Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • muxi-muxi

    senior tag

    Köszi a cikket, a build-ek története érdekes volt. A legelső verziók közül nekem is megvolt néhány, de sosem vettem a fáradtságot h fel is telepítsem őket :)

    Jelenleg három (inkább kettő és fél) iparági sztenderdnek számító DJ-progi van, a Traktor, a Serato, és a Rekordbox DJ. Az utóbbi a Pioneer saját fejlesztése, van még hova fejlődnie.Az első két szoftver valóban vérprofi szint, bár ha a Traktor minimalista, akkor a Serato maga a MINIMÁL. Mindkettőnek van kétcsatornás inkább próbaverziónak számító alhajtása is, ezek a Lite (NI) és az Intro (RANE - most már valami más néven fut nem emlékszem rá, mert a régit használom) A Traktor inkább a 4/4-es tánczenék szoftvere, a Serato az inkább röppör körökben menő. Ki mire esküszik, mindkettőt használom, ez szerintem nem hitvita kérdése. Báááár... a Serato-nak mind a mai napig csak tizedes pontosságú sebszabályzója (pitch) van (az Intro-nak százados, besz@rás - ezért használom inkább azt), ami percekig való mixelésnél hamar szétcsúszik. A lustábbak megpróbálkozhatnak a DJ-világ autopilot-jával, a SYNC-kel :)

    A Win-es verziót használom teljes megelégedéssel, jogtisztán (Serato-ból ne is keressenek az olcsójánosok kallert, mert nincs. Traktorból van, működik is, de előfordult, hogy celofánszerűen betorzított) A 32 bites Traki elsőre gyakran kiszállt, ezért mindig kétszer indítottam el, hogy megelőzzem a bajt. A 64-essel ez a probléma már nincs.

    Volt Pro2-m is, arról uppoltam 3-asra, nem bántam meg. Szebb, pontosabb, algoritmusai fejletebbek, különös tekintettel a Master Key-re, így nyávogás, vagy hullámzás nélkül lehet korrigálni a mixeket, miközben a hang magassága azonos marad. Ez egy nagyon jó fícsör, ott volt már a Pio lejátszóin is majd' két évtizede, csak az elsők meglehetősen butenkók voltak.

    Ami általában a PC-s DJ-zéshez (jajjdesszép rövidítésorgia): többcsatornás hangkártya, alacsony késleltetéssel (a kontrollerekben már benne van), a vezérlésre alkalmas kontroller(-ek), mixer (a kontrollerek manapság két lejátszó-kezelő részből, és egy mixerből állnak, beépített hangkártyával, de ez nem minden esetben van így. Nekem pl. két standalone lejátszóvezérlőm van).

    Tanácsok:

    A hangkártya lehetőség szerint alacsony késleltetésű kell hogy legyen, hogy gyorsan reagáljon az általunk kiadott hangmodulációs parancsokra,

    Lehetőség szerint (bedroom DJ-zésnél megoldható) szeparáljuk el a lejátszó és felvevőeszközöket, magyarán nem árt ha van külön felvevőkártyánk. Én általában külső rögzítőszoftvert alkalmazok, dedikált hangkártyával. A Serato felvételi lehetősége kézenfekvő, a Traktoré annyira nem (néha megtalálom hogyan kell behörrenteni, néha nem). A legjobb mintavételezés nálam 96KHz,24 biten, wav-ban, na ebből garantáltan nem fog az ember 2 gigát rögzíteni három órában. Értelme sincs sok, mert a fellelhető zeneforrások általába maximum 48KHZ-n, 24 bitben, tömörítettlen wav-ban vannak, de jóval jóval általánosabb a 320-as mp3. Nem kell az utóbbira sem fújni, bőven hallgatható (ha belegondolok hogy az emberek jelentős része youtube-ról, hordozható csettegőn hallgat zenét, akkor meg főleg)

    Egyéb midi eszközöket lehetőség szerint ne használjunk DJ-zés közben, mert a Traktor előszeretettel ugat bele más szoftverekbe. Az esetleges sequenszert másik gépről használom pölö. A Serato pedig gyakorlatilag semmit nem tűr meg maga mellett, a hangeszközöket kizárólagos módban használja.

    A DJ-zés pénztárcafüggő, mint minden hobbi. De ha van egy géped, néhány tízezres kontrollerrel már el lehet prüntyögni. Megélhetésnek sem utolsó,mert egy esküvői DJ az eget lekeresi a százszámos repertoárjával (KFT-AFRIKA, Neoton Familia - Nyár van, stb), igaz ekkor a kamara tagjának kell lennie, vagy alkalmi jegyet vesz a tárgyidőpontra a jogtisztaság végett.

    Mára a lemezlovasság demokratizálódott, pont a viszonylagos hozzáférhetősége miatt, ennek megfelelően értéke devalválódott is.

    DE MÉG MINDIG JÓ BULI.

    [ Szerkesztve ]

    Mindegy, milyen gép, csak fagyjon...

  • muxi-muxi

    senior tag

    válasz *Mukeey* #16 üzenetére

    A DJ-zés pontosan olyan, minnt PC-t építeni: teljesen el lehet veszni benne, és nincs az a pénz, amit ne lehetne beleölni. Pláne ha mindenből Pioneer-t akar venni az ember.

    A belépőszinttel például az a baj, hogy az ilyetén kotrollereken nincs gain (általános csatornánkénti jelszabályzás), az alkalmazott potik pedig hamar megreccsennek, a szoftverből meg csak a fapadosat adják. Hozzáteszem a Serato Intro verziója egy nagyon jól használható kétcsatornás szoftver (pont ezért használom inkább mint a teljes változatot) Sajnos a Traktor próbaverziója csak Native Intruments eszközkkel megy. (tapasztalat, egy ilyen licenszet el akartam ajándékozni, mert megvolt a teljes de az illető Allen&Heath K2-es kontrollerét nem akarta megenni a szoftver). Ha már olcsóság és vétel: Pioneer-ből a legolcsóbb a DDJ-WeGO, és annak revízói. Én az egyest próbáltam, mint lejátszóvezérlő, jó, de a hangkari és a belső mixer hókamóka. Ha az embernek hever otthon analóg keverője, és többcsatis hangkarija, jó lehet (van ilyen ember rajtam kívül???)

    Ha már kezdő, akkor már inkább Denon MC-4000. Nem mai darab, de az anyavállalat termékeitől (inMusic - NUMARK) jobbnak tartom, a potik jobb minőségüek, és masszív az egész.

    Középszint/esküvői DJ-zés: Pioneer kétcsatornás kontrollerek. Ezekkel van némi baj: már nem támogatják a Traktort. Vagy egyáltalán nem, vagy csak "főzött" mapping-al (mapping: a kontrollerek alapjában véve kutyaközönséges MIDI-eszközök, tehát elvilekben a gombfunkciókat akár mi magunk is "feltérképezhetjük"). Teljes támogatású cuccok: Native Instruments S2, S4 első két generációja. Süt róluk az igényesség, "van bennük anyag", és teljes a Traktor támogatás.

    Felső szint: standalone cuccok, hibridek, HID-képes lejátszók és timecode. Standalone
    (szoftver nélkül is működő megoldások, all-in-one ) cuccok közül a Pioneer DDJ-RX pl., ám a Pio itt már nem arany, hanem gyémántárban van. Szóbajöhető a Denon Prime szériája is, ami százalékosan olcsóbb - de sosem fogsz klubban találkozni vele, mert csak. Mert a Pio iparági sztenderd azért,. Mert a Pio, olyan mint az Alma: köpködik szépen (ára miatt), és istenítik mert olyan "zsíros" cuccok. Szóba jöhetnek még az Allen&Heath digitális funkciókkal bíró mixerei is - azokat sem tudod megfizetni.

    Hol lehet beszerezni ezeket (nem reklámszándékal írom, hahó). Egyszerűen ezek a bejáratott helyek, fórumok): használtan a DjBörzé-ről, Újonnan: Páko, Friendlyhouse, Zaj (itt olyanok ülnek az eladópult mögött, akik konyítanak is hozzá). Mindegyiknek van webes és offline boltja is. Külföldiek közül: Thomann.de, westenddj.co.uk (az utóbbiról rendelve vegyél UK-EU konnektorátalakítót is).

    Használt: nem árt ha ki bírod próbálni, mert a poticsere nem olcsó, és még kevesen is művelik. Legjobb ha az ember visz magával egy pen-drive-ot, kedvenc zenéivel.Valamint egy olyan wav-al, aminek a jele nullára van editálva. Szépen a fülesben így kiszűrhetjük a potirecsegést - a recsegés lejátszás nélkül is észlelhető, de a szoftveres anomáliák jobban kiszűrhetők lejátszás közben. A nulla jelű hangfájl erre jó). A használtaknál a leggykrabban használt gombok hamarabb kifinganak, mint egyéb társaik, legelőször ezeket illik a potik után tesztelni (PLAY, CUE gombok)

    Új: nem baj, ha ennek a funkcióit is ki bírod próbálni hardveresen egy bemutatóteremben. Sőt a bemutatópéldányok (ex-display) gyakran jelentős árengedméynek meg is vásárolhatóak. Olyan egyéves használt autó-analógia. Biztos h nem te fingottál bele először, de van még rá gari (néha akár teljes is).

    Érdemes lehet először dj haverhoz elmenni, megtaperálni a cuccokat, aludni rá egyet, aztán dönteni, hogy kell-e ez nekünk. Van -e kedvünk/pénzünk napi-heti szinten zenéket válogatni, szeretjük-e ha valaki belepofázik, h mi legyen a zene, vagy hogy mikor akarjuk az egészet a szekrény mélyére süppeszteni, mert hangos anyu szerint, mert jön a baba stb.

    (a hozzászóló cuccai - mert azért büszke vagyok rájuk: Pioneer DJM-750, 2X Denon DN-SC2000, Native Intruments Komplete Audio 6, Denon MC6000 Mk2. Traktor Pro3, Serato)

    [ Szerkesztve ]

    Mindegy, milyen gép, csak fagyjon...

  • muxi-muxi

    senior tag

    válasz *Mukeey* #17 üzenetére

    Nem tartom üdvösnek, hogy a mai magyar DJ-szcénát kb. pont ugyanazok uralják, akik húsz éve is (nem mondok neveket). Az oké hogy ezek az arcok immáron producerkednek is, de ha követed a munkásságuakat, akkor az önismétlés jeleit véled rajtuk felfedezni. Évtizedes számok remixe, nosztalgiázás, remember-partik, saját számok újrázása (ha van egyáltalán normális saját száma)

    A haverok előtti zenélést nem tartom lealacsonyítónak, de a haverok sosem lesznek a kritikusaid :) A mai világ az ArcKönyv óta csak pozitív kritikákat produkál/színlel, hogy aztán a profibb oldalakon prezentált mixek mögül előbukkanjanak a jéghideg számadatok. (Tényleg: mixeid online produkálására kiválóan alkalmas a MixCloud. Apjja is van, tehaát telefonon is élvezhető. Letöltés ugyanitt: non no Consuela.)

    Nem hígulás, inkább popkultúrába való beemelkedés miatt a DJ-zés könnyebben elérhető mindenki számára. Emiatt az ebbéli kiadványok már gyakorlatilak marginálissá váltak. Egy-egy nagyobb kiadó/online rádió hetente ontja a mixeket, tehetségesebbnél tehetségesebb debütálókkal. Nem hosszútávú ismertségre kell alapozni, na :)

    Rengeteg ahogy mondod a kókler, de a tehetséges arc is. Húsz évvel ezelőtt pl a hanghordozót hardveresen kellett beszerezned, néhány tíz menő label-től, mára letöltheted (legálisan is) őket ezernyi kiadó sublabel-jétől.

    A DJ-zés mára (vagy talán soha) nem (volt) elég. Producerkedni kell, önpromotálni magad, fáradhatatlanul keresni az utadat, követni a divatot, és főleg, a fiatalokat - hisz nekik van idejük/energiájuk zenét hallgatni ne adj isten táncolni is rá.

    A világ változik, vele együtt kell változnunk.

    Mindegy, milyen gép, csak fagyjon...

  • muxi-muxi

    senior tag

    válasz lezso6 #78 üzenetére

    Én is szeretem ezeket a hókuszpókuszokat amit leírtál (egyszerre két szám, mashup, loop-olás), csak ezzel az a baj, hogy a mezei hallgató a tánctéren azt szereti ha végre felismer egy számot, és arra a verzióra ropja a legjobban, amit anno megismert.

    Örülök, hogy erjed ez a topic, főleg annak, hogy értelmesen.

    Mindegy, milyen gép, csak fagyjon...

  • muxi-muxi

    senior tag

    válasz *Mukeey* #82 üzenetére

    Húh, a belső fájkezeléstől a hideg kiráz (ránéztem a képre). Bár egész intuitív a kontrollerem számválasztója, maradok inkább a drag&dropnál (egérke). Ehhez viszont nyitva kell hagynom egy Total Commandert, erre pedig a FullHD már nem elég. Mivel viszont csupán otthon játszom , 21:9-en garázdálkodhatok. Megmozdítani a setupot amúgyis mélytorkozás kaktusszal, hiába dugok össze mindent ugyanúgy, apróbb bakik így is előfordulhatnak. szerencsére van egy kisebb kontrollerem, csakhát az meg Serato-s (s Traktort is rá lehet taknyolni hivatalos TSI fájl-lal, de akkor nem megy a mixer része. Ennek mi értelme, fel nem foghatom...

    Ha netán valahol neadjisten fellépnék, én is preppelnék egy szettre valót, bár hozzáteszem gyakran kell a klubokban is ZS-tervhez nyúlni, mert sok a fikázó tekintet. Tavaly játszottam utoljára sokat egyben (olyan hat órát), de az már nekem egy kicsit sok volt, pedig 20 évnyi/7000 darbnyi mp3-ból szelektálhatok.

    Valaki (az is lehet h te) nehezményezte, h felhígulta választék, és nehéz szelektálni. No igen, manapság egy nap kb. csak deep house-ból kijön 50-100 release (pedig most már nem is divatos), azt követni gyakorlatilag lehetetlen. Hetente-kéthetente szelektálok, néha van hogy egy maxiról egy szám menthető, néha mind. Régen voltak kedvenc neveim, akiktől mindnet leszedtem, de időközben rájöttem h ezek a termékeny producerek biza' sz@rt is kiadnak a kezeik közül. Vannak megbízható kiadók számomra (Suará, Bedrock, Parquet, Stellar Fountain) de azért óvatosan kell velük bánni, mert tudnak ám belterjesek lenni és egymás bránerét promotálni moslék számokkal...

    A zenei ízlés túlságosan kritikus szemléletéről már eleresztettem, és az önmarketinget is takaréklángra tettem. Mondjuk a hüjegyerek stíltől (hangosra veszem egy percig, lehalkítom, beletekerek, nem hallgatom végig) amai napig kiráz a hideg. Ki tudja, talán DJ-szokás, de én mindent lefadelek :D

    Mindegy, milyen gép, csak fagyjon...

Új hozzászólás Aktív témák