Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    válasz GeryFlash #6 üzenetére

    "Nem azt mondom hogy sheol nincs, en az in-house erdemuekt, Lisa Su meg a csodalatos Zen architecturat vonom ketsegbe. Igazabol mar akkor is latszott ez, amikor TSMC nm-en keszult 3rd gen Ryzen nem verte agyon az eppen aktualis Intel 10. generaciot. Csak mert ott 2 lepcsonyi gyartastechnoligai elonyuk volt. Eddig is szkeptikus voltam, hogy az AMD nagy feltamadasa mennyire sajat erdem, es mennyire volt oriasi makjuk a TSMC-vel es Krzanich-csal."

    Nem értem a kétkedésedet. Szerintem úgymond magasra tetted a lécet.
    Az zen úgy érkezett, hogy nagyjából a haswell-broadwell IPC-ven rendelkezett, tehát le volt maradva. Aztán a zen2 hozott a skylake-kel összehasonlítható IPC-t - kivéve a játékokat és végül az összeolvasztott CCX-es zen3 zárta az ollót a lemaradásban játékok terén.

    A "csodálatos" ebben az, hogy egy tizedakkora árbevételű cég erre képes volt.
    Ebben a felzárkózásban persze egyszerre volt benne az, hogy a Lisa Su vezette AMD remekül hajtotta végre az egyébként jó terveit. A zen architektúra nem csodálatos, csak simán jó. (Ha innen nézzük, inkább az M1 csodálatos, ami jóval kisebb frekvencián hozza ugyanazt a teljesítményt, de még ott is rezeg a léc, hogy azt a csodát nem az 5nm - kisebb fogyasztás és nagyobb tranzisztorsűrűség - teszi-e lehetővé) Ez a teljesítmény nem csodálatos, csak hibamentes.
    És természetesen kellett egy szintén hibamentesen működő gyártó, a TSMC. Nyilván egy állandóan csúszásokkal és kihozatali hibákkal küszködő gyártóval nem sikerült volna. De ezt az AMD más ügyfelekkel együtt megfizeti a TSMC-nek.

    A másik oldalról viszont természetesen kellett az, hogy az intel meg hibákat kövessen el, nehézségekbe ütközzön.
    Felkészületlenül érte őket a zen. Hiszen megtehették volna, hogy mondjuk már az egyébként gyorsan kiadott kaby lake-et 6 vagy akár 8 maggal hozzák. Persze ez lehet, hogy nem "meglepetés" miatt, hanem hideg számítás. Nekik sincs ingyen a wafer. A későbbi coffee lake generációk mindegyike növelte a waferkapacitás szűkösségét.
    Aztán Ha 2018-2019-ben lett volna működőképest 10nm- akkor már a zen2 sem lett volna akkora siker. A hiba, felkészületlenség itt abban mutatkozott meg, hogy az új fejlesztések piacra vitelével kapcsolatban egyáltalán nem volt failsafe plan arra az esetre vonatkozólag, ha a gyártástechnológia csúszik. az AMD képes volt zen2->zen3 generációváltásra azonos gyártástechnológián. az Intelnek akkor nem volt még a Rocket lake-hez hasonló B terve.

    Ezeket most én nem a fejükre akarom olvasni; őszintén szólva kétlem, hogy az AMD-nek lenne ilyen. Csak mondom, hogy milyen apróságokon csúszott el az Intel, ami oda vezethetett, hogy az AMD beérte.

    Szóval mégegyszer:
    A jelen helyzethez kellett TSMC sikere és az Intel szerencsétlenkedése is. De saját érdem a hibátlan kivitelezés is, amit az olyanok, mint a bulldozer, meg a Vega ne vitassunk el.

    Jelen helyzetben én nem érzem azt, hogy az AMD tündöklése illúzió lenne.
    Viszont ha az Intel összeszedi magát és gyorsabban, vagy ügyesebben fejleszt, akkor a tündöklés lehet tiszavirág életű.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák