Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • eszgé100

    őstag

    válasz Ferdzsoo #286 üzenetére

    Köszönöm, nem volt rossz írás, remekül összefoglalja a dolgokat, amiket az emberek innen-onnan amúgy is hallanak.

    Aláírásoddal kapcsolatban pont az ellenkezője igaz szerintem, Bitcoin has a top, ami ugye 21 millió, míg a történelem során a fiat currency-k a végtelenségig lettek pumpálva, ezáltal mindig elérték a végső valós értéküket, ami 0 volt, és ami után következett egy reset és kezdődött előről, állítólag tanulva a korábbi hibákból "új alapokra helyezve a dolgokat". Ez az alap általában mindig az arany és ezüst volt, majd az aranyra váltható bankjegyek, majd a részlegesen aranyra válthatók, és ha a jelenlegi rendszert nézzük, akkor 1971 óta pedig a dollárba vetett bizalom és az ígéret, ezen felül semmi. Gondolom innen már kikövetkeztethető, hogy mi fog vele történni, hozzá hasonlóan a többi fiat currencyvel is, amiknek az értéke a jelenlegi rendszer miatt dollárban van végső soron kifejezve.

    Amit érdekesnek találtam, az összes hozzászólást végigolvasva, viszont nem sok szó esett róla, hogy a 2020-as évnek szerintem sokaknak fel kellett volna nyitni a szemét a jelenlegi pénzügyi rendeszerrel kapcsolatban (bár mindent is próbáltak a coviddal eltakarni), tény, hogy a járványra hivatkozva kinyomtatták az eddig valaha forgalomba került us dollár több, mint egyötödét, csekkeket küldve az állampolgárainak, akik végső soron nem is tudják már mire elkölteni. Utazni nem tudnak, kocsi - ruha minek, ha otthonról dolgoznak, 5. tv minek egy 3 tagú háztartásba, zabálni sem lehet a végtelenségig stb...

    A probléma akkor válik majd teljesen nyilvánvalóvá, mikor az emberek lehetőséget kapnak majd, hogy elverjék ezt a rengeteg frissen nyomott zöldhasút, amit most még önszántukból vagy kényszerűségből őrizgetnek, később viszont majd égeti a tenyerüket. Nagy valószínűséggel ez nagyjából egyszerre fog megtörténni miután vége a járványnak és kiszabadulnak a 4 fal közül, és nem kell professzornak lenni ahhoz, hogy megértsük mi fog történni az árucikkek illetve szolgáltatások áraival, amikor ez bekövetkezik.

    Alternatívák persze vannak, vehetsz most aranyat-ezüstöt, amit egy törvényt hozva be kell szolgáltatnod az államnak (volt már rá példa), vehetsz bitcoint, ami szart se ér ha lekapcsolják a netet (ilyenre is van példa a világban, bármennyire is elképzelhetetlen), szóval kockázatai vannak, amiket mérlegelni kell (személy szerint egyikkel sem mennék all-in-re), de még mindig kisebb, mint a fiat currency-k történelem folyamán már számtalanszor bizonyított teljesítményének.

    Akik szerint pedig a jelenlegi pénzügyi rendszer túl nagy, hogy hagyják bedőlni, kívánom, hogy legyen igazuk és senki se b.sszon rá, de véleményem szerint sajnos egyre kisebb az esélye, hogy ez elkerühető, ugyanis a bizalom ami életben tartja a rendszert az elérhető currency supply-hoz képest fordítottan arányos, plusz már 32 éves szemmel is látom, hogy van egy egész generáció felnövőben, akiknek többet érnek a digitális dolgok, mint a fizikaiak, legyen az játék, kapcsolattartás, tartalomfogyasztás stb, és ők csak idővel többen lesznek. Nekik nem fog kelleni se kápé, sem csekk.

    Teóriák persze vannak, hogy mit fognak használni, az egyik ugye a teljes áttérés a digitális currency-kre (digital dollar, digital euro stb). Nagy részben eleve igy működnek már a dolgok egyébként is, szóval nem lenne túlságosan nehéz megvalósítani kellő nagysagú elköteleződéssel a kormányzat részéről és kis ellenállással a lakosság felől, veszélye csupán John Spartan után szabadon "nyugodtan dugjon egy pórázt a seggembe" idézettel jellemezhető. És ne legyenek kétségei senkinek, ha egy kormány ezt megteheti, akkor meg is fogja tenni. Természetesen a "mi érdekünkben" minden tranzakción rajta fogják tartani a szemüket és vigyáznak, hogy a rendszer nehogy összeomoljon, mint korábban az összes többi.

    Gondolom sejthető, hogy lehetőségek végtelen tárháza nyilik meg a kormányzati visszaélésre, megintcsak ne legyenek kétségek, amivel a kormányzat illetve a bankrendszer vissza tud élni, azzal vissza is fog. Elég csak a negatív alapkamatra gondolni, ha nem költöd el ma mindened, akkor előbb-utóbb elfogy magától, magyarul, ha próbálsz takarékoskodni, akkor ráb.szol. Tedd be savingre 0.01 százalékos interestre évente, miközben a valós infláció 10%. Na neee. Ezt egy kicsit továbbgondolva egy fentebb említett rendszerben akár az is előfordulhat, hogy kiküldhetnek a digital walletedre olyan digital currencyt-t, amit pl vészhelyzet esetében csak kajára költhetsz (jegyrendszer mondern köntösben), vagy időkorlátos és egyszerűen elveszik az egyenlegedről. Lehetne hosszan sorolni, lehet mondani, hogy paranoiás vagyok, de tegyük fel, hogy a vezetés minden jóindulata ellenére marad egy kis bug a Mészáros és Tsa Informatikai Zrt. által fejlesztett és üzemeltetett rendszerben és véletlenül kizárnak a rendszerből. Ilyenkor mi van? Ezek persze mind csak feltételezések, de nem lehet semmit kizárni.

    Véleményem szerint a bitcoin és néhány másik cryptocurrency úgy általában a fenti problémákat próbálják kisebb-nagyobb hatásfokkal egyensúlyozni a maguk véges elérhetőségükkel és/vagy decentralizáltságukkal, értékük pedig igazából ebből eredeztethető. A nagy helyzet az, hogy van egy réteg, akiknek az anonimitás mindent megér, nem feltétlen az illegalitás miatt, egyszerűen szeretnének radar alatt maradni elbújni a rendszer elől, és amíg ők léteznek addig alternatívák is lesznek, hogy hova rejtsék a vagyonukat. Ma ezt nevezhetjük offshore-nak, holnap ez lehet a crypto, azzal a különbséggel, hogy ebbe bárki invesztálhat nem kell hozzá különösebb kiváltság, csak kockázatvállalás.

    "-Meddig tart a játék? -Amíg mindenkinek ki nem verik a fogát..."

Új hozzászólás Aktív témák