Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kymco

    veterán

    válasz zone #20283 üzenetére

    A festmény nem a valóságot, hanem annak művészi leképezését ábrázolja...
    A művészet egyfajta módon hazudik annak érdekében, hogy érzelmeket váltson ki.

    A tudomány is leképez (elég csak a modell alkotásra gondolni), akkor az sem a valóságot ábrázolja?
    Szerintem a művészet egyfajta kommunikáció, ami a valóságról szól. Nem a tudomány eszközrendszerével, de esetenként sokkal érthetőbben beszél a valóságról, mint a tudomány. A tudomány nem tud mit kezdeni a moralitással, pedig a valóság része a moralitás. Persze, ha valaki kizárólagosan a tudomány szemüvegén akar a valósághoz közeledni, az azt fogja mondani a moralitásokról, de a társadalomtudományokról is szélsőséges esetben, hogy nem a valóságot ábrázolják... De ezzel az érvvel nem fogok vitatkozni...
    És mivel itt kommunikációról van szó, lehet értelme a morális hazugság címkédnek, de nem abban az értelemben, ahogy te ezt megfogalmazod.
    A napfelkelte időpontja ma 6 óra 27 perckor volt. Ez hazugság szerinted, mert nem kel fel a nap tudományos szempontból. De önmagában önhazugság az állításod, mert az üzenet nem a kifejezésmód maga, hanem ennél mélyebb tartalom. A több oldalról festett arc annyira hazugság, mint a napfelkelte kifejezés. De Ettől még az üzenet lehet hiteles, igaz és a valóságot tükröző. Nem a hordó "réteget" minősítsd igaznak vagy hazugnak, hanem a tartalmat.
    Nehéz lehet annak az embernek az élete, aki hallgatva pld az időjárás jelentést nem hiszi el a tartalmát, mert pongyolán, köznapi nyelven e"elhazudva" mondják el a bemondók.

    Az élet fontos kérdéseit nem a tudomány alapján hozzuk, hanem pont az impressziók alapján. Most néztem egy filmet a kubai rakétaválságról. Ott a tudomány alapján bevetették volna az atomfegyvereket. De a valóság több, mint amit a tudomány le tud írni. És ne mondd, hogy az akkori válság elkerülése nem volt fontos.
    És itt jön a te műtős példád. Tényleg, ne egy festmény alapján döntsön a sebész a műtétről. De ne is a meteorológiai tudomány, vagy a történelem tudomány vagy a villamosságtan alapján. Ha a logikádnak igaza van, akkor e három tudomány sem tudomány, mert nem lehet döntést hozni a műtétről. Mindent a maga területén lehet értékelni. Ha más peremfeltételek közé teszed, akkor mindentől igazolható, hogy semmi és fordítva...
    A festmény valóságleírása nem a matematikát teszi többé, hanem az embernek adhat autentikus üzenetet, ami esetenként ér annyit akár a társadalomnak is, mint egy új műtéti eljárás. Ha ez nem így lenne, akkor nem lenne értelme a művészetebe folyó pénzeknek. Nem szeretnék olyan világban élni, ahol kizárólag az ad értéket valaminek, hogy mennyire van köze a tudományhoz....

    Egyáltalán mit akar az jelenteni, hogy a Biblia a lelki valóságot írja le? Tudjuk, hogy nem lehetséges emberként a vízen járni, de ha egy régi könyvben olvassuk ennek az ellenkezőjét, azt magyarázat nélkül el kellene hinni?
    Jó kérdés. Nem, nem kell magyarázat nélkül elhinni. Én sem hittem el alapból. De született bennem bizalom, amit Istennel való kapcsolatom épített ki. Ez hasonló ahhoz, hogy jön egy messziről jött ember és mond neked valamit, ami hihetetlen, igazolhatatlan. Se én, se te nem hiszed el elsőre. De amint megismered, akár évek alatt az embert, kialakul egy kapcsolat, tapasztalataid lesznek vele kapcsolatban, ez kiépíthet bizalmat felé. Velem ez történt.
    Nem azért hiszem el, mert le van írva, és hinnem kell ebben, hanem mert hitelesnek fogadtam el a megismerés során az üzenet közvetítőjét...

    Ebben nem értek egyet, szerintem nem lenne joga hozzá. Isten nem szed védelmi pénzt, csak azt mondja: itt van ez a pokol és örök szenvedés dolog, amit én kreáltam, ugye milyen rossz lenne, ha odakerülnél?
    Én nem erőltetném ezt a maffiózós példát, mondtam, hogy talált, nem jó párhuzam.
    Isten azt mondja, hogy ad szkafandert , ami megvéd a rideg világűrben. Arra lettél teremtve, hogy viseld... De jogod van engem hazugnak tartani, és akkor dönthetsz úgy, hogy nem viseled. De akkor el fogsz pusztulni. A saját engedetlenséged lesz az ítéleted...
    Ez sem tökéletes, de jobb, mint a maffiózós...

    Arra próbáltam felhívni a figyelmed, hogy ellentmondtál magadnak, idéztem is, amit korábban mondtál:" Nem azért szenved valaki, mert bűnös és vétkezett az ember. De az oka világos, az Istentől való elszakítottságunk."
    Leegyszerűsítve: nem azért szenved, mert bűnös, de az oka az, hogy bűnös.

    A vak nem azért vak vsz, mert az apja lopott, és azért sem, mert a vak gyilkolt. De a vakság az Istentől való elszakítottságunk következménye. Valami, ami tökéletes lehetne Istennel, Isten nélkül nem az...
    Én ebben nem látok ellentmondást.

    Nem ír ilyet? Az első emberpár "bűnbe esett" és ennek eredményeképpen tudták megkülönböztetni a jót a rossztól.
    És milyen meglévő képességet tett tönkre? Szerintem kifejezetten jó dolog, ha meg tudjuk különböztetni a jót a rossztól. A történetbeli Ádám és Éva nem tudta, hogy rosszat tesznek. Még a jogrendszerünk is értelmesebb a Biblia istenénél, mert nem bünteti azt, aki nem tudja, hogy mit tesz.
    Mi lett volna, ha nem esznek a fa gyümölcséből, honnan tudták volna, ha valami rosszat tesznek? Ha Ádám kitalálja, hogy elkezd csukott szemmel a szakadék szélén szaladni vagy eldob egy követ és fejen találja vele Évát?

    Az ember pár nem szerezte meg ezt a képességet, csak ezzel a szimbólummal jól kifejezhető, hogy igényt tart rá.
    Az, hogy valaki magához ragadja a hatalmat egy területe nem fogja igazolni azt, hogy ért is ehhez.
    A mai világ jól példázza ezt.
    Egy életfogytiglanra ítélt rabnak a nemzetközi bíróság megítélt több tízmillió forintot, mert méltatlanul bánt vele a magyar állam (nem volt kialakítva számára az akadálymentes közlekedés a börtönben, mert mozgássérült, és csorbultak a jogai ezáltal), miközben annak a rendőrnek a hozzátartozói (özvegye és gyerekei), akit lelőtt a magyar államtól pár százezer forint segélyt adott.
    Mindezt teljesen törvényesen.
    Vagy a csődbe ment nagyvállalkozás először a bankot fizeti ki, és csak a végén a tényleges munkát végző alvállalkozókat. A munka jutalma az üres kassza a jog szerint ... és még lehetne ebben szemezgetni.
    Az ember úgy véli, mint ahogy te is, hogy képesek vagyunk a jó és rossz eldöntésére, de a döntéshozói székben nagy a kísértés... túl nagy... és ez nem csak magyar sajátosság. A magyarországi korrupciót például jelentős részt azok a multinacionális cégek gerjesztik, akik ha vesztenek, akkor körbekiabálják a világot, hogy milyen korrupt az országunk...

    De nem folytatom. A jó és rossz általában a nekem jó és nekem rosszra módosul világunkban. Így lehet exportálni a környezetszennyező technológiákat, magát a szemetet is a harmadik világba, ezért lehet energiapazarlón élni a nyugati világban... elég csak a fény szennyezettséget nézni az éjszakai műholdfelvételeken...
    Megint belekezdtem a mantrámba, de leállok. Ez a világ nem úgy tűnik, hogy jól él a magához ragadott hatalommal.
    És amit te ellenpéldaként hozhatsz fel Istennel kapcsolatban, az már mind a "hatalom magunkhoz ragadása" utáni állapothoz kapcsolódnak. Korrekt összehasonlítás az édeni állapotokkal tisztességes.

    A kulcsszó az volt, hogy "mindenütt jelen van". Ha van árnyék, akkor nincs mindenütt jelen, és a fény az árnyék okozója. Lehet rángatni a gumicsontot, de a lényeg az, ha nem adsz helyet a szívedben Istennek, ott sötétség lesz. Nem fog erőszakkal elárasztani téged a lényével. A mindenütt jelen van azt jelenti számodra, hogy még ebben az állapotban is lehet hozzá fordulni, mert ott van melletted...

    El is felejtettem, hogy a természeti törvényeket is isteni eredetűnek tartod. Ha azt feltételezzük, hogy az elektromosság tudatosan megtervezve működik úgy, ahogy, akkor valóban gonosz volt az alkotója. Hiszen egy mindenható megtervezhette volna úgy vagy az embert vagy az elektromosságot, hogy ne legyen bajunk az áramütéstől. A fentebbi megállapításom most kiegészítem azzal, hogy még a mérnökeink is értelmesebbek a Biblia istenétől, hiszen ők igyekeznek úgy eszközöket tervezni, hogy biztonságosak legyenek.
    Most remélem megkönnyebbültél, kijött, aminek ki kellett jönnie... ugye nem baj, hogy nem reagálok a szösszenetedre? :)

    www.refujvaros.hu

  • Naturalist

    tag

    válasz zone #20283 üzenetére

    Tudjuk, hogy nem lehetséges emberként a vízen járni

    Öntsd ki a padlóra vagy menj ki egy befagyott vízfelülethez.

    Ok, veszem a kabátom...

Új hozzászólás Aktív témák