Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • inf3rno

    Topikgazda

    válasz F1DO #1068 üzenetére

    Szia! Nem ajánlott áram mellett fém vezetős adatkábelt vinni. Annak idején néztem előírásokat, ott legalább fél métert javasoltak a két kábelcsatorna között ha párhuzamosan futnak. Keresztezni nyilván keresztezhetik egymást. Szerintem már ha külön csatornába teszed és közelebb van a fél méternél, akkor is sokat tettél az ügy érdekében. Az alternatíva a wifi és esetleg az üvegszál SFP+-al. Mindenképp érdemes árnyékolt S/FTP kábelt venni, ha mégis csak így tudod megoldani, és földelni az árnyékolást egy ponton a switch előtt, ha lehetőség van rá. A probléma, hogyha hosszan fut párhuzamosan a villany mellett, akkor az áramot indukál az adatkábelben is. Ha nagy fogyasztó van rákötve a villanyra, pl egy elektromos sütő, akkor az indukált áram akár kiégetheti a hálózati eszközöket is. Nem olvastam sok cikket, bejegyzést arról, hogy valakinek ebből jól beazonosíthatóan kára keletkezett volna. Egyre emlékszem, amikor 10kW-os pizzasütő kemence vezetékét tették egy csatornába egy szerver adatkábelével, és kiégett tőle az alaplap, amikor bekapcsolták a kemencét. Aztán ezt még háromszor, mire kiderült, hogy mi a hiba oka. Aztán egy szerver alaplap azért van néhányszázezer forint... Ez persze nem azt jelenti, hogy garantáltan le fog égni valami, mert azért a hálókártyák valamennyire tolerálják az ilyesmit, de megvan rá az esély. Amit még írnak ezzel kapcsolatban, hogy sok esetben csökken a sávszélesség, mert az indukált áram zajként jelentkezik. Rövid távon sok helyen látni, hogy ugyanabból a csatornából megy az áram és az UTP is, pl egy tanteremben. Valszeg ott nincs jelentősége, mert túl rövid a hossz, és a gépeknek is tipikusan 100W elég. Nem tudok róla, hogy lenne külön speciális cső UTP-nek, de nem ez a szakmám. Igazából ha belegondolsz, az egész egy darab üreges műanyag. Akár még te is csinálhatsz ilyet más anyagokból is, pl fából, fémből, stb.

    Buliban hasznos! =]

Új hozzászólás Aktív témák