Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • petkow

    tag

    válasz Suineg #1148 üzenetére

    Én is mostanában foglalkozok a témával, és az elmúlt hónapokban sokat olvasgattam külföldi fórumokon. A kamerás megoldás nem ideális, mert a DV már eleve egy tömörített, veszteséges eljárás. Azt már utánfeldolgozni tisztítani nem az igazi, még ha a kamera néhány korrekciót végre is tud hajtani. A HDD-s DVD rögzítővel is ugyanez a probléma, ahogy a HDMI-s mindenféle konverterrel.
    Az ajánlás az, hogy a lehető legnyersebb formában legyen PC-n rögzítve, veszteségmentesen és így archiválva. Innentől a felvétel meg örök, és később még lehet ezer módon feljavítani, meg fejlettebb technológiák is megjelenhetnek az utófeldolgozásra, ellenben ha már egy veszteséges rögzítésed van, akkor azzal már nem lehet mit csinálni, az eredeti kazetta meg idővel el fog rohadni.
    A megvalósítás már nem olyan egyszerű ezzel a PC-s dologgal, mert sok komponens hozzá már nincs gyártva, és a modernebb eszközök pedig sokkal rosszabb minőségűek mint a 20 évvel ezelőttiek. Kell egy SVHS videólejátszó, egy TBC berendezés vagy legalább egy ajánlott DVD rögzítő közbekötve, ami ezt a funkciót többé kevésbé ellátja és egy PC-hez csatlakoztatott rögzítő. Külső TBC-t nagyon nehéz beszerezni itthon, szóval ez bukta, de talán ezt még el lehet kerülni. SVHS legjátszó belső line TBC-vel viszont nagyon ajánlott (bizonyos JVC vagy Panasonic modellek), ezeket lehet még Jófogáson venni, ahogy Panasonic DVD írókat is köztes jeljavítónak. A capture berendezés problémás, mert újonnan csak USB-s kütyük vannak, amiből a legtöbb sokkal gyengébb, mint régen és sok minőségvesztést okoz. Itt is használt, régebbi PCI kártyákat ajánlgatnak, vagy régebbi USB-s modelleket. Sokszor akár egy régebbi XP-s PC-t kell összerakni hogy ezek menjenek. Utóbbi részével én is meg vagyok lőve, mert nem tudom milyen capture eszközt szerezzek be. Egy Startech SVID2USB23 van már, ami még talán a jobbak közé esik, de ez is messze van elvileg a jó színvonaltól.

    [ Szerkesztve ]

  • petkow

    tag

    válasz madrac #1150 üzenetére

    Az is tömörít veszteségesen, és utánna már nem lehet teljes értékűen feldolgozni, feljavítani. Ennyi erővel vannak VHS-el kombinált DVD írók is, meg standalone digitalizáló néhány ezerért, szóval meg lehet olcsón is úszni.
    Még én sem vagyok annyira kitapasztalt az ügyben, hogy felmérjem mennyivel lesz jobb a minőség egy félprovi lánccal, de ha már belekezdtem szeretném többé kevésbé igényesen csinálni. (Viszont XP-s PC-t ezért nem akarok összerakni, meg több ezer dolláros frame TBC-t rendelni külföldről. Ez már tényleg nem életszerű.)

  • petkow

    tag

    válasz liszi70 #1156 üzenetére

    A kompromisszumok kérdésében én nem tudom még jól megítélni a kérdést, de két nagyobb angol nyelvű fórum is van (digitalfaq.com, videohelp.com) több ezres taglétszámmal és több évtizednyi posttal. Áldandóan előjön a DV kérdése, és bár sokan csinálják így (általában Canopus ADVC modellekkel), összességében nem jó véleménnyel vannak róla. Valahol úgy jellemezték hogy kb. 60%-ot érhet el valaki a teljes potenciálból (de csak ha nincs egy nagyon fejlett frame TBC-s és zajszűrős, korrekciós eszköz). Nekem talán az az érzésem, hogy ha a DV-n nem is látszik közvetlenül nagy probléma és jónak tűnik, akkor is az utófeldolgozásnál a legtöbb algoritmusnak azért számít a tömörítés, tehát azok sem tudnak olyan hatékonysággal hozzáadni, mint egy nyersebb felvételhez, még ha a kiinduló állapot emberi szemnek nehezen megkülönböztethető. Tehát az utófeldolgozás után már szignifikánsan kevesebbet lehet kihozni belőle és így bruttó sokat veszít rajta az ember.
    A veszteségmentes gépre vitelhez 3+1 codec jöhet szóba: HuffYUV, Lagarith, UTVideo, ezek mind veszteségmentesen 4:2:2-be tudnak tömöríteni és ~50GB egy óra PAL, 720x576i. Még a ProRes 422-t szokták alternatívának, ami bár veszteséges, de ha nagyon jó minőségre rakják, majdnem veszteségmentes szintet hoz.
    Ahogy írtam, a PC capture-nél a probléma maga a capture device, mert jókat már nem gyártanak és én itt akadtam el. Egyedül az IOdata GV-USB2 meg a Hauppauge USB-Live-2 említik jelenleg is forgalomba levő, még elfogadható USB-s capture devicenak, a régebbi ATI AIW ereket nem lehet szerintem sehogy se beszerezni, ahogy a Pinnacle Dazzle régebbi változatait sem.
    A másik irány amit még láttam, hogy professzionális eszközöket vesznek, amivel SDI digitális videojellé konvertálják az analóg jelet (ami egy professzionálisabb, korábban SD analóg jel átvételére is optimalizált formátum, és sokkal jobb erre mint a HDMI vagy akár a Firewire-es DV), és ezt SDI kártyával rögzítik. SDI kártyát még lehet szerezni, de a profi analog-SDI konverterek mindenféle jeljavítóval, TBC-vel megint beszerezhetetlenek itthon. (Ensemble Designs BrightEye 75, Snell & Wilcox TBS190, S&W Kudos Plus TBS800, GrassValley CVR600AD, Singmai SM03) - szóval ez is felejtős.

    Egyébként nem azért lovagolok annyira a minőségen, mintha annyira érdekelnének hogy apám tucati VHS-C kazettás utazgatásait milyen minőségben rögzítem, mert ez önmagában nem érdemelne annyi figyelmet. Csak összességében jól esik valamibe belemélyedni, utánaolvasni és találni egy optimális megoldást, ha már belekezdtem. És eddig kb. az jött ki hogy a DV-nél (amihez egy AV-bemenetes kamerát százezer fölötti összegért akarta valaki rámsózni), van azért hatékonyabb, ár/minőségű megoldás is, főleg ha valaki utána inkább az erőfeszítést arra is veszi hogy jó AviSynth-es scriptet írjon utófeldolgozásra.

    Egyébként itt egy mém kép, amit valaki Redditre készített, de nagyon találóan arról szól, amibe sokan - beleértve én is - beleesünk ilyenkor.

  • petkow

    tag

    válasz Gyok2 #1161 üzenetére

    DVC104 és DVC107 elvileg az empia EM28284 chippel készült, ami relatíve még elég jónak számít, szóval ilyen chipes dolog nekem is kéne. A későbbi Dazzle, amit most is lehet kapni, csak az Empia EM28281 el rendelkezik, ami még mindig a jobbak között van, de viszont a 4-es végűnél gyengébb lehet. A DVC100-is meg lehet hogy egy még régebbi empia-val rendelkezik, de erre nem találtam egzakt infót. Az 5eFt-os Fushicai UTV007/ UTVF007 eszköznél (fekete ezcap klónok) viszont jobbnak kéne lennie.
    Az hogy eldobott képet produkál valószínűleg driver vagy hardver gond. Sokszor az USB-s porttal van gond, hogy nagy capture sávszélnél megakasztja a capture-t, meg a szoftver is okozhat ilyet. Nekem is volt egy másik kártyával gondom, hogy front panelban teljesen beakadt, aztán hátpanelben meg jó volt egy másik portban. Aztán az OBS-el is próbálkoztam, ott is volt, hogy valami frame dropokat csinált, virtualdubnál meg jól beállítva nem volt. Egyébként van redditen is hasonló panasz és driver gond volt újabb win alatt ( [link] , [link] )

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák