Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    válasz GeryFlash #1 üzenetére

    Az AMD számára ugyan még áll rendelkezésre, de amúgy a TSMC már javában gyárt 5nm-t.
    Máskülönben pedig a zen3 1 éves lesz, mire a Golden Cove magos Alder Lake kijön.

    Az Intel adott ki 10nm-en készült 8 magos Tiger Lake processzorokat. H és HK utótaggal.
    Nem tudom, talán nem váltott ki akkora hangzavart.

    Mint ahogy az is mellékszál maradt, hogy a 14nm-es Rocket Lake mellé kiadta az intel a "B" verziós 10nm-es 8 magos Tiger lake procikat asztalra:
    [link]
    (Ezek persze ilyen 45-65W-os lapkák)

    Nem tudom, hogy született-e valamirevaló review, de mindenesetre ezzel lehetne összehasonlítani a jelenlegi zen3 szériát.

    Ami az architektúrát illeti, Jim Keller azt mondta, hogy a Cove magok jelentősen fognak nőni a jövőben. az IPC-nek mindig tranzisztor- és energiaköltsége van, és az intel úgy tűnik azt az utat választotta, hogy az egyik magtípusban az IPC oltárán feláldozza a a tranzisztorokat és a fogyasztást. Ezek ugye mindig ilyen trade-off-ok, vagy egyensúlyi pontok. Cserébe használnak kis magokat is, ahol meg tranzisztor- és energiahatékonyság a cél.

    A zen4 (2022-2024) esetén még nem, de a zen5-tel állítólag az AMD is csinál valami big.LITTLE jellegű dolgot.

    Én nem érzem azt, hogy az AMD sehol se lenne az Intelhez képest. Jelenleg.
    Persze Ha az alder lake a következő 1 évet érdemi versenytárs nélkül fogja kitölteni (a zen4-ig) akkor változhat a közvélemény. Elvileg fog jönni valami, de még nem tudni, mi.
    Az AMD esetén az látszik, hogy minimum 15 hónap nekik egy iteráció. Az a kérdés, hogy vajon az Intel gyorsabb-e.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz GeryFlash #6 üzenetére

    "Nem azt mondom hogy sheol nincs, en az in-house erdemuekt, Lisa Su meg a csodalatos Zen architecturat vonom ketsegbe. Igazabol mar akkor is latszott ez, amikor TSMC nm-en keszult 3rd gen Ryzen nem verte agyon az eppen aktualis Intel 10. generaciot. Csak mert ott 2 lepcsonyi gyartastechnoligai elonyuk volt. Eddig is szkeptikus voltam, hogy az AMD nagy feltamadasa mennyire sajat erdem, es mennyire volt oriasi makjuk a TSMC-vel es Krzanich-csal."

    Nem értem a kétkedésedet. Szerintem úgymond magasra tetted a lécet.
    Az zen úgy érkezett, hogy nagyjából a haswell-broadwell IPC-ven rendelkezett, tehát le volt maradva. Aztán a zen2 hozott a skylake-kel összehasonlítható IPC-t - kivéve a játékokat és végül az összeolvasztott CCX-es zen3 zárta az ollót a lemaradásban játékok terén.

    A "csodálatos" ebben az, hogy egy tizedakkora árbevételű cég erre képes volt.
    Ebben a felzárkózásban persze egyszerre volt benne az, hogy a Lisa Su vezette AMD remekül hajtotta végre az egyébként jó terveit. A zen architektúra nem csodálatos, csak simán jó. (Ha innen nézzük, inkább az M1 csodálatos, ami jóval kisebb frekvencián hozza ugyanazt a teljesítményt, de még ott is rezeg a léc, hogy azt a csodát nem az 5nm - kisebb fogyasztás és nagyobb tranzisztorsűrűség - teszi-e lehetővé) Ez a teljesítmény nem csodálatos, csak hibamentes.
    És természetesen kellett egy szintén hibamentesen működő gyártó, a TSMC. Nyilván egy állandóan csúszásokkal és kihozatali hibákkal küszködő gyártóval nem sikerült volna. De ezt az AMD más ügyfelekkel együtt megfizeti a TSMC-nek.

    A másik oldalról viszont természetesen kellett az, hogy az intel meg hibákat kövessen el, nehézségekbe ütközzön.
    Felkészületlenül érte őket a zen. Hiszen megtehették volna, hogy mondjuk már az egyébként gyorsan kiadott kaby lake-et 6 vagy akár 8 maggal hozzák. Persze ez lehet, hogy nem "meglepetés" miatt, hanem hideg számítás. Nekik sincs ingyen a wafer. A későbbi coffee lake generációk mindegyike növelte a waferkapacitás szűkösségét.
    Aztán Ha 2018-2019-ben lett volna működőképest 10nm- akkor már a zen2 sem lett volna akkora siker. A hiba, felkészületlenség itt abban mutatkozott meg, hogy az új fejlesztések piacra vitelével kapcsolatban egyáltalán nem volt failsafe plan arra az esetre vonatkozólag, ha a gyártástechnológia csúszik. az AMD képes volt zen2->zen3 generációváltásra azonos gyártástechnológián. az Intelnek akkor nem volt még a Rocket lake-hez hasonló B terve.

    Ezeket most én nem a fejükre akarom olvasni; őszintén szólva kétlem, hogy az AMD-nek lenne ilyen. Csak mondom, hogy milyen apróságokon csúszott el az Intel, ami oda vezethetett, hogy az AMD beérte.

    Szóval mégegyszer:
    A jelen helyzethez kellett TSMC sikere és az Intel szerencsétlenkedése is. De saját érdem a hibátlan kivitelezés is, amit az olyanok, mint a bulldozer, meg a Vega ne vitassunk el.

    Jelen helyzetben én nem érzem azt, hogy az AMD tündöklése illúzió lenne.
    Viszont ha az Intel összeszedi magát és gyorsabban, vagy ügyesebben fejleszt, akkor a tündöklés lehet tiszavirág életű.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz hokuszpk #49 üzenetére

    nehéz volt ;)

    HSM-mel azon vitáztunk, vajon v-cache érkezik-e 6 magosra is.
    Az ára szerintem attól fog függni, hogy az Intel hová lövi be az Alder Lake-t: ha a AMD jelenlegi árai alá ajánl, akkor az AMD is kénytelen lesz a v-cache-sel ellátott csúcspéldányait annak megfelelően árazni.
    Ha az Intel az ALder lake-t oda árazza, hogy annyival drágább legyen, amennyivel jobb, mint az AMD (és/vagy a saját) jelenlegi generációja, akkor természetesen az AMD ceruzája is foghat vastagabban.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Pingüino #58 üzenetére

    "Az 5950x tavaly májusban..."

    2020 novemberben

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz Pingüino #62 üzenetére

    "11/5/2020"

    Elég megtévesztő, a magam részéről nem ki nem állhatom ezt a fajta dátum megadási módot.
    Mindenesetre az USA-ban m/d/Y, az a briteknél meg d/m/Y a helyes formátum.

    [link]

    (Ez persze csak egy apró részlet.)

    [ Szerkesztve ]

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Petykemano

    veterán

    válasz GeryFlash #106 üzenetére

    a gyártástechnológiáknak csak egy aspektusa a fő elnevezéssel fémjelzett tranzisztorsűrűség.
    A tranzisztorsűrűség mellett még legalább annyira érdekes szempont a tranzisztorok fogyasztása ez sem feltétlenül egyetlen érték, mert különböző feszültségeken külöböző lehet a fogyasztás.
    És az elérhető legmagasabb frekvencia is egy külön aspektus.

    A kisebb tranzisztor általában magasabb sűrűséghez és valamilyen közepes frekvencián alacsonyabb fogyasztáshoz járul hozzá. De ez az már nem egyértelmű, hogy a kisebb és kisebb fogyasztású tranzisztorral magasabb frekvenciát lehet elérni.

    Az intel 14nm-e a TSMC 7nm-éhez képest csak ebből két szempontból volt lemaradva és pont ezt látjuk is: talán valamivel kisebb kiterjedésű lapkák és közepes frekvencián magasabb többszálú teljesítmény.
    De ez semmit nem mond el az elérhető legmagasabb frekvenciáról. Az egyszálas teljesítmény igen ritka esetben TDP limit miatt korlátozódik. Tehát +X Watt ebben a vonatkozásban nem számít.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák