Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sünpávakutya

    csendes tag

    válasz szeva000 #4795 üzenetére

    Khmmm... Egy izzónak szinte 0 az induktivitása, tipikus ohmos fogyasztó (gondolom, valószínűleg arra is gondoltál, hogy ohmos fogyasztóval leterhelni és az "induktív" csak elírás). Jó még ilyen célra egy merülőforraló, vagy nagyobb teljesítményigény esetén egy régi cucilista (csehszlovák vagy NDK-s) 600-700 wattos mini grillsütő.

    Induktív fogyasztó lehet egy hagyományos, fojtótekercses (és fázisjavító kondenzátor nélküli) fénycső vagy egy aszinkron motor.

  • sünpávakutya

    csendes tag

    Én majd' öt éve használok egy APC Back-UPS RS-1000 gépet (teljes megelégedettséggel), most viszont megint kérdéseim lennének (de nem ezzel a géppel kapcsolatban).

    Egy ismerősömnek két keringető szivattyú "életben tartásához" kellene egy UPS. A kazán nem gázos (nem gázkazán), így ha elmegy a villany, az "gázos", mert a víz hamar "gázos" lesz (felrottyan) keringetés híján és ezek a modern Henco csövek nem nagyon szeretik a 90 °C feletti hőfokokat. A kazán olajtüzelésű, így ha még 10-20 percig fennmarad a keringés a kazán leállása után, az már elegendő ahhoz, hogy ne történjen baj. (Szenes kazánnál kellene még vagy 1-2 óra...) Sajnos abban a kis faluban olyan "színvonalas" az áramellátás, hogy havonta 1-2 villanytalansággal bizton lehet számolni. A fűtési szezon meg minimum 4-5 hónap nagyon barátságos időjárás és rövid + enyhe tél esetén is.
    Az első kérdés az lenne, hogy van-e valakinek tapasztalata kis méretű villanymotorok UPS-ről táplálása kapcsán? Én úgy gondolnám józan paraszti ésszel, hogy egy indukciós motor annyira nem borzasztóan finnyás a feszültségalakra; persze nem négyszöghullámú táplálásra gondoltam, de egy "normálisabb" kváziszinusz kimenetű UPS-ről gond nélkül el kellene mennie. Nem 'tom, mennyi a cos φ-je ezeknek a motoroknak, de tán 0,6-nál csak nem rosszabb... A két szivattyú együtt kb. 150 W, azaz kb. 250 VA lenne. Ehhez egy 300 W / 500 VA teherbírású UPS bőven elég. Ha...
    És itt jön a másik kérdés: mennyire intelligens ezeknek az UPS-eknek az akkutöltő-elektronikája? Mert az természetes, hogy nem az eredeti törpe zselés akku (7...8 Ah) kerülne az UPS-be, hanem egy 40...60 Ah-ás autóakku. Erről gond nélkül megy akár egy órát is a két szivattyú, a gond csak az, hogy nehogy tönkrevágja majd az UPS akkutöltő egységét... Ha az akkutöltő elektronika kellően intelligens, akkor úgyis maximálja a töltőáramot, legfeljebb nem hat óra, hanem másfél...két nap alatt tölti fel az akkut. Meg különben is: van pótakku, meg akkutöltő is a világon...

  • sünpávakutya

    csendes tag

    Na, látom mindenki megmozdult... :)

    Szóval vegyük sorba:
    1. Azt mondjátok, "rendes" szinusz legyen: elfogadom, mert nem értek igazán hozzá. Ha azt mondjátok, biztos úgy van.
    2. Az átkapcsolási idő viszont ne legyen már paraméter... Nem RAM-okat kell itt táplálni kéremszépen, hanem szivattyúkat. Ha hótt halálos lassan, száz milliszekundumok alatt kapcsol át hálózatról akkura, az sem számít. :N Attól még nem "rottyan" fel a víz, ha 200 ms-ra leáll a szivattyú... Sőt, még annyit is kibírna, ha az áramszünet bekövetkeztével egy önindítós benzines vagy diesel áramfejlesztő beindulna és felgerjedne! Pedig ez kb. 10 másodperc!
    Amúgy ebben is gondolkodott a cimbora, mert van is áramfejlesztőjük (nem is egy), de ezzel két gond van:
    – A legkisebb áramfejlesztő, ami már önindítós (nem csak "berántós"), asszem 3 kW-os. De itt nem az egész lakást kell ellátni, csak két picike szivattyút... ;] Szóval kicsit "ágyúval verébre" szisztéma lenne.
    – Azért egy benzinmotor + generátor + indítómotor + a hálózati fesz. eltűnését érzékelő relé stb. elég komplex valami és nagy a hiba esélye. Mi van, ha beköpi a gyertyát a motor és nem indul? Vagy túlszívja magát? Vagy kosz van a benzinben? Egy nevesebb gyártó jobbféle szünetmentese szerintem megbízhatóbb, mint egy ilyen rettenetesen összetett és bonyolult izé. :(((
    3. Én amellett kardoskodnék, hogy egy 300 W / 500 VA szünetmentes (tekintve a terhelés nagyságát) bőven elegendő. A két szivattyú együtt cca. 150 W. A nagy akkut meg – úgy gondolom – egy kis trükkel meg tudom oldani, max. az elfogadható idő alatt való visszatöltést bukom el.
    4. A terhelés nagyságát tekintve miért kellene nekem 500 VA-nél nagyobb szünetmentes és miért kellene extra hűtés? Megmondom őszintén, a helyzet olyan, hogy még az eredeti doboza sem kell feltétlenül. Megtehetem, hogy egy 50×50×50 centis, hatalmas fémkasztniba rakom, akkor meg már biztos nem hevül túl... Eleve a helyiség is elég hűvös, ahová kerülne.

  • sünpávakutya

    csendes tag

    válasz mno #4843 üzenetére

    > a gyári érték többszörösét fogja futni

    Ezt még mindig nem értem... Nem köcsögségből értetlenkedek, tényleg nem vágom.
    Vagy egy szünetmentesem, pl. 300 W / 500 VA. Van benne egy 12 V 7 Ah akku.
    Ha én ezt kidobom és egy 12 V 42 Ah akkut teszek bele, akkor tulajdonképpen mit is tudok elrontani? A különbség annyi, hogy 150 W terhelésnél nem 8 percet megy a szünetmentes, hanem mondjuk 60 percet. Természetesen most tekintsünk el a nagy akku feltöltésének problémájától, szigorúan csak a kisütést nézem! A szünetmentesekben van védelem, hogy a max. terhelésnél többet nem enged, leszabályoz, sípol, lekapcsol stb. A nagy akku csak annyi változás, mintha nem egy 60 literes kis medencéből meregetném a vizet a locsolókannába, hanem egy 2 köbméteres nagy medencéből, és úgy locsolnám a kannából a virágokat. Vagy más példa a tetőn elhelyezett tartály nem 2, hanem 15 köbméteres; ha ugyanolyan magasan van, a vízoszlop-nyomás lent ugyanannyi, csak később fogy ki a medence.

    [ Szerkesztve ]

  • sünpávakutya

    csendes tag

    válasz mno #4852 üzenetére

    > Nagyon rosszak a példáid, elektronikához semmi köze

    Na ja, épp ezért írtam, hogy nem köcsögségből értetlenkedem, hanem mert tényleg nem értem...

    > Azt a szegény 300VA/150W kicsi szünetmentest 7AH akkuval, költségek szempontjából legtakarékosabban gyártották le. A 7AH akku mire lemerül éppen felmelegednek a hűtőbordák annyira meg a trafó, hogy lekapcsol, és nem károsodik.

    Na látjátok, erre nem gondoltam én: az elspórolásra, az "élettartamra való tervezés"-re. Így már logikus, hogy igazatok van... :K Mindenki magából indul ki: én nem jó gyártó lennék; hamar felkopna az állam, mert én mindent húszszoros túlbiztosítással csinálnék – azaz sose mennének tönkre a cuccok és a júzer sose venne újat.
    Akkor az én példámhoz térnék vissza, hogy jól látom-e a helyzetet:
    Van egy tartályom, 2×2×0,5 méteres és hozzá egy kis szivattyú. Ezzel locsolom a kertet. Tökéletesen működik; kilocsolom a 2 köbméter vizet és kikapcsolom a szivattyút. (A locsolás végére meglangyosodik.) Ha viszont én 6×6×0,5 méteres tartályt választok (a hidrosztatikai nyomás és az emelési magasság nem változik!), akkor a 18 köbméter vízzel már nem bír el a szivattyúm, mert kb. a nyolcadik köbméter idejére túlmelegszik és leég.
    Jól értem a dolog lényegét?
    Persze ha a szivattyúm robusztusabb, akkor mindegy neki, hogy 2 vagy 18 m3 vizet kell-e kinyomnia.
    UPS-re visszafordítva mondjuk egy 1200 W-os szünetmentesben már lehetne 42 Ah-ás akkut használni, de minek, mert abban valószínűleg eleve van huszon-harmincvalamennyi Ah-ás akkupakk... (tehát már nem nyerek sokat)

    > Amit te eröltetsz, ahhoz vegyél egy 12V 300/600Wattos szinuszos invertert

    Áhh, szó sem volt itt erőltetésről :N , csak agyalgok és próbálom megtalálni az optimális megoldást. A (többé-kevésbé) folyamatos üzemre szánt inverter jó ötletnek tűnik; autóakku, mágneskapcsoló, csepptöltésre is képes töltő (olyan, ami akármeddig az akkura kötve maradhat). Ha a drótból a delej elmegy, mágneskapcsoló elejt, a szivattyút a hálózatról átkapcsolja az inverter kimenetére, az akkut akár le is választhatja a töltő kimenetéről (ha ez esetleg fontos) és az akkut rákapcsolja az inverterre.

