Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • borg25

    senior tag

    válasz MageRG #21988 üzenetére

    A vallások nem csak azt ígérik, hogyha itt jó vagy, akkor halálod után majd jó lesz, hanem, hogy már itt is boldog lehetsz. Arra céloztam, hogy sokan az azonnali megoldást keresik. A vallás, meditáció, önfejlesztés viszont ezt nem tudja ígérni, dolgoznod kell magadon, hogy hassanak. Szemben mondjuk az 1l vodkával. Ha viszont kitartasz, akkor jobban jársz, s a gyerekes kísérletek szerint akik ki tudnak tartani, azok szintén jobban járnak.

    Hogyan építünk fel egy olyan világszemléletet, ami a lehető legpontosabban reprezentálja a valóságot? Hogyan tudjuk eldönteni mi igaz, és mi nem?
    Nem hiszem, hogy a vallásnak ez feladata lenne. A célja (többek közt) az emberi értékek, cselekvések helyességének megítélése. De nem a világ fizikai, kémiai leírása. Ok, általában mindegyiknek van teremtéstörténete, de azt szerintem szükség szülte. Az emberi cselekvések okait vizsgálja (pl példabeszédek), de nem pszichológiai megközelítéssel. (pl Vicces lenne egy vallásban egy cselekvés okának Freudi péniszírigységet megnevezni.)

    túl sok volt az ellentmondás rendszeren belül és a valóságban tapasztaltakkal is.
    Lehet, de maga a világ is ellentmondásos, s nem kell egyből a fekete lyuk fizikai leírására gondolni, vagy négy test problémára. Az érzelmek is lehetnek azok. Szerintem inkább elvesztek a részletekben.
    Az is lehet, hogy azért választották az ateizmust, mert a vallás által megkövetelt korlátokat túl soknak tartották.

    Lehet hogy ők így akarják a "nagyobb jót" elérni.
    Ennyi az egész.

    Megértem. Annyi, hogy érdemes nyitottnak lenni. Lehet valaki úgy is ateista, hogy főparancsolat szerint él, s úgy "vallásos", hogy konkrétan leszarja.

    Részlet Máté 5-ből:
    Boldogok a lelki szegények: mert övék a mennyeknek országa.
    Boldogok, a kik sírnak: mert ők megvígasztaltatnak.
    Boldogok a szelídek: mert ők örökségül bírják a földet.
    Boldogok, a kik éhezik és szomjúhozzák az igazságot: mert ők megelégíttetnek.
    Boldogok az irgalmasok: mert ők irgalmasságot nyernek.
    Boldogok, a kiknek szívök tiszta: mert ők az Istent meglátják.
    Boldogok a békességre igyekezők: mert ők az Isten fiainak mondatnak.
    Boldogok, a kik háborúságot szenvednek az igazságért: mert övék a mennyeknek országa.

    Ha megnézed, ezt, vagy az egész Máté 5-öt, sehol se írja, hogy ez csak a zsidókra, keresztényekre vonatkozik. Max ennyit mond:
    Valaki azért csak egyet is megront e legkisebb parancsolatok közül és úgy tanítja az embereket, a mennyeknek országában a legkisebb lészen; valaki pedig cselekszi és úgy tanít, az a mennyeknek országában nagy lészen.
    De e szerint is még a mennybe jutsz, csak a legkisebb leszel.
    Szóval, ha csak ezt nézem, akkor az ateisták is simán a menybe juthatnak, mert Boldogok, a kik éhezik és szomjúhozzák az igazságot: mert ők megelégíttetnek.

Új hozzászólás Aktív témák