Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • peterk

    senior tag

    Sziasztok,

    Kb. egy hete hirtelen idíttatásból vettem egy Sonly 65" KD-XE85-ös TV-t. Tényleg hirtelen indíttatás volt (várni kellett a családra, én meg bementem addig nézelődni a mediamarktba és egy ilyen TV-vel jöttem ki :) ), de azért 1-2 hónapja már megfordult a fejemben, hogy TV-t kéne cserélni, és akkor valamelyest utána néztem, szóval nem teljesen vakon döntöttem.

    Szóval a tapasztalataim eddig alapvetően jók. Bár az LCD technológia láthatóan nem fejlődött olyan hűdenagyot az elmúlt 10 évben - a tíz éves 55" inches Samsung C650-ösöm - ezt cseréltem most le a Sonyra - mellé berakva az új TV-t a Samu képe simán megállja a helyét a Sony mellett. A 10 év nyektetés (napi 5-6 órát simán elment a TV, szóval van benne kilométer rendese) nyilván látszik rajta, de még ezzel együtt sincs az a "basszus, ez aztán új világ" érzés. Jobb, jobb, mert újabb, nagyobb, satöbbi, de a különbség nem veri ki az ablakot. De ezt tudtam, nem ért csalódás, csak azért a történethez hozzátartozik ez is. A képfeldolgozás viszont sokat javult, ezt a Sony-t egész szépen be tudtam lőni az igényeimnek megfelelően. És így belőve, akár nappali körülmények között, akár esti mozizáskor sötétben (én is azok közé a hülyék közé tartozom akik sötétben moziznak), azért már markáns tud lenni a különbség. Szóval ennyi pénzért megérte.

    Az android TV részre voltam kíváncsi, mert arról elég sok rosszat olvastam. Nekem tulajdonképpen bejön. Kellett 2 nap, hogy hozzászokjak, mert nem volt még android boxom előtte, így a régi Samu felületéhez képest eleinte nem találtam semmit :D, de amint hozzászoktam, meg is szerettem. Azt a pár appot amit én/mi használni fogunk vele (youtube, nfl gamepass, netflix, és még 1-2 összesen) sikerült feltennem, és korrekten, jól is működnek. A GamePass igényelt egy kis utánajárást, mert a beépített store-ból nem tölthető le, emiatt ha pc-ről ráküldtem a TV-re, nem jelent meg az appok között a főmenűben. De egy kis utánajárással megoldottam, most már ez is szépen ikonnal ott van, kedvencekbe rakható, stb. Szóval összességében tetszik.

    A Youtube app ill. a netfix app kimondottan tetszenek, mindkettő teszi 4K HDR-ben is a dolgát, nincs limit - végülis ez el is várható egy magát 4K HDR-nek hirdető multimédiás TV-től. Viszont éppen ezért csalódás, hogy a natív DD/DTS bitstream hangot csak a saját lejátszó viszi ki erősítőre, semelyik másik nem (se VLC, se Kodi). Lehet ezen segíteni valahogy? Nektek kimegy a hang natívan? Enélkül azért béna kacsa a TV-s filmlejátszás... Hozzáteszem, nekem annyira nem fog hiányozni, mert a házimozizás eddig is és ezután is külső Kodi medialejátszóról ment és fog menni, a TV-re telepített Kodi-t csak (főleg sport) streamek nézegetésére és ad-hoc egy-egy USB-n rádugott film megnézésére használnám, arra meg jó a PCM hang is. De azért, ha van rá megoldás, megcsinálnám, úgy lenne kerek a történet.

    Más. Állítólag a TV hangvezérelhető, elindíthatóak vele alkalmazások, váltható csatorna, stb. De nekem nem sikerül, akár magyarul, akár angolul beszélek hozzá, nálam mindig az interneten keres. :) (Szóval nem rendszer parancsként értelmezi, hanem keresett kifejezésként.) Mit rontok el, vagy mit nem állítottam be jól?

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz TCr #41114 üzenetére

    Igen, megy a HDR. Hozzáteszem, nem valami stabil, nem mindig. Pl ha ezt játszom le, akkor ezt a konkrét videot mindig stabilan HDR-ben játssza le, de van olyan clip amit meg nem. Viszont ha az olyan clipeket megnyitom laptopon, átállítom 2160p-re és ráküldöm a TV-re, akkor HDR lesz. És utána már a TV-n indítva is HDR lesz.... :Y

    Úgyhogy megy, de biztos, hogy valami nem teljesen százas. (Lehet, hogy a net sávszélességén is múlik, amikor elindítja a filmet, ránéz hogy mi lenne az optimális felbontás/codec és már itt az elején elhasal, mert nem "érzi úgy", hogy menni fog a 2160p HDR. Nálam itt elég brutál net van ami külföldre is gyors, minimális ping-gel, lehet, hogy ezért megy .... úgy nagyjából.)

    (#41115) ArGab: Nekem a kodi-ban nincsenek is ilyen beállítási lehetőségek.
    - Allow passthrough
    - Dolby Digital (AC3) capable receiver
    - Enable Dolby Digital (AC3) transcoding
    - Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver
    - DTS capable receiver
    - DTS-HD capable receiver

    Egyik sincs. Egyébként tudom, hogy hol kellene lennie, mert a média lejátszóm Kodi-jában természetesen van ilyen beállítás és használom is. A TV-n viszont sem DD. se DTS, se passthrough, se semmi.

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    Na, közben kísérletezgettem, és elég megbízhatatlan, hogy mikor játssza HDR-ben ls mikor nem. Ez a Sony féle youtube lejátszó hibája lesz.

    Rá is kerestem és ezt találtam: https://smartyoutubetv.github.io/

    Felraktam side-load-al, és ebben lehet állítani a lejátszás minőségét. Sajna valamiért automatikusan nem a legmagasabb minőséget választja ez sem. De ebben az indítő képernyő beállításoknál a codec menüben lehet engedélyezni csak a 4K hdr codecet, és akkor minden 4K HDR clipet tökéletesen lejátszik, automatikusan.

    A dolog hátránya persze, hogy mindent abban próbál, így a nem HDR anyagok nézegetésére ez nem jó. De nem is kell, mindenre jó a normál youtube kliens, ez pedig elfér mellette HDR only youtube appként. :) Amíg a Sony nem gyógyítja meg a saját lejátszóját, addig jó lesz ez a kerülőút is.

    [ Szerkesztve ]

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz ArGab #41126 üzenetére

    Persze :)

    Ami külön érdekes, hogy semelyik buildben / forkban (Kodi, SPMC, WBMC) nem látszanak ezek a menük. Valamiért a TV "csinál úgy", mintha a passthrough nem lenne elérhető.... (Pedig a beépített saját lejátszóval eközben megy)

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz fauv #41125 üzenetére

    Szerintem az XF75 is tudja a HDR-t. Ott kell annak a beállításnak lennie valahol...

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz atirag #41143 üzenetére

    Mire gondolsz távirányító lehetőségen? Elveszett a távod és újat akarsz helyette? Vagy másfajta (légegér, bill, gamepad, másik féle táv) akarnál rádugni?

    Ha előbbire gondolsz akkor szerintem jobban jársz, ha veszel egy rendes pót Sony távirányítót. Drágább mint az utángyártott, de nem lesz vele szenvedés

    Ha utóbbira, akkor mindent kezel gyakorlatilag ami USB-n ill. bluetotth-al csatlakozik. USB egér, bill, légegér, gamepad, és ugyanezek bluetotth verzióit is.

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz atirag #41146 üzenetére

    Nem tudom milyen a samsung / lg táv :) Mindenesetre ha ez a cél, akkor bármit ráköthetsz ami USB-s vagy bluetooth-os. Olcsó kínai android tv távoktól kezdve profi logitech media billentyűzetig, és lég-egérig bármit.

    (A lég egér levegőben - nem asztalon - használható egér. Hadonászol vele, nem pedig asztalon csúsztatod :) Olyan, mint a lézeres bemutató pálcák.)

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz #20221952 #41165 üzenetére

    Ez a kettő elvileg ugyannak a TV-nek a 2017 es (XE70) és 2018-as (XF70) modelljei. A sony.hu szerint a 2018-as modell közvetlen led-es, a 2017-es pedig edge led-es. Más különbséget nem találtam. Ergó a 2018-as modellt "jóárasította a Sony", hogy olcsóbban lehessen gyártani. A direct ledes jóval vastagabb, mint az edge ledes, kevésbé "modern" kinézetű. Hogy kép minőségben ez mit jelent, azt meg kell nézni. Előfordulhat, hogy a direct ledes picit jobb, és az is, hogy az edge ledes.

    Én inkább a 2017-est venném a helyedben. Igaz, hogy tavalyi modell, de a Sony tavalyi belépő kategóriás edge ledes tévéi elég jók lettek, sok pozitív értékelést kaptak. Ergó tudom, hogy mit veszek. A 2018-as line viszont pár hónapja jött ki - idehaza még később picivel - ezért annyit nem lehet tudni még róluk. Legalábbis a belépő modellekről, mert általában a teszt oldalak a csúcsmodellekkel kezdik a review-kat, és idő kell mire eljutnak a bargain kategóriához. Én az F85-ön filóztam amikor az E85 és F85 (2017 vs 2018 modell) között vacilláltam, és még a 85-ről is kevés infót találtam, többnyire csak az oled és a 90-es sorozatról van sok teszt (egyelőre).

    Szóval én a tavalyi modellt venném.

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz AL #41170 üzenetére

    Gondolom ez azért van így, mert nem a modell számít a gyártásban, hanem a panel méret. Egyszerűbb legyártani egy rakat "55-ös VA panelt, és azt belerakni az egész "55-ös modell line többségébe, mellé meg legyártani egy rakat "42-est és azt meg a "42-esek mindegyikébe belerakni, mint mindegyikből gyártani külön-külön valamennyit.

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz AL #41175 üzenetére

    Szerintem jól gondolod. Minden a profitábilitás megtartásáért történik, és nem kivétel egyik gyártó sem. A Samsung pl. az egyik legnagyobb panel gyártó a világon, mégis, a saját TV-ikbe sem mindig saját panelt raknak. Lásd pl: TV Panel Lottery. Ebben a cikkben pl. a Samsung J6300 ugyanolyan modell, de 3 különböző méretű (50, 55, 60) TV-jét nézték meg, és egyikben a Samsung saját panelje, a másikban Sharp, a harmadikban AU Optronics panel volt. Ez egy másfél éves cikk, de nem hiszem, hogy a helyzet mára alapvetően más lenne.

    Egyébként nem csak az LG és a Samsung készít LCD paneleket, hanem elég sokan, bár a Samu és az LG tudomásom szerint a két legnagyobb. Érdekességképpen a TCL - a mediamarktban kapható egyik budget márka - saját panelekkel dolgozik, és mostanra kifejezetten versenyképes lett. Még vannak apróságok amikben nem érik el egy jobban sikerült (nem drága, hanem jobban sikerült olcsóbb) Sony, Samu, LG szintjét, de olcsóbbak is nála. Az összeszerelés és képminőség viszont profi mérések szerint is (pl. avforum tesztek, profi cuccokkal) már ott van, ahol a nagyoké. (Nem lepne meg, ha ez a TCL egyébként 1-2 éven belül az új LG lenne. Nagyon nyomulnak, elsősorban az USA-ban, és egész beteg eladási számokat produkálnak ahhoz képest, hogy teljesen ismeretlenek.)

    [ Szerkesztve ]

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz peterk #41176 üzenetére

    Én egyébként úgy kötöttem ki az XE85-nél, hogy megkértem a mediamarktos eladót, hogy válasszon ki egy HDR 4K és egy bluray (sima 1080p) anyagot ami rendelkezésre áll, plusz egy HD csatornát amit minden TV-n lehet fogni. Aztán odamentem ahhoz a 4-5 tévéhez, ami szóba jöhetett, és telón megnéztem mindegyikre az avforum optimális cinema beállítását. Ezt 1 perc alatt belőttem, aztán betetettem a két kiválasztott videót, plusz megnéztem a kiválasztott csatornát. És mentem a következőhöz, ahol ugyanezt megcsináltam és így tovább.Végül kiválasztottam két TV-t és ezeket odarakattam kontrollként egy ugyanakkora méretű csúcs modell mellé, és úgy is megnéztem. Aztán hagytam, hogy had döntsön a szemem. :) Az egész megvolt 3/4. óra alatt, amíg a család vásárolt. :) Pedig csak nézelődni mentem be, nem is akartam ott akkor TV-t venni :)

    (Egyébként, ha történetesen az IPS panelest láttam volna jobbnak, úgy megvettem volna mint a huzat. Túl vagyok már pár száz műszaki cikk vásárláson kocsitól mosógépen át laptop, tv, telefon, meg a többi ahhoz, hogy rájöjjek, hogy jobban járok, ha a saját szubjektív értékítéletemre hallgatok és nem az internetes hypre-ra. :) Saját magamnak veszem, az számít, hogy én milyennek látok valamit, nem az, hogy mit mond róla a sokaság. Ami valóban, tényleg jobb, azt úgyis én is észreveszem. Ami viszont preferencia, szubjektív elemeket is tartalmaz, ott az a jó, ha az én ízlésem dönt, nem másé. Az OLED-en pl. ránézésre is látom, hogy milyen szép, de nálam kiesett, mert döntően este, sötétben mozizok, és az én szememnek már túl sok volt sötétben amit az OLED tud. Túl szaturált kép, amitől elfárad a szemem és fejfájásom lesz tőle. Így hiába jobb papíron, ha nem tudom élvezni... Ugyanígy vagyok fekete szinttel, betekintési szöggel, színhűséggel is. A TV ugyanolyan, miközben minden embernek más a szeme, mást lát meg, más zavarja és más nyugtatja, stb. Én a sajátomhoz választok.)

    [ Szerkesztve ]

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz Joshi #41178 üzenetére

    Az oled és amoled hasonló technológiák, legalábbis a kontrasztot, fekete szintet, brightness-t tekintve. Nekem a telós amoledtől is fáj a szemem, ha sokat nézem sötétben. Le kell vennem a fenébe a fényerőt, kontrasztot, mindent annyira, hogy már másnak élvezhetetlen, különben fél óra és könnyezni kezdek. Ez van, minden szem más, másra érzékeny.

    Ettől függetlenül a telóm amoledes, mert azt éjjel nagyon ritkán babrálom, nappal viszont jó az extra fényerő, kontraszt. Viszont filmet napi rendszerességgel nézek sötétben. Sőt, döntően sötétben nézek. Ősztől meg jön az NFL, amerikai foci, ami az időeltolódás miatt szintén esti, éjjeli program. Előfordul, hogy este 7-től reggel 5-ig TV előtt ülök vasárnap esténként. Nem bírnám nézni OLED (v. QLED) TV-n sajnos. :(

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz vlevi #41187 üzenetére

    Nekem is megvolt ez a problémám, 1 nap nézés után. Szerintem egyszerűen el van kalibrálva picit kék irányba.

    Nálam az oldotta meg, hogy az egyéni színhőmérséklet beállításokban a zöldet -4-re, a kéket -10-re tettem (a többi maradhat alapon). Próbáld ki esetleg. Nekem így megjavította képet mindegyik színhőmérsékletnél. Jobbanmondva a semleges és a két profi beállítás esetén, mert a többit nem használom. A hideg egyenesen kiveri a szemem :) A semlegest is csak TV adásokhoz, a többihez a profi1 v. 2-t.

    [ Szerkesztve ]

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz vlevi #41257 üzenetére

    Az androidban nem vagyok biztos - androidos a TV-m amit mostanában vettem, tetszik, de a hajam nem dobom el tőle -, viszont az "okos" tévék megjelenése szükségszerű, és vásárlói igény. Egyszerűen az online tartalomfogyasztás is beköltözött a nappaliba. Angliában vannak olyan ismerőseim, akiknek kábeles, műholdas előfizetésük nincs is. Azzal kezdik, hogy kikapcsolják a tv részét a tévének :) Csak ilyen meg olyan streaming előfizetéseik vannak, azon néznek tv-t is. Plusz skype, böngészés, játék, stb.

    Egyébként én is informatikus vagyok, én is ebben élem az életemet, de a TV még nekem is elsősorban még TV. :) Szóval megértem a gondolataidat, én is viszolyogtam először az új TV felületétől, a jó öreg 10 éves Samsung LCD TV-m után. De meg lehet szokni.

    Egy kérdésem lenne: Sony "65 XE85-ön meg lehet oldani, hogy a hangot bemenetenként konfiguráljuk? Az a gondom, hogy van egy média lejátszóm, ami HDMI-vel van a TV-re kötve, de a hang optikain megy az erősítőbe. A lejátszó sajna HDMI-n is kiküldi a hangot, meg optikain is egyszerre, és egyelőre úgy tűnik, ezt nem is tudom átállítani rajta. Szóval az lenne a cél, hogy ha a HDMI4 bemeneten van a TV, akkor "legyen csendben", de egyébként minden más bemeneten szóljanak a hangszórók. Meg lehet ezt csinálni?

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz #TOTTI #41261 üzenetére

    Nem lehet, hogy nem a TV kapcsol be magától, hanem van van rá kötve valami eszköz ami felébred, és CEC-en felébreszti a TV-t is?

    A másik ötletem, hogy esetleg valahonnan vesz egy táv jelet. Másik eszköz távja, stb. belepiszkít és elindítja...

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz AL #41267 üzenetére

    Igen, ez már eszembe jutott (elvileg az erősítőm CEC-es, de még soha nem próbáltam :) ).

    Az a gondom, hogy ez sem igazán oldja meg a problémámat. :( Az alap problémát az okozza, hogy az erősítő nincs mindig bekapcsolva. Nem egy sima soundbar-om van, hanem egy izmos teljesítményű erősítő, elég böszme 7.1-es hangrendszerrel. Tévézéshez, youtube-hoz, böngészéshez, tv-s egyszerű játékokhoz stb. tök feleslegesen megy a hangrendszer, mert minőségben nem ad hozzá semmit, ellenberger megeszik vagy 300 wattot a semmiért. :) Úgyhogy csak olyan aktivitáshoz kapcsolódik be, amihez meg is éri. Film nézés, xbox, PS4, illetve zenehallgatás. Ez utóbbiak működnek most is jól, mert az erősítőn keresztül mennek a TV-be, és az erősítő nem küldi tovább a hangot. De a média lejátszómat nem tudom így bekötni, mert az erősítő a 4K-t nem támogatja. És csak ezért nem költenék el 300+ ezret egy új, hasonló erősítőre...

    Szóval azt kéne kiügyeskednem valahogy, hogy ha a TV a HDMI4 bemenetre van kapcsolva (ezen lóg a média lejátszó), akkor kapcsoljon külső hangforrásra, minden más esetben viszont a saját hangszóróit használja. Erre egyelőre nem találtam megoldást. (Ha máshogy nem, megoldom majd makróval hogy mute-olja a tv-t - harmony, programozható távom van -, de az igazi az lenne, ha a tv tudna bemenetenként dönteni, hogy hova küldi a hangot.)

    (#41268) Scale: Nem LED, hanem LCD :) Egyébként pedig ne hagyd magad. Való igaz, hogy ebben a budget kategóriában nincs tökéletes TV, de azért van jobban és gyengébben sikerült példány mindig. Úgyhogy én a helyedben visszavinném és elhoznám a másikat. Évekig ezt fogod bámulni, az nem jó indítás, ha már az elején ilyen kompromisszumokat kell kötnie az embernek. Csak bosszantani fog később is. Megér annyit, hogy rászánj egy plusz oda-vissza cuccolást és próbálj egy "tökéletes példányt" kifogni.

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz AL #41274 üzenetére

    Igen, sajnos úgy néz ki így van, nem tudom megúszni, hogy ne kelljen magkróznom a rendszertávval :( Ez van. 4k-s erősítőt csak ezért (most még) nem veszek. Majd ha ki is lehet már használni (lesz valóban sok tartalom), addig megoldom "házilagosan".

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz WaterWave #41284 üzenetére

    Így van, pénz kérdése. És igény kérdése is. Teljesen megértem azt, akinek elég a 2 csatornás hang, és azt is, aki egy vagyont költ a hangra. Kinek mik a preferenciái. Ugyanúgy, ahogy képben is.

    Nekem annak idején (van már kb. 10 éve is) fontos volt, hogy legyen egy saját "házimozim", és ugyan dedikált mozi szobára nem futotta (ill. kisebbségben maradtam, le lettem hurrogva :), de a nappali kialakításakor be lett tervezve a surround hangzás, ki lettek építve a fali csatlakozások, és a falba rejtett helyek a hangfalaknak. Jó is így mozizni, megszerettük, de ez az igényeink határa. Tudok jó minőségben zenét, és DD, DTS-ben filmet is nézni. Viszont az ég világon semmit nem hallok a HD és a sima DTS között. A HD hangzásra nincs igényem. És csak azért, hogy HDMI2-es hubom legyen, felesleges pénzpocsékolásnak érzem az erősítő lecserélését. A meglevő erősítőm kiváló, elégedett vagyok vele, és nem volt olcsó. Olyan venni ma sem lenne az... :(

    Az a gond, hogy még a HDMI elosztóval sem megyek semmire, mert bár 30-40-ért lehet venni HDMI2-es távval kapcsolható elosztót, de a hangot az sem tudja korlátozni. Úgy tudnám megoldani, hogy veszek egy egyszerűbb soundbar-t is, és a TV-ből fixen kiviszem a hangot az elosztóba, amire rákötöm a soundbart és az erősítőt is. Így a TV-n fixen ki lehet küldeni a külső eszközre a hangot, és a hdmi switcheren meg kapcsolhatom, hogy melyik szóljon. De ez is olyan bééééna. És megint csak fölösleges költség. És vennekm kell egy soundbart amire semmi szükségem/igényem, csak azért, hogy ne kelljen állandóan mute-olnom a tévét mozizáskor. :(

    Hát mindegy, ez van.

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz sakal83 #41291 üzenetére

    Én azért a kettőt nem venném egy kalap alá. A Pana ugyanúgy, mint az XE85 edge ledes, az XE90 pedig direkt ledes.

    Nekem ilyen 65XE85-ös van három hete, és nagyon elégedett ... voltam vele a mai napig. :D Ugyanis ma, három hetes újszülöttként egyik pillanatról a másikra megadta magát. Lemerevedett és annyi. A szervíz szerint vagy panel, de lehet, hogy kijelző is meghibásodott. Úgyhogy mondtam, hogy ne is húzzuk akkor az időt javítgatási próbálkozással, úkat fogok kapni, kb. 1, max 2 hét mire ideér Franciaországból. Sajna ki lehet fogni ilyen esetet is. Nekem eddig sosem volt hibás készülékem, most belenyúltam. Úgyhogy mondhatnám, hogy rossz tapasztalataim vannak a TV-vel, de az az igazság, hogy a TV tetszik. A bosszankodás mellett - egy ilyen eset azért feltétlenül bosszantó - egyelőre most inkább örülök, hogy a) másfél hét alatt megoldódik, b) vadonat újra cserélik.

    Lényeg a lényeg, hogy ár/érték arányban szerintem ott van a helyén az XE85, bőven hozza azt amennyit kérnek érte. Főleg most akcióban. Ha androidost akarsz, akkor ez egy jó választás. Viszont, ha van rá igényed és megvan rá a plusz pénz, akkor az X90 a direkt megvilágítással azért egy szinttel jobb a direkt megvilágításával.

    (Sajnos a Dolby Vision ebbe a két modellbe nem fog frissítésként érkezni, csak X93-tól felfelé fog belekerülni ... vagy már került is, ahol volt firmware frissítés.)

    u.i.:
    Létezik ebből a modellből fekete kerettel is, de a Mediamarkt-os az szürke. A XE85 mögötti 77-es jelöli a szürkét, a 96-os a feketét (XE8596).

    [ Szerkesztve ]

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz WiZARD #41299 üzenetére

    Optikain nekem sem sikerült elérni, hogy kimenjen a DD/DTS hang, csak lekeverve. Sem a kodi, sem a rákötött médialejátszóról hdmi-n érkező hangot nem továbbította az erősítő felé (optikain).

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    Nekem is be tud lassulni. Engem annyira nem zavar, pár naponta újra indítom és kész. Ha sokat navigálok, sok mindent megnyitok, akkor egy session alatt is be tud lassulni, akkor ezzel fel lehet gyorsítani:

    a) Hosszan nyomva tartva a home gombot, feljön a futó alkalmazások listája, és ott bezárok mindent kivéve amit éppen nézek
    b) bemegyek a settingsbe és az alkalmazásokban a nagyobbakra rányomok egy forced leállítást.

    És persze ahogy írtam az újraindítás megoldja (settings => névjegy => újraindítás). Csak ez meg újraindítás után kb. egy fél percig dög lassú, amíg minden rendesen be nem töltődik :)

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz tretyak #41321 üzenetére

    Nem indulnak újra szerencsére. Ráadásul nem csak nem szerkeszthető ajánlott app sor tűnik el, hanem az ajánlásokból (legfelső sor) is eltűnnek az így kikapcsolt appoknak a reklámjai. Így a legfelső sor tulajdonképpen még hasznos is mert nálam pl. csak youtube, netflix hírek vannak ott, azokat meg nem is bánom, mert elég jól érzékelik a szokásaimat és olyanokat hoznak fel ami érdekel is. Mielőtt kikapcsoltam volna az említetteket (Shelf és a többi amit írtál is), tele volt számomra érdektelen ****gal.

    És valóban van hatása a sebességre is. De azért android marad az android, olyan sosem lesz, mint egy saját gyártású embedded linuxra épülő felület. Akit idegesít, válasszon nem androidost. Engem nem zavar, nem szoktam annyit kavarni a menüben / appok között, hogy zavaró legyen a pár másodperc. A csatorna váltás lassúsága tudna nagyon zavarni, mert sokszor TV-zek úgy, hogy "szörfözök" a sport vagy éppen tematikus csatornák között (én mást nem is nagyon nézek TV-n, csak pár tematikus csatornát, és döntően sportot). Szerencsére ez nem lassú. Sőt, a régi Samsungomhoz képes sokkal gyorsabb.

    (#41320) AL: Köszi. Azért valamennyire bosszankodom, mert mégiscsak egy 3 hetes TV-ről volt szó, és most 1 - 2 hétig nincs új TV. De egyúttal meg is nyugodtam, mert első percben sokkal rosszabbra számítottam, hiába jár hozzá háztól házig garancia. A hosszú javítási időtől féltem. Ehhez képest a 1 max 2 hét és helyből új TV megnyugtató. Ráadásul arról is biztosítottak, hogy ha netán nem lesz már raktáron pontosan ez a típus (tavalyi modell, a szervíz szerint van rá esély, hogy már nem lesz raktáron belőle náluk), akkor adnak helyette vagy egy szintén 2017-es egyel jobb modellt, vagy adják ugyanennek a 2018-as változatát. Szóval a cserén nem bukhatok ... legalábbis az ígéretek szerint. No és persze az is csökkenti a bosszankodásomat, hogy még megvan a régi TV-m, így van mit néznem. Más lenne a helyzet, ha 2 hétig a fal nézne rám vissza.... :) (Egyébként megdöbbentem, hogy 3 hét után visszatéve a régi Samsungot, most olyan érzésem van, mintha visszarepültem volna az időben egy évtizedet. Pedig azért az is egy 55"-ös, valamikor felső középkategóriás TV volt. Ma annyi pénzért amennyibe az került ,megvehetném a 75"-ös méret csúcsmodelljeit. :) Mégis, olyan, mintha nagyapám TV-jét nézném. Az odairányú cserét - amikor az új Sonyt állítottam be a Samu helyére - messze nem éreztem ennyire drasztikusnak.)

    [ Szerkesztve ]

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz AL #41332 üzenetére

    Szia. Tudom, és már a szervízben is mondtam, hogy ha nincs pontosan ugyanolyan típus, akkor csak VA paneles alternatívát fogadok el. A szervizes infója szerint ha esetleg nincs, akkor is valószínűleg csak pontosan ugyanez nincs (az XE8577), de valamelyik verziója (XE8596, 88, stb) lesz. Ott meg leginkább már csak az a különbség, hogy milyen a keret színe (nem is bánnám, ha feketét kapnék), melyik nagy megrendelőnek szállították be (némelyik saját alverziót kap), stb. Ha egyik sincs, és nem tudnak VA paneles, legalább ilyen tudásút felajánlani, akkor nem kérem a Sony gyári garanciális cserét, hanem visszabattyogok a kiállított szervíz csere papírral a Mediamarktba és elhozok onnan egy másik ugyanilyent. Ott még van raktáron pontosan ebből a típusból.

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz normen82 #41367 üzenetére

    Vegyél egy jelerősítőt. Nekem is a lejjebb említett Samsung C650-es TV-m volt, és az nálam sem szerette a kábel jelet. Tettem elé egy jobb jelerősítőt, és megoldódott a dolog, jöttek szépen a digitális HD csatornák ... egy kivételével. A Sport2 HD-ra nem tudtam rávenni erősítővel sem. (helyi szolgáltató van, nem országosan ismert). Van/volt valami a Sport2 sávján - valami zavar vagy nem tudom - ami nem tetszett a Samunak. Miközben az olcsó amikó settopboxom simán vette a jelet.

    Ez is egy megoldás lehet egyébként: venni egy settopboxot. Nem egy öröm egy új TV mellé, de ha cserélni nem tudod a TV-t, és nincs más megoldás, ez legalább megoldja hogy nézhesd a csatornákat.

    (Érdekes módon nálam az új Sony XE85 szépen veszi ugyanazokat az adásokat, amiket a C650 nem volt hajlandó. Úgy látszik nem csak egyféle jelprobléma létezik.)

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz junior11 #41373 üzenetére

    Nekem ez úgy hangzik, hogy nem a TV, hanem a média lejátszó lehet a ludas...

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz normen82 #41378 üzenetére

    Próbálj ki egy jelerősítőt. Nekem az megoldotta a Samsunggal ugyanezt a gondot. (Az egyébként amikor vettem egy 700 ezres TV volt. Kb. 10 éve. Ma azért szerintem 65"-ben megvehetném a csúcsmodellt :) És látod az a Samsung se szerette a digitális HD adásokat. Nem csak a CI kódoltat, hanem a kódolatlanokat sem.)

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    Na, urak erre varrjatok gombot...

    Említettem korábban, hogy múlt hét kedd este / szerda reggel megadta magát a 3 hetes 65XE8577-em. Szervíz, kijelző hiba, cserélik az egész TV-t. Tegnap megjött az új TV, és mivel a Sony nemzetközi garancia keretében cserélték, nem a Mediamarktban (ahol az elromlott TV-t vettem), így egyenesen Franciaországból érkezett az új TV, futárral a szervízbe, onnan hozzám.

    Namost mivel nem magyarországi a TV, az nem lepett meg, hogy vannak apróbb különbségek. Ez már eleve a legfrisebb firmwarrel jött, nem nekem kellett frissíteni. És volt rajta Amazon app, és még néhány egyéb előtelepített app, ami a magyaron nem volt. A megdöbbentő a következő: Az előző TV-men (megnéztem, mindkét TV PONTOSAN ugyanaz a típus, a legutolsó típusjelző albetűig), szóval az előző TV-men a youtube és a netflix maximum 1080P felbontásban volt hajlandó menni. Ezen az újon pedig úgy szalad a 4K, HDR a youtube és a netfilx appban is, mint a mese. És ezen kimegy a digitális hang is az optikai kábelen, az előző, Mediamarktban vett TV-men ez sem működött, csak PCM-et volt hajlandó kiküldeni.

    Mivel mindkét TV vadonat új, egyik TV-t se raktam tele semmilyen appal, és nem is konfiguráltam szét (a Sony shelf és a samba letiltáson kívül, amit viszont mindkettőn azonnal megcsináltam), szóval az sem lehet, hogy az előző TV-n elkonfiguráltam volna valamit. Mivel 1 hetet töltöttem az előző finomhangolásával, fejből vágtam az összes beállítást, csak végig kellett rohannom rajta. És hülye sem vagyok, láttam már elég műszaki eszközt, szóval nincs semmi banális amit kihagytam volna az előzőn, itt meg nem.

    Szóval nincs más válaszom a dologra, mint az, hogy hiába ugyanaz a modell tökéletesen, itt nálunk bizonyos szolgáltatásokat nem kapunk meg úgy, mint más országbeliek. Az, hogy a netflix így működik az is meglep, de az nem döbbentett le. De, hogy a youtube is limitált volt az előző TV-n és nem limitált ezen, az már eléggé lehangoló... :(

    (Az viszont bosszant, hogy az új TV-n észrevettem egy enyhe karcolódást a képernyőn. A képet egyáltalán nem befolyásolja, még egész közelről sem tudok kivenni semmit. Maga a karcolódás is csak kikapcsolt TV-nél látszik, nagyon közelről, és csak akkor, ha megfelelő oldalsó szögből a fény felé fordulva nézem. Első reakcióm mégis az volt, hogy a p***ba, vissza az egészet a dobozba és vigyék innen, hozzanak egy hibátlant. De aztán öt perv mérgelődés után úgy döntöttem, hogy maradjon. Ott egye meg a fene azt a karcot. Tényleg nem látszik, egy hónap múlva már nem fog érdekelni, de most azért bosszantó, hogy semmi nem tud 100%-ban jól megoldódni, valaminek muszáj belepiszkítani a történetbe.)

    [ Szerkesztve ]

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz blakey #41387 üzenetére

    Hogy érted azt, hogy "más régióra van állítva"? Szervíz menüben vagy mire gondolsz? Az android felülete pontosan ugyanúgy van beállítva, ahogy az előzőnek is. Magyar nyelv, magyarország.

    Viszont a youtube és a netflix appoknak már a felülete is más, mint az előző TV-n. Ezen vannak olyan opciók, beállítások amik a másikon nem voltak. Itt pl a quality beállításokban 4K-ig minden streamet ki tudok választani, amit a youtube felkínál. 4K-ból pl amit néztem annak volt 4k vp9.2, 4K vp9, 4K HDR vp9.2, 4K HDR vp9, csak a 4K felbontásúakból. Az előző TV-men ugyanitt nem volt semmi ilyesmi, csak a felbontást tudtam állítani 1080p-ig maximum. Felbontáson belül streamet nem is lehetett kiválasztani. És most nehogy azt mondd, hogy de tudtam, csak nem találtam meg, mert berosálok. :)

    (A TV egyébként vadonat új, null kilométeres, nem refurbished.)

    [ Szerkesztve ]

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz normen82 #41394 üzenetére

    Akkor megoldódott. Így még jobb is, mintha jelerősíteni kellett volna. :)

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz atirag #41395 üzenetére

    Gigabites netem van, kábellel bekötve. Hogy nem a net sebessége volt az akadály, az hétszentség. :)

    Sajnos az előző TV youtube appjának nem írtam fel a pontos verziószámát, nem tudom összehasonlítani. :( Mindenesetre az előzőnél sem telepítettem semmit a gyári appra. Induláskor befrissítettem a firmware-t (azon vásárláskor nem a legfrisebb volt), és ennyi, csak felraktam a helyére a régi TV-m helyett, rádugtam a kábeleket, és beállítottam a képet. A régin a service menübe be sem léptem. Ez az új is csak megérkezett, ezen frissíteni sem kellett firmware-t, ezt is csak felraktam a helyére, és ugyanazokat a kábeleket, ugyanoda bedugtam, ahova az előzőn. Ezen is csak azért léptem be a service menübe, hogy ellenőrizzem, hogy null kilométeres TV-t kaptam.

    Szóval nem volt semmi extra telepítés, a régin a firmware frissítés utáni gyári appban harmada annyi opció nem volt elérhető, mint abban, ami ezen az új darabon fut. Sajnálom, hogy nem véstem fel annak a pontos verziószámát. Ezét most megnéztem: 2.03.06/f12073a9, a device pedig: TV, Sony Bravia 4K GB/mt5891/0, Cobalt (16,181833-gold).

    Megjegyzem, a DD/DTS passthrough-val is hasonlóan jártam. A régi Samu TV-vel be volt állítva. Amikor jött az új Sony, bedugtam mindent ugyanoda (na jó, a HDMI input sorrenden változtattam, hogy a 2 és 3 bemenetre kerüljenek a 10 bit képes eszközök - ez a régi samun értelemszerűen nem volt szempont) ..... és nem működött a passthrough. Aztán elromlott a TV, megérkezett az új tv, bedugtam mindent pontosan ugyanoda .... és most működik. Ugyanazokkal az anyagokkal, ugyanarról a külső lejátszóról, ami pontosan ugyanúgy van beállítva, mint 1 hete.

    Szerintem a Youtube/Netflix vagy valami régiós, vagy valami modell specifikus korlátozásban szenvedett. A DD/DTS passthrough-ra nincs ötletem, az lehet sima hiba is. De van egy olyan sanda gyanúm, hogy nem biztos. A nagy gyártók szeretnek spórolni, a nagy piacokra rendesen beállítják a DRM szabályoknak megfelelően a készülékeket, a kis piacoknál meg inkább letiltanak mindent oszt jóvan...

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz vlevi #41402 üzenetére

    És azzal nem ment az előző TV-n a 4k, és megy ezen. (A gigás netet arra írtam, hogy esetleg azért nem megy a yt 4k-val mert nem elég a sávszél. Bőven elég. És az is volt.)

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz blakey #41403 üzenetére

    Világos. Az, hogy régiófüggő a TV beállítás és szolgáltatások engedélyezése az hülyeség. De az, hogy a brand new, Mediamarktban vett, előttem kicsomagolt, sosem bekapcsolt TV-n nem ATV-s a youtube applikáció, az előfordulhat. Teljesen logikus, hogy én erre miért is nem gondoltam. :D

    Egyébként korábban már volt erről szó ebben a topicban. Amikor megvettem a TV-t, első pillanatban becsapott, azt hittem megy a 4K, mert felbontást nem váltott. Fél nap után lett gyanús és kerestem elő a stream infót és láttam, hogy egy fenét. És éppen azért raktam fel a smartyoutube appot később sideloadolva, mert nem ment a gyári. Nég a 4K sem, nemhogy a HDR. És másoktól is vegyes visszajelzéseket olvasok. Van akinek megy a 4K, de a HDR nem. Van akinek csak 1080p-ig megy, stb. Van akinek el sem indult egy frissítés után, le kellett szedni, hogy menjen. Szóval sajna a "mennie kellene" nem sokat segít, ha nem megy. Egyébként van valaki akinek akár tavaly, akár idei Sony Androidos modellen megy a youtube 4K HDR? (Nem sima 4k, hanem HDR is?) Úgy ahogy nekem? (Mert nekem megy, mégpedig a gyári, előtelepített appal.)

    (Azt pedig te sem gondolod komolyan, hogy ugyanazt kapom itt, mint Németországban. Mindennapos történet, hogy különböző piacra különbözőképpen konfigurálnak elő globálisan forgalmazott műszaki cikkeket. Autótól telefonig, minden félét. TV-t is. Húsz éve élek kétlaki életet UK és magyaro között, minden nap tapasztalom. Itthon nálunk csak a mobil szolgáltatók csinálják, de UK-ban a műszaki cikkek elég széles körében előfordul, hogy pl. a forgalmazóra konfigurálnak műszaki eszközöket. Pl. Amazon, Dixons, stb.)

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz semetka #41411 üzenetére

    Jó kérdés. Nekem ez az új kiküldi. Kodiból, VLC-ből is. És a külső forrás jelét is tovább küldi. Az előző (ugyanolyan típus, most megy róla a saga) csak a beépített "video" playerrel küldte ki, semmi mással nem volt hajlandó. (Kadencia helyesen is csak a beépített "video" lejátszó volt hajlandó filmet lejátszani a régin. Az újon ezt még nem próbáltam.)

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz ArthurShelby #41416 üzenetére

    Igen, kimegy. Nincs semmi extra beállítás a TV-n. Rádugtam az optikai kábelt és gyári alap beállításokon megy. (Csak a saját video lejátszóval a VLC-vel és kodival próbáltam, de a kodi beállításokat már nem tudom megnézni, mert letöröltem :) Csak kipróbálni tettem fel, egyébként lemondtam a TV-re telepített kodiról, Külső lejátszót használok inkább kodival.)

    (Egyébként hiába megy ki, nem hiszem, hogy sokat fogom használni. Nem találtam a harmonyban olyan parancsot, amivel direkt lehet váltani a hang kimenetet hangszóró és külső egység között. A tíz éves Samu TV-men volt erre külön táv parancs, ezen nincs. Kézzel váltogatni elég kényelmetlen ahhoz, hogy napi rendszerességgel használjam. TV nézésre én nem szoktam bekapcsolni az erősítőt eddig sem. Nincs értelme, nem olyan minőségű a hang forrása. Mozizásra meg külön lejátszóm van. Csak az lesz a gond, ha netán rászokom a Netflixre, mert azt érdemes lesz erősítőn hallgatni. :) De jelenleg éppen azon vacillálok, hogy lemondom, mert alig-alig használom.)

    [ Szerkesztve ]

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz Chal #41424 üzenetére

    Valószínűleg teljesen jól írtad le a képet. A szerver és a kliens közötti "csevegés" eredményétől (is) függhet a dolog. Naptól, napszaktól (esetleg yt terheltségtől), stv. függően a "csevegés" eredménye lehet az, hogy a TV youtube kliens "visszavesz", vagy engedi a 4K-t. Vagy a HDR-t (bár utóbbi bitrate szempontból almost irreleváns.)

    Az új TV-mben levő lejátszóban annyi a "speckó" az előzőhöz képest, hogy a) ezen van egy olyan beállítás (ugyanott, a quality => video menüben), hogy best available. A régin csak felbontást tudtam választani. Ezzel a "best available"-vel eddig mindig a 4K-t választotta. Viszont ez sem tökéletes, mert észrevettem, hogy időnként a "best available" nála a HDR nélküli verzió. És ilyenkor jön jól a másik plusz, ami az előzőben nem volt: ilyenkor át tudok váltani a HDR-es streamre, mert ha adott felbontáson több féle stream is elérhető, akkor felajánlja mindegyik verziót és választhatok.

    Megjegyzem, az egész youtube HDR történet egyelőre vihar a biliben számomra. Demó clipekért igazából lényegtelen. Azért foglalkoztat a dolog, mert látok rá esélyt, hogy rövidesen sokkal fontosabb lesz a youtube, mint most. Én 2 éve még jó, ha hetente felnéztem a youtube-ra, ma napi átlag 1-2 videót biztosan megnézek. De ami igazán fontos, hogy sorban költöznek fel olyan tartalmak, élő közvetítések (zenei koncertek, sportmeccsek, NFL élő meccsek, stb.), aminél már számítani fog, hogy a lehető legjobb minőségben elérjem. Mondjuk addig a youtube és a yt kliens is sokat változhat még.

    (Ugyanez igaz a netflixre. Én sok sorozatot nézek. Ha a zöme felkerül, jó minőségben, akkor nem fogok torrentezni, inkább előfizetek havi pár ezerért és nézem netflixről. Egyelőre még nem tartunk itt, de ki tudja, 1 év múlva mi lesz.)

    [ Szerkesztve ]

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz excalibur36 #41435 üzenetére

    "Mennyire szembetűnő a 49 és a az 55 col közötti méret különbség?"

    Attól függ, hogy milyen távolságból nézed, illetve mennyire van igényed a nagyobb képre. Nálam a mozi élmény kötelező része a lehető legnagyobb kép, úgyhogy nem is kérdés, hogy a lehető legnagyobb képátlójú TV-t veszem, amire a zsebem nem mond nemet. Úgyhogy, ha 2.5-3 méterről vagy távolabbról nézed, akkor én a helyedben a 49"-en nem is gondolkodnék, csak az 55"-ben.

    Ettől függetlenül, én mostanában váltottam egy "55-ösről egy 65"-ösre, és bár határozottan észreveszem a különbséget, hanyatt esés azért nem volt a méret változás miatt. De ez nem jelenti azt, hogy ha elférne, és nem sajnálnék rá annyi pénzt, akko nem egy 75"-öst vettem volna még inkább. Azt vettem volna.

    A 4K sima HD esetén is tud látszani, de csak közelebbről. Ha messzebb ülsz, mint a szemed felbontása, akkor direktben nem fogod látni a különbséget. De ez mindegy, mert manapság a 4K "adottság", ha 55 környékén nézelődsz. A nem 4K-s TV-t ilyen méretben nem (csak) a felbontása miatt nem érdemes megvenni, hanem azért, mert általában másban is le van maradva. A kijelző panel is, és a TV-be épített elektronika is.

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz excalibur36 #41445 üzenetére

    Nekem nem ez a típusú TV-m van, én inkább nem jellemezném. Tegye meg inkább olyan aki nap mint nap használja. Itt többeknek is van ilyen TV-je, lássuk ők mit mondanak.

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz semetka #41449 üzenetére

    Talán úgy érthetőbb a megfogalmazás (bár Joshi pontosan leírta), hogy amikor a TV azt írja ki, hogy 1080p a felbontás, a kép akkor is 4K-ra van felskálázva, hiszen a kijelző mérete és pixeleinek száma adott, vízszintesen háromezer nyolcszázvalamennyi, függőlegesek kétezeregyszázvalamennyi pixel van. Mindegy, hogy mit jelenítesz meg, ennyi pixelre kell kirajzolni a képet. Ha 480p-s felbontásra vált a TV, a kép akkor is 4K-s lesz, mert a TV a 480 sort felskálázza 2160 sorra, hogy teljes képernyőn jelenjen meg.

    Ha az a kérdésed, hogy érdemesebb-e az 1080-as filmet felskáláztatni 4K-ra és úgy küldeni át a TV-nek, vagy 1080-ban érdemes átküldeni, és hagyni, hogy a TV skálázza fel, akkor az utóbbi. A TV-ben nagyon kifinomult, profi skálázó van, jobb rábízni a felskálázást. A Kodi pl. biztosan nem képes olyan minőségben felskálázni a képet, mint a TV beépített processzora.

    [ Szerkesztve ]

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz semetka #41451 üzenetére

    Van. 1080p-re állítsd (lehetőleg mindig a film natív felbontására). Az indoklást lásd lejjebb.

    [ Szerkesztve ]

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz semetka #41455 üzenetére

    Akkor nem vetted ki a lényeget, mert nem mindegy, hogy natív felbontáson megy-e ki vagy fullHD-n :) A lényeg az, hogy lehetőleg mindig a TV skálázzon, ne pedig a PC / lejátszó.

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz Chal #41461 üzenetére

    Szerintem ezt csak kimérni lehetne. Próbáld meg inkább, hogy nem idegesít, és lehet, hogy megjavul :)

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz ArthurShelby #41464 üzenetére

    A bitráta azt mondja meg, hogy másodpercenként hány kilobit/megabit adat tárolja a filmet. Tömörítetlen adatnál - ha minden pixel információja tömörítetlenül le van tárolva - akkor ez az adat valóban a felbontás * képkockaszám * bitmélység (egy pixelt hány bitnyi adat tárol). Tömörítetlen film esetén ezek böszme számok, már egy "sima" fullhd film esetén is 1920*1080*24*(24 bit) = 1140mbit/s a tömörítetlen bitráta. Iszonyat adatmennyiség. Ezért jön a képbe a "kodek". A videót tömörítik, hogy ne foglaljon ennyi helyet. Mint a bmp vs jpg kép esetén. A bmp tömörítetlen, a jpg tömörített formátum. Ha elmentesz egy képet két formátumban, láthatod, hogy micsoda hatalmas különbség lesz méretben. Ez van videók esetén is. A különböző tömörítő algoritmusok - ezek a "kodek"-ek - a videót az eredeti, tömörítetlen méretének a tizedére, huszadára. sőt még akár ennél is jobban képesek tömöríteni. ("kodek" név is ebből jön, a "codec" => "coder"/"decoder" rövidítéséből). A bitráta a tömörített adatfolyam másodpercenkénti adatmennyisége. Ez lehet fix és lehet változó. Minden modernebb "kodek" változó bitrátával dolgozik, a mozgalmasabb részeket magasabb, a statikusabb részeket alacsonyabb bitrátával kódolja.

    A kijelző bitmélysége (8,10) valóban azt jelzi, hogy egy pixel egy színkomponensét (red, green, blue az egyszerűség kedvéért) hány biten tárolja. 8 bit esetén ez 256 különböző vörös, zöld és kék árnyalatot jelent, összesen 16 millió színnel. 10 bitnél egy már 1024 különböző árnyalat, kb 1 milliárd különböző színnel. Ennyi színárnyalatot az emberi szem nem tud megkülönböztetni, de itt a lényeg már nem az 1 milliárd különböző szín lehetősége, hanem inkább a legfényesebb és legsötétebb pont közötti különbség, amit viszont a szem is lát. És itt kerülnek elő a megjelenítési standardok is (HDR10, HDR1000, HDR10+, Dolby Vision), hiszen ezek mondják meg, hogy egy adott fényességű pontnak a valóságban milyen fényesnek kell lennie. Enélkül az adat csak letárolt adat, mindenki úgy - olyan fényességgel - jelenítené meg a 256 vagy 1024 árnyalatot ahogy éppen tetszik. A szabvány ebben teremt egységességel.

    A herz alapvetően a megjelenítés képfrissítési sebessége. Hány képet jelenít meg a TV másodpercenként. Ezen kívül használják a video processzor egyes képjavító eljárásainak sebességénél is, vannak eljárások amik nem egyszer, hanem - ha a TV tudja - több lépésben is lefutnak, még szebb, folyamatosan képet eredményezve. Ezeket is szokták Hz-el jelölni (120Hz, 240Hz, stb.)

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz ArthurShelby #41472 üzenetére

    A bit mélység színkomponensenként értendő. Ha úgy tetszik, subpixelre, bár én ezt a kifejezést nem szeretem, mert könnyen összekeverhető egyéb fogalmakkal. Szerintem a megértéshez érdemes a józan paraszti észből kiindulni, aztán ha már az alapokban minden érthető és tiszta, akkor belekeverni a subsamplinget, subpixel renderinget és a többit. Józan paraszti ésszel egyszerűen, az LCD TV-ben minden pixelt 3 kis "subpixel" jelenít meg. Egy piros, egy kék és egy zöld. Ennek a három színnek az együttese keveri ki a pixel végleges színét. A bit mélység egy subpixelre (színkomponensre) értendő. A piros színt 8 (10, 12) bit definiálja, a kéket is és a zöldet is. Egy pixel tehát 3x8 (3x10, 3x12) bittel van leírva. Így jön ki a 16 millió, 1 milliárd, stb. összes variációs lehetőség.

    És akkor elkezdhetjük csavarni a történetet. Ha a képet valóban a három színkomponensre (vörös, kék, zöld) bontva tárolják, ahol minden színkomponens 8 bit (10 bit, 12 bit) mélységben van tárolva, azt hívják RGB módnak. Ilyenkor tényleg az van, amit eddig leírtunk. A vörös 8 biten, a kék 8 biten, stb. Namost, mivel az emberi szem ennyi különböző színt nem képes megkülönböztetni - még 16 milliót sem, nemhogy 1 milliárdot -, viszont a fényességre érzékeny, ezért az RGB színtér helyett kitaláltak más adattárolási módot (YCbCr), ahol fényességet (Y), kék (Cb) és vörös (Cr) színárnyalatot tárolnak, a zöld színt pedig egy un. színmátrix segítségével számolják ki (un. gamma adjustment-el, a fekete szint skálázásával). De ez már blikkfang, hacsak nem streaming technológiával vagy video processing algoritmusokkal foglalkozik az ember. A "józan paraszti ésszel" elég annyi is, hogy egy pixel pontos színét és fényességét nem csak RGB (piros, zöld, kék) színtérrel lehet leírni, hanem pl. az említett YCbCr színtérrel is, ahol a pixel "színét" a fényessége és a vörös és kék szín írja le (a zöldet pedig számolja egy algoritmus). Ezt jelzi a "mágikus" 4:2:0, 4:2:1, 4:2:2, 4:4:4, stb. amiket folyton emlegetnek. Az első szám a fényesség, a második a vörös, a harmadik a kékre vonatkozó adat. Ez mondja meg, hogy a fényesség arányában mennyi adat jut a vörös és kék színeknek. A 4:4:4 a tömörítetlen, ilyenkor a fényességet ill vörös és kék színt is ugyanannyi adat írja le. A 4:2:2 esetén az adat tömörített, mert fényességre 4 egység, a vörösre és kékre pedig már csak fele annyi adat jut. Ezt hívják "subsampling"-nek. (A 4 az nem(!) 4 bit, hanem arányszám. Azt jelzi, hogy a három komponens egymáshoz viszonyított aránya milyen.)

    Végül még annyit, hogy létezik egy un. "subpixel rendering" nevű eljárás is, aminek a nevében ugyan szintén ott van a "subpixel", de a fentiekhez nincs köze. A fent leírtak kép továbbító (tömörítő) szabványok, a "subpixel rendering" pedig egy kép javító eljárás. Ezért is szeretem jobban, ha a fenti esetben nem subpixeleket emlegetünk, hanem színkomponenseket. Úgy világosabb, hogy mikor miről beszélünk. (A subpixel rendering valóban sub pixelrő szól, legyen a subpixel akármi. Ez hardver ill. megjelenítési technológi specifikus is. Függ attól, hogy pl. a subpixel hogyan van fizikailag megjelenítve, milyen formájú, betekintési szögű, stb. Az eljárás más egy IPS ill egy VA panel, más OLED esetén, stb.)

    u.i.: A VESA egy "szabvány gyár" :) Hasonló, mint a Dolby. Eredetileg / ill. részben ma is / gyártók szövetsége, amelyiknek az a szerepe, hogy az industry megállapodhasson bizonyos sztenderdekben, amihez aztán mindenki tartja magát, így egyrészt a termékek leírása összehasonlítható lesz, másrészt összeköthetőekké, együttműködőekké tehetőek (pl. egy erősítő egy TV-vel, stb.). A VESA mindenféle szabványt alkot, a fali konzolokra vonatkozó méretszabványtól a HDR "sztenderdizálásáig".

    [ Szerkesztve ]

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz excalibur36 #41487 üzenetére

    Bugos ez a funkció szerintem, én is megkínlódtam vele. Az volt a vicces, hogy amikor lehúztam a pendrive-ot akkor engedélyezte, amikor rádugtam, letiltotta a menüpontot :)

    Én végül úgy oldottam meg, hogy előbb újraindítottam a TV-t, aztán fogtam egy másik pendrive-ot, rádugtam, a menüpont engedélyezve lett, akkor kimentettem még egyszer, aztán egyből kicseréltem a két pendrive-ot, a beolvasás elérhető maradt, és beolvastam a szerkesztettet a másikról.

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz sting2 #41492 üzenetére

    A fényerő olyan, mint a cukor, nem veszed észre, ha túl sokat használsz. Én 5-6 évvel ezelőttig nagyon édes szájú voltam, mindent agyon cukroztam. Aztán úgy döntöttem, hogy áttérek édesítőkre. Két hétig baromi nagy szenvedés volt, de átálltam rá valahogy. Néhány héttel később azt vettem észre, hogy az az alma, amit előtte savanyúnak, keserűnek éreztem, olyan édes, mint az őszibarack. :) Átállt az ízlelésem.

    A fényerő ugyanilyen. Ha lecsökkented a javasolt szintre, adj a szemednek 1-2 napot, esetleg hetet, hogy megszokja. Utána ki fogja verni a szemedet az a fényerő, amit most normálisnak érzel. :)

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz sting2 #41497 üzenetére

    Háát, én inkább nem írom be a konkrét beállításokat, mert csak tévútra visznek :) Komolyan. Minden TV más, ugyanaz a beállítás más képet eredményez az egyiken és más képet a másikon. Inkább csináld meg magadnak, az jobb eredményt fog adni.

    Precíz kalibrálást persze csak műszerrel lehet végezni, de "hozzávetőlegesen" néhány erre kitalált képpel és módszerrel be lehet otthoni körülmények között is elég jól lőni a képet. Itt van egy oldal[link], amelyik LCD monitorokat segít beállítani, de TV-re is nyugodtan használható. Nem feltétlenül kell végig csinálni az összeset, én pl. csak fekete szintet és gammát szoktam így "kalibrálni", a többit a szememre bízom. (A fekete szintet a szokásos fekete-szürke képárnyalatú képpel - ott van az is a fenti linken a többi között - lehet beállítani. Kirakod a TV-re a képet, lehúzod a fekete szintet minimumra, majd elkezded lépésenként emelni addig, hogy a második legsötétebb blokk éppen elváljon a legsötétebbtől. Tényleg csak éppen, amikor a szemed már látja a különbséget. A gamma kalibráláshoz találsz a fenti linken képet és leírást szintén.)

    Aztán a színt én már ízlés szerint adagolom. (Én egy picit "színtelenebbül" szeretem a képet a többségnél. Csak egy picivel, de színtelenebbül.) A kontrasztot média lejátszó forrásnál max közelbe rakom, mert általában jó minőségű képet nézek, így nincs pixelesedés magas kontrasztnál sem. A TV forrásnál pedig a gyakrabban nézett csatornák közül ahhoz igazítom, amelyik a leggyengébb képű. (Nálam ez a Sport1 TV HD).

    A fényerővel meg tényleg azt érdemes csinálni, hogy "csutakra" lehúzni, aztán addig emelni, amíg már nem érzed "teljesen nézhetetlennek" a képet. :) És ott hagyni 1-2 napra, aztán legfeljebb utána igazítani picit, ha még nem elég, vagy az is sok. (Szvsz TV adásnál 20-25, bluray/film forrásnál 15-nél magasabb ezen a Sony TV-n - XE8577 - nem kell. Ha nem látod elég fényesnek a képet, akkor vagy extrém világos a szobád, vagy a szemed szokott hozzá a szemrontóan fényeshez.)

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz mateo91 #41554 üzenetére

    Hogy érted azt, hogy "youtube-on a videoclipek 95%-át nem játssza le, minden mást igen". A minden más a maradék 5%? :)

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz WaterWave #41590 üzenetére

    A gyártótól. Valamilyen sorrendbe teszik sorozatszám alapján a készülékeket, és fokozatosan engedik rájuk a frissítéseket. Több okból is, egyrészt a leterheltséget, forgalmat is elosztják, de talán még fontosabb, hogy, ha kiderül valami probléma a firmware-el kapcsolatban, akkor ne kelljen a sok százezer TV mindegyikét szervizelni, csak azokat amikre letöltődött.

    Két dolgot tehet az ismerősöd. Vagy megvárja, amíg az ő TV-je is sorra kerül (sorra fog kerülni), vagy pedig felmegy a sony.hu-ra, letölti a firmware-t ls frissíti a TV-t egy pendrive-ról.

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

  • peterk

    senior tag

    válasz Dani Pécs #41586 üzenetére

    Kétlem, hogy elromlott volna az erősítő, főleg, hogy a TV is fura dolgokat ír ki. Szerintem a CEC zavarodhatott meg. Vagy elállított /elállítódott valami (az erősítőn vagy a TV-n, vagy mindkettőn).

    Én kikapcsolnám minden készüléken a CEC-t, aztán áramtalanítás, majd végigmennék minden eszközön, és CEC nélkül(!) ellenőzirném, hogy minden eszköz beállítása jó. Be van állítva a hangkimenet a TV-n, az erősítő bemeneti konfigurációja helyes. Nem ismerem a Te erősítődet, de nagyon valószínű, hogy a Tiéden is bemenetenként be lehet állítani, hogy ha pl. HDMI1-re váltasz, akkor honnan jön a hang (HDMI1, optikai, analóg bemenet, másik HDMI port), és a képre ugyanígy. Ha minden stimmel a beállításokkal, akkor pedig a saját távokkal manuálisan beállítva az egyes eszközöket kipróbálnám, hogy úgy megy-e. Ha megy, akkor mehet visszafelé újra engedélyezni a CEC-t és párosítani.

    Aki hisz a parajelenségekben, emelje fel a kezem!

Új hozzászólás Aktív témák