Új hozzászólás Aktív témák

  • dezz

    nagyúr

    válasz Fiery #40 üzenetére

    A HSA-t nem húzzák rá az OpenCL-re (esetleg fordítva), mert ez egy rendszerarchitektúra. A kedvedért ide másolom a linkről:

    "Heterogeneous System Architecture

    Heterogeneous System Architecture (HSA), maintained by HSA Foundation, is a system architecture that allows accelerators, for instance, graphics processor, to operate at the processing level as the system's CPU. To ease various aspects of programming heterogeneous applications, and to be HSA-compliant, accelerators must meet certain requirements, including:
    - Be ISA agnostic for both CPUs and accelerators
    - Support high-level programming languages
    - Provide the ability to access pageable system memory
    - Maintain cache coherency for system memory with CPUs, and so on.[17] HSA is widely used in System-on-Chip devices, such as tablets, smartphones, and other mobile devices.[18] HSA allows programs to use the graphics processor for floating point calculations without separate memory or scheduling.[19]"

    Az OpenCL csak egy lehetőség a több közül a HSA-compliant HW programozására.

    Amiket írsz, az első és második bekezdésben is, nos abból nem az jön le, hogy ismernéd és értenéd, sőt éppen ellenkezőleg. A helyedben inkább alaposan utánanéznék, mielőtt nyilatkozok róla.

    A HSA többek között éppen, hogy közvetlenebb, egyszerűbb és gyorsabb hozzáférést biztosít a GPU-hoz:

    E helyett:

    Ajánlott olvasmány(ok): [link]

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák