Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • jsk

    Topikgazda

    Főzdefeszt-re mennyire érdemes kimenni? Eddig a cseh vonalon ittam a sört. Azonban tavaly felfedeztem, hogy az újpesti piac egyik pékségénél árulnak magyar kézműves söröket. Kipróbáltam jónéhányat (Fóti, Békésszentandrási, Rothbeer, Bors, Legenda, stb.). A legtöbbje ízlett. Nem tudom, hogy a Főzdefeszten mennyire túlárazottak a sörök? Tavaly a Cseh sörfesztiválon már nagyon elszálltak az árak. (A Pardubicky Portert 900-ért árultak, a forgalmazónál 600 Ft egy üveg a Rákóczi téren).

    [ Szerkesztve ]

  • jsk

    Topikgazda

    válasz Dilikutya #11490 üzenetére

    Köszönöm szépen az infót. Lehet körbenézek. Szélesedjen a látóköröm.

  • jsk

    Topikgazda

    Közben letisztázódott, hogy az idei Cseh sörfesztivál a Műcsarnok mellett (buszparkolóban) lesz június 24 - július 3 között.

    [ Szerkesztve ]

  • jsk

    Topikgazda

    válasz NoLF #11548 üzenetére

    Remélem eljutok oda idén is, de a cégünknél pont június 24-től kezdődik a leltár, és tart július 3-ig :W

    jookomak: A Városháza park volt az igazi a nagy sörsátorral, és a cseh kocsmazenével. A Szabadság téren már nem volt olyan a hangulata. A mostani helyet meg gondolom a szükség szülte. Valamint még az aranyoroszlánt (vagy a kártyát) sírom vissza, mert tavaly állandóan gond volt, hogy egy ezresből sem tudott visszaadni a hölgy a pult mögött.

    [ Szerkesztve ]

  • jsk

    Topikgazda

    válasz jookomak #11552 üzenetére

    Jómagam sem vágom, hogy miért nem szeretik sokan a metapay kártyát. Két éve is feltöltöttem az első napon, majd visszaváltottam az utolsó napon. Közben meg töltögettem rá pénzt. Sokkal gyorsabb volt a kiszolgálás, nem volt ba*akodás. Mindenesetre - ha kijutok - kíváncsian várom a kínálatot. Idén kicsit elhanyagoltam a cseh vonalat, inkább a magyar kézművesekkel ismerkedtem. Apropó van valamilyen jelenleg is kapható jófajta magyar porter?

  • jsk

    Topikgazda

    válasz Gyuc #11556 üzenetére

    Köszönöm szépen. Kipróbálom, amint kivégeztem a hétfői Lidl-s akciós sör beszerzésemet.

  • jsk

    Topikgazda

    A héten csupa olyan sört ittam, amit életemben először kóstoltam. Grimbergen, Hoegaarden, stb. Mind finom volt és ízlett. Mára hagytam a Guinness-t (dobozos). Óriási csalódás volt. Régen ittam olyan sört, ami ennyire nem ízlett. Sűrű vizes kávé.

  • jsk

    Topikgazda

    válasz Dr.Zoo #11572 üzenetére

    koxx: Pontosan. Mindenesetre már előre félek a mai Kilkenny-től. A hype-ja annak is nagy.

    Dr. Zoo: Ó, én két Primator EPA-t küldtem utána, hogy felejtsek.

    [ Szerkesztve ]

  • jsk

    Topikgazda

    válasz koxx #11574 üzenetére

    A Primator Double 24 nekem már túl édes. Viszont sokan esküsznek rá a környezetemben. Én maradok a Pardubicky Porter-nél. A Kilkenny-vel nem dobtál fel. Szerencsére akciósan vettem a Lidl-ben.

  • jsk

    Topikgazda

    válasz koxx #11577 üzenetére

    Este kiderül mennyire jön be. Eddig nem sok brit-szigetekről származó sört ittam. Azok közül egyedül a Fuller's IPA ízlett, de az nagyon. Ki is próbálom a többi sörüket.

    Gyuc: Tényleg jó az IPA sörük is. Szerencsére itt az újpesti piacon szinte az összes Primator kapható. A feleségem imádja a búzasörüket. Most utoljára a Stout-ot próbáltam, az sem okozott csalódást.

  • jsk

    Topikgazda

    válasz Dr.Zoo #11581 üzenetére

    A Fornetti helyi franchise üzlete találta ki nagyjából két éve, hogy Primatort és magyar kézműves-kisüzemi söröket kezd el árulni. A bolt bent van a vásárcsarnok területén. Az egyik oldalsó bejáratnál.

    Hétfőn - a Facebook oldaluk szerint - 14 órakor zárnak. A többi napon nem tudom - elvileg a piac 18 óráig van nyitva hétköznap -, mert szombat-vasárnap szoktam arra járni. Ha ma odaérek, akkor megnézem hogy van rendesen nyitva hétköznap.

    Dilikutya: Köszönöm szépen az info-t. Amíg az Örsön laktam, addig mindig szemeztem a Fuller's sörökkel az Intersparban, csak hát 800 Ft volt egy üveg. Aztán átszakadt a gát a Fóti Romanovnál, és így már nem is olyan drága :)

    [ Szerkesztve ]

  • jsk

    Topikgazda

    válasz Gyuc #11587 üzenetére

    Még nem ittam. Jelentős lemaradásban vagyok. Nálam a sörforradalom csak pár éve kezdődött :) 28 éves koromig kizárólag csak a társaság kedvéért ittam kocsmában. Otthon a hűtőben elromlott a sör. Aztán jöttek a bolti kommersz sörök, majd a cseh sörfesztiválok felnyitották a szemem. Tavaly kezdtem a magyar kézműveseket inni. Most meg érik az elhatározás, hogy ellátogassak a Kertész utcába. Változik az ember, most már a kovászos uborkát is szeretem :D

    [ Szerkesztve ]

  • jsk

    Topikgazda

    válasz Dilikutya #11583 üzenetére

    Köszönöm szépen a tippeket. Körülnézek. Kocsi híján bármelyik Auchan messze van nekem.

    A kredencmanufaktura.hu elég messze van, de hetente háromszor megy autónk a Savoya Parkban. Egy üveg ingyen sörért megkérem a sofőrünket, hogy hozza el a rendelést :)

  • jsk

    Topikgazda

    válasz Dr.Zoo #11585 üzenetére

    Megnéztem a nyitva tartást:
    H: 6-14
    K-P: 6-17
    Sz: 6-14
    V: nincs kiírva, de egy hónapban egyszer van csak zárva vasárnap (változó, hogy melyik), ha nyitva van, akkor 6-12-ig

    A térképem annyiban pontatlan, hogy a piros pöttyöt az Arabica kávézó főlé képzeld. Az ott lévő bejáratnál van a bolt.

    koxx: Megittam a Kilkenny-t. Elsőre ízlett (piszok szomjas voltam). Nem egy különleges sör, de számomra bőven iható. Viszont az eredeti árát nem éri meg. Ha valaha veszek még, akkor is csak akciósan.

    A piacról hazafelé meg kellett volna állnom a főtéren sörös terasznál, most épp Primatort és Konrad-ot csapolnak.

    [ Szerkesztve ]

  • jsk

    Topikgazda

    Mennyiben befolyásolja az adott sör ízét a pohár típusa? Vagy ez csak városi legenda?

  • jsk

    Topikgazda

    Amennyiben elfogadom, hogy tényleg fontos a pohár kialakítása, akkor ezek szerint kb. 4 féle poharat kellene vennem. A lagereknek, a búzasöröknek, az ale-nak és egyet a portereknek/stoutoknak. Az első háromnak még viszonylag egyértelmű a formája. A porternél már gondban lennék.

    [ Szerkesztve ]

  • jsk

    Topikgazda

    Most már muszáj mennem a Főzdefesztre. Az asszony nyert a játékukon :D Egy baj van, ő is szereti a sört.

