Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • csubuka

    addikt

    válasz pjen #89834 üzenetére

    Ez hosszú lesz, de lényeges és tanulságos a villámkár és a biztosítás témában, meg villámhárítóról. Sajnos nekünk ezt nagyon is meg kellett élni. Nem gondolnám, hogy létezik "jó biztosítás", amikor egy fél családi ház leégését kéne kifizetnie a biztosítónak.

    Azért van az egész felújítás/átépítés mert egy villámcsapás miatt leégett a tető és a második szint. Egy ilyen után máshogy kezded látni a villámvédelem kérdését. Másfél év tortúra után láttunk pénzt, nem jó szájízzel. Amikor egy budai családi ház felét kell kifizetni kicsit másképp alakul a biztosítók hozzáállása, mint egy kávéfőző esetén, nem kívánom ezt senkinek, hogy X szakértőt kelljen felvonultatni, meg igazságügyi kárszakértőkkel egyeztetni, hogy egy peren mi várható, ilyeneket cipelni a biztosító embereivel való egyezkedésre, hogy megértsék, hogy van hol laknunk és van pénz ügyvédre, lehet per is részünkről. Ha egy ingatlanod van (ami épp leégett) és nincs tartalékod véged van. Látnák az illetőn, hogy bajban van és valami minimál pénzzel letudnák a dolgot, a szerencsétlennek meg kéne a pénz nagyon... születne egy igen rossz végső megegyezés. Átlag jövedelmű embernek nem lesz erőforrása végigvinni a vitát és közben lakni is valahol és ki fogják csontozni a biztosítók egy ilyen összegű kifizetés minimalizálása miatt. Nagyon nem célszerű a biztosításba ilyen bizalmat tenni, mielőtt valaha magadon nem tapasztalod meg, hogy mi kell ahhoz, hogy egy nagyobb összegű kifizetés a részükről megtörténjen.

    Hogy vághatna a kéménybe bele, hogyha a kéményre rakott felfogó védett terében van a kémény?

    A kis védelem a koaxban nem azért van, hogyha a villám közvetlenül belevág, akkor azt kivédje. 1-2km-re onnan belevág, akkor a másodlagos hatást védené ki. Ez nem feltétlenül tűzeset okozás, hanem készülékkár.

    (#89848) pjen : Ma már frissen építve csak EN 62305 villámvédelem ("norma-szerinti") épülhet (persze van okosság kis hazánkban, de azt hagyjuk, az jogilag szürke, az MSZ nem használható, csak létező villámvédelem átépítésénél max kb, új rendszernél nem igazán). Kötelező elsődleges káron elleni védelemnél a túlfeszvédelem kiépítése is.

    6 évente van családi háznál felülvizsgálat. Elsősorban földelési ellenállás, meg a felfogó levezető rendszer épsége van a képben. DE szemrevételezéssel ilyenkor a túlfeszvédelemre is ránéznek az EN szerinti felülvizsgálatnál és észlelhetik a hiányosságait, amiket feljegyezhetnek a felülvizsgálati jegyzőkönyvbe. Ha hiba derül ki a jegyzőkönyvben, akkor adsz plusz egy támadási felületet a biztosítóknak, akik ezután ha valaha bármit fizetni kell még a tűzkárba is belekötnek majd a másodlagos védelem hiányossága miatt, amihez pedig nem kéne hogy köze legyen a másodlagos védelemnek. Nem akarok semmi támadási felületet hagyni a retk*eknek (ugye ha 10m alatti családi házon nincs villámvédelem az okés, nem lehet támadni, de ha magadtól rakatsz, akkor majd lehet részükről belekötni, hogy mi van, hogyha a meg nem felelő kiépítés miatt lett baj...). Márpedig még villámhárító/védelmi rendszer esetén is kell biztosítás, mivel minden villám ellen nem véd, csak a nagyjuk ellen egy LPS IV. De hidd el, hogy ha leég a fél házad, akkor te is kiépítenéd és az utolsó csavarig megpróbálnád a maxot lehozni. És a biztosítók várható kekeckedésére is felkészülnél másfél évnyi "inkorrekt" viselkedés után a részükről.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák