Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dany007

    veterán

    válasz WonderCSabo #166 üzenetére

    Ne azon vitázzunk, hogy mit nevezünk oknak :) Lehet másképp is nevezni, reakciónak vagy hasonlónak.

    A Szovjetek csúnya dolgokat műveltek, de azt is meg kell nézni, hogy előtte velük mit műveltek a németek! Amolyan elborult bosszú volt, amit az Szovjetek tettek. Erkölcsileg persze nem volt a toppon, hogy finoman fogalmazzak. De a legnagyobb mészárlás is náluk volt.
    A Barbarossa hadművelet előtt Hitler kijelentette, hogy mivel a Szovjetek úgysem írták alá a Genfi Egyezményt, így rájuk az nem is vonatkozik. Na, meg az oroszok rajta voltak a kiirtandó népek listáján. Szóval ha azt vesszük az ellenük elkövetett brutalitás meg volt engedve! Szal a németek nemigazán vették mégcsak emberszámba se a Szovjeteket.
    Így valamilyen szinten érthető (persze nem elfogadható), hogy amikor "fordult a kocka" a Szovjetek úgymond elégtételt vettek.

    Az USA 45-re meg már képes volt felmérni, hogy Japán képében mivel is áll szemben. Elvégre akkor már ~ 4 éve háborúztak velük. Tudták nagyon jól, hogy a Japánok a végsőkig kitartanak. A legkevesebb foglyot a Japán oldalról ejtették, mivel az utolsó emberig harcoltak akár a legjelentéktelenebb szigetért is! Aztán ott voltak a kamikaze akciók. Plusz, amikor az európai háború már véget ért, teljesen egyértelmű volt a végkifejlet, a japánok akkor se adták fel!
    Az USA-nak két választása volt, hogy befejezze a háborút. Vagy lerohanja és megszállja Japánt, vagy bevetik az atombombát.
    A japánok őrült megszállottságából adódóan az a partraszállás durvább lett volna, mint a D-nap. Az előzetes becslések szerint is több százezer hallottra számítottak mindkét oldalon. A haditerv már ki volt dolgozva erre.
    Ekkor döntöttek úgy, hogy inkább bevetik az atomot, mintsem feláldozzák ~ 100 ezer amerikai katona életét. Ráadásként a japánok elszántságára utal, hogy az első atom után még nem kapituláltak!
    Aztán gondolj bele annak a ~ 100 ezer katonának és rokonainak (feleségének, szüleinek) a helyzetébe, akik ott pusztultak volna, mire beveszik Tokiót. Egyértelmű, hogy nem fognak ennyi embert feláldozni, amikor van egyszerűbb megoldás. Igen, főként civilek haltak meg a 2 bomba után, és talán máig nem heverték ki, ez tény. De vajon egy totális megszállás alatt hány civil halt volna meg? Meg hány katona? Ráadásul mindkét oldalról.
    Szerintem az adott helyzethez, és lehetőséghez képest ez volt a kisebbik rossz az USA szemszögéből és talán Japán szemszögéből is (egy partraszállás sokkal nagyobb emberáldozatot követelt volna a részükről is).

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák