Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • hdsentinel

    őstag

    válasz _ak_ #307 üzenetére

    A mostani jelenségért (egyáltalán nem lehet kiolvasni a részletes információkat) valóban a driver okolható.

    A másik driverrel (mikor nem jelzett hibát) valószínűleg működött a dolog.
    A kérdés az, hogy milyen akusztikai szintet próbáltál beállítani?
    Elméletileg van lehetőség finomhangolásra, a Sentinel-ben látható, hogy több, mint 100 különböző szint lehetséges. DE: a gyártókon múlik, hogy mely szinteket tartják valósnak és hogyan viselkednek az adott beállításon.

    A WDC meghajtók sajátossága, hogy csak két szintet (maximum és minimum) ismerik és fogadják el. Bármilyen köztes érték kiválasztásakor valamely szélső szint kerül beállításra.
    Így lehetséges, hogy a beállítás után visszaállt az eredeti értékre.

    Igen, azonos partíción (azonos merevlemezen belül) másoláskor a 30 megabájt/sec normális értéknek tűnik.

    Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

  • hdsentinel

    őstag

    válasz _ak_ #311 üzenetére

    Amit írtál, nem annyira kritikus. Az adatátvitelben korábban előfordult némi probléma, ez minimális mértékben lassíthatta az átvitelt, de nem utal merevlemez hibára. Főként IDE lemezeknél fordul elő (nem ritkán a nem megfelelő csatlakozás miatt) de SATA-nál is lehetséges.

    Persze, ha küldesz mail-ben nyers riportot, szívesen átnézem. (LikSoft-tól megkaptam a múltkoriakat is egyébként. Ahogy láttam, ott ez a hiba számláló nem változott a két riport készítése között, azaz nem lett újabb adatátviteli probléma - tehát a hiba forrása megszűnt).

    Igen, amikor OK-t nyomsz az akusztika beállításoknál, a program megpróbálja beállítani az éppen aktuális szintet (még ha nem is állítottad a csúszkát). Ha ez a hiba megjelenik, azt a driver okozza, tehát még ez sem tökéletes sajnos. Vista alatt ez nagyon nem ritka.

    A másolásnál a jelenség teljesen természetes :)
    Amikor elkezdi, akkor egy darabig csak olvas és nem ír (mégha úgy is tűnik), mivel csak az átmeneti gyorsítótárba (memóriába) kerül az anyag. Aztán ez a gyorsítótár megtelik és szépen elkezdi valóban a lemezre írni az adatokat - ekkor "esik vissza" a sebesség.

    Ezt ellenőrizheted pl. az alábbi módon: nyisd meg a Sentinel főablakában a "Teljesítmény" oldalt, ahol az éppen aktuális írási/olvasási sebesség látható. A "jelenlegi írási sebesség" és "jelenlegi olvasási sebesség" sorok a lényegesek. Indítsd el a másolást és figyeld ezeket az értékeket. Ha minden igaz, látható, hogy először az olvasási sebesség megemelkedik, majd lecsökken (ahogy az írási sebesség növekszik), majd a kettő kb. azonos értékre áll be.
    Ez nem SATA jellegzetesség, bármilyen csatlakozójú adathordozóra érvényes.

    A giga lapokat sajna nem nagyon ismerem, nem tudom, hogy van-e köze ehhez a hanghoz.

    Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

  • hdsentinel

    őstag

    válasz _ak_ #313 üzenetére

    Igen, a korábbi riportokat átnéztem, azokkal minden rendben (leszámítva az elsőben a driver miatti érvénytelen ATA kontroll bájt-ot).

    Az AHCI valójában azért felel, hogy a merevlemez vezérlő (alaplap) és a SATA lemez közötti kapcsolat zökkenőmentes legyen. Erre valóban a speciális SATA parancsok és extra funkciók (pl. az NCQ és a hot-swap, hot-plug, spéci energiagazdálkodási lehetőségek, stb.) miatt van szükség, melyek az IDE (pontosabban Parallel ATA, PATA) lemezeknél még nem voltak.

    A natív mód azt jelenti, hogy az alaplapi PATA és SATA vezérlők egymástól függetlenül működnek, a csatlakoztatott egységek közvetlenül elérhetőek, kezelhetőek. Ez adja a legnagyobb funkcionalitást, így kihasználhatóak pl. az AHCI által támogatott funkciók is.

    A legacy esetén viszont a SATA vezérlő átveszi valamelyik PATA vezérlő helyét (általában a másodlagos (secondary) helyét, de néha ez is változtatható), azaz a csatlakoztatott SATA lemezek az op.rendszer és programok felé úgy működnek, mintha PATA vezérlőre lennének csatlakoztatva. Akkor van jelentősége, ha muszáj olyan op.rendszert használni, amihez nincs driver a SATA vezérlőhöz és SATA eszközre feltétlen szükség van - akár olyan áron is, hogy egy (vagy több) PATA vezérlő és az oda csatlakoztatott lemez nem érhető el.

    Ha olyan op. rendszert használsz (esetedben igen, mert a Vista ilyen), érdemes az AHCI-t és a natív módot is bekapcsolni. Ez esetben már "csak" a driveren múlik, hogy a lehetséges funckiókból mit támogat és mi használható.

    Ezt úgy értem, hogy az egyes funkciókat (pl. amik le vannak tiltva), a driveren keresztül kiadott paranccsal lehet engedélyezni. A driver a beállításért felelős parancsot továbbküldi a lemez felé (vagy nem...)

    Tipikus példa az akusztika menedzsment. A Sentinel megpróbálja engedélyezni (ha le van tiltva, mint Nálad) és beállítani a kívánt szintet. Ha ezt a driver blokkolja, akkor nem sikerül.

    Hasonlóan működik a többi SATA jellemző is. Egy tökéletesen működő driver esetén az Eszközkezelőben, a vezérlő adatlapján állíthatóak lennének az opciók (hasonlóan pl. ahogy a PATA vezérlőnél állítható az átviteli üzemmód). Szerencsés esetben az NCQ itt állítható de más nem igazán. (bár az NCQ-nál az engedélyezés máshogy működik, mint az akusztikai beállítás, ezért nem látható, hogy engedélyezve van-e vagy sem, csak hogy támogatott).

    Egy jól működő driver nem adna beállítási lehetőségeket, de legalább nem blokkolná egyéb programok (pl. Sentinel) által használt parancsokat.
    Ezek fényében megállapíthatjuk, hogy a driverek nagy többsége sajnos nem tökéletes, de nem is jó ....

    Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

  • hdsentinel

    őstag

    válasz _ak_ #314 üzenetére

    A legacy mód egyik tulajdonsága: az átviteli üzemmód beállítása tipikus PATA értékre (Ultra DMA mód 5). Így az elméleti maximális sebesség 100 megabájt/sec értékre korlátozódik, de a valós használat során ez nem valószínű, hogy valós korlátot jelentene.

    Ezért nem lett gyorsabb vagy lassabb a másolás: mert ezt az elméleti korlátot nem érte el az átviteli sebesség. A max. becsült átviteli sebesség (ahogy neve is mutatja) csak becslés, ebből messzemenő következtetéseket nem érdemes levonni, hiszen számtalan tényező befolyásolja a becslést (pl. a lemez mely területén történik írás/olvasás a mérés alatt, közben van-e egyéb lemezművelet, op.rendszer esetleg CPU mennyire terhelt, stb.)

    A Hard Disk Sentinel figyelmen kívül hagyja a BIOS-ban a SMART beállítást. Ha ott le van tiltva a SMART, a program induláskor akkor is megpróbálja bekapcsolni azt (mivel a SMART értékek kiolvasása nem lehetséges, ha nincs előzőleg bekapcsolva).

    Ha "normális" driver van telepítve, azaz a merevlemez teljes adatlapja lekérdezhető és megjeleníthető (ami az Információk oldalon látható), akkor a SMART engedélyezés és kiolvasás parancs is támogatva van a driver által. Így az ilyen jellegű adatok is kinyerhetőek, függetlenül a BIOS beállítástól.

    Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

  • hdsentinel

    őstag

    válasz _ak_ #319 üzenetére

    Az ott lévő opció (írási gyorsítótár) nem fizikailag a merevlemez gyorsítótárát engedélyezi/tiltja, hanem azt, hogy az op. rendszer később írja vissza a lemezre az adatokat, mint amikor a tényleges írási művelet tenné azt. Így valóban gyorsabb lehet, de félő, hogy áramkimaradás esetén a gyorsítótárban marad valami, ami nem kerül a lemezre.

    Hogy ez mennyi adatot érinthet, az a gépben lévő fizikai memória nagyságától függ (az éppen aktuálisan használt gyorsítótár méretét a Feladatkezelőben le tudod olvasni).

    Azt, hogy mennyivel lesz gyorsabb, az adatok mennyisége, elhelyezkedése határozza meg. Ha elég sok adatot (kevés nagy fájl) mozgatsz, akkor a gyorsítótár úgyis hamar betelik, így utána már nincs érzékelhető különbség. De egy rendszermeghajtón (ill. ahol a swapfile és/vagy ideiglenes fájlok találhatóak) lehet érzékelhető sebességnövekedés.

    Ezt nyugodtan ki lehet próbálni, legrosszabb esetben vissza kell állítani ha úgy érzed, nincs akkora előny. Azt, hogy mekkora esély van áramkimaradásra Nálad, azt én nem tudom :)) De ha NTFS partíciókat használsz, azok eléggé hibatűrőek ilyen esetben (az esetek nagy többségében konzisztens marad a fájlrendszer áramkimaradás után is), tehát legrosszabb esetben valóban az éppen aktuálisan másolt (írt) fájlokkal lehet gond.

    Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

  • hdsentinel

    őstag

    válasz _ak_ #322 üzenetére

    Elméletileg fizikai sérülés nem lehet áramkimaradástól. Inkább amikor visszajön az áram és esetleges pillanatnyi túlfeszültség ("tüske") van, az tud galibát okozni. Főként ha nem tökéletes a szám.gép tápegysége. De ez más téma és elég sok más részegység (főként az alaplap) is érintett a merevlemez mellett.

    Nagyon szívesen, örülök ha segíthettem :)

    Hard Disk Sentinel - Merevlemez ellenőrzés és meghibásodás megelőzés - www.hdsentinel.hu

Új hozzászólás Aktív témák