    Tehát úgy tűnik, a szünetmentesek úgy vannak tervezve, hogy (normál környezeti hőfokon, saját gyári hűtésükkel) egy adott energiamennyiséget képesek leadni egy áramszünet esetén: lehet ez egy pici villanykörte órákon át vagy majd' a teljes terhelés, de csak pár percig. Az akku kapacitása pedig úgy van megálmodva, hogy a belőle kivehető energia mennyisége kicsit kevesebb legyen, mint a fentebb említett "adott energiamennyiség". Így mire az elektronika túlhajtaná magát, már lemerül az akku és lekapcsol az UPS.

    Csak volt értelme a dolognak, hogy felvetettem a kérdést... :R

  • sünpávakutya

    csendes tag

    válasz mno #4861 üzenetére

    Egy smart ezres elvileg jó lenne (az ugye 600...700 wattot tud), elvileg a 150 wattot negyedóra...húsz percig el kell bírnia. Már csak azt kell kimatekolni, hogy mennyiből jön ki az autóakku + inverter + töltő + mágneskapcsoló + a befektetett munka. Bár könnyen lehet, hogy ennyi befektetésnél már jobban megéri a smart. Az inverteres megoldás mellett legfeljebb
    A Smart ezresben nem ugyanolyan méretű akku van, mint a Back-UPS ezresben? (Nekem olyan van...) Gyárilag 7,2 Ah-ásak voltak az akkuk, de ma már 9 Ah-ást is lehet kapni ugyanabban a méretben.

  • sünpávakutya

    csendes tag

    válasz szeva000 #4863 üzenetére

    > ezeknek semmi értelme.

    Mármint miknek? :F :F :F
    Mondjuk én még egy szót se szóljak, mert nekem is sikerült egy befejezetlen, csonka mondatot ("Az inverteres megoldás mellett legfeljebb") benne hagyni a hsz-omban... :B

    Azóta agyaltam már a problémán egy csomót, de olyan komplikált a feladat, hogy tényleg nem az UPS lesz a jó megoldás. Bár a kazánban lévő olajszivattyú fogyasztása is minimális, de annak nem kell szünetmentes, hiszen ha elmegy a villany, nem jó, ha még fél óráig együtt megy a kazán meg a szivattyú, aztán egyszerre állnak le... Akkor csak adtam a pofonnak egy sz...rt. ;] Elvileg fél másodperc körüli áramszünetnél a kazán már leáll és nem indul újra (de én ebben nem bízom meg 100 %-osan). Mondjuk már egy egyperces néma áramszünetnél megvan a víz "felrottyanásának" veszélye, de a kazán már biztos nem indul el. A megbízható az, ha egy öntartó bekötésű mágneskapcsoló elejt a delej megszűnésekor (visszatérésekor nem húz automatikusan!), ráteszi az akkut az inverterre, a szivattyút a hálózatról átteszi az inverter kimenetére és leválasztja a hálózatról a kazánt. Van egy időrelé is, ami 20 perc elteltével leveszi az akkut az inverterről (ott is van egy öntartó, 12 V-os relé) és ekkor a szivattyú is leáll. Eddigre már bőven lehűlt a kazán. Így akár 1 másodperces, akár 5 órás az áramszünet, a kazán leáll és a szivattyú megy 20 percet akkuról, tehát nyugodtan őrizetlenül hagyható a rendszer. Ha van a közelben ember és látja, hogy 3 perc múlva visszajött az áram, akkor a BE gombbal újra öntartásba hozza a mágneskapcsolót és ekkor a kazán is áram alá kerül és szivattyú is visszakapcsolódik a hálózatra (a kazán külön kézzel bekapcsolandó), az időrelé inaktív lesz. Már meg is komponáltam kapcsolási rajz szintjén és többször végigellenőriztem, elvileg "bolondbiztos"...

  • sünpávakutya

    csendes tag

    válasz szeva000 #4869 üzenetére

    > nem értem,minek ezt ennyire túlagyalni :D

    Csak azért, hogy ha épp elmegy a cimbi otthonról, aztán meg a villany is elmegy otthonról, öt perc múlva ne úgy nézzen ki a rencer, mint az a gőzmozdony, amit egy II. vh. dokufilmben mutattak, miután egy repcsi gépágyúval mexórta... :) Minden irányban jött ki belőle a gőz... :)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák