Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • GreenIT

    tag

    Kezdokent szeretnek becsatlakozni, ha lehet.

    Kaptam egy feladatot, amit elvileg ertek, csak fogalmam sincs, hogy tudnam megvalositani. :O

    Van egy "klasszikus" adatbazis ket tablaval, amit a harmadik tabla kapcsol ossze:
    CEG, ALKALMAZOTT, MUNKA

    Az alapadatok a minimalisok:
    CEG: cegnev, alapitas datuma, szekhely (varos, cim, irszam), telefon, webcim.
    ALKALMAZOTT: nev, lakcim (varos, cim, irszam), telefon, mobil, e-mail
    A kapcsolotabla:
    MUNKA: ceg_kod, alkalmazott_kod, munkakor, kezdo_datum, bef_datum

    Ennyi van megadva azzal, hogy minden tovabb modositast nekem kell megoldani.

    Ebbol egy olyan adatbazist kell csinalnom, amibol lekerdezheto, hogy
    1. adott szemely mely cegeknel milyen munkakorben dolgozott eddig
    2. jelen pillanatban hol dolgozik (tobb cegnel is dolgozhat, illetve egy cegen belul is lehet tobb munkakore, pl. team-be soroljak projektmunkara
    3. Cegeknel legyen egy kulon tabla az osszes eddig cimevel (szekhelyek, telephelyek)
    es lekerdezesnel az aktualis szekhelyet (csak egy lehet) es telephelyeket jelenitse meg.

    Ez utobbival vagyok a legnagyobb gondban, mert nem biztos, hogy most van telephelye,
    de a multban lehetett egyszerre tobb is.

    Elnezest, ha nem ertheto, probaltam gyorsan es roviden irni es minden valaszt halasan koszonok.

  • GreenIT

    tag

    válasz Apollo17hu #3423 üzenetére

    Koszonom, dolgozok rajta, mar tobb valtozatot csinaltam.

    Meg egy kerdesem lenne, valami vizualis szovegszerkesztot keresnek tablak kozti kapcsolatok abrazolasara.

    Az a gond, hogy en vizualis vagyok, rengeteget rajzolok, tablakat hogyan tudom osszekapcsolni, de amikor mezoket at kell tenni masik tablaba, az egeszet ujra kell rajzolnom. Kepszerkesztok pedig nem jok erre. :(

  • GreenIT

    tag

    válasz Apollo17hu #3423 üzenetére

    Csinaltam tobbfele valtozatot, de egyik se jo, inkabb kerdezek: mi a bevalt gyakorlat?
    Hogyan gondolkozzak, hogy adatrogzitesre, adattarolasra es lekerdezesre egyarant jo megoldashoz jussak?

    A problemam az, hogyan lehet cimeket, telefonszamokat es egyeb adatokat egyertelmuen CEG-ekhez es EMBER-ekhez rendelni.

    Cimek: kis cegek a sajat lakasukat hasznaljak irodanak is, tehat ceghez ES szemelyhez is tartozik a cim es telefonszam. Irodahaznal az a jellemzo, hogy a cim es telefonszam egy-egy irodahoz tartozik, nem a ceghez.

    A mobil telefonok kapcsolodhatnak a ceghez, adott alkalmazottak hasznaljak, amig a cegnel vannak, majd az utodjaik kapjak meg. Masik eset, amikor az embere a telefon, de azt ceges munkara is hasznalja, amig az adott cegnel van.
    Sot ugyan az a telefonszam tobb cegnel is megjelenhet egyszerre, kulonosen, ha az illetonek sok vallalkozasa van, vagy sok a mellekallasa.

    Tul sokfele lehetoseg van, es ha mindegyiket meg akarom engedni, akkor sok kulonbozo tablaban kell tarolni hasonlo adatokat, igy nehez az azonos adatok kiszurese.

    A masik megoldas az adohivatali sema lenne, amikor egyetlen tablaban van az osszes adatmezo, de csak egyetlen datumkezd es datumvege es indoklas mezo van, igy soronkent csak egyetlen adat valtozhat.

