélegzetelállító szépségű virágokat pillantott meg, s amikor a dzsungel éjszakai neszeit hallgatta? Hogyan mondja el, hogy mit érzett, amikor megérezte a vadállatok közelségét, vagy amikor a veszélyes partok közt evezett kenujában? Ezt mondta nekik:
    - Menjetek, és fedezzétek fel ti magatok! A személyes élményeket és a veszélyeket semmivel nem lehet helyettesíteni.
    De hogy valamilyen útmutatást adjon mégis, rajzolt számukra egy térképet az Amazonasról. Azok azon nyomban felkapták a térképet. Bekeretezték, és felakasztották a polgármesteri hivatalban. Másolatokat készítettek róla saját maguknak. S akinek csak volt egy ilyen másolata, az már Amazonas-szakértőnek tekintette önmagát, hiszen tudott a folyó minden kanyarulatáról, tudta, hogy milyen széles és mély a folyó, s hogy hol vannak a vízesések.
    A kutató pedig mélységesen megbánta, hogy elkészítette azt a térképet. Talán jobb lett volna, ha nem rajzol semmit sem."

  • Elemental

    addikt

    válasz Elemental #19594 üzenetére

    Ki kell egészítenem az előbbit.
    Írtam az előbb a hívőkről. Hát nem csak ők vannak beprogramozva. Minden ember. A legtöbb ember a saját világnézetén keresztül szemléli a dolgokat. Ezért mondják a zen bölcsek (is) , hogy nézz és láss.

    [ Szerkesztve ]

  • Elemental

    addikt

    válasz Attila2011 #19597 üzenetére

    Azt írtam, hogy a legtöbb. Nem általánosítottam.
    Te is azt hámozol ki a mondandómból, amit ki akarsz.

    (#19596) Noddy: Lehet hogy nem tudják, de legalább nem azt mondják, hogy márpedig ez rossz, ez pedig jó, és amíg te nem így látod, addig te nem vagy igaz hívő. Szóval nem adnak az emvber szájába egy kész világnézetet.

    [ Szerkesztve ]

  • Elemental

    addikt

    Attila2011 Igazad van, csak a környezeten tapasztaltakról tudok beszélni. És valószínűleg pont ezért nem akarok ilyen közösség részese lenni.

    Noddy Biblia helyett írhattam volna bármilyen más vallás szent könyvét. Mindenhol vannak olyan hívők, akik csak beállnak a sorba, és nem gondolkodnak. De keleten mégis jellemzőbb, hogy neked kell rájönnöd dolgokra és nem csak el kell fogadni a dolgokat. Bár ha ott élnék lehet, hogy fordítva gondolnám.
    Annyira azért nem új. Az első vallással kapcsolatos könyvet 19 éve olvastam. Most arra értem amit saját indíttatásból olvastam.

    Egy negatív tapasztalatot leírok a keresztények toleranciájáról. Voltam egy buddhista előadáson, amikor vége volt odajött két csaj és ott elkezdtek magyarázni, hogy ez milyen marhaság, hogy Buddha ott ült egy fa alatt és megvilágosodott. Csak Jézus utja az igaz út ő az egy igaz Isten. Az eléggé taszító számomra amikor azt mondják, hogy csak az ő istenük igaz.Engem több negatív benyomás ért a keresztény hívek irányából. A kereszténységgel semmi bajom, csak sok követőjével.

  • Elemental

    addikt

    válasz zone #19602 üzenetére

    "főleg a gyerekeket"

    Teljesen egyetértek. Csak az láthatja tisztán a dolgokat akit nem fertőznek meg gyerekkorában. Ezért aggaszt a kötelező hittan vagy erkölcstan az iskolában. Most 3 éves a lányom, remélem mire odakerül ez nem lesz.

  • Elemental

    addikt

    válasz kymco #19606 üzenetére

    Igen, már látom, hogy hibáztam. Hülyeséget írtam azzal, hogy a legtöbb hívő agymosott. Azt kellett volna írnom, hogy ismerek sok agymosott hívőt. Elnézést mindenkitől!

    De ez igaz azokra is akik nem tartják magukat hívőnek. Szerintem nem egy ember van, aki ha elgondolkodik rájönn, hogy rengeteg gondolat nem a sajátja.

  • Elemental

    addikt

    válasz kymco #19613 üzenetére

    Egy gyermek szerinted tudja, hogy mit jelent, hogy Isten értékesnek látja? Egy gyermek tudja ki Isten? És egy felnőtt? Az a szakállas bácsi, aki megjutalmaz, ha jót teszek, és megbüntet, ha rosszat? Ha rosszat teszek, akkor pokolra kerülök? Mi a rossz? Ha káromkodok, akkor a pokolra kerülök?
    Sok vallásos nevelést kapott felnőtt ember fél a pokoltól. Nem mer rosszat tenni, mert fél a büntetéstől.
    Ez nem nevezhető igaz életnek.
    De írtam, hogy az erkölcstannal sem vagyok kibékülve, ha a gyerekeknek akarják tanítani. A legjobb út a színlelt, hamis, álszent élethez, ha a gyerekekbe táplálják bele, hogy mi a helyes, helytelen.
    Nekem semmi bajom a vallással, és is lelki úton járok.
    Mint írtad, te felnőttként lettél keresztény, szóval saját döntés, gondolom nem azért mész templomba, nem azért imádkozol, mert gyerekkorodban azt mondták, ha nem imádkozol az bűn. Sok ember nem mer nem imádkozni.

  • Elemental

    addikt

    válasz pocokxx #19615 üzenetére

    Tanárként nyilván ismered A. S. Neill munkásságát. Nagyon sok mindenben vele értek egyet.

    (#19616) kymco Tiszteletben tartom a vallásodat is, és téged is. Viszont van amiben nem tudok igazat adni.