  • jsk

    Topikgazda

    Tegnap megejtettem az első Főzdefesztemet. Szerencsére jó helyen van a Városligetben, mert jött az egész család :) Volt hely futkosniuk a gyerekeknek, még a nap is kisütött. Átvettük a nyereményt, az 5 korsónyi sörjegyet. Be is váltottuk maradéktalanul. Igaz két helyen nem is tudtak róla, de azért kiszolgáltak. A Hopaholic-nál kicsit morogtak, mert állításuk szerint ezt a szervezők nem fizetik ki nekik. Igaz az átlag korsó ár 900-1000 Ft. Abból szerintem ki tudják gazdálkodni az árát. Kicsit el voltak/vannak szállva az árak. A kajás nyereményről se nagyon tudtak az illetékesek, de a kapott levél meggyőzte őket, kiszolgáltak. Mennyei volt a bbq bordájuk. Mindenesetre vagy a szerveszők nem tisztázták ezt az egészet, vagy a tulajok a csaposaikkal.

    A lényeg:
    zip’s Mango Pale Ale - Nagyon bejött ez a sör, az asszony is imádta. Fantasztikus illata van, gyümölcsös ízvilág, mérsékelten keserű.
    Synthesis Brewlab Hoplager for Hitchhikers sima - Bármikor bármennyit megtudnék inni belőle. Nagyon jó ivósör.
    Monyo Schatzi - Gondolom ezt közületek mindenki ismeri. Asszony kedvéért vettem. Nem taszította le nála a trónról a Primator Weizen-t, de finom volt.
    Grabanc IPA - Erről sokat hallottam már. Igazi keserű IPA.
    Horizont Flamand Porter - Az első csalódás. Kicsit másra készültem, mint amit kaptam. Nagyjából citromos barna sör volt számomra. Mint egy karácsonyi sör.
    Monyo Invisible Bikini - Kárpótolt a fenti sörért. Az általam ivott porterekhez képest nem kávés, nem édes, hanem inkább szárazabb fajta sör.
    Mad Scientist Colonial Witbier - Ezzel az asszony jelent meg, amikor már elfogyott a sörjegy. Kamillás búzasör, de valami piszok jó. Tényleg érezni a kamillát, de egyáltalán nem zavaró.

    Mindent egybevetve jó kis sörfesztivál, jó helyválasztással, de nem az átlag pénztárcához árazva.

  • jsk

    Topikgazda

    Közben várom a híreket a családtól Szlovákiából, hogy kapható-e a "félbarna" Zlaty Bazant. Tavaly Párkányban benyomtam párat belőle, és nagyon ízlett. Dobozosan volt kapható. Viszont most a weboldalukon nem szerepel, így lehet be kell érnem a barnával.

  • jsk

    Topikgazda

    válasz Dr.Zoo #11662 üzenetére

    Az asszony elküld a búsba, hogy ennyi mindenre kell majd figyelnie :D Régen egyszerűbb volt. Anyám csak annyit mondott, hogy hozz a boltból 3 üveg tizest meg két tizenkettest :))

    [ Szerkesztve ]

  • jsk

    Topikgazda

    válasz looser #11667 üzenetére

    Nem akarnak külföldi piacot szerezni, mert az anyavállalat nem ezeket a söröket szánja arra. Az összes magyar nagyüzemi külföldi tulajdonban van. A cél a lehető legolcsóbban termelni - emiatt olyanok az összetevők amilyenek -, és az értékéhez képest a lehető legdrágábban eladni. Tegyük fel, hogy főznének egy hihetetlen finom új Sopronit jó receptből és fasza alapanyagokból. Akkor is külföldön rengeteg pénzt kellene beleölni a marketingbe. Valószínűleg még akkor sem inná meg egy cseh, osztrák vagy német. Emiatt minden marad úgy, ahogy eddig.

    A kézművesek sem oldják meg a problémát, mivel a legtöbb ember nem fog ennyi pénzt sörre költeni. Apám naponta megiszik 1 üveggel, se több se kevesebb. Nem veszi meg az 500-600 forintos 3 decis sört, hiába ízlik neki, amikor viszek. A kézműveseknél az a baj, hogy szerintem kapható vagy 200 féle sör. Lassan havonta nyílik egy újabb sörfőzde. Emiatt kevés hektoliterben főznek sokfélét piszok drágán. 700 Ft egy három decis Black Rose-ért?

  • jsk

    Topikgazda

    válasz Dilikutya #11671 üzenetére

    Az még oké, hogy a saját árusításnál nem teszi rá a plusz költségeket, és olcsóbban tudja adni. Viszont nagyon kíváncsi lennék az 1 dl/előállítási árra. Valamint a kereskedők beszerzési árára. Kb. arányaiban úgy tudom elképzelni, hogy ha maga adja le, akkor 80% a bruttó haszon 1 dl sörön. Ha továbbadja, akkor persze drágul a szállítási költséggel, valamint a göngyöleggel, de akkor is tuti megvan rajta a 80%. A kereskedő meg körülnéz a piacon, és úgy alakítja az árát. A mágikus szó manapság a bio mellett a kézműves, ja meg a street food, hogy 1500 Ft legyen egy burger is:)

    Mindenesetre én örülök a magyar kézműves sörnek, de csak azért mert jelenleg meg tudom fizetni.

    looser: Egyetértek veled, de nem vagyok bizakodó.

    [ Szerkesztve ]

  • jsk

    Topikgazda

    válasz looser #11676 üzenetére

    "1987-ben a Reinheitsgebotot az Európai Gazdasági Közösség hatályon kívül helyezte az európai piac megnyitásának részeként. Számos német sörgyár úgy döntött azonban, hogy ennek ellenére fenntartja a Reinheitsgebotot a sörfőzési tevékenységében, a szakmájuk és örökségük iránti tiszteletből."

    "1988-as visszavonásáig a tisztasági törvény (Reinheitsgebot) védte a német sörpiacot. 1993 óta a sörgyártást az Ideiglenes német sörtörvény szabályozza, amely a korábbinál többféle hozzávalót és adalékot engedélyez." wikipedia

  • jsk

    Topikgazda

    Épp akadt itthon egy Petrus Dubbel Bruin kóstolásra. A Lidl-s hír hatására fel is bontottam egy eredeti barna Kozel után. Még nem vagyok otthon a belga sörök világában, de kicsit olyan volt, mint egy porter. Ezt az asszony fogalmazta meg, míg kerestem a megfelelő szót. Mindenesetre nekem nagyon ízlett, finom enyhén édeskés malátás sör.

  • jsk

    Topikgazda

    Találtam egy kis boltot az Árpád-hídnál. Árulják a Beerfort főzde söreit. Gondoltam kipróbálom a főzeteiket. A barnájuk és az ipa-juk felejthető. A barna és a fekete búzájuk viszont ízlett. Ma került sor a Keller pincesörükre. Az viszont kifejezetten ízlett. Fel is került a listámra. Holnap jön a pilzeni sörük, és majd ha lesz a boltban, akkor a duplabakjuk.

    Újpestiek számára pedig megint találtam egy jó kis boltot az Árpád úton (Újpest-központ és Városkapu között). Simán az van kiírva, hogy Vegyeskereskedés. Viszont árulnak Primatort, Fótit, Szarvasit, és vagy 30! féle belgát. Vettem is egy Delirium Red-et az asszonynak. Imádta. Nekem is ízlett. Illetve vettem még egy Gulden Draak 9000 Quadruple-t. Annyit írtatok róla, hogy megragadt az emlékezetemben. Kíváncsi vagyok rá.

  • jsk

    Topikgazda

    válasz realmadrid92 #11832 üzenetére

    A Delirium Red 650 Ft volt, a Gulden Draak Quadrupel 700 Ft, valamint a göngyöleg üvegenként 115 Ft, de visszaváltják. Ahogy néztem kb. ugyanannyi mint máshol. Viszont így nem kell máshová mennem.

    Keress rá a Viszlay Sportra (1042 Budapest, Árpád út 64.). Kb. 20-30 méterre van tőle a Városkapu felé. A Google régen járt arra, így még nem látszik a Maps-en a bolt. Holnap meg tudom nézni a pontos címet.

    [ Szerkesztve ]

  • jsk

    Topikgazda

    válasz Kergeboci #11837 üzenetére

    Igen, ezt én is tapasztaltam. A Szarvasiakat eddig nem ismertem, a Maharadzsa bejött tőlük.

  • jsk

    Topikgazda

    válasz looser #11840 üzenetére

    Úgy tudom elképzelni, hogy az anyavállalat megvásárolt teszem azt 500 000 üveggel, és sorban akciózza különböző piacain. Azért a belga sör sem aranyból készül, így az önköltségi ára lehet olyan, ami miatt olcsón tudják adni ekkora mennyiségben a viszonteladónak.

    [ Szerkesztve ]

  • jsk

    Topikgazda

    válasz proci985 #11854 üzenetére

    Ma megnézem, hogy van-e az általad említett sörökből a kis vegyeskereskedésben. Igaz még a Gulden Draakot sem ittam meg, mert a parlagfű a csúcson van, így nem nagyon érzek semmilyen ízt:)

    Viszont a múlt hétfői fantasztikus időjárásnak köszönhetően tünetmentes voltam, így újra kipróbáltam a Spitfire-t. Euzúttal úgy, ahogy NoLF javasolta. A többet nem veszek kategóriából át is került a veszek még kategóriába.

    [ Szerkesztve ]

  • jsk

    Topikgazda

    válasz proci985 #11857 üzenetére

    Bementem a múlt héten felfedezett kis boltba. Nem volt egyik általad javasolt sör sem, de nem is számítottam rá. Mindenesetre azért vettem egy La Trappe Dubbelt és egy Cuvée des Trolls-t. Valamint nagy-nagy örömömre itt is van Pardubicky Porter.

  • jsk

    Topikgazda

    válasz looser #11860 üzenetére

    Nem lenne rossz ötlet, de attól tartok, hogy kb. 20-25 ember olvassa ezt a topicot. Ők meg tisztában vannak a dolgokkal. Nem beszélve a különböző ízlésekről, és a hihetetlen választékról.

    A VGA topicokban nem tudnak dűlőre jutni melyik az ajánlott, pedig ott aztán igazán egyszerű lenne. Nem is írok oda, mert a hócipőm televan a piros-zöld megmondó emberekkel.

    proci985: Írok, ha visszatér az ízérzékelésem.

  • jsk

    Topikgazda

    válasz looser #11863 üzenetére

    Ahogy Traxx is említette ez az immunterápia. Sajnos elég drága, illetve minimum 3 évig tart, és 50%-os az esély, hogy működik. Ha nem jön össze, akkor úgy jártál. Nem vagyok teljesen szkeptikus az ilyen módszerekkel szemben. A feleségem 10 éven keresztül dohányzott, nem tudott leszokni. Elment biorezonanciára 2010-ben, és 3 nap alatt letette a cigit. Tavaly visszaesett (ideges volt, mert a kisfiunk balesetet szenvedett, és a kedves barátnő megkínálta egy szál cigivel, hogy nyugodjon meg...). Újra elment, és 2-3 nap alatt újra letette. Nem tudom mekkora a placebo hatás. Mindenesetre működött nála.

  • jsk

    Topikgazda

    Ma kitöltöttem egy kérdőívet, ami alapján - mivel naponta iszok egy üveg sört, ami nem teljesen van mindig így - alkoholproblémáim vannak:D

    Kíváncsi vagyok arra, hogy a fórumolvasók mennyit fogyasztanak a nedűből. Illetve mi a módszere? Az elmúlt három hónapban én a minden nap más sörre álltam be, néha-néha van csak ismétlés.

  • jsk

    Topikgazda

    válasz Jhonny06 #11884 üzenetére

    A teszt alapján napi egy üveg sör alkoholproblémákat rejt. Júniusig kb. heti 2-3 üveg csúszott le általában hétvégén. Azóta viszont napi egyre változott a mennyiség, meleg volt, nyaralás, stb. Ugyanakkor nem az alkohol iránt érzek késztetést (allergia alatt is simán megállom, hogy ne igyak), hanem a felfedezés miatt. Június óta kb. 80 olyan sört ittam, amit addig nem. Most is van 10 üveg söröm, amit még sosem ittam. Hajt a kíváncsiság.

    Traxx: A lidl-s Piraat csomagomból július óta én csak 2-őt ittam meg, egyet apámnak adtam, még van egy. Ugyanúgy az akkor vásárolt Petrus Blonde-ból. Nem nagyon jöttek be.

    Mindenesetre szerintem is vékony a határ. Ugyanolyan addiktív lehet a sörözés, mint a kávézás. Nem szeretem a kávét (sok tejjel iszom), de ceremónia hiányzik, ezért aztán kávézom. Ugyanakkor mi van a franciákkal, olaszokkal, a napi borozgatásukkal? :)

  • jsk

    Topikgazda

    válasz proci985 #11861 üzenetére

    Tegnap este kipróbáltam a La Trappe Dubbelt. Nagyon szép mélybarna színű sör. Aránylag tartós drapp színű habbal. Eléggé szénsavas. Illatra gyümölcsös-gyógyfüves, és éreztem kicsit az alkoholt is. Mintha valamilyen likőrt szagolnék. Ízében elsőre a malátát éreztem, de a gyógyfüves-gyümölcsös (aszalt szilva?) íz is végig jelen volt. Érdekes, hogy a kicsit édeskés íz a végére keserű utóízzé vált. Nagyon ízlett.

    Trippelt veszek a jövő héten, mert ezek után kíváncsi vagyok rá. Valamint beszerzek egy Quadrupel-t is.

  • jsk

    Topikgazda

    Úgy döntöttem, hogy csak ki megyek a családdal a Főzdefesztre. Annak ellenére, hogy másfél hét tünetmentesség után ma hajnalban majd megdöglöttem az allergiától. Az alábbiakat tervezem megkóstolni, szigorúan csak pohárral:

    Dezső vére
    Reketye Hibiscuss Kiss
    Armando...Marschal Amplify Ale
    Mad Scientist Burton Ale
    Monyo Summer Syndrome
    Zip's Razz Berry
    Csupor Zozo APA

    Illetve szeretnék ajánlatot kérni valamilyen búzasörre, mert a feleségem elsősorban azt kedveli. A Beerfortokat és a Mad Scientist Colonial Witbier-t már kóstoltam. A többiről fogalmam sincs. A Horizont Japán búzája szimpatikus.

  • jsk

    Topikgazda

    A Főzdefeszt igazi meglepetése számomra a default 10% jatt volt. Tisztelet a kivételnek a Kraft sátor.

  • jsk

    Topikgazda

    válasz Jhonny06 #11966 üzenetére

    Csak a júniusiról tudok nyilatkozni. Az készpénzes volt. Korábban voltam már metapay-es fesztiválon, de ott nem volt ilyen. Mindenesetre a Kraft sátor átállította default nullára. A többinél nekem kellett lenullázni. Nem hiszem, hogy egy fesztiválon kellene borravalót adnom.

  • jsk

    Topikgazda

    A múltkor szóba került egy összefoglaló a topichoz. Unalmamban ma délelőtt az alábbit dobtam össze eddig (wiki, ratebeer, beeradvocate, stb. segítségével) , de lehet hogy kicsit túl szószátyár lett. Illetve nem biztos, hogy teljesen pontos, bár igyekeztem odafigyelni:

    Sörtípusok erjesztési eljárás alapján:

    1. spontán erjesztésű sörök (lambic) – Ezt a sörfajtát már csak Belgium egyes területein főzik. Jellemzően Belgium pajottenlandi régiójában. A lambic kifejezés eredete a holland Lembeekre vezethető vissza, ahol először készítettek ilyen söröket. A készítés során 60-70% árpamalátát, 30-40% búzát illetve vad élesztőgombákat használnak fel. Ezen élesztőgombáktól kapják a lambic sörök jellegzetes, száraz, boros-cideres aromájukat és savanykás utóízüket. A lambic sörökbe is tesznek komlót, azonban szárított és érlelt változatban, illetve nagyobb mennyiségben, hogy a végtermék kellemesen kesernyés legyen, de ne túl keserű. A lambic sörök erjesztése hosszú időt vesz igénybe, melynek végén érett komló aromát kap az ital. Az erjedés beindulása után a nedűt érett gesztenye- vagy tölgyhordókban tárolják 1-3 vagy akár 6 évig, mielőtt palackoznák. Az érés során az élesztőgombák a sörlé tetejére kiülve légzáró réteget képeznek; ennek köszönhetően a sör nem oxidálódik. A palackozott lambicok általában két különböző évjáratú sör keverékei.

    2. felső erjesztésű sörök (ale) – A 19. századig a sörök szinte csak ezzel a technikával készültek. Ennek egyik oka, hogy a különféle hűtési technikák elterjedéséig alsó erjesztésű söröket csak hideg vidékeken, illetve hűvösebb évszakokban készíthettek, míg a felső erjesztésű söröket gyakorlatilag bárhol, az év bármely szakában főzhettek. A hagyományos felső erjesztés 10-20°C fokon történik és az erjesztés legalább 4, de akár 8 napig is eltarthat. Az erjesztés végén az edény tetejére felemelkedő élesztőt lefölözik és a sörlét hordókba vagy kondícionálótartályokba töltik. Ezután a sört pincehőmérsékleten közel egy hónapig érlelik. Ezt nevezik meleg kondícionálásnak. Az élesztő egyes melléktermékei benne maradnak a sörben, különleges gyümölcsös, olajos ízt adva az italnak. Manapság elsősorban a Nagy-Britanniában és a kézműves/kraft sörfőzdékben főzik.

    3. alsó erjesztésű sörök (lager) – A 19. században kezdett el terjedni. Mára a legelterjedtebb és a legtöbb sört tartalmazó csoporttá vált. Az erjesztés meglehetősen alacsony, mintegy 5-8°C fokos hőmérsékleten megy végbe, és az élesztő a sörlé aljára süllyed. Az érlelési szakasz a "lagerezés" szintén igen alacsony hőfokon, 0-1°C fokon zajlik. Valamint az alsó erjesztésű sörök készítéséhez egészen más típusú élesztőket használnak, mint a felső erjesztésűekhez. Fontos jellemző, hogy e sörök főzéséhez a komló meg nem termékenyített nőivarú virágát használják, és a fejtés előtt általában pasztörizálják, azaz 1-2 percre 70°C-ra melegítik őket, hogy a sörben található mikroorganizmusok elpusztuljanak. A kommersz sörök – amelyeket az átlagember ismer – legtöbbje alsó erjesztésű sör.

    Lambic sörfajták:

    Lambic (tiszta) - A tiszta, nem kever lambic sör ködös, átlátszatlan, nem szénsavas és meglehetősen savanyú ital, csapoltan már csak néhány helyen kapható Belgiumban is. Általában 3 évesen adják el.

    Gueuze - A fiatal (egyéves) és öregebb (kettő v. hároméves) lambic sörök keveréke, amelyek a keverés hatására az üvegben másodlagos erjedési folyamaton mennek keresztül. Ennek eredményeként a termelődő széndioxid az üvegben marad és feloldódik a sörben. Egy évig hagyják állni, de akár 10-20 évig is eltartható. A másodlagos erjedésnek köszönhetően a geuze söröknek rendkívül finom, apró buborékai vannak.

    Mars - Általában a gyengébb, alacsonyabb alkoholtartalmú lambic sörök. Napjainkban kereskedelmi forgalomban már nem található.

    Faro - Alacsony alkoholtartalmú, enyhén édeskés „asztali” sör, amelyet az alap lambic sörből készítenek barna cukor hozzáadásával. Hagyományosan tiszta hároméves lambic vagy mars sörökből készítették és csapolt sörként hozták forgalolmba. A cukrot régebben csapolás után a fogyasztó adta a sörhöz, és a korsó mellé felszolgált mozsárban törték össze, ezért a cukor sem az alkoholtartalmat, sem a szénsavasságot nem növelte meg.

    Gyümölcsös lambic - Lambic sörök, amelyekhez különféle gyümölcsöket adtak az első erjedést követően: cseresznye (kriek), málna (framboise), őszibarack (pêche), feketeribizli (cassis), szőlő v. mazsola (druif), eper (aardbei). A gyümölcsöt akár természetes formájában, akár cukrozott szirupként is adagolhatják. Egyéb, ritka ízek az alma, banán, ananász, szilva, sárgabarack vagy citrom. A gyümölcsös lambic sörökben általában másodlagos fermentáció indul be a cukortartalmú gyümölcs(szirup) hozzáadásával, amely lefolyhat a hordóban vagy a palackban.

    Felső erjesztésű sörfajták:

    Altbier - Német születésű felső erjesztésű sör. Több héten keresztül, igen alacsony hőmérsékleten tárolják, akárcsak az alsó erjesztésű fajtákat. Ez a sör az észak-német városok sajátja, leghíresebb a düsseldorfi alt sör. Bronz vagy sötét réz színű, csípősen kesernyés és enyhén fanyar ízű sörfajta, amelynek alkoholtartalma 4-5%. Mivel a tárolása is alacsony hőmérsékleten történik, kissé lehűtve fogyasszuk, thumbler pohárban.

    Amber ale – Az amber ale típusú sörök hasonlóak az Angliában igen elterjedt ale típusú sörökhöz, bár azokhoz képest kevesebb komlót tartalmaznak, nem annyira keserűek. Az amber ale söröket árpamaláta felhasználásával készítik, a főzés után a sört magas hőmérsékleten (25° to 27° C) fermentálják.

    American Pale Ale - Egy frissítő, komlós, de valamennyi malátahangsúllyal is bíró, átlagos alkoholtartalmú, lágy karakterű, tipikusan amerikai sörtípus.

    Barley Wine - Árpabor. Már a neve is sokat elárul erről az igen erős Ale-ről. Alkoholfokukban (8-10%) közel állnak a borokhoz. Színük az aranytól egészen a csokoládé-barnáig terjed, aromájuk igen karakteres, édes. Érlelési idejük hosszú, akárcsak az eltarthatóságuk, amely 10-15 év is lehet.

    Belgian strong ale – Erős ale, világostól a barnáig terjedő színnel. Különlegessége a három szintes erjesztés (melegerjesztés, hidegérlelés, utóerjesztés palackban), valamint a felhasznált különböző élesztők. Általában szűretlen sörök, alkoholtartalmuk a belga sörök között is kissé magasak, 8% - 12%. Jellemzően a belga erős ale sörökben alkalmaznak a komlótól különböző fűszereket is, úgy mint koriander, keserű narancs héja, curacao, kakukkfű, így ízük kiegyensúlyozott, zamatos, fűszeres. Sokszor barna cukorral színezik.

    Biére de garde - Jellegzetes francia ale. Franciaország északnyugati részén, a belga határ közelében fekvő területekről származik. Története egészen az önellátó parasztgazdaságokig megy vissza, amikor a földművesek maguknak főzték meg tavasszal a sörüket, mivel nyáron már túl meleg volt a sörfőzéshez. Később az eladásra termelő, kis helyi sörfőzdék is tavasszal dolgoztak. Az ipari forradalom és az alsóerjesztésű lager sörök elterjedése után a Biére de garde szinte teljesen eltűnt, mígnem a 20. században a hagyományok iránt elkötelezett serfőző mesterek fel nem támasztották.A Biérde de garde édeskés, malátás ízű ital, amit a komló mellett más fűszerekkel is ízesítenek. Sok mai fajtáját palackozás után is tovább erjesztik, ezért cukrot adnak hozzá.

    Bitter – Kesernyés ízű, változó alkoholtartalmú, üdítő hatású sör. Eredete egészen a gyarmati időkig nyúlik vissza, amikor a hosszú tengeri utazásokra erősen komlózott söröket főztek, amelyek hosszú ideig elálltak. Színük a vörösréztől a bronzon keresztül egészen a rubinig terjed. Több fajtájuk ismeretes, ide tartozik többek között az Extra Special Bitter, Best Bitter, Special Bitter és a Premium Bitter is. Ezek elsősorban az alkoholtartalomban különböznek.

    Blonde/Golden Ale – A blonde vagy golden ale sörök az amber ale sörökhöz hasonlóak, de egyes esetekben a gyártási folyamat közelebb áll a pils típusú sörökhöz. A blonde ale típusú sörök legismertebb képviselője a Duvel, amely Belgiumban az egyik legkedveltebb üveges sörfajta. A szőke vagy aranyszínű söröket aránylag magas hőmérsékleten fermentálják (20 és 26°C között), majd lehűtik (a Duvelt -2°C-ra). Palackozás előtt cukrot és élesztőt adnak a sörhöz, amely a palackban még egy erjedési folyamaton esik át.

    Brown Ale – Tradicionális észak-angliai barna ale, mely elsősorban az angol bányavidékek közkedvelt söre. Erősen malátaízű, közepesen testes, karakteres, viszonylag alacsony alkoholtartalmú (4-5%) ital, ideális az ottani csípős időjárás mellett. Színe a vöröstől a kávé barnáig terjed.

    Burton Ale – A klasszikus burton ale még az IPA megjelenése volt nagyon elterjedt Nagy-Britanniában. Erősen alkoholos, komlós ízvilággal rendelkező sör. Elsősorban a Burton upon Trent-ben található sörfőzdék főzték kihasználva a helyi víz sajátosságait.

    English Strong Ale - Rendkívül erős, malátás, testes felső erjesztésű Ale. Színben a világos borostyántól a sárgásbarnáig, illatban a mandulától a krémes, édesig terjed. Általában keserű, de nem túl komlós.

    India Pale Ale (IPA) - Tradicionális angol sör. A Brit Birodalom koronagyarmata India volt. Az ottaniaknak főzték ezt az Ale-t, méghozzá úgy, hogy a hosszú tengeri szállítást, klímaváltozást kibírja. Jellemzője a magas komlótartalom, a keserű íz és a testesség. Színe a mézaranytól a rozsdavörösig, bronzig terjed.

    Irish Red Ale – Kellemesen könnyű, enyhén édes vörös színű sör.

    Koelsch - A kölsch egy nagyon világos színű, illatos felsőerjesztésű sör. Teste könnyű, karaktere lágy, íze gyümölcsös, alig kesernyés. Jellegét tekintve leginkább az angliai ale-ekhez hasonlítható.

    Mild Ale - Angol Ale, alacsony, 4% körüli alkoholtartalommal. Jellemzőjük a felhasznált kevés komló, így a kesernyés, komlós íz hiánya. Színük változatos, az egészen világos aranytól a bronzig terjed.

    Pale Ale - Jellemzőiben szinte teljesen megegyezik a Bitter-el. Általánosan elfogadott, hogy a palackozott Bitter-t nevezik Pale Ale-nek. A világos Pale Ale színe változatos, az egészen világostól a rozsdáig, sötét borostyánig terjed. Ízük általában könnyed, édes, hiányzik belőlük a komló keserűje. Nagyobb alkoholtartalmú változata a Strong Pale Ale.

    Porter - A Stout egyik változata. Színvilága a sötét borostyántól a rézvörösön keresztül egészen fekete kávéig terjed vörös beütéssel. Az egyik legzamatosabb, legjobban élvezhető Ale, íze édes, pörkölt aromával, mely feleleveníti az étcsokoládét, a kávébabot és még a sült almát is. Kifejezetten a hidegebb hónapok itala, sosem szabad hűtve fogyasztani. Több fajtája is létezik:

    - Brown/Sweet porter – Teljes mértékben hasonló a robust/sharp porterhez, csak kevésbé füstös és keserübb annál.

    - Robust/Sharp porter – Sötétbarna vagy fekete színű sör. Ízében a kávé vagy a csokoládé dominál, némi keserűséggel a háttérben.

    Saison - Jellegzetes belga agrársörfajta. Felső erjesztésű, az utóerjedés a palackban történik. Egyik jellemzője a különböző fűszerek, gyógynövények használata. A típus eredetileg egy alacsony alkoholtartalmú termék volt, hogy szomjat oltson és ne a tűző napon kóválygó részegeket csináljon a derék földművesekből. Persze már akkor is létezett egy erősebb „kocsma” verzió, amit csak a nap végén szolgáltak fel.

    Scottish Ale - Az egyetlen sörtípus, melyet a a skót whiskyhez hasonlíthatunk. Erősen malátázott, testes Ale, sötét-borostyán és vörösesbarna színvilággal. Jellegzetes ízét és színét az erősen pörkölt árpamalátának köszönheti.

    Stout – Brit eredetű Ale, mely rendkívül széles skáláját öleli fel a testes, sötét felső erjesztésű söröknek. Erős, friss ital. Ízben a száraztól a bársonyoson, pörköltön keresztül egészen az édesig, krémesig, csokisig terjed. Több altípusa létezik:

    - Chocolate stout – Csokoládés ízvilágú stout sör.

    - Classic Dry Stout – Sötét színű, közepesen testes, keserű sör.

    - Imperial Stout - Erős angol Ale, alkoholfoka 8% körüli, színe sötét, gyakran fekete. Íze pörkölt, alkohol, kávé és keserű csokoládé aromájával vegyítve. Közepesen keserű. Eredetileg a cári Oroszországba szállították. A Balti-tengeri régióban készült fajtáját nevezzük Baltic Porternek.

    - Milk Stout - A Sweet Stout egy fajtája, amely tejcukor hozzáadásával készül. Kifejezetten édes sör, mivel a laktózt az élesztő nem erjeszti meg. Gyakran ajánlják a szoptatós anyáknak tápsörként.

    - Oatmetal stout – Zabból készülő selymes, kissé füstös stout (max. 30%).

    - Oyster stout – A sör főzése során osztrigát is belefőznek a sörbe. Az eredmény általában kicsitásványos és sós ízvilágú sör.

    - Sweet/Cream Stout - Alacsony alkoholtartalmú (3-4%) édes Stout, mely cukor hozzáadásával készül.

    Witbier - Jellegzetes sörfajta a fehér sör. A fehér sörök felső erjesztésűek és aránylag magas hőmérsékleten (19 - 25 C) között erjednek, emiatt a sörélesztőt speciális centrifugákban kell elválasztani a sörtől. A palackozás után a hozzáadott cukor és élesztő hatására a sörök második erjedési fázison mennek keresztül. Alkoholtartalmuk alacsony (kb. 5-6%), és ezek a sörök igen frissítő hatásúak. A fehér sörök finoman édeskések a felhasznált búza miatt. Sokszor ízesítik különböző fűszer- és gyógynövényekkel.
    Ezeken kívül még létezik néhány speciális, általában adott területhez köthető felső erjesztésű sör. Pl.: Kvass, Sahti, Gose, stb.

    Alsó erjesztésű sörfajták:
    Sörös poharak fajtái (melyikben mit igyunk):
    Webshopok:
    Kocsmák, pubok:
    Sörrel foglalkozó weboldalak, blogok:
    Nagyobb rendezvények:

  • jsk

    Topikgazda

    válasz koxx #11979 üzenetére

    Köszönöm szépen. A héten elkészül a végleges. Beírom ide véleményezésre, mert ez nem az én ötletem volt, hanem looser kollégáé. Annyi segítséget szeretnék kérni, hogy a megfelelő kocsmákat írjátok meg nekem. A többit ki tudom guglizni :)

    [ Szerkesztve ]

  • jsk

    Topikgazda

    válasz Dilikutya #11981 üzenetére

    Természetesen jöhet egész Magyarország területéről. Jómagam is egy 600 lelkes faluban nőttem fel :) Privátban is lehet küldeni.

    [ Szerkesztve ]

  • jsk

    Topikgazda

    Kicsit módosítottam rajta, illetve most már az alsó erjesztésű sörök is benne vannak. Ha valaki talál benne valami pontatlanságot, akkor kérem jelezze.

    Sör gyorstalpaló

    Sörtípusok erjesztési eljárás alapján:

    1. spontán erjesztésű sörök (lambic) – Ezt a sörfajtát már csak Belgium egyes területein főzik. Jellemzően Belgium pajottenlandi régiójában. A lambic kifejezés eredete a holland Lembeekre vezethető vissza, ahol először készítettek ilyen söröket. A készítés során 60-70% árpamalátát, 30-40% búzát illetve vad élesztőgombákat használnak fel. Ezen élesztőgombáktól kapják a lambic sörök jellegzetes, száraz, boros-cideres aromájukat és savanykás utóízüket. A lambic sörökbe is tesznek komlót, azonban szárított és érlelt változatban, illetve nagyobb mennyiségben, hogy a végtermék kellemesen kesernyés legyen, de ne túl keserű. A lambic sörök erjesztése hosszú időt vesz igénybe, melynek végén érett komló aromát kap az ital. Az erjedés beindulása után a nedűt érett gesztenye- vagy tölgyhordókban tárolják 1-3 vagy akár 6 évig, mielőtt palackoznák. Az érés során az élesztőgombák a sörlé tetejére kiülve légzáró réteget képeznek; ennek köszönhetően a sör nem oxidálódik. A palackozott lambicok általában két különböző évjáratú sör keverékei.

    2. felső erjesztésű sörök (ale) – A 19. századig a sörök szinte csak ezzel a technikával készültek. Ennek egyik oka, hogy a különféle hűtési technikák elterjedéséig alsó erjesztésű söröket csak hideg vidékeken, illetve hűvösebb évszakokban készíthettek, míg a felső erjesztésű söröket gyakorlatilag bárhol, az év bármely szakában főzhettek. A hagyományos felső erjesztés 10-20°C fokon történik és az erjesztés legalább 4, de akár 8 napig is eltarthat. Az erjesztés végén az edény tetejére felemelkedő élesztőt lefölözik és a sörlét hordókba vagy kondícionálótartályokba töltik. Ezután a sört pincehőmérsékleten közel egy hónapig érlelik. Ezt nevezik meleg kondícionálásnak. Az élesztő egyes melléktermékei benne maradnak a sörben, különleges gyümölcsös, olajos ízt adva az italnak. Manapság elsősorban a Nagy-Britanniában és a kézműves/kraft sörfőzdékben főzik.

    3. alsó erjesztésű sörök (lager) – A 19. században kezdett el terjedni. Mára a legelterjedtebb és a legtöbb sört tartalmazó csoporttá vált. Az erjesztés meglehetősen alacsony, mintegy 5-8°C fokos hőmérsékleten megy végbe, és az élesztő a sörlé aljára süllyed. Az érlelési szakasz a "lagerezés" szintén igen alacsony hőfokon, 0-1°C fokon zajlik. Valamint az alsó erjesztésű sörök készítéséhez egészen más típusú élesztőket használnak, mint a felső erjesztésűekhez. Fontos jellemző, hogy e sörök főzéséhez a komló meg nem termékenyített nőivarú virágát használják, és a fejtés előtt általában pasztörizálják, azaz 1-2 percre 70°C-ra melegítik őket, hogy a sörben található mikroorganizmusok elpusztuljanak. A kommersz sörök – amelyeket az átlagember ismer – legtöbbje alsó erjesztésű sör.

    Vannak hibrid eljárással készülő sörök is, amelyek elkészítése során keverednek az alsó ill. a felső erjesztés jellemzői. Pl.: búzasörök, koelsch, gőzsör, stb.

    Lambic sörfajták:

    Lambic (tiszta) - A tiszta, nem kever lambic sör ködös, átlátszatlan, nem szénsavas és meglehetősen savanyú ital, csapoltan már csak néhány helyen kapható Belgiumban is. Általában 3 évesen adják el.

    Gueuze - A fiatal (egyéves) és öregebb (kettő v. hároméves) lambic sörök keveréke, amelyek a keverés hatására az üvegben másodlagos erjedési folyamaton mennek keresztül. Ennek eredményeként a termelődő széndioxid az üvegben marad és feloldódik a sörben. Egy évig hagyják állni, de akár 10-20 évig is eltartható. A másodlagos erjedésnek köszönhetően a geuze söröknek rendkívül finom, apró buborékai vannak.

    Mars - Általában a gyengébb, alacsonyabb alkoholtartalmú lambic sörök. Napjainkban kereskedelmi forgalomban már nem található.

    Faro - Alacsony alkoholtartalmú, enyhén édeskés „asztali” sör, amelyet az alap lambic sörből készítenek barna cukor hozzáadásával. Hagyományosan tiszta hároméves lambic vagy mars sörökből készítették és csapolt sörként hozták forgalolmba. A cukrot régebben csapolás után a fogyasztó adta a sörhöz, és a korsó mellé felszolgált mozsárban törték össze, ezért a cukor sem az alkoholtartalmat, sem a szénsavasságot nem növelte meg.

    Gyümölcsös lambic - Lambic sörök, amelyekhez különféle gyümölcsöket adtak az első erjedést követően: cseresznye (kriek), málna (framboise), őszibarack (pêche), feketeribizli (cassis), szőlő v. mazsola (druif), eper (aardbei). A gyümölcsöt akár természetes formájában, akár cukrozott szirupként is adagolhatják. Egyéb, ritka ízek az alma, banán, ananász, szilva, sárgabarack vagy citrom. A gyümölcsös lambic sörökben általában másodlagos fermentáció indul be a cukortartalmú gyümölcs(szirup) hozzáadásával, amely lefolyhat a hordóban vagy a palackban.

    Felső erjesztésű sörfajták:

    Belga stílusú ale-k:

    Abbey dubbel - Jellegzetesen barna színű, tipikusan 6-8%-os alkoholtartalmú sörök, amelyeket az üvegben újrafermentálnak és érlelnek van. Trappista sörök hagyományát folytatja, de nevében nem viselheti a Trappista szót. Emiatt nevezik apátsági sörnek.

    Abbey tripel - A tripel sörök világos, aranysárga, néha barna színűek, többszörös érleléssel készülnek. Komplex, gyümölcsös, komlós ízük és kicsit kesernyés utóízük van. A tripel megnevezést a németalföldi sörfőzők kezdték használni a többszörös erjesztéssel készülő, erős, világos ale típusú söreikre.

    Abt/Quadrupel - Rendkívül összetett sörök szépen kiegyensúlyozott ízvilággal. Színük a borostyánsárgától a gesztenyebarnáig terjed. Komplex, gyümölcsös ízjegyek és aromák, gyakran borra emlékeztető aromák, intenzív karamell-, barnacukor-, és édes malátaízek jellemzik. A komlókeserűség a háttérben marad. Alkoholjuk nagyon magas, mely ízükben hol erősebben, hol gyengébben érezhető.

    Belgian ale - Felsőerjesztésű sörtípus átlagos, 5-7% körüli alkohotartalommal, de belga sörhöz méltó, összetett ízvilággal. Színében az aranytól a borostyánig változik. Alapvetően mindennapi sörök belga módra.

    Belgian strong ale – Felső erjesztésű sörtípus, hatalmas testtel, világostól a barnáig terjedő színnel. Különlegessége a három szintes erjesztés (melegerjesztés, hidegérlelés, utóerjesztés palackban), valamint a felhasznált különböző élesztők. Általában szűretlen sörök, alkoholtartalmuk a belga sörök között is kissé magasak, 8% - 12%. Jellemzően a belga erős ale sörökben alkalmaznak a komlótól különböző fűszereket is, úgy mint koriander, keserű narancs héja, curacao, kakukkfű, így ízük kiegyensúlyozott, zamatos, fűszeres. Sokszor barna cukorral színezik. A kategóriába tartozó sörök általában édeskés, gyümölcsös ízjegyekkel indulnak, de az utóízükben jelentkező erős keserűségük miatt emlékeinkben keserű sörként jelennek majd meg.

    Biére de garde - Jellegzetes francia ale. Franciaország északnyugati részén, a belga határ közelében fekvő területekről származik. Története egészen az önellátó parasztgazdaságokig megy vissza, amikor a földművesek maguknak főzték meg tavasszal a sörüket, mivel nyáron már túl meleg volt a sörfőzéshez. Később az eladásra termelő, kis helyi sörfőzdék is tavasszal dolgoztak. Az ipari forradalom és az alsóerjesztésű lager sörök elterjedése után a Biére de garde szinte teljesen eltűnt, mígnem a 20. században a hagyományok iránt elkötelezett serfőző mesterek fel nem támasztották.A Biérde de garde édeskés, malátás ízű ital, amit a komló mellett más fűszerekkel is ízesítenek. Sok mai fajtáját palackozás után is tovább erjesztik, ezért cukrot adnak hozzá.

    Saison - Jellegzetes belga agrársörfajta. Felső erjesztésű, az utóerjedés a palackban történik. Egyik jellemzője a különböző fűszerek, gyógynövények használata. A típus eredetileg egy alacsony alkoholtartalmú termék volt, hogy szomjat oltson és ne a tűző napon kóválygó részegeket csináljon a derék földművesekből. Persze már akkor is létezett egy erősebb „kocsma” verzió, amit csak a nap végén szolgáltak fel.

    Trappista - A trappista kolostorokban található sörfőzdékben, szigorú előírásokat követve készülnek a trappista sörök. Ahhoz, hogy egy sör ebbe a kategóriába tartozhasson, a sörfőzdének a trappista apátság területén belül vagy annak közelében kell lenni, a szerzeteseknek szerepet kell játszani a sörfőzde üzemeltetésében és irányításában, illetve a sör eladásából származó profitot csak a kolostor üzemeltetésére, vagy szereztesek által felügyelt szociális programok finanszírozására lehet fordítani. Hét kolostor felel meg ennek a feltételnek jelenleg, hat Belgiumban és egy Hollandiában. A söröknek csak néhány közös vonásuk van, amúgy különböznek egymástól színükben, ami a világostól majdnem a feketéig terjed, ízükben, ami az édestől a keserűig, és alkoholtartalmukban is, ami 5-11% között változik.

    Sour sörök:

    Berliner Weiße - Különleges előállítási módszerrel készült enyhén savanyú sör. Az alkoholtartalma viszonylag alacsony: 2,8%. A készítésénél az a különleges, hogy tejsavbaktériumokat tesznek bele. Az eredmény egy szén-dioxidban dús, frissítő sör, amely több évig eltartható.

    Sour Red/Brown – Ide tartoznak a flamand barna/reg barna sörök, amelyeket tölgyfahordóban érlelnek hosszú időn (1-2 hónaptól 1-2 évig) keresztül, emiatt a sörnek jellegzetes kesernyés, savanykás íze lesz. Belőle fejlesztették ki a flamand vörös sört. A fermentáció után a sört tölgyfahordókban érlelik és Lactobacillus baktériumokkal kezelik, amelynek jellegzetes savanykás ízét köszönheti. Esetenként akár évekig is érlelhetik a sört. Az érlelés után friss sörrel keverik és további 18 hónapig ismét hordóban fermentálják. Az eredmény finom, erős sör, mély vöröses barna árnyalattal, nagyon jellemző ízletes savas, gyümölcsös aromával.

    Sour/Wild ale – Ide tartozik az összes nem hagyományosan készített baktériummal savanyított sör.

    Angol/amerikai/német stílusú ale-k:

    Altbier - Német születésű felső erjesztésű sör. Több héten keresztül, igen alacsony hőmérsékleten tárolják, akárcsak az alsó erjesztésű fajtákat. Ez a sör az észak-német városok sajátja, leghíresebb a düsseldorfi alt sör. Bronz vagy sötét réz színű, csípősen kesernyés és enyhén fanyar ízű sörfajta, amelynek alkoholtartalma 4-5%. Mivel a tárolása is alacsony hőmérsékleten történik, kissé lehűtve fogyasszuk, thumbler pohárban.

    Amber ale – Az amber ale típusú sörök hasonlóak az Angliában igen elterjedt ale típusú sörökhöz, bár azokhoz képest kevesebb komlót tartalmaznak, nem annyira keserűek. Az amber ale söröket árpamaláta felhasználásával készítik, a főzés után a sört magas hőmérsékleten (25° to 27° C) fermentálják.

    American Pale Ale - Egy frissítő, komlós, de valamennyi malátahangsúllyal is bíró, átlagos alkoholtartalmú, lágy karakterű, aromadús, tipikusan amerikai sörtípus.

    Barley Wine - Árpabor. Már a neve is sokat elárul erről az igen erős Ale-ről. Alkoholfokukban (8-10%) közel állnak a borokhoz. Színük az aranytól egészen a csokoládé-barnáig terjed, aromájuk igen karakteres, édes. Érlelési idejük hosszú, akárcsak az eltarthatóságuk, amely 10-15 év is lehet.

    Bitter – Kesernyés ízű, változó alkoholtartalmú, üdítő hatású sör. Eredete egészen a gyarmati időkig nyúlik vissza, amikor a hosszú tengeri utazásokra erősen komlózott söröket főztek, amelyek hosszú ideig elálltak. Színük a vörösréztől a bronzon keresztül egészen a rubinig terjed. Több fajtájuk ismeretes, ide tartozik többek között az Extra Special Bitter, Best Bitter, Special Bitter és a Premium Bitter is. Ezek elsősorban az alkoholtartalomban különböznek.

    Blonde/Golden Ale – A blonde vagy golden ale sörök az amber ale sörökhöz hasonlóak, de egyes esetekben a gyártási folyamat közelebb áll a pils típusú sörökhöz. A blonde ale típusú sörök legismertebb képviselője a Duvel, amely Belgiumban az egyik legkedveltebb üveges sörfajta. A szőke vagy aranyszínű söröket aránylag magas hőmérsékleten fermentálják (20 és 26°C között), majd lehűtik (a Duvelt -2°C-ra). Palackozás előtt cukrot és élesztőt adnak a sörhöz, amely a palackban még egy erjedési folyamaton esik át.

    Brown Ale – Tradicionális észak-angliai barna ale, mely elsősorban az angol bányavidékek közkedvelt söre. Erősen malátaízű, közepesen testes, karakteres, viszonylag alacsony alkoholtartalmú (4-5%) ital, ideális az ottani csípős időjárás mellett. Színe a vöröstől a kávé barnáig terjed.

    Burton Ale – A klasszikus burton ale még az IPA megjelenése volt nagyon elterjedt Nagy-Britanniában. Erősen alkoholos, komlós ízvilággal rendelkező sör. Elsősorban a Burton upon Trent-ben található sörfőzdék főzték kihasználva a helyi víz sajátosságait.

    English Strong Ale - Rendkívül erős, malátás, testes felső erjesztésű Ale. Színben a világos borostyántól a sárgásbarnáig, illatban a mandulától a krémes, édesig terjed. Általában keserű, de nem túl komlós.

    India Pale Ale (IPA) - Tradicionális angol sör. A Brit Birodalom koronagyarmata India volt. Az ottaniaknak főzték ezt az Ale-t, méghozzá úgy, hogy a hosszú tengeri szállítást, klímaváltozást kibírja. Jellemzője a magas komlótartalom, a keserű íz és a testesség. Színe a mézaranytól a rozsdavörösig, bronzig terjed. Több altípusa is létezik: Black IPA (Magas alkoholtartalmú, barna IPA), Imperial IPA (IPA söröknél még keserűbb, még nagyobb alkoholtartalmú verziója)

    Irish Red Ale – Kellemesen könnyű, enyhén malátás, alacsony alkoholtartalmú, vörös színű sör.

