Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dißnäëß

    veterán

    Először elhűltem, hogy 2020 elején, a terabájtok korszakában még egyáltalán kérdés valakinek, hogy most MP3, vagy FLAC, vagy WAV, vagy miben is tárolja motyóit. Olyan iszonyú tárhely mennyiségekkel rendelkezünk már a zsebünkben is, hogy egyáltalán, minek tömöríteni ? De értem én, nálam is többszáz Giga csak a zene, FLAC-ban szigorúan minden, ha ez WAV lenne, 1 tera felett lenne, így adott, hogy tömörítsem.

    Na de itt egy meglehetősen nagy kollekcióról beszélek, amit akarva sem szeretnék a zsebemben hordozni, sem a telómon, sem az autóhifiben. Amit a gépről kiszedek és tényleg kimásolok telóra, máshova, hogy hallgassam ott és azon, max 10-20 album és azok még WAV-ban is röhögve elférnek bármilyen pendrive-on vagy telefon belső memóriában, vagy SD-n akár..

    Én komolyan nem értem ezt az mp3 meghalljuk-e nemhalljuk-e kérdést ilyen tárhelyek mellett. Túl azon, hogy számtalanszor le lehet vaktesztelni magunkat, meghalljuk-e a különbséget vagy sem, mi a szent szarért jön képbe 2020-ban még mindig a veszteséges tömörítés, mint állatfaj ? Úgy egyáltalán.

    Nem azt kérdezem, miért tart valaki kutyát vagy miért macskát, és miért nem a másikat. Az a kérdés, miért tartunk egyáltalán állatot. (Ha szemléltetni kéne).

    K*ra elég a tárhelyünk ma PCM 44.1/16bit tömkelegének tárolására, nem egyszerűbb békében nyugodtan hallgatózni úgy, hogy nem kell szarakodni az átkonvertálással ? :U

    Szép analízis, fasza cikk, de én megszabadultam a létező összes veszteségesemtől, miközben egy profibb fülest is vettem. Kinyílt a világ.

    Kicsit olyan ez, hogy "nincs teljesítménycsökkenés a 95-ös ukrán benzinnel, járok azzal" miközben seggünk alatt egy 6 literes S Merci és bizonygatjuk mindenkinek, hogy márpedig nekünk az az üzemanyag is tök elég. Mintha nem lenne lóvénk OMV 100-as, csökkentett etanoltartalmú E5-re.

    Béláim ! Gondolkodjunk.

    :W :W :W

    PS: amúgy kiváló hitvita és flame generáló poszt, ilyen szempontból hibátlan :C

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz nyisziati #216 üzenetére

    Online-ban oké, mobilon nem hiszek a minőségi zenehallgatásban, ha viszont otthon vagyok vezetékes neten, ... De amúgy értelek én, csak a mobilon hallgatás szerintem sehol sincs minőségben a csendes, odafigyelős szobaihoz képest, amolyan igazi hifista módon. Szóval eleve nem is van annyira legitimitása minőség téren.

    Szerintem, de vágom, mit írsz, igen... én is munkahelyen Deezer-ezek a céges laptop Realtek-jéről, 320 a max, nemrossz nemrossz (az más, hogy tesz rá némi normalizálást, a dinamika marhára lapos az otthonihoz képest és hallhatóan berogyik néha annak, ami otthon szétcsapja a fejem kb).

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz borix #213 üzenetére

    A vinyl a világ legnagyobb átbaszása ma már :) Hatalmas faszaság volt, mikor indult, tartott is egy jó darabig, aztán a CD (bocs: PCM 44.1/16) jött és felmossa vele a padlót azóta is. A CD formátummal semmi baj, ja de, már a korong és a transzport sem kell, de amúgy a formátum kiváló, a gond a DAC-ok minőségével van, sokszor vagy halálgagyival dekódolják (lásd első CD játszók, hulladék DAC-okkal), vagy még ha jó is a DAC chip, a körítés lesz szar, filtering, analóg line stage mögötte... Ha ezek rendesen helyén vannak + egy fasza rendszer mögötte, azt semmilyen vinyl nem veri, dinamikában a CD meg alapból bucira veri a vinyl-t, halláskárosodásra képes dinamika van benne (a 24 meg már egyenesen overkill consumer-ben).

    A vinyl és a CD ugyanarról a - többnyire - alsóhangon második generációs, tehát 3dB dinamika-bukott, tehát másolt mesterszalagról kerül továbbmasterelésre. Jobb helyeken a formátumok ugyanolyan masteringet kapnak defaultból, vagy analóg módon (és akkor újabb 3dB bukta a tape -> tape másolással), vagy sokbites digitálisan, jobb helyeken. Bárhogy is legyen végül, a CD "csak" egy 16bitre lehozást kap, a redbook formátumnak megfelelőt és jónapot, a vinyl-en történik még olyan, hogy RIAA korrekció, amikor is gyártótól függően ~80Hz környékétől jelentősen csillapítják a mélyeket, hogy beférjen a barázdába a tű a mélyhangokra, kap ugyanez a mélytartományt egy mono konverziót (!), a magasak kiemelést kapnak, majd így kerül az egész írársra egy zajos médiumra. Tehát szét van b*va a jó kis analóg hangod n+1 filterrel, fázist és hasonlókat nem ecsetelnék, mindez forrás szinten már, mielőtt betolnád bármilyen hiper erősítőbe az LP-d jelét. Aztán jön lejátszáskor a tű milyensége, hangszedő és annak kábelezése, előerősítő milyensége, újabb RIAA korrekció, ami visszahozza a mélyeket és a magasakat is normál szinre hozza le, így kapunk egy viszonylag flat frekimenetet, majd ezt nyomja ki olyan minőségben, amilyenben, a Line-Out-ra. És a fél világ erre veri.

    Sosem értettem. Sem dinamikatartományban, sem minőségben közelében sincs a CD-nek.

    Az angolul értőknek mindig ezt a linket szoktam javasolni, szíves tanulmányozásra, Dr. Mark Waldrep HD Audio engineer előadása arról, mi Hi-Res és mi nem. Bár az alaptéma a Hi-Res világ kamuja és próbálja az egyszerű embert megvédeni a nagy átveréstől, csodásan kitér a fentebbiekre és arra is, mennyi de mennyi hülyítés megy most az audio érában, beleértve a vinyl-t is.

    Azt azért hozzátenném - vele egyetértésben - hogy imádom én is a vinyl hangját, de ez nincs összefüggésben azzal, hogy rohadtul köszönőviszonyban sincs a felvételhez legközelebb álló reprodukcióval. A kettő elválik, csak ezt az élvezeti értéke miatt nagyon sokan nem ismerik fel, mert a minimum szintet már a vinyl is megugorja, sőt, olyan torzításokat és hangvilágot hoz, ami kifejezetten kellemes a fülnek, agynak. A CD ennél többet tud és tisztességes rendszeren hozza is.

    Szóval a vinyl minden, csak nem precíz :)

    Megnyugtatok mindenkit, a nagy lemezkiadók úgy működnek már lassan, mint valami spermabankok. Kell egy vinyl új kiadás mondjuk egy Elvis-ből, de legyen egy Jean Michel Jarre, egy Queen, egy Dire Straits, vagy bármi hasonló, annak forrásául ma már nem is a kőeredeti master tape első vagy második generációs másolata szolgál (attól függően, mennyire kopottak), hanem egy 24/96-os digitális nyers "scan", amit a hangmérnök aztán saját ízlése szerint remasterel, nyilván már tökdigitális domain-ben az egész, majd ez megy ki LP-re és CD-re, online streaming-be, akármibe, ki hogy kéri.

    A mastering lehet ugyanúgy szar vinyl és CD és SACD és bármi esetén, nem függ attól, milyen a médium, amin megkapod. Nagyon jó példa erre pont a Jean-Michel Jarre Equinoxe, ami az eredeti CD kiadásban és egy új, Remastered kiadásban eléggé eltérő. Az eredeti CD kiadás anno-ról (+LP persze) a formátumból adódó eltérésektől eltekintve ugyanúgy ugyanazt a zajszűrt verziót kapták meg és szólnak, ahogy szólnak (szépen amúgy - nekem legalábbis). De a Remastered verzió meg mikor beteszed, úgy indul, hogy "pffffffffffffffffffffff" és az egész album alatt hallasz egy kis szalagzajt, ami csendes passzusoknál, főleg az album elején nyilvánvaló, amikor pedig beindul, már tök "eltűnik" (az agyad miatt). Én az utóbbit szeretem, nincs rajta annyi Dolby, olyan nyersebben, élénkebben szólnak a szintik, a magasak csodásan csilingelnek, a közepek selymesek mint az állat, egyszerűen imádom. Feleslegessé teszi az összes vinyl-t belőle.

