Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Gargouille

    őstag

    Amúgy mi van abban az esetben, ha az AI által készített zenék jók vagy akár jobbak is lesznek mint a "kézműves" termékek? Mert onnan is meg lehet közelíteni ezt az AI kérdést, hogy a végeredményt nézzük és ha az jó, akkor igazából nem teljesen mindegy, hogy hogyan készült? Érdekelne a véleményetek.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    Érdekesek a válaszok. Pontosítanék a kérdésen, mert lehet pongyolán fogalmaztam meg és félrement kicsit. Szóval az lenne gondolatkísérlet lényege, hogy feltételezzük, hogy az AI eljut egy olyan szintre, amikor már olyan színvonalon, minőségben, kreativitással stb- képes zenét előállítani mint a zenészek. Tehát a végeredmény már megkülönböztethetetlen. (Most elegánsan tekintsünk el attól, hogy ez valaha lehetséges lesz-e vagy sem.)

    Ebben az esetben van annak jelentősége, hogy ki állította elő az adott művet, ember vagy AI? Ugyanígy film vagy bármilyen műalkotás esetén is áll a kérdés.

    Az én álláspontom, hogy valószínűleg nincs jelentősége, de érdekel, hogy ti mit gondoltok.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz BE4GLE #34 üzenetére

    "Ha az AI képes is minőségi terméket generálni, az emberi munkára akkor is szükség van. A training data jellemzően emberek szellemi terméke. És ha az AI ellehetetlenítí az emberek munkáját, akkor a továbbiakban nem lesz mivel képezni az AI-t. Lényegtelen milyen jól utánozza az emberi teljesítményt. Ez nem kreativitás."

    Ez kétségtelen, egyet is értek veled. A kérdés viszont nem erre vonatkozott, hanem arra a teoretikus helyzetre, hogy ha mégis elérne egy olyan szintre az AI, hogy az általa előállított tartalom megkülönböztethetetlen az ember által készítettől, akkor van-e jelentősége?

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz totron #35 üzenetére

    "Kérdés, hogy az AI-nak van-e végesség-tudata, halálfélelme."

    Ez egy nagyon jó kérdés! Jelenleg még egészen biztosan nincsen. Az viszont - legalábbis bennem - egy nagy kérdőjel, hogy vajon lehet-e jövőben? Én azt tippelném, hogy valószínűleg igen.

    "egy internetre kötött entitásnak lehet-e egyénisége valaha is."

    Ez is egy jó kérdés. A választ senki sem tudja rá, én sem. De ha meg kellene tippelnem, akkor azt mondanám, hogy a jövőben, ha a mostaninál nagyságrendekkel összetettebb gépeken fog futni, akkor jó eséllyel lehet, mert ott már szerintem lesz egyfajta "kaotikusság" magában a rendszerben is, amiből ez fakadhat.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz totron #39 üzenetére

    "Meg olyan kérdés is van még, hogy a világ összes kapacitása és az azt meghajtó AI elegendő-e akár csak megközelíteni is egy emberi érzést/tehetséget."

    Jelenleg nem. De ha abból indulok ki, hogy maga az ember is egy viszonylag kis térfogatban tartalmaz mindent, ami ehhez kell, akkor idővel elképzelhetőnek tartom, igen. De nem most. A mostani gépek kezdetlegesek akár egy emberi agy összetettségéhez képest például, de 50 vagy 100 év múlva? Ki tudja. Nem tartom lehetetlennek.

    Ha úgy nézem az ember is lényegében egy nagy feldolgozóegység, ami a szenzorokból érkező impulzusokat dolgozza fel. Ez - szerintem - reprodukálható mesterségesen is a jövőben. Persze lehet, hogy az első valóban érző és gondolkodó gép majd akkora lesz mint mondjuk egy város.

    "Ezt viszont nem értem, hogy következik a nagy számosságból súlyozás, priorizálás vagy akár én-tudat?"

    Arra gondoltam itt, hogy a nagy fokú összetettségből származhat egyfajta kaotikusság (értsd. tartalmazni fog nagyon sok apró pici bug-ot), amiből pedig fakadhat majd az, hogy egyedi lesz az AI is, tehát nem megismételhető. Ebből (vagyis ezek összegződéséből) lehet esetleg egy fajta "egyéniség" a végén. Az én tudat, öntudat, priorizálás stb. nos ezekről szerintem az ember esetén is keveset tudunk valójában, tehát nehéz lenne megmondani, hogy mitől van vagy mitől lehetne egy AI-nak.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz BE4GLE #40 üzenetére

    Oké, akkor megfordítom a dolgot. Ha vaktesztet kellene csinálnod, eléd raknának egy ember által készített és egy AI által generált zeneművet és nem tudnád megmondani, hogy melyik melyik. Ebben az esetben - ha nem tudod ki az alkotó - akkor levonna ez bármit a produktum értékéből?

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz BE4GLE #44 üzenetére

    "A kísérlet végén megmondanák hogy melyik a generált zene. Fölvennéd a kedvenc lejátszási listádba?"

    Jó, de mielőtt kérdéssel felelnél, azért válaszold meg az enyémet is kérlek. :) Én válaszolok a tiédre, valószínűleg felvenném ha tetszik annyira.

    "Nem gondolod úgy, hogy első sorban az emberi teljesítményt kell értékelni? Ki fog a jövőben zenét csinálni, ha generált zenét hallgatsz? A kiadó részéről ez a profitról szól, de neked, mint hallgatónak nem fontos, hogy a zenészek továbbra is zenéljenek?"

    Kicsit felemás érzéseim vannak ezzel kapcsolatban. Igen is és nem is. Egyfelől igen, mert mindenképp értéknek tartom az emberi kreativitást, az alkotást. Viszont másik oldalról pedig jobban érdekel a végeredmény, mint az, hogy ki alkotta. Egy remekmű - legalábbis az én szememben - az nem attól lesz az, hogy Józsi vagy Károly alkotta, hanem önmaga szépségében. Erre talán legjobb példa, mikor természeti szépségeket nézek, ahol nem egy tudatos elme műve, amit látok, mégis okozza azt az élményt mint bármelyik remekmű.

    "Vagy végezzünk olyan munkát, amit nem szeretünk, hogy aztán a munkából hazaérve generált zenét halgassunk és generált filmet nézzünk? Termeljük csak a profitot a kapitalistáknak és közben hagyjuk megrohadni a kultúránkat?"

    Sajnos ez szó szerint így van jelenleg is. Ezen már nem rontana az AI érdemben. Szerintem.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz Gave #51 üzenetére

    Nem vágom teljesen, ezt most a "Johnny Cash"-es videóra érted?

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz Gave #55 üzenetére

    Kétségtelen, hogy - hogyan is fogalmazzak - furcsa. Nehéz ezt hova tenni. Nekem már önmagában az is hullagyalázásnak kicsit betegesnek tűnik mikor ilyen hologramos virtuális koncerteket csinálnak már elhunyt sztárokkal. Ahogy szokták mondani "igény van rá"...

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Gargouille

    őstag

    válasz peppa #49 üzenetére

    "Amit a világ egyik fele(!) inkarnációnak, karmának, szellemnek, léleknek, intuíciónak, imaginációnak, inspirációnak, istennek stb... nevez egy nemlétező ezo képzelgés lenne, mert azon a módon nem igazolható ahogyan a világ másik fele a sikereit elérte és emiatt elvárja?"

    Igazából könnyen lehet, hogy valóban nem több mint "ezo képzelgés". Legalábbis az ellenkezőjére még nem sikerült bizonyítékot találnunk. Olyan mint a hit. Az is attól hit, hogy nem tudjuk csak úgy képzeljük. Ha tudnánk akkor nem hit lenne hanem tény.

    Az ember szeretné azt hinni, hogy különleges, egyszeri és megismételhetetlen, hogy van benne valami több, mint az élettelen, hogy van lelke. De ha esetleg mesterségesen sikerül előállítanunk egy olyan AI-t aminek lesz valódi öntudatra, önálló gondolatai, érzései stb. akkor azzal is szembesülnünk kell, hogy csak áltatjuk magunkat.

    Nem mondom, hogy így lesz, de benne van a pakliban.

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

Új hozzászólás Aktív témák