    Koelsch - A kölsch egy nagyon világos színű, illatos felsőerjesztésű sör. Teste könnyű, karaktere lágy, íze gyümölcsös, alig kesernyés. Jellegét tekintve leginkább az angliai ale-ekhez hasonlítható.

    Mild Ale - Angol Ale, alacsony, 4% körüli alkoholtartalommal. Jellemzőjük a felhasznált kevés komló, így a kesernyés, komlós íz hiánya. Színük változatos, az egészen világos aranytól a bronzig terjed.

    Old Ale – Alapvetően a duplabak sörök felsőerjesztésű verziója.

    Pale Ale - Jellemzőiben szinte teljesen megegyezik a Bitter-el. Általánosan elfogadott, hogy a palackozott Bitter-t nevezik Pale Ale-nek. A világos Pale Ale színe változatos, az egészen világostól a rozsdáig, sötét borostyánig terjed. Ízük általában könnyed, édes, hiányzik belőlük a komló keserűje. Nagyobb alkoholtartalmú változata a Strong Pale Ale.

    Scottish Ale - Az egyetlen sörtípus, melyet a a skót whiskyhez hasonlíthatunk. Erősen malátázott, testes Ale, sötét-borostyán és vörösesbarna színvilággal. Jellegzetes ízét és színét az erősen pörkölt árpamalátának köszönheti.

    Session IPA – Erősen komlózott, alacsonyabb (3.2-4.6%) alkoholtartalmú IPA sör.

    Stout – Brit eredetű Ale, mely rendkívül széles skáláját öleli fel a testes, sötét felső erjesztésű söröknek. Erős, friss ital. Ízben a száraztól a bársonyoson, pörköltön keresztül egészen az édesig, krémesig, csokisig terjed. Több altípusa létezik: Chocolate stout, Classic Dry stout, Imperial stout, Milk stout (laktóz baktériummal készítik), Oatmetal stout (zabból készül), Oyster stout (osztrigát! használnak hozzá), Sweet/Cream Stout.

    Porter - A Stout egyik változata. Színvilága a sötét borostyántól a rézvörösön keresztül egészen fekete kávéig terjed vörös beütéssel. Az egyik legzamatosabb, legjobban élvezhető Ale, íze édes, pörkölt aromával, mely feleleveníti az étcsokoládét, a kávébabot és még a sült almát is. Kifejezetten a hidegebb hónapok itala, sosem szabad hűtve fogyasztani. Több altípusa is létezik, amelyek színben, ízben, alkoholtartalomban is eltérnek egymástól: Brown/Sweet porter, Robust/Sharp porter, Imperial porter, Smoke porter, Baltic porter.

    Ezeken kívül még létezik néhány speciális, általában adott területhez köthető felső erjesztésű sör. Pl.: Kvass, Sahti, Gose, stb.

    Búzasörök:

    Dunkelweizen – Barna színű szűretlen német búzasör. Alkoholtartalma 4,8-5,6% között mozog. Ízében robosztusabb világos társánál.

    Német búzasör - Bajor eredetű sörfajta, amely búzamalátából készül. Két csoportra osztható. Az egyik az élesztős (szűretlen) búzasör a Hefeweizen. A másik szűrt búzasör a Kristallweizen. Frissítő sör, melyet enyhén komlóznak és amely meglehetősen egyedi, banános, szegfűszeges karakterrel rendelkezik. Frissen, fiatalon fogyassztandó. A szűretlen verziót felkavart élesztővel, a szűrtet kristálytisztán szervírozzák. A szűretlen verzió általában gyümölcsösebb, kevésbé fenolos mint a szűrt.

    Witbier - Jellegzetes sörfajta a fehér sör. A fehér sörök felső erjesztésűek és aránylag magas hőmérsékleten (19 - 25 C) között erjednek, emiatt a sörélesztőt speciális centrifugákban kell elválasztani a sörtől. A palackozás után a hozzáadott cukor és élesztő hatására a sörök második erjedési fázison mennek keresztül. Alkoholtartalmuk alacsony (kb. 5-6%), és ezek a sörök igen frissítő hatásúak. A fehér sörök finoman édeskések a felhasznált búza miatt. Sokszor ízesítik különböző fűszer- és gyógynövényekkel.

    Weizen Bock – Nagy alkoholtartalmú barna német búzasör.

    Wheat ale – Aranytól a borostyán színig terjedő színskálán mozog. Könnyű-közepesen testes sör. A búzától enyhés savas jellegű. Valamint a komló keserűsége is finoman megjelenik ízében.

    Alsó erjesztésű sörfajták:

    Amber/Vienna lager - Karakteres malátás, pirítós és diós ízű, finoman komlózott sör.

    Amerikai lager - Könnyű, semleges ízű, szomjoltó sör, hazája Milwaukee. Általában kukoricával vagy rizzsel főzik, alkoholtartalmuk 4%-tól kezdődik, színviláguk aranyló.

    Cseh pilzeni/Pilsner – A pils tipusú sörök jellemzője az aranyló szín, jellegzetes, kesernyés ízüket pedig bőséges komlótartalmuknak köszönhetik. Alkoholtartalmuk 4 és 5% között van. A főzés ideje hagyományosan 12 óráig tart, amelyet 6 hetes érlelés követ. Ma a világ egyik legkeresetebb sörtípusa.

    Bak - Alsó erjesztésű német eredetű sör. Mind alkoholtartalmában, mind színében, mind pedig ízvilágában széles skálát ölel föl. Színe a fehértől a sötétbarnáig terjed, alkoholtartalma 6 és 8% közötti, bár vannak erősebb változatai is. Hagyományosan a sötétebb, téli hónapokban fogyasztott édesen malátás sör. Több változata is ismert: Bock (sárgásbarna színű), Dunkler Bock (barna színű), Doppelbock (magasabb alkoholtartalmú és sűrű), Eisbock (jégsör), Heller Bock/Maibock.

    Dortmunder - A Németországi Dortmund környékéről származó lager tipusú sör. Alkoholtartalmuk 5%, színük a citromsárgától egészen az aranyig terjed. Íze markáns, karaktere maláta egy kis komlóval. Az eredeti Dortmunder ismertetője a selymesség, illetve az alacsony széndioxid tartalom.

    Dunkel - Német eredetű sötét lager sör, hazája Bajorország. Színük a barna és a bronz között változik, alkoholtartalmuk 5%. Ízük változó, ezt elsősorban a bennük található fűszernek és pirított malátának köszönhetik.

    Félbarna – A barna láger és a világos pilzeni szerelemgyermeke. Cseh változata a Polotmavy.

    Imperial Pils – A pilseni sör nagy alkoholtartalmú változata.

    Marzen/Oktoberfest - A Németországi München-ből származó lager sör, mely ismeretes Oktoberfest vagy Bécsi sörként is. Neve a márciusra utal, ez volt az a hónap, amikor még sört lehetett főzni, melyet a nyár folyamán hideg barlangokban, pincékben tároltak, így az októberi sörfesztiválokon /pl. Oktoberfest/ is lehetett fogyasztani. Közepesen testes, csábítóan édes-malátás ízű sörök. Színviláguk a narancsostól a vörösrézig terjed, alkoholtartalmuk 5% vagy magasabb.

    Schwarzbier - Alsóerjesztésű, különösen sötét sörfajta, mely elsősorban Németországban és Japánban közkedvelt. Ízére a pörkölt maláta dominanciája jellemző, étcsokoládés beütéssel. Alkoholtartalmuk 5%. Létezik búzasör változata is.

    Zwickel/Keller/Landbier - Szűretlen német lager sör, amit a sörfőzdék csapjaiban, pincéiben csapolnak. Ízük erősen komlós.

Új hozzászólás Aktív témák