    Ez sokban függ a szülőkön. Ha a szülők maguk sem tartják értékesnek és fontosnak a gyermeküket, akkor a gyerek nagyon nehezen lesz képes elhinni magáról, hogy értékes és fontos.
    Ez igaz, plusz még lehet, hogy értékesnek tartják, de elvárásokat támaszt vele szemben, aminek a gyerek nem tud megfelelni, ami szerintem egyenes út az önbizalomhiányhoz. És ugye mindezt a gyerek érdekében. Mert mi lesz a gyerekemből, ha ennyi meg ennyi évesen még nem tudja ezt meg ezt.

    A gyermek általában jobban tudja, hogy milyen az Isten, mint a felnőtt.
    Ez nem lehet, hogy azért van, mert benne még nem alakítottak ki a hozzáértők egy istenképet?
    Egy történet:
    "A Mester sohasem fáradt el abban, hogy felhívja tanítványai figyelmét a vallás veszélyeire. Nagyon szerette azt a történetet, amelyben egy próféta lángoló fáklyát hordozott az utcákon, mondván, hogy megy a templomot felgyújtani, mert az emberek többet törődnek a templommal, mint az Úrral. Aztán a Mester még hozzátette:
    - Egy nap én is fáklyát fogok, s felgyújtom a templomot is, meg az Urat is."
    A gyerekek vallásos nevelése szerintem nem egyenes útja Isten megismerése utáni vágynak.
    "minden, ami elől menekülsz, és amit keresel, benned van."

    Amit írtál, az nem is igazi élet, de én hívőként nem élek ilyen életet, és nagyon is valóságos az életem....
    Még mindig a gyerekkori vallásos nevelésről beszélek. Te írtad, hogy felnőttként lettél vallásos.

    Az erkölcstan lényege nem az, hogy szabályokat tanítson meg, hanem, hogy belső motivációvá tegye a társadalmi normákat.
    Nem azért lesz belső motiváció valami szerintem, mert a pap, vagy a tanár, vagy az apám azt mondta. Az csak a máz, ha betartom az elvárásokat. Sajnos bizonyos dolgok megélés nélkül sosem lesznek az igazak.

    De az, hogy ez hamis álszent élethez vezet, az 99%-ban nem a tantárgy, hanem a szülő felelőssége. Vsz az ő élete hamis és álszent.
    Egyetértek. Az a gyerek lesz hazudós, akinek a szülei sem hitelesek.

    Elment Gandhihoz egy anya a túlsúlyos gyermekével, és megkérte, hogy mondja a gyermekének, hogy ne egyen cukrot, mert egészségtelen. Gyertek vissza 2 hét múlva, mondta Gandhi. Vissza is mentek, és Gandhi mondta a gyermeknek, hogy ne egyen cukrot. Az anya kérdezte, hogy miért nem akkor mondtad? Mert akkor még én is ettem cukrot, mondta Gandhi.

    És szerintem a gyereket tanítani kell arra, hogy mi a helyes és mi a helytelen, mert tudtommal senki sem születik ilyen tudással. Ha nem tanítják meg rá, akkor honnan fogja tudni?
    Ki szerint helytelen, és ki szerint helyes?
    Véleményem szerint mindent szabad, amivel nem teszünk kárt másokban, önmagunkban, és a környezetünkben.

    Neked is ajánlom Neill műveit. Pár gondolat tőle.

  • Elemental

    addikt

    válasz Naturalist #19621 üzenetére

    Én még mindig azt mondom, hogy nem a vallással van gond, hanem a követőkkel.

  • Elemental

    addikt

    válasz kymco #19624 üzenetére

    Amikor azt mondta a mester, hogy felgyújtanám Istent, akkor szerintem az istenképre gondolt, amit az emberbe beletápláltak. Ezért gondolom rossznak a vallásos nevelést, mert kész gondolatokat adnak az embernek. Később attól már nagyon nehéz elszakadni. De ez mindenfajta nevelésre lehet érteni.
    Sok ember szerintem azért viszolyog a vallásoktól, mert a beletáplált istenkép az, ami taszítja. Hogy lehet, hogy egy jóságos bölcs öreg megteremtett minket?
    Nem ismerem sajna elég mélyen a keresztény elveket, de úgy tudom benne van a bálványimádás tagadása. Pont erről beszél a mester szerintem, hogy ezt a bálványt kell felgyújtani. A bálvány lehet faragott, vagy éppen a mi általunk megteremtett istenkép, amihez ragaszkodunk.
    Isten elé csak üresen lehet állni. Ez szerintem szintén erre utal. Amíg az ember úgy gondolja, hogy tud, addig nem fogadhat be új dolgot.
    Az szentlélek a kereszténységben az isteni szikrát jelenti? Az is csak akkor tud jelen lenni,úgy gondolom, ha az ember csendben van. Azaz nincs teli tudással. Itt nem pl a matekra, meg az irodalmi tudásra gondolok, hanem a világképpel kapcsolatos tudással, előítéletekkel. Ezért mondják, hogy az üresség vezet Istenhez. Ezért mondhatja a bölcs, hogy minden ami elől menekülsz, és keresel benned van.
    Mondják, hogy add el mindened, de ne csak az anyagi tárgyakat, hanem minden gondolatod, elved, világnézeted. Csak az ürességben juthatunk el Istenhez.
    Oda kell eljutni szerintem, hogy ráébredjünk, nem tudjuk ki Isten. Onnan már lehet tovább indulni.
    Ha jól tudom, Jézus azt mondta, hogy tagadd meg szüleid. Buddha is ezt mondta. Ez sem azt jelenti, hogy fordulj el tőlük, hanem az, hogy attól fordulj el, amit beléd tápláltak. Ne az ő világnézetüket, az ő életüket éld.

    [ Szerkesztve ]

  • Elemental

    addikt

    válasz kymco #19632 üzenetére

    Igen, az öld szót mondta, ami szerintem azt jelenti, magadban öld meg azt, ami belőlük származik.
    Ezért veszélyes a Biblia, és bármely más szent könyv. Nem szó szerint kell érteni.

    Kicsit úgy érzem, hogy abban különbözünk, hogy te a különbségeket keresed az véleményem és a tiéd között én meg a hasonlóságokat.
    Szerintem tök egy dologról beszélünk.
    Megkockáztatom, szerintem az összes szent könyv ugyanazt mondja el.

  • Elemental

    addikt

    Közben megtaláltam hol írta ezt Hamvas Béla.

    "Azt hiszem, az ismétlés világa és a mindig új világa között az az egymást kizáró viszony áll fenn, mint a nemkeresztény és a keresztény világ között. A nemkeresztény világ a törvényen és az ismétlések szabályosságán nyugszik. A keresztény világot a kegyelem meghökkentő betörése tartja fenn."

    "- Ne csinálj faragott képeket. Ne csinálj bálványokat. Ne csinálj elveket és elméleteket és világnézeteket.

    - A legnehezebb a legkönnyebb, amit mindenki úgyis tud. Mi könnyebb és mi nehezebb, mint, hogy eredj és add el mindenedet? De igazán mindenedet. Nemcsak házadat és ruhádat és barmaidat és bútoraidat és földedet és értékpapírjaidat és edényeidet és párnáidat és ágyadat és ne tarts meg egyetlen takarót, egyetlen csészét, egyetlen lepedőt, egyetlen zsebkendőt, egyetlen takarékkönyvet sem. Add el elveidet és műveltségedet és tudásodat, mint vagyonodat, az összes bizonyosságokat és búvóhelyeket és a világnézetet és a rejtekhelyeket, szóval add el mindenedet."

    "- Isten különös védelme alatt állok.

    - Ez persze nem azt jelenti, hogy különösen félelmetes és erős és hatalmas vagyok. Ellenkezőleg, azt jelenti, hogy pecsenyéjét tőlem senki se féltse. Isten annak, akit különös védelmébe vesz, nem ad hatalmat és erőt és vagyont.

    - Isten különös védelme alatt állok, azt jelenti, hogy reá bíztam magam. Bizonyos vagyok abban, hogy jobban tudja, mi válik javamra, mint én."

  • Elemental

    addikt

    válasz kymco #19637 üzenetére

    A gyerekeimmel a kapcsolatom a szeretetre épül, nem tudom és nem is akarom beprogramozni őket. És amikor eljutnak arra a pontra hogy önállóan hoznak rossz döntéseket az életükben, akkor én max figyelmeztetem, de nem tudom ráerőszakolni a jó döntést. Nem, mert nekem nincs hatalmam rá, de akkor sem tenném, ha lenne, mert szeretem annyira őt, hogy engedem, hogy a figyelmeztetésem ellenére tegye a rosszat.
    Mondom én, hogy ugyanarról beszélünk. :)
    Ezért nehéz egy fórumon írogatva kibeszélni egy ilyen témát, teljesen más jön ki belőle.
    Amikor én a vallásos, vagy egyéb nevelésről beszéltem, és ezt elleneztem, akkor az erőszakos, tekintélyelvű nevelésre gondoltam, ami a szülő, nevelő, tanár saját véleményét ráerőszakolja a gyerekre, és elvárja hogy a gyerek is azt a világnézetet tekintse irányadónak, amit átadott neki.
    Amit itt te felvázoltál annak a szeretet az alapja, ami szöges ellentétben áll a tekintélyelvű neveléssel, szerintem.
    Csak a szeretet szül szeretetet. Azok a gyerekek tudnak szeretni, akik otthon is szeretet kapnak.
    Amikor azt írtam, vannak dolgok, amiket át kell élni, akkor arra gondoltam, hogy az lesz igazán a sajátunk, amire mi jöttünk rá, és nem az, amit az apánk/tanárunk belénk vert.

  • Elemental

    addikt

    válasz zone #19648 üzenetére

    Vártam a jó kis ellentmondásokat, de ezek szerintem is csak szövegkörnyezetből kiragadott idézetek.
    A békés volt Jézus-hoz amit írtál, a vs utáni idézetek számomra egyértelműen a belső küzdelemről szólnak. "Azt gondoljátok, azért jöttem, hogy békességet hozzak a földre? Nem - mondom nektek -, hanem inkább meghasonlást." Szerintem nem is lehetne egyértelműbb.

    Ez az, amiben nem értek egyet veled kymco.
    Azt írtad korábban, ha jól emlékszem, hogy ahhoz, hogy beengedd Jézust az életedbe, nem kell erőlködni, küzdeni.
    Szerintem is ez olyan, mint a lebegés a víz felszínén. Ha nem tudsz úszni, és beledobnak, minél jobban kapálózol, el fogsz merülni. De ha mered elengedni magad, akkor fennmaradsz. Ilyenkor adod át magad Jézusnak. De ez szerintem sok vívódással, belső harccal jár. Az egó nem enged el ilyen könnyen.

  • Elemental

    addikt

    válasz Noddy #19699 üzenetére

    Fentebb azt írtad, 5-6 éve foglalkozol a Bibliával. Ha ez másra nem is, arra mindenképpen jó, hogy ne tudj egyenes választ adni.

    "Amikor az ejtőernyős egy szeles napon kiugrott a gépből, a viharos szél mintegy száz mérföldre fújta el a céltól. S mivel az ejtőernyőre fennakadt egy fán, és ott lógott félúton a semmiben, segítségért kiáltozott. Végre valaki arra jött:
    - Hát te hogy kerültél fel oda a fára?
    Az ejtőernyős elmondta neki. Aztán megkérdezte:
    - Hol vagyok?
    - Egy fán - hangzott a válasz.
    - Hé, fogadjunk, hogy pap vagy.
    Az idegen meghökkent.
    - Igen, az vagyok. De honnét tudod?
    - Onnét, hogy amit válaszoltál, az teljesen igaz, és éppen annyira használhatatlan is."

    Most már engem is érdekel az eredeti kérdésre a válasz.
    "Erkölcsileg helyesnek tartod-e a rabszolgaságot?
    Rabszolgaság alatt azt értem, ha egy ember tárgyként birtokol egy másikat."

  • Elemental

    addikt

    válasz kymco #19719 üzenetére

    Isten ezt akarta, Isten azt nem akarta - írod. honnan tudod mi Isten akarata? A Bibliából? Esetleg személyes élmény alapján?

  • Elemental

    addikt

    válasz zone #19746 üzenetére

    "A hitem alapja kapcsolat Istennel.
    Ez alatt mit értesz? Honnan tudod, hogy ez az isten ugyanaz, aki a Bibliában szerepel és nem az, aki a Koránban, vagy nem egyike a görög isteneknek?
    "

    Látod, én pont ezért kérdeztem korábban tőle, hogy honnan tudja, hogy mi Isten akarata.
    Mert az én meglátásom az, hogy ha valaki beáll valamelyik sorba, akkor onnantól kezdve olyan dolgokat kell magáévá tennie, amit talán maga sem hisz el.

    [ Szerkesztve ]

  • Elemental

    addikt

    válasz kymco #19749 üzenetére

    Csak a Biblia Istene közelít az elveszett, bukott emberhez, csak Ő beszél a meg nem érdemelt, ki nem érdemelhető kegyelemről.

    Elgondolkodtatott amit írtál. Nem csak ez, amit kiemeltem. Én is voltam mélyponton, még fiatal felnőttként, annak 20 éve. Előtte nem érdekelt a vallás röhögtem az egészen. Aztán amikor kikeveredtem a gödörből - szerintem ez fontos, hogy utána, mert aki mélyen van, az mindenben a kapaszkodót keresi, könnyebb megvezetni - a "sors" a kezembe adott egy könyvet, amit nem utasítottam vissza. Ez egy krisnás könyv volt. Elolvastam. Utána még rengeteget a vallás-sprirituális témában. Legtöbbet a buddhizmus és a zen irányában.
    A kereszténységet sosem tanulmányoztam, sok negatívot tapasztaltam az általam ismert keresztények körében. Istenfélőnek nevezném őket, akiknek a vallás csak babona. Épp ezért nem vitt rá a lélek. Plusz az sem segített, hogy a nagymamám akaratából elsőáldozó is lettem, talán 8-9 évesen. A S Neill: Neveld a gyerekeket vallásosan,. és oltsd be őket egy életre vallásellenesnek. Teljesen igaza van. Ezért írtam korábban, hogy ellene vagyok a vallásos nevelésnek.
    A tapasztalatom az, hogy vannak emberek akiknek Isten csak egy támasz, egy bálvány, a segítség egy formája. Mint a Biblia is mondja, ne imádj bálványokat.

    "Csak a Biblia Istene mondja, hogy leveszem a bűneid terhét a válladról, ha elengeded."
    Ezzel nem értek egyet. A megközelítéseddel sem. Ez is nekem bálvány szagú. Ha képes vagy rá, hogy támasz nélkül elengedd a terheket, az a jó. Talán ezt jelenti a zavaró érzelmek, amit a buddhizmus mondd. A terhek, amiket el kell tudnod engedni.

    Talán én annyiban könnyebb helyzetben voltam pár embernél, hogy én nem szükségből kerestem a vallást, hanem mert érdekelt, azokkal szemben, akiknek kiutat kellett keresni a mélypontról.
    Az én mélypontom arra mutatott rá, hogy ne foglalkozzak az emberek véleményével, ne csináljak semmit azért, mert elvárják tőlem. Az, hogy "mit szólnak" nem számít.

  • Elemental

    addikt

    válasz kymco #19758 üzenetére

    és szoke12

    Ti abban hisztek, hogy ez az egy esélyünk van, ez az élet, amit élünk, és ha nem térünk meg, akkor a lelkünkre az örök szenvedés vár?

    Ha lehet 1-2 mondatban bibliai idézetek nélkül válaszoljatok, a saját szavaitokkal.

  • Elemental

    addikt

    válasz kymco #19763 üzenetére

    Jó példákat hoztok fel.
    Az apa feladata, szerintem, hogy önállóságra nevelje a gyermekét. Önálló életre, ami nem azonos azzal, hogy a gyermek is ossza az apa világnézetét, véleményét. Egy jó apának el kell tudnia engedni a gyermeke kezét mint fizikálisan, mint lelkileg. Ha ezt nem tudja megtenni, akkor egyszerű diktátor.

    "A választóvonal ott van, hogy ezek a morális szabályok belső szabályokká válnak-e.
    Ha nem belső, akkor vagy parancskövetés, vagy ami rosszabb beprogramozott viselkedés. Az ember sokszor megelégszik ezzel a kettővel. A diktatúrák jellemrajza ezt mutatja
    "

    Ahogy a szavaidból kiveszem, te a diktatúra híve vagy. Még azt is elvárod, hogy a szabályok belső meggyőződéssé váljanak. Honnan tudod, hogy mik a helyes szabályok?

  • Elemental

    addikt

    válasz Attila2011 #19767 üzenetére

    Ha a szülők, nagyszülők viszik minden vasárnap a gyereket misére vagy istentiszteletre, attól még nem lesznek diktátorok, mert "nem engedik el a gyermek kezét lelkileg". De felnőve jó eséllyel lesznek keresztény világnézetűek.

    A gyereket megkérdezik ilyenkor, hogy akar-e menni? Ha esetleg nem akar, akkor el merné mondani? Vagy csak rábólint, mert ezt várják el otthon?

    Ezt írtam korábban:
    "A kereszténységet sosem tanulmányoztam, sok negatívot tapasztaltam az általam ismert keresztények körében. Istenfélőnek nevezném őket, akiknek a vallás csak babona. Épp ezért nem vitt rá a lélek. Plusz az sem segített, hogy a nagymamám akaratából elsőáldozó is lettem, talán 8-9 évesen. A S Neill: Neveld a gyerekeket vallásosan,. és oltsd be őket egy életre vallásellenesnek. Teljesen igaza van. Ezért írtam korábban, hogy ellene vagyok a vallásos nevelésnek."

  • Elemental

    addikt

    válasz Attila2011 #19770 üzenetére

    valószínűleg a kérdést sem értené

    Igen. Egyetértek.
    Valószínű, hogy a játékra nagyobb szüksége van egy olyan gyereknek, aki a kérdést sem érti, mint a templomi hegyi beszédre.

    "Igen, ez egy elég érdekes felfogás a nevelésről. Valamiért a számtalan dolog közül csak a keresztény szellemiségű nevelés a "mumus" sokak szemében."

    Hol írtam, hogy keresztény szellemiségű nevelés? Azt írtam vallásos.

    Ha hétfőn óvodába sem szeretne menni, akkor oda sem kell?

    Nyilván vannak kötelezettségek, és opcionális lehetőségek. Gondolom ha te nem mész dolgozni, akkor nem tudod eltartani a családod, a vallásod pedig az egyéni ügyed. A fogorvos aztán végképp nem ez a kategória.
    Ha hiszed ha nem, én hiszek Istenben, viszont azt nem szeretném, hogy a gyerekemnek a vele kapcsolatos dolog egy betanult rutin legyen. Szerintem minden egyes Istenről hallott mondat a fentebb említett "nem érti a kérdést" korban arra jó, hogy kialakuljon benne egy olyan istenkép, ami távol áll a valóditól. Természetesen ez az én véleményem, nem győzöm elégszer írni, hogy "szerintem".

  • Elemental

    addikt

    válasz Attila2011 #19779 üzenetére

    Ebben sem értünk egyet.
    Ahogy kiveszem a szavaidból, te abban hiszel, hogy amit nem tanítasz meg a gyerekednek, azok az utak, amiket nem jársz be vele, azok az utak bejáratlanok maradnak az életében. Én abban hiszek, hogy azok az igazi mély tapasztalások, amiket átélünk, rájövünk, stb. És ezek szerintem csak akkor következnek be, ha van motiváció. Motivációt nem lehet belenevelni senkibe.

    kymco példája is azt mutatja, hogy van változás felnőtt korban.

    #19777) D1Rect

    Nem akarok meggyőzni senkit, csak leírom a véleményem, és érdekel, hogy más mit gondol erről.

    Más: Pótolom a hiányosságom, tegnap kezdtem el olvasni a Bibliát. Ez is ennek a topiknak köszönhető.

    [ Szerkesztve ]

  • Elemental

    addikt

    "A tanítvány hűségesen küldte havonta lelki fejlődéséről beszámolóját a mesternek. Először ezt írta:
    - Érzem, hogy kitágult a tudatom, és megtapasztaltam a világegyetemmel való egységemet.
    A mester ránézett a papírra, és eldobta. A következő hónapban ezt írta:
    - Végre felfedeztem, hogy az isteni ott van minden dologban.
    A mester elégedetlennek tűnt.
    Harmadik levelében a tanítvány lelkesen magyarázta:
    - Az Egy és a sok misztériuma megnyílt csodálkozó tekintetem előtt.
    A mester ásított.
    A következő levél ezt mondta:
    - Senki sem születik, senki sem él, és senki sem hal meg, mert az "én" nem létezik.
    A mester kétségbeesésében égnek emelte kezeit. Azután elmúlt egy hónap, el kettő, majd öt, végül egy egész év. A mester ekkor úgy vélte, itt az ideje, hogy emlékeztesse tanítványát kötelességére, hogy lelki fejlődéséről beszámolót írjon. A tanítvány azonban csak ennyit írt vissza:
    - Kit érdekel?
    Amikor a mester elolvasta ezeket a szavakat, megelégedettség ömlött el az arcán, majd így szólt: - Hála Istennek, végre megtalálta!
    Még a szabadság után való sóvárgás is kötelék. Igazán csak akkor leszel szabad, ha már az sem érdekel, hogy szabad vagy-e vagy sem.
    Csak a megelégedettek szabadok"
    Anthony de Mello

  • Elemental

    addikt

    Sry, ha már volt.

    Elképzelt történet egy anya pocakjában lakó két baba beszélgetéséről:

    - Te hiszel a születés utáni életben? - kérdezi az egyik.
    - Természetesen. A születés után valaminek következnie kell. Szerintem az itteni életünk arra való, hogy felkészüljünk a születés utáni életre, hogy elég erősekké váljunk ahhoz, ami vár bennünket - válaszolja a másik.
    - Butaság, semmiféle élet nem létezik a születés után. Egyébként is, hogyan nézne ki?
    - Azt pontosan nem tudom, de biztosan több fény lesz ott, mint itt. Talán a saját lábunkon fogunk járni, és majd a szánkkal fogunk enni.
    - Hát ez ostobaság! - vág vissza a másik. Megyünk a lábunkkal és eszünk a szánkkal?! Ez nevetséges! Hiszen itt van a köldökzsinór, ami biztosítja a táplálékot... de mondok még valamit: a születés utáni életet kizárhatjuk, mert ez a köldökzsinór már most is túlságosan rövid!
    - De, de... valami biztosan lesz. Csak valószínűleg minden egy kicsit másképpen, mint amihez itt hozzászoktunk.
    - De hát még soha senki sem tért vissza a születés után! A születéssel az élet egyszerűen véget ér! Különben is, az élet nem más, mint egy nagy sötét tortúra!
    - Én nem tudom pontosan milyen lesz, ha megszületünk, de mindenesetre megláthatjuk az édesanyánkat, és õ nagyon vigyáz majd ránk! - válaszolja reményteljesen.
    - Az Anyát? Te hiszel az Anyában? Hol van?
    - Hát... mindenütt, körülöttünk! Itt van mindenhol, mi benne vagyunk, és neki köszönhetően létezünk! Nélküle egyáltalán nem lennénk.
    - Én ezt nem hiszem. Én soha, semmiféle anyát nem láttam, tehát nyilvánvaló, hogy nincs is!
    - Néha - mondja elmerengve a másik - amikor csendben vagyunk, hallhatod, ahogy énekel nekünk, vagy érezheted, amikor megsimogatja világunkat! Tudod, én tényleg azt hiszem - teszi hozzá -, hogy az igazi élet még csak ezután vár ránk!

  • Elemental

    addikt

    válasz kymco #19806 üzenetére

    "Ezért, amikor egy gyermektelen ember akar engem kioktatni, egy háromgyerekes apát a gyerek működéséről, a nevelésről, akkor ez a tény különösen fontossá válik.
    A mondanivalód értékét alapvetően meghatározza, hogy saját magad által megélt dolgokat fogalmazol meg, vagy csak amit innen-onnan olvastál vagy láttál rokonoknál, ismerősöknél az életük egy-egy időszeletében...
    "
    Teljesen egyetértek. A legjobb tanácsokat az olyan haverjaim adták, akiknek nincs gyerekük :) Még az is gyereknevelési szakértő, akinek nemhogy gyereke nincs, de 35 éves korára még csak komoly kapcsolata sem volt :)
    Úgy gondolom, hogy minden dolog csak átélés útján ismerhető meg. Kb ide passzol a korábbi idézet, amit írtam.
    "A kutató hazatért expedíciójáról. Honfitársai már türelmetlenül várták, hogy őket is beavassa az Amazonas folyó rejtelmeibe. De hogyan önthetné szavakba azokat az érzéseket, melyek elárasztották a szívét, amikor lélegzetelállító szépségű virágokat pillantott meg, s amikor a dzsungel éjszakai neszeit hallgatta? Hogyan mondja el, hogy mit érzett, amikor megérezte a vadállatok közelségét, vagy amikor a veszélyes partok közt evezett kenujában? Ezt mondta nekik:
    - Menjetek, és fedezzétek fel ti magatok! A személyes élményeket és a veszélyeket semmivel nem lehet helyettesíteni.
    De hogy valamilyen útmutatást adjon mégis, rajzolt számukra egy térképet az Amazonasról. Azok azon nyomban felkapták a térképet. Bekeretezték, és felakasztották a polgármesteri hivatalban. Másolatokat készítettek róla saját maguknak. S akinek csak volt egy ilyen másolata, az már Amazonas-szakértőnek tekintette önmagát, hiszen tudott a folyó minden kanyarulatáról, tudta, hogy milyen széles és mély a folyó, s hogy hol vannak a vízesések.
    A kutató pedig mélységesen megbánta, hogy elkészítette azt a térképet. Talán jobb lett volna, ha nem rajzol semmit sem."
    Ez igaz a vallásra is.

    Korábban kérdeztem, de nem kaptam választ:
    Ti abban hisztek, hogy ez az egy esélyünk van, ez az élet, amit élünk, és ha nem térünk meg, akkor a lelkünkre az örök szenvedés vár?
    Vagy kicsit pontosítva, ha az ember nem tér meg, nem talál rá Istenre, akkor büntetésben részesül?

    Épp most ugrott be, hogy volt középiskolában egy Jehova Tanúja hívő gyerek, remélem helyesen írom. Azért írom, hogy gyerek, mert 15 éves volt. Ő folyton arról beszélt, hogy halálunk után a férgek mászkálnak majd a testünkön és csak a Jehova Tanúi jutnak a mennyországba, mi megszenvedni fogunk. Mi ez, ha nem agymosás? Lényegében azt tette magáévá, amit mondtak neki.

  • Elemental

    addikt

    válasz pocokxx #19809 üzenetére

    "Egy esélyünk van"

    Ebben nem vagyok meggyőződve. Te ezt honnan tudod?

  • Elemental

    addikt

    válasz pocokxx #19811 üzenetére

    Nem mondtam, hogy nem így van. Egyszerűen fogalmam sincs. Ha azt mondanám, hogy így van, vagy nem így van, akkor egyszerűen elfogadnék egy, vagy több könyvben leírt dolgot. A jelenlegi álláspontom, hogy nem tudom. De nyitott vagyok. Ez kb olyan, amikor a tanár kiadta feladatnak, hogy mindenki írja le egy papírra, hogy ennek a szobában, amiben ülünk, mekkora a hossza. Majd beszedte a papírt, és olvasta: kb 5 méter, 10 méter, stb. Erre mondta, hogy nincs helyes válasz. Az ugyanis ez lett volna: nem tudom.

    "Ha valaki csak azért házasodik, hogy ne legyen egyedül, az nem értette meg a házasság lényegét."

    Pedig sokan ezért választanak társat, és milyen sokan lesznek vallásosak ez miatt.

  • Elemental

    addikt

    válasz azvagyok #19812 üzenetére

    Ezt mondta, persze lehet, hogy kamuzott, vagy csak azt hitte, hogy ő Jehova Tanúja.

  • Elemental

    addikt

    válasz kymco #19823 üzenetére

    "amiért itt a földi életében küzdött, az Isten nélküliséget"

    Akkor úgy kérdezem, hol kapja meg az Istennélküliséget?
    Itt, a földi életében, vagy az után örökre?

  • Elemental

    addikt

    válasz Ujjlenyomat #19829 üzenetére

    A kéretlen látogatáshoz.
    Egyszer csöngettek apósoméknál, csak a sógorom volt otthon, akkor még általános iskolás volt, olyan 12-13 éves. Jehovák voltak. Csóringer sógorom nem tudott/mert nemet mondani, ezek meg bementek hozzá, és ott osztották az észt. Megbeszélték, hogy majd jönnek legközelebb is, szerencsére akkor már otthon volt az apósom is. :) Ezt mivel magyarázod? Nem számít semmi, csak a darabszám? Akit lehet bepalizunk?

  • Elemental

    addikt

    válasz Elemental #19826 üzenetére

    Erre kapok választ?

    "amiért itt a földi életében küzdött, az Isten nélküliséget"

    Akkor úgy kérdezem, hol kapja meg az Istennélküliséget?
    Itt, a földi életében, vagy az után örökre?