    Ez adatrogziteskor idegesito, mert minden potenciális adatmezö megjelenik, az adatrögzitön múlik, hova ir.
    Ráadásul a cégek többsége kicsi, amikor a modositas indoka koltozes, ertelemszeru, hogy a szekhely es tobb telefonszama is valtozik, viszont ennel a modszernel ez sok soron oldhato csak meg.
    Extrem eset a cegfelvasarlas, akkor minden adat egyszerre valtozik es mindegyiket kulon lehet csak rogziteni. Adatrogzitesnel az lenne a jo, ha egyszerre beirhatnak az osszes adatot, ami az adott datummal letrejott vagy megszunt, es ugyan az a szoveges megjegyzes tartozik hozza.

    Egy harmadik lehetoseg a ketlepcsos adatkezeles, az adatrogzito csak azt irja be, hogy az adott cim, telefon letrejott, vagy megszünt, és lekérdezések során kell kitölteni, hogy az adott cim mettöl meddig élt az adott cég esetében.
    Sok telephelyes cégnél viszont áttekinthetetlen egy hosszú lista, aminel csak letrejott vagy megszunt datumok vannak, hogy akkor most melyik székhelye és telephelye(i) élnek most.

    A "most melyik ujjamat harapjam meg" helyett inkabb azt kerdezem, milyen gondolkodasi semara kellene beallitanom az agyam, hogy a fenti harom szempont szerint egyszerre tudjak gondolkozni?

  • GreenIT

    tag

    Nem tudom, ide tartozik-e, inkabb off-ba teszem:
    CRM-mel (ingyenes) valaki foglalkozott, esetleg most foglalkozik?
    Van olyan, ami megbizhatoan mukodik es szabadon modosithato?

  • GreenIT

    tag

    válasz sztanozs #3464 üzenetére

    Aha, magyar SI szabvany. ;]

    Az elsonel szerintem egyertelmu, hogy a tanulasnal a helyes gondolkodasmod elsajatitasa a legfontosabb, de ti valamiert azonnal ugy ertelmezitek, hogy jon valaki, aki el akarja happolni a ti ugyfeleiteket.
    Erdekes.

    A masik eseteben ugy latom, ingyenes CRM-ek nem mukodnek, csak csalinak szolgalnak, hogy "vedd meg a fizetoset, az is csak azert fog mukodni, mert mi folyamatosan azon dolgozunk, hogy valahogy mukodokepes maradjon."
    Amugy fogalmam sincs, hogy ti hogyan csinaltok penzt ingyenes CRM-bol, ugyhogy ez is magyar SI szabvanykategoria.

  • GreenIT

    tag

    válasz sztanozs #3483 üzenetére

    Erdekes, hogy folyamatosan az ellenkezojet irod annak, amit en irtam, de mindig ram hivatkozva. :C

    Probald meg az alabbit szo-ta-gol-va olvasni, hatha segit:

    Kiprobaltam a Sugarcrm CE verziojat, es nem mukodik.
    Pontosabban szepen mukodik, amig nem akarsz bele adatokat irni.
    Attol kezdve az adatok egy reszet lathatod, csak nem tudod elerni.
    Erdekes megoldas. ;]

  • GreenIT

    tag

    válasz Ispy #3482 üzenetére

    Igen, hozzaallassal es szovegertelmezessel vannak itten a gondok, kerem alassan. :C

    A problema lenyege az, hogy ha van egy elvaras, hogy egy tablaba kell felvenni nehany adatot, de kiderul, hogy az adatok egy resze tobb mas adattol fugg, akkor mi legyen az eljaras?
    Legyinteni, hogy ha nektek ez kell, akkor legyen, vagy megprobalni egy jo megoldast kitalalni es meggyozni a feladatot adot, hogy van jobb megoldas? ;]

    Azert neztem CRM-et, mert ott joval bonyolultabb adatkapcsolatokat is be lehet allitani. Csak a Sugarban teljesen rossz az alapstruktura, ugy tunik nekem, jobb az alapmodulokat torolni es ujat irni.

    CRM ugyben sztanozs linkjet erdemes megnezned, par honapja en is ezeket nezegettem, de figyelni kell, mert par egyaltalan nem ingyenes, sima reklamcikknek tunik. A suite-ot es sugar-t probaltam, az elobbinel ugy latom, hogy meg csak most kezdik kitalalni, mi legyen belole, az utobbi szepen kezelheto, csak eppen adateleresi hibak miatt nem hasznalhato.

    [ Szerkesztve ]

  • GreenIT

    tag

    válasz martonx #3488 üzenetére

    Szerintem roviden irtam, de a kedvedert zanzasitva ismet leirom, ha hosszunak talalod, aminek megertesehez par ora kell, lapozz le az utolso mondathoz, ott a kerdes lenyege.

    Ossze kell irnod a kapcsolataidat, gyorsan rajossz, hogy 2+x tablara van szukseged: NEV, CEG, es egyeb adatok - legyen csak cim es telefon az egyszeruseg kedveert - valamint datum es megjegyzes a valtozasok kovetesehez.
    Gyorsan rajossz, hogy a NEV-hez es CEG-hez is tobb, sot tobbfele cim tartozhat, majd arra is rajossz, hogy a telefonnal meg bonyolultabb a helyzet, az tartozhat a NEV-hez, CEG-hez, sot a NEV-hez tartozo cimekhez es a CEG-hez tartozo cimekhez is.

    Legalabb haromfele valasztasod van:
    1. A NEV-hez es CIM-hez is csinalsz tablakat kulon cimek es telefonok, valamint datum es megjegyzes mezokkel, es akkor a szemelyes es ceges adatok elvalnak egymastol, viszont tobb helyen lehet azonos adat.
    2. Csinalsz egy harmadik tablat ADATOK neven es mindent abba teszel, lehetoleg minden tipusnak kulon mezovel (allando es ideiglenes lakcim, postacim, szekhely, telephely, telefontipusok, stb.) datum es megjegyzes - ekkor az adatrogzitok orulnek, mert konnyen rogzitheto, hogy adott idopontban adott indokkal milyen valtozasok tortentek.
    3. Csinalsz egy harmadik tablat, amiben cim, cimtipus, telefon, teltipus, datum, megjegyzes mezok vannak, es akkor a tablak kozotti kapcsolatok jelentenek problemakat es lekerdezesek reven tudod kitalalni a helyzetet.

    Osszefoglalva: Az egyik modszer az adattarolas minimalizalasara, a masik az adatrogzites egyszerusegere, a harmadik az adatkapcsolatokra es lekerdezesekre fokuszal.

    Nekem eddig az elso kettot sugalltak, hogy a normalizalasnal alapveto szempont, hogy ne legyenek parhuzamos adatok, es az emberi tenyezo kikuszobolese miatt az adatrogzitesnek egyszerunek es atlathatonak kell lennie. (A programozo pedig azert van, hogy a lekerdezeseket megoldja, es amugy is lesznek kesobb ujabb igenyek meg bonyolultabb lekerdezesekre.)

    Egy programozo szerint ez mind marhasag, az adatrogzites egyszeri feladat, a lekerdezes viszont folyamatos, ezert mindent a lekerdezesekre kell tervezni.

  • GreenIT

    tag

    Allaskeresesnel azt a tanacsot kaptam, hogy SQL helyett NOSQL-t tanuljak, mert mar az a jelen es jovo.
    Van valakinek tapasztalata ezzel, valoban jon egy radikalis valtozas?

  • GreenIT

    tag

    válasz sztanozs #3792 üzenetére

    Meg semmire, csak nagyon meglepodtem, hogy teljesen ismeretlen dolgokat ajanlottak, mint pl. redis, hogy mar az a jelen es meg inkabb a jovo.

  • GreenIT

    tag

    válasz Tanisz #3798 üzenetére

    Koszonom a llinkeket, ezek szerint a Redis radikalisan gyorsabb.

    Jol latom, hogy visszater a kliens-server strukturahoz?

  • GreenIT

    tag

    válasz martonx #3797 üzenetére

    nem véletlenül létezik még az Oracle, MS SQL, MySQL, PostgreSql és társaik.

    Azt mondtak, az Oracle megbukott, nem volt kepes tobb szaz telephely (server) adatait biztonsagosan es gyorsan kezelni, mig a Redis megoldotta.

  • GreenIT

    tag

    válasz martonx #3802 üzenetére

    Igen, hulyek voltak, de vastagon benne voltak az eredeti cegek (o, ms, ci, stb. )szakertoi is. Milliardokat tapsoltak el, majd a fonokok szepen nyugdijaztak magukat vegkielegitessel.
    Most van egy kis ceg lelkes "fiatalokkal" es ugy tunik, nekem is meglesz a helyem nyugdijig es visszaterhetek a regi temamhoz, idosoros adatok teruleti abrazolasahoz, csak most mar pythonos alapokon. Egy ideig azt hittem, a crm lesz nekem jo, de rajottem, az mindig egyedi megoldasokat igenyel, ugyhogy ennyi.
    Igazabol csak azert irtam be, mert nekem nagy meglepetes volt, hogy szinte a semmibol letrehoztak egy olcso, de ugy tunik, jol mukodo kornyezetet. Mindig is tudtam, hogy sok uj programnyelv es megoldas van, de en is benne voltam abban a hitben, hogy ragaszkodni kell a "bevalt, jo oreg, stabil" megoldasokhoz es mellette lehet celfeladatokra uj megoldasokat bevonni, figyelve az integralasra, stb.
    Most meghokkenve lattam, hogy egy ev alatt (nyilvan csak szamomra) teljesen ismeretlen megoldasokat egymassal integralva mi mindent hoztak letre szinte nullabol, mert az elodok evekre elore eltapsoltak a koltsegvetesuket. Raadasul az egeszet ugy oldottak meg, hogy ok linux alatt nyomulnak, mig a cegeket meghagytak a win-es kornyezetben, egyetlen modernizalassal, hogy ot eves win10-es liszenszeket vettek globalisan, es a grafikus alkalmazasokat latva a "nagy oregek" is kezdik belatni, hogy erdemes lenne valtani xp-rol vagy win7-rol.
    Amugy halkan jegyzem meg, hogy a fejleszteseket is szinte publikusan intezik, github es tarsai alatt roman, lengyel es mas, aktiv szoftveresekkel, mikozben az a magyaroknal majdhogynem ismeretlen, a kezikonyv magyarra forditasa meg csak el se kezdodott.

  • GreenIT

    tag

    Tudna valaki segiteni, hogyan lehet Phpmyadmin-t megbizhatova tenni?

    Par rejtelyes esetet produkal:

    1. nincs automatikus id
    Adatbazis letrehozva, magyar utf8 beallitva, tabla kezzel begepelve jo, de mindig reklamal, hogy nincs egyedi azonosito, nem adja automatikusan. Kulon letrehozva azonosito, beallitva unique-nak, attol kezdve nem reklamal, de adatbevitelnel ott is kezzel kell megadni az azonositot, nem noveli automatikusan.

    2. csv fajlbol importalva adatokat mindig uj tablat hoz letre, nem hajlando a korabbit hasznalni, meg akkor se, ha az altala korabban letrehozott tablaba kellene importalni ujabb adatot. Mindig uj tablat hoz letre.

    kornyezet:
    XP SP3 alatt XAMPP 1.8.3 van, a csomagbol csak apache 2 es mysql 5 fut, hozza Firefox 41 bongeszo, szepen mukodik. Phpmyadmin 4.2.7 is elvileg jol mukodik, a fentieket kiveve. ;]

  • GreenIT

    tag

    válasz martonx #3870 üzenetére

    Ez volt a legfrissebb, ami mukodott XP alatt, ezt kell hasznalni, mert itt nincs halokartya, off-line alapon minden gyerek csak a tananyaggal tud foglalkozni, ami php es sql lesz elso korben. Igy a tanaroknak se kell

    Az a feladatom, hogy legyen egyseges indulo tabla, amit tudnak majd modositani es boviteni, es akkor kiadhatjuk a gepeket az oktatoknak, de valamiert a phpmyadmin allandoan uj es uj tablakat hoz letre csv import eseteben.

    Ha a phpmyadmin a rossz - amint arra bambano utalt - akkor arra kernek megoldasi javaslatot, hogyan tudom megoldani

    1. a csv importalasokat ugyanabba a tablaba

    2. automatikusan novekvo unique azonosito letrehozasat minden adatsorhoz.

    Vagy arra kernek megoldast, hogyan tudok letrehozni mindenhol azonos indulo adatbazist azonos tablaval es azonos adatokkal es biztositani a lehetoseget, hogy a tanarok altal kozzetett excel tablazatok mindig importalhatoak legyenek az adatbazisba, ott mar nyilvan ujabb tablakba.

  • GreenIT

    tag

    válasz Ispy #3875 üzenetére

    Mindenkinek koszonom a reagalasokat, egyben valaszolok:

    1. Nem vagyok programozo, csak egy onkentes segito, akinek annyi a feladata, hogy mukodokepes gepet adjon at a tanaroknak.

    2. Eeeeegen, anno nekem is acces2k-t tanitottak, mert abban lehetett gyorsan osszekattintgatni a kapcsolatokat.
    Szerintem egyedul az a resze tartotta eletben - ha lett volna mysql-hez az access-ben levo grafikus megjeleniteshez hasonlo, azonnal a mennybe ment volna.

    A tanarok reszerol is az volt az igeny, hogy parancssorbol es editorokkal dolgoznak, de legyen mellette valami "grafikus megjelenites".
    Ezert jott a xampp, abbol csak a mysql 5.39 server es 5.0 kliens megy apache 2.4 alatt (a tobbi program letiltva).
    Tehat mysql 5-ben tudnak programozni es php 5.4 parancsokat hasznalni.
    A phpmyadmin 4.2 pedig lehetoseget ad latni "grafikusan" az adatbazisok tablait, szerkezetet, es 25 soronkent listazni egy-egy tabla tartalmat.

    3. A gepek beuzemelve, egyedul azert nem tudom oket kiadni a kezembol, mert nem tudom letrehozni az indulo tablakat, amelyeknek nemcsak azonosaknak kell lenniuk, de importalni kell tudniuk csv-bol.

    Koszonom a tippet, akkor phpmyadmin parancssorbol megprobalom, az "auto increment" hianyzik a "grafikus" phpmyadmin-os lehetosegek kozul.

    Az se lenne rossz, ha a csv fajlbol importalas parancssorbol menne, mert tanulok legalabb megtanulnak a gepeles elonyeit a kattintgatasos marhasagokkal szemben, plane, amikor kiderul, hogy a kattintgatasos megoldas erosen butit a parancssoros lehetosegekhez kepest.;)

    4. (csak info gyanant) A tanuloknak notepadplus-ben kell majd dolgozniuk, ezugyben is szamitok par visszajelzesre a tanaroktol, mert Visual Studio vagy Atom volt az eredeti elvaras, de azok mar eleve nem xp-re keszultek.;)

    [ Szerkesztve ]

  • GreenIT

    tag

    válasz I02S3F #3985 üzenetére

    Azért kérdezem, mert utána olvasnék!

    Maximalisan a sajat velemenyem, ezert teszem off-ba:

    Sajat tapasztalatom, mert sajnos nekem anno access-t kellett tanulnom, hogy az csak arra jo, hogy nagyon gyorsan es egyszeruen ossze lehet kattintgatni vele egy adatbazis semat - amennyiben egyetlen szalra fel lehet fuzni oket. (Lasd: Kovácsné Cohner Judit · Kovács Tivadar · Ozsváth Miklós: Adatkezelés ​az MS Access 2000 alkalmazásával c. konyv kb. kozepen levo konyvtari kolcsonzesi peldat, ami elvileg latvanyos, csak amikor modositani kell a semat, akkor rajossz, hogy komoly gondok vannak, es nem igazan SQL szabvanynak megfelelo a mukodese.
    Evekig szenvedtem utana, amig kezdtem megerteni, hogyan is kell SQL-ben gondolkozni.

  • GreenIT

    tag

    Kicsit off:

    Emlekszik valaki, mi a neve egy autogyar altal elkezdett rendszernek - en a Bentley-re emlekeztem, de webes kereses nem adott talalatot - amit kesobb Unix alatt az IBM fejlesztett tovabb es repulogepgyartok hasznaltak, illetve hasznalnak a mai napig?

    A lenyege az volt, hogy amikor modositottak egy modellen, akkor bizonyos alkatreszeket is modositani kellett, es miutan veglegesitettek a gepeszmernokok az uj alkatreszek parametereit, letrejott az uj alkatresz az elemlistaban. Ezert olyan nyilvantartas kellett, ami pontosan megmondta, hogy adott verzioju termekhez milyen alkatreszek illetve elemek kellenek es azoknak mik a parameterei.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák