Új hozzászólás Aktív témák

  • germinator66

    aktív tag

    válasz BlackV #266 üzenetére

    Következő a szitu pl. gáz esetén (diktáláskor):
    - éves limit: 1729 m3
    - ennek a 1/365-öd része: ~4,74 m3 ("napi limit")
    - IDŐARÁNYOSAN lehet felhasználni a mennyiséget, azaz ha 30 naponta számláznak, minden hó végén kapsz ~144 m3 gázt.
    - VISZONT! továbbvihetők az esetleg megmaradt kedvezményes mennyiségek, azaz komulálódnak! Ez azt jelenti, hogy az 1. nap 4,74 m3 gázt tudsz kedvezményesen használni, a 30. napra pedig 144 m3-t, a 60. napon 288 m3. Mivel általában 30 naponként van a számlázás, ezért úgy érdemes számolni, hogy havonta kapsz 144 m3 mennyiséget, amit elhasználhatsz az éves időszak végéig! (Arról nem szól a fáma, hogy mi van két évforduló között, de valószínűleg az egyik évben megmaradt kedvezményes keretet nem tudod majd átvinni a másik (számlázási) évre). Tehát, amíg nem használsz gázt, gyűlik ez a kedvezményes mennyiség. Értelemszerűen amit használsz, az levonódik.

    Tehát ha az első hó végére fogyasztasz 288 m3 gázt, akkor ebből csak 144 m3 lesz kedvezményes áron számolva. Ugyanakkor ha nem fogyasztasz semmit az első hónapban, akkor a második hónapban fogyaszthatsz 288 m3-t kedvezményesen.

    Ezt még ez a jelleggörbés korrekció meg tudja bolondítani (télen többet, nyáron kevesebbet használhatsz).

    Értelemszerűen átalány esetén ugyanannyit fizetsz minden hónapban. Amennyiben magasabb az átalány (m3) mint a rezsibiztos, akkor a többletet piaci áron számlázzák. Amennyiben pl 144 m3-re lövöd be, de az éves elszámoláskor mínuszban leszel, úgy a teljes különbözetre piaci árat fizetsz.

    Igazából az államnak kellenek a bevételek, minél hamarabb. Neki az átalány is jó, hiszen akkor előre megkapja a téli fogyasztás egy részét, meg a diktálás is jó, feltéve, hogy időarányosan beleférsz.

Új hozzászólás Aktív témák