    És ugyanígy felesleges minden 24/96-os (vagy még nagyobb) formátum, tele lesz nullákkal, a DSD meg zajjal, szóval kicsit hülye irányba ment el a világ audio téren, de 7.5 milliárd emberből mindig lesz, aki megvezethető mindenfélével.

    A CD-nél jobb minőséget ma egyetlen dolog jelenti: ha eleve instant 24/48, 24/96-os analóg-digitál konverzió történik már felvételkor minden mikrofon mögött, de azonnal. Nincs se szalag, se egyéb analóg cucc, a forrást azonnal teszik digitális domain-be. Ezt csinálja a fentebb linkelt Mark Waldrep is, ott azért lehet látni rendesen a teszt fájljain, hogy egyrészt spektrogramon is hihetően audiofil a zene minősége, láthatóan 44.1kHz határai fölé megy, másrészt hallva is azonnal "uhhhh" feeling van. Az egyetlen baj ezzel, hogy nem éppen egy Metallica, vagy akár Dire Straits, vagy Led Zeppelin, vagy LoreenaMcKennitt, vagy akármi fogyasztható, hanem ilyen nagyon réteg zenék, van köztük jó, de leginkább tesztelni jó csak, az élvezhetőbb produkciók még ma sem így készülnék. Még Mark Knopfler SACD-i sem, pedig a Shangri-La egy mestermű szvsz. :)

    De amikor valaki a Money For Nothing bevezető dobpergőjével tesztel audiofil rendszert, legyen tisztában azzal, hogy szalagot hallgat és annak masteringtől függően szét-EQ-zott változatát :U tehát ha a rendszere elismerően hozza annak dinamikáját és mindenki bólogat, még közelében sem jár az ember a CD dinamikatartományának. Per pillanat az egyetlen előnye a 24/96/192-nek lejátszáskor az a DAC filtering eltérő módja, így ugyanaz a 16/44.1-ből, vagy analóg szalagról készült felvétel máshogy szólhat lejátszáskor, nem véletlenül rendelkeznek komolyabb DAC-ok ma többféle filtering móddal, kinek mi az ízlése hangzásban. De ehhez olyan rendszer is kell, ami ezt tudja nyilván.

    Nézd meg a youtube vidit, érdemes. Nem kell messzire menni se formátumban, se semmiben a minőségért, csak helyén legyen az eszed, amikor a vinyl szóba kerül (ugyanúgy, mint amikor a mai Hi-Res-nek csúfolt anyagok szóba kerülnek). ;)

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Donki Hóte #222 üzenetére

    Ezzel nem is vitatkozok, eddig hibátlan az érvelés.

    Amit kihagy a képletből, az az, amit közgázban úgy hívnak, hogy csökkenő határhaszon elv, miszerint minden egyes pótlólagos jószágegység elfogyasztásakor a teljes haszon egyre kisebb mértékben nő.

    Lefordítva magyarra - Hölgyeim és Uraim, Mikroökönómia következik, bocs - annyi van, hogy az első szelet torta a legfinomabb mindig, utána ahogy eszel egyre többet és többet, már egyre kevésbé értékeled őket, majd egyszercsak telítődsz és már egy újabb szelet torta semmi többletélvezetet nem ad.

    Kicsit az analógiája a nevezett "sokaknak" is ilyen, mert azt nem veszik számításba, hogy mp3 -> CD közötti minőségi ugrás élvezeti értéke nagyobb, mint CD -> ről Hi-Res-re ugrásnak, pláne ha számításba vesszük, hogy az elérhető Hi-Res anyagok 95%-a analóg rip többgenerációs mesterszalagról :U

    És a topic úgy indult, hogy még az mp3-CD közötti különbséget sem mindenki hallja meg, mint látjuk. Tehát az mp3->CD ugrás nagyobb deltája is marginális, hát akkor mennyit jelenthet a CD->HiRes-re ugrás ennél mégkisebb deltája ? :U

    Ne dőlj be a "sokak"-nak. Ezer légy nem tévedhet .. ;)

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz CPT.Pirk #232 üzenetére

    De ezt írom én is, imádnivaló a vinyl hangja amúgy :) Csak aki CD-vel (inkább úgy írom: PCM-el) veti össze, általában töredékét használja ki annak, amit a formátum helyből tud és digi formátum ellenére elég sokminden kell ott is ahhoz, hogy "aztakurva" módon szóljon.

    Itt van például egy mérési eredmény DAC-okról, ha lenyitod, elég beszédes. Az emberek zömének a lista végén kullogó DAC minősége sincs meg, egyébként pedig szégyen, hogy igen komoly motyók milyen minőségben alakítanak át és miközben 24-bitezünk és próbálunk denevéreknek is zenélni, a DAC-unk nagy márka létére is tud siralmas minőségben átalakítani, ami a normál CD formátumnyi dinamikával is küzd, mindez audiofil kategóriában.

    Szóval sűrű erdő ez is, nem csodálkozom, ha kellemesebb a vinyl.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz lezso6 #235 üzenetére

    Így van :K
    És ha menne is ? Ha egy könyvtár síri csendjét vennénk a noise floor aljának (egy nappali ennél hangosabb általában), akkor is beférne már 16 bitbe is annyi, mintha egy sugárhajtóművet hallgatnánk abban a szobában, szóval konkrétan halláskárosodáshoz közel kerülünk vele.

    Tényleg csak azért érdemes a nagyobb sampling rate-et használni, mert a DAC filteringet befolyásolja, de jelszintben nagyon elég az a 16bit is akármire. :K

    (És már ez is érdekes, mert én spec. lemértem magam, 15.5K-ig hallok így 41 évesen és ha efölött el vagyok "meszesedve" - értsd jól - akkor ott érezni sem fogok semmit, max tényleg full placebo és örülök, hogy juj, "kihallom" a tápkábelt... ) :D :N

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz lezso6 #240 üzenetére

    Úgy úgy úgy :K
    Mondtam én már az elején, hogy keveseknek tiszta, mi megy itt :) ;)
    :((

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Cifu #257 üzenetére

    Ez nem arról szól, hogy hifista vagy sem. Hanem arról, hogy már rééééég, nagyon réééééég volt az én életemben az, amikor még a HDD-n a megákat számolgattam, mire miből mennyi fér és még a 320-as mp3-at is soknak tartottam, jellemzően megálltam jópár évre 192-nél, aztán 320... és volt még ogg, mpc, pár vadhajtás is veszteségesben.

    De maaaa ? Ha a teljes zenekollekciómat betáraznám a kocsiba, bajban lennék menet közben a gyors kereséssel, nem ám 2-3 katt, hogy na akkor gyorsba kell nekem xy ...

    Sokkal egyszerűbb 10-20 albumot tartani fasza minőségben a kezelhetőség miatt a mobil eszközön (esetemben autóban), és a teljes kollekciót HDD-n otthon. Mindkettő elfér, bőven, gyári minőségben, ahogy kiadták. Kell ennél jobb ? :U Nekem ez így megfelel és hallás ide vagy oda, a tömörítés csak azért, hogy legyen hely másnak, nem arra utal, hogy az ember nem ismer kompromisszumot. Épp ellenkezőleg.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz szaszlaci #247 üzenetére

    :C Látom, Te is tudod a fizikát. :K (Én is már tervezek, építés előtti fázis).

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Cifu #264 üzenetére

    Az MP3 okkal jött létre, csak ez az ok eléggé konvergál szép lassan a nullához, sokaknál már évekkel ezelőtt elfogyott, így nálam is, így elég marginálissá szűkül azon zenehallgatók köre, akik még mindig mp3-aznak.

    Lehet ezt szépíteni, mit nem hallunk meg, de azon, hogy felesleges és káros, nincs vita a terabájtok világában, vagy amikor a streaming app forgalmát nem méri a szolgáltató és hasonló trendek.

    10 év múlva az adatmennyisége egy CD minőségnek még mindig ugyanennyi lesz. Sem az agyunk, sem a fülünk nem javul majd addigra, a zenét hordozó fájl, információ mennyisége sem változik, cserébe garantáltan 100T körüli HDD-k fognak zümmögni mindenhol, a telónkban pedig 5-10T körül beépített... mégis egy ilyen mérésnek mi értelme azontúl, hogy próbál valamit elhitetni, aminek már most rég leáldozott ? Nosztalgiázni jó, mintha olvasnék egy cikket a C64 processzor regisztereiről, de ettől még rohadtul nem kéne azt sugallni, hogy ember meg nem hall semmit mp3 vs lossless, mert nincs két egyforma ember.

    Persze, hogy kapcsolódik a témához. Az MP3 egy ipari hulladék, felesleges rossz, amitől sikerült végre megszabadulni, köszönjük 3G, 4G, 5G, Western Digital, Toshiba, Seagate és a szabad szoftver gyártóknak. És köszönjük Fraunhofer-éknek is a verejtékszagú melót, de most már inkább flac-ból gyűrőm a mjúzikot, ha nem gond és erősen biztatok erre mindenkit :) :K

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Cifu #276 üzenetére

    Nyugi, csak Téged fárasztalak, hogy legyen dolgod, nehéz a nap Nálad is, úgy látom :D ..

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz sb #317 üzenetére

    A nagyját nem értem annak, amit mondasz, biztos már rátótuk, túútótuk.

    Az elejére annyit, hogy: mert az adott anyag nem jött ki jobb formátumban ? Nincs Metallica 24-track mesterszalagom, nincs Thievery Corporation mesterszalagom, a zenéim nagyja nem érhető el ennél magasabb minőségben.

    Nem, mintha kellene.

    Saccra 80% 16/44.1-ben van, mert ez mai napig a max, amiben kiadták őket, a maradék meg DSD64-ben, vagy 20 SACD kb. Ja meg van pár DSD128/256-os fájlom is, ők inkább demo anyagok (érdekes módon szalagról 2xHD fantázianevű eljárással digizve), [link] innen. Már ha egy Mahler demo anyagnak tekinthető, azért néha ráfülelek :) bár nem vagyok különösebben DSD rajongó, de ez más tészta.

    Na jó, meg van pár 24/48-as motyóm is, Remastered ilyen-olyan cuccok, de ezek semmiben nem különböznek a 16/44.1-től, csak kozmetikailag jól néz ki.

    De a zöme tényleg 16/44.1.
    Apropó, ha már CD, mindig ez a kép jut eszembe:

    És ezek a ma elérhető DAC-okhoz képest a szó szoros értelmében ipari hulladékok voltak még.

    Meg a Nyquist, meg a többi ....

    A lényeg, hogy próbálok mindent a legnagyobb minőségben megszerezni, de ahol TÉNYLEG "csak" 16/44.1 a max, ott az, na bumm. Lásd sok előző hsz-t, örül az ember, ha olyan DAC-ja van, ami a 16 bitet mindet rendesen kihasználva képes profin zenélni, egy olyan láncon, ami ennek a hatalmas dinamikatartománynak akár csak negyedét is tudja.

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Frawly #302 üzenetére

    Amúgy a terabájtos háttértárat a jövő telójára értettem, nem a maiakra :D Pont most kapott hugom tabletet tőlem karácsonyra, 128G mindössze a belsője (és ez már tök jónak számít).

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Donki Hóte #321 üzenetére

    Ez valamiért nekem +1, szépen ki-zoom-oltál :)
    Ennyi.

    Azt hiszem, a 7 év Tibetben mondta talán a kínai vezető az ifjú dalainak: "A vallás méreg".

    Amúgy szerintem ami az egész flame-et elindította, az a "Viszlát, FLAC!" címe a cikknek. Mennyi és mennyi extra reklámmegjelenést generált ez a rengeteg hozzászólás itt :)

    Ha az lett volna a címe, hogy "mit hallok az MP3-ban?" vagy mittomén, "MP3 leleplezve" vagy akár "MP3 - nekem elég!" vagy ilyenek, lehet nem megy ekkorát az egész :)

    Csak ez a "Viszlát, FLAC" nálam konkrétan ilyen szemöldökfelvonó volt, hogy most a formátummal van valakinek baja, vagy mi a pék, tekintve, hogy bitperfect lossless a cucc, iszonyú tág határokkal és kattintottam, hogy megnézzem, hol van a kutya elásva, hogy esetleg jön valami új formátum, vagy valaki felfedezte a szent grált, vagy mi a szösz. :D

    [ Szerkesztve ]

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz benedekco #331 üzenetére

    Én ezt az üzenetet mélyen hiszem, hogy igaz.

    Az emberiséget megosztó és rajta uralkodó 3 legnagyobb átok régen is és ma is a politika, az újságírás média és a vallás.

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

  • Dißnäëß

    veterán

    Aztak* ... 28 új hsz .. én feladtam, Skacok.

    Szép napot mindenkinek, jó hallgatózást ! :D ;) :R

    Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

Új hozzászólás Aktív témák