    Nem csak kymcohoz szól a kérdés.

  • Elemental

    addikt

    válasz Attila2011 #19844 üzenetére

    Melyik egyházét?
    Wikiről idézek
    "A római katolikus egyház egyetemes zsinatainak határozatai két olyan kötelező erővel bíró (De fide) hittételt állapítottak meg, amelyet minden katolikusnak „isteni és katolikus hittel” hinnie kell (WTF) a tisztítóhellyel kapcsolatban:
    -Az élő hívek közbenjáró imájukkal, és főként a szentmiseáldozat fölajánlásával segíthetnek a purgatóriumban lévő lelkeknek."
    Mi is lenne az egyházzal, ha erre nem adnának lehetőséget? Miért is kéne imádkoznom az apámért, ha nem ezért. Nem íratnék neki misét, nem fizetnék egyházadót, stb.

    "Általánosságban a protestáns közösségek nem fogadják el a purgatórium tanítását, bár maga Luther a 95 tételében és a Johann Eckkel folytatott vita idején még nem tagadta, de később fokozatosan elszakadt a tantól"
    Most akkor mi van? Először hittek benne, majd rájöttek, hogy mégsem?

    "Egyes protestánsok úgy tartják, hogy az ember csak a feltámadás után lép a boldogságba vagy a gyötrelembe, és addig a lélek egy közbenső állapotban tudatában van leendő sorsáról. Mások azt tartják, hogy a halál és a test feltámadása közötti közbenső állapotban a lélek öntudatlanul alszik"

    Nem az egyházak véleményére vagyok kíváncsi, hanem az itteni fórumozókéira.
    Lényegi kérdés, hogy ki miért jutott arra az álláspontra.

  • Elemental

    addikt

    válasz Attila2011 #19848 üzenetére

    Megkérdezhetem mi a te vallásod?
    Kövi kérdésem pedig: miért az?

    "Lényegi kérdés, hogy ki miért jutott arra az álláspontra."
    Erre megkaptam. Elfogadtál valamit, amiről fogalmad sincs. Nincs vele gond, be van címkézve, betetted a polcra, egy problémával kevesebb. Ha nem így van, akkor javíts ki.

    [ Szerkesztve ]

  • Elemental

    addikt

    válasz Attila2011 #19850 üzenetére

    De katolikus egyféle van? Pl római katolikus, vagy van több?

    Most tényleg nem rosszindulatból kérdem, de ha nem ebbe születsz, hanem pl Japánban, vagy Irakban, akkor nem lennél megtérve?

  • Elemental

    addikt

    válasz Attila2011 #19853 üzenetére

    Igaz, utána már rájöttem, hogy pontosabban kellene kérdeznem.
    Egy Irakban, vagy Japánban született, a helyi vallási irányzatban nevelkedett ember a te álláspontod szerint alapból vagy a pokolra, vagy a purgatóriumba kerül?
    Most tényleg a véleményedre vagyok kíváncsi, nem kötekedek.

    Elmesélek egy személyes élményt. Régebben tai chi-ztam, és elmentünk páran egy harcművészeti versenyre, ahol formagyakorlatot csináltunk, azt pontozta a zsűri. Én nagyon lelkes voltam, hogy találkozhatok sok más tai chi-sal, meg egyéb irányzat gyakorlóival, de teljesen hidegzuhanyként ért, amit ott tapasztaltam. Ellenséges volt a hangulat. Én naivan azt hittem, hogy a közös cél összetart minket, erre lényegében csak rosszindulat volt meg menőzés. Teljesen ledöbbentem.

    Éppen ezért nem vonz egyetlen vallás sem. Kb ott is ez van, csak még durvább a helyzet.

  • Elemental

    addikt

    válasz zone #19862 üzenetére

    Ha már szóba került az evolúció, (talán nem annyira off) akkor nem tudok pár dolog felett elsiklani. Amit korábban Attila2011 kollégának írtam, az evolúció elfogadása is szerintem ez: "Elfogadtál valamit, amiről fogalmad sincs. Nincs vele gond, be van címkézve, betetted a polcra, egy problémával kevesebb. Ha nem így van, akkor javíts ki." Van pár sötét folt. Amíg ezekre nincs válasz, addig nem tudom elfogadni az evolúciót, vagyis azt, hogy minden magától kialakult.
    Ezek a dolgok többnyire David Attenborough filmjei közben merültek fel bennem, lényegében ezeken a filmeken nőttem fel, szerintem munkásságának 90%-át tuti láttam, többször is, nagyon szeretem a filmjeit. Sok a kérdőjel.
    Külön kedvencem az őslénykutatás, ha már említetted. Azt sem tudjuk mi történt 2-3000 éve, de egy feltárt lelet fekvéséből már kitalálják hogy hogyan élt, hogyan szaporodott, hogyan gondozta a kicsinyeit. (aztán ugye 1-2 évente mondják, hogy nem is úgy volt, hanem emígy. eléggé vicc kategória.)

    Csak pár kérdés, ami eszembe jut:
    Elsődlegesen a növények szaporodása. Volt először, hogy a szélre bízták a növények a beporzást, majd küldöncöket alkalmaztak. Ez hogyan alakult ki? Eleve hogyan jöttek rá a növények, hogy a bogarak, madarak alkalmasak a beporzás elvégzésére, és ha rá is jöttek, hogyan alakultak át? Van még extrémebb is, amikor a növények olyan feromont bocsátanak ki, ami megegyezik a nőstény bogarak által kibocsátott feromonnal, így csábítják beporzásra a hímet. Hogy? Ez hogy alakult ki? A növény felismerte a maga körül repdeső bogarakat, megtudta, hogy a nőstények mit csinálnak? És ha így is van, hogyan tudta létrehozni azt a feromont? Van még érdekes, pl az, amikor a növény darázs formát vesz fel, plusz még a feromon. De a növény honnan tudja, hogy néz ki a darázs? Az orchideák a legérdekesebbek, azok virága szinte mind egy leszállópálya a rovaroknak, hogy biztos jó helyre szálljanak a beporzáshoz.

    Akkor az állatok. Legyen például a zebra. Azt mondják, a zebra azért csíkos, hogy összezavarja vele ragadozót. Ismét csak hogyan jött rá a zebra, és hogyan alakította ki magán a csíkokat. Most nem jut nagyon eszembe konkrét példa, de sok dologra az a magyarázat, hogy azért alakult ki mert pl jobban bele tud olvadni a környezetébe, vagy ezzel hívja fel magára a nőstény figyelmét stb, amik mind sötét foltok.

    Amúgy az evolúció miért zárja ki Isten létezését?
    Az ősrobbanást is elfogadod?

  • Elemental

    addikt

    válasz Naturalist #19866 üzenetére

    Válasz helyett kioktatás. Akkor az élőlények jelenlegi állapota nem az evolúció következménye?

    A kérésekre azért megpróbálsz válaszolni?

  • Elemental

    addikt

    válasz zone #19873 üzenetére

    Attól, hogy a tudomány a jelenben nem tudja a választ valamire, téves azt a következtetést levonni, hogy Isten a válasz.
    Igazad van. Viszont az sem jó, ha minden jelenlegi álláspontot vakon elhiszünk. Nem azt állítottam, hogy a válasz minden kérdésre Isten, hanem hogy az evolúciós elméletben is vannak számomra kérdőjelek.
    Annak ellenére lehet, hogy én közelítem meg rossz irányból a dolgot. De nem fogok elfogadni minden dolgot, amit a tudomány állít, majd 1 év múlva rájön, hogy tévedett. Mint ahogyan a vallásokban hirdetett dogmákat sem fogadom el vakon, csak mert le van írva egy könyvben.
    Úgy gondolom, hogy akik vakon elhisznek minden tudományos állítást, és még hangoztatják is, anélkül, hogy belemélyednének a témában (nem rád értem), azok az elvakult, dogmakövető vallásos emberek ateista megfelelői. Mert kell a hit, és nehogy már Istenben higgyek, hát hiszek a tudományban. Mellesleg szerintem sem ellentétes a két dolog, vagyis a vallás és a tudomány.

    Ismerem a Hubble-t, több órát eltöltöttem a honlapon, 2 gépen van háttérkép onnan. Az egyiket épp a 3 éves lányom választotta ki. Fizika mindig is a kedvenc tárgyam volt a matek mellett, nem is voltam rossz belőlük. Megnéztem kétszer is Stephen Hawking filmjét, nagyon jó, viszont rengeteg itt is a kérdőjel, több mondatát ő is így kezdi: úgy vélem...

  • Elemental

    addikt

    "- Engedje meg, hogy elmondjam az Örömhírt, amelyet a vallásom hirdet - kérte a prédikátor.
    A Mester csupa fül volt.
    - Isten a szeretet. És Isten szeret és örökké megjutalmaz bennünket, ha betartjuk a parancsait.
    - HA? - kérdezte a Mester. Akkor nem is annyira örvendetes ez az örömhír."

  • Elemental

    addikt

    válasz Noddy #19903 üzenetére

    Köszönöm, hogy megmondod, hogy mit kell hinnem.

    (#19848) Attila2011:Minden felekezetnél és vallásban vannak olyan hittételek, amit el kell fogadni.

    Ezeket a dolgokat minden meggyőződés nélkül el kell fogadni? Hogy mondhatja magát az szabad embernek, aki olyan dolgokat fogad el, amiről fogalma sincs?

  • Elemental

    addikt

    válasz Attila2011 #19905 üzenetére

    Azért írtam, mert Noddy lényegében fel volt háborodva, hogy nehogy már zone megmondja miről mit gondoljon, de ha bizonyos gondolatokat, világnézetet a vallása ad készen a kezébe, azt elfogadja. Ide passzolt, amit te írtál, hogy vannak dolgok, amiket el kell fogadni a vallásokban (minden meggyőződés nélkül - ezt már én teszem hozzá, mert szerintem ez az igazság).
    Egy vicc jut eszembe:
    Az őrmester azt kérdezte az újoncoktól, hogy miért van diófából a puskatus.
    - Azért, mert keményebb, mint a többi fa - mondta az egyik.
    - Nem - válaszolta az őrmester.
    - Mert rugalmasabb.
    - Nem azért.
    - Mert az jobban fénylik.
    - Fiúk, nektek még igazán sokat kell tanulni. Azon egyszerű oknál fogva használják a diófát, mert az van előírva a Szabályzatban.

  • Elemental

    addikt

    válasz kymco #19948 üzenetére

    Ha valaki csak azért tartja be a vallása tanításait, hogy ne legyen büntetés, de közben arra gondol, hogy a k.rva anyját mindenkinek, az elég valamire?

  • Elemental

    addikt

    válasz kymco #19950 üzenetére

    Csak azért kérdeztem a véleményed, mert szerintem a cselekedetek is lehetnek hazugok, nem csak a szavak. Az igaz cselekedet szerintem abban különbözik a hazugtól, hogy miközben az ember bármit is tesz, közben csak a tett létezik. Tehát nem tölti el semmilyen érzéssel a tett rossz, vagy jó mivolta.

    [ Szerkesztve ]

  • Elemental

    addikt

    válasz kymco #19958 üzenetére

    Igen. Viszont azt is írtad korábban, hogy a szabályoknak, belső kényszerré kell válniuk az emberben. Én ezt nem így látom. Ez szerintem nem igaz tetteket szül. Szerintem, ha valakinek személyes kapcsolata van Istennel, akkor nem kellenek szabályok, onnantól már minden jön magától. Akkor már nem kell a Biblia sem.
    Például, egyszer belenyúl valaki a tűzbe, már tudja miért kell elkerülni, de amíg csak hallotta az apjától, olvasta a Bibliában, de nincs meg az átélés, addig mindig gondolat előzi meg a tettet, nem igaz tett. Szerintem.

Új hozzászólás Aktív témák